جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488


انتقال آزمايشي آب رودخانه کرج به تهران

معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کشور:
ناوگان حمل و نقل عمومي کشور نوسازي مي‌شود


توقيف محموله 40ميليوني نوشابه‌هاي خارجي قاچاق در رباط کريم


خبــر


در استان


 انتقال آزمايشي آب رودخانه کرج به تهران  

 کرج - خاکپور

مديرکل حفاظت محيط ‌زيست استان البرز با تاييد موضوع انتقال آزمايشي آب رودخانه کرج به تهران از طريق تونل گفت: تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزي انجام‌شده است.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از پايگاه خبري مديريت شهري کرج، حسين محمدي در پاسخ به سؤالي درخصوص آخرين وضعيت پروژه انتقال تونلي آب رودخانه کرج به پايتخت گفت: مراحل اجرايي اين پروژه مدتي است که به پايان رسيده است.

گفته‌شده انتقال تونلي آب رودخانه کرج يک‌بار به‌صورت آزمايشي انجام‌شده است، محمدي با تائيد اين موضوع گفت: تست انتقال آب از تونل به تهران با اجازه مسئولان البرزي انجام‌شده است.

به گفته مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان البرز در تست انتقال آب سعي شده است که حق آبه رعايت شود تا صدمه‌اي متوجه رودخانه نشود.

محمدي تعيين نياز آبي براساس مطالعات علمي را ضروري دانست و گفت: اين مطالعات در حال انجام است تا اگر روزي آب رودخانه از طريق تونل به تهران منتقل شود بتوانيم از حق‌آبه استان دفاع کنيم و نياز آبي پايين‌دست سد و تونل رعايت شود.

معصومه ابتکار، رئيس سازمان محيط‌زيست کشور در اولين سفر خود به استان البرز درخصوص ضرورت افزايش حق‌آبه رودخانه کرج و حفظ اين حق‌آبه سخن گفته بود و حسين محمدي در پاسخ به اينکه «وضعيت حق‌آبه رودخانه کرج چگونه است»، گفت: براساس تأکيد رئيس سازمان محيط‌زيست که بر حمايت از حق‌آبه رودخانه کرج تأکيد دارند همچنين براساس مصوبه شوراي حفاظت آب استان مطالعه‌اي درخصوص تعيين حق‌آبه اين رودخانه در حال انجام است.

وي با تأکيد بر اينکه در مرحله نخست بايد بدانيم حق‌آبه رودخانه چه ميزان است، گفت: به همين منظور و با همکاري دانشکده پرديس کشاورزي و اداره کل منابع طبيعي استان در حال مطالعه بر روي اين مسئله مهم هستيم تا بتوانيم با تعيين ميزان حق‌آبه رودخانه کرج بتوانيم در جلسه دولت از افزايش حق‌آبه دفاع کنيم.

سال 1385 بود که وزارت نيرو اجراي طرح انتقال تونلي آب رودخانه کرج به پايتخت را در دستور کار قرار داد مسئولان وقت وزارت نيرو به‌ويژه مديران آب منطقه‌اي استان تهران، آلودگي آب رودخانه کرج توسط واحدهاي گردشگري و مسکوني در مسير جاده چالوس را بهانه‌اي براي اجراي اين پروژه مي‌دانستند اما دوستداران محيط‌زيست و برخي صاحب‌نظران بر اين باور هستند که اجراي طرح انتقال تونلي آب رودخانه کرج به تهران آن‌هم از سد اميرکبير نتيجه‌اي جز خشک شدن اين رودخانه و مسير 30 کيلومتري آن تا کرج ندارد.

برخي ديگر از صاحب‌نظران نيز مي‌گويند؛ ازآن جايي‌که رودخانه کرج تنها منبع سطحي تغذيه‌کننده سفره‌هاي زيرزميني آب دشت کرج است انتقال آب اين رودخانه از محل سد کرج به تهران باعث کاهش سفره‌هاي آب زيرزميني در اين منطقه مي‌شود.


 معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کشور:
 ناوگان حمل و نقل عمومي کشور نوسازي مي‌شود 

 اروميه- يزدان پناه

معاون راهداري سازمان راهداري و حمل و نقل جاده‌اي کشور گفت: نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي از اولويتهاي اساسي سازمان حمل و نقل جاده‌اي است.

عبدالهاشم حسن‎نيا در نشست بررسي مسائل مربوط به جاده و راه شهرستان ماکو با اشاره به فعاليت بيش از 600 هزار دستگاه در ناوگان حمل و نقل عمومي افزود: با توجه به عمر بالاي ناوگان حمل و نقل در کشور نوسازي اين ناوگان ضروري است.

وي همچنين با اشاره به ظرفيت منطقه آزاد ماکو براي نوسازي ناوگان حمل و نقل عمومي افزود: با استفاده از اين ظرفيت مي‌توان ناوگان عمومي را در منطقه آزاد ماکو به بهترين صورت نوسازي و تجهيز کرد.

معاون راهداري سازمان حمل و نقل جاده‌هاي کشور همچنين به فرسوده بودن ماشين آلات راهداري در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: با هماهنگي مناطقه آزاد ماکو مي‌توان دستگاههاي سنگين راهداري و راهسازي را به منطقه وارد کرد

نماينده شهرستانهاي ماکو چالدران شوط و پلدشت در مجلس شوراي اسلامي هم دراين جلسه با اشاره به امکانات نامناسب و فرسودگي ماشين‎آلات راهسازي اين شهرستانها خواستار مساعدت جدي مسئولان کشوري براي تأمين امکانات شد.

عين‎ا... شريف پور در ادامه با تاکيد بر اهميت بزرگراه بازرگان تبريز تصريح کرد: برابر هماهنگي و نشستهاي مشترک با وزير راه مقرر شد براي احداث بقيه اين بزرگراه از مرند تا بازرگان از ظرفيت بخش خصوصي در قالب کنسرسيوم استفاده شود.

فرماندار ماکو هم در اين نشست با اعلام اينکه شهرستان ماکو با داشتن 1500 کيلومتر جاده دومين شهر استان از لحاظ دارا بودن جاده به شمار مي‌رود گفت: کمبود امکانات راهسازي و فرسوده بودن آن‌ها مهم‌ترين مشکل راهداري در خدمات‏رساني و ساماندهي به اين جاده‌هاست.

عليزاده نيمه‏کاره مانده جاده يولاگلدي به زنگه و جاده معروف به شبکه افزود: بيش از 5 هزار خانوار روستايي از اين جاده‌ها تردد مي‌کنند که لازم است با مساعدت مسئولان راهداري هرچه سريعتر اعتبارات لازم براي اتمام اين جاده‌ها تخصيص يابد.

وي همچنين با اشاره به مشکلات مساکن مهر اين شهرستان خواستار توجه جدي به 2200 نفر از خانوارهاي زير کوهي در شهر ماکو و تخصيص زمين مناسب به آنها شد.


 توقيف محموله 40ميليوني نوشابه‌هاي خارجي قاچاق در رباط کريم  

 رباط کريم -ذبيح اله اصغري

فرمانده انتظامي شهرستان رباط کريم غرب استان تهران از توقيف محموله 40 ميليون ريالي نوشابه‎هاي خارجي قاچاق در رباط کريم خبرداد. به گزارش خبرنگارما سرهنگ عبدا...زاده پاشاکي گفت: ماموران گشت يگان امداد حين گشت‎زني و کنترل محورهاي اصلي در اتوبان تهران - ساوه به يک دستگاه خودروي سواري مشکوک شده و به راننده آن دستور ايست دادند.

وي افزود: مأموران انتظامي در بازرسي به عمل آمده از قسمت بار خودروي توقيفي موفق به کشف 429 عدد نوشابه انرژي‏زاي خارجي قاچاق شدند که متهم را دستگير و جهت بررسي و بازجويي به پليس آگاهي انتقال دادند.

اين مقام انتظامي در ادامه تصريح کرد: متهم دستگيرشده در بازجوييهاي پليسي به جرم خود اعتراف و در ادامه گفت: محموله قاچاق کشف شده را در يکي از استانهاي شرقي کشور بارگيري کرده و قصد انتقال آن به تهران بزرگ را داشته که با هوشياري ماموران موفق نشده است.

ارزش ريالي کالاي قاچاق کشف شده توسط کارشناسان 40 ميليون ريال محاسبه و متهم دستگير شده پس از تشکيل پرونده جهت سير مراحل قانوني تحويل مرجع قضائي شد. سرهنگ پاشاکي در پايان به شهروندان توصيه کرد: درصورت برخورد با موارد مشکوک؛ موضوع را سريعاً به پليس اطلاع دهند.


 خبــر 

 افتتاح بيمارستان برکت امام خميني(ره) در ميانه

وزير بهداشت، درمان و آموزش و پزشکي و مديرعامل بنياد برکت، همزمان با پنجمين روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامي، بيمارستان برکت امام خميني(ره) ميانه را که توسط بنياد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره)، تکميل و توسعه يافته افتتاح کردند.

به گزارش خبرنگار ما از ميانه، بيمارستان 96 تخت‌خوابي برکت امام خميني(ره) ميانه پس از تکميل و توسعه توسط بنياد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره)، به بهره‌برداري رسيد.

اين بيمارستان با زيربناي 7 هزار و 800 مترمربع از سوي بنياد برکت، توسعه و تکميل و توسط دانشگاه علوم پزشکي تبريز، تجهيز شده است. مديرعامل بنياد برکت وابسته به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام(ره) در مراسم افتتاحيه‌ بيمارستان برکت امام خميني(ره) ميانه، از سرمايه‎گذاري 1070 ميليارد ريالي بنياد برکت براي تکميل 10 بيمارستان نيمه‎کاره کشور خبر داد.دکتر عارف نوروزي افزود: قرارداد تکميل 10 بيمارستان نيمه‎کاره که شامل يک هزار و 234 تخت بيمارستاني مي‌شد، با وزارت بهداشت منعقد شد. حجم سرمايه‌گذاري پيش‌بيني شده در مرحله‌ اول 96 ميليارد تومان بود که در آينده به 107 ميليارد تومان افزايش مي‌يابد.وي خاطرنشان کرد: به منظور احداث و تجهيز بيمارستان برکت امام خميني (ره) 15 ميليارد تومان هزينه شده است و ما به تعهدات‌مان در اين زمينه به‌طور کامل عمل کرديم.

با حضور معاون وزير راه و شهرسازي؛

5500 واحد مسکن مهر در خوزستان افتتاح شد

اهواز-خبرنگار آفرينش

با حضور معاون وزير راه و شهرسازي و مديرعامل سازمان ملي زمين و مسکن و جمعي از مسئولان استاني به صورت همزمان 5500 واحد مسکن مهر خوزستان افتتاح شد.

اين واحدها با حضور حميدرضا عظيميان در محل پروژه 2000 واحدي مسکن نفت به صورت همزمان افتتاح شدند.

منوچهر رحماني مديرکل راه و شهرسازي خوزستان در اين باره اظهار کرد: 200 واحد از پروژه‌هاي مسکن سايت مسکن نفت اهواز افتتاح شد.

وي افزود: 5500 واحد مسکن مهر در شهرهاي اهواز، شوشتر، بهبهان، آبادان، شوش، بندرامام، ماهشهر، شوش، خرمشهر و دزفول ساخته و به بهره‌برداري رسيده‌اند.

رحماني تصريح کرد: تاکنون و با مجموع اين واحدها، تعداد 63 هزار و 138 واحد از مجموع 106 هزار واحد تعهد شده مسکن مهر استان به متقاضيان واگذار شده است.

معاون وزير در ادامه سفر خود به اهواز از بافت فرسوده و سکونتگاه‌هاي غير رسمي در مناطق منبع آب و حصيرآباد اهواز بازديد کرد و بعد از اين نيز قرار است به شوشتر سفر کند و از بافت فرسوده و تاريخي شوشتر و سايت مسکن مهر اين شهرستان بازديدي داشته باشد.

مديرعامل گمرک و ترانزيت منطقه آزاد ماکو:

درآمدها و هزينه‌هاي منطقه آزاد ماکو توسط ديوان محاسبات بررسي شد

اروميه- يزدان‎پناه

مديرعامل گمرک و ترانزيت منطقه آزاد ماکو گفت: درآمدها و هزينه‌هاي منطقه آزاد ماکو در سه سال گذشته توسط ديوان محاسبات بررسي و نتايج آن بدون مشکل گزارش شد.

اکبر نوبخت مناطق آزاد را ويترين شهرهاي کشور معرفي کرد و اظهار داشت: چنانچه مناطق آزاد به چرخه دولت بازگردد همانند 37 سال گذشته هيچ توسعه و راندماني نخواهد داشت.

مديرعامل گمرک و ترانزيت منطقه آزاد ماکو گفت: مناطق آزاد سبب محروميت‌زدايي مناطق مي‌شود اکنون بدون اينکه حتي يک متر از منطقه آزاد ماکو فروخته شود از مزايا و خدماتي که قانونگذاري شده است کسب درآمد مي‌شود و چنانچه اين درآمدها با دقت و به صورت برنامه‌ريزي شده صرف عمران و آباداني شود تحولي بزرگ در اين منطقه رخ خواهد داد.وي افزود: قانون اخير در برنامه ششم مشکلات حقوقي به بار خواهد داشت و اين کار با سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي که بر توسعه ترانزيت کالا در مناطق آزاد تاکيد دارد مغايرت مي‌کند.

نوبخت بيان کرد: اميد است که نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اين قانون را قبل از تصويب به دقت بازبيني و مورد بررسي قرار دهند اما حتي در موقع تصويب آن نيز تأثير چنداني در روند کار منطقه آزاد ماکو نخواهد داشت چرا که منطقه آزاد ماکو براساس اساسنامه عمل مي‌کند و فرقي ندارد که مديريت ارشد آن بر عهده چه کسي باشد.

مديرعامل گمرک و ترانزيت منطقه آزاد ماکو خاطرنشان کرد: از افرادي که مدعي هستند مناطق آزاد تحت هيچ نظارتي نيستند درخواست مي‌کنم تا قانون مناطق آزاد را مرور کنند مگر ممکن است دولت بر يک شرکت دولتي که وابسته به دولت بوده و کل سهام از آن دولت است هيچ نظارتي نداشته باشد و آن را به حال خود رها کند.

وي اظهار داشت: سالانه نماينده 14 وزير از مناطق آزاد بازديد و امور را مورد بررسي قرار مي‌دهند و بودجه و حساب‌هاي منطقه آزاد حسابرسي و کنترل مي‌شود.نوبخت گفت: ديوان محاسبات در سه سال گذشته همه درآمدها و هزينه‌هاي منطقه آزاد ماکو را مورد بررسي قرار دادند و خوشبختانه هيچ مشکلي پيش نيامده است.


 در استان 

 فرمانده انتظامي غرب استان تهران خبر داد؛

توقيف محموله برنج قاچاق در غرب استان تهران

رباط کريم -ذبيح اله اصغري

فرمانده انتظامي غرب استان تهران از کشف محموله يک ميليارد و 600 ميليون ريالي برنجهاي خارجي قاچاق در شهرستان رباط کريم خبر داد. به گزارش خبرنگارما، سردار محسن خانچرلي گفت؛ در اجراي طرح مبارزه با قاچاق کالا، ماموران يگان امداد استان در محور "تهران-ساوه" به دو دستگاه خودرو باري مشکوک و جهت بررسي، خودروها را متوقف کردند. اين مقام ارشد انتظامي افزود: ماموران يگان امداد پس از متوقف کردن خودروها و در بازرسي از قسمت بار آنها، 28 هزار و 500 کيلوگرم برنج خارجي قاچاق به ارزش يک ميليارد و 600 ميليون ريال را کشف كردند. فرمانده انتظامي غرب استان تهران با اشاره به اينکه در اين رابطه دو دستگاه خودرو توقيف شد، گفت: متهمان پس از تشکيل پرونده جهت سير مراحل قانوني به مرجع قضائي معرفي شدند.

مديرعامل شرکت آب وفاضلاب روستايي آذربايجان غربي:

32 پروژه آبرساني روستايي در آذربايجان غربي اجرا مي‌شود

اروميه- صديقي

مديرعامل شرکت آب وفاضلاب روستايي آذربايجان غربي از اجراي 32 پروژه آبرساني روستايي در قالب اقتصاد مقاومتي در استان خبر داد.

کاظم محمدي اقدم با بيان اينکه اين 32 پروژه با صرف 462 ميليارد ريال اعتبار در حال اجرا هستند افزود: با اجراي پروژه‌هاي اقتصاد مقامتي درقالب 157 روستا، آب آشاميدني سالم وبهداشتي 71 هزارنفراز جمعيت روستايي استان تأمين خواهد شد.

مديرعامل شرکت آب وفاضلاب روستايي آذربايجان غربي، اجراي 272 کيلومتر خط انتقال، 376 کيلومتر شبکه توزيع، حفر 20 حلقه چاه، بازسازي وبهسازي 35 دهنه چشمه و بازسازي و احداث 66 هزار و 140 مترمکعب مخزن ذخيره آب را ازجمله عمليات پيش بيني شده دراجراي اين طرح‌ها عنوان کرد.

محمدي اقدم در ادامه از بهره‌برداري از طرح‌هاي آبرساني به 41 روستاي آذربايجان غربي همزمان با دهه مبارک فجر خبر داد و اظهارداشت: عمليات اجرايي آبرساني به اين تعداد روستا در شهرستان‌هاي اروميه، بوکان، ماکو، مياندوآب، پلدشت، سلماس، تکاب، سردشت، شوط، چايپاره، خوي، اشنويه، پيرانشهرو نقده به اتمام رسيده و بهره برداري از آنها آغاز مي‌شود.

وي اعتبار هزينه شده براي اجرا و آماده بهره‏برداري شدن اين طرحها را 150 ميلياردو 509 ميليون ريال اعلام کرد و افزود: با بهره‎برداري از اين طرح‌ها پنج هزارو 200 خانوار با 20 هزارنفر جمعيت از آب آشاميدني سالم و بهداشتي برخوردار خواهند شد.

مديرعامل شرکت آب و فاضلاب روستايي آذربايجان غربي همچنين از آغاز عمليات اجرايي آبرساني به 35 روستاي استان نيز خبرداد و اظهار داشت: همزمان با دهه فجر، با 72 ميليارد ريال اعتبار مصوب، عمليات اجرايي آبرساني به اين تعداد روستا آغاز شده است.

وي ارائه آب با کيفيت به روستائيان را خط قرمز شرکت آب و فاضلاب روستايي آذربايجان غربي عنوان کرد و افزود: براي اين منظور با نصب پکيج‌هاي تصفيه آب در روستاهايي که داراي مشکل هستند، آب سالم و با کيفيت بالا در اختيار روستاييان قرار مي‌گيرد.

برخورداري 9 روستاي شهرستان کلاله از نعمت آب شرب سالم

گرگان-قهرمان

همزمان با افتتاح متمرکز پروژه‎هاي عمراني، توليدي و اقتصادي شهرستان کلاله در دهه فجر با حضور مهندس غراوي نماينده مردم شهرستانهاي کلاله، مراوه‎تپه، مينودشت و گاليکش در مجلس شوراي اسلامي معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع انساني استانداري، فرماندار شهرستان کلاله ،مديرعامل شرکت آبفار گلستان و مديران دستگاههاي اجرايي استان، 9 روستاي شهرستان کلاله از نعمت آب شرب سالم و بهداشتي برخوردار شدند

شکيبافر رئيس هيئت مديره و مديرعامل اين شرکت با اعلام اين خبر افزود: با افتتاح اين پروژه‏ها 9 روستاي شهرستان کلاله با جمعيتي بالغ بر5470 نفر از نعمت آب شرب سالم و بهداشتي بهره‎مند شدند.

مديرکل نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس گلستان خبر داد؛

افتتاح 5 پروژه فرهنگي، آموزشي، ورزشي در دهه فجر

گرگان-قهرمان

به گزارش روابط عمومي نوسازي مدارس گلستان، عماد مخدومي مديرکل نوسازي مدارس گلستان گفت: در دهه فجر امسال شاهد افتتاح 5 پروژه احداثي فرهنگي، آموزشي، ورزشي با 30 کلاس و زير بناي 3 هزار و 866 متر مربع خواهيم بود.

عماد مخدومي گفت: از ابتداي سال 95 تاکنون تعداد 35 پروژه احداثي فرهنگي، آموزشي ورزشي با 230 کلاس و زيربناي 33 هزار و 138 مترمربع در سطح استان گلستان انجام شده است.

وي با اشاره به بحث استاندارد سازي گرمايشي مدارس استان، افزود: با تلاشهاي انجام شده تاکنون توانستيم 132 پروژه در بخش استانداردسازي گرمايشي با 867 کلاس و زيربناي 72 هزار مترمربع را به بهره‎برداري برسانيم.

مديرکل نوسازي مدارس گلستان گفت: در اين ايام 65 پروژه استاندارد سازي گرمايشي با 434 کلاس و زيربناي 35 هزار و 300 مترمربع به بهره‎برداري خواهد رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي