جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526


استفاده از نيشکر براي سوخت خودروهاي آينده


شناسايي قاتلان به کمک ربات


استرس مو را سفيد نمي کند


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 استفاده از نيشکر براي سوخت خودروهاي آينده 

 
محققان طي انجام يک پژوهش جديد دريافتند که با اعمال تغييرات ژنتيکي در نيشکر ميتوان در برگ و ساقه آن روغن و سوخت زيستي توليد کرد.

به گزارش ايسنا به نقل از زي نيوز، اين گياهان اصلاح شده همچنين شکر بيشتري توليد کرده که براي توليد اتانول به کار مي‌رود.

پيش‌بيني مي‌شود که اين محصولات دو منظوره، بيش از پنج برابر در هر جريب (هر جريب 4هزار متر مربع) نسبت به دانه‌هاي سويا و دو برابر بيشتر از ذرت سودآور هستند.

محققان دانشگاه ايلينويز با استفاده از يک آبميوه‌گيري، حدود 90 درصد از قند و 60 درصد از روغن گياه را استخراج کردند.

مايع به دست آمده براي توليد اتانول تخمير شد و بعد از آن به حلال‌هاي آلي براي بازيابي روغن آغشته شد.

اين تيم روش مورد استفاده خود را براي جدا کردن روغن و شکر به ثبت رسانده است.

ميزان روغن به دست آمده از اين گياهان اصلاح ژنتيکي شده، به ترتيب بازيافت 67 درصد و 167 درصد بيش از نيشکر اصلاح نشده است.


 شناسايي قاتلان به کمک ربات  

 
اين ربات قادر است 60 حالت استفاده از چاقو را شناسايي کند و اثر هر ضربه را بر روي بافت مورد نظر قرار دهد تا فرايند شناسايي مجرم با سرعت و دقت بيشتري انجام شود.

محققان دانشگاه سيدني به منظور شناسايي بهتر قاتلان متواري رباتي ساختند که با تقليد بيش از 60 الگوي استفاده از چاقو به نيروهاي پليس کمک مي‌کند.

به گزارش ايسنا به نقل از ديلي‌ميل، اين ربات هوشمند "چاقوکش" قادر است تا پس از هر ضربه اطلاعات مورد نظر مثل نوع چاقو، شدت، زاويه و ميزان آسيب را ذخيره کند تا کارشناسان پليس افراد مظنون را با سرعت و دقت بيشتري شناسايي کنند.

به طور کلي اين ربات قادر است 60 حالت استفاده از چاقو را شناسايي کند و اثر هر ضربه را بر روي بافت مورد نظر قرار دهد تا فرايند شناسايي مجرم با سرعت و دقت بيشتري انجام شود.

طبق آخرين آمار پليس ايالات متحده احتمال استفاده از چاقو به جاي سلاح گرم سه برابر بيشتر است. بنابراين براي شناسايي بهتر مجرمان لازم است تا علاوه بر شناسايي نوع چاقو، اثر آن بر روي لباس و بافت زخم نيز مشخص شود.ربات متخصص استفاده از چاقو از گاز فشرده يا پنوماتيک نيرو مي‌گيرد. مهمترين مزيت اين سيستم آزادي عمل بيشتر و حرکات نرم‌تر مشابه بازوي انسان است.


 استرس مو را سفيد نمي کند 

 اگرچه برخي تحقيقات نشان مي دهد ميان تغيير رنگ موها در دوران ميانسالي که اصطلاحا به جوگندمي شدن معروف است با استرس ارتباطي وجود دارد اما واقعيت چيز ديگري است.به گزارش مهر، ساينس الرت در گزارشي مي نويسد: يک روز صبح پس از برخاستن از خواب در مقابل آينه ايستاده ايد که ناگهان متوجه تار موي سفيدي در ميان انبوهي از موهاي سياه سرتان مي شويد.

اکثر افراد در اين لحظه به خود مي گويند که «نشانه استرس است» و «نبايد اجازه دهم استرس بر من غلبه کند»!

بسياري از افراد احتمالا اين نکته را شنيده اند که با دور ماندن از استرس مي توان روند سفيد شدن تارها مو و جوگندمي شدن انبوه موي سر را کند کرد.

اما تحقيقات جديدي صورت گرفته که هم خبر خوشحال کننده اي دارد و هم خبر بد. واقعيت اين است که استرس ارتباط ناچيزي با تغيير رنگ موها دارد.

واقعيت امر اين است که فاکتورهاي ژنتيکي نقش اصلي را در تغيير رنگ موها و جوگندمي شدنشان ايفا مي کنند.

دکتر نينا گاد از انجمن پوست شناسي بريتانيا مي گويد: در بسياري از افراد، سفيد شدن تدريجي موها با فعاليتهاي استرس زا ارتباطي ندارد اما فاکتورهاي ژنتيکي خارج از کنترل بوده و نقش اصلي را ايفا مي کنند.

اينکه گفته مي شود استرس موها را سفيد مي کند اساسا از کجا مطرح شده است؟ مطالعاتي بر روي موشها انجام شده که در پي آن ادعاي وجود چنين ارتباطي مطرح شده است. يکي از آنها در سال 2011 انجام شد که نشان مي داد قرار گرفتن براي مدت طولاني در شرايط استرس زا اثراتي بر دي ان اي مي گذارد که مي تواند ژن عامل تثبيت رنگ مو را تضعيف کند.تحقيقاتي از اين دست به وفور انجام شده اما واقعيت اين است که انسانها با موشها تفاوت دارند و به گفته رادني سينکلر از دانشگاه ملبورن ارتباطي ميان استرس و تغيير رنگ مو وجود ندارد.


 عجيب و جالب 

 پنگوئن‌ها آب دريا را تصفيه مي‌کنند

پنگوئن‌ها به صورت مداوم از آب دريا مي‌نوشند و به همين خاطر غده‌اي که در بالاي چشم اين پرنده دريايي قرار گرفته است به صورت دايم آب را تصفيه مي‌کند تا آب شيرين به بدن او برسد.

به گزارش فارس، محققان بر اساس مطالعات خود دريافتند پنگوئن‌ها در بدن خود عضو ويژه‌اي دارند که به کمک آن مي‌توانند آب دريا را به آب شيرين تبديل کنند.

بررسي‌هاي دقيق نشان داد در بدن پنگوئن‌ها يک غده وجود دارد که به طور مستقيم آب دريا را تصفيه و آن را به آب شيرين تبديل مي‌کند و اين غده در اصل از فيلترهايي تشکيل شده است که نمک را از خون پنگوئن مي‌گيرد.

اين غده در بالاي مدار چشم پنگوئن قرار دارد و محققان به اين نتيجه رسيده‌اند که برخي ديگر از پرنده‌هاي دريايي آن را شامل مي‌شوند. به طور کلي پستانداران يا پرندگاني که به واسطه نوع زندگي خود بايد آب دريا را بنوشند، نوعي از اين غده را در بدن خود جا داده‌اند.

به طور کلي مي‌توان گفت نمکي که موجودات زنده وارد بدن خود مي‌کنند از طريق جريان خون جذب مي‌شود و سپس کليه‌ها، آن را با فيلترهاي خود تصفيه مي‌کنند تا نمک اضافي و مضر از طريق ادرار خارج شود. با اين حال بايد توجه داشت کليه پنگوئن‌ها بسيار کوچک است و همين مسئله باعث مي‌شود تنها يک‌سوم نمکي که از طريق آب دريا وارد بدن آنها مي‌شود، در کليه‌ها تصفيه شود

اگر ميزان نمک در خون پنگوئن‌ها بيش از اندازه افزايش يابد، آب وارد شده به بدن آنها بايد توسط ديگر اعضاي بدن تصفيه شود تا کم‌آبي شديد و آني جان پنگوئن را به خطر نيندازد.

ميزان ورودي نمک به بدن پنگوئن‌ها بسيار زياد است. زيرا آنها به صورت مداوم از آب دريا مي‌نوشند و به همين خاطر غده‌اي که در بالاي چشم اين پرنده دريايي قرار گرفته است به صورت دايم آب را تصفيه مي‌کند تا آب شيرين به بدن او برسد.

کشف رفتاري متفاوت در سگ

سگ‌ها بر اساس موقعيتي که در آن قرار مي‌گيرند، عکس‌العمل مناسب خود را انتخاب مي‌کنند و بر اين اساس اگر قرار باشد فرآيند پيش‌رو منفعتي براي آنها داشته باشد، رفتار متناقض نشان مي‌دهند.

به گزارش بيتوته، برخي از نژادهاي سگ‌ها چهره خشن‌تري دارند و با اين وجود انسان همواره اين حيوان را بسيار وفادار مي‌داند ولي گروهي از محققان در يک بررسي جديد به اين نتيجه رسيدند که سگ‌ها هم مي‌دانند چطور دروغ بگويند.

محققان در اين بررسي نوعي «رفتار فريبنده» را در سگ‌ها شناسايي کردند. در مجموعه‌اي از آزمايش‌هاي مختلف مشخص شد زماني که انسان مي‌خواهد براي خود غذا پيدا کند و از اين حيوان کمک مي‌گيرد، سگ‌ها معمولاً او را گمراه مي‌کنند. در مقابل زماني که همان فرد در جست‌وجوي غذا است تا آن را به سگ بدهد، اين حيوان او را به محل دقيق غذا مي‌برد.

«مارين هبرلين» از محققان دانشگاه کاروليناي جنوبي در اين خصوص گفت: «سگ‌ها براي فريب دادن انسان از سيگنال‌هاي غلط استفاده مي‌کنند تا رفتار خود را تغيير دهند. اين فرآيند به گونه‌اي دنبال مي‌شود که مغز سگ سيگنال‌ها را با فرکانس پايين‌تر ارسال مي‌کند تا او مسير متفاوتي را دنبال کند».

سگ‌ها بر اساس موقعيتي که در آن قرار مي‌گيرند، عکس‌العمل مناسب خود را انتخاب مي‌کنند و بر اين اساس اگر قرار باشد فرآيند پيش‌رو منفعتي براي آنها داشته باشد، رفتار متناقض نشان مي‌دهند. اين بررسي به سه روش مختلف صورت گرفت و شرايط به گونه‌اي تعريف شد که سگ بتواند صاحب خود را فريب دهد.

در طول دوره آموزش سگ‌ها با نقش صاحب خود آشنا شدند و با او در زمينه‌هاي مختلف همراهي کردند. همچنين دو فرد ديگر در کنار اين سگ‌ها قرار گرفتند که يکي از آنها قصد پيدا کردن غذا براي خودش را داشت و فرد ديگر براي سگ به دنبال غذا مي‌گشت.

در طول آزمايش سگ مي‌توانست در مقابل هر يک از اين سه نفر رفتار متفاوت انجام دهد و در پايان مشخص شد در شرايطي که قرار بود براي انسان غذا پيدا کند، رفتار فريب‌کارانه نشان مي‌داد و در برخي موارد او را به مسير اشتباه مي‌برد.


 آيا مي دانيد؟ 

 ساخت باتري ليتيوم يوني که آتش نمي‌گيرد

محققان مرکز انرژي ليتيومي آمريکا در سن‌ديگو موفق به ساخت يک باتري شدند که تحت هيچ شرايطي آتش نمي‌گيرد.

به گزارش ايسنا به نقل از د استار، باتري‌هاي ليتيومي در صورتي که سوراخ شوند و يا در معرض حرارت قرار بگيرند، خطر آتش گرفتن و انفجار آنها وجود دارد. همچنين ايرادات مداري مانند گوشي‌هاي گلکسي نت 7 سامسونگ مي‌تواند سبب آتش گرفتن باتري‌ها شود.

جيانگ فن، فارغ‌التحصيل مقطع دکترا در رشته شيمي از دانشگاه آريزونا و مسؤول اين پروژه گفت: کاري که ما انجام داديم، اين بود که در سلول‌هاي باتري يک فيوز تعبيه کرديم که در زماني که وضعيت طبيعي نيست، بتواند با قطع کردن جريان از آتش گرفتن باتري جلوگيري کند.

مسؤولان اين شرکت اعلام کرده‌اند که تا 6 ماه آينده مي‌توانند اين محصول را با تعداد بالا و قيمت برابر با نمونه‌هاي فعلي براي عرضه به بازار توليد کنند.

مرکز انرژي ليتيومي آمريکا با مراکز نظامي اين کشور همکاري مي‌کند.

يکي از اعضاي اتحاديه فناوري‌هاي نوين باتري آمريکا گفت: طرح اين شرکت کاملا علمي و دقيق است و من احتمال مي‌دهم که محصول توليدي آنها نيز به خوبي کار کند و اگر اينگونه باشد مي‌توان گفت انقلابي در عرصه توليد باتري‌هاي ليتيومي رخ داده است.

درمان نابينايي با ماده شيميايي مغز ماهي

دانشمندان موفق به کشف يک ماده شيميايي در مغز گورخرماهي شده اند که به فهم رشد مجدد شبکيه چشم کمک مي کند.

به گزارش مهر، يافته هاي محققان دانشگاه واندر بيلت آمريکا نشان داد ميزان GABA (گاما آمينوبوتيريک اسيد)، انتقال دهنده عصبي و داراي نقش اصلي در آرام سازي فعاليت عصبي، با شروع فرايند خودبازسازي کاهش مي يابد.

از اينرو متوقف کردن اين ماده شيميايي مي تواند منجر به درمان جديدي براي بيماري چشمي AMD (دژنراسيون ماکولا مرتبط با سن) شود. اين بيماري متداول ترين علت نابينايي و رتينيت پيگمنتوزا (اختلال شديد نابينايي) است.

ساختار شبکيه (بافت حساس به نور در پشت چشم) ماهي و ساير پستانداران عمدتاً مشابه است و کاهش در GABA ممکن است آغازگر احياء بازسازي شبکيه باشد.

جيمز پاتون، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «فرضيه ما اين است که کاهش تجمع GABA مي تواند آغازگر احياء شبکيه باشد. اگر فرضيه ما درست باشد ان احتمال وجود دارد که با تحريک شبکيه چشم انسان، آنها خودشان را ترميم و بازسازي کنند.»

در اين مطالعه، زمانيکه دانشمندان داروهاي را تزريق کردند که غلظت GABA را در شبکيه چشم ماهي نابينا در سطح بالا حفظ مي کرد، آنها دريافتند که فرآند بازسازي متوقف مي شود.

بعد از تزريق آنزيمي که ميزان GABA را در ماهي عادي کاهش مي دهد آنها دريافتند که گليا مولر (سلول هاي شبکيه) شروع به تغيير و تکثير کردند. گليا مولر که نقش اصلي را در بازسازي و احياء ايفاء مي کند، نوع خاصي از سلول بنيادي بزرگسال است.

از اين رو، محققان اميدوارند با اين شيوه بتوانند گامي بزرگ در درمان نابينايي بردارند.

ربات‌ها با يکديگر ارتباط برقرار مي‌کنند

يک شرکت به نام Locus Robotics به منظور ارتقاي بهره‌وري کار ربات‌هاي خود، آنها را وارد تعامل با يکديگر کرده است.

به گزارش مهر، اين ربات‌هاي خودکار که LocusBots نام دارند، پيش از اين وارد کار و تعامل گروهي نشده بودند و به صورت انفرادي کار مي‌کردند.اين ربات‌ها پيشتر به طور مستقل در انبارها کار کرده ، اقلام را جابجا کرده، در درون قفسه‌ها قرار داده و آنها را بسته‌بندي مي‌کردند.

اما اين شرکت از يک سيستم به نام LRAN استفاده کرد که مخفف Locus Robotics Advanced Navigation بوده و اکنون اين ربات‌ها وارد کار گروهي و تعامل با يکديگر شده‌اند.

سيستمي که اين شرکت به کار گرفته همانند اپليکيشن Waze بوده که رانندگان با استفاده از آن مي‌توانند با يکديگر در تعامل بوده و همکاران خود را از وضعيت‌هاي مختلف آگاه کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي