جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

در نشست مشترک سران قوا؛
تاکيد بر حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن


سرمقاله

رهبر انقلاب اسلامي در سالروز بيعت تاريخي همافران با امام خميني
مردم 22بهمن در خيابان‌ها جواب تهديدهاي آمريکا را خواهند داد


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


  در نشست مشترک سران قوا؛
 تاکيد بر حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22 بهمن 

نشست مشترک سران قواي مجريه، قضاييه و مقننه همزمان با ايام دهه مبارک فجرِ انقلاب اسلامي، به ميزباني حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهوري برگزار شد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ،رييس جمهوري پس از نشست مشترک با آيت الله "صادق آملي لاريجاني" رييس قوه قضاييه و دکتر "علي لاريجاني" رييس قوه مقننه، با حضور در جمع خبرنگاران، همه مردم را به شرکت گسترده در راهپيمايي 22 بهمن دعوت کرد.

دکتر روحاني با بيان اينکه در اين جلسه،مسايل مهم کشور، منطقه و برخي از مسايل بين المللي مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت ،اظهارداشت : مردم ايران اسلامي با حضور گسترده خود در راهپيمايي 22 بهمن نشان خواهند داد که با انقلاب اسلامي، امام راحل و مقام معظم رهبري يک ارتباط ناگسستني دارند.

رئيس جمهوري گفت: مردم ايران ، عزت و راه صحيح استقلال و حاکميت ملي را در سايه انقلاب اسلامي مي دانند و هر سال با شرکت گسترده خود در راهپيمايي 22 بهمن، اين موضوع را به نمايش مي گذارند.

دکتر روحاني افزود: در جلسه سران قوا ، مسائل مهم کشور از جمله مسايل اقتصادي و گام هايي که دولت در ماه هاي گذشته با حمايت قواي قضاييه و مقننه برداشته است ، مورد بحث قرار گرفت. در 10 ماه گذشته 20 هزار واحد صنعتي کوچک و متوسط فعال شده اند که اين به معناي حرکتي رو به جلو در مسير رونق اقتصادي در کشور است.

دکتر روحاني در ادامه به محورهاي مورد بحث در مسايل منطقه اي اشاره کرد و گفت: در اين نشست موضوعات مرتبط با عراق و سوريه و همچنين پيام اخير شوراي همکاري خليج فارس براي مذاکره و حل و فصل مسايل که توسط وزير خارجه کويت تقديم شده بود ، مطرح و بررسي شد.

رييس جمهوري اظهارداشت : ما همچنين در سطح بين المللي نيز شاهد برخي تهديدهاي لفظي هستيم که البته مردم ما با اين نوع تهديدها آشنا هستند و با مقاومت ، وحدت و انسجام خود پيوسته پاسخ هاي خوبي به اين تهديدها داده و خواهند داد.

دکتر روحاني گفت: مردم در راهپيمايي 22 بهمن نيز با حضور گسترده خود به اين تهديدها پاسخ لازم را مي دهند.

رييس مجلس شوراي اسلامي: حضور پرشور مردم در راهپيمايي 22 بهمن، به استقامت، پايداري و امنيت کشور معناي جديدي مي دهد

رييس مجلس شوراي اسلامي نيز در پايان اين نشست ، با بيان اينکه در اين جلسه بسيار خوب، درباره مسائل داخلي وحدت نظر وجود داشت، گفت: حل مسائل داخلي در ابعاد اقتصادي نيازمند وفاق در سطح قواي کشور است که بررسي و تحليل وجوه مختلف، به همکاري شايسته اجزاي مختلف قوا کمک مي کند.

دکتر لاريجاني با اشاره به اينکه مردم با حضور پرشور خود در راهپيمايي 22 بهمن امسال که جشن ملي براي همه ايران است، به استقامت، پايداري و امنيت کشور معناي جديدي مي دهند، تاکيد کرد: حضور مردم پاسخ گويايي به سخنان نادرست و برخي لفاظي ها است.

رييس قوه قضاييه: پيام جلسه، وحدت و هماهنگي سران قوا در پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي و حل مشکلات مردم است

رييس قوه قضاييه نيز با تبريک و تهنيت فرا رسيدن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در 22 بهمن سال 1357 ، تاکيد کرد: برگزاري اين جلسه در آستانه 22 بهمن را به فال نيک مي گيريم که پيام آن، وحدت و هماهنگي سران قوا در پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي و حل مشکلات مردم است.


 سرمقاله 

هزينه از سلامت مردم براي توسعه!

حميدرضا عسگري

بسيار شنيده‌ايم كه مردم از جانشان براي موفقيت‌هاي مختلف اقتصادي، سياسي واجتماعي مايه مي‌گذارند تا كشورشان را به سمت و سوي پله هاي ترقي هدايت كنند. اما اين مسئله دركشور ما گويا تغيير ماهييت داده و مسئولان براي پيشبرد اهداف خود و رونق فعاليت‌هاي سياسي و اقتصادي كشور از جان مردم مايه مي‌گذارند!.

دربحث آلودگي هوا و استنشاق انواع سموم موجود در دود ماشين‌ها و بروز انواع سرطان، بيماري‌هاي عروقي، بيماري‌هاي عصبي و...، پيشرفت صنعت را بهانه‌اي براي ادامه روند توليد محصولات بي كيفيت داخلي كرديم و هرآنچه كارشناسان بهداشتي و فعالان عرصه محيط زيست هشدار مي‌دهند، بي توجه به ادله و شواهد موجود به سمت توليد و پيشرفت كشور حركت مي‌كنيم. پيشرفتي كه ازجان و مال مردم مايه مي‌گذارد تا مارا در جرگه خودروسازان برتر دنيا قرار دهد!.

درمقطعي ديگر مسئولان تاثيرات مخرب و زيان بار امواج بر سلامت مردم را انكار كردند و آن را بي اهميت جلوه دادند. هرآنچه كارشناسان بهداشتي و رسانه‌ها نسبت به تاثير آن بر ناباروري، تحريك‌هاي عصبي، تخريب سيستم ايمني و... هشداردادند، بي فايده بود. اينبار از جان مردم براي رشد و توسعه ارتباطات مايه گذاشتيم و بي توجه به آسيب‌هاي آن منفعت را برسلامت جامعه ارجحيت بخشيديم.

شايد گفته شود كه تكنولوژي همراه با محاسنش، معايبي نيز به همراه دارد كه بايد آنها را نيز پذيرفت. اما براي تهديد سلامت مردم در امرمديريت تغذيه چه بهانه‌اي مي‌توان آورد. درحال حاضر بيشترين مرگ ومير در بين مردم كشور به سبب سكته‌هاي قلبي و بيماري‌هاي تنفسي است. تغيير الگويي غذايي خانوارها طي سال‌هاي گذشته و مصرف بيش ازحد نمك، چربي‌، سرخ كردني در مقابل كاهش مصرف سبزيجات و ميوه، آسيبي جدي برسلامت كلي جامعه وارد ساخته است.

وزارت بهداشت نسبت به مصرف روغن وچربي‌ها دركشور هشدار مي‌دهد و جامعه را به استفاده از روغن‌هاي مايع و كم تراست توصيه مي‌كند، اما در مقام عمل شاهد توليد و تبليغ روغن‌هاي نيمه جامد هستيم كه با ترفندهاي مختلفي همچون داشتن ماده اومگا3 ، جامعه را به خوردن اين روغن‌هاي ناسالم ترغيب مي‌كنند. وزارت بهداشت موظف به تشخيص اقلام خوراكي مناسب براي جامعه مي‌باشد، اما زماني كه توليد محصولي را به ضرر سلامت مردم اعلام مي‌كند اين وظيفه نهادهاي نظارتي وقضايي است كه با اين توليدكنندگان برخوردكنند و مانع از پخش چنين محصولاتي به بازار شوند.

همچون مسائل ديگر با توجيه توليدي بودن اين محصولات و اشتغال صدها نفر در اين صنعت مي‌پذيريم كه مردم خودشان انتخاب كنند چه روغني را مصرف مي‌كنند. اما درمورد واردات روغن پالم مازاد بر مصرف داخلي و خطرات چند برابري آن براي سلامت جامعه چه توجيهي مي‌توان آورد؟!

براساس اعلام وزارت بهداشت نياز صنعت روغن به واردات روغن پالم كمتر از400 هزار تن مي‌باشد و واردات مازاد براين ميزان موجب آسيب جدي به سلامت مردم خواهد شد. مسئولان وزارت بهداشت و شخص وزير بارها هشدار داده‌اند كه مصرف روغن پالم به سبب چربي‌ اشباع شده فراواني كه دارد به شدت براي سلامت قلب مضر است و موجب گرفتي عروق خواهد شد. 

البته روغن پالم سال هاي سال از مالزي وارد کشور شده است ودر مصارف متعددي استفاده مي‌شود. اما در حال حاضر به دليل قيمت ارزان و سودآوري بالا، واردات آن به طرز چشمگيري افزايش داشته است. به گونه‌اي كه خبرهايي از واردات دوبرابري و رساندن آن به 800 هزارتن به گوش مي‌رسد.

اين معامله براي توليدكننده و واردكننده به قدري سود آور است كه براي توجيه سلامت آن اقدام به برگزاري همايش مي‌كنند. درچنين وضعيتي يا بايد هشدارهاي وزارت بهداشت و توصيه‌هاي وزيرمان را دروغ بدانيم يا بر منفعت طلبي و سودجويي متنفعان توليد و واردات روغن پالم صحه بگذاريم. اما واقعيت امر اين است كه سلامت مردم درجامعه امروز دستخوش اميال و اهداف مختلفي گرديده است كه هريك تامين كننده خواسته‌ها و منافع اشخاص و گروه‌هايي را شامل مي‌شود. لذا بايد به مسئولان هشدار داد كه به خطر افتادن سلامت افراد جامعه هزينه‌هاي انساني و مالي بسياري به همراه خواهد داشت كه جبران آن با واردات اقلامي همچون روغن پالم جبران نخواهد شد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر انقلاب اسلامي در سالروز بيعت تاريخي همافران با امام خميني
 مردم 22بهمن در خيابان‌ها جواب تهديدهاي آمريکا را خواهند داد 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي و قرارگاه پدافند هوايي ارتش با اشاره به تداوم حرکت مؤمنانه، مقتدرانه، منطقي و سرشار از اعتماد به نفس ملت عزيز ايران تأکيد کردند: اگر عقلانيت در ذيل اميد و توکل به خدا به‌کار گرفته شود، ياري پروردگار را به همراه مي آورد اما عقلانيت در سايه اعتماد به شيطان اکبر و قدرتهاي مادي، فقط به سراب مي رسد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، ايشان افزودند: اين آقاي تازه‌آمده در امريکا با حرفها و اقدامات خود، حرفهاي 38 ساله نظام اسلامي را درباره فساد همه‌جانبه دستگاه حاکم امريکا، علني و عريان در مقابل افکار عمومي قرار داده است و ملت ايران در روز 22 بهمن پاسخ اقدامات و تهديدات او را خواهند داد.

در اين ديدار که در سالروز بيعت تاريخي همافران با امام خميني در 19 بهمن 1357 انجام شد رهبر انقلاب اسلامي اين حادثه را حادثه اي تعيين کننده در تاريخ انقلاب اسلامي خواندند و افزودند: نيروي هوايي در دوران رژيم طاغوت يکي از نزديکترين بخش‌ها به نظام سياسي وابسته به امريکا بود اما رژيم طاغوت، در حالي‌که هيچ‌گاه تصور نمي‌کرد، از همين بخش سهمگين‌ترين ضربه را خورد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي خاطرنشان کردند: اصحاب انقلاب، مردم و حتي امام بزرگوار نيز اين واقعه عجيب را پيش‌بيني نمي‌کردند و اين حادثه در واقع مصداق «رزق لايُحتَسَب» يا روزي غيرقابل انتظار و غيرقابل محاسبه است که در قرآن کريم به آن اشاره شده است.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: درس و پيام حادثه نوزدهم بهمن سال 57 اين است که بايد همواره در کنار محاسبات ضروريِ عقلاني و مادي، محاسبات فراتر از مسائل مادي نيز در نظر گرفته شوند.

ايشان خاطرنشان کردند: در طول 38 سال بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ما در مسائل مختلف از جمله دفاع مقدس همواره شاهد ياري خداوند و اتفاقات خارج از محاسبات مادي بوده ايم.

رهبر انقلاب اسلامي لازمه سازندگي و بن‌بست‌شکني را اميد و توکل به خدا و به‌کار بستن عقلانيت در ذيل آن، دانستند و تأکيد کردند: اگر به جاي اين کار، به شيطانها بخصوص شيطان اکبر اعتماد کنيم و عقلانيت را در سايه اميد به شيطانها به‌کار ببنديم، نتيجه‌ي آن، سراب است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي عقلانيت و تدبير را در ديپلماسي، اداره کشور و ديگر امور، ضروري خواندند اما خاطرنشان کردند: اعتماد به شياطين و اميد بستن به کساني که با اصل وجود نظام و حاکميت اسلام مخالفند خطاي بزرگي است چراکه از اين کار خيري به کشور نمي‌رسد.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به سخنان رئيس جمهور جديد امريکا مبني بر ضرورت تشکر ايران از دولت اوباما گفتند: به هيچ وجه از آن دولت متشکر نيستيم زيرا با نيت فلج کردن ملت ايران و نظام اسلامي تحريم‌هاي سنگين را وضع کرد و البته به اين هدف نرسيد همچنان‌که هيچ دشمن ديگري نيز نخواهد توانست اين ملت بزرگ را فلج کند.

ايشان افزودند: چرا بايد از دولت قبلي امريکا تشکر کنيم، به‌خاطر تحريم‌هاي ضد ايراني؟ به علت ايجاد داعش؟ به دليل به آتش کشيدن منطقه در سوريه و عراق؟ و يا به علت نفاق و دورويي يعني «ابراز ارادت و همکاري در نامه خصوصي اما حمايت صريح و آشکار از فتنه پس از انتخابات 88»؟

رهبر انقلاب خاطرنشان کردند: اينها مصاديق همان دستکش مخملين است که دولت قبلي امريکا روي پنجه آهنين خود کشيده بود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به سخن رئيس جمهور جديد امريکا مبني بر اينکه ايرانيان بايد از من بترسند تأکيد کردند: ايراني از تهديد نمي ترسد.

ايشان با اشاره به راهپيمايي 22 بهمن در روز جمعه افزودند: مردم در روز 22 بهمن با حضور در خيابانها جواب اين حرفها و تهديدات را خواهند داد.

ايشان با لحني کنايه‌آميز افزودند: البته ما از اين آقاي تازه‌آمده متشکريم چرا که زحمت ما را کم کرده و با نشان دادن چهره واقعي امريکا، حرفهاي 38 ساله جمهوري اسلامي ايران را درباره فساد سياسي، اقتصادي، اخلاقي و اجتماعي دستگاه حاکم بر امريکا ثابت کرده است.حضرت آيت الله خامنه‌اي افزودند: رئيس جمهور جديد با حرفها و اقدامات خود در مبارزات انتخاباتي و روزهاي اخير، ماهيت واقعي امريکا را عريان در مقابل چشم مردم جهان به نمايش گذاشته و نشان مي دهد حقيقت امريکا چيست.

ايشان دستگيري و بازداشت يک کودک پنج ساله را مصداقي از حقوق بشر امريکايي برشمردند و افزودند: رحمت پروردگار بر امام بزرگوار که حقيقت امريکا را بارها و بارها در بيانات و نوشته‌هايشان گوشزد مي‌کردند و اصرار داشتند که ملت و مسئولان با شناخت ماهيت دشمن، از اعتماد به شيطان بزرگ پرهيز کنند که امروز حقانيت حرفهاي آن عزيز به عرش سفر کرده به روشني در جلوي چشمان همگان است.

فرمانده کل قوا در بخش ديگري از سخنان خود، با اشاره به نقش تعيين‌کننده نيروي هوايي ارتش در دورانهاي مختلف بعد از انقلاب از جمله در خنثي سازي کودتاي 1359، دوران دفاع مقدس و عمليات مهمي همچون والفجر 8 و کربلاي 5 و همچنين تجليل از تلاش‌هاي خستگي ناپذير شهيد سرلشکر ستاري گفتند: جهاد قطعه‌سازي و ابتکار و نوآوري، اولين بار در نيروي هوايي ارتش آغاز شد و نيروي هوايي در طول دفاع مقدس همواره روحيه بخش ملت ايران بود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، فرماندهان و کارکنان نيروي هوايي ارتش بخصوص جوانان اين نيرو را به ادامه مسير پرافتخار گذشته و کار و تلاش و ابتکار روزافزون توصيه کردند و افزودند: بايد با تقوا و توکل به خدا و با همت بلند، خلأها را پُر کرد.

رهبر انقلاب در پايان سخنانشان با تأکيد بر ادامه راه پر عزت و افتخارآفرين ملت ايران خاطرنشان کردند: نسل جوان گذشته کارهاي مهمي انجام داد و نسل جوان کنوني نيز اين امانت را پاسداري مي‌کند و مسير تحقق آرمانهاي انقلاب را ادامه خواهد داد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

گزارش فعاليت هاي 2005، طرح ها وپروژه ها

1. اولويت هاي موضوعي

درکل، اين موضوع بايد تأکيد شود که دردسامبرسال 2004، هيأت مديره اهميت و تناسب همه سه موضوع اولويت دار را که درآن IAU در طول چندسال گذشته درگيرشده است مورد شناسايي قرار داد. در همان زمان، يادآوري شد که بسياري از سطوح ديگرمورد علاقه شديد رهبران آموزش عالي درسراسر جهان بوده ونيازمندIAU به منظورآزمايش حساس ظرفيت خود براي ارائه درسطوح مختلف مي باشند. هيأت مديره يک تصميم روشن درموردآينده گروه هاي کاري به عنوان موتورهاي توسعه فعاليت هاي موضوعي IAU اتخاذ نکرد و کرسي يا اعضاي IAU را نشناخت. دبيرخانه قطعا مورد تشويق قرار ميگرد تا تعهدات جاري را دراين سه موضوع به انجام برساند.

1.1 بين المللي کردن

بررسي جهاني II کامل شده است وتمامي داده هاي اطلاعاتي گردآوري شده وتوسط مشاور IAU جين مايت(Jane Knijht) مورد تجزيه وتحليل قرارگرفته است. اين بررسي شامل چندين مراسلات پستي و تعداد زيادي يادآوري کننده است. دريافتي هاي اوليه اين مطالعه درطول کنفرانس بين المللي IAU در اسکندريه ارائه خواهد شد و گزارش کلي مقدماتي قبل از پايان سال 2005 آماده خواهدگرديد.اين بررسي به صورت گسترده انتشارخواهديافت، بخصوص براي همه کساني که پرسشنامه ها را پر کرده اند. يک تحليل کاملتر به چاپ خواهد رسيد و توسط IAU درسال 2006 فروخته خواهد شد. اينکار ممکن است به عنوان يک آزمون از ميزان ظرفيت ما براي چاپ و فروش انتشارات به صورت موردي عمل نمايد. آنطورکه توافق شده است، بررسي بعدي براي سال 2008 تعهد شده است.

درسال 2006، در گزارش چاپ بين المللي II هردوي منابع انساني ومالي فعال شده است اما همچنين يک توليد جديدبراي IAU فراهم گرديده. از آن جاييکه تجزيه وتحليلي کامل به عمل آمده، فعاليت هاي خاص براي پيگيري آنچه شناخته شده است ممکن است مفيدباشد. انتظار مي رود که يک چنين فعاليت هايي درسطح مؤسسات عضو همچنين سازمان هاي عضو ونهادهاي وابسته توسط IAU بعهده گرفته شود، زيراکه اين بررسي ها روي هردوسطح متمرکز شده است.

دراتصال به اين موضوع تلاش درحال انجام براي حمايت گسترده به منظور سند اشتراک در کيفيت آموزش عالي درگسترده فرامرزي صورت ميگيرد: يک بيانيه از مؤسسات آموزش عالي در سراسر جهان. ازتاريخ اکتبر سال 2005 سي ويک (31) انجمن اين بيانيه را امضا کرده اند. اين بيانيه به عنوان ستون فقرات براي برنامه ريزي کنفرانس دراسکندريه عمل مي کند و انتظار مي رود که يک طرح عملي باشد وشايد با گنجاندن فعاليت هاي جديد در IAU رهبري آن را به عهده بگيرد.

IAU همچنين دنبال کردن اقدامات موازي OECD/UNESCO را ادامه ميدهد، يعني خطوط راهنماي پيشنهادي که مرزهاي آموزش را درمي نوردد و کيفيت را تأمين ميکند. در ارتباط بااين، پايگاه اطلاعاتي طراحي شده بين المللي از مؤسسات شناخته شده بهره خاصي براي IAU دارد، امادرحال حاضر، هيچ يک از سازمان ها به نظر نميرسدکه به اين پروژه ملحق شوند.


 يك نكته از هزاران 

 «رئيس بانک مرکزي ايران با بيان اينکه نظام بانکي کشور زيان‌ده است، گفت: بايد به گونه‌اي بانکداري کنيم که توجيه اقتصادي داشته باشد.»

اين گفته‌هاي رئيس بانك مركزي درحالي است كه بسياري از كارشناسان اقتصادي و رسانه‌ها سال‌هاست آفت نظام بانكي بر بدنه اقتصاد كشور را هشدار مي‌دهند و كسي به آن توجهي نمي‌كند. اين آفت به گونه براقتصاد كشور لطمه وارد ساخته‌ است كه ديگر هيچ تعادل و نسبيتي بين دارايي‌ها و مطالبات بانك‌ها وجود ندارد. سرمايه عظيمي از اموال بانك‌ها نزد بدهكاران بانكي است و نظام بانكي كشور به سبب معيوب بودن روال اعطاي تسهيلات قادر به بازپسگيري آنها نيست.

به عبارت واضح تر بانك‌هاي كشورمان دچار ورشكستگي شده‌اند، اما نكته اصلي اينجاست كه باتمام اين اوصاف برنامه‌اي براي بهبود وضعيت بانكداري كشور به اجرا گذاشته نمي شود. اميدواريم اين تعلل مسئولان به سبب برخي ملاحظات سياسي و اقتصادي نباشد.


 ميز خبر 

 آخرين محموله کيک زرد خريداري شده از روسيه وارد اصفهان شد

چهارمين و آخرين محموله کيک زرد خريداري شده از روسيه از فرودگاه اصفهان به سايت هسته‌اي اين شهر منتقل ‌شد.

به گزارش ايسنا، جمهوري اسلامي ايران در چارچوب برجام پيش از اين حدود 230 تن کيک زرد را از طريق تبادل سوخت کمتر از 5 درصد از روسيه به کشور وارد کرده است و دومين محموله کيک زرد که حدود 149 تن است در چهار مرحله طي دو هفته گذشته از روسيه به کشور وارد شد.

اين محموله‌ 149 تني کيک زرد اولين محموله‌اي است که از طريق کانال خريد در چارچوب برجام به طور مستقل از سوي ايران خريداري شده است.

آخرين بار ايران حدود 40 سال قبل حدود 500 تن کيک زرد از آفريقاي جنوبي خريداري کرد.

اصغر زارعان دستيار ويژه رئيس سازمان انرژي اتمي درباره قيمت آخرين محموله کيک زرد وارد شده به کشور گفت: اين محموله بر اساس استاندارد و عرف بين‌الملل خريداري شده است.

وي هم‌چنين اعلام کرد که همراه با محموله 149 تني کيک زرد، حدود 5 کيلوگرم اورانيوم تا غناي 20 درصد وارد کشور مي‌شود.

داعش مخزن اصلي آب شهر موصل را منفجر کرد

گروه تروريستي داعش در ادامه تخريب زير ساخت ها و تاسيسات شهر موصل، پيش از ترک آن، مخزن اصلي آب اين شهر را منفجر کرد.

به گزارش الفرات نيوز، يک منبع از داخل شهر موصل خاطرنشان کرد: انفجار اين مخزن در بخش شرقي شهر موصل همچنين موجب آسيب شديد خانه هاي همجوار آن و قطع شدن آب در بسياري از محله هاي اين شهر شده است.

منبع مزبور افزود: تروريست هاي داعش قبل از رسيدن نيروهاي نظامي عراق به اين مخزن آن را منفجر کردند.

گزارش هاي سازمان هان بين المللي ثابت مي کند که نيم ميليون شهروند ساکن موصل با خطر کمبود آب آشاميدني مواجه هستند.

اين سازمان ها در مورد خطرناک بودن وضعيت موجود در شهر موصل هشدار دادند.

65کشته و زخمي در حمله انتحاري به ساختمان دادگاه عالي افغانستان

يک مقام افغان اعلام کرد درحمله يک بمب گذار انتحاري در نزديک ساختمان دادگاه عالي افغانستان در شهر کابل دست کم 20تن کشته و 45 تن نيز زخمي شدند.

به گزارش بي.بي.سي، سليم رسولي،مقام مسئول بيمارستان‌هاي شهر کابل گفت که در نتيجه اين انفجار در مقابل يکي از ورودي‌هاي دادگاه عالي افغانستان دست کم 20 نفر کشته و 45 نفر زخمي شده‌اند.

مقامات حوزه نهم پليس کابل گفتند که بمب‌گذار انتحاري در ساعاتي که کارمندان دادگاه عالي افغانستان مرخص مي‌شدند، بمب خود را در جلو دروازه اين دادگاه منفجر کرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، پيشتر "نجيب دانش" معاون سخنگوي وزارت کشور افغانستان از کشته شدن دست کم 12 تن در اثر آن خبر داده بود.

راه‌ اندازي مرکز جنگ اطلاعاتي آمريکا عليه روسيه

آمريکا مرکزي وابسته به وزارت امور خارجه با نام "مرکز تعاملات جهاني" براي جنگ اطلاعاتي عليه روسيه راه اندازي کرد.

به گزارش خبرگزاري وستي، اين مرکز فعاليت‌هاي خود را از طريق يک موسسه نه چندان معروف وابسته به وزارتخانه امور خارجه امريکا انجام مي‌دهد.

پيشتر مرکزي مشابه براي مبارزه با تبليغات روسيه تا سال 1990 ميلادي و در بحبوحه جنگ سرد توسط امريکا تاسيس شده بود که رفته رفته کارآيي خود را از دست داد.


 خبــــر 

 سخنگوي وزارت امور خارجه:

شهرک سازي رژيم صهيونيستي مغاير قواعد جامعه بين المللي است

سخنگوي وزارت امور خارجه تصويب قانون ايجاد شهرک هاي جديد در سرزمين هاي اشغالي در پارلمان رژيم صهيونيستي را محکوم کرد و از جامعه بين المللي خواست دربرابر توسعه طلبي ها و تنش آفريني هاي اين رژيم سکوت نکنند.

به گزارش ايرنا ، بهرام قاسمي با محکوميت شديد قانون تصويب شده در پارلمان رژيم صهيونيستي در مورد ايجاد شهرک هاي يهودي نشين در سرزمين هاي اشغالي، سياست اين رژيم در شهرک سازي ها را مانع جدي در تامين ثبات و امنيت در منطقه دانست و ادامه اين سياست رژيم صهيونيستي را ناقض حق تعيين سرنوشت ملت فلسطين بعنوان يکي از قواعد بين المللي، برشمرد.

سخنگوي وزارت امور خارجه اظهار داشت: واضح است که شهرک سازي اين رژيم مغاير با اصول و قواعد مورد پذيرش جامعه بين المللي بوده و جمهوري اسلامي ايران يکبار ديگر از جامعه بين المللي مي خواهد که در حمايت از تحقق خواسته هاي مشروع فلسطينيان و تقويت جايگاه بين المللي مردم فلسطين و مخالفت با سياست هاي توسعه طلبانه رژيم صهيونيستي گام هاي عملي و عاجل بردارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي