جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488

رئيس سازمان بورس خبر داد؛
جزئيات توافق جديد براي انتقالات پول


تريبون


نهادهاي مالي


خبــر


 رئيس سازمان بورس خبر داد؛
 جزئيات توافق جديد براي انتقالات پول 

 
رئيس سازمان بورس گفت: اگر فرد يا سهامداري در شعب خارجي بانکهاي ايراني منابع داشته باشد، مي تواند در آن کشور درخواست داده و بانک ملت از شعب داخلي، ريال را در ايران به متقاضي تحويل دهد.

به گزارش آفرينش، شاپور محمدي در نشست خبري خود با خبرنگاران با بيان اينکه سهامدار بايد از بازار سرمايه رضايت داشته باشد، گفت: در صورتهاي مالي بانکها بحث هايي شده است و حتما بايد کمک کرد که بانکها مطالبات را از دولت گرفته و حسابها شفاف شود، در مورد اينکه همه شرکتها نيز بايد با بهره وري بانکها و شرکتها بالا رود، بايد تلاش شود، چراکه نظام اقتصادي کشور بايد سودآوري را تضمين کند.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه پاسخ به اين سوال مبني بر ضرر و زيان سهامداران بانکها در اصلاح صورتهاي مالي گفت: حسابرسان شرکتها و نهادهاي مالي بايد روي صورتهاي مالي بانکها نظارت کنند.

وي با بيان اينکه بازار سرمايه مظلوم است، گفت: آينده واقعيت ها را بيشتر روشن مي کند، اما افکار عمومي اشتباه نمي کند و رسانه ها دقيق مي دانند که عملکرد سازمان بورس چگونه بوده است. در اين ميان تلاش داريم که حقوق سرمايه گذار را به آن برگردانيم. در اين ميان، نقدينگي هر جا که باشد به هرحال در بازار پول است؛ اما ميزان ماندگاري نقدينگي در هر بخش اقتصادي مهم است، به هرحال در برخي بخش هاي اقتصادي مثل توليدي، نقدينگي تلاش شده که بيشتر وارد شود. موفقيت هايي هم رخ داده است، همانطور که دولت هم وارد عمل شده است، ولي سودي که در بازار سرمايه حاصل مي شود، از اين است که نقدينگي بايد صرف توليد شود تا توليد سوداور شده و بازار سرمايه را پررونق کند.

محمدي در خصوص صندوق هاي سرمايه گذاري نيز گفت: هر يک از صندوق ها پيشنهاد براي کاهش نرخ داده اند، سازمان موافقت کرده است. حتي يک مورد هم وجود ندارد که با کاهش نرخ سود صندوق هاي سرمايه گذاري مخالفت کند.

سخنگوي سازمان بورس در خصوص سودآوري بازار سهام در بعد از برجام براي سهامداران نيز گفت: بايد بازه زماني را براي تحليل مشخص کرد، اما بايد توجه داشت که سبد سرمايه گذار در بلندمدت جواب خوبي مي دهد، ولي خيلي از سهامداران خارج شده و برخي ديگر سود کرده اند، اما اينکه برجام به تنهايي بايد سود همه را تضمين مي کرد، حرف منطقي نيست. برجام به تنهايي تضمين کننده سود نيست. در حاليکه از ده تا سي عامل، تنها يک عامل در اين تحليل ديده  مي شود.

به گفته محمدي، در تحليل بازار سرمايه، تحليل همه جانبه لازم است و اينکه در مورد يک عامل صحبت کنيم، اين تحليل همه جانبه نيست؛ البته بايد به بازار سرمايه کمک شود.

با بيان اينکه در آغاز دولت 6.5 ميليون نفر کد معاملاتي در کشور داشته اند، گفت: اکنون اين رقم به ده ميليون و 848 هزار نفر رسيده است بنابراين مي توان گفت که ضريب نفوذ، 67 درصد رشد داشته که نشانگر رشد بازار سرمايه است و افراد بيشتري در اين بازار حضور داشته اند؛ البته اين دو پيامد دارد به اين معنا که فرهنگسازي در بازار سرمايه قدرت و قوت بيشتري خواهد داشت و اين الزام را براي همگان ايجاد که به اين بازار در سياستگذاري هاي دولتي و مجلس لحاظ شود.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با عملياتي شدن سهام عدالت، تعداد سهامداران کشور به 50 ميليون سهامدار بالغ خواهد شد که مي توان گفت که بازار سرمايه ايران در آينده اي نزديک جزو مردمي ترين بازارهاي سرمايه دنيا خواهد بود و يکي از محورهاي اقتصاد مقاومتي که مورد تاکيد قرار دارد، در بازار سرمايه، قابل تحقق است و اميد مي رويم که بعد از اين، توجهات بيشتري به اين بازار معطوف شده و سياست هايي وضع شود که کمک کند اين بازار از رشد و شکوفايي بيشتري برخوردار شود.

وي تصريح کرد: تعداد نهادهاي مالي کشور از 299 نهاد در آغاز به کار دولت يازدهم، به 485 نهاد مالي در ديماه سال جاري رسيده است، بنابراين رشد مناسبي را شاهد هستيم، سرمايه گذاري خارجي نيز در اين دولت، 39 ميليارد تومان بوده که اکنون به 1300 ميليارد تومان رسيده است که نشانگر اين است که رشد سرمايه گذاري خارجي خوب بود، اگرچه اعتقاد ما بر اين است که هنوز براي سرمايه گذاران خارجي، جا بسيار زيادتر از اين است و بايد تلاش کرد که در جذب سرمايه گذاران خارجي، رشدهاي بالاتري را داشته باشيم.


 تريبون 

 وزيرراه :

ظرفيت زيستي شهرتهران براي سه ميليون نفر است

وزير راه و شهرسازي مي گويد، در حالي که تهران براي زندگي سه ميليون نفر ظرفيت زيستي دارد، اکنون جمعيت آن به هشت ميليون و 700 هزار نفر رسيده و جمعيت پيراموني بيش از 14 ميليون نفر در آن زندگي مي کنند.

به گزارش ايرنا، «عباس آخوندي» در دومين همايش سيستم هاي حمل ونقل هوشمند در مرکز همايش هاي بين المللي صدا و سيما افزود: ما بايد در زندگي بشري به دو عنصر ظرفيت زيستي و عنصر انسان توجه جدي داشته باشيم و استفاده از فناوري هاي جديد و مدرن نبايد هدف ما باشد.

وي با بيان اينکه در ايران الگوي سکونت در شهرها قدمت پنج هزار ساله دارد، گفت: همواره در تمدن ايرانشهري الگوهاي سکونت در شهرها با ظرفيت هاي زيستي تناسب داشته است ، اما در دنياي مدرن امروزي با وجود توسعه فناوري ها شاهد مشکلات اساسي در شهرها هستيم.

وزير راه و شهرسازي با اشاره به رشد شهرنشيني در جهان افزود: هم اکنون مساله حرکت و حمل ونقل در شهرهاي ايران به ويژه در تهران به مشکلات اساسي تبديل شده و دسترسي به آب سالم، محيط زيست و خاک سالم و غذاي سالم با مشکلات اساسي مواجه است.

آخوندي گفت: با وجود هزينه هاي ميليارد دلاري براي ساخت پل هاي دو وسه طبقه در تهران متاسفانه اين پل ها تاثيري بر روان شدن حمل ونقل و ترافيک نداشته است.

وي افزود: فرونشست خاک در شهرها نشان مي دهد ما به ظرفيت هاي زيستي شهرها توجه نکرده ايم و زندگي در شهرها با مشکلات بزرگي مواجه شده است.

وزير راه و شهرسازي گفت: هم اکنون سرعت حرکت در تهران بيشتر از 25 کيلومتر در ساعت نيست و در ساعت هاي اوج سرعت حرکت به کمتر از 7 کيلومتر کاهش مي يابد. هرچه هم به استفاده از فناوري هاي جديد توجه کنيم باز هم يک طرف مي لنگد.

قرارداد بوئينگ و ايرباس به قوت خود باقي است

همچنين ،وزير راه و شهرسازي در مورد احتمال لغو يا تعليق قرارداد خريد هواپيماي بوئينگ و ايرباس بدليل مواضع دونالد ترامپ، رئيس جهموري آمريکا گفت: فکر نمي کنم مشکلي پيش بيايد.

عباس آخوندي در حاشيه دومين کنفرانس بين المللي حمل و نقل هوشمند در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه رسانه هاي غربي از احتمال لغو يا تعليق قراردادهاي ايران با بوئينگ و ايرباس بدليل مواضع اخير دونالد ترامپ خبر داده اند، گفت: فکر نمي کنم مشکلي پيش بيايد و اين قراردادها به قوت خود باقي خواهد بود.سخنان آخوندي در حالي است که سي ان ان در گزارشي نوشت : هواپيماهاي جديد به ايران نمي رسند.

در گزارش سي ان ان آمده است: شايد تحريم هاي اخير آمريکا عليه ايران، توافق بوئينگ براي فروش 89 جت مسافري را شامل نشود؛ اما احتمال لغو اين توافق بالاست.

نهايي شدن رقم دستمزد در هفته پاياني اسفندماه

معاون وزير کار از نهايي شدن رقم دستمزد در هفته پاياني اسفندماه خبر داد و گفت: وقتي مي‌توانيم از بهبود وضع معيشت نيروي کار ابراز رضايت کنيم که حداقل بتواند نيمي از حقوقش را پس انداز کند.

سيدحسن هفده‌تن در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در مورد تعيين دستمزد با توجه به تشکيل جلسات کارگروه تخصصي مزد، هر دو گروه کارگري و کارفرمايي بايد به توافق برسند و نظر پيشنهادي خود را ارائه دهند. طبعا هرگونه تصميم در خصوص دستمزد سال 96 با همراهي شرکاي اجتماعي و مبتني بر سه‌جانبه گرايي خواهد بود.

وي افزود: در بحث دستمزد تنها افزايش مزد مطرح نيست بلکه درصدد هستيم تا قدرت معيشت کارگران هم بالا برود و کارگران بتوانند از دستمزد خود پس انداز کنند.

هفده‌تن درباره ملاک تعيين دستمزد کارگران گفت: ماده 41 قانون کار دو شاخص نرخ تورم و معيشت نيروي کار را مدنظر قرار داده است و بر همين اساس بايد راهکاري انديشيده شود که علاوه بر افزايش بهره‌وري بنگاه، قدرت خريد کارگر هم بالا برود.

معاون روابط کار وزير کار با بيان اينکه قدرت معيشت کارگران از سال 84 يک سوم شده است، افزود: اعتقاد ما بر اين است که بايد بدون آنکه به انتظارات تورمي جامعه دامن زده شود توان معيشت کارگران را بهبود ببخشيم. وقتي مي‌توانيم از بهبود وضع زندگي نيروي کار ابراز رضايت کنيم که قادر باشد حداقل پنجاه درصد حقوقش را پس انداز کند.

هفده‌تن در پايان با اشاره به پايين بودن سهم دستمزد در قيمت تمام شده توليد گفت: براي آنکه دستمزد به شکل مطلوبي تعيين شود، هزينه‌هاي مبادله و قيمت تمام شده توليد بايد کاهش پيدا کند. در آن صورت با اصلاح سهم دستمزد در قيمت تمام شده رضايت نيروي کار فراهم مي‌شود.

در همين رابطه ،نماينده کارگران در ستاد مزد از بررسي جدول تنظيم کالري مورد نياز سبد غذايي خانوارهاي کارگري و تاکيد بر تعيين حداقل‌هاي زندگي در جلسه کارگروه تخصصي مزد خبرداد.مسعود نيازي ، با تشريح جزئيات جلسه کارگروه تخصصي مزد، اظهار کرد: در اين جلسه بر اساس اعلام معاونت روابط کار روي جدول تنظيم کالري که بر مبناي اقلام پروتئيني، ويتامين و کربوهيدرات و برگرفته از کار وزارت بهداشت و انستيتو تحقيقات تغذيه ايران است توافق کرديم تا سبد معيشت خانوار در زمينه مواد غذايي را از طريق آن استخراج کنيم.وي ادامه داد: آمارهاي اين سبد غذايي تماما از مراجع رسمي استفاده شده که هم در خصوص تعداد خانوار و هم در خصوص قيمت مواد خوراکي و غذايي در سطح کشور است و مستندات رسمي دارد که مبناي هدايت ما به اقتصاد هزينه سبد غذايي خانوارهاي کارگري قرارمي‌گيرد.

نيازي تصريح کرد: در جلسه روي اين جدول متمرکز شديم و تفاهم کرديم که اين جدول در تعيين سبد غذايي خانوار مورد استفاده قرار بگيرد و پس از آن به سبد اصلي برسيم.

لايحه بودجه 96 از هفته آينده در دو نوبت در مجلس بررسي مي شود

عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي گفت: بررسي لايحه بودجه سال 1396 کل کشور از يکشنبه آينده در مجلس آغاز مي شود و نمايندگان در دو نوبت اين لايحه را بررسي مي کنند.اکبر رنجبرزاده در گفت وگو با ايرنا اظهار داشت: بررسي لايحه بودجه سال 96 کل کشور 12 بهمن ماه در کميسيون تلفيق مجلس پايان يافت و اين لايحه به هيات رييسه مجلس ارجاع شد.وي افزود: به دليل اين که نمايندگان اين هفته براي سرکشي به حوزه هاي انتخابيه خود رفته اند و مجلس تعطيل است، مقرر شد رسيدگي به اين لايحه از هفته آينده در مجلس آغاز شود.

عضو هيات رييسه مجلس تاکيد کرد: بررسي اين لايحه تا سه هفته در مجلس طول مي کشد.


 نهادهاي مالي 

 ارتباط مستقيم تلفني با معاون شعب و توسعه بازاريابي بانک شهر

جلسه ارتباط مستقيم تلفني با مديران بانك شهر با حضور معاون شعب و توسعه بازاريابي اين بانك برگزارمي شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط‌عمومي بانک شهر، جلسه ارتباط مستقيم تلفني اين هفته، با حضور محمد کيائي، معاون شعب و توسعه بازاريابي و هيات همراه در سامانه نظارت و ارتباطات مردمي 8655 برگزار مي‌شود.

بر اين اساس، شهروندان، مشتريان و همکاران مي‌توانند روز چهارشنبه 20 بهمن ماه از ساعت 10 تا 12 از طريق شماره تماس 8655 هرگونه پرسش، انتقاد، پيشنهاد، شکايت و تقدير خود از عملکرد اين حوزه را مطرح کنند.

همراه بانک دي به روزرساني شد

نسخه جديد همراه بانک دي با ايجاد گزينه‌هاي بيشتر و متنوع‌تر به روز رساني شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک دي، نسخه جديد نرم افزار همراه بانک دي با امکانات بيشتري ايجاد شده و از طريق وب‌سايت بانک (صفحه همراه بانک) در اختيار کاربران قرار گرفته است.

نشست دبيران شوراي امر به معروف بانک‌ها با ميزباني بانک تجارت

جلسه دبيران امر به معروف و نهي از منکر بانک‌هاي خصوصي با هدف بررسي برنامه‌هاي سال 96 به ميزباني بانک تجارت برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اميرمحمد پرويز مديرکل امور اقتصادي و بانک‌ها، بيمه‌ها و موسسات اعتباري ستاد احياي امر به معروف و نهي از منکر در اين جلسه گفت: فريضه امر به معروف و نهي از منکر با هدف رشد فضايل و طرد رذايل تعيين شده و خداوند به عنوان نخستين آمر به معروف و ناهي از منکر اين فريضه را در قرآن تبيين کرده است.

انتصاب مشاور اجرائي امور بين الملل در بانك ايران زمين

طي حكمي از سوي عبدالمجيد پورسعيد مديرعامل بانك ايران زمين علي اصغر نوري به عنوان مشاور اجرايي امور بين الملل منصوب شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين ، با توجه به اقدامات انجام گرفته و طي مسير هاي اخذ مجوز بخش ارزي بانك ايران زمين در آينده نزديك فعال خواهد شد، افزايش مشاركت در تجارت بين المللي و كمك به گسترش مبادلات تجاري و پشتيباني از بازرگانان ايراني جهت بهبود وضعيت صادرات و واردات كالاها از اهداف تعيين شده بانك ايران زمين در بخش ارزي است.

علي اصغر نوري از مديران با تجربه اي است كه طي حكمي از سوي پور سعيد مديرعامل بانك ايران زمين به عنوان مشاور اجرايي اين بانك منصوب شد.

احتمال افزايش سقف وام قرض الحسنه از15 به 30 ميليون تومان

يک مدير بانکي از مذاکره با شوراي پول و اعتبار براي افزايش سقف وام قرض الحسنه از 15 به 30 ميليون تومان خبر داد و گفت: مذاکرات نهايي با معاونت نظارتي بانک مرکزي در اين خصوص انجام شده است.

گزارش آفرينش، مرتضي اکبري در نشست خبري خود با خبرنگاران با بيان اينکه جذب منابع سپرده قرض الحسنه کار سختي است گفت: گردش منابع قرض الحسنه کاهش داشته ولي به هرحال ما تلاش در جهت جذب منابع بابت گردش حساب اشخاص حقوقي را آغاز کرديم و البته طرح هاي مرتبط با وجوه اداره شده نيز در دستور کار قرار گرفته است. در اين ميان بايد توجه داشت که منابع قرض الحسنه همگي به وام هاي قرض الحسنه پرداخت شده و حتي يک ريال هم خارج از اين نيست. اين در حالي است که ميانگين تسهيلات هم نود ميليون ريال بوده و تلاش داريم به سقف بانک مرکزي برسد.

وي در پاسخ به سوالي مبني بر پرداخت وام قرض الحسنه ازدواج بر اساس تعيين تکليف بانک مرکزي افزود: سهميه تعيين شده بانک مرکزي 32 هزار فقره است که تاکنون هجده هزار فقره پرداخت شده و چهار هزار نفر در صف هستند که طبق زمان بندي انجام مي شود؛ بر اين اساس 1300 ميليارد تومان پرداخت شده است.

به گفته اکبري، نسبت مطالبات معوق به کل مطالبات بانکي در تسهيلات قرض الحسنه ما يک درصد است و مصارف به منابع نيز نسبت نود درصدي دارد. در اين ميان شش طرح جديد بانکي براي اعطاي تسهيلات قرض الحسنه در نظر گرفته شده است که بر اين اساس از يکماه قبل، طرح ويژه ازدواج آغاز شده که بر اساس آن، دوره پس انداز يکساله و حداکثر سه سال پيش بيني شده تدارک ديده شده است. اين تاکيد وزارت اقتصاد و بانک مرکزي است.


 خبــر 

 سخنگوي دولت:

پول هاي بلوکه شده ايران آزاد شده است

سخنگوي دولت گفت: آنچه براي رفع بلوکه شدن پول هاي ايران توافق شده بود، انجام و کل پول هاي بلوکه شده آزاد شده است.

به گزارش ايرنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبري با خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که آيا براساس توافق هسته اي تمامي پول هاي بلوکه شده ايران آزاد شده است ،اظهارداشت: آنچه که براي رفع بلوکه شدن پول هاي ايران تواق شده بود، انجام شده است اما بعضي کشورها مثل هند عذري از نظر تحريم ندارند و ممکن است اخلال يا تعللي در اين زمينه داشته باشند اما در کل پول هاي بلوکه شده آزاد شده است.وي در اين نشست خبري به تشريح شرايط اقتصادي کشور پرداخت و تاکيد کرد: براي دستيابي به رشد اقتصادي به دو عرصه پرداخت تسهيلات به واحدهاي توليدي غيرفعال و در نظر گرفتن اعتبارات براي طرح هاي در دست اجرا و ناتمام عمراني دولتي وارد شديم.وي افزود: ستاد تسهيلات استانداري تا 18 بهمن 1395 تسهيلاتي به 11 هزار و 666 واحد توليدي به ميزان هشت هزار و 282 ميليارد تومان پرداخت کرده است.رييس سازمان برنامه و بودجه کشور ادامه داد: همچنين برخي واحدها به طور مستقل براي دريافت تسهيلات اقدام کردند که تا 18 بهمن 9 هزار و 478 بنگاه در اين زمينه تسهيلاتي به ميزان 6 هزار و 545 ميليارد تومان دريافت کرده اند.نوبخت يادآور شد: در مجموع 21 هزار و 144 بنگاه تسهيلاتي به ميزان 14 هزار و 828 ميليارد تومان دريافت کرده اند.وي يادآور شد: دو هزار و 700 ميليارد تومان مازاد بر اعتبارات آموزش و پرورش براي پرداخت پاداش بازنشستگان پرداخت شده است.سخنگوي دولت با بيان اين که تمام تلاش دولت کاهش مشکلات جامعه است، اظهارداشت: حدود 40 هزار ميليارد تومان براي اتمام طرح هاي نيمه تمام اختصاص داده شده است و سياست دولت اجراي طرح ها و پروژه هاي بر مبناي سياست هاي اقتصاد مقاومتي است و مصوبات سفرهاي رهبر معظم انقلاب در سنوات گذشته و سفرهاي رييس جمهوري در اولويت قرار دارند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي