جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518


توليد نيمه‌ صنعتي پادزهر عنکبوت‌هاي سمي در موسسه رازي


ساخت بسته‌بندي‌هاي زيست‌سازگار از ميخک و نقره


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 توليد نيمه‌ صنعتي پادزهر عنکبوت‌هاي سمي در موسسه رازي 

 
رئيس بخش جانوران سمي موسسه تحقيقات واکسن و سرم‌سازي رازي با اشاره به توليد نيمه‌صنعتي پادزهر عنکبوت‌هاي سمي در اين موسسه گفت: در صورت نياز کشور، ظرفيت توليد صنعتي اين نوع از پادزهرها در موسسه رازي وجود دارد.

به گزارش ايسنا، دکتر ناصر محمدپور با اشاره به توليد سرم‌هاي درماني از جمله سرم‌هاي درماني ضد مارگزيدگي و عقرب زدگي در موسسه رازي اظهار کرد: پادزهرها محصولاتي استراتژيک محسوب مي‌شوند چراکه جانوران سمي هر کشور فون مخصوص به خود را دارند که پادزهر آن در ساير مناطق جغرافيايي کاربرد ندارد.

وي افزود: در صورتي که اين پادزهرها در کشور توليد نشود، نمي‌توانيم آن را از خارج به کشور وارد کنيم، چراکه پادزهرهاي توليد شده در ساير نقاط دنيا علاوه بر اينکه ظرفيت پايين‌تري داشته و مانند توليدات موسسه رازي هگزاوالان نيستند، قابليت خنثي‌سازي گزش‌هاي اين منطقه را ندارند.

رئيس بخش جانوران سمي موسسه رازي با بيان اينکه در صورت نبود اين پادزهرها براي اکثر افرادي که دچار گزش مي‌شوند، مرگ حادث مي‌شود، خاطرنشان کرد: به دليل توليدات باکيفيت موسسه رازي، خوشبختانه حتي يک مورد مرگ و مير بر اثر گزيدگي در صورت استفاده از اين پادزهرها، در کشور گزارش نشده است.

دکتر محمدپور با اشاره به اينکه پادزهرها از نظر اقتصادي نيز ارزش بسيار بالايي دارند، گفت: قيمت جهاني هر ويال پادزهر 400 دلار است و حدود 200 هزار ويال پادزهر سالانه در موسسه رازي توليد مي‌شود که رقم بسيار بالايي است و ارزش اقتصادي زيادي براي کشور ايجاد مي‌کند.

وي در ادامه با اشاره به اينکه عنکبوت نيز از ديگر جانوران سمي کشور محسوب مي‌شود، اضافه کرد: 2 گونه عنکبوت سمي و خطرناک (بيوه سياه و پشت قرمز) در کشور وجود دارد که در همه جاي ايران يافت شده و امکان گزش آن وجود دارد.

دکتر محمدپور با بيان اينکه گزش اين عنکبوت‌ها سبب بستري‌شدن مصدومين در بيمارستان مي‌شود، تصريح کرد: در اين زمينه پادزهري در مقياس نيمه‌صنعتي در موسسه رازي تهيه شده که در صورت نياز کشور به صورت صنعتي توليد خواهد شد و در اختيار مراکز بهداشتي قرار داده مي‌شود.


 ساخت بسته‌بندي‌هاي زيست‌سازگار از ميخک و نقره 

دانشمندان مي‌گويند استفاده از بسته بندي‌هاي زيست سازگار از عصاره ميخک و نانو ذرات نقره ماندگاري موادغذايي را بيشتر مي‌کند و تجزيه آنها در محيط زيست راحت تر است.به گزارش ايسنا و به نقل از نيواطلس، استفاده از پلاستيک‌هاي نفتي براي بسته‌بندي مواد غذايي از سال‌ها پيش رايج بوده است، اما بازيافت اين پلاستيک‌ها بسيار دشوار است.اين پلاستيک‌ها سال‌هاي زيادي بعد از دفع زباله باقي مي‌مانند.محققان دانشگاه ليتواني، روش جديد بسته‌بندي مواد غذايي را ارائه داده‌اند که نه تنها زيست تخريب‌پذير است، بلکه به تازگي مواد غذايي هم کمک مي‌کند و ماندگاري موادغذايي در اين بسته‌بندي‌ها بيشتر از پلاستيک معمولي است.آنها از پلاستيک ترکيبي سلولز با نانوذرات عصاره ميخک و نانوذرات يوني نقره در بسته‌بندي مواد غذايي استفاده کرده‌اند. اين مواد از کامپوزيت سلولز گياهي، شامل عصاره ميخک همراه با نانوذرات نقره يوني هستند که ويژگي ضداکسيدکنندگي از طريق اتصال راديکال‌هاي آزاد و اثر ضدميکروبي با کشتن ميکروارگانيسم‌ها را فراهم مي‌کنند.


 عجيب و جالب 

 ساخت چسب ضد آ ب با استفاده از نوعي ماهي

محققان دانشگاه «پردو» موفق شدند با تکنيک خاصي، چسبي بسازند که مانند ماهيچه‌هاي ماهي صخره‌اي، زير آب عملکردي فوق‌العاده دارد.

به گزارش آنا به‌ نقل از ACS، انواع زيادي از چسب‌ها در بازار ابزار آلات وجود دارند که اغلب آنها پليمري هستند و ميزان چسبندگي‌شان متفاوت است اما وقتي صحبت از چسبيدن زير آب مي‌شود، هيچ چسبي براي انجام کار وجود ندارد. حتي بهترين چسب‌هاي پليمري نيز در حضور آب، شروع به واکنش با آن مي‌کند و از چسبيدن غافل مي‌شوند.

محققان دانشگاه پردو، طي يک پروژه تحقيقاتي توانستند پروتئين‌هاي چسبنده موجود در بازوهاي ماهي صخره را استخراج کنند. اين شکارچي درياها، ضمن چسبيدن به صخره‌هاي سنگي، با بازوهاي چسبنده خود به جمع‌آوري غذا مي‌پردازد. دانشمندان پس از استخراج اين پروتئين، از آن براي ساخت نوعي چسب پليمري استفاده کردند که نتيجه آن شگفتي‌ساز شد.

در کمال تعجب آنها ديدند که چسب به‌دست آمده 17 بار قدرتمندتر از خود ماهي صخره است و مي‌تواند هرچيزي را در محيط آبي، بچسباند.

اين تحقيق که با سرمايه‌گذاري نيروي دريايي ارتش آمريکا انجام مي‌شود، اکنون وارد مرحله آزمايش‌هاي بعدي و ساخت ترکيبي با ثبات شده است. اگرچه بعيد به‌ نظر مي‌رسد که اين چسب به‌زودي آماده استفاده باشد، اما اين نخستين باري‌ است که چسبي قدرتمند براي استفاده زير آب ساخته شده است.

کاربردهاي گسترده‌اي که چسب براي کارهاي نظامي و صنعتي خواهد داشت، از آن يک محصول پرطرفدار و مهم مي‌سازد که از صنايع نفت و گاز گرفته تا ماهيگيري، در همه درياها کارآمد است و مهم‌تر از همه اينکه بر بنياني زيستي ساخته شده است و آلودگي تازه‌اي به دريا نمي‌افزايد.


 آيا مي دانيد؟ 

 نوحسگري که رطوبت پوست را مشخص مي‌کند

پژوهشگران با استفاده از نانوسيم نقره موفق به ساخت حسگري شدند که مقدار هيدراته شدن پوست بدن را مشخص مي‌کند. اين کار براي آتش‌نشان‌ها، ورزشکاران و سربازان از اهميت زيادي برخوردار است.

به گزارش آنا به نقل از ستاد ويژه توسعه نانو، محققان دانشگاه کاروليناي شمالي موفق به ارائه حسگري شدند که مي‌تواند مقدار هيدراته شدن پوست انسان را مشخص کند. از اين فناوري براي تعيين خشکي پوست براي برخي افراد که منجر به مشکلاتي براي آنها مي‌شود، مي‌توان استفاده کرد.

اين حسگر وزن کمي دارد، انعطاف‌پذير و داراي قابليت ارتجاعي است. اين حسگر را مي‌توان با ادوات مختلف ترکيب و سپس روي بدن نصب کرد. جان موث، از محققان اين پروژه مي‌گويد: «تعيين کمي هيدراته شدن آب بدن کاري دشوار است، چيزي که براي برخي افراد نظير سربازان، ورزشکاران يا آتش‌نشان‌ها بسيار حياتي است. اين افراد که در معرض دماي بالا هستند، ممکن است دچار خشکي در سطح پوست شوند».

يونگ ژو، از محققان اين پروژه، مي‌گويد: «ما فناوري‌اي ارائه کرديم که به ما اجازه مي‌دهد تا سطح هيدراته شدن پوست را براي هر فرد مشخص کنيم. اين کار به صورت درجا انجام مي‌شود. حسگري که ما ساختيم براي مراقبت از پوست استفاده مي‌شود به طوري که ايمني و سلامت کاربر در محيط‌هاي خاص را تضمين مي‌کند».اين حسگر از دو الکترود از جنس کامپوزيت‌هاي پليمري الاستيک تشکيل شده است که در آن از نانوسيم‌هاي نقره استفاده شده است. اين الکترودها، خواص الکتريکي پوست را رصد مي‌کنند. خواص الکتريکي پوست به صورت قابل پيش‌بيني و متناسب با ميزان هيدراته شدن، تغيير مي‌کند. بنابراين از الکترودها مي‌توان براي تعيين اين پارامتر استفاده کرد.اين گروه تحقيقاتي، اين حسگر را روي پوست مصنوعي که از سطوح هيدراته متفاوتي برخوردار بود مورد آزمايش قرار دادند و دريافتند که نتايج اين حسگر تحت تاثير رطوبت محيط نيست.محققان اين حسگر را در دو سامانه قابل پوشيدن مورد آزمايش قرار دادند به طوري که در يک ساعت مچي و يک چسب بدن اين حسگر قرار داده شد. هر دو ابزار اطلاعات مربوط به پوست را با موفقيت ارائه کردند. يکي از مزيت‌هاي اين فناوري، قيمت پايين آن است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي