جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5499

ظريف:
رفتار دولتمردان آمريکايي نماد دشمني با مردم ايران است


آغاز آتش‌بس در اوکراين


خبر


نکوداشت دکتر سيلويا تلنباخ پژوهشگر


سقوط هواپيماي کوچک در نيوجرسي آمريکا


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ابتداي جلسه درس خارج فقه:
مشکلات دلخراش مردم در خوزستان و مناطق سيل‌زده؛ مسئولان علاج کنند

شمخاني:
تغيير محتوايي در ادبيات مسئولان جديد و قديم آمريکا ايجاد نشده است


فؤاد معصوم از پيروزي قريب‌الوقوع در موصل خبر داد


وزير دفاع آمريکا: براي نفت به عراق نيامده‌ايم


اردوغان: در صورت توافق با آمريکا، رقه را پاکسازي مي‌کنيم

نماينده ويژه رئيس جمهور آمريکا در ائتلاف عليه داعش:
روسيه، ايران و ترکيه بازيگران اصلي در حل مسئله سوريه هستند

لاوروف:‌
تاخير بيشتر در سازش سياسي سوريه به نفع هيچ کس نيست


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


  ظريف:
 رفتار دولتمردان آمريکايي نماد دشمني با مردم ايران است 

 
وزير امورخارجه با اشاره به موضوع محدوديت ورود ايرانيان به آمريکا، رفتار دولتمردان امريکايي را موجب بطلان ادعاهاي امريکا و نماد دشمني با مردم ايران دانست.به گزارش مرکز ديپلماسي رسانه اي وزارت امورخارجه، محمد جواد ظريف که براي شرکت در پنجاه و سومين کنفرانس امنيت مونيخ در اين شهر به سر مي برد در نشستي صميمي با جمعي از ايرانيان و فرهيختگان ايراني مقيم دو ايالت بايرن و بادن وورتمبرگ، حضور ايرانيان در خارج از کشور را ظرفيتي براي معرفي فرهنگ و تمدن ايراني دانست و تصريح کرد: ايرانيان نماد فرهيختگي، کوشش، صداقت و قانون مداري هستند.

وزير امورخارجه کشورمان در ادامه با تحسين مقاومت و ايستادگي مردم کشورمان، نظام جمهوري اسلامي ايران را برآمده از آرا و حمايت مردم دانست و با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپيمايي 22بهمن تاکيد کرد: مردم ايران با ايستادگي و مقاومت خود نشان داده اند که تهديد را برنمي تابند.

ظريف با اشاره به جايگاه و اهميت ايرانيان مقيم آلمان تصريح کرد: وظيفه کليه نمايندگي هاي جمهوري اسلامي ايران در خارج ازکشور دفاع از حقوق ايرانيان و حمايت از کارآفرينان و متخصصان ايراني در راستاي توسعه همکاري هاي اقتصادي وعلمي است.وزير امور خارجه تاکيد کرد:تلاش ها بايد در حوزه جذب سرمايه گذاري، انتقال فناوري و در راستاي کمک به اشتغال و بهبود معيشت مردم باشد.در ادامه اين نشست صميمي، برخي از ايرانيان حاضر در جلسه به بيان نقطه نظرات خود در خصوص موضوعاتي چون اهميت توجه به گردشگري و سرمايه گذاري در بخش هتل اهميت تبليغات و معرفي بهينه فرهنگ و تمدن ايراني، لزوم توجه بيشتر به همکاري با مراکز علمي و تحقيقاتي، اهميت مراکز فرهنگي و هنري ايراني، توجه به فرزندان نسل سوم ايرانيان، مشکلات سرمايه گذاري و فضاي کسب و کار و برخي مشکلات در زمينه تامين مالي پروژه ها از منابع خارجي پرداختند و وزير امور خارجه کشورمان توضيحات لازم را در پاسخ به نکات مطرح شده ارايه کرد.


 آغاز آتش‌بس در اوکراين  

 آتش‌بسي که اخيرا وزير خارجه روسيه خبر از اجراي آن داده بود، 20 فوريه در اوکراين آغاز شده اما برخي تحولات اخير نظير اقدام رئيس جمهور روسيه در به رسميت شناختن گذرنامه صادره از مناطق جدايي‌طلب اوکراين اين آتش‌بس را تحت‌الشعاع قرار داده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از سي.ان.ان، توافق مربوط به اين آتش‌بس اخيرا از سوي سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در حاشيه کنفرانس امنيتي مونيخ به عنوان تلاشي‌ جديد براي اجراي توافقنامه صلح مينسک اعلام شد.


 خبر 

 رئيس قوه قضاييه:

بلاياي طبيعي نبايد ابزار سياسي عليه دولت شود

رئيس قوه قضاييه با ابراز تاسف از مشکلات پديد آمده براي برخي از هموطنان در جريان بارندگي ها و سيلاب هاي اخير بر لزوم تلاش دولت و مردم براي امداد رساني به مردم اين مناطق تاکيد کرد و هشدار داد که اين بلاياي طبيعي نبايد بعنوان ابزاري سياسي عليه دولت به کار گرفته شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي، با اشاره به وقوع سيلاب دراستان هاي مختلف بويژه در جنوب کشور نيز تصريح کرد: توقع عمومي از دولت اين است که به مشکلات هموطناني که گرفتار اين بلاياي طبيعي شده اند رسيدگي عاجل کند و از آن مهمتر اتخاذ تدابير پيشگيرانه با کار فني و کارشناسي براي جلوگيري از تکرار آسيب هاي ناشي از بلاياي طبيعي است.

رئيس قوه قضاييه در عين حال تاکيد کرد: بلاياي طبيعي در همه جاي دنيا وجود دارد و در اختيار بشر نيست لذا نبايد با انتظارات بيش از حد و طرح برخي مسائل، اين بلايا به ابزاري سياسي عليه دولت تبديل شود. در عين حال انتظار و توقع از دولت محترم اين است که با مديريت صحيح و بهره‌گيري از امکانات و منابع در اختيار، در بحث کمک رساني و اتخاذ راهکارهاي پيشگيرانه، مواجهه صحيحي با بلاياي طبيعي داشته باشد.

در پي اظهارات اردوغان و چاوش اوغلو؛

سفير ترکيه به وزارت امور خارجه احضار شد

در پي اظهارات اخير رئيس جمهوري و وزير امور خارجه ترکيه عليه جمهوري اسلامي ايران، وزارت امور خارجه سفير ترکيه در تهران را احضار کرد.

به گزارش ايرنا، در پي اظهارات غيرسازنده و ادعاهاي مقامات ترکيه، «ابراهيم رحيم پور» معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه «رضا هاکان تکين» سفير اين کشور در تهران را به اين وزارتخانه احضار و مراتب اعتراض جمهوري اسلامي ايران را به وي ابلاغ کرد.

اطلاعيه شماره 2 ستاد اتنخابات کشور:

ارائه گواهي عدم سوء پيشينه داوطلبان انتخابات شوراهاي اسلامي الزامي است

ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعيه شماره 2 اعلام کرد: براساس تبصره 3 ماده 26 قانون انتخابات شوراها ارائه گواهي عدم سوءپيشينه از سوي داوطلبان انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در هنگام ثبت نام الزامي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، براساس تبصره 3 ماده 26 قانون انتخابات شوراها ارائه گواهي عدم سوءپيشينه از سوي داوطلبان انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا در هنگام ثبت نام الزامي است.لذا در راستاي سهولت در فرايند ثبت نام، داوطلبان از هم اکنون مي توانند جهت دريافت گواهي مذکور به دفاتر پليس + 10 در سراسر کشور مراجعه نمايند.ثبت نام داوطلبان پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا از 30 اسفند امسال آغاز و تا 6 فروردين 1396 ادامه خواهد داشت.


 نکوداشت دکتر سيلويا تلنباخ پژوهشگر 


 سقوط هواپيماي کوچک در نيوجرسي آمريکا 


 سرمقاله 

 
به مناسبت روز "جهاني زبان مادري"

حراست از يك زندگي، يك زبان و يك ميراث

حميدرضا عسگري

زبان اولين وسيله ارتباطي انسانهاست،که وظيفه اصلي آن برقراري ارتباط کلامي است.اما وظيفه فرعي ديگري را نيز بردوش مي کشد که بعضا مهمتر از وظيفه اول مي باشد و آن تشکيل يکي از پايه هاي هويت ملي اقوام بشري است.در هر كشوري معمولا زباني به عنوان "زبان رسمي" شناخته مي‌شود. اما زبان‌هاي و گويش‌هاي ديگري كه در ميان قوميت‌هاي مختلف وجود دارد منصوب به "زبان مادري" بوده و به عنوان ميراث ملي و يا بهتر است بگوييم زبان‌هاي ملي شناخته مي‌شوند.

يادگيري و توجه به زبان هاي مادري بر همه گويندگان آن زبان فرض مسلم مي باشد.چرا که همانگونه که ذکر شد بدون زبان مادري پايه هاي هويت و شخصيت فرهنگي افراد و به تبع آن جامعه به طور ناقص شکل مي گيرد. شايد به همين دليل سازمانهاي فرهنگي دنيا با ارائه کنوانسيون وبيانيه هاي مختلف خواستار حمايت واحياي زبان مادري اقوام مختلف در سراسر جهان هستند.

سازمان يونسکو به عنوان مهمترين سازمان فرهنگي، با نامگذاري21فوريه به عنوان " روز جهاني زبان مادري " نقش مهمي در اين ميان ايفا نموده و سعي در احياي زبان‌هاي بومي و ملي كشورها، فارغ از زبان‌هاي رسمي آنها دارد. نکته بسيارمهمي كه توجه سازمان هاي بين المللي و فرهنگي را برانگيخته است وضعيت پسرفت تنوع زباني درجهان مي باشد. به گونه‌اي که در حال حاضر از حدود 7 هزار زبان زنده‌ دنيا، نيمي از آنها در معرض انقراض قرار دارند.

زبان‌هاي مادري، بازتاب‌دهنده فرهنگ مردمي است که به آن زبان سخن مي‌گويند، نماينده‌ هويت آنهاست و زندگي آنها را تشريح مي‌کند. زبان مادري پديده‌اي است که هم‌چون موجودي جاندار با مردمان خود زندگي مي‌کند، آنها را در بازگو کردن دنياي‌شان ياري مي‌دهد، در کنارشان مي‌بالد و تغيير و تحول پيدا مي‌کند و حتي گاهي مي‌ميرد. مرگ هر زبان به معناي مرگ گوشه‌اي از فرهنگ بشري است. اگر زماني زبان‌هاي ديگر از بين بروند و تنها انگليسي و فرانسه يا چيني باقي بمانند، جهان ما فقيرتر شده است!.

دركشور ما نيز وجود قوميت ها و فرهنگ هاي اصيل متنوع موجب وجود گويش هاي گوناگوني گشته است كه هركدام بازگو كننده سنت و تمدني ريشه دار در پهنه تاريخ ايران مي باشند. آسيب بر زبان‌هاي مادري در كشورما از بابت بي توجهي در امرآموزش به زبان‌هاي محلي است. بارها از سوي بزرگان و انديشمندان حوزه زبان شناسي مطرح شده است كه شخصيت و سطح آموزش افراد با زبان مادري ده‌ها برابر بيشتر از زبان‌هاي رسمي است. به عبارت ديگر تك محوري بودن زبان رسمي، موجب عدم برابري آموخته‌هاي اجتماعي و تحصيلي خواهد شد. چرا كه منافع و مزيت‌هاي زبان رسمي براي آن دسته از افراد كه به اين زبان متولد شده‌اند بسيار بيشتر از افراد ديگر با گويش‌هاي متفاوت مي‌باشد.

اما توسعه شهرها، رسانه ها، از بين رفتن جوامع روستايي و سنتي، مهاجرت هاي گسترده از حاشيه به مركز و... عامل ديگري است كه ناخواسته موجب بي اعتنايي و كم رنگ شدن زبان‌هاي محلي و سنتي گرديده است. 

البته توسعه و پيشرفت امري منفي تلقي نمي شود و بشرهمواره بايد در مسير رشد قرارگيرد، اما درهر مرحله از پيشرفت بايد برنامه هايي را براي ثبات برخي اصول فرهنگي و سنتي داشت كه اين موارد دستخوش تغييرات بنياني نگردد.

زبان و گويش هاي سنتي يكي از ميراث هاي ارزشمند ما تلقي مي گردند لذا از بين رفتن آنها به منزله نابودي ثروتي دست نيافتني است كه ما با دست خود و با بي توجهي آنها را به فراموشي خواهيم سپرد. حفظ فرهنگ هاي محلي و سنت‌هاي اصيل قوميت هاي ايراني، وابسته به رواج و گسترش زبان و لهجه آن قوم مي باشد. نمي توان نسبت به از بين رفتن سنت هاي عشايري، رسومات محلي كردها،لرها، ترك ها و ساير قوميت هاي كشور ابراز نگراني كرد و نسبت به از بين رفتن گويش و زبان محلي آنها بي تفاوت بود. چون اين امر غيرممكن است! فرهنگ ورسومات اصيل ايراني تازماني ماندگار خواهند بود كه زبان و لهجه هاي سنتي پابرجايند.

توجه به حفظ تمدن و فرهنگ اصيل ايراني در قالب قوميت هاي گوناگون كشور بدون توجه به امر گسترش و حمايت از زبان هاي مادري و محلي امري غيرواقع است. اميدواريم نهادهاي ادبي، آموزشي،حافظين ميراث فرهنگي و سياست گذاران كلي كشور براين مهم توجه كافي داشته باشند و از ثروت هاي دست نيافتني اين مرز و بوم به درستي محافظت كنند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ابتداي جلسه درس خارج فقه:
 مشکلات دلخراش مردم در خوزستان و مناطق سيل‌زده؛ مسئولان علاج کنند 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ابتداي جلسه درس خارج فقه با اشاره به مشکلات و خسارتهاي شديد پديد آمده در اثر سيل و گرد و غبار در مناطق جنوب کشور، تأکيد کردند: اين حوادث حقيقتاً دل انسان را مي‌خراشد و مسئولان موظفند که با فکر و کار و تلاش و همدلي با مردم، به اين مشکلات رسيدگي و براي علاج قطعي آنها چاره‌انديشي و اقدام کنند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ،حضرت آيت الله خامنه‌اي با اشاره به مشاهدات گذشته خود از مشکلات پديد آمده براي مردم در جريان دو سيل مهيب افزودند: سيل آفت بزرگي است و خسارتهاي زيادي براي مردم و خانواده‌ها ايجاد مي‌کند و کمک به مردم سيل‌زده در مناطق جنوب، وظيفه و کاري لازم است.

اگر كسي به فكر مردم باشد، نمي تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند

ايشان مسائل اين‌روزهاي خوزستان و قطع آب و برق و وسايل ارتباطي در هواي سرد را نمونه ديگري از مشکلات دلخراش و بسيار سخت مردم برشمردند و گفتند: ‌مسئولان وظيفه دارند که به اين مشکلات رسيدگي کنند و اگر کسي به فکر مردم باشد، نمي‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و اين وظيفه قطعي، فوري و هميشگي حکومتهاست که به فکر مردم باشند.

اين حرف كه وضعيت فعلي نتيجه به فكر نبودن گذشتگان است ،‌مشكلي را حل نمي كند

حضرت آيت الله خامنه‌اي با انتقاد از برخي که به‌جاي حل مسئله ريزگردها، مسئوليت آن را متوجه گذشتگان مي‌کنند، خاطرنشان کردند: درست است که برخي مسائل به چاره‌انديشي‌هاي بلندمدت احتياج دارد اما اين حرف که وضعيت فعلي نتيجه به فکر نبودن گذشتگان است، کافي نيست و مشکلي را حل نمي‌کند و چند صباح ديگر نيز ديگران همين قضاوت را درباره ما خواهند کرد که چرا براي علاج مشکل مردم کاري انجام نشد.ايشان افزودند: بايد اين سختي‌ها را در زندگي مردم لمس، و براي علاج آنها فکر، کار، تلاش، همدردي و همدلي کرد.


 شمخاني:
 تغيير محتوايي در ادبيات مسئولان جديد و قديم آمريکا ايجاد نشده است 

 دبير شوراي عالي امنيت ملي گفت: تغيير محتوايي در ادبيات مسئولان جديد و قديم آمريکا ايجاد نشده و طيف ها و چهره‌هاي مختلف اين کشور همواره رويکرد ستيزه جويانه اي نسبت به کشورهاي مستقل داشته اند.

به گزارش ايرنا، علي شمخاني در حاشيه بازديد از واحدهاي اقتصادي و پروژه هاي صنعتي استان البرز اين مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص ادبيات هيات حاکمه جديد آمريکا با مسئولين سابق اين کشور بيان کرد.

وي افزود؛ البته اعترافات مبتني بر واقعيت رييس جمهوري آمريکا در خصوص وضعيت آشفته جهان غرب و آمريکا موضوع جديدي است که پيش از اين شاهد بيان آن از سوي سردمداران آمريکا نبوديم .

دبير شوراي عالي امنيت ملي يادآور شد: اين اظهارات نشان مي دهد که تلاش آمريکا براي بزک چهره آشفته و نابسامان اين کشور به پايان راه رسيده است.

شمخاني تصريح کرد: اگرچه قضاوت قطعي در خصوص عملکرد هيات حاکمه جديد آمريکا زود است اما روند فعلي نشان مي دهد که در دوره جديد نيز تغييري در وضعيت آشفته اين کشور ايجاد نخواهد شد.


 فؤاد معصوم از پيروزي قريب‌الوقوع در موصل خبر داد 

 
ايسنا:رئيس‌جمهوري عراق ضمن ابراز رضايت از پيشرفت عمليات آزادسازي موصل، پيش‌بيني کرد، نيروهاي کشورش به زودي در اين شهر به پيروزي کامل برسند.فؤاد معصوم، رئيس‌جمهوري عراق در بيانيه‌اي ضمن تقدير از تلاش نيروهاي مسلح عراقي در پيشروي‌هاي پيروزمندانه در ساحل راست موصل، پيش‌بيني کرد، کار داعش به زودي در عراق يکسره شود.وي خاطرنشان کرد، مناطقي که به تازگي پاکسازي شدند، براي تحقق پيروزي بسيار راهبردي هستند.معصوم ضمن تمجيد از فداکاري‌هاي نيروهاي عراقي در حمايت و پذيرايي از شهرونداني که از جهنم داعش گريخته‌اند، بر ضرورت تلاش براي آسيب نرسيدن به مردم در جريان جنگ تاکيد کرد.نيروهاي عراقي به تازگي ده‌ها روستا و منطقه جديد را در اطراف موصل از دست تروريست‌هاي داعش آزاد کردند و با شروع مرحله دوم عمليات آزاد سازي حملات شديدي عليه داعش آغاز شده است.


 وزير دفاع آمريکا: براي نفت به عراق نيامده‌ايم 

 
آسوشيتدپرس:وزير دفاع آمريکا که در سفري غيرمنتظره وارد عراق شد گفت که ايالات متحده قصد ندارد بر نفت عراق تسلط يابد.ژنرال ماتيس با اين سخنان در واقع از ايده ترامپ که رهبران عراقي را به واکنش وادار کرده، عقب‌نشيني کرد.به گزارش آسوشيتدپرس،‌ ژنرال جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا همزمان با دومين روز عمليات آزادسازي غرب موصل وارد عراق شد.اين سفر در زماني انجام مي‌شود که پنتاگون راه‌هاي سرعت گرفتن کمپين ضد داعش در عراق و سوريه را بررسي مي‌کند. با اين حال ممکن است تلاش‌هاي مذکور با تهديد نفتي دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا و وارد کردن نام عراق در ليست کشورهاي ممنوعه پيچيده شود.


 اردوغان: در صورت توافق با آمريکا، رقه را پاکسازي مي‌کنيم 

 
خبرگزاري آناتولي:رئيس‌ جمهور ترکيه اعلام کرد، اگر توافق ميان آنکارا و ائتلاف ضد داعش حاصل شود، آنکارا به پاکسازي رقه از نيروهاي داعش اقدام خواهد کرد.به گزارش ايسنا، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه در گردهمايي در استان غازي‌آنتپ اعلام کرد: اگر توافق و شرايط براي همکاري با آمريکا و ائتلاف فراهم شود در اين صورت ما رقه را به طور کامل از داعش پاکسازي خواهيم کرد.وي ادامه داد: ارتش ترکيه به همراه نيروهاي ارتش آزاد سوريه تحت حمايت آنکارا عمليات موفقيت آميزي در شهر الباب در شمال سوريه داشته و اکنون رقه هدف بعدي است.اين در حالي است که نخست وزير ترکيه چند روز قبل در کنفراس بين‌المللي مونيخ اعلام کرد: ما به صورت مستقيم در عمليات رقه شرکت نخواهيم کرد بلکه اگر توافق شود، حمايت تاکتيکي خواهيم داشت.


 نماينده ويژه رئيس جمهور آمريکا در ائتلاف عليه داعش:
 روسيه، ايران و ترکيه بازيگران اصلي در حل مسئله سوريه هستند 

 برت مک گورک گفت: ابتکار آستانه که با حمايت روسيه، ترکيه و ايران آغاز شده بسيار مهم است زيرا آنها در سوريه از نفوذ بالايي برخوردارند.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، برت مک گورک نماينده ويژه رئيس جمهور آمريکا در ائتلاف موسوم به مبارزه عليه داعش در پنجاه و سومين کنفرانس سالانه امنيتي مونيخ که از روز جمعه آغاز شده است، گفت که روسيه، ترکيه و ايران بازيگران اصلي در حل مناقشه سوريه هستند.

وي افزود: من فکر مي‌کنم ابتکار مذاکرات آستانه که با حمايت روسيه، ترکيه و ايران آغاز شده، بسيار مهم است چراکه در بسياري از بخش‌هاي سوريه که جنگ در آن جريان دارد، آنها از نفوذ بالايي برخوردارند.نخستين دور از مذاکرات صلح سوريه در آستانه پايتخت قزاقستان 23 و 24 ژانويه برگزار شد و در آن مسکو، تهران و آنکارا درباره ايجاد ساز و کاري سه جانبه براي نظارت بر اجراي آتش بس در سوريه توافق کردند. اين گفت‌وگوها که با ابتکار عمل اين سه کشور آغاز شد، نمايندگان دولت سوريه و گروه‌هاي مخالف مسلح را براي اولين بار از زمان آغاز جنگ داخلي از سال 2011 تاکنون، بر سر ميز مذاکره آورد.


 لاوروف:‌
 تاخير بيشتر در سازش سياسي سوريه به نفع هيچ کس نيست 

 وزير خارجه روسيه گفت، هيچ کس از تاخيرها در سازش سياسي سوريه نفع نمي‌برد و مسکو اميدوار است که دولت جديد آمريکا بيش از گذشته در مقابله با تروريسم حضور داشته باشد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، سرگئي لاروروف، وزير خارجه روسيه گفت:‌ هيچ کس از تاخيرهاي به وجود آمده در روند سازش سياسي براي بحران سوريه رضايت ندارد. تاخيرهاي بيشتر به نفع هيچ کس نيست.

وزير خارجه روسيه تصريح کرد: سازمان ملل بايد در عدم دعوت از مخالفان مستقر در مسکو براي حضور در مذاکرات ژنو بازنگري کند.لاوروف در جريان يک نشست خبري پس از گفت‌وگو با همتاي بورکينافاسويي خود نشست آستانه را مورد ستايش قرار داد و گفت:‌ من با رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا در بن ديدار کردم. ما درباره اوضاع در سوريه، به ويژه درباره مقابله با تروريسم جهاني به گفت‌وگو پرداختيم.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

گزارش فعاليت هاي 2005، طرح ها وپروژه ها

3.5 انجمن دانشگاه هاي فرانسوي(AUF)

يک پرتال همکاري با انجمن دانشگاه هاي فرانسوي(AUF) براي داشتن اطلاعات سيستم هاي آموزشي جهان درIAU امضا شده است و به زبان فرانسه ترجمه گرديده است.AUF يک سي دي رام (CD-Rom) که شامل اطلاعات وچاپ يک کتاب ميباشدتوليدخواهدکرد.
داده هاي اطلاعاتي ترجمه شده به زبان فرانسه هم به عنوان بخشي ازوب سايتIAU موجوداست. اين انتشارات تاماه دسامبرسال 2005 کامل ميگردد وبه صورت روشني مشارکت درتوليدآنهارا مشخص ميکند.

4.5 پروژه هاي خاص با کمک SIDA

در اواخر سال 2005، IAU تصويب يک گرنت grant (کمک يا بورسيه) پيشنهادي براي - 2 SAREC -3 SIDA را دريافت کرد، که شامل يک پروژه جديد آموزش عالي مرتبط با آموزش براي تمام برنامه ها بود. اين پروژه براي نشان دادن و بررسي اينکه چگونه دانشگاه ها به تلاش هاي تأمين خواسته هاي EFA جامعه عمل مي پوشاند وتوسط سازمان ملل متحد براي سال 2015 تنظيم شده است هدف گذاري ميکند. اين پروژه، دانشگاه ها در کشورهاي صنعتي ودرحال توسعه را که قبلا دراين کار مشارکت ميکردند درگير ميکند. اين پروژه يک حيات سه ساله دارد وشامل يک سمينار از متخصصين است که به احتمال خيلي زياد در آفريقا دراواخر سال 2007 تشکيل ميگردد. ازاين پروژه تعدادي از موارد انتظار مي رود که قابل تحويل است: داده هاي اطلاعاتي و درک بهتر از اتصالات بين آموزش عالي وساير قسمت هاي سيستم آموزشي؛ تخصص و دانش از آنچه که براي توسعه پيشنهادات و توصيه هاي راهبردي به منظور اقدامات عملي بيشتر است؛ يک شبکه مؤسسه اي براي اشتراک درس هاي فراگرفته وهمکاري بيشتر درجزئيات اين پروژه،همانطور که بين شرکاي بالقوه توزيع شده است درپيوست 2 اين گزارش ضميمه مي باشد. IAU براي سازمان هاي زير که امکان لازم را دارند اين جزئيات را ارسال کرده است: انجمن دانشگاه ها و کالج هاي کانادا 1 (AUCC)، انجمن براي ترويج آموزش و پرورش خارجي ها 2 (APEFE) در بلژيک، سازمان هلند براي همکاري بين المللي درآموزش عالي 3( NUFFIC) درهلند و مرکزي براي همکاري دانشگاه بين المللي 4(CUI) در نروژ. اميدواري هست که وجود يک شريک خاص با انجمن دانشگاه هاي آفريقا 5(AAU) نيز امکان پذير شود.

2. SAREC: Swedish Agency for Research Cooperation with developing countries

3. Sida: Swedish International Development cooperation Agency (a Swedish govemmental agency)

1. Association of Universities and Calleges of Canada

2. APEFE: Association Pour la Promotion Education de la formation a l Etranger

3. NUFFIC: Netherlands organisation for International Cooperation in Higher Education

4. CIU: Center for International University Cooperation

5. AAU: Association of African Universities


 يك نكته از هزاران 

 وزيركار اعلام كرده است: «باجهت‌گيري دولت، اشتغال را براي افراد تحصيل کرده فراهم مي‌کنيم چون ديگر امکان استخدام در دولت و مشاغل بزرگ وجود ندارد». متاسفانه رويكرد غلطي كه درمورد تحصيل و افراد تحصيلكرده در كشور ما رايج است، رسيدن به ميزهاي اداري و مديريتي مي‌باشد.

اما نكته اصلي اينجاست كه دركشورهاي پيشرفته دنيا از افراد تحصيلكرده اين انتظاروجود دارد تا براي ديگر افراد عادي انديشه آفريني كنند و با اتكا به دانش و معلومات خود زمينه را براي اشتغال و موفقيت عمومي فراهم سازند. ولي در جامعه ما همه انتظار دارند تا كاري به آنها پيشنهاد شود و زمينه‌اي براي اشتغال آماده گردد تا افراد مشغول به كار شوند.

متاسفانه به سبب سياست‌هاي مديريتي غلط در عرصه اقتصادي، مفهوم كارآفريني و ابتكار در كشورما دچار رخوت شده و نياز به هزينه و زمان زيادي است تا بتوان اين رويكرد را به عنوان باوري عمومي تبديل كرد.


 ميز خبر 

 پيشروي ارتش عراق در غرب موصل در ميان مقاومت ضعيف داعش

نيروهاي عراقي در حالي روز اول عمليات در غرب موصل را پشت سر گذاشتند که توانستند در جريان آن 17 روستا را در محور شمال و جنوب آزاد کنند، اين پيشروي‌ها با هدف آزادسازي فرودگاه موصل به عنوان هدف اول است. از آن طرف خبر مي‌رسد که روحيه‌ نيروهاي داعش به شدت ضعيف شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه سومريه نيوز، سرلشگر عبدالامير يارالله، فرمانده عمليات "نينوا مي‌آييم" در بيانيه‌اي اعلام کرد، در حالي که به پيشروي به سمت غرب موصل از محور جنوب آغاز شده نيروهاي ارتش عراق و نيروهاي پليس فدرال توانستند 17 روستا را در جريان مرحله سوم عمليات آزادسازي موصل آزاد کنند.

سرلشگر عبدالامير يارالله گفت: نيروهاي عراقي 17 روستا و 123 کيلومتر را آزاد کردند.

موشک‌هاي مقاومت يمن ، پاتريوت‌هاي نسل سوم عربستان را به چالش کشيده است

يک منبع در يمن از پيشرفت چشمگير يگان موشکي ارتش وکميته هاي مردمي يمن در هدف‌گيري پايگاه ها و سامانه هاي دفاعي عربستان و بي‌تاثير کردن سامانه ضد موشکي پاتريوت3 اين کشور خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت العهد، يک منبع نظامي در يمن فاش کرده در حملات موشک هاي بالستيک ارتش و کميته هاي مردمي يمن عليه اهداف نظامي عربستان شاهد پيشرفتي چشمگير در دقت هدف گيري ها هستيم به طوري که پيشرفت در توان موشکي يمن نسل سوم سامانه پدافند موشکي "پاتريوت"، جديدترين سامانه دفاعي آمريکا را که سال گذشته در اختيار عربستان قرار داده شده را نيز خنثي کرده است.

تايمز:

نيروهاي ويژه آمريکايي و انگليسي عمليات غرب موصل را هدايت مي‌کنند

روزنامه تايمز انگليس نوشت، نيروهاي ويژه آمريکايي و انگليسي عمليات جديد نيروهاي عراقي براي آزادسازي غرب موصل، دومين شهر بزرگ عراق و آخرين مقر اصلي داعش در اين کشور را هدايت مي‌کنند.به گزارش ايسنا، در گزارشي با عنوان "نيروهاي هوايي ويژه، نوک پيکان آزادسازي موصل" نوشت که نيروهاي ويژه کلاه سبز انگليس و کماندوهاي آمريکايي دلتافورس در کنار يگان‌هاي عراقي و کرد در نبرد موصل حضور نظامي دارند و در اين منطقه مستقر هستند تا 650 هزار غيرنظامي را آزاد سازند.اين روزنامه در عين حال نوشت، قرار بود ماموريت نيروهاي دو کشور محدود به مشورت دهي و آموزش باشد، اما آنها به ميدان نبرد سوق داده شده‌اند.

داعش مسيحيان مصري را به حملات تروريستي بيشتر تهديد کرد

گروه تروريستي داعش با انتشار ويديويي تهديد کرد که حمله هاي تروريستي بيشتري را عليه مسيحيان مصري جرا خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، شاخه گروه تروريستي داعش در مصر طي ويديويي جديد تهديد کرد که حملات بيشتري عليه اقليت مسيحيان ساکن مصر در راه خواهد بود.

در اين ويديوي 20 دقيقه اي مسيحان قبطي مصر به عنوان 'شکار مورد علاقه' گروه تروريستي داعش معرفي شده اند.

اين ويديو همچنين 'ابو عبدالله المصري' تروريست انتحاري را نشان مي دهد که با حمله به کليساي 'سنت مارک' در قاهره، در ماه دسامبر(21 آذر) حدود 30 نفر، عمدتا زنان، را به قتل رساند. در اين حمله حدود 50 نفر ديگر نيز زخمي شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي