جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5499

ليگ قهرمانان آسيا
جدال پرسپوليس با پرطرفدارترين تيم اعراب

استقلال خوزستان 1 – الفتح عربستان 0
خوزستان نفس کشيد


خبـــرنامه


خبرنامه


 ليگ قهرمانان آسيا
 جدال پرسپوليس با پرطرفدارترين تيم اعراب 

 
تيم‌هاي فوتبال پرسپوليس و ذوب‌آهن ايران، امروز در نخستين گام از ليگ قهرمانان آسيا به مصاف الهلال عربستان و العين امارات مي‌روند.

پرسپوليس در حالي ساعت 18:30 امروز ميزبان الهلال است که به دليل مسائل سياسي و شيطنت سعودي‌ها اين بازي نه در تهران که در پايتخت عمان برگزار مي‌شود. سرخ‌پوشان ايراني بايد در اين بازي به اصطلاح خانگي برابر خيل تماشاگران عرب‌زبان عماني به مصاف پرطرفدارترين تيم عربي آسيا بروند. جدال دو تيم که پرطرفدارترين‌هاي قاره کهن هستند، نه فقط براي ايران بلکه براي کل آسيا جالب توجه و تماشايي است. به ويژه اين که نبايد از نظر دور داشت که ديدار اين دو تيم بارها در مسابقات آسيايي تکرار شده و همواره جزو پربيننده‌ترين بازي‌هاي آسيا بوده است.

آخرين بار، دو فصل قبل بود که پرسپوليس به مصاف حريفان آسيايي رفت. در آن سال، برانکو ايوانکوويچ به تازگي جاي حميد درخشان را در کادر فني پرسپوليس گرفته بود و توانست با انجام بازي‌هاي خوب و البته دور از انتظار از پرسپوليس آن روزها، به عنوان تيم دوم – با 12 امتياز، بعد از لخويا 13 امتيازي - از گروهش صعود کرد و راهي مرحله حذفي شد.

در اين مرحله، سرخ‌پوشان حريف الهلال عربستان شدند. بازي رفت در تهران با گل لحظات پاياني مهدي طارمي با نتيجه يک بر صفر به سود پرسپوليس خاتمه يافت تا هواداران اين تيم به صعود از اين مرحله اميدوار شوند اما در بازي برگشت، الهلال در خانه 3 بر صفر پرسپوليس را شکست داد و به مرحله بعدي راه يافت.

اينک، بازيکنان تيم متحول شده و قدرتمند پرسپوليس تنها با هدف انتقام‌گيري از تيم عربستاني به مصاف اين تيم مي‌روند. هرچند بازي در کشور ظاهرا بي‌طرف برگزار مي‌شود و الهلال روي حضور هواداران عماني‌اش حساب مي‌کند، اما پرسپوليس برانکو نشان داده که مي‌تواند از پس کارهاي بزرگ برآيد. اين تيم اکنون با شکست رکوردهاي متعدد در ليگ برتر ايران، با اختلاف امتياز خوبي نسبت به تيم دوم جدول در صدر رده‌بندي ليگ قرار دارد و اميد زيادي دارد که نتايج خوبش را در آسيا هم تکرار کند.

پرسپوليس در آسيا فقط يک قهرماني در مسابقات جام در جام آسيا دارد و چند بار هم تا نيمه‌نهايي جام باشگاه‌هاي آسيا – پيش از به راه افتادن ليگ قهرمانان آسيا به شکل امروزي - راه پيدا کرده است. در عوض الهلال دو بار در سال‌هاي 91 و 2000، قهرمان و سه بار در سال‌هاي 86، 87 و 2014 نايب قهرمان آسيا شده است. اين تيم قهرماني و نايب قهرماني‌هايي هم در جام در جام آسيا و سوپر کاپ رقابت‌هاي آسيايي به دست آورده است.

پرسپوليس چند بازيکن تاثيرگذار و باتجربه دارد؛ سيدجلال حسيني، حسين ماهيني، رامين رضاييان، وحيد اميري، کمال کاميابي‌نيا، علي‌رضا بيرانوند، سروش رفيعي، محسن مسلمان و مهدي طارمي بازيکناني هستند که برانکو روي تجربه آن‌ها در کنار هنر بازيکناني مانند محمد انصاري حساب باز کرده اما در اين بين، هنوز تکليف حضور طارمي در اين بازي حساس مشخص نيست.

در طرف مقابل، الهلال نيز با چند ملي‌پوش از جمله ياسر القحطاني به ديدار پرسپوليس مي‌رود. اين بازيکن در سال 2007 جايزه مرد سال آسيا را از آن خود کرد.

در مجموع بايد گفت، روي کاغذ، ديدار با الهلال سخت‌ترين بازي پرسپوليس در مرحله گروهي است و سرخ‌پوشان با گذشتن از سد اين تيم بخش بزرگي از راه صعود را طي خواهند کرد.

در ديگر ديدار گروه چهارم، از ساعت 18:45 تيم‌هاي الريان قطر و الوحده امارات به مصاف هم مي‌روند.

العين امارات – ذوب‌آهن ايران؛ نبرد با مدعي

اگر قدرت تيم‌هاي حاضر در فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا را بسنجيم و با توجه به سابقه آن‌ها بخواهيم تقسيم‌بندي کنيم، بي‌شک و ترديد، ذوب‌آهن در دشوارترين گروه مرحله مقدماتي ليگ قهرمانان آسيا قرار گرفته است. جبر قرعه براي سبزپوشان ايراني اين گونه رقم خورد که با سه تيم از برترين‌هاي قاره هم‌گروه شوند.

اين تيم در نخستين گام بايد در امارات به ديدار العين برود. حريف فرداي ذوب‌آهن، نايب‌قهرمان دوره قبل است و جزو پولدارترين باشگاه‌هاي آسيايي است. ورزشگاه اختصاصي اين تيم جزو زيباترين استاديوم‌هاي آسيا است و قطعا در روز بازي با ذوب‌آهن مملو از هواداران العين خواهد بود. اين تيم قطعا يکي از مدعيان کسب عنوان قهرماني در فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا است.

عمر عبدالرحمان، مرد سال فوتبال آسيا در سال 2016 مهم‌ترين بازيکن اماراتي‌ها است و علاوه بر او، ناصر الشمراني عربستاني هم که دو سال قبلش (2014) مرد سال فوتبال آسيا شده بود، در العين بازي مي‌کند. در نقطه مقابل، مجتبي حسيني کم‌تجربه در آسيا، روي بازيکنان با تجربه‌اي چون قاسم حدادي‌فر و مهدي رجب‌زاده حساب مي‌کند.

تيم فوتبال العين با گذشت 19 هفته، 39 گل به ثمر رسانده - تيم دوم ليگ امارات به عنوان گل زده - و 24 گل دريافت کرده و از اين نظر، تيم چهارم از حيث برترين خط دفاع است. ذوب‌آهن هم در ليگ ايران بعد از 22 هفته، با 33 امتياز در رده چهارم قرار دارد.

ديدار العين امارات و ذوب‌آهن ايران امروز ساعت 18:45 و در ورزشگاه خانگي تيم العين به نام هزاع بن زايد برگزار مي‌شود.

در ديگر ديدار گروه سوم نيز از ساعت 20:45 الاهلي عربستان به ديدار بنيادکار ازبکستان مي‌رود.


 استقلال خوزستان 1 – الفتح عربستان 0
 خوزستان نفس کشيد 

 
آفرينش- در روزهايي که مردم خوزستان در شرايط سختي گذران زندگي مي کنند استقلال خوزستان با تمام سختي هايي که با آن موجه بود شادي را به مردم اهواز هديه کرد و نماينده عربستان را شکست داد تا خوزستان نفس بکشد.

در چارچوب مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا و از گروه دوم اين رقابت‌ها، دو تيم استقلال خوزستان و الفتح عربستان از ساعت 14:30 در ورزشگاه سلطان قابوس عمان به مصاف هم رفتند که در پايان شاگردان سيروس پورموسوي موفق شدند با تک گل اعلايي مقابل نماينده عربستان به پيروزي برسند و اولين برد خود در اين مسابقات را کسب کنند.

خوزستاني ها با اين برد سه امتياز ارزشمند را به اهواز سوغات بردند هر چند اين تيم قبل از اعزام نيز مشکلات زيادي داشت.

وضعيت استقلال خوزستان قبل از سفر به عمان به قدري بغرنج بود که مسئولان اين تيم اعلام کرده بودند پول سفر به عمان را ندارند و شايد از ليگ قهرمانان انصراف دهند.

البته با هر مشکلي که بود، خوزستاني ها در اولين مصاف خود در ليگ قهرمانان به ميدان رفتند که بر خلاف وضعيت مالي شان، نتيجه اين تيم بسيار خوب بود اما براي تداوم اين موفقيتها، مسئولان خوزستان بايد به داد استقلال برسند وگرنه مشخص نيست وضعيت اين تيم در ادامه ليگ قهرمانان آسيا چطور خواهد شد.اما هر چه که هست، استقلال نه فقط نماينده خوزستان بلکه نماينده کل ايران است و آبروي اين تيم آبروي فوتبال مملکت به حساب مي آيد، بنابراين نبايد خوزستاني ها را در مصاف با تيمهاي عربي تنها گذاشت.

گزارش بازي:

نخستين فرصت بازي در دقيقه 17 و بر روي دروازه تيم عربستاني رخ داد. در اين صحنه کرنر شاگردان پورموسوي روي دروازه ارسال شد و ضربه سر محمد طيبي را دروازه‌بان الفتح برگشت داد.

در دقيقه 49 حرکت مهدي مومني با پاس به بيت سعيد همراه شد و بغل‌پاي زيباي اين بازيکن را،المضيدي دروازبان الفتح از زير طاق دروازه به کرنر فرستاد. اين کرنر ارسالي در دقيقه 50، باز هم با ضربه‌ي سر طيبي همراه شد و اين بار مدافع نماينده عربستان توپ را برگشت داد.

در دقيقه 55 اين بازي باز هم حسن بيت‌سعيد فراري را از جناح چپ تيم خوزستاني انجام داد و پس از عبور کردن از مدافع حريف اقدام به شوت‌زني کرد. شوت اين بازيکن از کنار دروازه به بيرون رفت.کرنر ديگري از بازيکنان استقلال خوزستان در دقيقه 58 به روي دروازه الفتح ارسال شد و ضربه سر خطرناک عاشوري از کنار دروازه بيرون رفت.در دقيقه 80 کرنر شيرزادي به روي دروازه الفتح ارسال شد که اعلايي با جاگيري مناسب در تير دوم، توانست دروازه نماينده عربستان را باز کند و اولين گل اين فصل ليگ قهرمانان را به ثمر برساند.شيخ ويسي، طيبي، علايي، ماهيني، شيرزادي، سالاروند، مومني ، عاشوري، نانگ، افشين و بيت سعيد نفرات استقلال خوزستان برابر الفتح بودند.در ديگر ديدار اين گروه دو تيم لخوياي قطر و الجزيره امارات بازي کردند.


 خبـــرنامه 

 کريم باقري:

مي‌توانيم الهلال را شکست بدهيم

مربي تيم فوتبال پرسپوليس گفت: بازي با الهلال خيلي سخت است، اما توان شکست دادن اين تيم را داريم.

کريم باقري در حاشيه تمرين تيم فوتبال پرسپوليس در مسقط عمان درباره روند تمرين‌هاي تيمش گفت‌: خوشبختانه تمرين‌هاي خوبي را انجام داديم و براي بازي با الهلال آماده مي‌شويم.

او ادامه‌ داد: تمام بازيکنان و همين طور کادر فني تمام تلاش خود را به کار گرفتند که شرايط تيم در وضعيت خوبي حفظ شود. همين که اکنون در صدر جدول ليگ برتر هستيم، نشان مي‌دهد که در اين کار موفق بوديم. الهلال جزو قدرتمندترين تيم‌هاي آسياست و بازي سختي با اين تيم داريم اما بازيکنان ما اين توان را دارند که بازي خوبي را انجام بدهند و پيروز شوند.

کاپيتان پيشين تيم فوتبال پرسپوليس درباره حضور خود در تمرين‌هاي تيمش هم گفت‌: بچه‌ها به ما لطف دارند و مي‌گويند که من آماده هستم اما سن و سالي از من گذشته و فقط گاهي در تمرين‌ها کنار بازيکنان شرکت و به برنامه‌هاي کادرفني کمک مي‌کنم.

انريکه:

به درک هواداران از فوتبال شک دارم

لوئيس انريکه سرمربي تيم فوتبال باشگاه بارسلونا در جمع خبرنگاران به سوالات مربوط به توهين هواداران در چند بازي گذشته واکنش نشان داد و گفت: کم‌کم به درک هواداران بارسلونا از فوتبال شک مي‌کنم. ما در اوج بوديم، در جام پادشاهي در يک قدمي قهرماني هستيم، در ليگ قهرمانان اروپا هنوز حذف نشده‌ايم و 90 دقيقه وقت داريم و در لاليگا نيز هنوز از قهرمان شدن، نااميد نيستيم.

وي ادامه داد: بارسلونا به روزهاي خوب خود باز خواهد گشت، چه با من و چه بي من اما اميدوارم هواداران بارسلونا اين روزها را فراموش نکنند و در آن روزها پاسخگوي توهين‌هايي باشند که به بازيکنان روا داشته‌اند.

گران‌ترين نيمکت جام حذفي انگليس

شب گذشته در چارچوب مرحله پنجم جام حذفي، منچستريونايتد ميهمان بلکبرن روورز قرار گرفت. قرمزپوشان توانستند با گلزني راشفورد و زلاتان به پيروزي 2 بر يک برسند. در نيمه اول مورينيو به برخي بازيکنان خود استراحت داد تا پوگبا، ماتا، بيلي و شاو ،شواين‌اشتايگر بر روي نيمکت رکورد تازه را به ثبت رسانند. آنها با ارزش 192 ميليون پوند به گران قيمت‌ترين نيمکت جام حذفي بدل شده که از اين حيث من‌يونايتد در رتبه اول قرار دارد. زلاتان که با قراردادي رايگان به اولترافورد آمد در اين ليست قرار ندارد اما اگر قيمت جمع شده آنها محاسبه شود اين ارزش به 350 ميليون پوند افزايش مي‌يابد.طبق خبر سايت ديلي‌ميل، زلاتان با ارزش 137 ، پوگبا 89، ماتا 60، بيلي 34، شاو 30 و باستين 6 ميليون پوند نيمکتي گران‌قيمت را ساخته‌اند.

گوارديولا:

انتقادها از ونگر قابل پذيرش نيست

آرسنال با باخت سنگين مقابل بايرن‌مونيخ در آستانه حذف از اين رقابت قرار گرفت. اين در حالي است که در سال‌هاي اخير همواره باشگاه لندني در اين مرحله مغلوب تيم‌هاي بزرگ مي‌شود.

با اين باخت و شکست مقابل واتفورد و چلسي، انتقادها از آرسن ونگر بالا گرفت. دوباره خبر برکناري وي در تيتر اخبار آمد و همه از لزوم يک تغيير بزرگ در اين تيم سخن گفتند.

پپ گوارديولا در اين خصوص گفت: چيزي که در 10 روز گذشته از مردم، بازيکنان سابق، کارشناسان در خصوص آرسن ونگر شنيده‌ام قابل پذيرش نيست. وي ادامه داد: در حال حاضر در شغل ما هيچ احترامي در هيچ پستي نيست. به همين خاطر اتفاقي که رخ داده غيرمحترمانه است.

مربي سابق بايرن‌مونيخ و بارسلونا اضافه کرد: ما تصميم مي‌گيريم و شما تنها حق داشته که نقد کنيد.

بازيکن العين: منتظر حمايت هوادارانمان در بازي مقابل ذوب‌آهن هستيم

مهاجم باتجربه العين امارات پيش از ديدار با ذوب آهن اصفهان در ليگ قهرمانان آسيا گفت: به حمايت هواداران در بازي خود مقابل ذوب آهن ايران نياز داريم.

تيم فوتبال ذوب آهن اصفهان در اولين ديدار خود در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا ميهمان تيم العين امارات است. ناصر الشمراني، مهاجم تيم‌ملي عربستان و العين امارت پيش از ديدار در مصاحبه با شبکه ورزش ابوظبي گفت: هواداران العين به وفاداري مشهور هستند. طبق انتظار ما مي‌خواهيم که آنها شماره يک باشند و به حمايت آنها در بازي خود مقابل ذوب آهن ايران نياز داريم.

وي افزود: کوچکترين بازيکن العين حداقل حضور دو دوره در ليگ قهرمانان آسيا را تجربه کرده است در نتيجه همه بازيکنان تجربه زيادي در اين رقابت‌ها دارند. اين تجربه به ما کمک مي‌کند تا مراحل را پشت سر هم بگذرانيم.


 خبرنامه  

 حاجيلو:

استقلال با 15 بازيکن نمي‌تواند دوام بياورد

سرپرست تيم فوتبال سايپا گفت: با اين شرايطي که براي استقلال در نقل‌وانتقالات پيش آمد اين تيم نمي‌تواند در ادامه رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا دوام بياورد.

اصغر حاجيلو در مورد وضعيت استقلال در ليگ قهرمانان آسيا خاطر نشان کرد: با اين شرايطي که براي استقلال پيش آمد اين تيم نمي‌تواند در ادامه رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا دوام بياورد. کار استقلال فقط موفقيت در ديدارهاي ابتدايي نيست و روند نتيجه‌گيري اين تيم بايد تداوم داشته باشد. با 15 بازيکن دست يافتن به اين موفقيت دشوار است. با وجود اين شرايط اميدوارم استقلال ديدار ابتدايي خود را با برد آغاز کند، اما همان‌طور که گفتم استقلال در ديدارهاي آينده به چالش مي‌خورد. اين مسئله نيز به کمبود بازيکن، جواني تيم و عدم آگاهي از قوانين بين‌المللي ربط دارد.

حاجيلو در مورد از دست دادن فرصت هاي گلزني توسط مهاجمان گفت: موقعيت‌هايي که طارمي و ديگر مهاجمان فوتبال ما خراب مي‌کنند اگر در گذشته در اختيار فرشاد پيوس، فرهاد مجيدي و رضا عنايتي قرار مي‌گرفت به راحتي آب خوردن تبديل به گل مي‌کردند. من معتقدم نسل مهاجمان فعلي فوتبال ما عجول است و با وجود زحمتي که مي‌کشند به خوبي از موقعيت‌هاي گلزني استفاده نمي‌کنند. عدم استفاده از موقعيت‌هاي گلزني نيز تيم‌ها را واقعا رنج مي‌دهد و يکي از اين تيم‌ها در اين فصل سايپا بوده است.

برانکو:

در سخت ترين گروه قرار داريم

سرمربي پرسپوليس گفت: در سخت‌ترين مرحله گروهي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان قرار گرفته‌ايم و بازي با الهلال مي‌تواند مسير آينده ما را مشخص کند.

برانکو ايوانکوويچ در نشست خبري پيش از بازي با الهلال گفت: ديداري که با الهلال داريم، براي ما جاي خوشحالي دارد. ما در سخت‌ترين مرحله گروهي رقابت‌هاي ليگ قهرمانان آسيا قرار گرفته‌ايم. گروهي که در آن الهلال عربستان به عنوان صدرنشين و قهرمان ليگ عربستان حضور دارد، الريان که قهرمان قطر است و پرسپوليس هم در حال حاضر بهترين تيم ايران محسوب مي‌شود. همينطور که الوحده در کنار تيم العين قدرتمندترين تيم امارات است.

وي اضافه کرد: افتخار مي‌کنيم که توانسته‌ايم در اين رقابت‌ها حاضر باشيم و در اولين بازي به مصاف الهلال که بهترين تيم آسياست مي‌رويم.

سرمربي پرسپوليس خاطرنشان کرد: متأسفانه اين بازي در تهران برگزار نمي‌شود وگرنه مي‌توانستيم با حضور تماشاگران‌مان يک روز خيلي خوب را داشته باشيم. اولين بازي ما در مرحله گروهي ليگ قهرمانان آسيا به نوعي سخت‌ترين بازي ماست. ضمن اينکه در اولين بازي نتيجه براي ما بسيار مهم است. اين بازي مي‌تواند مسير اصلي ما براي بازي‌هاي آينده باشد و به نوعي مسيرمان را مشخص کند.

برانکو با اشاره به قدرت الهلال تأکيد کرد: احترام زيادي براي الهلال قائل هستيم، آنها تيم بسيار خوبي دارند، اما ما هم فلسفه و هدف خاص خودمان را داريم و دوست داريم با بازي زيبا هواداران‌مان را شاد کنيم. آنچه در فلسفه و ديدگاه کاري ما وجود دارد، اين است که در هر بازي با قدرت تمام براي پيروزي بجنگيم و امتياز کسب کنيم.

توضيح سازمان ليگ درباره عدم محروميت طارمي

مسئول مسابقات سازمان ليگ اعلام کرد که طبق اعلام کنفدراسيون فوتبال آسيا طارمي در ‏ديدار با الهلال عربستان محروم نيست.‏

سعيد فتاحي در مورد وضعيت حضور ‏مهدي طارمي در ديدار پرسپوليس و الهلال عربستان در اولين مسابقه ليگ قهرمانان آسيا ‏اظهار داشت: با توجه به پيگيري‌هاي فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ و ارسال مدارک ‏مبني بر گذراندن محروميت مهدي طارمي در اولين ديدار فصل گذشته مقابل پديده، ‏کنفدراسيون فوتبال آسيا در نامه‌اي به فدراسيون فوتبال اعلام کرد طارمي مقابل الهلال ‏عربستان محروم نيست.‏

وي ادامه داد: مسئولان کنفدراسيون فوتبال آسيا اين مطلب را امروز به ناظر عماني مسابقه ‏پرسپوليس و الهلال نيز اعلام مي‌کنند.‏

پهلوان:

ذوب‌آهن به جنگجويي معروف است

بازيکن تيم فوتبال ذوب آهن اصفهان گفت: ما هميشه تيمي جنگجو هستيم و مي‌خواهيم بازهم جنگجو باشيم.

احسان پهلوان در نشست خبري پيش از بازي با العين امارات گفت: ما هميشه تيمي جنگجو هستيم و مي خواهيم بازهم جنگجو باشيم و خوشحاليم که بازهم در آسيا حضور داريم

وي افزود: من و همه بازيکنان ذوب آهن تلاش مي کنيم بهترين عملکرد را براي تيم داشته باشيم و نماينده شايسته اي براي ايران باشيم.

بوناتيني:

به دنبال 3 امتياز بازي برابر پرسپوليس هستيم

لئو بوناتيني مهاجم برزيلي الهلال تأکيد کرد او و هم‌تيمي‌هايش به فکر پيروزي بر شاگردان برانکو ايوانکوويچ هستند.

لئو بوناتيني که به همراه رامون دياس، سرمربي آرژانتيني الهلال در کنفرانس خبري امروز شرکت کرده بود، گفت: بابت نتايج خوبي که اخيراً کسب کرده‌ايم، خوشحالم. اميدوارم عملکرد مثبت‌مان هم در نهايت منجر به کسب عناوين قهرماني شود.

مهاجم برزيلي الهلال تأکيد کرد: در مسير درستي گام برداشته‌ايم و مهمترين چيز براي ما اين است که فرا در تقابل با پرسپوليس سه امتياز بازي را از آن خود کنيم.همچنين بر اساس ادعاي رسانه‌هاي عماني براي اين بازي 10 هزار بليت به فروش مي‌رسد، اين در حالي است که ورزشگاه سلطان قابوس ظرفيتي 27 هزار نفري دارد.

بارتومئو:

انريکه همان مربي است که مي‌خواهيم

مديرعامل باشگاه بارسلونا از سرمربي تحت فشار تيمش حمايت کرد و گفت: انريکه همان مربي است که مي‌خواهيم.

بارتومئو مديرعامل بارسلونا امروز به دو خبر عجيب واکنش نشان داد، او نخست به سراغ توييتر خوان لاپورتا رفت و گفت: چه کسي گفته که ما لاماسيا را از بين برده‌ايم؟ چرا بايد بارسلونا را نابود کنيم؟ بارتومئو درباره شايعه هشدار جدي باشگاه به انريکه گفت: انريکه همان مربي است که مي‌خواهيم. او هرگز از سوي ما هشدار دريافت کرده و نيازي هم به اين کار نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي