جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5526

عضو هيئت امناي بازار بزرگ تهران،
مرمت 10 سراي پرخطر بازار تهران آغاز شد


خبرها


رهنموني از بزرگان


ميز خبر


 عضو هيئت امناي بازار بزرگ تهران،
 مرمت 10 سراي پرخطر بازار تهران آغاز شد 

 
عضو هيئت امناي بازار بزرگ تهران، از مرمت فضاي 114 هکتاري بازار با اولويت 10 سراي پرخطر خبر داد و گفت: با نگاه ويژه شهرداري منطقه 12 مرمت و احياي موقوفات بازار تهران سرعت بسيار زيادي گرفت.

بهزاد يعقوبي در گفتگو با مهر با اشاره به مرمت و احياي بازار تهران و بقاع متبرکه، افزود: احيا و مرمت موقوفات در 114 هکتار فضاي بازار تهران را از اوايل سال 94 آغاز کرديم اما بعد از حادثه پلاسکو و ايجاد نگراني‌ها بويژه در بحث ايمني که موجب شد همه دستگاه‌ها پاي کار بيايند بحث مرمت و احيا سرعت ويژه‌اي گرفت.

نماينده اوقاف اداره ناحيه 3 بازار تهران اضافه کرد: از اوايل امسال با مشارکت مستاجرين موقوفات و کسبه بازار و نگاه ويژه شهرداري منطقه 12 مرمت و احياي موقوفات بازار تهران سرعت بسيار زيادي گرفت.

وي گفت: بازار تهران نبض تپنده اقتصاد کشور است؛ اگر چه فضاي بازار 114 هکتار است اما همين فضا بر اقتصاد کل کشور تأثيرگذار است. با اين حال به دليل قدمت بازار تهران از يک سو و از سوي ديگر فعاليت‌هاي عمراني گسترده شهرداري منطقه اعم از سنگفرش نمودن تا پياده راهسازي و رفع سد معبر، بازار بزرگ تهران را از صرف خريد و اقتصاد خارج کرده و کارکردي توريستي به آن داده است.

يعقوبي اضافه کرد: اين کارکرد اخير بويژه در 6 ماه گذشته بسيار پررنگ شده بطوريکه از ابتداي تعطيلات تا 10 فروردين 96، 200 هزار نفر از بازارتهران ومحدوده آن بازديد کردند که 3 هزار نفر آنها توريست بودند که اين آمار بي‌سابقه است.

عضو هيت امنا بازار با اشاره به قدمت بازار تهران افزود: داد و ستد در بازار تهران به دوره صفويه بازمي‌گردد اگرچه رونق آن مربوط به دوران قاجار است. اين پيشينه در کنار توجه به جاذبه‌هاي بازار زمينه ساز حضور چشمگير مردم و توريست‌ها در آن شده که در اين زمينه ارتقاء کيفيت و افزايش امنيت حائز اهميت جدي است.

مشاور شهردار منطقه 12 در حوزه اصناف و اوقاف تصريح کرد: در حال حاضر حدود 60 هزار واحد صنفي فعال در بازار تهران مشغول کسب وکار هستند که اين واحدهاي کسبي در 150 سرا، 90 پاساژ و تعدادي تيمچه ودالان و راسته بازار در حال فعاليت هستند که يک سوم مکان‌هايي که اين واحدها در آنجا فعاليت دارند جزو املاک وقفي هستند.يعقوبي با بيان اينکه به عنوان مشاور شهردار در حوزه اصناف و نماينده اوقاف در بازار، اين موضوع را تجربه کردم که تنها با مشارکت همه دستگاه‌ها و ورود آنها مي‌توان قدم‌هاي ماندگاري برداشت تصريح کرد از ابتداي سال 96 شاهد هستيم که اين همدلي و وفاق با ورود برخي دستگاه‌ها وارگان‌ها و کسبه اتفاق افتاده و به همين دليل کار احيا و مرمت بازار آغاز شده است؛ که چنانچه ابن همکاري از طرف تمام دستگاه‌ها به صورت همه‌جانبه بود کار با سرعت بسيار زيادي پيشرفت مي‌کرد. ما از ابتداي سال 96، 10 سراي وقفي پرخطر را در دستور کار قرار داديم. يک سري از آنها تخريب و نوسازي و برخي مرمت و نوسازي نياز داشت که کار آغاز شده است.عضو هيئت امناي بازار اضافه کرد: اين مرمت‌ها به طور دقيق ازآغاز سال جديد و با دشواري آغاز شده است چرا که به دليل تعطيلي نوروز و ايجاد امنيت در بازارتوسط نيروي انتظامي و طرح استقبال از بهار کار در بازار بسيار دشوار بود اما با نگاه ويژه شهرداري از فرصت تعطيلات استفاده کرديم به طوري که در اين ايام کار به اندازه چند ماه پيشروي داشته است.

وي تأکيد کرد: اين روزها نيز بيشتر فعاليت عمراني در بازار شب تا صبح انجام مي‌شود.نماينده اوقاف اداره ناحيه 3 بازار تهران در پاسخ به اين سؤال که تمرکز شما در احيا و بازسازي بازار در کدام مناطق است، گفت: بر اساس يک دسته‌بندي نگاه ما به احياء قديمي‌ترين و فرسوده‌ترين سراها و موقوفات است. اين فضاها حادثه خيز است لذا بايد در اولويت قرار گيرد. از سوي ديگر ما نگاهي نيز به ميزان رفت و آمدها و نوع صنف‌هاي فعال داريم و با توجه به اين نگاه مرمت 10 سرا را در شرق، غرب و جنوب و مرکز بازار آغازکرديم.

70 تا 80 درصد بازار نياز به مرمت و ايمن سازي دارد

يعقوبي در پاسخ به سئوال ديگري مبني بر اينکه چند درصد بازار نياز به مرمت و اصلاح دارد، گفت: واقعيت اين است که در بحث امنيت در بازار نمي‌توان درصد داد حتي پاساژهايي که نوساز هستند نياز به رسيدگي دارند.

عضو هيئت امناي بازار يکي از مشکلات بازار را سدمعبر برخي از کسبه خواند و افزود: سدمعبر داخل پاساژها و سراها نه تنها خطرساز است که در زمان حادثه نيز مانع اجراي فعاليت مي‌شود لذا بحث جمع‌آوري سدمعبر حائز اهميت است که البته هم از سوي هيئت امنا و کسبه و هم شهرداري اقدامات خوبي در اين زمينه صورت گرفته است.وي اضافه کرد: با اين حال تأکيد مي‌کنم که عمده بازار نياز به مرمت و احيا دارد به طوري که مي‌توان گفت 70 تا 80 درصد بافت فعلي را بايد مرمت و ايمن‌سازي کرد.

مشارکت همه دستگاه ها سرعت مرمت را افزايش مي دهد

نماينده اوقاف اداره ناحيه 3 بازار تهران در پاسخ به سئوال ديگر مبني بر اينکه اگر سرعت مرمت بازار به شيوه فعلي ادامه يابد چه زماني براي پايان عمليات متصور هستيد، گفت: ما در 20 روز گذشته به اين دليل که برخي از دستگاه‌ها پاي کار آمده‌اند به اندازه چند ماه کار کرده‌ايم.يعقوبي تصريح کرد: اگر چه آمار دادن در اين زمينه سخت اما اگر مشارکت همه دستگاه‌ها را داشته باشيم مي‌توانيم تهديدات و فرصت‌ها را به خوبي شناسايي کنيم؛ و تا پايان سال96 هم مرمت و ايمن‌سازي 30 تا 40 درصد بازار را به اتمام برسانيم

وي اضافه کرد: نصب سيستم اعلام و اطفاي حريق و آموزش، رفع سد معبراز مشاعات و ايمن‌سازي کابل‌هاي برق و مرمت بافت بازار از جمله موضوعاتي است که ما پيگير آن هستيم.


 خبرها 

 خداحافظي با روزهاي پاک تهران

دستگاههاي سنجش آلاينده‌ها نشان مي‌دهد که کيفيت هواي پايتخت در شرايط ناسالم براي گروههاي حساس قرار دارد و بيماران قلبي و ريوي، کودکان و افراد ميانسال از تردد در شهر خودداري کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پويا؛ کيفيت هواي پايتخت که از ابتداي سال نو و به‌دليل تعطيلات عيدانه، کاهش تردد خودروهاي سواري، ناپايداري جوي و وزش باد نسبي در شرايط سالم قرار گرفته بود دوباره به شرايط ناسالم براي گروههاي حساس رسيد.دستگاههاي سنجش آلاينده‌ها نشان مي‌دهد که وضعيت کيفي هواي تهران در 24 ساعت گذشته منتهي به ظهر روز گذشته در وضعيت ناسالم براي گروههاي حساس رسيده است.عدد شاخص هاي ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون بر روي 114 قرار گرفته که نشانگر ناسالم شدن کيفيت هوا براي گروههاي حساس است و در چنين وضعيتي بيماران قلبي و ريوي، کودکان، زنان باردار و افراد ميانسال بايد از تردد در مراکز پرجمعيت و پرترافيک خودداري کنند.

اگر شاخص عددي ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون کمتر از 50 باشد، هوا پاک خواهد بود و اگر شاخص عددي ذرات معلق کمتر از 2.5 ميکرون بين 50 تا 100 باشند شرايط کيفيت هوا سالم است و شرايط ناسالم براي گروههاي حساس نيز به ميانگين عددي 100 تا 150 تعلق مي‌گيرد اما اگر اعداد از 150 تا 200 قرار گيرند به اين شرايط کيفيت هوا وضعيت قرمز يا شرايط اضطرار گفته مي‌شود و کيفيت هوا در اين ميانگين براي همه افراد ناسالم خواهد بود.

معاون وزير تعاون:

ايجاد نظامات مالي و کسب و کارهاي هدف از مولفه هاي توسعه اشتغال است

معاون توسعه کارآفريني وزارت تعاون: از مولفه هاي توسعه اشتغال ايجاد نظامات مالي و کسب و کارهاي هدف مورد نظر تامين مالي در کشور است که ضرورت دارد به روش هاي جديد مجهز شود.

عيسي منصوري در مصاحبه اختصاصي با خبرگزاري صدا و سيما در حاشيه مراسم امضاي يادداشت تفاهم همکاري با خانم ايلانکا روله رئيس دپارتمان بانک هاي پس انداز آلمان که عصر امروز در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي برگزار شد افزود: از سال گذشته برنامه هاي فراگير و جديدي در حوزه اشتغال آغاز شده که امسال در چارچوب رويکرد توليد و اشتغال فرصت خوبي فراهم شده است و در جلسات هيات دولت نيز به تصويب رسيد.وي با بيان اينکه يکي از اين روش هاي توسعه و ايجاد اشتغال ايجاد ارتباط با ساير کشورهاست ادامه داد: در همين چارچوب يکي از نقاط تامين مالي در سال گذشته بنياد بانک هاي آلمان بود که دوره هاي آموزشي در اين خصوص برگزار شد که در نظر داريم برنامه هايي نيز براي آموزش همکاران و منابع انساني مربوط در ايران و آلمان برگزار کنيم.

منصوري درباره چشم انداز اشتغال در کشور تصريح کرد: همه تلاش اين دولت آن است که از فضاي رکود خارج شويم، معمولا در دوره هاي پس از رکود و تمرکز بر رشد اقتصادي، همراه با ايجاد اشتغال نيست اما اميدواريم براي سال 96 با توجه به ايجاد رشد اقتصادي و مشارکت بيشتر مردم، چشم انداز خوبي در حوزه اشتغال پايدار در کشور پيش رو داشته باشيم.

معاون توسعه کارآفريني و اشتغال وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعي گفت: برنامه ويژه اشتغال با تمرکز ويژه بر منويات رهبري اجرا خواهد شد که سعي مي کنيم در اين زمينه از تجربيات کشورهاي ديگر استفاده کنيم .

وي افزود: برنامه ويژه اي در حوزه اشتغال نيز در سال 96 داريم که نشست هاي مديريتي و کارشناسي آن برگزار شده است که پس از تصويب نهايي در دولت اعلام مي شود .

اتمام مهلت مقررات تردد مشمولان سربازي مقيم خارج از کشور

رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح از اتمام مهلت مقررات مربوط به تردد مشمولان ايراني خارج از کشور خبر داد و توضيحاتي را درباره شرايط فعلي تردد اين افراد ارائه کرد.

سردار موسي کمالي در گفت‌وگو با ايسنا، درباره اينکه گفته مي‌شود مقررات ورود و خروج ايرانيان مقيم خارج از کشور تا پايان سال 95 بوده و در حال حاضر به اتمام رسيده است گفت: اين موضوع صحيح است و اين مقررات تا پايان سال 95 بود، در حال حاضر نيز اقداماتي براي تمديد و شرايط جديد اين مقررات انجام شده که در آينده اطلاع رساني خواهد شد.

کمالي درباره اينکه در حال حاضر ايرانيان مقيم خارج از کشور چه شرايطي دارند؟ اظهار کرد: هموطنانمان در خارج از کشور نبايد نگران باشند چرا که تا زمان تصويب مقررات جديد مقررات قديم همچنان پابرجاست و کساني که وارد کشور شده طبق همان مقررات مي‌توانند خارج شود و کساني هم که خارج شده‌اند بر اساس همين مقررات مي‌توانند وارد شوند.

رئيس اداره سرمايه انساني سرباز ستاد کل نيروهاي مسلح درباره مقررات تردد ايرانيان خارج از کشور گفت: بر اساس قانوني که در حال حاضر نيز اجرا مي‌شود ايرانياني که حداقل دو سال در خارج از کشور بودند مي‌توانند سالي دو بار و حداکثر سه ماه به کشور تردد کنند.

وي اضافه کرد: اين افراد مي‌توانند در خارج از کشور به سفارت‌خانه‌ها يا نماينده‌هاي جمهوري اسلامي مراجعه کرده و به گذرنامه‌شان مهر ورود و خروج بزنند.کمالي تصريح کرد: اين مقررات درباره افرادي است که مشمول سربازي بوده و به سربازي نرفته‌اند. دانشجويان و آن دسته از مشمولاني که با معافيت تحصيلي به خارج از کشور رفتند مشکلي در ترددشان وجود ندارد.


 رهنموني از بزرگان  

 زمان ناخوشي را به حساب عمر شماريد.

افلاطون

با صلح گفتن دنيا ايمن نمي شود.

ناپلئون

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 ميز خبر 

 ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب ديده در تهران

ثريا شارقي مدير کل امور بانوان استانداري تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: کليت طرح بازتواني زنان آسب ديده يا در معرض آسيب سال گذشته تصويب و مقرر شد تا امسال به دستور استاندار و توسط يک کارگروه معين، کارشناسي ساخت شهرک بازتواني زنان آسيب ديده يا در معرض آسيب در استان تهران در دستور کار قرار گيرد.

وي در ادامه افزود: در نظر داريم با ايجاد مراکزي شرايط پايدار و امکانات مناسبي را براي اين دسته از زنان ايجاد کنيم تا در يک سيکل پايدار، شرايط بازتواني آن ها براي ورود به بازار اشتغال ايجاد شود.مدير کل امور بانوان استانداري تهران تصريح کرد: همچنين در نظر داريم تا مراکز مشاوره، تفريحي، آموزشي، درآمدزايي و اشتغال را براي زنان آسيب ديده يا در معرض آسيب ايجاد کنيم.

وي در پايان از راه اندازي سامانه 3 رقمي مرکز مشاوره کار آفريني براي بررسي سوالات، ابهامات و مشکلات اين زنان خبر داد.

سوءاستفاده از حساب کاربري تلگرام پس از واگذاري سيم کارت

رئيس پليس فتا خوزستان، نسبت به سوءاستفاده از حساب کاربري تلگرام پس از واگذاري سيم کارت هاي اعتباري و دائمي هشدار داد.

به گزارش مهر، سرهنگ شاهين حسنوند گفت: دو راه حل براي جلوگيري از دسترسي به حساب تلگرام پس از واگذاري سيم‌کارت وجود دارد. نرم‌افزار تلگرام براي فعال سازي حساب، از روش ارسال کد فعالسازي به شماره سيم کارت استفاده مي‌کند.

وي ادامه داد: مشکلي که در اين روش وجود دارد اين است که در صورت تغيير مالکيت سيم کارت، مالک جديد ممکن است بتواند به حساب تلگرام صاحب سيم کارت دسترسي پيدا کند. اين مشکل ممکن است براي تمامي کاربران تلگرام با هر سيمکارتي رخ دهد.

رئيس پليس فتا خوزستان تاکيد کرد: براي پيشگيري از اين مشکل، توصيه مي‌شود در تنظيمات امنيتي تلگرام (Privacy and Security)، گزينه «تاييد دو مرحله‌اي» (Two-Step Verification) را فعال کنيد.با اين کار، يک رمز عبور شخصي براي حساب تلگرام خود تعيين مي‌کنيد که براي ورود به حساب تلگرام شما از يک دستگاه جديد، نياز به وارد کردن اين رمز عبور خواهد بود

حسنوند تاکيد کرد: علاوه بر اين، اگر قصد داريد سيمکارت خود رو به شخص ديگري واگذار کنيد، حتما حساب تلگرام را از طريق (Delete Account) پاک کنيد تا مالک جديد سيمکارت به تلگرام شما دسترسي نداشته باشد.

زلزله 4.4 ريشتري زرند کرمان را لرزاند

زمين لرزه اي به بزرگي 4.4 در مقياس امواج دروني زمين (ريشتر) روز گذشته حوالي زرند در شمال استان کرمان را لرزاند.به گزارش ايرنا از مرکز لرزه نگاري کشوري زمان وقوع اين زمين لرزه در عمق 10 کيلومتري زمين ساعت 9 و 46 دقيقه و 21 ثانيه روزگذشته ثبت شد.

اين زمين لرزه در مختصات طول جغرافيايي 56،55 و عرض جغرافيايي 30،81 روي داد و تاکنون از خسارات احتمالي آن گزارش رسمي دريافت نشده است.

محسن صالحي کرماني مديرکل مديريت بحران استانداري کرمان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: تاکنون گزارشي از خسارات احتمالي زمين لرزه زرند گزارش نشده است.

آتش‌سوزي اتوبوس مسافربري در سيستان‌وبلوچستان

جانشين رييس پليس راه راهور جزئيات حريق اتوبوس بنز در سيستان و بلوچستان را اعلام کرد. به گزارش برنا، سرهنگ ابراهيم وهاب زاده گفت: حوالي ساعت 4:30 بامداد روز گذشته در کيلومتر 30 محور سفيد آبه در شمال سيستان و بلوچستان يک دستگاه اتوبوس بنز از قسمت موتور دچار حريق شد.

وي با اشاره به اين که اتوبوس مذکور در اين حادثه به طور کامل سوخت افزود: خوشبختانه اتوبوس فاقد مسافر بوده و اين حادثه کشته و مجروحي به همراه نداشته است.

جانشين رئيس پليس راه راهور ناجا گفت: اتوبوس يادشده از زاهدان به سمت مشهد در حال حرکت بوده که برابر اعلام کارشناسان پليس راه استان به علت نامعلومي از ناحيه موتور آتش گرفت و پس از آن حريق به کل اتوبوس سرايت کرده و خودرو به طور کامل سوخته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي