جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526


"مغز قوي " عامل طول عمر بيشتر در افراد


وجود استرس شما را به اين بيماري ها مبتلا مي کند


اين افراد در فصل بهار فالوده نخورند!


بي‌تعادليِ باکتري‌هاي پوست عامل آکنه


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 "مغز قوي " عامل طول عمر بيشتر در افراد 

 
بنظر مي‏رسد در اغلب مواردي که براي بشر مشکلات و بيماري‏‏ها پديد مي‏آيند قدرت مغزي در حل مسايل و بيماري‏‏ها داراي رل اساسي است و معمولاً افرادي که داراي مغز قوي تر مي‏باشند داراي عمر طولاني‏تر و کمتر بيمار مي‏شوند و در صورت ابتلا به امراض براحتي درمان مي‏شوند.

مغز افراد توسط مواد سازنده و انرژي تقويت مي‏گردد و در اثر کم‏کاري عضو مورد نظر و ضعف تغذيه و عوامل آزاردهنده رو به ضعف مي‏رود.

القاي انرژي به مغز از محيط و غذاها و توسط فعاليت اعضاء باعث تقويت مي‏گردد و توانائي و مقاومت در مقابل جمع امراض و حتي بيماري سرطان با مغز قوي امکان‏پذير مي‏باشد.

اسناد پزشکي گواهي بر باهوش بودن سلول‏هاي سرطاني مي‏دهند و افرادي که داراي هوش برتر مي‏باشند در ابتداي تشکيل سلول‏هاي بدخيم آنها را رديابي مي‏کنند و با قدرت کافي آنها را به نابودي مي‏کشانند.

مغز توانا اغلب موارد را پيش‏بيني مي‏کند و حتي مي‏تواند در محيط‏هاي بيماري‏زا پيش‏گيري‏هاي لازم را انجام دهد، حس اشتها را تحريک کرده و آنرا بطرف غذاي مورد نياز بدن مي‏کشاند و بيشتر زنده مي‏مانند، انواع احساسات در آنها زنده و از طبيعت بيشتر بهره مي‏گيرند بديگران خدمت مي‏کنند و داراي حس انتقام‏جوئي کمتري مي‏باشند که سلامتي در تمامي جهات موجب خوشبختي بيشتر مي‏باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 وجود استرس شما را به اين بيماري ها مبتلا مي کند 

 
استرس را مي توان از جمله عوامل اصلي ابتلا به اغلب بيماري هاي رواني و همچنين از جمله علل اصلي ناکامي در افراد استرسي بر شمرد. افرادي که دچار استرس مي شوند اغلب قادر نيستند تا تصميم درست را بگيرند و در اکثر مواقع با شکست مواجه مي شوند.

استرس‌ها جنسيت، زمان و مکان نمي‌شناسند و در هر موقعيت و براي هر فردي ممکن است اتفاق بيفتد. مطالعات نشان مي‌دهد که زندگي در شهرهاي بزرگ با افزايش استرس و فشارهاي رواني همراه است که اين موضوع باعث بروز مشکلات جسمي و روحي فراواني براي ساکنان شهرها شده است. استرس و فشارهاي عصبي يکي از مهم‌ترين عوامل افزايش نرخ ابتلا به سرطان در ايران است. به گفته دکتر بهزاد رحماني، عضو انجمن جراحان عمومي ايران، تغيير و شيوه زندگي ها از سنتي به مدرن، استرس‌ها را افزايش داده است که مي تواند يکي از آيتم هاي به وجود آورنده سرطان باشد.

آنچه در لا به لاي اخبار اپک تايمز هم ديده مي شود گوياي اين مطلب است که زندگي در شهرهاي بزرگ با افزايش و فشارهاي رواني همراه است و اين موضوع باعث بروز مشکلات جسمي و روحي فراواني براي ساکنان شهرها شده است. موضوعي که در سال‌هاي اخير از استرس و بيماري‌هاي روحي فراتر رفته و بر اساس گفته‌ها و مشاهدات متخصصان، به‌صورت ابتلا به انواع سرطان‌ها بروز کرده است.به گفته دکتر مريم طباطباييان، دبير شوراي سياستگذاري سرطان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، به دليل اينکه استرس‌ها مقوله‌اي کيفي هستند، نمي توان آنها را با مقوله هاي کمي آزمايش و درصدي براي آنها برآورد کرد. مثلا نمي توان گفت تا چه ميزان استرس مي تواند فرد را به بيماري سرطان مبتلا کند، اما مي‌توانيم بگوييم اگر فرد در سال بيش از چه مقداري در مقابل اشعه ها قرار بگيرد مي تواند تا چه ميزان به سرطان مبتلا شود. البته درباره استرس ها اين عدد کمي نيست و نمي توان آن را ثابت کرد.طباطباييان در گفت و گويي که با اصفهان زيبا داشته بيان مي کند: در حال حاضر محققان و پژوهشگران سعي کرده‌اند استرس افراد را نسبت به جمعيتي که در جامعه وجود دارد بررسي کنند. طبق تحقيقاتي که انجام شده است، استرس مي‌تواند ايجاد بيماري کند، بنابراين استرس نه تنها در ايجاد سرطان بلکه در ايجاد بسياري از بيماري ها مي تواند نقش داشته باشد. به گفته او هنگامي که استرس ايجاد مي شود تعدادي ميانجي در بدن ايجاد مي شود که ما به آنها مدياتور استرس مي‌گوييم. در اين هنگام موادي آزاد مي شود که ممکن است در مواد طبيعي سلول مداخله کند. مثلا ممکن است بر روي سيستم ايمني يک نفر اثر بگذارد و سيستم تکثير سلولي فرد ديگر را تحت تاثير قرار دهد، بنابراين مکانيزم هايي که در سطح سلولي وجود دارند و در سيستم ايمني بدن مداخله مي کنند مي توانند در ايجاد سرطان موثر باشند.به بيان دبير شوراي سياستگذاري سرطان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، نمي‌توان گفت که استرس تنها علت ابتلاي فرد به بيماري سرطان است و بقيه عوامل در آن دخيل نيستند. معمولا عوامل ديگري در مبتلا شدن فرد به سرطان دخيل است، اما ممکن است استرس باعث تسريع در روند ابتلا به سرطان و افزايش بيماري شود، زيرا در کل استرس‌ها بيماري زا هستند.طباطباييان در پاسخ به اين سوال که مي توان برآورد کرد که چند درصد از سرطان ها به دليل استرس در فرد به وجود آمده است، تصريح کرد: هيچ آماري چنين برآوردي را نشــان نمي دهد، چراکه کمي کــردن استرس ها مشکل است. به گفته دبير شوراي سياستگذاري سرطان دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، سرطان پستان شايع ترين سرطان استان اصفهان در بين زنان و سرطان هاي گوارشي و پروستات، شايع ترين سرطان در بين مردان و سرطان خون شايع ترين سرطان در بين کودکان است. وي با تاکيد بر اينکه آمار سرطان در اصفهان رو به افزايش است، خاطر نشان مي کند: آمار سرطان در کشورهاي در حال توسعه رو به افزايش است و اين افزايش همراه با افزايش ميزان مرگ و مير در کشورهاي در حال توسعه خواهد بود.

طباطباييان، منظم نبودن سيستم هاي غربالگري و امکانات درماني را مهم‌ترين علت رشد بيماري ها در بين مردم مي‌داند و بيان مي کند: نبود امکانات درماني نسبت به جمعيت و باورهاي غلط مردم و عدم ارجاع به پزشک باعث مي‌شود که بيماري بر افراد غلبه کند و در نتيجه شاهد افزايش مرگ و مير در جامعه باشيم.

منبع : دكتر سلام


 اين افراد در فصل بهار فالوده نخورند!  

 مصرف فالوده به خصوص در فصل بهار به گرمازدگي کمک مي‌کند، اما مصرف آن براي برخي از افراد با شرايط خاص توصيه نمي‌شود.محمد کاشاني کارشناس طب سنتي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: افرادي که به ما مراجعه مي‌کنند تقريبا 50 درصدشان يا مبتلا به کبد چرب هستند يا در شرف ابتلا به آن بيماري هستند.

وي افزود: افراد مبتلا به کبد چرب بايد در نظر داشته باشند که استفاده از گوشت‌ها، لبنيات، تخم مرغ به خصوص زرده‌ تخم مرغ که اشباع از کلسترول است، نوشابه‌هاي گازدار، فالوده، آب ميوه‌هاي مصنوعي، کنسرو‌ها، ترشيجات و شيريني‌جات که اشباع از چربي هستند، مي‌توانند شيوع اين بيماري در بدن را گسترش دهند.

اين کارشناس تاکيد کرد: شکر جزو مواردي است که مي‌تواند ضرر‌هاي زيادي براي بدن داشته باشد، زيرا کبد ظرفيت محدودي براي متابوليسم شکر در بدن دارد. از طرفي مردم به طور متوسط روزانه 20 قاشق شکر مصرف مي‌کنند که اين موضوع باعث مي‌شود قند اضافي در بدن متابوليزه شود و بيماري کبدي را به وجود آورد.کاشاني در ادامه بيان کرد: زياده روي در مصرف گرمي‌جات، خربزه، سير و حتي نان و عادت‌هاي غذايي اشتباه مث پراکنده غذا خوردن نيز مي‌تواند اين بيماري را تشديد کند، زيرا مصرف مقادير بالايي از شکر به کبد چرب و ديگر مشکلات جدي‌تر منجر مي‌شود و فروکتوز اضافي در بدن به دليل مصرف شيريني جات مصنوعي ايجاد مي‌شود که از جمله اين مواد مي‌توان به مصرف فالوده و نوشابه‌هاي گازدار اشاره کرد.وي يادآور شد: فالوده در رفع اسهال ناشي از حرارت و گرمازدگي کمک مي‌کند و ارزش غذايي بالايي دارد، ولي به افرادي که مبتلا به کبد چرب هستند توصيه نمي‌شود، زيرا نه تنها در بهبود آن نقشي ندارد بلکه باعث تشديد اين بيماري مي‌شود.


 بي‌تعادليِ باکتري‌هاي پوست عامل آکنه 

 متخصصان آمريکايي به اطلاعات جديدي در مورد علت بروز آکنه دست پيدا کردند که مي‌تواند روش درمان اين عارضه پوستي را تغيير دهد.به گزارش ايسنا، دکتر "هوئينگ لي" از دانشگاه کاليفرنيا – لس‌آنجلس و تيم همکارانش در بررسي خود دريافتند که عامل آکنه ممکن است نسخه خاصي از باکتري نباشد. در اين مطالعه متخصصان مشاهده کردند که موازنه و تعادل باکترياييِ پوست ممکن است نقش کليدي در بروز آکنه داشته باشد.آکنه بيماري پوستي التهابي و مزمن است که با ظاهر شدن جوش سرسياه، برآمدگي، کيست و ديگر انواع جوش شناخته مي‌شود. صورت، گردن، شانه‌ها، قفسه سينه و کمر مناطقي از بدن هستند که بيشتر دچار عارضه پوستي آکنه مي‌شوند زيرا در اين نواحي بيشترين تعداد غدد چربي پوست وجود دارد.

در اين بررسي 72 فرد بزرگسال مورد مطالعه قرار گرفتند که 38 نفر از آنان دچار عارضه آکنه بودند.محققان ابتدا نمونه‌هاي فوليکول پوست شرکت کنندگان را برداشته سپس به ارزيابي ساختار ميکروبيوم پوستي تمامي آنان پرداختند. آنها مشاهده کردند افراد بزرگسالي که دچار آکنه نيستند داراي آکنه‌هاي Propionibacterium با ژن‌هايي هستند که با متابوليسم باکتريايي مرتبط است. اين ژن‌ها در متوقف کردن تجمع باکتري‌هاي مضر در پوست نقش دارند.

به گزارش مديکال نيوز تودي، از سوي ديگر محققان دريافتند که در بزرگسالان مبتلا به آکنه سطح بالاتري از دسته ديگري از ژن‌ها در آکنه‌هاي Propionbacterium وجود دارند که اين ژن‌ها برعکس دسته اول با توليد سموم باکتريايي مرتبط هستند و اين سموم التهاب پوست را تشديد کرده و کيفيت سلامت اين عضو پوشاننده را کاهش مي‌دهند.

بنابراين، مطالعه فوق آشکار مي سازد که ترکيب باکتريايي در فوليکول‌ها مي تواند در بروز آکنه روي پوست يا داشتن پوست سالم نقش داشته باشد.


 خبرهاازعالم علم 

 درمان افتادگي لگن با استفاده از سلول هاي بنيادي

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به اين که نقايص کف لگن که به افتادگي لگن معروف شده در زنان شايع تر است، گفت: درمان نقايص کف لگن با استفاده از مهندسي بافت و سلول هاي بنيادي در کشور امکان پذير شده است.از سلول ‌هاي بنيادي براي پديد آوردن سلول‌ هاي تخصص يافته سالم و کارآمد مي ‌توان بهره گرفت و آنها را جايگزين سلول‌ هاي آسيب ديده يا بيمار کرد. جايگزين کردن سلول ‌هاي بيمار با نمونه هاي سالم را سلول‌ درماني مي ‌نامند.

وسيع ترين کاربرد بالقوه درمان با سلول هاي بنيادي، توليد سلول ها و بافت هايي است که مي‌ توانند براي درمان يا جايگزيني ارگانيسم هاي آسيب ديده بکار گرفته شوند. اگر دانشمندان بتوانند تبديل سلول هاي بنيادي به سلول هاي تکامل يافته را فرا گيرند، مي توانند بسياري ازبيماري ها را معالجه کنند که تاکنون درمان آنها، نارسا و ناکافي بود.

دکتر بهار محجوبي در گفت و گو با ايرنا افزود: تاکنون 10 بيمار با اين فناوري جديد در يک بيمارستان تهران درمان شدند و در حال آماده سازي تعدادي ديگر از بيماران براي مداوا هستيم.

وي تاکيدکرد: در آينده نزديک با استفاده از مهندسي بافت و سلول هاي بنيادي، توان پاسخگويي به تعداد زيادي از اين بيماران را خواهيم داشت تا از درد و الام آنان بکاهيم و شرايط بهتري را براي اين افراد به وجود آوريم.

فلوشيپ جراحي کولورکتال افزود: مقاله اين تحقيق در مجله آمريکايي ' استم سل ريسرچ ' منتشر شده که انعکاس خيلي خوبي در دنيا داشته و مورد استقبال محققان داخلي و خارجي قرار گرفته است.وي اظهار کرد: اين نقايص در حال حاضر از طريق نسوج مصنوعي برطرف مي شود که اين شيوه درماني موفقيت چنداني از لحاظ اصلاح آناتومي و هم از لحاظ عملکردي نداشته و بيماران از اين شيوه رضايت چنداني نداشتند.

وي شايع ترين علامت اين بيماري را بي اختياري، اختلالات دفع و دردهاي لگني اعلام کرد و گفت: حدود هشت درصد مردم درجاتي از اين بيماري را دارند که در دو درصد آنها نياز به عمل جراحي دارند و در سنين پيري اين درصد بيشتر مي شود.

در بسياري از زنان همراه با افزايش سن، انواعي از افتادگي لگن مشاهده مي شود. هنگامي که عضوي مانند مثانه يا رحم از جايگاه خود پايين تر مي آيد، افتادگي کف لگن رخ
مي دهد.


 خبرپزشكي 

 معاون وزارت بهداشت عنوان کرد:

توزيع 80 کلينيک سيار دندانپزشکي در کشور

معاون امور اجتماعي وزارت بهداشت گفت: 80 کلينيک سيار دندانپزشکي در دانشگاه هاي علوم پزشکي سراسر کشور توزيع مي شود اما خيرين حوزه سلامت مي توانند در تامين آنها نيز مشارکت کنند چراکه هزينه تامين هر يک از آنها، حدود 250 ميليون تومان است.

به گزارش وبدا، دکتر سيد محمد هادي ايازي در دومين سالگرد طرح تحول سلامت دهان و دندان و بزرگداشت روز دندانپزشکي، اظهار داشت: دندانپزشکان در کشور مي توانند براي رونق کلينيک هاي سيار دندانپزشکي، به صورت داوطلبانه مانند کاروان خيريه نورآوران سلامت کمک کنند و در ايام مختلف سال در نقاط محروم کشور حضور يابند.

وي با تاکيد بر ضرورت جمع آوري اطلاعات دندانپزشکان کشور، گفت: در سالهاي اخير تعداد زيادي دندانپزشک در کشور تربيت شده است به عنوان نمونه در بابل در حال حاضر 300 دندانپزشک حضور دارند و به طبع آن رشد تربيت اين متخصصان در کشور نيز همين گونه بوده است.

دکتر ايازي از زاه اندازي شبکه خيرين در حوزه سلامت دهان و دندان در کشور خبر داد و گفت: اقدامات لازم براي ثبت اين شبکه خيريه در وزارت کشور انجام شده و تا هفته آينده مجوز آن صادر مي شود و بنا داريم اين شبکه را در تمام دانشگاه هاي علوم پزشکي گسترش دهيم و براي ساير بيماري ها نيز کلينيک هاي سيار را تهيه و توزيع کنيم.

معاون امور اجتماعي وزارت بهداشت تصريح کرد: بسياري از بيماران به ويژه در مناطق روستايي، به دليل محدوديت منابع مالي و عدم دسترسي، امکان مراجعه به مراکز درماني در شهرها را ندارند و وزير بهداشت در قالب کاروان نورآوران سلامت، بيماري را عمل جراحي کرد که 2 سال نابينا بود و براي دريافت خدمات درماني، مشکلاتي را داشت.وي با تاکيد بر راه اندازي معاونت اجتماعي در همه دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور گفت: با راه اندازي اين معاونت مي توان از ظرفيت مردم و مشارکت آنها در حوزه سلامت بهره مند شد و رييس جمهور نيز در مجمع ملي سلامت عنوان کرد که مجمع ملي و استاني سلامت بايد حتما به صورت منظم برگزار شود.دکتر ايازي خاطرنشان کرد: در تفاهم نامه هايي که با وزارتخانه هاي ديگر امضا مي کنيم، دفتر سلامت در آن نهاد راه اندازي مي شود اما شاهديم که معاونت اجتماعي هنوز در برخي از دانشگاه ها تشکيل نشده است.معاون امور اجتماعي وزارت بهداشت تشکيل معاونت اجتماعي را در تامين بخش قابل توجهي از هزينه هاي بهداشتي و درماني دانشگاه ها موثر عنوان کرد و افزود: انتظار داريم که تا هفته آينده جلسه اين ستاد در دانشگاه هاي علوم پزشکي برگزار شود.دکتر ايازي در پايان يادآور شد: پس از تحويل کلينيک هاي سيار دندانپزشکي، خدمات تخصصي حوزه دندانپزشکي به مردم به ويژه در مناطق محروم و مرزي ارائه مي شود و در طول 365 روز سال، بايد حتما حداقل 200 روز از اين کلينيک ها استفاده شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي