جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

رييس جمهوري:
اقتصاد مقاومتي برنامه هميشگي پيش روي دولت است


ييلديريم: منتظر عذرخواهي هلند هستيم


يك نكته از هزاران


چين: سوريه بايد از بازيگران در خاورميانه باشد


تيلرسون :احتمال خروج آمريکا از شوراي حقوق بشر

فرستاده سازمان ملل:
طرف‌هاي يمني با مذاکره مخالفند


بيش از 90 کشته و زخمي در انفجار بزرگترين مجتمع قضايي سوريه


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

ظريف:
اميدواريم ترکيه نگاه جدي‌تري به مسائل منطقه‌ داشته باشد

خودشيريني جانشين وليعهد عربستان براي آمريکايي‌ها؛
"ترامپ دوست واقعي مسلمانان است!"


خبر


خريد شب عيد


سلفي گرفتن نخست وزير هلند در اجتماع انتخاباتي


سرمقاله


  رييس جمهوري:
 اقتصاد مقاومتي برنامه هميشگي پيش روي دولت است 

 
رييس جمهوري گفت:‌ اقتصادمقاومتي اختصاص به سال 95 ندارد و به عنوان يک سياست کلي پيش روي ماست و بايد آن را ادامه دهيم تا زماني که به اهداف دست يابيم.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در حاشيه آخرين جلسه هيات دولت در سال 1395 در گفت و گو با خبرنگاران موفقيت ها و دستاوردهاي دولت در يک سال گذشته را تشريح کرد.وي با شکرگذاري از الطاف الهي به دليل امنيتي که خداوند به ملت ايران در اين سال ارزاني داشت، اظهارداشت: در شرايط اقتصادي توانستيم قدم هايي با کمک مردم و حمايت آنان روبه جلو برداريم.

رييس دولت تدبير و اميد خودکفايي در گندم، تحولات در بخش انرژي را از جمله اقدامات دولت يازدهم در سال 95 بيان کرد و افزود موفقيت هايي نيز در توليد نفت و گاز، صادرات نفت خام و ميعانات گازي بدست آورديم، همچنين توانستيم عقب ماندگي هاي گذشته رادر زمينه انرژي پشت سر بگذاريم.

*در زمينه اقتصاد مقاومتي قدمهاي خوبي برداشه شده است

روحاني افزود:تحولاتي در زمينه توليد گاز، مواد غذايي شاهد بوديم، همچنين در بخش کشاورزي شاهد رشد خوبي بوديم،در زمينه حمل و نقل ريلي، جاده اي و ناوگان هوايي نيز
قدم هايي به پيش برداشتيم.

رييس دولت تدبير و اميد از ديگر موفقيت هاي دولت در سال 95 را در بخش صنعت، گردشگري، منابع آبي، افتتاح سدهاي جديد ذکر کرد و افزود: نيروگاه هاي جديدي توانستيم در سال جاري افتتاح کنيم، در مجموع در زمينه زيرساخت ها و اقتصادي ، توليد حرکت بسيار مثبتي داشتيم.روحاني تصريح کرد: سالي که روزهاي پاياني آن است سال اقتصاد مقاومتي ، اقدام و عمل بود که در زمينه اقتصاد مقاومتي چه در زمينه برنامه ريزي براي طرح هاي بلند مدت و چه در زمينه طرح هاي کوتاه مدت قدم هاي خوبي برداشته شده است.رييس قوه مجريه تاکيد کرد: در زمينه اقتصاد مقاومتي به مردم گزارش داده خواهد شد که در اين يک سال چه اقداماتي انجام شده است.روحاني يادآور شد:همين قدر که اتکاي ما به نفت کمتر و به ماليات بيشتر شده و همين که صادرات ما بر واردات فزوني گرفته است، همين که در زمينه رشد اقتصادي قدم هاي خوبي امسال برداشتيم، همين که در صادرات نفت جايگاه گذشته را بدست آورديم، در زمينه حمل و نقل به تدريج مي توانيم مشکلات گذشته را پشت سر بگذرايم و قدم هاي اوليه خودمان را در سال هاي گذشته و به ويژه امسال برداشتيم.وي ادامه داد: در زمينه مسايل اقتصادي و روابط بانکي گشايش هايي در سال 95 نسبت به سال گذشته بيشتر شد که تمامي اين موارد نشانگر اين است که ما در زمينه اقتصاد مقاومتي ، اقدامات خوبي را انجام داده ايم که به اطلاع مردم مي رسد.

رييس دولت تدبير و اميد اضافه کرد: البته اقتصاد مقاومتي اختصاص به سال 95 ندارد چرا که اقتصاد مقاومتي به عنوان يک سياست کلي پيش روي ما است و بايد آن را ادامه دهيم تا زماني که به اهدافمان دست پيدا کنيم. در واقع يک برنامه هميشگي پيش روي ما به نام اقتصاد مقاومتي است.


 ييلديريم: منتظر عذرخواهي هلند هستيم 

 
روزنامه صباح:نخست وزير ترکيه با تداوم مناقشه ميان کشورش با هلند بر سر ممنوع کردن تجمع‌هاي انتخاباتي وزيران دولت ترکيه خواهان عذرخواهي هلند از بابت اعمال اين ممنوعيت شد.

به گزارش ايسنا، مناقشه ميان ترکيه و هلند بعد از آن بالا گرفت که مولود چاووش‌اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه اجازه برپايي تجمع انتخاباتي در شهر روتردام هلند در حمايت از اصلاحات قانون اساسي ترکيه و راي مثبت به اين اصلاحات در همه‌پرسي را پيدا نکرده و مقامات هلند به هواپيماي حامل وي اجازه فرود آمدن در خاک کشورشان را ندادند. پس از آن نيز اخراج فاطمه بتول سايان، وزير امور اجتماعي و خانواده دولت ترکيه از هلند تحت اسکورت پليس وجلوگيري از ورود وي به کنسولگري ترکيه در شهر روتردام به اختلافات پيش آمده ميان دو کشور دامن زد.

بنعالي ييلديريم، نخست وزير ترکيه گفت: بايد هلند عذرخواهي کند.


 يك نكته از هزاران 

 در واپسين روزهاي سال95 و در آستانه بهار96 قرار گرفته ايم. آنچه بيش از هر نكته‌اي در اين ايام قابل توجه است، انتقال شور و شوق اين روزها به افرادي است كه از توان كافي براي فراهم كردن سور و سات شب عيد بي بهره‌اند. دراطراف هريك ازما هستند خانواده‌هايي كه فقر و تنگدستي كامشان را تلخ كرده است، پس به قدر بضاعت بايد ديگران را نيز همياري كرد.

اما آخرين نكته در آخرين ايام سال بازمي گردد به آغاز مسافرت‌هاي نوروزي، كه از يكسو موجب نشاط است و از سوي ديگر موجب نگراني از بابت تصادفات و تلفات جاده‌اي. بايد قدري در فرهنگ رانندگي خود تجديد نظر كنيم. اين واقعيتي غيرقابل كتمان است كه در كنار نقص‌هاي كيفي وسايل نقليه و جاده هاي كشور، بي توجهي و عدم رعايت قانون عامل اصلي تلفات درايام نوروز مي باشد.

اميدواريم سال جديد براي تمام هموطنان سرشار از موفقيت و شادكامي باشد.


 چين: سوريه بايد از بازيگران در خاورميانه باشد 

 
الشرق الاوسط:وزير خارجه چين با تاکيد بر اينکه در حال حاضر سوريه بايد در ميان بازيگران باشد، گفت که بحران سوريه يک شبه حل نخواهد شد.

به گزارش ايسنا، وانگ يي، وزير خارجه چين در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط درخصوص اوضاع سوريه گفت: سوريه نقشي دارد که نمي‌توان آن را در ميان تمدن‌هاي درخشان خاورميانه ناديده گرفت و لازم است که سوريه در ميان بازيگران باشد و نمي‌توان از سوريه براي برقراري امنيت و ثبات در خاورميانه جديد بي‌نياز بود. اما بحران سوريه يک شبه حل نخواهد شد، اين مساله صبر و تلاش‌هاي بيشتري را به همراه برخي از ايده‌هاي خلاقانه مي‌طلبد

.وي خاطرنشان کرد: چين حامي ثابت و فعال درخصوص سوريه بوده است و به صورت جدي براي حل سياسي بحران سوريه شرايط را سوق مي‌دهد.


 تيلرسون :احتمال خروج آمريکا از شوراي حقوق بشر 

 
خبرگزاري آسوشيتدپرس: وزير امور خارجه آمريکا اعلام کرد، در صورتي که شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد اقدام به اعمال اصلاحات نکند، ممکن است کشورش از اين شورا خارج شود.به گزارش ايسنا، رکس تيلرسون، رئيس دستگاه ديپلماسي آمريکا اعلام کرد، در حال حاضر، کشورش در جلسات شوراي حقوق بشر شرکت مي‌کند تا بر اعتراض قاطع خود نسبت به «رويکرد جانبدارانه اين شورا در قبال اسرائيل» تأکيد کند.وزير امور خارجه آمريکا خاطرنشان کرد: شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد نيازمند اصلاحات جدي و قابل ملاحظه است تا ما بتوانيم به مشارکت خود در اين شورا ادامه دهيم.


 فرستاده سازمان ملل:
  طرف‌هاي يمني با مذاکره مخالفند 

فرستاده سازمان ملل به يمن تأکيد کرد که طرف‌هاي درگير يمني با مذاکرات صلح براي حل بحران مخالفند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت ارم نيوز، اسماعيل ولد الشيخ احمد، فرستاده سازمان ملل به يمن بعد از ديدارش با ژان مارک آيرو، وزير خارجه فرانسه در پاريس به خبرنگاران گفت: همانطور که مي‌دانيد راهکار بحران يمن داراي دو بعد سياسي و نظامي است و براي همين "شرم‌آور" است که طرف‌ها نمي‌خواهند براي بررسي اين ابعاد بر سر ميز مذاکرات حاضر شوند.

وي از تشديد خشونت‌ها در يمن و افزايش روند درگيري‌ها که غيرنظاميان متحمل پيامدهاي آن هستند، ابراز نگراني کرد و گفت: بحران يمن به مرحله "فاجعه‌باري" رسيده است و هفت ميليون يمني در معرض تهديد گرسنگي هستند.وزير خارجه فرانسه نيز تأکيد کرد: به بحران يمن آن طور که بايد پرداخته نمي‌شود. ما نبايد بحران يمن را فراموش کنيم؛ چراکه عواقب اين بحران در بعد انساني فاجعه‌بار است.


 بيش از 90 کشته و زخمي در انفجار بزرگترين مجتمع قضايي سوريه 

 منابع رسانه‌اي در سوريه از انفجار در يکي از ساختمان‌هاي اصلي وزارت دادگستري اين کشور خبر دادند. همچنين منابع محلي از وقوع انفجار ديگر در منطقه الربوه دمشق خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، انفجار در ساختمان موسوم به "کاخ العدلي" در منطقه الحميديه دمشق روي داده و ده‌ها کشته و زخمي بر جاي گذاشته است.بنابر اعلام تلويزيون سوريه انفجار توسط يک عامل انتحاري در داخل ساختمان رخ داده و 31 کشته و 60 زخمي برجاي گذاشته است.

گفته شده که يک عامل انتحاري ديگر نيز وارد ساختمان مذکور شده اما پيش از اينکه بتواند بمب همراه خود را منفجر کند، کشته شده و بسته انفجاري همراه او خنثي شده است.


 ميز خبر 

 سخنگوي قوه قضائيه:

موضوع حقوق هاي نجومي بايد تا انتها پيگيري شود

محسني اژه اي خطاب به خبرنگاران گفت:مسئولان نظام در هر کجا و هرمقامي که هستند نبايد گمان کنند که پيگيري‌هاي شما فقط يک يا دو هفته است. بايد موضوعاتي همچون حقوق هاي نجومي تا انتها پيگيري شود.

به گزارش مهر،حجت الاسلام محسني‌اژه‌اي در نشست دوستانه با اصحاب رسانه ضمن تبريک سال نو گفت: خبرنگاران اگر مي خواهند در راه خود موفق باشند بايد هواي نفس خود را کنترل کنند. يکي از مسائل ديگري که بايد به آن توجه کنيد، دسيسه‌هاي شيطان است که قسم خورده که انسان را از راه بدر کند و از همه طرف بر انسان هجمه بياورد و فقط يک دسته از بندگان خاص خداوند هستند که از او مصون هستند.

اژه اي با مخاطب قرار دادن خبرنگاران گفت: اخباري که شما به دست مي‌آوريد و بعد آن را منعکس مي‌کنيد خوب است که هدفمند باشد. خوب نيست هر مطلبي که به دست مي‌آوريد بگوييد. ببنيد که آيا اين خبر شما را به هدفتان نزديک مي‌کند يا شما را از آن هدف دور مي کند. بي هدف بودن بد است و نه تنها ضرر اخروي دارد بلکه باعث زيان در دنيا مي‌شود.

معاون اول قوه قضائيه خاطرنشان کرد: غير از هدفمند بودن يک موضوع ديگر که بايد به آن توجه داشته باشيد اين است که سوال هايي که مي‌کنيد و مسائلي را که پيگيري مي‌کنيد تا انتهاي کار پيگير باشيد و بعد از يک مدت آن را رها نکنيد. اگر مسائلي را که پيگيري مي‌کنيد مقطعي باشد و بعد از يک مدت آنها را رها کنيد نفعي براي جامعه ندارد. شما موضوعات و مسائل زيادي را دنبال مي‌کنيد در نتيجه اين کار شما بايد جامعه متوجه بشود که نتيجه رسيدگي هاي شما چه شد و چه نتيجه‌اي به دست آمد.

او ادامه داد: خود مسئولان نظام در هر کجا و هر مقامي که هستند نبايد گمان کنند که پيگيري‌هاي شما فقط يک هفته يا دو هفته است. به طور مثال اگر مي‌خواهند مسئله قاچاق يا حقوق‌هاي نجومي را پيگيري کنيد اين موضوع را تا به انتها و نه فقط از يک فرد، يک شخص و يک نهاد پيگيري کنيد بلکه از همه مسئولين پيگير آن باشيد تا نتيجه کار شما مشخص باشد. به گونه اي رفتار نکنيد که افراد فکر کنند بعد از دو هفته رسيدگي‌ها به کنار مي‌رود و آنها دوباره مي‌توانند به مانند سابق فعاليت کنند.

پوتين با ادغام نيروهاي اوستياي جنوبي با ارتش روسيه موافقت کرد

ولاديمير پوتين توافقنامه‌اي را با جمهوري اوستياي جنوبي در زمينه الحاق برخي يگان‌هاي ارتش اين جمهوري به نيروهاي مسلح روسيه امضا کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه آر تي، اين توافق يعني تعدادي از يگان‌هاي ارتش اوستياي جنوبي به صورت مستقيم به ارتش روسيه منتقل شوند.

به موجب اين توافقنامه به پايگاه‌هاي نظامي روسيه در اوستياي جنوبي اجازه داده مي‌شود تا شهروندان جمهوري اوستياي جنوبي را به خدمت ارتش خود درآروند.روسيه و اوستياي جنوبي هشت مارس 2015 معاهده "ائتلاف و تکامل" را به مدت 25 سال امضا کردند که قابل تمديد نيز است.

براساس اين توافقنامه، زمينه مشترک دفاع و امنيت و آزادي رفت و آمد از مرزهاي دو کشور وجود دارد.

اين توافقنامه اساس همکاري مستحکم روسيه و اوستياي جنوبي است.

آلمان به دنبال ممنوع کردن کمپين‌هاي تبليغاتي ترکيه

رئيس دفتر صدراعظم آلمان در مصاحبه‌اي که و در بحبوحه تنش‌هاي روبه رشد ميان آنکارا و کشورهاي اروپايي صورت گرفته، گفت: دولت آلمان نمي‌تواند اين مساله را که کمپين سياستمداران ترکيه در آلمان ممنوع مي‌شود، انکار کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري ترکيه به دنبال جلب حمايت ترک‌هايي است که در خارج از اين کشور زندگي مي‌کنند و مي‌خواهد از حمايت آن‌ها براي رفراندوم اعطاي اختيارات بيشتر به اردوغان استفاده کند.پيتر آلتماير، رئيس دفتر صدراعظم آلمان گفت: ما از نزديک بر اوضاع نظارت داريم. ما مي‌خواهيم اوضاع را درست کنيم.

نخست وزير چين: به دنبال جنگ تجاري با آمريکا نيستيم

نخست وزير چين گفت که پکن خواهان جنگ تجارتي با آمريکا نيست و بر لزوم مذاکرات بين دو طرف به منظور دستيابي به تفاهم تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، لي کچيانگ، نخست وزير چين، در کنفرانس خبري سالانه‌اش در پايان نشست سالانه پارلمان چين اظهار کرد: ما نمي‌خواهيم شاهد هر گونه جنگ تجاري ميان دو کشور آمريکا و چين باشيم. اين اتفاق منجر به عدالت بيشتر در تجارت دو کشور نخواهد شد.وي خاطر نشان کرد: طرف چيني اميدوار است روابط ما صرف نظر از هرگونه مانعي که بر سر راهش ظاهر شود به حرکت در مسيري مثبت ادامه دهد. ما ممکن است شيوه هاي آماري متفاوتي داشته باشيم اما من معتقدم ما هر اختلاف نظري هم که داشته باشيم مي توانيم همه ما کنار يکديگر نشسته و مذاکره کرده و براي يافتن راه حل با هم همکاري کنيم.

وي افزود، مسائلي را که نمي توان در مدت زمان سريعي بين دو کشور حل کرد بايد به زماني ديگر موکول کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

تغييرات پيشنهادي براي ساختار حق عضويت

1. مقدمه

اعضاي هيأت مديره، دراجلاس دسامبر2005، از دبيرخانه دعوت کردند که با خزانه دارIAU در موردتهيه يک ساختارحق عضويت جديد ومتفاوت که ظرفيت پرداخت حق عضويت مؤسسات را براساس سطح توسعه اقتصادي ملي مورد توجه قراردهد،کارکند. در ماه مي سال 2005، کميته اجرايي اين پيشنهاد را بيشتر مورد بحث قرار داده ودرخواست چندين گزينه به دقت مطالعه شده را براي بحث و تصويب درطول اجلاس شصت ونهم هيأت مديره کرده است.

2. اصول راهنما

پارامترهاي زيربراي تهيه سه گزينه پيشنهادي ضميمه بکار برده شده است:

i. هدف از ارائه يک کاهش معني دار درحق عضويت هاي ساليانه براي مؤسسات (يا سازمان ها) درکشورهاي کمترتوسعه يافته؛

ii. توافق براي بدست آوردن تفاوت هاي جاري در رابطه با بزرگي نهاد دانشجويي؛

iii. بررسي ريسک از دست دادن اعضا اگرمبلغ جبران کننده براي برخي از اعضا خيلي زياد افزايش يابد؛

iv. نياز به حفظ مجموعه اعضاي IAU، اگر افزايش آن مقدور نباشد؛

v. شرايط براي نگهداري مجموع درآمدهاي IAU ازحق عضويت، درسطح فعلي.

3. گروه هاي مبتني بردرآمد پيشنهادي

به عنوان اولين قدم، تصميم گرفته شد سه گروه از مؤسسات دررابطه با يک مجموع هدف از معيارها درسه گروه برپايه توسعه اقتصادي وثروت ملي صورت پذيرد.

چند گزينه موردبررسي قرار گرفت، جمله طبقه بندي جهاني بانک دررابطه با GNP،يا ضريب توسعه انساني. کاربردهرکدام ازاينها به تعدادي از محدوديت هاوانتخاب گروه هاي فهرست شده زير اشاره داردکه به نظر مي رسد بهترين ترکيب نيازمندي براي سادگي وبيطرفي باشد.

کشورهاي با درآمد پايين (کشورهاي کمترتوسعه يافته LDCs برحسب فهرست سازمان ملل)

کشورهاي بادرآمد بالا متوسط (سايرين)

کشورهاي بادرآمدبالا (اعضاي OECD)


 ظريف:
 اميدواريم ترکيه نگاه جدي‌تري به مسائل منطقه‌ داشته باشد 

 
وزير امور خارجه کشورمان گفت: با توجه به تاکيداتي که در حوزه سياست خارجي مبني بر همه جانبه گرايي داشته ايم ، در سفرهاي خارجي همواره مد نظر داشته ايم که کشورهاي همسايه مسلمان و همسو با کشورمان، مدنظر قرار گيرند.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف در حاشيه جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: وزارت خارجه سال پرکاري را داشت و من 57 سفر خارجي داشتم که بيشتر به کشورهاي آسيايي، آفريقايي و آمريکاي لاتين بود و بيش از 84 هيئت سياسي و تعداد زيادي هم هيئت اقتصادي به ايران آمدند.وي در ادامه افزود: اجراي برجام مهمترين مسئله سياست خارجي ما بود. ما براي اجراي دقيق برجام وقت زيادي را صرف کرديم، چون بد عهدي آمريکا براي ما قابل پيش‌بيني بود.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به اينکه براي اجراي برجام به آمريکا فشار آورده‌ايم، تصريح کرد: مثلاً 9 ماه طول کشيد تا آمريکا را مجبور کرديم دستور فروش هواپيما را صادر کند. همين زمان هم براي حل مشکل بيمه صرف شد. در حوزه نفت هم نه تنها سهم خود را گرفتيم بلکه قيمت نفت را هم حفظ کرديم و اکنون 2 ميليون و 800 هزار بشکه به قيمت بالاي 50 دلار مي‌فروشيم.وي با اشاره به سياست منطقه‌اي ايران نيز گفت:‌ در بحث سوريه تلاش‌هاي زيادي انجام گرفت و اکنون ايران به عنوان يکي از سه پايه اصلي راه‌حل سوريه در نظر گرفته مي‌شود و ديگران از ما مي‌خواهند در مذاکرات شرکت کنيم.

ظريف در همين راستا افزود: مهمترين اولويت ما روابط با همسايگان است. به دليل سياست‌هاي رژيم سعودي نتوانستيم خيلي موفق باشيم. ما دنبال ارتباط سازنده با همه همسايگان خود از جمله عربستان هستيم که به دليل سياست‌هاي تنش‌زاي عربستان در اين حوزه توفيق کمتري داشته البته بعد از سفر رئيس جمهور به عمان، کويت و سفر من به قطر ان‌شاءالله زمينه‌اي براي ايجاد ارتباط فراهم مي‌شود و با تلاش‌هاي سازمان حج و زيارت شايد امسال بتوانيم حج را برگزار کنيم.ظريف در پاسخ به پرسشي درباره رابطه ايران و ترکيه افزود: رابطه ما با همسايگانمان بر اساس تفاهم و احساس همسايگي است که خويشتنداري بخش مهمي از روابط همسايگي محسوب مي‌شود. اميدواريم دوستان و برادران ما در ترکيه نگاه جدي‌تري به مسائل منطقه‌اي داشته باشند. روابط ما با ترکيه در زمينه سياسي، اقتصادي و احتماعي بسيار خوب است که البته برخي مشکلات هم وجود دارد که بايد به تدريج با رفتار ترکيه حل شود.


 خودشيريني جانشين وليعهد عربستان براي آمريکايي‌ها؛
 "ترامپ دوست واقعي مسلمانان است!" 

 جانشين وليعهد عربستان که به واشنگتن سفر کرده است، با رئيس‌جمهوري آمريکا ديدار کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از رويترز، محمد بن سلمان، جانشين وليعهد عربستان در جريان سفرش به واشنگتن، با دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا ديدار کرد؛ ديداري که محوريت آن روابط اقتصادي دو طرف و تحولات سوريه و ديگر مسائل بود.ترامپ و محمد بن سلمان که وزارت دفاع عربستان را نيز عهده‌دار است، گفت‌وگوي خود را در «دفتر بيضي» کاخ سفيد آغاز کردند و در جريان ديدار، پس از گرفتن عکس، به سوالات خبرنگاران پاسخي ندادند.

بر اساس گزارش خبرگزاري رويترز، گفته مي‌شود تحولات يمن نيز يکي از اصلي‌ترين محورهاي رايزني وليعهد عربستان و رئيس‌جمهوري آمريکا بوده است.


 خبر 

 رئيس ستاد انتخابات کشور:

236 داوطلب انتخابات ميان دوره‌اي مجلس تاييد و 33 نفر رد صلاحيت شدند

رئيس ستاد انتخابات کشور آمار بررسي صلاحيت داوطلبان انتخابات ميان دوره‌اي مجلس را اعلام کرد.به گزارش ايسنا، علي اصغر احمدي در نشست خبري در اين باره اظهار کرد: از مجموع 287 نفر که براي انتخابات ميان دوره‌اي مجلس ثبت نام کردند 236 نفر تائيد، 33 نفر رد صلاحيت شده‌اند.

وي همچنين گفت: 18 نفر از کساني که داوطلبان انتخابات ميان دوره‌اي مجلس، انصراف داده‌اند.

تجمع آمريکايي ها دراعتراض به لغو بيمه همگاني

صدها نفر در اعتراض به تلاش جمهوريخواهان براي جايگزين کردن بيمه همگاني باراک اوباما، در مقابل دفتر 'پل رايان' رئيس مجلس نمايندگان شهري در ايالت ويسکانسين تجمع کرده عليه وي شعار دادند.

معترضان در هواي برفي و سرد شهر 'ريسين' ويسکانسين زادگاه رئيس مجلس نمايندگان، خواستار تجديد نظر و تلاش وي براي گسترش بيمه درماني همگاني شدند.

با توجه به سرماي شديد هوا حضور افراد مسن در اين تجمع قابل توجه بود.

در حاليکه در هفته جاري مناقشه اي جدي بر سر حذف بيمه اوباما موسوم به 'اوباما کر' آغاز شده است، رايان حمايت خود را از طرح جمهوريخواهان براي جايگزين کردن بيمه درماني اوباما اعلام کرده است.

به نوشته نيويورک تايمز، اين طرح ميليون ها آمريکايي را تحت تاثير قرار خواهد داد و باعث خواهد شد که بيمه درماني فعلي خود را از دست بدهند.

بر اساس آمار دفتر محاسبات کنگره آمريکا، در صورت تصويب و اجراي طرح بيمه جايگزين جمهوريخواهان، 14 ميليون شهروند آمريکايي در همان سال نخست از خدمات بيمه درماني خود محروم خواهند شد.

الجعفري:

ترکيه مي‌خواهد مذاکرات را به شکست بکشد

رئيس هيات دولت سوريه در مذاکرات آستانه ترکيه را به تلاش براي به شکست کشاندن روند مذاکرات متهم کرد. همزمان دولت قزاقستان اعلام کرد دور جديد مذاکرات در آستانه ماه مه آتي برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از سانا، بشار الجعفري، رئيس هيات اعزامي دولت سوريه به مذاکرات در آستانه در کنفرانسي مطبوعاتي اعلام کرد: ما در نشست آستانه 3 گفت‌وگوهاي سازنده‌اي درخصوص موضوعات مختلف با هدف تقويت آتش‌بس داشتيم. اين مذاکرات بدون حضور هيات‌هاي مخالف مسلح برگزار شد چراکه ترکيه که ضامن گروه‌هاي مسلح سوري است مي‌خواهد نشست آستانه را به شکست بکشاند.

الجعفري عنوان داشت: هيات دولت سوريه در مذاکرات آستانه آمادگي‌اش براي بررسي هرآنچه به توقف خشونت‌ها در سوريه منجر شود، را اعلام کرده و ما در اين نشست مساله مين زدايي و خنثي کردن مواد منفجره در شهر باستاني پالميرا (تدمر) را مورد بررسي قرار داديم.


 خريد شب عيد 


 سلفي گرفتن نخست وزير هلند در اجتماع انتخاباتي 


 سرمقاله 

 
درآستانه سال جديد؛

اميد به تغيير و چشم به راه آينده

حميدرضا عسگري

بارديگر به آخرين برگهاي"آفرينش" و انتهاي سال رسيديم و زمان ايجاب مي‌كند تا در نقطه پاياني نگاهي به پشت سر بيندازيم و آنچه برما گذشته است را مروري دوباره كنيم. ايامي كه با فقدان بسياري از عزيزان كشور، تلخيش افزون گشت و حسرت از دست دادن آنها دل‌هايمان را سوزاند. سختي‌هاي گذران زندگي براي هر فرد و هرقشري بسيار ملال‌آور گرديد، از سختي‌هاي اقتصادي تا تنگناهاي عاطفي و سردي روابط مختلف، همه و همه موجب خستگي در طول راه 1395 گرديد.

به هرحال به پايان يكي ديگر از كارزارهاي سخت زندگي رسيديم و بايد به جاي گيركردن و فرو رفتن درگذشته، نگاهمان را به سمت جلو معطوف كنيم. اين خاصيت عمر انسان است كه عليرغم سپري شدن ايام زندگي، باز نگاهش به سمت جلو معطوف است و تلاش براي پيشرفت دارد. آنچه موجب گذر از مشكلات و مصائب مي‌شود و مردم را براي ميل به آينده تحريك مي‌كند، چيزي نيست جز "اميد و اميدواري" به آينده.

آينده‌اي كه همگان در سالي نو و روزگاري جديد درپي آن هستند. جنب و جوش و ترافيك كاري جامعه دراين ايام به سبب همان اميدي است كه در گرماي وجودشان ادامه حيات مي دهد. اينكه در كسب و كارشان رونق ايجاد شود، كدورت‌ها از بين برود، بيمارها بهبود يابند، جوانان شاغل شوند وازدواج كنند، و... .

اما اين اميد و اميدواري‌ها در جامعه متولياني دارد كه اگر متوجه نقش و مسئوليت خود نباشند، اين دلگرمي عمومي سرد مي‌شود و از بين خواهد رفت. قصد تلخ كردن شيريني اين ايام را با نوشتن برخي مسائل نداريم، اما واقعيت‌هاي غير قابل كتماني وجود دارد كه نمي‌توان از آن به سادگي گذشت. پايان سال 95 و ابتداي سال 96 مقارن شده با شروع فعاليت‌هاي انتخاباتي رياست جمهوري و از اين حيث رخداد بزرگي براي مردم و كشور محسوب مي‌شود.

ولي حال و هواي پرطراوت و اميدبخش اين ايام از سوي برخي افراد و جريان‌هاي سياسي با بدرفتاري و بداخلاقي به سمت كدورت و افتراق درجامعه كشيده شده است. تخريب‌ها و اختلاف افكني‌ها درحالي كه جامعه دراين ايام نياز به همراهي و همبستگي دارد، به چه معناست؟! چرا بايد دلخوشي ملتي كه درسخت ترين شرايط اقتصادي و تنگناهاي معيشتي يار و همراه نظام بوده است و چشم اميد به تغيير و بهبود وضعيت دارد، از سوي سياسيون و رقباي سياسي دستخوش اميال انتخاباتي گردد و آنها را نااميد كنند. ضعف و ناكارآمدي ساختار اجرايي در دوره‌هاي گذشته بوده و در حال حاضر نيز وجود دارد. اما اشكال كار اينجاست كه گروه‌هاي سياسي براي رسيدن به اهداف خود اميد و آمال مردم براي ادامه زندگي را به طور كامل از بين مي‌برند.

مردم بيشتر از هر حزب و شخصيت سياسي از ضعف‌ها و كمبودها باخبرند، چرا كه هر تصميم اشتباه و ناكارآمدي مديريت امور به طور مستقيم بر زندگي و امورات جامعه تاثير مي‌گذارد. لذا نيازي به سياه نمايي و بزرگ كردن كاستي‌ها نيست. طرح اين مسائل به معناي حمايت از عملكرد دولت نيست، بلكه حفظ روزنه اميد براي مردم است تا نااميدانه به سال جديد پا نگذارند.

متاسفانه ضعف‌هاي فرهنگي و عجين شدن با منفعت طلبي سياسي و اقتصادي طي يك دهه اخير سبب شده تا افراد و احزاب براي رقابت صرفاً عملكرد يكديگر را زيرسوال ببرند و به تخريب ديگران بپردازند. درحالي كه اين رقابت مي‌تواند از نااميد كردن جامعه فاصله بگيرد و از سمت و سوي اميد به آينده انجام شود. چرا جريان‌هاي سياسي براي معرفي خود اعلام نمي‌كنند چه برنامه‌اي براي بيكاري دارند؟ چرا به بيماران سرطاني وعده بهبودي و تامين مخارج نمي‌دهند؟ چرا براي جوانان شرح نمي‌دهند كه براي فارغ التحصيلي آنها برنامه دارند؟ چرا به قشر كثير نيازمندان وعده بهبود شرايط اقتصادي با راه اندازي صنعت را بازگو نمي‌كنند؟ و هزاران چراي ديگر كه همه آنها مي‌تواند نور اميد در دل مردم را روشن تر سازد.

عدم طرح اين چراها به اين سبب است كه اهداف سياسيون با خواسته‌هاي ملت دچار افتراق شده است. مردم خواهان آرامش دركشورند و آنها به دنبال تشنج و هياهو هستند. منافع آنها با منفعت ملي تعارض پيدا كرده است و اين سم مهلكي براي وحدت و اميد جامعه محسوب مي‌شود.

باتمام اين اوصاف به آخرين روزهاي سال جاري رسيديم و اندك فرصت باقي مانده بسيار مغتنم است تا برخي كاستي‌ها و كم كاري‌هايي را كه در طول سال داشتيم جبران كنيم. وقت آن است كه تغييري ايجاد كنيم تا هم خود و هم كشور را متحول سازيم. تخريب يكديگر و كوبيدن برطبل اختلاف كار سختي نيست، اما سازندگي و وحدت آفريني بايد هدف غايي براي مسئولان و سياسيون باشد. سازندگي و انسجام نظام اسلامي به اميد و همدلي مردم وابسته است، پس ضرورتي اجتناب ناپذير است تا دراين ايام پايان سال كمي از منفعت طلبي‌ها دست شسته و به دنبال اميد و منفعت عمومي باشيم. درپايان با آرزوي بهروزي براي تمام ملت ايران، اميدواريم تلخي‌ها و سختي‌هاي سال گذشته به يمن شيريني سال جديد جبران شود و نوروز 1396 خورشيدي با تبلور نور اميد و همدلي در كشور آغاز گردد تا ميوه بهاري آن در انتخابات ارديبهشت توسط ملت ايران چيده شود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي