جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/11/30 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5496


سند امنيت بانوان در روابط اجتماعي به کجا رسيد؟

آتش نشاني به تنهايي توان کنترل ندارد؛
فاجعه پلاسکو در کمين بازار بزرگ تهران


نيروهاي ايراني که در دنيا رايگان نجات مي‌دهند


خبرها


رهنموني از بزرگان


يادداشت


ميز خبر


 سند امنيت بانوان در روابط اجتماعي به کجا رسيد؟ 

 سند امنيت بانوان در روابط اجتماعي که بنا به قانون برنامه پنجم توسعه بايد تدوين مي‌شد در حالي پس ازگذشت 5 سال هنوز وضعيت قطعي ندارد که تنها يک ماه از عمر اين برنامه باقيمانده است.

به گزارش ايسنا، تدوين سند ملي امنيت بانوان و کودکان در روابط اجتماعي موضوع ماده 227 قانون برنامه پنجم توسعه است که از سوي سازمان مديريت و برنامه ريزي در سال 90 به وزارت کشور ابلاغ و در نهايت اقدام در خصوص تدوين آن به دفتر امور زنان و خانواده اين وزارتخانه سپرده شد اما عملا تا شروع به کار دولت يازدهم اقدام چنداني در اين زمينه انجام نشد.

در دولت يازدهم، تدوين سند ملي امنيت بانوان و کودکان از ارديبهشت ماه سال 93 آغاز شد و پيش‌نويس مقدماتي آن در 204 صفحه آماده و براي اعلام نظر به مراجع مربوطه ارسال شد.

پس از بررسي اعلام نظرهاي واصله به دفتر امور زنان وزارت کشور و اعمال اصلاحات، ويرايش دوم سند در 382 صفحه آماده و در مرداد ماه سال 1394 با امضاي وزير کشور به سازمان مديريت و برنامه‌­ريزي ارسال شد. سازمان مديريت و برنامه‌­ريزي در چندين جلسه­ و با حضور نمايندگان معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري و ساير دستگاه­هاي مرتبط با موضوع سند، مقررکرد که سند امنيت بانوان و کودکان به دو بخش بانوان و کودکان تفکيک شود و بخش مربوط به کودکان براي بهره‌برداري در سند ملي حقوق کودک - که در وزارت دادگستري در حال تدوين بود- در اختيار دبيرخانه مرجع ملي کنوانسيون حقوق کودک قرار گيرد و بخش مرتبط با بانوان، تحت عنوان «سند امنيت بانوان در روابط اجتماعي» دوباره تنظيم و سازماندهي شود.

نسخه نهايي سند تحت عنوان «سند ملي امنيت بانوان در روابط اجتماعي» در 430 صفحه توسط دفتر امور زنان و خانواده وزارت کشور تنظيم و در اسفند ماه 1394 به معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري و سازمان مديريت و برنامه ريزي ارسال شد. پس از گذشت حدود 9 ماه ، فهيمه فرهمندپور- مشاور وزير کشور در امور زنان و خانواده-تابستان سال جاري از بلاتکليفي اين سند در سازمان برنامه و بودجه انتقاد کرد. در نهايت رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور در تاريخ 17 آذر ماه سال جاري سند امنيت بانوان در روابط اجتماعي را به هيات دولت ارسال کرد.

با اين حال 18 بهمن ماه شهيندخت مولاوردي- معاون رييس جمهوردرامور زنان و خانواده- درباره آخرين وضعيت اين سند گفت که جلسه سه جانبه‌اي با وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه براي مشخص کردن وضعيت سند امنيت زنان در روابط اجتماعي برگزار شده است و سازمان برنامه و بودجه درباره مرجع، نحوه تصويب و ابلاغ اين سند بايد تصميم بگيرد.

اما محتواي سند امنيت زنان و کودکان در روابط اجتماعي چيست؟

اين سند شامل پيشگفتار، چهار بخش اصلي مشتمل بر «کليات سند راهبردي»، «تعاريف و مفاهيم»، «مطلوبيت­‌هاي اساسي راهبردي» و «تجزيه و تحليل شناخت راهبردي»و پنج پيوست­ با عناوين «اسناد بالادستي داخلي و منابع بين‌المللي درباره موضوع امنيت بانوان در روابط اجتماعي»، «روش‌شناسي، روش‌ها، فنون و ابزارهاي تهيه سند راهبردي»، «خواسته‌ها و انتظارات ذي­نفعان، وظايف کلان دستگاه‌ها»، «تجزيه و تحليل و شناخت راهبردي»، «گزارش روند تهيه پيش‌نويس سند ملي امنيت بانوان در روابط اجتماعي» و 12 ضميمه براي اين پيوست و فهرست منابع مي‌شود.

موضوعات راهبردي سند امنيت بانوان و خانواده در روابط اجتماعي شامل 8 محور مي‌شود که عبارتند از : ظرفيت‌سازي و افزايش مشارکت عمومي، مديريت فرهنگ عمومي،زيرساخت‌ها (سازماني، حقوقي، انساني و اطلاعاتي)، مسؤول‌سازي و هماهنگ‌سازي و مديريت محيط تعاملي،مديريت سلامت بانوان و کودکان (جسماني، رواني، اخلاقي و اجتماعي)، تحکيم خانواده، رسانه‌ها و مديريت دانش.ذيل اين محورهاي هشت‌گانه 18 هدف راهبردي، 65 راهبرد و 188 شاخص سنجش تعريف شده است.


 آتش نشاني به تنهايي توان کنترل ندارد؛
 فاجعه پلاسکو در کمين بازار بزرگ تهران 

 
سخنگوي سازمان آتش نشاني تهران معتقد است بازار پايتخت بسيار ناايمن است و قبل از وقوع حادثه بايد براي ايمني آن تمهيداتي اتخاذ شود.به گزارش برنا، مدت هاست مساله نا ايمن بودن بازار تهران افکار عمومي را مشغول و شوراي شهر تهران و سازمان آتش‌نشاني پايتخت را درگير کرده است.

در همين رابطه جلال ملکي، سخنگوي سازمان آتش نشاني تهران در گفت‌وگو با برنا، در خصوص مخاطره‌آميز بودن بازار تهران مي‌گويد: ناايمن بودن قطب اقتصادي پايتخت مساله تازه‌اي نيست و سازمان آتش‌نشاني سال‌هاست در اين مورد هشدارهاي لازم را داده است.

وي با اشاره به اينکه وضعيت بازار تهران از کنترل خارج شده و بايد براي آن فکري اساسي انديشيده شود، عنوان مي‌کند: با توجه به اينکه به روزهاي پاياني سال نزديک مي‌شويم و بازار تهران نسبت به روزهاي ديگر شلوغ‌تر مي‌شود، بايد چاره‌اي براي نبود ايمني در بازار اتخاذ شود، چراکه وقوع يک آتش‌سوزي کوچک در بازار مي‌تواند فاجعه‌اي بزرگ به بار آورد.

ملکي معتقد است که سازمان آتش‌نشاني تهران به تنهايي نمي‌تواند در خصوص نبود ايمني در بازار تهران اقداماتي را انجام دهد، لکن اين سازمان به منظور ايجاد امنيت در بازار فراتر از توانش اقداماتي را انجام داده و بيشترين تمرکز خود را روي بازار پايتخت گذاشته و براي وقوع هر نوع حادثه‌اي آماده است.

سخنگوي سازمان آتش‌نشاني تهران مي‌گويد: سازمان آتش نشاني در داخل و اطراف بازار ايستگاه دارد، خودروهاي باريک محور و موتورسيکلت‌هاي آتش نشاني نيز در اطراف بازار در حال آماده‌باش کامل هستند و براي مقابله با حادثه و اطفاء حريق در بازار علاوه بر شيرهاي خاموش کننده، به کمک سازمان آب و فاضلاب کشور شيرهاي هيدرانت نصب شده است.

ملکي به فرسودگي بافت بازار تهران اشاره مي‌کند و مي‌گويد: از آنجايي که بازار قديمي است، سيم‌کشي‌هاي داخلي آن ناايمن بوده و تعداد پاساژهاي نوسازي که از ايمني برخوردار و استاندارد هستند، کم است. کابل‌هاي برق و چيدمان اجناس نامناسب است که رفع خطر در اين محدوده با نصب چند خاموش کننده به تنهايي پاسخگو نيست.

او معتقد است که بايد نظارت بر کسب و کار بازار افزايش يابد؛ بسياري از واحدها به صورت خودسرانه تبديل به کارگاه شده، همچنين انبار و کارگاه‌هاي توليدي مخفيانه زيادي در بازار ايجاده شده است که به هنگام وقوع حريق مي‌تواند فاجعه به بار آورد.ملکي تشکيل اتاق فکر توسط متخصصان شهرسازي، آتش‌نشاني و ايمني را راه حلي براي پيشگيري از وقوع حادثه مي‌داند و مي‌گويد: همه ارگان‌ها بايد وظايف خود را به درستي انجام داده و ايمني را اولويت کار خود قرار دهند؛ تنها در اين صورت است که مي‌توان به راحتي حريق در بازار و ديگر مکان‌هاي ناايمن را بدون داشتن تلفات اطفاء کرد.

به گفته سخنگوي سازمان آتش‌نشاني تهران در همه جاي جهان مردم به سمت پيشگيري از وقوع حادثه مي‌روند؛ در ايران نيز بايد اين فرهنگ عمومي شود و قبل از وقوع فاجعه‌ براي آن فکري انديشيد.

به گزارش برنا، فاجعه ساختمان پلاسکو بايد تلنگري باشد تا متوليان امر به فکر جلوگيري از وقوع اتفاقات مشابه در تهران بيفتند. اتفاقاتي که هر لحظه ممکن است رخ دهد؛ چرا که اکنون ديگر مشخص شده در کلانشهر تهران ساختمان هاي بلندمرتبه و بافت فرسوده زيادي وجود دارد که در آنها استانداردهاي ايمني رعايت نشده است.


 نيروهاي ايراني که در دنيا رايگان نجات مي‌دهند 

نيروهايي در دنيا هستند که بدون هيچ دستمزدي به صورت داوطلبانه و بشردوستانه در حوادث به مصدومان و ديگر حادثه‌ديدگان کمک‌رساني مي‌کنند.اما زماني که از جان خود مي‌گذرند تا مرهمي بر زخم‌هاي آسيب‌ديدگان شوند، نمي‌توان به راحتي چشم بر اين کار بزرگ بست.به گزارش تسنيم، امدادگران هلال‌احمر در ايران يکي از معدود نيروهايي در دنيا هستند که بدون هيچ دستمزدي فقط در قالب طرح‌هاي داوطلبانه و بشردوستانه درحوادث به مصدومان و ديگر حادثه‌ديدگان کمک‌رساني مي‌کنند.اين امدادرساني‌ها کار ساده‌اي نيست و حتي هر از چندگاهي اخباري از آسيب‌ديدن اين نيروهاي دوست‌داشتني درحين امدادرساني هم به گوش مي‌رسد. در آخرين اتفاقي که براي امدادگران هلال‌احمر درحين امدادرساني رخ داد، يکي از امدادگران هلال‌احمر ساوه در جاده قديم ساوه-همدان در حال کمک به يک مصدوم سانحه رانندگي خودش هم دچار سانحه شد.در اين حادثه يک دستگاه خودروي 206 به راننده‌اي که در کنار جاده درحال بستن زنجير چرخ بود، برخورد مي‌کند و در حادثه دوم خودروي ديگري «شهريار طاري وردي‌زاده» امدادگر هلال‌احمر را در حين امدادرساني به مصدوم سانحه اول بين دو خودرو قرار مي‌دهد و مصدوم مي‌کند. اين امدادگر از ناحيه لگن و پاي چپ دچار آسيب شديد شده و به علت وخامت حال، پس از يک شب بستري‌شدن در ‌آي‌سي‌يو بيمارستان مدرس ساوه به تهران اعزام شد.


 خبرها 

 نرخ‌ کرايه پيشنهادي شهرداري براي سال 96

افزايش 50 دصدي بليط اتوبوس و مترو

عضو کميسيون حمل و نقل شوراي شهر تهران از بررسي لايحه افزايش نرخ وسايل حمل و نقل عممي در کميسيون مربوطه در شوراي شهر تهران خبر داد.

ابوالفضل قناعتي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه شهرداري تهران پيشنهادات خود را در خصوص افزايش نرخ کرايه وسايل حمل و نقل عمومي در سال 96 به کميسيون حمل و نقل ارائه کرده است، گفت: پيشنهاد شهرداري براي کرايه اتوبوس بخش خصوصي، افزايش نرخ حدودا 20 تا 30 درصد بوده است و از آنجايي که نرخ کرايه اتوبوس‌هاي دوکابين که طي سال‌هاي گذشته افزايش نداشته است، اين بار در لايحه پيشنهادي شهرداري در سال 96 رشد 50 درصدي داشته است.

وي با بيان اينکه هنوز پيشنهاد شهرداري براي افزايش نرخ کرايه تاکسي نيامده است، گفت: در بخش مترو نيز افزايشي در حوزه بليت‌هاي دو سفره نداشته‌ايم اما شهرداري پيشنهاد افزايش 50 درصدي نرخ بليت تک سفره را ارائه کرده است.

عضو کميسيون حمل و نقل شوراي شهر تهران با بيان اينکه در جلسات هفته آتي کميسيون اين موضوع بررسي مي‌شود، افزود: به نظر اعضاي شوراي شهر تهران اين افزايش معقول نيست و قطعا پس از بررسي‌هاي بيشتر نظر خود را اعلام خواهيم کرد اما به نظرمان اين ارقام پيشنهادي، با توجه به شرايط معيشتي مناسب نيست.

بازپروري زنان آسيب ديده از اولويت هاي کميسيون اجتماعي مجلس

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس با بيان اينکه اين کميسيون نگاه عميق و دقيقي به زنان در برنامه ششم توسعه داشته است، گفت: بازپروري زنان آسيب ديده از اولويت هاي کميسيون اجتماعي مجلس است.

سلمان خدادادي در گفت وگو با ايرنا، افزود: در ارتباط با نگاه به بانوان با توجه به سياست هاي ابلاغي مقام معظم رهبري در خصوص خانواده، در همه زمينه ها بويژه در برنامه ششم توسعه نگاه عميق و دقيقي به اين قشر داشتيم.

وي ادامه داد: کميسيون اجتماعي در سال 95 دو مصوبه در رابطه با بانوان داشت که يکي کاهش ساعت کار خانم هاي شاغل با فرزند زير 6سال يا فرزند صعب العلاج يا معلول بود.

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي با بيان ايراد شوراي نگهبان به اين مصوبه، اضافه کرد: در بخش خصوصي نمي توانستيم آنان را مجاب کنيم و اين طبيعي بود؛ اما با کارشناسان دولت بيش از 20 جلسه کارشناسي برگزار و راه حلي پيدا کرديم که در نهايت به تاييد شوراي نگهبان رسيد.

خدادادي مورد ديگر مصوبه درخصوص زنان در برنامه ششم توسعه را بازنشستگي 20 سال خدمت عنوان کرد و گفت: شوراي نگهبان نسبت به اين مصوبه هم ايراد گرفت که رئيس مجلس و بنده در مجمع تشخيص حضور يافتيم و راه حل ميانبر ارائه کرديم.

رئيس کميسيون اجتماعي مجلس شوراي اسلامي در رابطه با بازپروري خانم هاي آسيب ديده ، اظهار کرد: سرکشي هايي در استان هاي مختلف کشور به همراه سازمان بهزيستي، کميته امداد امام خميني (ره) و سازمان هاي مردم نهاد انجام شد و اين بازديدها مصوبات خوبي هم داشت تا اين دسته از زنان تحت پوشش قرار گيرند.

وي اضافه کرد: به همين منظور در تبريز مجموعه خوبي براي بازپروري زنان ساخته شد و حتي براي آنان اشتغال ايجاد شده و اين خانم ها بعد از بازپروري و اشتغال ، به خانواده هاي خود برمي گردند .

خدادادي با تاکيد بر نگاه بسيار عميق در جهت اصلاح و بازپروري خانم ها و اولويت ها در کميسيون اجتماعي مجلس، خاطرنشان کرد: اگر نتوانيم در اين مسير موفق باشيم، در جاي ديگر هم نمي توانيم به موفقيت دست يابيم.

به گزارش ايرنا و براساس آمارها، 25 مرکز بازپروري و31 مرکز به عنوان خانه سلامت براي دختران فراري در سازمان بهزيستي کشور وجود دارد.

مرکز بازپروري به محلي اطلاق مي شود که طبق وظايف قانوني محوله، دختران و زنان در معرض آسيب هاي اجتماعي و زنان آسيب ديده اجتماعي (ويژه) را نگهداري و به صورت غيرشبانه روزي تحت پوشش داشته و از طريق ارائه خدماتي نظير مددکاري اجتماعي، روانشناسي، آموزشهاي فني و حرفه اي و فرهنگي زمينه هاي بازگشت به زندگي سالم را از طريق پيوند مجدد با خانواده، آموزش و ايجاد اشتغال و کسب درآمد مشروع، ازدواج و تشکيل خانواده فراهم آورده و در تامين حداقل نيازهاي اقتصادي و حل مسائل و مشکلات ياري مي کند.


 رهنموني از بزرگان  

 تاجر شدن آسان است ولي تاجرماندن هنر است.

مثل سويسي

ثروت رابراي زندگي بخواهيد نه زندگي را براي ثروت.

لردآويبوري

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 يادداشت 

 تو در حباب ستارگان زندگي مي کني

ريحانه

تحمل درک نشدن ، ناديده گرفته شدن و در گوشه و کنج زاويه ماندن آسان نيست. اما در لحظات بسياري ، همه ي ما اين حس ها را تجربه کرده ايم. تا اعماق روح و قلب مان لمس شان کرده ايم و... تاب آورده ايم و زنده مانده ايم.

اين سرنوشت همه ي ماست که بتوانيم دردها و رنج هاي بسياري را تحمل کنيم و ادامه بدهيم . چيزي وسيع و پايان ناپذير و بي کرانه در ما وجود دارد که نمي گذارد اين خراش ها و خدشه ها ، ما را به آواري از هيچي و نيستي بدل کنند.

وسعت درون ما ، بسيار گسترده تر از آن است که بتوانيم از همه زواياي پنهان و گاه گم و ناشناخته ي آن آگاه باشيم ، يا ناگهان و ناخواسته در کند و کاوهاي دردآلودمان ، در اعماق وسعت بيکران درون وگم شويم.

آن چه ما را محافظت مي کند ، خاستگاه آسماني و ملکوتي ماست. ما از همان جايي آمده ايم که ستارگان و در همان مداري در گردشيم که ستارگان و همان طور محافظت مي شويم که ستارگان ... حتي اگر مثل هر ستاره اي در طول مدارمان ، ناگهان به انفجاري بزرگ برخورد کنيم. همان طور که هيچ انفجاري پايان هيچ ستاره اي نيست ، انفجار ما نيز ، پايان ما نيست و ما دوباره و دوباره ، مثل تمام ستارگان تکرار مي شويم و در اين مدار تا ابد در گردشيم. اگر چنين نبود ، اگر کائنات ، ما را در حبابي ستاره گون ، محافظت نمي کرد ، حتي گرد و غباري در وسعت بيکران هستي نبوديم.

در مدار بمانيم . تحملش را داريم. تحمل هر دردي را ، ادراک هر رنجي را و لمس هر ناديده گرفته شدني را... چرا که ما در تفردمان معنا مي شويم و هر چيزي که بتواند ما را به آن تفرد و يگانگي روح مان نزديک تر و به آن شبيه تر کند ، بي شک هديه اي از سوي آسمان است ، حتي اگر يک درد و فقدان غير قابل تحمل باشد.


 ميز خبر 

 سيلاب در بوشهر جان يک نفر را گرفت

با شدت گرفتن بارش باران در استان بوشهر، راه هاي مواصلاتي 8 شهرستان مسدود شد.

به گزارش برنا، از روز گذشته با شدت گرفتن بارش باران در استان، شاهد به راه افتادن سيل در هشت شهرستان استان بوديم که باعث شد راههاي مواصلاتي قطع شده و دسترسي به برخي مناطق امکان پذير نباشد.

همچنين در حال حاضر مخابرات عسلويه و جم به علت آسيب ديدن زيرساخت ها قطع شده است.

سيل تاکنون در اين شهرستان جان يکي از شهروندان را گرفته است.

همچنين در استان فارس هم در حال حاضر بالگرد امدادي براي کمک‌رساني به شهرستان‌هاي جنوبي فارس در فرودگاه شهيد دستغيب شيراز در حال آماده باش است اما به علت شرايط جوي امکان پرواز نيست.

در حال حاضر 271 تيم عملياتي امداد و نجات هلال احمر استان فارس شامل دو هزار و 322 نفر در تمام استان فارس مشغول ارائه خدمات به سيل زدگان و افراد حادثه ديده در برف و باران هستند.

از ابتداي ورود سامانه بارشي به استان فارس تاکنون براي سه هزار و 129 نفر اسکان داده شده و در بين آنان 559 دستگاه چادر، چهار هزار 332تخته پتو،506 تخته موکت به همراه انواع کنسرو و مواد غذايي و همچنين کلمن‌ هاي آب و وسايل روشنايي و گرمايشي توزيع شده است.

انفجار در زنجان

به گزارش برنا، صبح روز گذشته انفجاري در منطقه امجديه زنجان اتفاق افتاد، نيروهاي اورژانس بلافاصله در محل حاضر شده و به امدادرساني به حادثه ديدگان را آغاز کردند.

تعداد مصدومان اين حادثه 7 نفر از جمله 3خانم، يک نوزاد دختر4 ماهه و3 آقا مصدومان اين حادثه بودند.

گفتني است نيروهاي اورژانس چهار دقيقه بعد از وصول گزارش در محل حادثه حاضر شده‌اند، ادامه داد: اين آمبولانس‌ها از 4 کد روزبه، مرکز، فاتح و سهند به محل اعزام شدند.مصدومان حادثه براي اقدامات اوليه و براي پيگيري درمان به بيمارستان آيت‌الله موسوي زنجان منتقل شدند.

احداث خط اتوبوس‌تندرو از آزادي تا وردآورد

شهردار منطقه 21 از احداث خط اتوبوس تندرو (BRT) از ميدان آزادي تا وردآورد به طول 20 کيلومتر خبر داد.

جمال بافراني در گفتگو با ايسنا، با اشاره به اينکه احداث خط اتوبوسهاي تندرو يکي از بزرگترين تقاضاهاي شهروندان منطقه بوده است گفت: خط اتوبوس هاي تندرو به طول 20 کيلومتر از ميدان آزادي تا وردآورد ظرف سه ماه آينده احداث خواهد شد.شهردار منطقه 21 با تاکيد بر اينکه متاسفانه منطقه 21 حدود 720 هزار مترمربع معبر خاکي دارد افزود: بي ترديد يکي از مهم ترين اقدامات شهرداري در سال آينده حذف تمامي معابر خاکي سطح منطقه خواهد بود. اين اقدام پيش از شروع سال جديد آغاز خواهد شد و اميدواريم تا پيش از پايان سال 1396 به اتمام برسد.وي تاکيد کرد: در حال حاضر تمامي معابر خاکي سطح منطقه شناسايي شده است و اقداماتي همچون زيرسازي، پياده راه سازي، جدول بندي و فضاي سبز معابر در حال انجام است تا نهايتا آسفالت معابر و موزاييک فرش پياده راه ها انجام شود.بافراني ادامه داد: با تحقق اين امر براي اولين بار تمامي معابر خاکي که بيشتر بين محلات کمتر برخوردار منطقه مانند چيتگر شمالي و جنوبي و وردآورد قرار گرفته اند اسفالت مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي