جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/09 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5478

وزير ارشاد :
افزايش 10 ميلياري بودجه تئاتر در سال آينده

با حضور نسل هاي مختلف تئاتر؛
رکن الدين خسروي به خانه ابدي بدرقه شد


پاسخ منفي بازيگر هندي به «مجيد مجيدي»


«ديزي ريدلي» در نقش خطرناک‌ترين جاسوس متفقين


رونمايي از پوستر «ايتاليا ايتاليا»


پايان فيلمبرداري «من ديوانه نيستم»


«گشت ارشاد 2» فعلا به شهرستانها نمي‌رود


ميز خبر


قاب سينما


خبر هنري


 وزير ارشاد :
 افزايش 10 ميلياري بودجه تئاتر در سال آينده  

 
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در هفتمين روز سي و پنجمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر در مجموعه تئاتر شهر حضور پيدا کرد.به گزارش مهر، سيدرضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در هفتمين روز از برگزاري سي و پنجمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر در مجموعه تئاتر شهر حضور پيدا کرد و در سالن قشقايي مجموعه به تماشاي نمايش «پستو» به کارگرداني مشترک سيدحسين موسوي و کامران جباري از شهر بيجار نشست.

در اين بازديد علي مرادخاني معاون هنري وزير ارشاد، مهدي شفيعي مديرکل هنرهاي نمايشي، سعيد اسدي دبير سي و پنجمين جشنواره بين المللي تئاتر فجر و پيمان شريعتي رئيس مجموعه تئاتر شهر و دبير اجرايي جشنواره نيز حضور دارند.

وزير ارشاد پس از تماشاي نمايش «پستو» در جمع خبرنگاران حضور پيدا کرد و به تعدادي از پرسش هاي آن ها پيرامون وضعيت فعلي جشنواره بين المللي تئاتر فجر، حضور فعال هنرمندان و گروه هاي فعال تئاتر استان ها در جشنواره و بازسازي مجموعه تئاتر شهر پاسخ داد.

صالحي اميري ضمن ارائه گزارش آماري از نحوه برگزاري جشنواره تئاتر فجر توضيح داد: امسال مجموعه تئاتر فجر با همت معاونت امور هنري و مجموعه دست اندرکاران اين جشنواره حرکت بسيار خوبي را آغاز کردند. استان ها امسال حضور فعال و خوبي داشتند نسل جديدي وارد تئاتر شدند. تئاتر در مجموع ريشه سينما و هنر است و تئاتر مادر هنر است و هويت هنر از تئاتر گرفته مي شود از اين منظر تئاتر براي همه ايرانيان يک تاريخ و سابقه و علايق خاصي دارد. حجم اجراي صحنه اي که عزيزان ما درطول سال دارند در تهران روزانه 90 تا 110 اجرا است که آمار بسيار رضايت بخشي است. به هر حال بنا داريم در سال 96 مجموعه تئاتر کشور را تقويت کنيم و در سال آينده 10 ميليارد تومان بودجه حوزه تئاتر را افزايش دهيم. تئاتر نياز جامعه ايران است و يکي از کانون هاي مصرف فرهنگي ما است. تئاتر در توسعه فرهنگي جامعه ايران نقش مهمي دارد.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اينکه تعزيه قدمت تاريخي بسياري دارد، بيان کرد: تئاتر در دلش موسيقي و همه هنرها را دارد و به اعتقاد من ما نيازمند توجه و توسعه بيشتري در اين بخش هستيم و انشاءالله در سال 96 شاهد يک جهش بسيار اميد بخش در تئاتر ايران خواهيم بود.

صالحي اميري درباره وضعيت بازسازي تئاتر شهر هم گفت: بخشي از بازسازي مجموعه تئاتر شهر انجام شده و انشاءالله در تلاش هستيم تا در سال 96 اين بازسازي تکميل شود و به تدريج شاهد تحول در اين مجموعه خواهيم بود و قطعا همه خوشحال خواهند شد که تئاتر شهرشان زيبا، جذاب وپرمخاطب باشد. اين مجموعه براي تهراني ها يک مجموعه نوستالژيک است و قطعا ما به آن توجه بيشتري خواهيم کرد.


 با حضور نسل هاي مختلف تئاتر؛
 رکن الدين خسروي به خانه ابدي بدرقه شد 

 مراسم تشييع پيکر رکن الدين خسروي کارگردان مطرح و باسابقه تئاتر ايران با حضور چهره هاي هنري در تالار وحدت برگزار شد.به گزارش مهر، فرخ نعمتي، اکبر زنجانپور، صديق تعريف، بهروز بقايي، محمدرضا خاکي، بهزاد فراهاني، حسن پورشيرازي، هوشنگ گلمکاني، شبنم مقدمي، الهام پاوه نژاد، دکتر علي رفيعي، مهدي شفيعي، گوهر خيرانديش، مهرانه مهين ترابي، مسعود دلخواه، اصغر دشتي، حميد پورآذري، کوروش نريماني، جليل فرجاد، بهرام ابراهيمي، خسرو احمدي، آزيتا حاجيان، کاظم بلوچي، عطاء الله کوپال، علي پويان و تعدادي ديگر از هنرمندان در اين مراسم حضور داشتند. حضور چهره‌هاي هنري از نسل‌هاي مختلف از ويژگي‌هاي اين مراسم بود.

در اين مراسم شعري از بهروز بقايي قرائت شد و پس از آن علي مرادخاني معاون هنري وزير ارشاد با بيان اينکه چقدر خوب است انسان اين سعادت را داشته باشد که دوستان اينگونه به دور او جمع شوند، يادآور شد: وقتي خبر درگذشت استاد خسروي رسيد، آشفته حالي را در بين اهالي تئاتر ديدم. خاطراتي که همه از او دارند به عنوان مردي تأثيرگذار و صاحب جايگاه در تئاتر است و شاگردان بسياري را پرورش داد. بايد به استاد رکن الدين خسروي تبريک گفت.

وي در بخش ديگري از سخنان خود اظهار کرد: اسباب تأسف است که بزرگان مان را اينگونه از دست مي دهيم.در پايان اين مراسم نيز به صورت نمادين براي آخرين رورانس زنده ياد رکن الدين خسروي بر صحنه تئاتر، حاضران در لابي تالار وحدت به تشويق اين کارگردان تأثيرگذار عرصه تئاتر پرداختند و پس از آن با حضور حجت الاسلام دعايي، نماز بر پيکر زنده ياد خسروي اقامه شد.

مراسم ختم زنده ياد رکن الدين خسروي فردا يکشنبه 10 بهمن ماه از ساعت 10 تا 11:30 در مسجد نور واقع در ميدان فاطمي برگزار مي شود.


 پاسخ منفي بازيگر هندي به «مجيد مجيدي» 

 «کانگارا رانات» از سرشناس‌ترين هنرپيشه‌هاي هندي که مذاکراتي را براي بازي در جديدترين فيلم «مجيد مجيدي» انجام داده بود، به اين کارگردان ايراني پاسخ منفي داد.به گزارش ايسنا، «اگسپرس تريبيون» نوشت:«مجيد مجيدي» که قصد دارد فيلمي به نام «پشت ابرها» را بسازد،‌ به «کانگارا رانات» بازيگر زن باليوود پيشنهاد همکاري داده بود، اما آن‌طور که رسانه‌هاي خارجي گزارش داده‌اند، اين بازيگر که تا پاي قرارداد هم با سازنده «رنگ خدا» پيش رفته، کار در اين پروژه سينمايي را رد کرده است.

در فيلم «پشت ابرها» دو شخصيت اصلي به نام‌هاي «ايشان خاطر» و «کانگس» وجود دارند و «کانگارا» قرار بود نقش «کانگس» خواهر «ايشان خاطر» را ايفا کند. او فيلمنامه اين کار را هم خواند و پس از موافقت اوليه،‌ در تصميمش تجديد نظر کرده و جواب پاياني خود را به «مجيدي» اعلام کرده است.

براساس نوشته رسانه‌هاي هندي، اين رفتار از ستاره‌هاي سينماي باليوود که فيلم‌هاي زيادي به آن‌ها پيشنهاد مي‌شود، عجيب نيست و هنرپيشه‌هاي زن مشهور مي‌توانند هر نقشي را قبول يا رد کنند.

گفته مي‌شود «مجيدي» و «رانات» با هم ملاقاتي داشتند که طي آن فيلمساز ايراني از تصميم اين بازيگر مطلع شده است. «مجيدي» دلايل او را درک کرده است.

به گفته يکي از دست‌اندرکاران «پشت ابرها»، فيلم جديد «مجيدي» درباره رابطه يک خواهر و برادر با يکديگر است؛ يک پسر نوجوان و خواهر جوانش که در جريان اتفاقاتي به يک رشد روحي و نوعي بلوغ مي‌رسند. اين اثر با رعايت مولفه‌هاي سينماي «مجيدي» ساخته مي‌شود و قابليت اکران شدن در ايران را هم دارد.


 «ديزي ريدلي» در نقش خطرناک‌ترين جاسوس متفقين 

 آي ‌سينما:"ديزي ريدلي "ستاره انگليسي «نيرو برمي‌خيزد» که با ايفاي نقش «ري» در هفتمين اپيزود مجموعه سينمايي «جنگ‌هاي ستاره‌اي» به شهرت رسيده، در فيلم زندگينامه‌اي «زن بي‌اهميت» مقابل دوربين مي‌رود.

اين پروژه بر اساس کتاب قطور زندگينامه ويرجينياهال جاسوس امريکايي که سال‌ها پيش از جنگ جهاني دوم قصد ورود به سرويس اطلاعات خارجي امريکا را داشت، تهيه و توليد خواهد شد.


 رونمايي از پوستر «ايتاليا ايتاليا»  

 فارس:پوستر فيلم سينمايي «ايتاليا ايتاليا» ساخته کاوه صباغ‌زاده رونمايي شد.«ايتاليا ايتاليا» اولين تجربه کارگرداني کاوه صباغ‌زاده است که در ژانر کمدي، موزيکال، فانتزي ساخته شده است و در بخش مسابقه سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در مي آيد.

حامد کميلي، سارا بهرامي، فريد سجادي حسيني، همايون ارشادي، رضا سخايي، جهانگير ميرشکاري و...از جمله بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.


 پايان فيلمبرداري «من ديوانه نيستم» 

 مهر:فيلمبرداري فيلم سينمايي «من ديوانه نيستم» جديدترين ساخته عليرضا اميني به پايان رسيد.

در حال حاضر آهنگسازي اين فيلم را که تمام فيلمبرداري آن در شمال کشور بود، بهنام ابطحي انجام مي دهد.

عوامل «من ديوانه نيستم» عبارتند از بازيگران: مهران احمدي، مجيد صالحي، برزو ارجمند، هادي کاظمي، محمدرضا هدايتي، سيروس کهوري نژاد، محمدرضا داوودنژاد، دانيال مقدم، اميد روحاني، مهدي ماهاني و پژمان جمشيدي و... .


 «گشت ارشاد 2» فعلا به شهرستانها نمي‌رود 

 ايسنا:«گشت ارشاد 2» ساخته سعيد سهيلي به تهيه کنندگي مشترک سهيلي و حميد فرخ نژاد تنها اثري است که هيچ نمايشي در شهرستانهاي برگزار کننده جشنواره فيلم فجر ندارد.عوامل اين فيلم تاکيد کردند که در تلاش هستند تا به زودي شرايط اکران عمومي آن را در تهران و شهرستانها فراهم کنند.«گشت ارشاد 2» در بخش سوداي سيمرغ سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر به نمايش در مي‌آيد.

در اين فيلم حميد فرخ نژاد، ساعد سهيلي، پولاد کيميايي، بهاره افشاري، ترلان پروانه و...به ايفاي نقش مي پردازند.


 ميز خبر 

 رقابت براي کسب جايزه «بهترين بازيگر زن» درجشنواره پروين اعتصامي

در نهمين جشنواره ملي پروين اعتصامي که قرار است اواسط اسفند ماه در تهران برگزار شود بازيگران حرفه‌اي زن فيلم‌هاي کوتاه داستاني با يکديگر رقابت خواهند داشت. مهتاب کرامتي، مريم بوباني، ويشکا آسايش، شبنم مقدمي، لادن طباطبايي، مهراوه شريفي نيا، پانته آ پناهي ها، سهيلا گلستاني و ... از جمله بازيگران فيلم هاي کوتاه داستاني رسيده به اين دوره جشنواره هستند.

روابط عمومي جشنواره ملي پروين اعتصامي با اعلام اين خبر افزود: جايزه «بهترين بازيگر زن» از ميان بازيگران فيلم هاي راه يافته به بخش مسابقه اين رويداد سينمايي انتخاب مي شود.

در اين خبر تاکيد شد: بازيگران فوق در صورتي که فيلمشان به بخش مسابقه راه پيدا کند، براي کسب جايزه «بهترين بازيگر زن» با هم رقابت مي کنند.

شايان ذکر است جشنواره ملي پروين اعتصامي به دبيري مازيار رضاخاني و با همکاري نهادها و سازمان‌هاي مختلف فرهنگي و اجتماعي برگزار مي‌شود.

جديدترين آمار فروش فيلم‌هاي در حال اکران

با توجه به فيلم‌هاي کمدي که هم اينک در سينماها اکران شدند هنوز فيلم‌هاي اجتماعي نظر مخاطب را به خود جلب مي‌کنند.

به گزارش فارس، با تصميم شوراي صنفي نمايش فيلم‌ «بچه‌هاي جسور» از روز چهارشنبه درگروه آزاد اکران شد اما همچنان فيلمهاي اجتماعي نظر مخاطب را جلب مي کنند و در هفته جاري نيز همزمان با جشنواره فيلم فجر اکثر سينماهاي تهران و شهرستان در اختيار فيلم هاي جشنواره قرار مي گيرند.

علي سرتيپي مديرعامل دفتر پخش فيلميران درباره فروش فيلم‌هاي اين دفتر گفت:فيلم «هفت ماهگي» با فروش 1 ميليارد و 500 ميليون تومان مواجه شدو «سلام بمبئي» به فروش 13 ميليارد و 50 ميليون تومان دست يافت.حبيب اسماعيلي مديرعامل دفتر پخش رسانه فيلمسازان مولود درباره فروش فيلم هاي اين دفتر توضيح داد: فيلم «مشکل گيتي» به فروش 960 ميليون تومان دست يافت که با احتساب فروش احتمالا فروش 1 ميليارد خواهد داشت. وي درباره فيلم هاي «وارونگي» و «گيتا» گفت: فيلم «گيتا» به فروش 460 ميليون تومان و فروش «وارونگي» به 650 ميليون تومان رسيد. فياض هوشيار مدير دفتر پخش سيماي مهر درباره فروش فيلم «خانه اي در خيابان چهل و يکم» گفت: فيلم در تهران و شهرستان به فروش 437 ميليون و 620 هزار تومان رسيد. فيلم در تهران 21 سالن و در شهرستان 12 سالن در اختيار دارد.

سعيد خاني مدير دفتر پخش نسيم صبا درباره فروش فيلم «لاک قرمز» گفت: فيلم در تهران به فروش 970 ميليون و در شهرستان به فروش 460 ميليون تومان رسيد. که در مجموع به فروش 1 ميليارد و 330 ميليون تومان دست يافت.

به مناسبت دهه فجر؛

برگزاري سلسله نشست‌هاي «روز روشنايي»

معاون فرهنگي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران از برگزاري سلسله نشست‌هاي «روز روشنايي» خبر داد.به گزارش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، حجت‌الاسلام حسن ناصري‌پور، معاون فرهنگي سازمان فرهنگي هنري از برگزاري 15 ويژه‌برنامه تبييني به مناسبت فرا رسيدن دهه فجر خبر داد و گفت: سلسله سخنراني‌ها و نشست‌هاي تبييني پيرامون انقلاب اسلامي به مناسبت دهه فجر با عنوان «روز روشنايي» در مراکز فرهنگي هنري 14 منطقه تهران و فرهنگسراي انقلاب اسلامي برگزار مي‌شود. وي افزود: اين نشست‌ها از امروز شنبه نهم بهمن ماه تا روز پنجشنبه 21 بهمن ماه اجرا مي‌شود.

ناصري‌پور در ادامه گفت: سلسله نشست‌هاي «روز روشنايي» به همت مرکز مطالعات سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران برپا مي‌شوند و فرهنگسراها در مناطق 1،2، 3، 4، 5، 7، 8، 11، 12، 14، 15، 16، 20 ، 22 و فرهنگسراي انقلاب اسلامي ميزبانان اين نشست‌ها هستند.


 قاب سينما 

 فيلم هاي روز سينماي جهان؛

"فرقه‌ي اساسين"

کالوم لينچ نوه و نتيجه‌ي يک فرقه‌ي کهن و مرموز معروف به «اساسين‌»‌‌ها است. او بايد با استفاده از ماشيني که اجازه‌ي زندگي کردن خاطراتِ نياکانش را مي‌دهد به اسپانياي قرن پانزدهم سفر کند و از مهارت‌هاي مبارزه و آدم‌کشي‌اش در جنگ عليه تمپلارها استفاده کند. بله، فيلم‌هاي که از روي بازي‌هاي ويديويي اقتباس شده‌اند تاکنون هيچ افتخاري کسب نکرده‌اند.

اما چرا «فرقه‌ي اساسين» در چنين جايگاه بالايي در فهرست ما قرار دارد؟ شايد به اين دليل که خيلي‌ها فکر مي‌کنند مايکل فاسبندر و ماريون کوتيار انتخاب بد نمي‌کنند و «فرقه‌ي اساسين» مي‌تواند حتي جلوتر از «وارکرفت» همان فيلمي باشد که اين طلسم سرسخت را مي‌شکند. جاستين کروزل نيز پارسال با اکران «مکبث» نشان داد که چه مهارتي در به تصوير کشيدن داستاني تاريخي و خشونت‌بار با جلوه‌هاي تصويري خيره‌کننده دارد. پروردگارا آيا امکان دارد؟!


 خبر هنري 

 برگزاري مراسم اختتاميه دومين سوگواره عبرات

مراسم اختتاميه دومين سوگواره فرهنگي هنري عبرات چهارشنبه 6 بهمن ماه در سالن غدير مرکز همايش هاي وزارت کشور برگزار و نفرات برتر 10 بخش اين رويداد معرفي شدند.

به گزارش ستاد خبري دومين سوگواره عبرات،در ابتداي اين مراسم که اجراي آن را حسن سلطاني برعهده داشت، پس از قرائت قرآن کريم و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران، حجت الاسلام و المسلمين حميد احمدي رئيس کميته فرهنگي آموزشي ستاد مرکزي اربعين با اشاره به 1000 اثر رسيده در بخش بين الملل و 3000 اثر دريافت شده در بخش داخلي دومين سوگواره عبرات گفت: هنر مي تواند وسيله حفظ تراث ارزشمند اربعين حسيني و انتقال پيام آن به جهانيان باشد. چراکه هنر اساسا ابزاري با قابليت انتقال جهاني است و زباني مشترک دارد.

در اين مراسم از رضا رويگري بازيگر پيشکسوت سينما تئاتر و تلويزيون به پاس سال ها تلاش و ايفاي نقش در سريال هاي ماندگار تاريخي و مذهبي تقدير شد. وي با حضور روي سن گفت: من سال گذشته نذر کردم که اگر حالم خوب شود، پياده به کربلا بروم و در مراسم اربعين شرکت کنم. متاسفانه امسال قسمت نشد. دعا کنيد که سال آينده با بهبود شرايط جسماني ام زيارت کربلا توفيق شود.

در اين مراسم همچنين نفيسه روشن بازيگر سريال هاي مناسبتي ماه محرم با نام هاي «يک تکه زمين»، «فرات» و فيلم سينمايي «بالا بلند» با موضوع اربعين مورد تقدير قرار گرفت. از مژده لواساني مجري ويژه برنامه هاي زنده اربعين حسيني از کربلا هم که در بخش دلنوشته دومين سوگواره عبرات هم شرکت کرده بود، تقدير شد. محسن افشاني بازيگر سينما و تلويزيون نيز که امسال همراه با جمعي از هنرمندان در پياده روي اربعين شرکت داشت و به ارسال اثر به اين رويداد پرداخته بود، مورد تقدير قرار گرفت.

صابر خراساني در ادامه مراسم اختتاميه به شعرخواني پرداخت.

جوايز هنرمندان و برگزيدگان را عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور، حسين ذوالفقاري معاون امنيتي و انتظامي وزير کشور، حجت الاسلام و المسلمين سيد محمود دعايي، حجت الاسلام و المسلمين حميد احمدي رئيس کميته فرهنگي آموزشي ستاد مرکزي اربعين اهدا کردند.

آغاز به کار هيأت داوران بخش سوداي سيمرغ سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر

اعضاي هيأت داوران بخش سوداي سيمرغ سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر کار داوري 33 فيلم راه يافته به اين بخش را آغازکردند.به گزارش روابط عمومي جشنواره فيلم فجر، پس از برپايي جلسه‌ داوران بخش مسابقه (سوداي سيمرغ) با «محمد حيدري» دبير سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر، ديدن فيلم‌ها توسط داوران آغاز شد.

گفتني است محمدرضا هنرمند، رويا نونهالي، شهرام اسدي، محمدمهدي دادگو، اکبرنبوي، محمدرضا تخت‌کشيان و ايرج رامين‌فر کار داوري 33 فيلم بخش سوداي سيمرغ سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر را برعهده دارند.

سي و پنجمين جشنواره فيلم فجر از 10 تا 21 بهمن ‌ماه سال جاري به دبيري محمد حيدري برگزار مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي