جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526


نام نويسي از داوطلبان انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري آغاز شد

به دنبال تنش‌هاي اخير ميان واشنگتن و مسکو مطرح شد؛
کرملين: پوتين پذيراي وزير خارجه آمريکا نخواهد بود


آمريکا: روسيه بين ما يا ايران و سوريه يکي را انتخاب کند


خبر


افتتاح فاز 2 منطقه ويژه اقتصادي بندر امير آباد


قاضي جديد تاييد صلاحيت شده از سوي سنا در کاخ سفيد


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعي از مسئولان تاکيدکردند:
توقف وارداتي که موجب تعطيلي کارخانه‌هاي داخلي مي شود

وزير خارجه آلمان:
ايران و روسيه بايد در روند صلح سوريه حضور يابند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


  نام نويسي از داوطلبان انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري آغاز شد 

 
نام نويسي از داوطلبان انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري از صبح روزگذشته در ستاد انتخابات کشور آغاز شد.

به گزارش ايرنا ، ثبت نام از داوطلبان انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري از روزسه شنبه بيست و دوم فروردين ماه آغاز و تا روز شنبه مورخ بيست و ششم فروردين ماه سال جاري به مدت پنج روز از ساعت 8 الي 18 در محل وزارت کشور انجام مي پذيرد.

براساس اصل 115 قانون اساسي و ماده 35 قانون انتخابات رياست جمهوري رجال مذهبي و سياسي واجد شرايطي که داراي شرايط

1- ايراني الاصل بودن

2- داشتن تابعيت جمهوري اسلامي ايران

3- مدبر و مدير بودن

4- داشتن حسن سابقه و امانت و تقوي

5- مؤمن و معتقد به مباني جمهوري اسلامي ايران و مذهب رسمي کشور مي‌ باشند، شخصا يا از طريق معرفي نماينده تام‌الاختيار مي‌توانند جهت اعلام داوطلبي و تکميل فرم پرسشنامه با همراه داشتن اصل شناسنامه و چهار برگ تصوير کليه صفحات آن و 12 قطعه عکس 4*6 جديد که در سال جاري گرفته باشند، به ستاد انتخابات کشور واقع در ميدان فاطمي، ابتداي خيابان شهيد گمنام، تالار بزرگ کشور مراجعه کنند.


 به دنبال تنش‌هاي اخير ميان واشنگتن و مسکو مطرح شد؛
  کرملين: پوتين پذيراي وزير خارجه آمريکا نخواهد بود 

کاخ کرملين با صدور بيانيه اي اعلام کرد که پوتين در سفر روز چهارشنبه وزير خارجه آمريکا به مسکو با وي ديدار نخواهد کرد.

به گزارش مهر به نقل از ديلي صباح، کاخ کرملين روسيه با انتشار بيانيه اي اعلام کرد که پوتين در سفر وزير خارجه آمريکا به مسکو با وي ديدار نخواهد کرد. گفتني است رکس تيلرسون پيشتر قرار بود در سفر خود به مسکو با رئيس جمهوري روسيه ديدار کند. به نظر مي رسد ملغي شدن ديدار تيلرسون و پوتين به افزايش تنش ها ميان دو طرف در پي حمله اخير آمريکا به سوريه بازگردد.

ديميتري پسکوف، سخنگوي کاخ رياست جمهوري روسيه در همين راستا و در مکالمه تلفني خود با خبرنگاران گفت: ما برگزاري چنين ديداري را اعلام نکرده بوديم. الان هم هيچ قرار ملاقاتي با تيلرسون در برنامه رئيس جمهور نيست.


  آمريکا: روسيه بين ما يا ايران و سوريه يکي را انتخاب کند 

وزير خارجه آمريکا در آستانه سفر حساس خود به روسيه به اين کشور هشدار داد که ميان آمريکا يا سوريه، ايران و نيروهاي حزب‌الله يکي را انتخاب کند.به گزارش ايسنا، به نقل از آسوشيتدپرس، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا که پيش از اين سفر در نشست کشورهاي گروه هفت در ايتاليا حضور يافته بود همچنين عنوان کرد: مشخص نيست که آيا روسيه واقعا در عمل به تعهدات خود مبني بر کنترل بر تسهيلات شيميايي سوريه شکست خورده يا در آن توفيق اندکي داشته است اما مسئله اين است که اين اتفاق تاثير چنداني روي مرگ غيرنظاميان نداشته است.تيلرسون در اين باره ادامه داد: ما نمي توانيم اجازه دهيم که اين اتفاق بار ديگر تکرار شود. ما مي‌خواهيم به رنج مردم سوريه پايان دهيم. روسيه مي‌تواند بخشي از اين آينده باشد و در آن نقش ايفا کند.


 خبر 

 رييس جمهوري در مراسم افتتاح در استان مازندران:

توليد و اشتغال بايد به گفتمان ملي تبديل شود

رييس جمهوري با اشاره به دستاوردهاي دولت يازدهم در عرصه اقتصادي و ايجاد نشاط در ميان مردم، اظهار داشت: رفع دغدغه ها براي سرمايه‌گذاري و آينده‌نگري بسيار مهم است. کاري که دولت تدبير و اميد انجام داد در يک جمله خلاصه مي‌شود و اينکه اميد مردم به آينده کشور و نظام در جهت مادي و معنوي افزايش پيدا کرده است و آينده را روشن‌تر مي‌بينند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت ،حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در مراسم افتتاح و آغاز عمليات اجرايي 43 طرح و پروژه در استان مازندران، با اشاره به تاريخ و فرهنگ بزرگ، دين اسلام، مذهب علوي، عشق ايرانيان به خاندان رسالت و ايستادگي در 8 سال دفاع مقدس، گفت: ملت ايران ملتي بزرگ است و بايد با نشاط، کار و تلاش به جلو حرکت کنيم.رييس‌ جمهور افزود: اميد ما از ديروز بيشتر است و دولت نيز به دنبال همين امر بود. برخي مي‌گويند چرا در ماه‌هاي پايان دولت تدبير و اميد افتتاح طرح ها و پروژه‌ها زياد است اما همه ما بايد از اين امر خوشحال باشيم و بايد در نظر داشت، افتتاح پروژه‌ها و طرح‌ها مختص به زمان کنوني نبوده و در دهه مبارک فجر و هفته دولت، چندين افتتاح و بهره‌برداري داشتيم.دکتر روحاني تصريح کرد: همه ملت و ارکان نظام و کشور در حال تلاش براي تحقق اين اهداف هستند و خوشحاليم که تحرک جديدي در کشور بوجود آمده است.

رييس‌ جمهوري با بيان اينکه بايد توليد ملي و اشتغال که مقام معظم رهبري در سال جاري بر آن تأکيد کرده‌اند به گفتمان سال تبديل شود، گفت: در جلسه‌اي با مقام معظم رهبري به بنده درباره کالاهاي وارداتي تأکيد کردند که اگر کارخانه‌اي در کشور در حال توليد است، نبايد جنس مشابه خارجي وارد شود و بسيار مهم است که در سال جاري گفتمان همه ما به توليد، کار، تلاش و اشتغال تبديل شود.

در تماس تلفني با دبير کل سازمان ملل :

تاکيدظريف بر لزوم تشکيل کميته حقيقت ياب بين المللي درباره حمله شيميايي به خان شيخون

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران بر لزوم تشکيل کميته حقيقت ياب بين المللي درباره حمله شيميايي به خان شيخون تاکيد کرد.

به گزارش اداره کل ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه، محمد جواد ظريف در ادامه رايزني ها و گفت وگوهاي خود با مقام هاي ارشد سياسي و بين المللي جهان، جداگانه با دبيرکل سازمان‌ ملل متحد و وزيران امور خارجه ايتاليا، کويت و ترکيه درباره مسايل منطقه اي و آخرين تحولات سوريه تلفني گفت وگو کرد.در اين تماس ها بر لزوم تشکيل کميته حقيقت ياب بين المللي پيرامون حمله شيميايي به خان شيخون تاکيد شد.

شهادت يک فرمانده سپاه در سيستان و بلوچستان

فرمانده گردان کورين از تيپ 110 سپاه سلمان به ضرب گلوله دو تروريست تکفيري به شهادت رسيد.

به گزارش ايسنا، روح الله عالي فرمانده گردان کورين از تيپ 110 سپاه سلمان در مسير زاهدان به بخش کورين، به ضرب گلوله دو تروريست تکفيري به شهادت رسيد.دو تروريست تکفيري که با کلت فرمانده گردان کورين رابه شهادت رساندند با اقدام فوري نيروهاي بسيجي به هلاکت رسيدند.


 افتتاح فاز 2 منطقه ويژه اقتصادي بندر امير آباد 


 قاضي جديد تاييد صلاحيت شده از سوي سنا در کاخ سفيد 


 سرمقاله 

ازدياد علايق براي رئيس جمهوري!

حميدرضا عسگري

نخستين روز ثبت نام داوطلبان کانديداتوري رياست جمهوري در محل ستاد انتخابات کشور در وزارت کشور درحالي برگزار شد كه شاهد حضور برخي افراد بوديم كه هيچ وجه مشتركي با انتخابات و سياست نداشتند. البته اين به منزله بي احترامي يا محدود كردن افراد براي حضور در ثبت نام رياست جمهوري نيست، اما در بطن اين ثبت نام‌هاي بي پشتوانه مسئله‌اي فرهنگي نهفته است.

اين نقيصه فرهنگي- رفتاري در كشور ما به عنوان يك زخم كهنه شناخته مي‌شود. "ميل براي ديده شدن" از جمله ضعف‌هايي است كه در خصوصيات اخلاقي بسياري از ما وجود دارد. البته اين خصلت درجاي خود مناسب و عقلاني است، اما بروز آن به صورت واكنش‌هاي غير اصولي، موجب تناقضاتي مي‌شود كه مي‌توان نمونه آن را در ثبت نام كانديداهاي رياست جمهوري مشاهده كرد.

افرادي كه نه از تحصيلات مناسب برخوردارند و نه تجربه كار اجرايي، در روند ثبت نام كانديداهاي رياست جمهوري چه مي كنند؟! آيا تمام اين افراد از باب احساس مسئوليت پا به عرصه مي گذارند و با آرايش و سر و وضع متفاوت خود قصد تكيه برمسند رياست جمهوري دارند؟!

البته اين خصيصه اخلاقي تنها مربوط به افراد عادي نيست، بلكه سياسيون ما نيز از اين ميل به ديده شدن در عذابند و نه فقط در محل ثبت نام، بلكه در محافل مختلف، شهرها، مساجد، مراكز عمومي و... حضور مي‌يابند تا اندكي از اين ميل ارضا شود و زمينه را براي رسيدن به خواسته اصلي كه ميل به قدرت مي‌باشد فراهم سازند.

متاسفانه ميل به ديده شدن در بسياري از موارد به سبب پوشش و پنهان كردن ناتواني‌هايي است كه در جريان انجام امور وجود دارد. به عبارت بهتر آن دسته از افرادي كه در موضوع خاصي تجربه و توان كافي ندارند، سعي مي‌كنند با بزرگ نمايي و حضور در انظار عمومي آن كمبودهاي شخصيتي و اجرايي را مخفي نمايند.

براي واضح تر شدن اين مفهوم بهتر است ازخود بپرسيم كه علت اين تعداد كثير براي ثبت نام رياست جمهوري از بابت چيست؟ آيا درتمام دنيا روند كار اين چنين است. البته ممكن است آزادي عمل براي تمام اقشار وجود داشته باشد، اما حقيقتاً جوامع توسعه يافته نيز همچون ما رفتار مي‌كنند؟

مشكل اينجاست كه در كشور ما افراد نقش و جايگاه خود را نمي‌پذيرند و سعي دارند با ظاهرنمايي خود را بالاتر و قوي‌تر از آن نشان دهند كه هستند. نكته جالب ديگر در اظهارات داوطلبان ثبت نام كننده، اعم از افراد عادي تا كساني كه به طريقي دستي بر آتش سياست و امور اجرايي دارند، ادعاي نقش منجي و نجات دهنده بودن، مي‌باشد.چه آنها كه براي ديده شدن در رسانه‌ها و جلب توجه عمومي به اين عرصه پا گذاشته‌اند و چه آنها كه به طور جدي با سازوكار سياسي براي رياست جمهوري ثبت نام كرده‌اند، همگي مدعي‌اند كه به قصد نجات مردم آمده‌اند. اين موضوع بيانگر اين مسئله‌ است كه واقعاً جامعه دچار خسران و ضعف‌هاي عديده‌اي گرديده است و همه از اين ضعف عمومي براي رسيدن به خواسته خود استفاده ابزاري مي‌كنند. گرفتاري‌هاي اقتصادي، معضلات اجتماعي، درهم تنيدگي هاي سياسي، بداخلاقي و... از جمله ضعف‌هايي است كه جامعه ما به آن دچار شده و همه كانديدا‌ها در شعار خود سعي مي‌كنند بر روي اين نقاط دست بگذارند و از‌آن به نفع خود استفاده كنند.

با دركنار هم گذاشتن اين مسائل به اين جمع بندي مي‌رسيم كه هنوز كشور ما در ابعاد توسعه سياسي و بينش دموكراسي به جايگاهي نرسيده‌است كه افراد خود را شايسته دخالت درامور خطيري همچون رياست جمهوري نبينند و بيهوده وقت و هزينه كشور را صرف اميال بي ارزش نكنند. متاسفانه اين عارضه در غياب شايسته سالاري در لايه‌هاي مختلف جامعه ما نفوذ كرده و از افراد عادي تا دست اندركاران سياسي، به دنبال ديده شدن و كسب قدرت هستند، درحالي كه صلاحيت احراز آن را ندارند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب در ديدار جمعي از مسئولان تاکيدکردند:
 توقف وارداتي که موجب تعطيلي کارخانه‌هاي داخلي مي شود 

 
حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار نوروزي جمعي از مسئولان بخشهاي مختلف نظام، با تأکيد بر لزوم استفاده همگان از فرصتها براي خدمت به مردم و سعادتمند کردن جامعه و جوانان، لازمه رونق توليد و اشتغال را پيگيري و نظارت جدي خواندند و خاطرنشان کردند: آن وارداتي بايد متوقف شود که کارخانه‌هاي داخلي را تعطيل مي‌کند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ،حضرت آيت الله خامنه‌اي با تبريک عيد نوروز و ميلاد با سعادت اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام به ملت، مسئولان و خانواده‌هاي آنان، پيامِ نو شدن سال را گذشت عُمر و لزوم مراقبت در بهره‌گيري از فرصتها خواندند و افزودند: انسان خردمند و عاقبت‌انديش از همه ساعات و لحظات براي خدمت و انجام کار خير استفاده مي‌کند.

ايشان با اشاره به فراهم بودن فرصت خدمت به مردم در نظام اسلامي، خاطرنشان کردند: قبل از انقلاب، چنين فرصتي فراهم نبود اما امروز سعادت يا شقاوت کشور در دست ما مسئولان است و اين ما هستيم که مي‌توانيم با تصميم و عمل درست، مردم و جوانان را سعادتمند و اهل بهشت کنيم.

رهبر انقلاب اسلامي با توصيه به تلاوت قرآن و استفاده از ايام مبارک ماه رجب و ادعيه آن در تقرب به خداوند، افزودند: مسئولان مي‌توانند در خدمت به مردم و انجام امور مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي با نيت و قصد قربت به خداوند عمل کنند.ايشان با اشاره به فداکاريها و خونهاي ارزشمند ريخته‌شده براي تشکيل و حفظ نظام اسلامي، گفتند: امروز جبهه بزرگي از دشمنان خبيث در مقابل نظام اسلامي قرار دارند که هدف همه آنها نابودي يا از درون‌تهي‌کردن جمهوري اسلامي است و هر گونه تلاش براي زمين‌گير کردن دشمن در تضعيف نظام، در واقع همان تقرب به درگاه الهي است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، هدف پيامبران از مجاهدتهاي مخلصانه را تشکيل نظام ديني و اقامه حق خواندند و خاطرنشان کردند: در نظام اسلامي بايد احکام و سبکِ زندگي اسلامي پياده شود و فرهنگ جامعه در همه ابعاد، منطبق بر آموزه‌هاي قرآني باشد.

رهبر انقلاب، انگيزه اصلي مردم از فداکاري در صحنه‌هاي مختلف انقلاب اسلامي را انگيزه ديني دانستند و افزودند: اگر انگيزه اسلامي وجود نداشت، آن گستره عظيم جوانان وارد کارزار دفاع مقدس نمي‌شدند و از خانواده و راحتِ زندگي خود نمي‌گذشتند.ايشان افزودند: امروز نيز برخي جوانان با همان انگيزه‌هاي مقدس براي حضور در ميدان مقابله با جريان تکفيري و دفاع از حرم اصرار مي‌کنند و اينها نشانه‌هايي از فداکاري و جلوتر بودن مردم از مسئولان است.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به نامگذاري سال جديد به «اقتصاد مقاومتي: توليد- اشتغال» گفتند: بايد بر روي توليد و اشتغال متمرکز شويد و اين هدف صرفاً با دستور دادن مسئولان ارشد محقق نمي‌شود بلکه به نظارت و پيگيري جدي نياز دارد.حضرت آيت الله خامنه‌اي با انتقاد از برخي برداشتهاي نادرست از سخنان ابتداي سال ايشان در خصوص جلوگيري از واردات، افزودند: منظور از منع واردات، واردات کالاهايي نيست که در داخل به‌قدر کافي توليد نمي‌شوند يا واردات آنها مي‌تواند براي توليد داخل الگو قرار گيرد، بلکه آن وارداتي بايد متوقف شود که کارخانه داخلي و توليد را تعطيل مي‌کند.

ايشان نگاه منفي به واردات را ناشي از نگاه مثبت به توليد داخل خواندند و خاطرنشان کردند: همه بدانند اگر کارخانه و توليد داخلي راه نيفتد، اشتغال ايجاد نمي‌شود و نتيجه بيکاري، آسيبهاي اجتماعي همچون اعتياد، فساد، مشکلات خانوادگي، نارضايتي از نظام و دولت است.


 وزير خارجه آلمان:
 ايران و روسيه بايد در روند صلح سوريه حضور يابند 

 زيگمار گابريل در نشست اعضاي گروه هفت تاکيد کرد که ايران و روسيه بايد در روند دستيابي به صلح در سوريه حضور داشته باشند.

به گزارش ايسنا به نقل از آسوشيتدپرس زيگمار گابريل، وزير خارجه آلمان گفت: ايران و روسيه بايد در روند صلح سوريه حضور داشته باشند.

او در مصاحبه‌اي با يک شبکه تلوزيوني آمريکايي اظهار کرد: اوضاع در سوريه پيچيده‌تر از حد تصور است. انتظار دارم روسيه، آمريکا، عربستان و ايران براي بهبود وضع موجود تلاش کنند.


 يك نكته از هزاران 

 از ميان 127 كشوري كه مجمع جهاني اقتصاد آنها را بر اساس شاخص معماري انرژي رده بندي كرده ، ايران در جايگاه نامطلوب 122 قرار گرفته است. هر ساله کشورها را بر اساس ابعاد سه گانه رشد و توسعه اقتصادي، پايداري زيست محيطي و دسترسي و امنيت انرژي تقسيم بندي مي شوند .بالا بودن شدت مصرف انرژي، درجه انحراف قيمتـي بـالاي سـوخت در ايران با قيمت‌هاي جهاني، بالا بودن ذرات معلق آلوده‌کننده، انتشـار بـالاي متـان و ميـانگين بـالاي مصـرف سـوخت در خودروهاي سواري از مهمترين نقاط ضعف ايران در شاخص معماري انرژي است.

اين جايگاه پايين در استفاده بهينه از انرژي درحالي است كه مسئولان ما در اصلاح اين رويه هيچ برنامه و تصميمي ندارند. صرفاً دلخوش به اين آماريم كه دارنده دومين منابع نفتي جهان و بزرگترين ذخايرگازي هستيم. درحالي كه راه و رسم استفاده بهينه از آن‌ها را بلد نيستيم.


 ميز خبر 

 در پي حمله موشکي آمريکا؛

پنتاگون: سوريه توانمندي‌هاي هوايي خود را در غرب افزايش داده است

وزارت دفاع آمريکا فاش کرد، نظام سوريه تصميم گرفته توانمندي‌هاي دفاع هوايي خود را در غرب کشور افزايش دهد.به گزارش ايسنا، يک مسئول وزارت دفاع آمريکا در گفت‌و گو با شبکه سي ان ان اظهار داشت، اين افزايش توانمندي‌ها در غرب کشور سوريه به معناي آن است که ارتش مي‌تواند تحرکات هوايي در سطوح گسترده را انجام دهد و اين بعد از حمله موشکي اخير آمريکا به پايگاه نظامي الشعيرات است.اين مسئول خاطرنشان کرد، نظام سوريه رادارهاي تاثيرگذار خود را در چند منطقه در غرب افزايش داده اما شاخص‌هايي مبني بر اين وجود ندارد که اين رادارهاي جديد سوريه متعلق به روسيه باشند.


 خبــــر 

 درخواست وزراي خارجه گروه 7ازايران براي کمک به دستيابي به راه حل سياسي در منطقه

وزراي خارجه گروه 7 در پايان نشست دوروزه خود در شهر لوکا در شمال ايتاليا از برنامه جامع اقدام مشترک حمايت کرده و از تهران خواستند که به تلاش براي دستيابي به راه حل سياسي و مبارزه با تروريسم در منطقه کمک کند.به گزارش ايرنا، در متن بيانيه مشترک نهايي اين گروه آمده است:ما به حمايت از آژانس بين المللي انرژي اتمي در رابطه با اقدام مهم آن در ايران از جمله نظارت و راستي آزمايي براي تضمين پايبندي ايران به تعهداتش ادامه مي دهيم.

اين بيانيه مي افزايد: ما بر ضرورت تعهد همه طرف ها به اجراي کامل وهماهنگ تعهداتشان طبق برجام و باحسن نيت تاکيد داريم . ما بار ديگر تاکيد مي کنيم که ايران بايد قويا به همه تعهدات مربوطه هسته اي پايبند باشد.بيانيه فوق افزوده است: قطعنامه 2231 شوراي امنيت از جمله مفادي از آن که انتقال سلاح را منع مي کند، بايد به طور کامل اجرا شود.

دراين بيانيه آمده است: از ايران مي خواهيم نقش سازنده اي در منطقه از طريق کمک به تلاش ها براي دستيابي به راه حل هاي سياسي، آشتي و صلح در سوريه، عراق و يمن وسايرمناطق و همکاري در مبارزه با گسترش تروريسم و افراط گرايي خشونت آميز ايفا کند.

انفجار در دياربکر ترکيه

منابع ترکيه‌اي از انفجار در نزديک يک آکادمي پليس در دياربکر ترکيه خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، اين انفجار در نزديکي يک آکادمي پليس در استان دياربکر در جنوب شرق ترکيه رخ داد.منابع اعلام کردند در اين انفجار شماري زخمي شدند اما اطلاعي از تعداد دقيق تلفات اين انفجار در دست نيست.

هنوز هيچ گروهي مسئوليت اين انفجار را بر عهده نگرفته است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

اطلاعات عمومي

* Most data collected for the Cuerrent year


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي