جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518

مديرکل منابع طبيعي استان آذربايجان غربي:
اجراي طرح تثبيت شن‌هاي روان در 12 هزار و 500 هکتار از منطقه بورالان ماکو

معاون سياسي امنيتي استاندار زنجان:
لزوم توجه به مشارکت‎هاي مردمي در رفع نواقص آموزشي


فعاليت بيش از 180 غرفه در نمايشگاه‌هاي بهاره دماوند و رودهن


706 واحد توليدي و صنعتي هرمزگان تسهيلات رونق توليد دريافت کردند


خبــر


در استان


 مديرکل منابع طبيعي استان آذربايجان غربي:
 اجراي طرح تثبيت شن‌هاي روان در 12 هزار و 500 هکتار از منطقه بورالان ماکو 

 اروميه- يزدان‎پناه

مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: طرح تثبيت شن‌هاي روان و ساماندهي منطقه بورالان به مساحت 12 هزار و 500 هکتار با حمايت سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري کشور اجرا مي‌شود.رحمان وهاب‌زاده با اشاره به حوزه‌هاي آبخيز استان آذربايجان غربي اظهار کرد: در استان 27 حوزه ّآبخيز بزرگ به مساحت 3 ميليون و 300 هزار هکتار وجود دارد که مجموعه اين حوزه‌ها در محدوده 4 حوزه آبريز اصلي واقع شده است.مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي مساحت حوزه آبريز درياچه اروميه را 53 درصد شامل يک ميليون و 749 هزار هکتار خواند و گفت: 37 درصد از حوزه آبريز استان را حوزه آبخيز ارس تشکيل مي‌دهد که مساحت آن برابر با 1 ميليون و 221 هزار هکتار است.

وي افزود: حوزه آبريز زاب 9 درصد و حوزه آبريز سفيد رود يک درصد از حوزه‌هاي آبخيز استان آذربايجان غربي را تشکيل مي‌دهند.

وهاب‌زاده خاطرنشان کرد: اقدامات مطالعاتي 32.2 درصد از مساحت کل حوزه‌هاي آبخيز استان شامل 976 هزار و 782 هکتار انجام شده و در 19.7 درصد مساحت کل حوزه‌هاي آبخيز استان به مساحت 597 هزار و 687 هکتار عمليات آبخيزداري صورت گرفته است.مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي تصريح کرد: در شمالي‌ترين نقطه استان به نام بورالان ماکو به سبب مشخصات خاص جغرافيايي منطقه و بهره‌برداري‌هاي بي‌رويه در دامنه کوه آرارات مشرف به خاک ايران پديده شن‌هاي روان ايجاد شده است.

وي اظهار کرد: طرح تثبيت شن‌هاي روان و ساماندهي منطقه بورالان به مساحت 12 هزار و 500 هکتار با حمايت سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري کشور اجرامي‌شود.


 معاون سياسي امنيتي استاندار زنجان:
 لزوم توجه به مشارکت‎هاي مردمي در رفع نواقص آموزشي 

 زنجان- سميه مصطفوي

معاون سياسي امنيتي استاندار زنجان گفت:براي رفع نواقص موجود در آموزش و پرورش بايد مشارکت‌هاي مردمي را جذب کنيم.سيدبيوک موسوي در جلسه شوراي آموزش و پرورش استان، اظهار کرد: آموزش و پرورش به لحاظ اعتباري وضعيت خوبي ندارد و با وجود سرانه ناچيز، مدارس براي تعمير و تجهيز نيازمند توجه ويژه و مشارکتهاي همه بخشها هستند.وي با بيان اين‌که براي رفع نواقص موجود در آموزش و پرورش بايد مشارکت‌هاي مردمي را جذب کنيم، افزود: ارتقاي شاخص‌هاي موجود بايد با سال 84 مقايسه و منعکس شود؛ چراکه در غير اين صورت در حقوق معلمان و زحمت‌کشان سيستم آموزش و پرورش اجحاف مي‌شود.

معاون سياسي امنيتي استاندار زنجان خاطرنشان کرد: هر حوزه‌اي بايد فعاليت‌هاي مثبت خود را منعکس و اطلاع‌رساني کند تا مردم با کارکرد سازمان‌هاي مختلف آشنا شوند.

موسوي در ادامه گفت: البته بايد از آمارسازي اجتناب کنيم و آمارهاي واقعي ارائه دهيم.

اين مسئول با تاکيد بر اين‌که در سال آينده مديران و متخصصان بايد نحوه ارائه آمار را بياموزند، تصريح کرد: آموزش و پرورش رتبه‌هاي ارزشمندي در همه حوزه‌ها کسب کرده‌اند، البته نقص‌هايي نيز داشته و انعکاس ندادن اقدامات مثبت يکي از اين نقص‌ها به شمار مي‌رود.

موسوي با بيان اينکه به منظور رعايت نکات بهداشتي بايد محل آبخوري مدارس با سرويس بهداستي مجزا باشد و همچنين فراهم کردن صابون مايع جزء ملزومات سرويس‌هاي بهداشتي است، افزود: تا حد امکان مدارس در سرويس‌هاي بهداشتي از صابون مايع استفاده مي‌کنند ولي در مواردي شاهد اين موضوع هستيم که سرويس بهداشتي لوله‌کشي صابون مايع ندارد.

مديرکل آموزش و پرورش استان زنجان نيز با تاکيد بر اين‌که آموزش و پرورش دنبال تحول بنيادين است، گفت: از وضعيت فعلي راضي نيستيم و در پي آن هستيم که سند تحول بنيادين تدوين شود.

مرتضي تمجيدي افزود: تدوين سند تحول بنيادين 6 پيش‌نياز دارد که برنامه درسي، پژوهش و ارزيابي، تربيت معلم، منابع مالي، تامين فضا و مديريت راهبردي را شامل مي‌شود؛ در واقع يکي از موضوعاتي که هميشه آموزش و پرورش را رنج مي‌دهد کمبود فضاي مناسب براي تحصيل است.

در حال حاضر نيز 2200 آموزشگاه در قالب 1700 مدرسه مشغول تعليم و تربيت هستند و برخي مدارس به صورت دو شيفته فعاليت مي‌کنند.

رييس اداره مدارس غيردولتي و توسعه مشارکت‌هاي مردمي اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان نيز گفت: کسب بيش از 298 رتبه، عنوان و مقام برتر کشوري در سه سال گذشته، همچنين پذيرش 26 مقاله دانش‌آموزي در مرحله نهايي مسابقات جهاني رياضيات در يونان و قبرس از دستاوردهاي آموزش و پرورش استان به شمار مي‌رود. علي بيات افزود: افتتاح و بهره‌برداري از کلينيک دندانپزشکي فرهنگيان زنجان با اعتباري بالغ بر 10 ميليارد ريال و جذب سرمايه‌گذار به مبلغ 130 ميليارد تومان جهت تکميل مرکز آموزشي ـ رفاهي شماره دو زنجان با زيربناي 8000 مترمربع از دستاوردهاي حوزه معاونت توسعه مديريت و پشتيباني آموزش و پرورش استان زنجان محسوب مي‌شود.

وي تصريح کرد: خوشبختانه در طول سال‌هاي گذشته، حوزه معاونت آموزش ابتدايي اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان نيز به افزايش 14 درصدي پوشش تحصيلي نوآموزان پيش‌دبستاني، افزايش 33 درصدي پوشش تحصيلي نوآموزان پيش‌دبستاني مناطق محروم و روستايي و پوشش 66 درصدي معلمان ابتدايي شرکت‎کننده در طرح درس‌‌پژوهي دست يافته است.


 فعاليت بيش از 180 غرفه در نمايشگاه‌هاي بهاره دماوند و رودهن 

 دماوند- صادقعلي

مسئول اجرايي نمايشگاه بهاره شهرستان دماوند از فعاليت 185 غرفه در نمايشگاههاي بهاره دماوند و رودهن خبر داد.مسعود محمودي در گفتگو با آفرينش با اشاره به گشايش نمايشگاه بهاره در شهرهاي دماوند و رودهن اظهار کرد: نمايشگاه بهاره در دماوند با 44 غرفه در بلوار شاهد و 145 غرفه در شهر رودهن مقابل پارک پرچم اين شهر برپا شده است.وي با بيان اينکه امکان افزايش غرفه وجود دارد زيرا استقبال براي ثبت نام غرفه ها بسيار زياد است، گفت: پوشاک، مواد غذايي، آجيل و خشکبار و ميوه از جمله اجناس و کالاهايي است که در نمايشگاههاي بهاره عرضه مي‎شود.محمودي تصريح کرد:اقلام و اجناس موجود در نمايشگاههاي بهاره 10 الي 20 درصد زير قيمت بازار عرضه مي‎شود.وي ادامه داد: اولويت ما براي ثبت‎نام غرفه‎داران از کاسبان خود شهرستان بوده است، اما اگر افرادي که از کاسبان بومي مراجعه نکرده‎اند، از کاسبان شهرهاي ديگر هم ثبت‎نام شده است.مسئول اجرايي نمايشگاه بهاره شهرستان دماوند افزود: شهروندان مي‌توانند از ساعت 9 صبح الي 22 شب از اين نمايشگاهها ديدن کنند و مايحتاج خود را تأمين نمايند.

محمودي اضافه کرد: با هدف حمايت از توليدات داخلي و کالاي ايراني، در نمايشگاه بهاره امسال چندين غرفه‎دار از توليدکنندگان پوشاک حضور داشته، همچنين چند غرفه در زمينه صنايع دستي و گياهان داروئي فعاليت مي‌کنند.


 706 واحد توليدي و صنعتي هرمزگان تسهيلات رونق توليد دريافت کردند 

 بندرعباس- شهين صادقي

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: 185جلسه کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد در استان برگزار شده است که ماحصل آن يکهزار و 818 مصوبه بوده است که از اين ميزان يکهزار و 375 مصوبه تاکنون اجرا شده و 443 مصوبه در دست اجرا و پيگيري است.

خليل قاسمي افزود: در ابتدا مقرر بود به 304 واحد تسهيلات رونق توليد پرداخت شود اما در حال حاضر به 706 پرونده متقاضي جهت خروج از رکود، تسهيلات رونق توليد به مبلغ 244 ميليارد تومان پرداخت شده است.

وي پرونده هاي در مرحله انعقاد قرارداد را 41 پرونده اعلام کرد و افزود: بالاترين تسهيلات در مرکز استان بوده که 19 فقره سرمايه در گردش و 12 فقره سرمايه ثابت پرداخت شده است.

قاسمي ادامه داد: بيشترين تسهيلات 18 فقره سرمايه در گردش و 7 فقره سرمايه ثابت در حوزه صنايع معدني بوده است.وي با اشاره به نتايج حاصل از بازديد گروه رونق توليد از صنايع دريافت کننده تسهيلات اظهار داشت: طي بررسيهاي انجام شده براي 165 نفر ايجاد اشتغال جديد صورت گرفته و براي 877 نفر نيز، تثبت اشتغال انجام شده است.

وي رشد توليد را 47 درصد و رشد اشتغال را 19 درصد عنوان کرد.


 خبــر 

 استاندار زنجان:

مشارکت‎هاي اجتماعي و فرهنگي در استان زنجان نهادينه شده است

زنجان- سميه مصطفوي

اسدا... درويش اميري در نشست خبري خود، با اشاره به نقش اصحاب رسانه در ايجاد تعامل بين مسئولين و مردم اظهار کرد: در سايه اين همدلي و اتحاد استاني، مسئولين ملي نيز نگاه ويژه‎اي به استان زنجان داشته‎اند.وي در ادامه با اشاره به 220 مرکز سلامت در استان زنجان افزود: وزارت بهداشت و درمان نيمي از اعتبارات ساخت اين مراکز را مي‎پردازد ولي در سايه همدلي استان زنجان بيش از 75 درصد از هزينه‎ها وزارت بهداشت پرداخت نموده است.

استاندار زنجان با بيان اينکه بايد از تمام ظرفيتها براي ارتقاء استان استفاده نمود، خاطرنشان کرد: در نيمه سال 95 در حوزه اشتغال، سرمايه‎گذاري خارجي و داخلي و حمايت از سرمايه‎گذاران در بخش خصوصي اقدامات خوبي صورت گرفته است.درويش اميري با اشاره به اينکه استان زنجان موفق به کسب رتبه اول کشوري مشارکتهاي اجتماعي شده است، افزود: مشارکتهاي اجتماعي و فرهنگي در استان زنجان نهادينه شده است.وي به حضور فعال NGO و سمنها در استان اشاره کرد و گفت: 297 تشکل مدني و اجتماعي و خيريه‎ها در سطح استان فعال هستند.

استاندار با بيان اينکه بزرگترين کلينيک دياليز کشور با مشارکتهاي مردمي در زنجان به بهره‎برداري رسيده است، تصريح کرد: مشارکت در قالب حمايت از بيماران سرآمد ساير بخشها و فعاليتها مي‎باشد.درويش اميري با بيان اينکه از ظرفيت سمنها و انجمنهاي خيريه بايد در جهت مبارزه با اعتياد هم استفاده شود، تصريح کرد: خوشبختانه استان زنجان به ويژه شهرستانهاي طارم، ماهنشان و ايجرود عاري از هرگونه معتاد متجاهر هستند.استاندار زنجان با اشاره به برگزاري دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي شهر و روستا افزود: تمام دستگاههاي اجرائي بايد در چهارچوب قانون عمل کنند.

وي با بيان اينکه در 18 بند منشور انتخاباتي وظايف تمامي دستگاههاي اجرائي مشخص شده است، افزود: تکاليف، مسئوليتها و مشارکت احزاب و گروهها در اين منشور قيد شده است و استانداران، فرمانداران و شوراي نگهبان به عنوان مجريان انتخابات تمام بندهاي اين منشور را اجرا خواهند نمود.استاندار زنجان با بيان اينکه با پايان يافتن انتخابات بايد شاهد اتمام رقابتها نيز باشيم، گفت: پس از انتخابات بايد شاهد همبستگي و اتحاد ملي امت ايران باشيم.

وي با اشاره به اينکه موضوع اشتغال مهمترين فاکتور در دولت تدبير و اميد بوده است، خاطرنشان کرد: بحث اشتغال و رونق اقتصادي در اولويت و دستور کار دولت يازدهم قرار گرفت که طي آن کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد در استانها تشکيل شد.استاندار زنجان با بيان اينکه 985 پرونده در کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان قرار گرفته بود، افزود: 958 متقاضي در واحدهاي صنعتي، معدني، کشاورزي و خدمات مورد رسيدگي قرار گرفته‎اند.درويش اميري به 524 مصوبه موجود در اين کارگروهها اشاره کرد و گفت: 421 مصوبه اجرائي و 24جلسه در طي 11 ماه گذشته برگزار شد.وي طرح رونق اقتصادي را از ابتکارات دولت يازدهم برشمرد و عنوان کرد: از 848 طرح معرفي شده به بانکها، 345 پرونده متقاضي مورد پذيرش بانکها قرار گرفتند و از تسهيلات طرح رونق اقتصادي استفاده نمودند.

استاندار زنجان به 264 ميليارد تومان تسهيلات سامانه وزارت صنعت، معدن وتجارت اشاره کرد و گفت: 64 ميليارد تومان در بخش کشاورزي و 200 ميليارد تومان در بخش صنعت تسهيلات پرداخت شده است.

درويش اميري ادامه داد: با تشکيل شوراي هماهنگي بانکها 306 ميليارد تومان خارج از سامانه وزارت صنعت و معدن تسهيلات پرداخته شده است.

وي با بيان اينکه در طي 10 ماه گذشته 4030 شغل جديد در استان ايجاد شده است، افزود: 2000 شغل نيز در مرحله عقد قرار داد بين کارفرما و تامين اجتماعي هستند.

استاندار زنجان با اشاره به حجم سرمايه‎گذاريها در استان زنجان گفت: حجم سرمايه‎گذاري استان از سال 86 تا 92، 154 ميليون دلار بوده که اين ميزان از پايان سال 92 تا پايان بهمن 95 به 385 ميليون دلار افزايش يافته است.

درويش اميري با بيان اينکه محصولات استان با مارک جمهوري اسلامي به 35 کشور صادرمي‎شود، تصريح کرد: واردات استان عمدتا مواد اوليه و در جهت افزايش سرمايه‌گذاري و اشتغال است که از 32 کشور وارد استان مي‎شود.

وي تصريح کرد: از 690 ميليارد تومان درآمد استان، 26 درصد آن توسط ماليات صنوف تامين شده و 27 درصد توسط ماليات کارمندان دولت و حقوق‌بگيران دريافت مي‌شود و وصول درآمد استان مبتني بر عملکرد است و وصول ماليات مبتني بر درآمد است که براساس اسناد و مدارک خواهد بود.

افتتاح و كلنگ‌زني طرح‌هاي عمراني جهادگران اسلامشهري در مناطق محروم کرمانشاه

اسلامشهر - محمدرضا عباسي

مصطفي محمودي؛ مسئول گروه جهادي معبري به آسمان اسلامشهر، اظهار كرد: با حضور مسئولين قرارگاههاي کوثر و کربلا خاتم‌الانبيا و جمعي از مسئولين استان کرمانشاه، طرحهاي عمراني گروه جهادي معبري به آسمان افتتاح و كلنگ‌زني شد.محمودي بيان کرد: در روزهاي پاياني سال اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل (سال 1395) و درراستاي تحقق فرمان رهبري به همت قرارگاه جهادي معبري به آسمان اسلامشهر در مناطق محروم استان کرمانشاه در روستاي گرگاون، مسجد امام حسن(ع) که توسط جهادگران بسيجي شهرستان اسلامشهر و با پشتيباني قرارگاه سازندگي قرب کوثر احداث گرديده بود، افتتاح و در اختيار اهالي منطقه قرار گرفت.

وي افزود: همچنين در اين مراسم کلنگ احداث يک باب مدرسه سه کلاسه به نام جهادگر مدافع حرم شهيد حاج محمود شفيعي بنيانگذار گروه جهادي معبري به آسمان برزمين زده شد، تا به ياري خداوند با عمليات جهادگران بسيجي تا6 ماهه آينده احداث، تکميل و در مهر سال1396افتتاح و مورد بهره‌برداري دانش‌آموزان محروم اين منطقه قرار گيرد.

چهار انتصاب در شرکت برق منطقه‌اي خوزستان‏

اهواز-خبرنگار آفرينش

توسط رييس هيئت مديره و مديرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان اعضاي دو کارگروه، يک کميته و يک رييس اداره منصوب شدند.

محمود دشت‌بزرگ طي احکام جداگانه‎اي اعضاي کارگروه خريد و اجراي پوشش عايقي و زنجيره مقره‎هاي سليکوني، طرح و برنامه، کميته سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS) و رييس اداره جديد خدمات اين شرکت را منصوب کرد.


 در استان 

 برگزاري دوره‌هاي آموزشي توجيه کارکنان اعزامي به خارج کشور در شرکت گاز استان گلستان

گرگان - قهرمان

به همت واحدهاي حراست و آموزش گازگلستان دوره‌هاي آموزشي توجيه کارکنان اعزامي به خارج کشور ويژه کارکنان در محل سالن اجتماعات شرکت برگزار شد.رئيس حراست شرکت گاز استان گلستان در اين خصوص گفت:در اين دوره آموزشي، کارکنان گاز گلستان با مباحث مربوط به سفرها و ماموريتهاي خارج از کشور و توصيه‌هاي لازم در اين زمينه آشنا شدند وي تصريح کرد:در اين دوره حسين رموزي مدرس و از اساتيد سازمان حراست صنعت نفت مطالب مهمي را ارائه نمود.

سيد عماد بابا زاده اظهار داشت: در ادامه همچنين نکات آموزشي کاربردي و خاص و همچنين چالشهايي پيش رو که افراد زيادي در طول سفر با آن مواجه خواهند شد مطرح گرديده و بيان شد.

برگزاري همايش روز ملي آب در ادارات منابع آب شهرستان‌هاي گرگان، کردکوي، آزادشهر، راميان و گميشان

گرگان - قهرمان

به مناسبت روز ملي آب و ترويج فرهنگ صحيح مديريت مصرف و درراستاي اجراي طرح دانش‌آموزي نجات آب همايش و کارگاههايي با حضور مديران شرکت آب منطقه‌اي استان و مديران آموزش پرورش شهرستانها در مدارس آموزش و پرورش شهرستانهاي گرگان، کردکوي، آزادشهر، راميان و گميشان برگزار گرديد.

در اين همايشها مديران آبفا و آبفار نيز به دعوت شرکت آب منطقه‌اي گلستان حضور داشتند.در اين همايشها ابتدا نشستهاي توجيهي، اجراي طرحهاي فرهنگي به ويژه طرح دانش‌آموزي نجات آب براي معلمان برگزار شد و سپس درخصوص نقش و اهميت آب در زندگي بشريت و لزوم صرفه‌جويي آب در همه بخشها و به ويژه در بخش کشاورزي براي دانش‌آموزان سخن گفته شد.گفتني است روز ملي آب، روزي است که بايست براي بالا بردن سطح آگاهي مردم نسبت به چالشها و کمبودهاي بخش آب از آن بهره لازم را برد. آموزش و آگاهي‌بخشي مسائل آب نقش مهمي در بالا بردن مشارکت اجتماعي مردم در صرفه‌جويي آب دارد. مردم در بخشهايي مشارکت بالاتري دارند که نسبت به آن موضوع، آگاهي و اطلاعات کاملتري داشته باشند و از عواقب عدم مشارکت آن مطلع شوند. لذا روز ملي آب فرصت مغتنمي در آگاهي‌بخشي مقوله آب است.

غرس2000 اصله نهال در اسلامشهر

اسلامشهر - محمدرضا عباسي

با حضور فرماندهي سپاه سيدالشهداء استان تهران و جمعي از مسئولين شهرستان اسلامشهر، تعداد 2000اصله نهال به ياد شهداي بسيجي استان درمحل اردوگاه بزرگ سپاه در اسلامشهر غرس شد.در اين مراسم که به مناسبت بزرگداشت هفته درختکاري و درراستاي توسعه فضاي سبز اردوگاه فرهنگي، آموزشي و تفريحي در حال احداث سپاه استان تهران انجام شد، همزمان با روز شهيد 2هزار اصله نهال بدست فرمانده سپاه استان تهران و جمعي از پدران شهدا و مسئولين به نام شهدا کاشته شد.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي:

امسال 614هزارتن گندم پاييزه در آذربايجان غربي توليد مي‎شود

اروميه- يزدان پناه

رئيس جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: توليد گندم پاييزه با توجه به وضعيت آب و هوايي و شرايط اقليمي استان در حدود 614 هزار تن برآورد مي‌شود.اسمعيل کريم‌زاده در اولين نشست ستاد برنامه ريزي براي مبارزه به موقع با آفت سن غلات در اروميه افزود: امسال شاهد افزايش 4.5 درصدي سطح زيرکشت گندم پاييزه در سطح استان بوديم.وي ادامه داد: برنامه ابلاغي کشت براي سال زراعي جاري در حدود 364 هزار هکتار بوده که اراضي زيرکشت گندم آبي 83 هزار و 300 هکتار و ديم 262 هزار و 600 هکتار است.کريم‌زاده اظهار داشت: بارندگي در سال جاري بسيار کم بوده و به موقع نيز رخ نداده است و اين امر ميزان توليد گندم در سال جاري را تحت تاثير قرار مي‎دهد.وي با اشاره به اينکه کشاورزان مبارزه به موقع با آفت سن غلات را جدي بگيرند، افزود: سال گذشته گندم توليدي استان مرغوب‌ترين گندم با خاصيت نانوايي در طي سالهاي قبلتر از آن بود.کريم زاده ادامه داد: با توجه به عملکرد خوب سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي در سالهاي اخير در مهار آفت سن غلات، اميدواريم امسال نيز درصد خسارت اين آفت در استان با حمايتهاي استانداري و فرمانداريهاي شهرستانها و همکاري عوامل مربوط به حداقل برسد.رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي ميزان اعتبار صرف شده براي مبارزه عليه اين آفت در استان را در سال گذشته 2 هزار و 800 ميليارد ريال عنوان کرد و مساعدت بيشتر مسئولان استانداري و همکاري عوامل مربوط براي مبارزه به موقع با اين آفت بومي منطقه را خواستار شد.وي بيان کرد: عمليات مبارزه همگاني با سن مادري همه ساله با همکاري و همياري استانداري، فرمانداريها و کارشناس مراکز جهاد کشاورزي شهرستانها، شرکتهاي فني و مهندسي، کلينيکهاي گياه پزشکي، شوراهاي اسلامي روستاها، مددکاران و کشاورزان پيشرو در شهرستانها صورت مي‌گيرد.کريم‎زاده اضافه کرد: براي افزايش آگاهي کشاورزان و اطلاع‎رساني در اين زمينه از حضور و نفوذ دهيار و شوراها در مناطق روستايي و برنامه‎هاي آموزشي ترويجي بايد استفاده شود.

افزايش 27 درصدي ترابري مسافر در بنادر غرب هرمزگان

بندرعباس - شهين صادقي

مدير اداره بنادر و دريانوردي لنگه از ترابري بالغ بر 230 هزار مسافر در بنادر غرب هرمزگان با رشد 27 درصدي در يازده ماهه سال جاري خبر داد.محمود صابري اظهار داشت: از ابتداي سال جاري تا کنون در مجموع 9 ميليون و 874 هزار و 796 تن کالاي نفتي و غيرنفتي در بنادر غرب هرمزگان تخليه و بارگيري شد.وي افزود: از مجموع عمليات انجام شده در بنادر غرب هرمزگان، يک ميليون و 627 هزار و 406 تن مربوط به کالاهاي غيرنفتي و 8 ميليون و 247 هزار و 390 تن اختصاص به کالاهاي نفتي دارد.مدير اداره بنادر و دريانوردي لنگه گفت: از ابتداي سال جاري تاکنون، 929 TEU کانتينر پر در بنادر و دريانوردي بندرلنگه تخليه و بارگيري شده است که در اين بخش افزايش چشمگير 179 درصدي به ثبت رسيد.

صابري همچنين ميزان جابجايي مسافر را مثبت اعلام کرد و گفت: از آغاز سال جاري تا ابتداي اسفند ماه، بيش از 235 هزار مسافر در بنادر غرب هرمزگان جابجا شدند که رشد 27 درصدي نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت رسيده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي