جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488


تغيير رژيمي غذايي بايد حساب شده و با دقت باشد


استفاده بي‌رويه از سونوگرافي ممکن است مشکلاتي در پي داشته باشد


چرا بايد ترخون بخوريم


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 تغيير رژيمي غذايي بايد حساب شده و با دقت باشد 

 
هنگامي که بعضي از ترکيبات بدن مانند قند و چربي و غيره افزايش نشان مي دهند.راهي براي درمان استفاده از مواد شيرين و چربي ها مي باشد و افرادي که داراي قند بالا در خون، کبد و اعضاء مي باشند از اين ترکيبات براي توليد انرژي بهره مي گيرند و از موادي ديگري که مانند پروتئين ها و غيره ، انرژي و مواد ساختماني به دست مي آورند و هنگامي که به جز ترکيبات قندي ديگر محصولات حذف و از آنها در رژيم غذايي بهره گيري نشود بدن اجباراً با توليد آنزيم هاي لازم از شيريني ها براي توليد انرژي و ديگر موارد بهره مي گيرد.

در مورد چربي ها هم چنين است و هنگامي که آنها در خون و کبد و عضلات افزايش نشان مي دهند شخص چاق مي شود و فرد مي تواند براي توليد انرژي و ساختمان بدن فقط از انواع چربي ها بهره گرفته و مواد قندي و پروتئين ها را از رژيم غذايي حذف
نمايد.اين طرز درمان از زمان هاي پيش شناخته شده مي باشد و بدن انسان مي تواند خود به موارد مختلف عادت داده و خود را زنده نگه دارد.

در تغيير رژيم هاي غذايي بايد دقت کرد و هنگامي که از مواد قندي و چربي بيشتر بهره مي گيريم به فعاليت بيشتر اعضا بايد توجه کنيم تا اين مواد به خوبي در بدن مصرف شوند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 استفاده بي‌رويه از سونوگرافي ممکن است مشکلاتي در پي داشته باشد 

 
نايب رئيس انجمن راديولوژي با بيان اينکه ‌در کشور ما متأسفانه استفاده بي‌رويه از سونوگرافي توسط متخصصان زنان صورت مي‌گيرد، گفت:هر چند که سونوگرافي في‌نفسه مضر نيست ولي استفاده بيش از حد آن مي‌تواند مشکلاتي را به بار آورد.

دکترحسين کرم‌پور در ارتباط با سمينارتازه‌ها غربالگري جنين و آنومالي اسکن اظهارداشت: اين سمينار 5 و 6 اسفندماه سال‌جاري و با هدف ارائه جديدترين دستاورهاي و تبادل اطلاعات صاحبنظران و اسايتد برجسته برگزار مي‌شود.به گزارش روابط عمومي انجمن راديولوژي ،وي افزود: سونوگرافي زنان در هنگام بارداري براي بررسي وضعيت جنين انجام مي شود و متخصصين راديولوژي با گذراندن دوره‌هاي تئوري و عملي قادر به تشخيص بيشتر ناهنجاري‌هاي احتمالي جنين، سن جنين و ... خواهند بود.

نايب رئيس انجمن راديولوژي با اشاره به اينکه اگر اين ناهنجاري‌ها سبب مشکلات حياتي براي جنين شود با تأييد مراجع قانوني ختم حاملگي اعلام خواهد شد. همچنين بايد توجه داشت که تا قبل از اختراع سونوگرافي اين ناهنجاري‌ها تشخيص داده نمي‌شد و جنين يا در شکم مادر و يا در هنگام زايمان و يا حتي در دوران کودکي جان خود را از دست مي‌داد.

کرم‌پور اضافه کرد:ولي اکنون با تشخيص به موقع ناهنجاري در جنين اقدام به ختم بارداري و يا مراقبت‌هاي ويژه توصيه مي‌شود.

وي يکي از مهمترين ناهنجاري جنين را ناهنجاري کروموزومي همچون سندروم داون برشمرد و اعلام کرد: اين ناهنجاري در سه ماهه نخست بارداري قابل تشخيص بوده و بر اساس بررسي فاکتورهاي خوني مادر و اندازه‌گيري‌هاي خاص سونوگرافيک در جنين ،ميزان خطر ناهنجاري با توجه به جدول‌هاي پيش‌بيني شده اعلام شده و اقدامات لازم انجام مي پذيرد.

نايب رئيس انجمن راديولوژي اضافه کرد: افزايش يا کاهش ناهنجاري‌هاي مادرزادي کروموزومي در برهه زماني خاص مشخص نيست ولي اينکه احساس مي‌شود امروزه اين مسئله بيشتر شده به دليل تشخيص‌هاي به موقع است ،در حالي که پيش از اين امکان اينگونه بررسي ها وجود نداشت.کرم‌پور اضافه کرد: امروزه در برخي از کشورهاي اروپايي و آمريکايي مجوز سقط به زنان بارداري که جنينشان سندروم داون دارد ،داده نمي‌شود و به آنها حق حيات داده شده و حتي مي‌توانند در آينده اين بيماران داراي شغل باشند.

وي گفت:‌در کشور ما متأسفانه استفاده بي‌رويه از سونوگرافي توسط متخصصان زنان صورت مي‌گيرد هر چند که سونوگرافي في‌نفسه مضر نيست ولي استفاده بيش از حد آن مي‌تواند مشکلاتي را به بار آورد به طور مثال آب خوردن نيز زماني که فرد تشنه باشد مشکلي ندارد ولي مصرف بيش از حد آن نيز مشکل‌آفرين خواهد شد.نايب رئيس انجمن راديولوژي خاطر نشان کرد:‌ انجام سونوگرافي در طول دوران بارداري براي زنان داراي شرايط عادي سه بار کفايت مي‌کند ولي متأسفانه امروز متخصصان زنان علي رغم قوانين شفاف اقدام به انجام سونوگرافي هاي متعددو دريافت وجه از بيماران مي نمايند که اين مسئله علاوه بر افزايش احتمال تشخيص نادرست، سبب ايجاد استرس و اضطراب در مادر و حتي سقط جنين به دليل تشخيص اشتباه و يا شرايط روحي مادر مي گردد.کرم‌پور تأکيد کرد: برنامه غربالگري زنان باردار بايد هوشمندانه باشد و تنها در زناني که سابقه بيماري و يا ازدواج فاميلي دارند اين مسئله بيشتر مدنظر قرار گيرد.


 چرا بايد ترخون بخوريم 

 ترخون سبزي اي با طبع گرم و خشک با خواص بسيار زياد که ما در اين خبر به توضيح برخي از خواص اين سبزي ميپردازيم. از همه مهمتر ترخون سبزي اي اشتها آور است و براي تقويت معده بسيار خوب است پس سعي کنيد در وعده هاي غذايي ، حتما از اين سبزي استفاده کنيد.

براي کساني که مشکل ادرار دارند پيشنهاد ميشود که 10 گرم از اين سبزي را در 300 سي سي آب دم کرده و بخوريد.

–براي درد مفاصل مفيد مي‎باشد همراه غذا خورده شود و كوبيده آن به‎صورت ضماد استفاده گردد.

–درمان‎كننده قاعدگي‎هاي دردناك مي‎باشد و همچنين قاعده‎آور است.

–كساني كه سرعت انزال دارند و ضعف قوه باه و سستي كمر ترخون خشك را با زرده تخم‎مرغ مخلوط كرده به كمر بمالند اگر ريشه ترخون باشد بهتر است.

–براي دردهاي رماتيسمي 10 گرم در 300 سي‎سي آب جوشانده سپس روزي 3 فنجان ميل شود.

–ترخون تقويت كننده اعصاب است و از دم‎كرده آن استفاده شود.

–زياده‎روي در خوردن ترخون باعث كم شدن شهوت مي‎گردد و خون را تيره مي‎كند.

–جويدن ترخون باعث جلوگيري از خونريزي لثه و التيام زخم‎ها
مي‎شود.

–كساني كه نقرس دارند از دم‎كرده ترخون استفاده كنند.

–ترخون براي دل درد و دردهاي معده كه دراثر غذا به وجود آمده است مفيد مي‎باشد.

–اگر مي‎خواهيد مرغ بريان درست كنيد داخل شكم آن را ترخون كنيد تا غذاي شما بسيار خوشمزه گردد و آسان هضم شود.

–اگر معده شما تنبل و ترشح آن ضعيف است ترخون بخوريد.

–براي پيشگيري از تصلب شرائين و بيماريهاي عروقي برگ‎هاي ترخون را جويده و ميل شود

منبع : دکتر سلام


 خبرهاازعالم علم 

 کشف اولين نشانگرزيستي بيماري ام اس

يک گروه بين المللي از محققان پس از 12 سال تحقيق توانستند يک نشانگر زيستي شناسايي کنند که امکان تشخيص انواع بيماري ام اس را با يک آزمايش خون در اختيار مي‌گذارد.

به گزارش ايرنا از ساينتيفيک، با وجود اين که بيماري ام اس درمان ندارد، روش‌هاي درماني مختلفي براي کاهش عوارض اين بيماري و جلوگيري از بروز حملات جديد ابداع شده است. اين بيماري سه نوع مختلف دارد که روش‌هاي درماني مورد استفاده براي هريک از اين انواع، متفاوت است.

در حال حاضر پس از تشخيص بيماري ام اس، براي تعيين نوع آن به گذشت زمان طولاني نياز است در اين مدت ممکن است داروهايي به بيمار تجويز شود که فاقد کارآيي لازم هستند. اما نشانگر زيستي جديد امکان تعيين نوع بيماري را با يک آزمايش خون و در مدتي کوتاه با دقت 80 تا 95 درصد فراهم مي‌کند.محققان اميدوارند شناسايي اين نشانگر زيستي امکان توسعه روش‌هاي درماني اختصاصي براي مبتلايان به ام اس را فراهم کند.

محققان در حال حاضر در تلاش براي ساخت يک بسته کلينيکي آزمايش خون براي تشخيص انواع بيماري ام اس هستند.مولتيپل اسکلروزيس (MS) يک بيماري خود ايمني است که در آن سيستم ايمني پاسخ غير متعارفي به سيستم عصبي مرکزي‌ (CNS) مي دهد.سيستم عصبي مرکزي شامل مغز، نخاع و اعصاب بينايي است. سيستم ايمني بدن به طور معمول عوامل خارجي مانند باکتري ها و ويروس ها را مورد هدف قرار مي دهد؛ ولي در بيماري هاي خود ايمني، به اشتباه بافت هاي نرمال از بين مي روند. لوپوس و آرتريت روماتوئيد نيز جزء بيماري هاي خود ايمني محسوب مي شوند.در بيماري ام اس ، سيستم ايمني به ميلين حمله مي کند. ميلين به غلاف چربي اطراف سلول هاي عصبي گفته مي شود. ميلين آسيب ديده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) مي شود که نام بيماري نيز از همين واژه گرفته شده است.زماني که پوشش ميلين يا بافت هاي عصبي آسيب مي بينند، ارسال پيام هاي عصبي مختل مي شود که عوارض مختلفي دارد.مشکلات بينايي، مشکلات تعادل، سوزن سوزن شدن و خواب رفتن انگشتان دست و پا، تغييرات مداوم در عملکرد دستگاه گوارش، ضعف عضلاني و خستگي مفرط از جمله مهمترين علايم اوليه بيماري ام اس هستند.در حال حاضر بيش از 2.3 ميليون نفر در سراسر جهان به ام اس مبتلا هستند و ميزان آن در زنان تقريبا سه برابر مردان است.گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Scientific Reports منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 پزشکي شخصي ايران با توجه به ژنتيک و سبک زندگي افراد معالجه مي کند

دبير علمي اولين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران با اشاره به اينکه در تشخيص و درمان بيماري‌ها بايد پروتکل‌هاي درماني متفاوتي را براساس پزشکي شخصي در نظر بگيريم، گفت: با بررسي ژنوم بيماران مي توان به درمان هدفمند آنها دست يافت.دکتر رضا نکوئيان در آستانه برگزاري اولين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران اظهار داشت: پزشکي شخصي، يکي از پيشرفته‌ترين علوم نوين پزشکي است و در درمان بيماري‌ها توجه به آن بسيار حائز اهميت بود و لازم است مورد توجه قرار گيرد.

به گزارش دبيرخانه اولين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران، وي افزود: به دليل داشتن ژنوم متفاوت افراد، دو فرد در ابتلا به يک ويروس يکسان سرماخوردگي ممکن است واکنش متفاوتي نشان داده و يکي نياز به سه روز استراحت مطلق و ديگري به اين استراحت نيازي نداشته باشد، چرا که بدنش واکنش مقاوم‌تري در مقابل اين بيماري نشان مي‌دهد.دبير علمي اولين کنگره بين المللي پزشکي شخصي ايران گفت: دو نفر مبتلا به سرطان روده در درمان با يک داروي مشابه شيمي درماني، بدنشان واکنش‌هاي متفاوتي دارد و ممکن است پيشرفت سرطان در يکي کند و در ديگري مرگ را به همراه داشته باشد لذا با بررسي ژنوم فرد و ارائه داروي مناسب با ژنوم آن مي‌توان بيماران را از مرگ نجات يافت به درمان هدفمند رسيد.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران، اضافه کرد: ژنتيک و سبک زندگي در درمان بيماري‌ها متفاوت بوده و به عبارتي مي‌توان گفت ژنتيک هر فرد همچون اثر انگشت آن بوده و خاص خودش است، بنابراين با شناسايي ژنوم هر فرد مي‌توان اقدامات مؤثرتري در درمان بيماري‌ها و تجويز دارو ارائه کرد.نکوئيان با اشاره به اينکه در تشخيص و درمان بيماري‌ها بايد پروتکل‌هاي درماني متفاوتي را براساس پزشکي شخصي در نظر بگيريم، تصريح کرد: کشورهاي پيشرفته اين موضوع را مورد توجه قرار داده که موفقيت‌هاي زيادي برايشان به همراه داشته است.

وي با تأکيد بر ضرورت طبقه‌بندي ژنوم افراد تصريح کرد: بايد به سمتي پيش رويم که شرکت‌هاي داروسازي نيز براساس ژن افراد داروهاي مختلف توليد کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي