جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

مواضع ترامپ بر اقتصاد جهان سايه افکنده است؛
مسيري متلاطم در انتظار بازار نفت است


احتمال توافق ايران و عمان براي صادرات زيردريايي گاز

مسئول کميته پيگيري مطالبات وزارت نفت عنوان کرد :
احتمال اجرايي شدن حکم اعدام زنجاني تا قبل از پايان سال


معادلات انرژي


ميز خبر


 مواضع ترامپ بر اقتصاد جهان سايه افکنده است؛
  مسيري متلاطم در انتظار بازار نفت است  

 
عليرغم آنکه توليدکنندگان اوپک و غير اوپک در حال کاهش عرضه خود مبتني بر تعهد قبلي هستند، قيمت شاخص نفت خام برنت ممکن است بين 52 تا 65 دلار در هر بشکه در نوسان باشد.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، در حالي که سرمايه‌گذاران با ابهام تشويش و تعليق به سياست‌هاي امريکا نگاه مي‌کنند و با وجود آنکه توليدکنندگان اوپک و غير اوپک در حال کاهش عرضه خود مبتني بر تعهد قبلي هستند، قيمت شاخص نفت خام برنت ممکن است بين 52 تا 65 دلار در هر بشکه در نوسان باشد.

اين پيش‌بيني خو هوي منگ، رييس بخش آسيايي شرکت ويتول از بزرگ‌ترين شرکت‌هاي تجارت نفت دنيا از روند بازار در سال جاري است.

او همچنين اعتقاد دارد پتانسيل ايجاد يک تغيير در بازار نفت خام در 3ماهه سوم سال 2017 وجود دارد، وضعيتي که طي آن محموله‌هاي نفتي براي تحويل در کوتاه‌مدت، قيمتي بالاتر نسبت به محموله‌هاي آتي پيدا خواهند کرد.

خو مي‌گويد: من فکر مي‌کنم اين بازار به سوي نوسان شديد در حرکت است.

مردم نگران سياست‌هاي ايالات‌متحده هستند. با سياست‌گذاري جديد، بسياري از چيزها به سمت سفته‌بازي حرکت خواهد کرد. بنابراين ما نمي‌توانيم آينده را پيش‌بيني کنيم. ما فقط بايد منتظر باشيم.

نماي کلي نشانگر اين است که عدم قطعيت، بازار نفت خام را احاطه کرده است؛ عدم قطعيتي که از بلندپروازي‌هاي ترامپ ناشي شده است.

در اين وضعيت معامله‌گران در بازارهاي مختلف از ارز گرفته تا فلزات و سهام، در حال تلاش براي تفسير معاني اقدامات رهبر بزرگ‌ترين اقتصاد جهان هستند.

بازار نفت خام، به واسطه مواضع تند دونالد ترامپ عليه ايران به عنوان يکي از توليدکنندگان اصلي نفت خام، برآشفته شده است.

ترامپ همچنين ايده وضع ماليات مرزي را نيز در سر دارد که گلدمن ساکس با وجود قائل شدن شانسي پايين براي اجرايي شدن آن، عنوان کرده است که در صورت عملي شدن مي‌تواند نفت خام را به سوي قيمت‌هاي پايين‌تري بکشاند.

اين وضعيت متلاطم و پر نوسان اما مي‌تواند پاداش و سودهايي بزرگ براي کمپاني‌هاي تجاري همچون ويتول يا رقباي آن مانند گروه ترافيگورا و گروه گلنکور به همراه داشته باشد.

عايدي 1.6 ميليارد دلاري شرکت ويتول در سال 2015 از همين نوسانات قيمتي تقويت شده و به اين حد رسيده بود.

ويتول اما کاهشي 42 درصدي در سود خود براي نيمه نخست سال 2016 اعلام کرد. کاهشي که از فرصت‌هاي کمتر تغييرات قيمت که به نفع اين غول تجارت نفتي جهان تمام مي‌شود، ناشي شده بود.

اين شرکت که کار خود را از روتردام آغاز کرد اما اکنون در نقاط مختلفي از جهان ازجمله جنوا، لندن، سنگاپور و هوستن فعاليت مي‌کند، در طول 20 سال گذشته رشدي قوي را در پي گسترش تجارت نفت خام، نوسانات بزرگ قيمت و اخيرا سرمايه‌گذاري در در ذخيره‌سازي و پالايش نفت خام تجربه کرده است.

تاجران نفت خام عموما به دنبال کسب سود از وضعيت کنتانگو در بازار هستند؛ وضعيتي که در آن قيمت‌هاي آتي بالاتر از قيمت‌هاي فعلي است.

اين وضعيت به معامله‌گران اجازه مي‌دهد نفت خام ارزان را خريداري کرده، در انبارها ذخيره کنند و در نهايت با قيمت بالاتري در آينده به فروش برسانند.

اما با کاهش عرضه نفت خام توليدکنندگان جهاني، بازار نفت خام ممکن است آماده ورود به وضعيت بک وارديشن باشد وضعيتي که در آن قيمت نفت خام روز از قيمت آتي بالاتر است.

رييس بخش آسيايي شرکت ويتول در اين باره مي‌گويد: ساختار فعلي بازار نفت از منظر تجاري، در وضعيتي غيرفعال قرار دارد بنابراين همه در حال نظاره و تماشا هستند.

اما اگر وضعيت بک وارديشن که اکنون در آن نيستيم، پيش بيايد، نگاه مردم به قابليت عملياتي ذخاير شناور نفت خام منعطف خواهد شد و درنهايت اين ذخاير بيرون خواهند آمد.

بهاي نفت خام پس از توافق ماه دسامبر ميان توليدکنندگان اوپک و غير اوپک، در سطح بالاي 50 دلار در نوسان است.

در حالي که کشورهايي مانند عربستان سعودي و روسيه در حال عمل به بخش بزرگي از تعهدات خود در زمينه کاهش توليد هستند معامله‌گران چندان به وضعيت فعلي اعتماد نداشته و از احتمال توليد بيشتر نفت خام امريکا، احساس خطر مي‌کنند. تقويت دکل‌هاي حفاري توليدکنندگان نفت امريکا در اين ماه به 9 دکل رسيد که در 4 سال گذشته بزرگ‌ترين افزايش در تعداد به‌شمار مي‌رود.

خو در اين باره اظهار مي‌کند: مردم تشخيص مي‌دهند که درنهايت خروجي روند رو به رشد قيمت نفت خام، توليدات نفت شيل بيشتر است. ما نيز نشانه‌هايي از اين مساله مي‌بينيم اما اين نشانه‌ها آنقدر بزرگ يا تاثيرگذار نيستند.


 احتمال توافق ايران و عمان براي صادرات زيردريايي گاز 

 
در ادامه مذاکرات وزراي نفت ايران و عمان، احتمال توافق دو کشور بر روي صادرات 15 ساله گاز ايران به عمان با احداث خط لوله زيردريايي قوت گرفته است.به گزارش تسنيم، چهارم شهريورماه سال 92 در حاشيه سفر سلطان قابوس، پادشاه عمان به ايران «محمد حمد الرمحي» وزير نفت اين کشور با وزير نفت کشورمان ديدار کرده بود. در اين ديدار «بيژن زنگنه» وزير نفت ايران و «محمد حمد الرمحي» وزير نفت عمان در مجموعه سعد آباد تهران در زمينه صادرات گاز يک يادداشت تفاهم امضا کردند. براساس اين يادداشت تفاهم دو طرف توافق کردند که در مدت بسيار کوتاهي عمليات احداث خط لوله گاز ايران به عمان آغاز شود. صادرات گاز ايران به عمان براي 25 سال برنامه ريزي شد و ارزش گاز صادراتي در اين مدت با توجه به قيمت هاي روز 60 ميليارد دلار تخمين زده شد.

کمتر از يک روز پس از امضاي اين يادداشت تفاهم، شرکت ملي صادرات گاز ايران از مشخص شدن مسير صادرات گاز ايران به عمان خبر داد. بر اين اساس، احداث خط لوله‌اي از رودان به کوه مبارک و از آنجا به سوهار در عمان به عنوان بهترين گزينه ممکن براي صادرات گاز به عمان مطرح شد.

اما مقامات عماني در قبول اين مسير به عنوان بهترين و بهينه ترين مسير احداث خط لوله صادراتي ترديد کردند و عملاً آغاز احداث زيرساخت‌هاي صادرات گاز ايران به عمان به بعد موکول شد.

در سال 92 زمان آغاز صادرات گاز ايران به عمان، سال 94 عنوان شده بود اما با عدم تحقق اين برنامه، امروز وزراي دو کشور دوباره پاي ميز مذاکره نشسته اند. پيگيري هاي خبرنگار تسنيم از محل برگزاري نشست دو تيم ايراني و عماني حاکي از اين است که احتمال توافق دو کشور بر روي صادرات 15 ساله گاز ايران به عمان با احداث خط لوله زيردريايي قوت گرفته است.


 مسئول کميته پيگيري مطالبات وزارت نفت عنوان کرد :
 احتمال اجرايي شدن حکم اعدام زنجاني تا قبل از پايان سال  

 
مسئول کميته پيگيري مطالبات وزارت نفت گفت: هنوز تغييري در پرداخت بدهي هاي بابک زنجاني به شرکت نفت حاصل نشده است.

اصغر هندي مسئول کميته پيگيري مطالبات وزارت نفت در گفت‌وگو با ايلنا، درباره آخرين اخبار از پرداخت مطالبات شرکت ملي نفت از سوي بابک زنجاني با توجه به احتمال اجرايي شدن حکم اعدام تا قبل از پايان سال اظهار داشت: وضعيت بازگشت مطالبات از اين شخص هنوز تغييري نکرده است.وي افزود: هنوز هيچ اقدام جدي جهت پرداخت بدهي‌ها انجام نشده است.

هندي خاطرنشان کرد: عليرضا زيباحالت‌منفرد، فرد جديد دستگير شده در ارتباط با اين پرونده نيز تحت بازجويي است و اخبار جديدي از وي بدست نيامده است.


 معادلات انرژي 

 حذف MTBE از ترکيب بنزين منتفي شد

معاون وزير نفت با بيان اينکه حذف MTBE از ترکيب بنزين کشور منتفي شده است، گفت: MTBE يک اکتان افزاي بنزين بوده که از اين ماده براي امتزاج با بنزين پالايشگاه‌ها استفاده خواهيم کرد.

عباس کاظمي در گفتگو با مهر درباره برنامه حذف MTBE از ترکيب بنزين کشور، گفت: در شرايط فعلي از مجموع کل توليد بنزين پايه کشور سهم MTBE به دو تا سه درصد نمي‌رسد.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اينکه حتي در صورت بهره‌برداري از فاز يک پالايشگاه ستاره خليج فارس، حذف MTBE از ترکيب بنزين کشور در دستور کار قرار ندارد، تصريح کرد: زيرا بنزين توليدي در پالايشگاه‌ها و حتي فاز اول پالايشگاه ستاره خليج فارس براي اکتان افزايي نياز به امتزاج با MTBE دارند.

معاون وزير نفت با اعلام اينکه MTBE يک ماده زيان آور نيست، اظهار داشت: هم اکنون روزانه 2.5 تا 3 ميليون ليتر MTBE در کشور توليد مي‌شود که اين ماده شيميايي به عنوان اکتان افزا به ترکيب بنزين اضافه مي‌شود.

اين مقام مسئول با بيان اينکه هم اکنون سهم MTBE در بنزين عرضه شده در تهران و ساير هشت کلانشهر کشور به صفر رسيده است، بيان کرد: MTBE را با بنزين برخي پالايشگاه‌ها ترکيب مي‌کنيم تا عدد اکتان بنزين بالا برود و اين بنزين معمولا در کلانشهرها اصلا توزيع نمي‌شود.

کاظمي با اشاره به اينکه در شرايط فعلي در برخي از کشورهاي اروپايي هم MTBE به عنوان يک ماده اکتان افزا در ترکيب بنزين وجود دارد، بيان کرد: MTBE يک ماده شيميايي بوده اما خطرناک نيست.

مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، خاطرنشان کرد: تنها مشکل استفاده از MTBE در ترکيب بنزين، پايداري بالاي اين ماده شيميايي در آب است.

مذاکره نيکو با قزاقستان و روسيه براي ازسرگيري سوآپ نفت

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران از مذاکره شرکت نيکو با قزاقستان و روسيه براي سوآپ نفت خبر داد.

علي کاردر در گفت و گو با ايسنا، از آغاز مذاکره ايران با قزاقستان و روسيه در زمينه سوآپ خبر داد و گفت: شرکت نيکو مسئول سوآپ ايران است و تيمي از اين شرکت قرار بودبراي مذاکره را آغاز کنند. فعلا سوآپ گاز در برنامه نيست و محور مذاکرات سوآپ نفت است.

بر اساس اين گزارش، اواخر ماه گذشته غلام رضا منوچهري، معاون توسعه و مهندسي شرکت نفت در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به مذاکره ايران با شرکت هاي روسي در زمينه سوآپ نفت اظهار کرده بود مذاکرات با روس ها ادامه دارد و سوآپ انجام خواهد شد، اما زمان قطعي براي به نتيجه رسيدن مذاکرات نمي‌توان ارائه کرد.

وي با بيان اينکه مذاکرات با قزاقستان در زمينه سوآپ نيز در حال انجام است، افزود: با صحبت هايي که به قزاقستان شده بستر کار فراهم شده است، اين مذاکرات با شرکت هاي دولتي قزاقستان وشرکت هاي خدماتي که براي آن ها کار مي کنند انجام مي‌شود.

همچنين معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزارت نفت اوايل سال جاري از انجام مذاکرات اوليه براي سوآپ نفت و گاز با ترکمنستان، روسيه و قزاقستان خبرداده و بر لزوم فعاليت بخش خصوصي در اين زمينه تاکيد کرده بود. وي همچنين چندي پيش اعلام کرد ايران درباره معامله‌هاي سواپ نفت، با شرکت‌هاي روسي مذاکره مي‌کند که در آغاز حجم اين معامله‌ها مي‌تواند 150 هزار بشکه در روز باشد و در دوره‌اي کوتاه، ممکن است اين رقم به 500 هزار بشکه در روز نيز برسد.

بهره‌برداري از پتروشيمي تخت جمشيد و فاز دوم پتروشيمي کارون در ماهشهر

فاز 2 پتروشيمي کارون و طرح پتروشيمي تخت جمشيد امروز، 18 بهمن با حضور معاون اول رييس جمهور در ماهشهر افتتاح شد.

به گزارش ايسنا، کارخانه پتروشيمي کارون اولين توليد کننده ايزوسيانات‌ها در خاورميانه است.

فاز 2 اين مجتمع پس از عدم همکاري کارشناسان سوئدي که به دليل تحريم ها نيمه کاره رها شده بود توسط متخصصين پتروشيمي کارون انجام شد.

هزينه ارزي اين طرح حدود 30 ميليون يورو است که اعتبارات اين طرح از محل فاينانس و منابع داخلي تامين شده است.

ظرفيت اين فاز از پتروشيمي کارون 110 هزار تن در سال است که از اين ميزان 40 هزار تن آن مربوط به توليد mdi است که براي اولين بار در کشور انجام مي گيرد.

همچنين ،مجتمع پتروشيمي تخت جمشيد با ظرفيت توليد 150هزار تن در سال انواع الاستومر با حضور جهانگيري در ماهشهر به بهره برداري رسيد.

اين طرح با ميزان اشتغالزايي مستقيم براي 500 نفر و غير مستقيم براي 3 هزار نفر و با سرمايه‌گذاري 100ميليون دلار معادل 400 ميليارد تومان در مدت زمان 19 ماه احداث شده است.

ارزش کالاهاي توليدي و صادراتي اين مجتمع حدود 150 ميليون دلار است و در 2 فاز اجرايي مي‌شود و کليه مراحل مهندسي ساخت و نصب واحدهاي توليدي با اتکا به دانش فني و بومي به انجام رسيده است.

آغاز مذاکرات ايران و ونزوئلا درباره بازار نفت

معاون وزير نفت با بيان اينکه دور جديد مذاکرات وزراي نفت ايران و ونزوئلا آغاز مي شود، گفت: وزير نفت و امور خارجه ونزوئلا وارد تهران مي شوند.

اميرحسين زماني نيا در گفتگو با مهر درباره مذاکرات نفتي ايران با کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي مديريت بيشتر بازار نفت گفت: ايران همواره با تمامي کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک براي سامان بخشي به وضعيت بازار نفت گفتگو و مذاکره مي کند.

معاون امور بين الملل وزير نفت با بيان اينکه هم وزراي نفت ايران و عمان به عنوان دو کشور عضو و غيرعضو اوپک در خصوص وضعيت بازار نفت در نشست تهران ديدار و گفتگو کردند، تصريح کرد: در راستاي اين سياست کلان وزراي نفت و امور خارجه ونزوئلا امشب به تهران سفر مي کنند.

اين مقام مسئول تاکيد کرد: قطعا مذاکرات ايران و ونزوئلا در راستاي اجراي هر چه باکيفيت تر توافق نفتي وين بين کشورهاي عضو و غيرعضو اوپک خواهد بود.


 ميز خبر 

 وزير نفت:

پالايشگاه آبادان ديگر زيانده نخواهد بود

وزير نفت گفت: با تکميل طرح توسعه و تثبيت پالايشگاه آبادان، اين پالايشگاه از يک پالايشگاه زيان‌ده به يک پالايشگاه سودده با ظرفيت پالايش روزانه 360 هزار بشکه تبديل خواهد شد.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در آستانه آيين کلنگ زني طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه نفت آبادان گفت: هم اکنون محصولات پالايشگاه آبادان ارزش بسيار پاييني دارد و 40 درصد نفت خام با ارزش در فرآيند پالايش به نفت کوره تبديل مي‌شود و با قيمتي پايين تر از نفت خام فروخته مي‌شود.

وي افزود: پالايشگاه آبادان از نظر عملياتي سالانه 600 تا 700 ميليون دلار ضرر دهي دارد.

وزير نفت تصريح کرد: بر اساس قرارداد فاز يک طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه نفت آبادان که ميان شرکت ايراني و طرف چيني به ارزش 2 ميليارد و 700 ميليون دلار امضا شده است، امروز عمليات اجرايي ساخت يک واحد مدرن با ظرفيت پالايش روزانه 210 هزار بشکه‎‎ آغاز مي‎شود.

زنگنه با بيان اين که شرکت چيني فاينانس اين پروژه را بر عهده دارد، گفت: ظرفيت پالايشي 210 هزار بشکه‎اي که قرار است بر اساس اين قرارداد ايجاد شود با 150 هزار بشکه ظرفيت کنوني واحدهاي جديد پالايشگاه آبادان تلفيق مي‎شود و در واقع پس از تکميل اين طرح ما يک پالايشگاه مدرن با ظرفيت 360 هزار بشکه‎‎ خواهيم داشت.

وي عنوان کرد: در پالايشگاه جديد محصولاتي با کيفيت توليد خواهد شد، توليد بنزين و سوخت جت افزايش و توليد نفت کوره کاهش مي يابد، به طوري که پالايشگاه آبادان از يک پالايشگاه زيانده به يک پالايشگاه سوده بدل مي‎شود و اشتغالزايي زيادي در حين کار در شهر آبادان ايجاد مي شود.کلنگ آغاز عمليات اجرايي پروژه طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان امروز با حضور اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري به زمين زده مي‎شود.براساس گزارش وزارت نفت، طرح توسعه و تثبيت ظرفيت پالايشگاه آبادان با هدف تثبيت ظرفيت پالايشي پالايشگاه آبادان، توليد محصولات بر اساس استاندارد يورو 5، کاهش آلاينده‌هاي زيست‌محيطي، افزايش درصد توليد نفت‌گاز و بنزين با بهبود فناوري توليد، کاهش توليد نفت‌کوره و جمع‌آوري مخازن و تاسيسات فرسوده اجرا خواهد شد.

پالايشگاه آبادان هم اکنون داراي ظرفيت پالايش 400 هزار بشکه نفت خام در روز است که 250 هزار بشکه از ظرفيت 400 هزار بشکه اي در سه واحد تقطير با قدمت بيش از 70 سال پالايش مي‌شود.

با توجه به فناوري قديمي و تجهيزات فرسوده، اين سه واحد تقطير داراي بازده بسيار پائين، ريسک بسيار زياد عمليات و هزينه‌هاي بالاي تعميرات است که در طرح تثبيت ظرفيت و بهبود کيفيت فرآورده‌هاي پالايشگاه آبادان شامل واحد تقطير 210 هزار بشکه‌اي در روز است که جايگزين واحدهاي تقطير قديمي خواهد شد.

با توجه به ساخت و راه‌اندازي واحد تقطير ديگري که در سال 1385 به ظرفيت 150 هزار بشکه راه اندازي شد، مجموع ظرفيت پالايش پس از احداث واحد تقطير جديد در 360 هزار بشکه (150+210) در روز تثبيت شد. افزون بر تثبيت ظرفيت پالايشگاه در 360 هزار بشکه که با ساخت واحد تقطير 210 هزار بشکه‌اي ميسر مي‌شود همه فرآورده هاي حاصل از پالايش 360 هزار بشکه نفت خام در واحدهاي تصفيه هيدروژني تصفيه مي‌شوند.پالايشگاه نفت آبادان، بزرگترين پالايشگاه ايران است که در شهر آبادان استان خوزستان قرار دارد. ساخت اين پالايشگاه در سال 1291 به پايان رسيد و تا آغاز جنگ ايران و عراق در سال 1359 بزرگترين پالايشگاه دنيا با ظرفيت تصفيه 628 هزار بشکه در روز بود.

اين پالايشگاه تا سال 1973 به دست شرکت‌هاي نفتي خارجي اداره مي‌شد تا اين که در اين سال به شرکت ملي نفت ايران تحويل داده شد.

معرفي 70 طرح پايين دستي پتروشيمي براي جذب سرمايه گذار

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي گفت: 70 طرح حوزه پايين دست پتروشيمي براي معرفي و واگذاري به سرمايه گذاران علاقمند آماده است.

به گزارش ايلنا، مرضيه شاهدايي در آيين بهره برداري از فاز 2 پتروشيمي کارون و پتروشيمي تخت جمشيد، ظرفيت اسمي اين صنعت را پس از نيم قرن فعاليت رو به رشد، 60 ميليون تن در سال عنوان کرد و گفت: سهم ايران از ظرفيت توليد محصولات عمده پتروشيمي در جهان به 2,3 درصد و در خاورميانه به 22.6 درصد در سال 94 رسيد.

وي ادامه داد: درحال حاضر 20 مجتمع پتروشيمي با ظرفيت اسمي 26,3 ميليون تن در سال به اضافه يک شرکت ارايه کننده سرويس هاي جانبي در منطقه ماهشهر در حال توليد محصولات پتروشيمي متنوع هستند.شاهدايي ياد آور شد: 2 طرحي که امروز افتتاح شدند از سوي بخش خصوصي داخلي اجرا شده و به بهره برداري رسيده است.

وي با بيان اين که فاز دوم پتروشيمي کارون يکي از طرح هاي اقتصاد مقاومتي صنعت پتروشيمي است، افزود: يکي از محصولات اين فاز يعني متيل دي فنيل دي ايزوسيانات MDI براي نخستين بار در صنعت پتروشيمي کشور توليد مي شود که کاربردهاي مهمي دارد که از جمله آن توليد پلي يورتان هاست؛ پلي يورتان در صنايع مختلف نظير ساختمان، عايق کاري، فوم و اسفنج سخت، قطعات يخچال و اتومبيل، پوشش هاي صنعتي چسب ها و الاستومرهاي اورتان و صنايع کفش مورد استفاده قرار مي گيرد.شاهدايي با اشاره به اين که طرح پتروشيمي تخت جمشيد، يک طرح پليمري است که با دريافت خوراک بوتادين و استايرن از ساير مجتمع هاي پتروشيمي 30 هزار تن در سال SBR و 15 هزار تن در سال BPR توليد مي کند، گفت: اين پروژه با دريافت خوراک از ساير مجتمع هاي پتروشيمي در واقع مصداق رويکرد تکميل زنجيره ارزش، ايجاد ارزش افزوده بيشتر و جلوگيري از خام فروشي است.

شاهدايي افزود: اين طرح از رويکردهاي اصلي شرکت ملي صنايع پتروشيمي در تدوين برنامه هاي صنعت پتروشيمي به شمار مي رود. کاربرد محصولات مذکور هم عمدتا در صنايع لاستيک سازي، تاير اتومبيل، روکش کابل و سيم است. اميد است در درجه اول باعث رونق صنايع پايين دستي مربوطه شده و پس از آن باعث افزايش ميزان صادرات کشور شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي