جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1395/12/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5518


از تاثير گرد و خاک بر سلامت چشم تا کودکاني که امکان تهيه عينک ندارند

استاندار تهران:
ظرفيت نگهداري معتادان در استان تهران به 10 هزار نفر مي‌رسد


ميز خبر


خبرها


رهنموني از بزرگان


 از تاثير گرد و خاک بر سلامت چشم تا کودکاني که امکان تهيه عينک ندارند 

 
مدير برنامه پيشگيري از نابينايي وزارت بهداشت اعلام کرد: بسياري از کودکان استان سيستان و بلوچستان وقتي معاينه مي‌شوند و خطاي انکساري چشم آنها مشخص مي‌شود، امکان خريد عينک ندارند.

دکتر فرزاد محمدي در گفت‌وگو با ايسنا، در اين خصوص افزود: اين کودکان و خانواده‌هايشان حتي اگر عينک هم تهيه کنند، به صورت سالانه نمي‌توانند آن را بروز کنند. بيشتر خانواده‌هاي منطقه نيز از راه يارانه امرار معاش مي‌کنند و درآمد ديگري ندارند. ارگان‌هاي حمايتي نظير بهزيستي و کميته امداد نيز نمي‌توانند اين عينک‌ها را تامين کنند و دسترسي به عينک يکي از چالش‌هاي منطقه در حوزه سلامت بينايي است.

وي ادامه داد: اگر افراد بزرگسال عينک نزنند شايد اتفاق خاصي نيفتد، اما در کودکان باعث افت تحصيلي مي‌شود و فرصت‌هاي آنها را مي‌گيرد. به همين دليل امکان آن هست که برنامه‌اي را به صورت آزمايشي براي روستاهاي منطقه انجام دهيم تا ميزان نياز آنها مشخص شود. بعد از آن نيز تلاش مي‌کنيم که اهدا کننده‌اي ملي يا بين المللي مانند برخي سازمان‌هاي مردم نهاد که در بحث تامين عينک براي کودکان اقدامات گسترده‌اي انجام مي‌دهند، پيدا کنيم.

جالي خالي مطالعه‌ درباره تاثير گرد وخاک بر سلامت چشم مردم سيستان و بلوچستان

محمدي ضمن اشاره به برخي نگراني‌ها درباره ابتلاي مردم اين استان به بيماري‌هاي چشمي به علت وقوع گردوخاک‌هاي موسمي در استان، ادامه داد: هنوز مطالعه‌اي در اين خصوص انجام نشده‌ است، اما اگر در يک منطقه، يک درصد حساسيت چشمي وجود داشته باشد و به دليل آلودگي هوا به دو درصد برسد، عوارض آن دو برابر مي‌شود.

تراخم در کشور کنترل شده‌ است

محمدي همچنين به بررسي اخير وزارت بهداشت در استان سيستان و بلوچستان از نظر ابتلا به بيماري تراخم نيز اشاره کرد و گفت: با اطمينان مي‌توانيم بگوييم بيماري تراخم بيش از دو - سه دهه است که در کشور کنترل شده‌ است. در خصوص برخي بيماري‌هاي عفوني مثل آبله يا فلج اطفال مي‌توان گفت که ريشه کن مي‌شوند، اما در مورد بيماري‌هاي ديگر بايد از اصطلاح تحت کنترل استفاده کرد. در دوره‌هايي در دنيا و ايران بيماري مالاريا کنترل شد، اما ريشه کن نشد.

مدير برنامه پيشگيري از نابينايي وزارت بهداشت افزود: با اطمينان مي‌توانيم بگوييم بيماري تراخم مشکلي براي کشور به حساب نمي‌آيد. سازمان جهاني بهداشت در اين خصوص مي‌گويد بيماري تراخم مشکل عمومي آن کشور نيست، براي گواهي رسمي اين سازمان در اين حوزه نيز بايد شواهدي تدوين شود. ما نيز ضمن تدوين اين برنامه، با گزارشي از شهر زابل مواجه شديم که طبق آن چهار پسر و 9 دختر از دبستاني در منطقه‌اي مرزي به اين بيماري مبتلا شده‌اند و تست‌هاي آزمايشي نيز آن را تاييد مي‌کند.

وي ادامه داد: اين موضوع باعث وقفه‌اي در فرآيند درخواست گواهينامه کنترل تراخم در کشور شد. همچنين فرضيه‌اي در اين گزارش مطرح شده بود که تبادل فرهنگي نزديک و بسيار زياد بين مرزنشينان اين استان و کشور افغانستان باعث بروز اين بيماري شده‌ است. اين موضوع با درخواست نماينده زابل همزمان شده بود. نماينده زابل عنوان داشت که به دليل گرد وغبار بيماري چشمي در منطقه زياد شده است و لازم است وزارت بهداشت تيمي را به منطقه اعزام کند.

محمدي با اشاره به اعزام تيمي از وزارت بهداشت به زابل براي بررسي اين موضوع ادامه داد: پيش از اعزام تيم ما غربالگري گسترده‌اي در مدارس آغاز شده و موارد مشکوک انتخاب شده‌ بودند. با توجه به گرد و خاک و گرماي هواي منطقه، حساسيت ملتحمه چشم شايع‌تر بود. حتي در يکي از دبستان‌ها طغيان و همه‌گيري بيماري آدنو ويروسي که مي‌توان آن را به سرماخوردگي چشم تشبيه کرد، اتفاق افتاده بود. بيش از 1000 دانش آموز غربالگري شدند که از اين ميان ابتلاي يک نفر به تراخم محتمل‌تر از سايرين بود. به همين دليل قرار شد در چند روز آينده نمونه‌اي براي تاييد تشخيص بيماري ارسال شود. به سبب کنترل شدن اين داد و ستدها اين فرضيه که ممکن است عفونت تراخم از طرف شهروندان افغان گرفته شود، منتفي است.

به گفته محمدي، يکي از مهم‌ترين معضلات منطقه سيستان و بلوچستان، آب است که کمبود آن باعث بلند شدن گرد وغبار و در نتيجه ابتلاي مردم منطقه به بيماري مي‌شود و مهاجرت و ساير چالش‌ها را در پي دارد.وي اضافه کرد: براي رسيدگي به مشکلات سلامتي مردم، بايد به موضوع آب در اين منطقه توجه کرد. براي اينکه تراخم تبديل به يک موضوع قابل توجه در سلامت عمومي شود، بايد تعداد قابل توجهي از کودکان به اين بيماري مبتلا باشند. انتقال آن نيز به صورت چشم به چشم و صورت به صورت انجام مي‌شود. اگر شيوع آن از حدي پايين‌تر بيايد تراخم تبديل به يک بيماري معمولي عفوني مي‌شود.


 استاندار تهران:
 ظرفيت نگهداري معتادان در استان تهران به 10 هزار نفر مي‌رسد 

 
استاندار تهران به برنامه‌هاي انجام گرفته براي نگهداري معتادان اشاره کرد و گفت: با اجراي برنامه‌هاي در دست اقدام، ظرفيت نگهداري معتادان در استان تهران به 10 هزار نفر خواهد رسيد.به گزارش تسنيم ؛ سيد حسين هاشمي در جلسه شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان تهران اظهار کرد: در حال حاضر توان استان در مراکز مجهز، براي نگهداري هشت هزار و 500 معتاد در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: گزارشي در صدا و سيما در مورد وجود چند هزار معتاد متجاهر زن در استان تهران نقل شده که اين گزارش بي اساس است و لازم است نقل کنندگان اين گزارشها مستندات لازم را ارائه دهند و بايد نامه‌اي در پاسخ به چنين گزارشها به صدا و سيما ارايه شود.

استاندار تهران تصريح کرد: نبايد افکار عمومي جامعه با آمار و اطلاعات غلط به هم ريخته شود.هاشمي با بيان اينکه اقدامات در استان تهران از ابتداي فعاليت ستاد مبارزه با مواد مخدر استان هر سال پيشرفت داشته است تاکيد کرد: در ابتدا مرکز شفق فقط براي 400 نفر ظرفيت داشت که غير بهداشتي بود و تعطيل شد بنابراين کار را از صفر آغاز کرديم و با تعامل خوبي که بين دستگاهها برقرار شد توانستيم اين ظرفيت را اکنون به هشت هزار و 500 نفر برسانيم.وي ادامه داد:‌ با اجراي برنامه‌هاي در دست اقدام، ظرفيت نگهداري معتادان در استان تهران به 10 هزار نفر خواهد رسيد.

استاندار تهران خاطرنشان کرد: در اين شرايط بايد فضا را براي ورود مجدد معتادان به خيابانها نا ايمن کرد و با همکاري دستگاه قضايي در اجراي قانوني خروج معتادان شهرستاني به مناطق خودشان بخش اعظمي از تعداد معتادان سطح شهر تهران کاهش خواهد يافت. هاشمي ، اعتماد سازي براي ورود معتادان به مراکز نگهداري و ساماندهي را نياز به تبليغات و آگاهي رساني عمومي دانست.

وي با تقدير از عملکرد مثبت دبير سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر استان در ايجاد تعامل ميان دستگاهها و اعتمادسازي عملي، براي آقاي اسدي دبير جديد ستاد نيز آرزوي موفقيت کرد.

اثربخشي اجتماعي کردن مبارزه با مواد مخدر در استان تهران

محمدرضا آذرنيا دبير سابق شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استان که اکنون به سمت رييس سازمان همياريهاي شهرداريهاي استان تهران منصوب شده با اشاره به اجراي تکميل فاز چهارم و پنجم مرکز نگهداري و ساماندهي معتادان اخوان گفت: اکنون ظرفيت نگهداري هشت هزار و 500 معتاد در مراکز استان تهران وجود دارد که قرار است با اجراي برنامه‌هاي پيش‌بيني شده به 10 هزار نفر افزايش يابد.وي با اشاره به اينکه در سال 95 بيش از 15 هزار نفر معتاد جمع آوري شده‌اند، گفت: اين در حالي است که در سال 94 هشت هزار و 182 معتاد،در سال 93، سه هزار و 500 نفر و در سال 92، يکهزار و 900 نفر معتاد در استان تهران جمع آوري و ساماندهي شده‌اند.

دبير سابق شوراي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر افزود: موضوع برون سپاري و اجتماعي کردن مبارزه با مواد مخدر براساس دستورالعمل وزير کشور بسيار اثر بخش بوده است.آذرنيا در ادامه گزارشي از نگهداري و ساماندهي معتادان در مراکز اخوان،خاورشهر، سعيدآباد، شفق، فشافويه و مراکز نگهداري معتادان ماده 15 ارائه داد.


 ميز خبر 

 مرتضي کاظميان، رئيس کنگره زنان موفق ايران:

تاثير گذاري نقش زنان در جامعه

مرتضي کاظميان رئيس کنگره زنان موفق ايران گفت: اين کنگره که نخستين کنگره زنان موفق ايران بود با استقبال بي نظير زنان موفق از سرتاسر ايران و همچنين مسئولان عالي رتبه نظام مواجه شد که علاوه براهميت دادن به جايگاه زن در جامعه نشان داد زنان ايراني با برخورداري ازتحصيلات عاليه و همچنين توانمندي هاي بسيار بالا در جامعه تاثير بسيار زيادي دارند .وي خاطر نشان کرد: با توجه به اينکه زنان نيمي از جامعه را تشکيل مي دهند مي توانند در پست هاي مديريتي و تصميم گيري حضور چشم گيري داشته باشند .

کاظميان اعلام کرد : يکي از مزيت هاي برگزاري اين کنگره اين بود که توانستيم با هدف گذاري هاي مطلوب، توانمندي زنان ايران را در داخل کشور و همچنين در عرصه هاي بين المللي با برگزاري پنل ها و کارگاه هاي تخصصي و سخنراني هاي متعدد به وسيله زنان موفق و صاحب انديشه و فرهيخته جامعه را از وجوشان آگاه کنيم و مسئولان نيز پي به توانمندي هاي تاثير گذار آنها ببرند .

وي ابراز اميدواري کرد : برگزاري اين گونه کنگره ها در جهت معرفي زن ايراني و تاثير گذاري آن در جامعه و همچنين نگاه مثبت فرهنگ اسلامي و ايراني به جايگاه زنان در جامعه بيش از پيش مورد توجه زنان و بخصوص مسئولان قرار گيرد.کاظميان بيان کرد: اين کنگره با هدف بهره مندي جامعه از سرمايه انساني بانوان توانمند در فرآيند توسعه پايدار و متوازن با رويکردانديشه هاي اسلامي درجهت اعتلا و سربلندي کشور و دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده برگزارشد .

رئيس کنگره زنان موفق ايران ادامه داد: تقدير از وزرا و استانداران، ويژه برنامه ارتحال آيت الله هاشمي رفسنجاني، پنل هاي تخصصي، ارائه مقالات برگزيده، کارگاه هاي آموزشي، نشست هاي تخصصي، سخنراني هاي کليدي، سخنراني هاي بين المللي اين کنگره و مهمانان ويژه از حوزه معاونين و مشاورين، وزرا، کارآفرينان، هنرمندان، اهالي رسانه ها، شعرا،دانشگاهيان، استانداران، حوزه علميه، مشاوران و روانشناسان، سخنراني هاي انگيزشي با موضوعات مختلف در حوزه بانوان از جمله برنامه هاي ارائه شده در اين کنگره بود.

کاظميان گفت :در کنگره زنان موفق ايران بيش از 10 پنل و نشست تخصصي، کارگاه هاي آموزشي و سخنراني هاي کليدي با موضوعاتي عميق و علمي، تخصصي، کاربردي و به روز به همراه اعطاي گواهينامه معتبر ازسوي وزارتخانه ها و سازمانهاي مختلف از جمله وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي، مرکز مطالعات زنان دانشگاه تهران، پژوهشکده زنان دانشگاه الزهرا و دانشگاه بين المللي امام خميني (ره) و... در سالن هاي مختلف دانشگاه شهيدبهشتي برگزارشد .

وي تاکيد کرد:ازميان 250 مقاله ارسال شده توسط زنان فرهيخته کشورمان به دبيرخانه کنگره 12 مقاله به منظور ارائه سخنراني دراين کنگره گرديد وازميان آنها 41 مقاله به عنوان پوستر پذيرش شده، 98 مقاله به عنوان پذيرش در کتابچه همايش پذيرش شده است که کتابچه الکترونيکي اين مقالات در حال آماده سازي مي باشد.

وي تاکيد کرد:اگرچه اين گنگره اولين کنگره زنان موفق در اين سطح بود که برگزار شد ،اما علاوه بر استقبال بسيار خوب زنان موفق و مسئولان مي توان گفت که نتايج حاصل از برگزاري اين کنگره مي تواند شروعي اميدوار کننده براي حضور گسترده زنان در پست هاي مديريتي و نگاه مثبت جامعه و مسئولان به حوزه زنان باشد و همواره بانوان را در جامعه جدي تر بگيرند و سرآغازي برا ي ديگر کنگره ها دراين زمينه باشد .

جزئيات شيفت نوروزي پليس +10 و گذرنامه

سخنگوي ناجا با اعلام خبر افزايش ساعت کاري مراکز تعويض پلاک، جزييات فعاليت دفاتر پليس +10 و گذرنامه را در نوروز تشريح کرد.

به گزارش تسنيم سردار سعيد منتظرالمهدي در خصوص افزايش ساعت کار مراکز تعويض پلاک در روزهاي پاياني سال اظهار داشت: مراکز تعويض پلاک پليس تا روز 28 اسفندماه سال جاري فعال بوده و از ساعت 7 صبح تا 8 شب، خدمات خود را به هموطنان ارائه خواهند داد.

سخنگوي ناجا افزود: همچنين از تاريخ 28 اسفند تا 5 فروردين، مراکز تعويض پلاک تعطيل بوده و از روز پنجم فروردين ماه طبق روال عادي و تا ساعت 14 خدمات خود را عرضه خواهند کرد.

وي در خصوص ساعت کاري دفاتر پليس 10+1 نيز گفت: با توجه به برنامه ريزي هاي انجام شده، تعدادي از اين دفاتر جهت خدمت رساني به هموطنان فعال هستند و در روزهاي يکم، دوم و سوم فروردين ماه از ساعت 9 الي 14 آماده پاسخگويي به مراجعان هستند و ساعت کاري آنها در ساير روزهاي اداري نوروز همچون قبل است.

منتظرالمهدي در پايان درخصوص فعاليت پليس گذرنامه نيز خاطرنشان کرد: همکاران ما در اين بخش در تعطيلات نوروز از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7 تا 14 و پنجشنبه ها از ساعت 7 تا 12 خدمات خود را ارايه خواهند داد.

10جانباخته و 2351 مصدوم حاصل بازي با مواد محترقه در ايام پاياني سال

سرپرست اورژانس کشور به جزييات تلفات چهارشنبه پايان سال از روز 17 اسفند تا آخرين ساعات روز 24 اسفند پرداخت.

به گزارش تسنيم، چهارشنبه پايان سال 95 نيز با تمام حواشي و تلفات آن گذشت، به طوري که به گفته پيرحسين کوليوند - سرپرست مرکز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي کشور از روز 17 اسفند که نخستين مصدومان چهارشنبه پايان سال گزارش شد تا آخرين ساعات روز 24 اسفند بالغ بر دو هزار و 351 نفر مصدوم شدند که 600 نفر تحت بستري قرار گرفتند که تاکنون نيز 442 نفر بستري بوده و مابقي نيز مرخص شدند.

سرپرست مرکز مديريت حوادث و فوريت‌هاي پزشکي کشور ادامه داد: متاسفانه قبل از روز 24 اسفند 7 نفر بر اثر حوادث چهارشنبه پايان سال در اردبيل جانباخته بودند و ديشب نيز سه نفر جانباخته ديگر به اين آمار اضافه شد.

کوليوند با بيان اينکه هم اکنون 5 نفر نيز در ICU بستري هستند، گفت: در مجموع به طور کلي شاهد کاهش 50 درصدي تلفات بوديم به طوري که 40 درصد در خدمات سرپايي و 60 درصد در قسمت بستري نسبت به سال گذشته با کاهش آمار مصدومان چهارشنبه پايان سال مواجه شديم.


 خبرها 

خدمات مترو از امروز و جمعه آخر سال

مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران و حومه گفت: مترو تهران با توجه به استقبال گسترده مسافران از اين ناوگان در روزهاي پاياني سال، اقدام به ارائه خدمات ويژه به خصوص در پنجشنبه و جمعه آخر سال خواهد کرد.

به گزارش ايلنا، محمد احمدي بافنده با اشاره به سنت حسنه زيارت اهل قبور و شهدا در امروز و جمعه آخر سال اظهار داشت: به منظور سهولت تردد مسافران در مسيرهاي منتهي به بهشت زهرا (سلام الله عليها)، فاصله گذر حرکت قطارها در خط يک از ساعت 9 تا 20 هر پنج دقيقه خواهد بود.

وي با اشاره به اينکه امروز و جمعه (26 و 27 اسفند) ، حرکت قطارها در ساير خطوط (4،3،2 و 5) همانند روزهاي تعطيل است گفت: آمادگي براي اعزام قطارهاي فوق العاده وجود دارد.

مديرعامل شرکت بهره برداري مترو تهران در ادامه از کاهش فاصله گذر حرکت قطارها در روز 29 اسفند خبر داد و گفت: در اين روز فاصله گذر حرکت قطارها در خط 1 و 2 مترو تهران از ساعت 9 تا 18 هر 6 دقيقه يکبار است.

احمدي بافنده با بيان اينکه در اين روز فاصله گذر حرکت قطارهاي خط سه از 20 به 15 دقيقه مي‌رسد افزود: در خط 4 نيز قطارها از ساعت 9 صبح تا 14 با فاصله گذر 6 دقيقه حرکت مي‌کنند و از ساعت 14 تا پايان مسافرگيري فاصله گذر 8 دقيقه خواهد بود.

وي خاطرنشان کرد: زمان سرويس دهي مترو تهران به مسافران تا روز يکشنبه 29 اسفند با يک ساعت افزايش تا ساعت 23:30 ادامه دارد.

فراخوان مشمولان متولد سالهاي 55 تا 78 براي تعيين تکليف وضعيت خدمت

سازمان وظيفه عمومي نيروي انتظامي مشمولان غايب و غيرغايب متولد سالهاي 55 تا 78 را براي تعيين تکليف وضعيت خدمت سربازي فراخواند.

به گزارش مهر، سازمان وظيفه عمومي ناجا، طبق اطلاعيه‌اي اعلام کرد تمامي مشمولان غايب و غيرغايب متولد سال‌هاي 55–78 با توجه به قانون خدمت وظيفه عمومي بايد براي تعيين تکليف وضعيت خدمت خود از طريق دفاتر خدمات الکترونيکي پليس +10 اقدام کنند.

همجنين افرادي که قبل از سن مشموليت ترک تحصيل کرده و يا فارغ‌التحصيل شده‌اند با ورود به سن 18 سال تمام، شش ماه مهلت دارند تا وضعيت خدمتي خود را مشخص کنند.

لازم است ذکر شود دانش آموزان، دانشجويان و طلاب علوم ديني مشمول که داراي معافيت تحصيلي بوده و برابر سقف سنوات تحصيلي تعيين شده مشغول به تحصيل هستند در صورت ترک تحصيل، انصراف، اخراج يا فراغت از تحصيل حداکثر به مدت يک سال مهلت معرفي خواهند داشت.

بنابراين گزارش، متعهدين خدمت در نيروهاي مسلح يا دستگاه‌هاي دولتي که قبل از اتمام تعهد به هر دليل شرايط ادامه خدمت را ندارند از تاريخ انصراف از تعهد، حداکثر به مدت 6 ماه مهلت داشته تا با مراجعه به دفاتر پليس+10 براي ادامه خدمت دوره ضرورت اقدام کنند.

در اين اطلاعيه آمده است: مشمولان داراي معافيت موقت پزشکي يا کفالت، پس از انقضاي مدت اعتبار آن بايد ظرف مدت يک ماه براي رسيدگي مجدد به وضعيت خدمتي خود به دفاتر پليس +10 مراجعه کنند.

براساس اين گزارش مشمولاني که در مهلت تعيين شده، وضعيت خدمتي خود را مشخص نکنند وارد غيبت شده و برابر ماده 58 قانون خدمت وظيفه عمومي، مدت خدمت ضرورت آنان اضافه مي‌شود و با محروميت‌هاي اجتماعي از جمله عدم استخدام، دريافت وام و خدمات بانکي مواجه خواهند شد.

در اين اطلاعيه درباره? ماده 58 قانون خدمت وظيفه عمومي آمده است: مشمولاني که مدت غيبت اوليه آنها تا سه ماه باشد سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غيبت اوليه آنها بيشتر از سه ماه باشد تا شش ماه اضافه خواهند داشت. همچنين مشمولاني که مدت غيبت اوليه آنها بيش از يک سال است، علاوه بر شش ماه اضافه خدمت، فراري نيز محسوب شده و به مراجع قضايي معرفي مي‌شوند.


 رهنموني از بزرگان  

 انسان نيازمند حقيقت است.

عقل عوام در چشم آنهاست.

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي