جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5488


دولت نرخ تورم را تک رقمي کرد


حذف دفترچه‌ هاي کاغذي در مراکز تامين اجتماعي تهران


بازگرداندن 70 گاوصندوق به کسبه پلاسکو

بيمه درماني معتادان تعيين تکليف شود
اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده


خبرها


رهنموني از بزرگان


يادداشت


ميز خبر


 دولت نرخ تورم را تک رقمي کرد 

 
معاون رئيس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به اينکه امروز شاهد تحقق بسياري از وعده‌هاي دولت تدبير واميد هستيم، افزود: امروز بدخواهان در صدد هستند بذر نااميدي را در بين مردم بپاشند و خدمات دولت را در بيين مردم ناچيز جلوه دهند.به گزارش ايسنا، شهيندخت مولاوردي در ديداري با تجار، صادرکنندگان و توليدکنندگان در اتاق بازرگاني اردبيل با اشاره به اقدامات دولت در بحث اقتصادي افزود:‌ رشد اقتصادي در کشور 7.4 در شش ماهه سال جاري بوده بطوريکه اين دولت پس از 25 سال نرخ تورم را تک رقمي کرده است.

مولاوردي گفت: دولت زماني سکان را بدست گرفت که تورم بالاي 43 درصدي و قدرت خريد مردم در زمان پايين بود با اين وضعيت توانست مديريت کشور را به مدار عقلانيت ، اعتدال و تدبير برگرداند و هم اکنون شاهد ثبات نسبي در اقتصاد کشورهستيم.

مولاوردي يادآور شد:‌ دولت در فراهم کردن اشتغال و پويايي اقتصاد، برنامه‌ريزي‌هاي خوبي انجام داده در حوزه اقتصاد و تعامل با کشورهاي دنيا خوب عمل کرده است.

معاون رئيس جمهوري در امور زنان وخانواده گشايش فضاي سياسي در کشور را يادآور شد و گفت: روحاني درايام انتخابات وعده تلطيف فضاي سياسي کشور را به مردم وعده داده بود و مردم نيز با توجه به اين شعارها و برنامه ها به ايشان راي داده و انتظار دارند اين شعارها تحقق يابد.

به گفته وي، امروز شاهد تحقق بسياري از وعده‌هاي رئيس جمهوري هستيم هرچند بدخواهان سعي مي کنند بذر نااميدي را در بين مردم بپاشند و خدمات دولت را در بيين مردم ناچيز جلوه دهند.وي با اشاره به اين‌که برنامه‌ريزي براي پيشي‌گرفتن درآمد مالياتي از درآمد نفت براي دولت از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، بيان کرد: در اين زمينه هم‌اکنون درآمد مالياتي از درآمد نفتي پيشي‌گرفته و اميدواريم دولت بتواند از اتکا به نفت به طور کامل خارج شود.در پايان اين مراسم با حضور معاون رئيس جمهور از خانواده شهيدان مدافع حرم شهيد "علي آقايي" و شهيد "هاشم دهقاني‌نيا" با اهداي لوح سپاس تجليل و قدرداني شد.


 حذف دفترچه‌ هاي کاغذي در مراکز تامين اجتماعي تهران 

 
مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران از حذف دفترچه‌هاي بيمه تامين اجتماعي در 19 مرکز درماني تهران خبر داد و گفت: تا پايان امسال کليه مراکز ملکي سازمان تامين اجتماعي در استان تهران بيماران را بدون ارائه دفترچه بيمه پذيرش مي‌کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، محمدتقي خسرواني‌مقدم در نشستي خبري با بيان اينکه اداره کل درمان تهران پيشاني درمان سازمان تامين اجتماعي است، گفت: 9000 کارمند داريم. 10 بيمارستان، 2 دي‌کلينيک، 17 پلي‌کلينيک و 9 درمانگاه در تهران مشغول ارائه خدمات درماني به بيمه شدگان هستند.

وي افزود: شمار مستمري‌بگيران اصلي تهران يک ميليون و 200 هزار نفر است که با احتساب مستمري‌بگيران تبعي به 8 ميليون و 700 هزار بيمه شده تحت پوشش مي‌رسد.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران با بيان اينکه سازمان تامين اجتماعي داراي دو قسمت بيمه‌اي و درمان است، گفت: در بخش درمان به دو گونه مستقيم در مراکز ملکي و غيرمستقيم در مراکز طرف قرارداد ارائه خدمت مي‌کنيم که بيشترين هزينه‌هاي ما مربوط به بخش غيرمستقيم است.

خسرواني‌مقدم ادامه داد: بودجه مصوب سال 95 براي درمان در مراکز ملکي 900 ميليارد تومان و در مراکز غيرملکي 3300 ميليارد تومان بود. تا پايان آذرماه امسال، 2000 ميليارد تومان پرداختي داشته‌ايم که از جمله آنها مي‌توان به آمار پرداختي ماهانه 11 ميليارد توماني به پزشکان طرف قرارداد، پرداختي 68 ميلياردتوماني به داروخانه‌هاي طرف قرارداد و پرداخت ماهانه 171 ميلياردي به بيمارستان‌هاي طرف قرارداد اشاره کرد.

وي درباره ميزان بدهي اداره کل درمان تامين اجتماعي تهران به مراکز طرف قرارداد گفت: مطالبات پزشکان را تا مردادماه، مطالبات داروخانه‌ها را تا شهريورماه پرداخت کرده‌ايم و درباره بيمارستان‌ها پرداختي‌ها متفاوت بوده است. به عنوان مثال بيمارستان‌هاي دانشگاهي تا ارديبهشت‌ماه مطالبات خود را از ما دريافت کرده‌اند. قرارداد و تفاهم‌نامه سه‌جانبه اخير که ميان تامين اجتماعي، وزارت بهداشت و بانک رفاه برقرار شد، بسياري از مشکلات را حل کرد و راه را باز کرده است تا بتوانيم بدهي‌ها را به حداقل برسانيم.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران به انجام 64 هزار و 79 عمل جراحي در 9 ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: در مجموع 7 ميليون بار ويزيت انجام شده که سهم پزشکان عمومي 3 ميليون و 700 هزار، سهم پزشکان متخصص 2 ميليون و700 هزار و سهم دندانپزشکان 500 هزار ويزيت بوده است.

خسرواني‌مقدم در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه آيا به علت بدهي‌هاي سازمان تامين اجتماعي، گزارشاتي مبني بر عدم پذيرش دفترچه‌هاي بيمه در بيمارستان‌هاي دولتي داشته‌ايد يا خير؟ گفت: موردي گزارش نشده است که دفترچه‌هاي ما را پذيرش نکرده باشند، تنها در سه شهرستان مشکلاتي به وجود آمده بود که سريعا حل شد.

وي درباره حذف دفترچه‌هاي بيمه نيز توضيحاتي ارائه کرد و گفت: صدور کارت هوشمند با حذف دفترچه‌ها از يکديگر تفاوت دارند در واقع بستر و زمينه صدور کارت‌هاي هوشمند درمان، حذف دفترچه‌هاي بيمه است که ما برنامه حذف برنامه‌هاي دفترچه بيمه را از دو سال گذشته شروع کرده‌ايم و تا اين لحظه 19 واحد درماني تهران اين برنامه را اجرا کردند و تا نيمه اسفندماه در کليه مراکز ملکي تامين اجتماعي در استان تهران دفترچه‌هاي بيمه حذف خواهند شد.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران ادامه داد: کاهش مصرف برگ دفترچه، تسريع در پاسخگويي بيماران سرپايي و امکان توليد بانک متمرکز اطلاعاتي از جمله مزيت‌هايي حذف دفترچه‌هاي بيمه است. 500 پزشک در اين برنامه با ما مشارکت داشتند و در گام‌هاي بعدي مرتبط شدن مراکز با يکديگر، سپس حذف دفترچه‌ها در مراکز غيرملکي و در نهايت صدور کارت هوشمند درمان را خواهيم داشت.

خسرواني‌مقدم درباره ارتقاي هتلينگ بيمارستان‌هاي تامين اجتماعي نيز گفت: در سال گذشته 11 ميليارد تومان در بحث هتلينگ هزينه شد و ارتقاي هتلينگ در محورهاي بهداشت، خدمات رفاهي، ساختمان و تاسيسات در چند مرکز به انجام رسيد و بودجه مصوب ما در اين امر در سال جاري 9 ميليارد تومان است و ارتقاي هتلينگ در محورهاي ساختمان و تاسيسات در پنج بيمارستان از جمله لواساني، رضواني، امام‌رضاي اسلامشهر، آيت‌الله کاشاني و 12 بهمن در حال انجام است.

وي در ادامه به راه‌اندازي چند بخش جديد در بيمارستان لبافي‌نژاد اشاره کرد و گفت: فردا دستگاه شتاب‌دهنده خطي که مربوط به درمان آنکولوژي است در بيمارستان فياض‌بخش افتتاح مي‌شود و اين بيمارستان تنها مرکز درماني تامين اجتماعي است که به اين دستگاه مجهز است.

مديرکل درمان تامين اجتماعي تهران در پايان از ارائه خدمات رايگان ويزيت، درمان و دارو در روز 22 بهمن در درمانگاه 22 بهمن سازمان تامين اجتماعي خبر داد و گفت: علاوه بر ارائه خدمات رايگان در اين مرکز در مسير راهپيمايي کانکس بحران نيز مستقر است و بيماران را ويزيت مي‌کند.


 بازگرداندن 70 گاوصندوق به کسبه پلاسکو 

 
رييس پليس آگاهي تهران اعلام کرد: بيش از 70 عدد گاوصندوق‌ها که وضعيت سالمتري داشتند و مي‌توانستيم صاحب آنها را شناسايي کنيم، با دستور قاضي پرونده و بر اساس ضوابطي خاص به مالکان تحويل داده شد.

سردار عباسعلي محمديان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره آخرين آمار مراجعه خانواده مفقودين حادثه پلاسکو، اظهار کرد: آخرين آمار، همان تعدادي است که سخنگوي ستاد مديريت بحران اعلام کرد چون ما اين اطلاعات را در اختيارشان قرار داديم. فرد جديدي نيز براي اعلام مفقودي عضوي از خانواده خود در پلاسکو، به ما مراجعه نکرده‌است.

وي درباره تعداد گاوصندوق‌هاي کشف شده در اين حادثه و همچنين مراجعه مردم براي پس گرفتن اموال خود نيز توضيح داد و گفت: ما در اين حادثه بيش از 200 دستگاه گاوصندوق جمع آوري کرديم و به پليس آگاهي انتقال داديم. تا اين لحظه بيش از 70 عدد از اين گاوصندوق‌ها که وضعيت سالمتري داشتند و مي‌توانستيم صاحب آنها را شناسايي کنيم، با دستور قاضي پرونده و بر اساس ضوابطي خاص به مالکان تحويل داده شده‌اند.

محمديان در خاتمه عنوان کرد: مالکان ساير گاوصندوق‌ها نيز در حال مراجعه هستند. در عين حال پليس آگاهي نيز در حال بررسي‌هاي بيشتري است تا اين گاوصندوق‌ها به دست مالک واقعي برسد. در غير اين صورت همه آنها باز مي‌شود تا مالک اصلي شناسايي و گاو صندوق به آنها تحويل داده شود.


 بيمه درماني معتادان تعيين تکليف شود
 اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده 

 وزير کشور و دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر جمع‌آوري معتادان متجاهر و اجراي طرح پاکسازي نقاط آلوده شهرهايي مثل تهران و تعيين تکليف ظرفيت بيمه درماني معتادان تاکيد کرد.

به گزارش مهر، عبدالرضا رحماني فضلي در جمع معاونان و مديران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر تلاش بيشتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر و همچنين اولويت‌بندي امور و تقسيم بندي حوزه فعاليت در استان ها و فرمانداري ها که در اولويت هستند، تاکيد کرد.

وي در ادامه در پيگيري جدي در خصوص تعيين تکليف وضعيت بيمه درماني معتادان تاکيد کرد و افزود: معضلات و مشکلات مربوط به مواد مخدر بايد با همکاري همه دستگاه هاي مرتبط و مردم صورت پذيرد.

دبيرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با نگاهي ويژه به استان خوزستان در خصوص جلوگيري از آسيب هاي اجتماعي در اين استان بايد اقدامات ويژه اي در دستور کار مسئولان استاني صورت گيرد.

رحماني فضلي بر جمع آوري معتادان متجاهر و پاکسازي نقاط آلوده شهرها از جمله تهران با همکاري دستگاه هاي ذيربط و نظارت جدي بر مراکز درمان اعتياد و همچنين دريافت آمار دقيق از مددجويان تاکيد کرد و گفت: برگزاري جلسات شوراي هماهنگي استان‌ها به رياست استانداران بايد مرتب و مستمر برگزار شود.

وي خطاب به معاونان و مديران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر استان ها گفت: وظيفه اصلي شما نسبت به دستگاه هاي عضو ايجاد هماهنگي، نظارت و پيگيري است که اين مهم بايد به صورت مدام و مستمر محقق شود.


 خبرها 

 بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار،فرصت يا تبعيض؟

طرح بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار بدون محدوديت سني در حالي طي ماه گذشته در مجلس شوراي اسلامي به تصويب نمايندگان موافق مجلس دهم رسيد که شماري از کارشناسان، همچنان اجراي آن را غير کارشناسي مي دانند و خواهان رد آن در شوراي نگهبان هستند.

اين طرح، هم اينک جهت تاييد نهايي به شوراي نگهبان ارجاع شده است و قرار است پس از تاييد نهايي در قالب قانون، اجرا شود.

طراحان مصوبه مذکور در مجلس شوراي اسلامي، مصوبه بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار بدون محدوديت سني را هديه و فرصتي مناسب براي زنان شاغل مي دانند.

حسن نوروزي يکي از نمايندگان مجلس که از موافقان طرح مذکور است در اين باره مي گويد: با تصويب نهايي و اجرايي شدن اين مصوبه، آن گروه از زنان شاغل که از سن بازنشستگي خود هم راضي هستند به صورت اختياري مي توانند بازنشسته شوند و به امور زندگي خود برسند.

«پروانه مافي» نايب رئيس کميسيون شوراها و امور داخلي کشور در مجلس شوراي اسلامي هم اظهار مي دارد: استفاده از شرايط بازنشستگي براي زنان شاغل دستگاه هاي دولتي با سابقه 20 سال، کاملا اختياري است و در صورتي که قانون بشود براي زنان شاغلي اجرا مي شود که با مشکلات عديده اي همچون بيماري و يا پرستاري از بيمار در شرايط اضطراري بسر مي برند و شرايط کار براي آنان دشوار است، تدوين و تصويب شده است.

اين نماينده مجلس مي افزايد: زناني که با 20 سال سابقه کار بازنشسته مي شوند تنها حقوق 20 روز کاري را دريافت مي کنند و اين امر، مشکلي را براي صندوق هاي بيمه اي ايجاد نخواهد کرد.

وي با تاکيد براينکه هيچ نگاه جنسيتي و يا جناحي سياسي درتصويب اين قانون در مجلس دخيل نبوده است،‌ اظهار مي کند که اين قانون، صرفا با نگاه حمايت از خانواده و زنان مراجعه کننده اي که نيازمند کمک بوده اند، تدوين شده است.

مافي با اشاره به قانون تامين اجتماعي تبصره 4 ماده 75 مي گويد: طبق اين قانون، زنان شاغل بخش کارگري مي توانند با 20 سال سابقه و 42 سال سن بازنشسته شوند؛ بنابراين مصوبه جديد مجلس (بازنشستگي زنان شاغل در دستگاه هاي دولتي با سابقه 20 سال ) طرح جديدي نيست با اين تفاوت که اکنون تلاش شده است تا بازنشستگي مربوط به زنان کارگر، شامل زنان شاغل در دستگاه دولتي نيز بشود.

نماينده مردم تهران، ري ، شميرانات، اسلامشهر و پرديس در مجلس شوراي اسلامي تاکيد مي کند: همه اقشار زنان بايد از اين قانون منتفع شوند.

مافي در عين حال ادعاي برخي صندوق هاي بازنشستگي مبني بر وارد آمدن زيان مالي سنگين با اجراي قانون ياد شده را رد مي کند و مي افزايد: صندوق ها هيچ زيان مالي نخواهند ديد و اين، ادعاي کذبي بيش نيست.

وي با بيان ضد و نقيض گويي هاي صندوق هاي بازنشستگي راجع به مصوبه بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار خاطرنشان مي کند: نمي دانم چرا صندوق ها تلاش مي کنند تا در افکار عمومي طوري وانمود کنند که اجراي قانون ياد شده براي آنان بار مالي بدنبال دارد. آنان همچنين سعي مي کنند تا حساسيت ها را بالا ببرند بطوريکه ثابت کنند اجراي قانون بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار، ظلم بزرگي به زنان است .

مافي تاکيد مي کند: حساسيت زايي صندوق هاي بازنشستگي در افکارعمومي کار درست و منطقي نيست و آنها نبايد اين حساسيت هاي غير منطقي را در بين افکار عمومي ايجاد کنند.

اين نماينده مجلس مي گويد: هم اينک قانون بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار بدون محدوديت سني در شوراي نگهبان در حال بررسي است و منتظر نتيجه نهايي شوراي نگهبان براي اجراي آن هستيم.

مسئولان وزارت تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعي از جمله کساني هستند که اجراي بازنشستگي زنان با 20 سال سابقه کار را طرحي غيرکارشناسانه قلمداد مي کنند.

يک سوم ساختمان‌هاي پايتخت ايمن نيست

بازار تهران بدتر از پلاسکو

عضو سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران در خصوص وضعيت ايمني ساختمان‌هاي تجاري و عمومي شهر تهران گفت: يک سوم ساختمان‌هاي تهران نا ايمن است.

به گزارش مهر، اسماعيل خيرآبادي در نشست خبري با موضوع ايمني ساختمان‌هاي تجاري شهر تهران، با اشاره به اهميت توجه به نکات ايمني در ساختمان‌هاي شهر به ويژه ساختمان‌هاي عمومي افزود: بعد از حادثه آتش سوزي و ريزش پلاسکو توجه اذهان عمومي و مسئولان به مسائل ايمني ساختمانها افزايش يافته که اين يک فرصا است و بايد از اين شرايط در جهت بهبود نکات ايمني و تامين امنيت شهروندان بهترين استفاده را داشته باشيم.وي با بيان اينکه حساسيت فعلي در مورد ايمني ساختمانها نبايد پس از مدتي به فراموشي سپرده شود، تاکيد کرد: در سازمان برنامه و بودجه مجموعه‌اي که با نام پدافند غيرعامل و ايمني و کاهش خطر وجود دارد، مي‌تواند در اصلاح اين فرايند کمک‌ زيادي انجام دهد. همچنين مشاوران سازمان برنامه و بودجه که اهل فن هستند، در مقوله مربوط به ايمني سازه‌ها مي‌توانند مشکلات را به بهترين نحو کاهش دهند.

عضو سازمان نظام مهندسي ساختمان استان تهران ادامه داد: ايمني ساختمان‌ها شامل سه دسته بلندمرتبه‌هاي زير 6 طبقه و کوچه‌هاي فرعي است، بنابراين پيشنهاد مي‌شود يک نقشه جامع براي ايمن‌سازي اين قبيل ساختمان‌ها تهيه شود.خيرآبادي با تاکيد بر اينکه ساختمان‌هاي زيادي در شهر تهران شرايطي مشابه پلاسکو دارند، اضافه کرد: 30 درصد ساختمان‌هاي تهران ايمن نيستند و در صورت بروز هر گونه اتفاقي امکان دسترسي به آن ساختمان‌ها وجود ندارد.وي در مورد وضعيت ايمني بازار که مراجعه‌کنندگان زيادي روزانه به اين اماکن مي‌روند، گفت: در مورد بازار تهران بايد بگويم که وضعيت آن بسيار بدتر از ساختمان پلاسکو است و اگر يک آتش‌سوزي کوچکي در آنجا رخ دهد، شاهد صدمات جاني و مالي زيادي خواهيم بود.اين کارشناس فني ساختمان به وضعيت ايمني ساختمانهاي تجاري پر رفت و آمد همانند بازار علاءالدين اشاره کرد و افزود: البته در مورد علاءالدين همه نکات ايمني رعايت شده است و براساس اسناد موجود، 42 بند آئين نامه ايمني آتش نشاني در اين ساختمان رعايت شده است.


 رهنموني از بزرگان  

 فاش نكردن اسرار مردم دليل كرامت و بلندي همت است .

سقراط

كسي كه كوچكترين قسمت رازي را فاش كند بقيه اش د راختيار او نخواهد ماند .

ريشتر

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 يادداشت 

 اگر خوب مطلق بوديم ، در زمين چه کار داشتيم ؟

ريحانه

همه اش درگير همين مطلق گرايي ها و ايده آل خواهي هاي خود هستيم. تمام دويدن ها و تلاش مان آکنده ي ( نمي گويم آلوده ) اين توهم و خيال است که بايد کارمان و هرچه که به دست مي آوريم و داريم ، بهترين باشد. و چه حس کلافه کننده اي است اين " هميشه ناراضي بودن ، هميشه توقع زياد داشتن ، هميشه انتظارات بي حد داشتن... در حالي که به عنوان انساني بر روي کره ي زمين ، با محدوديت هاي بسياري در توان جسمي و ذهني رو به روييم. و حتي اگر به اندازه ي تمام ايزدان و خدايان در طول اعصار، توانا و نيرومند باشيم ، باز ، دست و پا بسته ي شرايط سياره اي هستيم که بر روي آن زندگي مي کنيم.

اما البته ، اين سخن ، به اين معني نيست که ما از تلاش مان کم بگذاريم يا از وسعت و دامنه ي خواسته هاي مان بکاهيم. ما ، ذهني نامحدود با آرمان هايي آسماني داريم. نمي توانيم آن ها را ناديده بگيريم. نمي توانيم به خاطر ضعف ها و شرابط نامناسب و نامطلوب ، از رسيدن به کمال ، دست برداريم. به هر حال ، نقطه اي که در زندگي آن را هدف گرفته ايم ، کمال است ؛ کمالي روحاني که محل تجلي و حضور خداوند باشد.

لازم است قبول کنيم که با وجود قبض و بسط هايي که در طول زندگي با آن ها مواجهيم ، نه خوب مطلقيم و نه بد مطلق ... در بين اين دو در نوسانيم .و اگر توان ناديده گرفتن منافع خود را داشته باشيم ، و از صميم قلب پذيرنده ي ديگران باشيم ، طبعا تمايل مان به سمت خوبي خواهد بود و هر چه اين تمايل بيشتر باشد ، فاصله ي ما از کمال کمتر خواهد بود.

خوبان مطلق ، آن موجودات اثيري ، آن فرشتگان شفاف ، در همان جايي هستند که بايد باشند ، آنان در آسمان و ملکوت مسکن دارند. از ابتدا در " مطلق " آفريده شده اند. و اين مطلق بودن ، همانقدر که از آنان موجوداتي آسماني ساخته است ، از اراده و اختيارشان نيز کاسته است. هيچ ميزان و ترازويي در امتداد بودن شان و هيچ کفه اي براي سنجش کيفيت هستي شان ، وجود ندارد.

ما ، پاي در زمين داريم. از خاک وآب همين زمين ساخته شده ايم. اگر چه عناصر و گرد و غبار تمام ستاره هاي کهکشان در درون ما نيز هست ، اما زميني بودن ، اين امتياز را به ما داده است که " تجربه " کنيم و در نهايت اين تجربه را به " شهود " تبديل کنيم. آن گاه ، کمال ، گام به گام و مسير به مسير ، ما را به سوي خود هدايت مي کند. اصل کار ما در روي زمين ، همين است ؛ سرند و غربال کردن خود و بيرون کشيدن آن روح اثيري و شفاف و تقديم آن به ملکوت.


 ميز خبر 

 تشريح وضعيت آسيب ديدگان از برف و سرما در افغانستان با 119کشته

وزارت امور وضعيت اضطراري افغانستان با انتشار گزارشي اعلام کرد که بر اثر بارش سنگين برف و سرما 119 نفر جان باخته و 89 تن ديگر نيز آسيب ديده اند.

به گزارش ايرنا، اين وزارتخانه با انتشار گزارشي که نسخه اي آن در اختيار ايرنا قرار گرفت، اعلام کرد که 190 منزل بطور کامل تخريب شده و 23 منزل ديگر نيز آسيب ديده است.

در گزارش افزوده شده است که در اين مدت 400 رأس دام نيز تلف شده و تلاش ها براي کمک رساني ادامه دارد. صخامت برف در 22 استان اين کشور از 80 سانتي تا 300 سانتي متر مي باشد که به وقت بيشتري براي بازگشايي راه ها نياز است.

در گزارش اعلام شد که براي آسيب ديدگان سرما و برف در استان نورستان امروز 2 فروند بالگرد با کمک هاي فوري به اين استان اعزام شده است.

براساس اين گزارش وزارت راه افغانستان نيز گفته است: در 2 شبانه روز گذشته 80 نفر را که در کوتل «حاجي گگ» استان باميان در راه مانده بودند نجات دادند.

اين وزارت افزود: 150 نفر در يک منطقه ديگر باميان، 30 نفر در استان «سرپل» و 500 نفر ديگر در در منطقه زابل که در محاصره برف مانده بودند، بدون هيچگونه آسيبي، نجات داده شدند.

انبار شرکت بافتينه ملاير در آتش سوخت

يک سوله انبار محصولات کارخانه بافتينه ملاير به طور کامل با محتويات داخل آن در آتش سوخت و سقف آن ريزش کرد.به گزارش ايرنا، فرماندار ويژه ملاير گفت: ساعت 4:28 دقيق صبح گذشته آتش سوزي در يکي از سوله هاي شرکت بافتينه ملاير به وقوع پيوست که يکي از سالن هاي انبار محصولات شرکت بافتينه از کارخانه هاي صنعتي اين شهرستان، دچار آتش سوزي شد.

عبدالعظيم رضايي در گفت گو با ايرنا با بيان اينکه مواد اوليه و محصولات توليدي اين شرکت بزرگ قابل اشتعال است و قدرت اشتعال زايي زيادي دارد افزود: به محض تماس کارکنان شرکت بافتينه ملاير با آتش نشاني در هشت دقيقه نيروهاي امدادي و آتش نشان ها به محل حادثه اعزام شدند و با تخريب ديوار سوله کار اطفا حريق انجام شد.

وي ادامه داد: با توجه به حجم آتش سوزي نيروي هاي امدادي از شهرستان هاي همجوار فراخوان شدند اما تا قبل از رسيدن نيروها پس از گذشتن 1.5 ساعت آتش مهار شد.

وي تصريح کرد: همه محصولات موجود در انبار از بين رفت و سوله به طور کامل تخريب شد و تمام آهن آلات و سقف سوله به واسطه قدرت اشتعال و درجه حرارت بالا دچار ريزش شد.

فرماندار ملاير با بيان اينکه اين آتش سوزي تلفات جاني نداشته است افزود: اما محصولات توليدي انبار به طور کامل از بين رفته است و علت حادثه هنوز مشخص نيست.وي اظهار کرد: کارشناسان در حال بررسي موضوع هستند و به نظر مي رسد که اتصال برق موجب بروز اين حادثه آتش سوزي شده است.

رضايي گفت: اين واحد بزرگ صنعتي در زمينه توليد محصولات نبافته چند لايه ، پارچه هاي چند لايه اسپان باند و لباسهاي بيمارستاني فعاليت دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي