جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5530


افتتاح فازهاي 17 تا 21 و بهره‌برداري از فاز يک طرح توسعه لايه‎هاي نفتي ميدان مشترک پارس جنوبي


استفاده از توان خارجي‌ها براي بهره‌برداري از لايه نفتي پارس جنوبي

احتمال تداوم توافق قوت گرفت؛
اعضاي اوپک در پي قيمت نفت 60 دلاري هستند


معادلات انرژي


ميز خبر


 افتتاح فازهاي 17 تا 21 و بهره‌برداري از فاز يک طرح توسعه لايه‎هاي نفتي ميدان مشترک پارس جنوبي 

 
بهره‌برداري از سکوهاي گازي فازهاي 17، 18، 19، 20 و 21 پارس جنوبي و فاز يک طرح توسعه برداشت و توليد از لايه‎هاي نفتي ميدان مشترک پارس جنوبي روز يکشنبه با دستور حجت‎الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رييس جمهور آغاز شد.

به گزارش ايسنا، رييس جمهور در آيين افتتاح رسمي فازهاي 17، 18، 19، 20 و 21 ميدان گازي پارس جنوبي، از طريق ارتباط ويدئو کنفرانسي با سکوهاي توليد گاز ضمن صدور فرمان آغاز بهره‌برداري از اين سکوها با بيان اينکه اين سکوها، سکوهاي پرش ايران به سمت پيشرفتي است که مورد نظر و شايسته ملت است، گفت: دست مريزاد مي‎گوييم به متخصصان و کارگراني که اين افتخارات را به معرض نمايش جهان گذاشته اند.

دکتر روحاني همچنين در فرمان افتتاح فاز يک طرح توسعه لايه‎هاي نفتي ميدان مشترک پارس جنوبي نيز با اشاره به اينکه برداشت از لايه‎هاي نفتي در ميدان مشترک پارس جنوبي يکي از آرزوهاي ديرينه در حوزه نفت و گاز کشور است، اظهار داشت: امروز خوشحاليم اين طرح به دست توانمندان صنعت نفت کشور به بهره‌برداري مي‎رسد و اميدواريم با توسعه اين طرح از توليد 30 تا 35 هزار بشکه در روز در اين فاز به 50 تا 60 هزار بشکه برسيم.


 استفاده از توان خارجي‌ها براي بهره‌برداري از لايه نفتي پارس جنوبي 

 
مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه برداشت از لايه نفتي پارس جنوبي نيازمند تکنولوژي هاي پيشرفته است،گفت: به همين دليل ترجيح ما اين است براي بهره‌برداري از اين لايه از تکنولوژي شرکت‌هاي معتبر خارجي استفاده کنيم.علي کاردر در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد لايه نفتي پارس جنوبي توضيح داد: تاکنون از اين لايه بهره‌برداري نمي‌شد و آغاز جريان برداشت از اين لايه جزو افتخارات سال 1395 است. در حال حاضر جريان دادن نفت خام از چاه‌ها و سکو به طرف پالايشگاهي که در منطقه لايه نفتي نصب شده آغاز شده است. قرار است برداشت از اين لايه به 35 هزار بشکه در روز برسد که اين امر براي نخستين دفعه در تاريخ ايران است که در دولت يازدهم اتفاق افتاد.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به تجهيزات مورد استفاده در لايه نفتي پارس جنوبي گفت: اين تجهيزات براي اولين بار است که در ايران قرار مي‌گيرد و مجهز و ويژه است. براي برداشت از اين لايه شرکت‌ها به صورت ترکيبي فعاليت کردند بخشي از آن در سنگاپور کار شد، بخشي چيني و بخشي از کار از ابوذبي منتقل شده زيرا در زمان تحريم مجبور بوديم به اين صورت اقدام کنيم.

کاردر با تاکيد بر اينکه برداشت از لايه نفتي پارس جنوبي بسيار سخت است، اظهار کرد: برداشت از اين لايه نيازمند تکنولوژيهاي پيشرفته است. بنابراين ترجيح ما اين است براي بهره‌برداري از آن حتما از تکنولوژي شرکتهاي خارجي معتبر استفاده شود. در اين راستا با شرکت مرس در حال مذاکره هستيم.

اين شرکت قبلا روي همين ميدان در کشور مقابل فعاليت داشته و از آن جايي که منافع مشترک ندارد انتخابش کرديم. سرمايه موردنياز براي بهره‌برداري از اين لايه چهار ميليارد دلار تخمين زده شده است.


 احتمال تداوم توافق قوت گرفت؛
 اعضاي اوپک در پي قيمت نفت 60 دلاري هستند 

 عربستان، عراق و کويت قيمت نفت 60 دلار براي هر بشکه را مطلوب مي‌دانند.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روزنامه وال استريت ژورنال، مسئولان اوپکي اعلام کردند که برخي توليدکنندگان عمده نفت در اين سازمان، از جمله عربستان، اکنون در پي قيمت نفت 60 دلار براي هر بشکه هستند که نشان‎دهنده احتمال تمديد توافق کاهش توليد است.

به گفته مسئولان ياد شده، عربستان، عراق و کويت باور دارند که نفت 60 دلاري مي‎تواند به اقتصاد آنها کمک و امکان افزايش سرمايه‎گذاري در بخش انرژي آنها را فراهم کند و همزمان، سبب جهش توليد نفت آمريکا نيز نشود.

پيش از اين، اين کشورها در پي قيمت نفت 55 دلاري بودند.

جبار العيبي، وزير نفت عراق، گفت: عراق مي‌خواهد قيمت نفت به 60 دلار افزايش يابد؛ اين هدف ماست.

برخي افراد آشنا با سياست‌هاي نفتي عربستان و کويت تأييد کردند که اين کشورها نيز اکنون خواهان قيمت نفت 60 دلار براي هر بشکه هستند.

يک فرد مطلع از سياست‌هاي نفتي عربستان گفت: سعودي ها براي واگذاري سهام سعودي آرامکو، به قيمت نفت 60 دلار نياز دارند.

طبق اعلام برخي از مسئولان اوپکي، آنها به اين نتيجه رسيده‌اند که همه فعالان بازار مي توانند در قيمت نفت 60 دلار، همزيستي داشته باشند.

يکي از مسئولان اوپکي گفت: به نظر ما اين سطح قيمت موجب تشويق سرمايه‎گذاري مي‌شود، اما توليدکنندگان نفت شيل را براي افزايش شديد توليد، تشويق نمي‌کند.


 معادلات انرژي 

 نظام جامع راهبري پژوهش و فناوري وزارت نفت بازنگري مي‎شود

نظام جامع راهبري پژوهش، فناوري و نوآوري وزارت نفت با هدف کارآمدسازي و تسهيل در اجراي طرح‌ها و پروژه‎هاي اولويت‎دار اين حوزه، بازنگري و اصلاح مي‎شود.

به گزارش شانا، معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت، اصلاح و بازنگري نظام جامع راهبري پژوهش، فناوري و نوآوري اين وزارتخانه را از طريق اداره کل امور پژوهش خود دنبال مي‎کند و در اين زمينه، در گام نخست با هدف تسريع فرايند تعريف و تصويب پروژه‎هاي پژوهش و فناوري، تفويض اختيار اصلاح «دستورالعمل فرايند تصويب‎خواهي و شاخص‎ها و الزام‎هاي تعريف و تصويب پروژه‎هاي پژوهش و فناوري صنعت نفت» به شرکت‎هاي اصلي و تابعه وزارت نفت به زودي ابلاغ مي‌شود.

براساس اين گزارش، به‎طور همزمان، بازنگري و اصلاح نظام جامع راهبري پژوهش، فناوري و نوآوري وزارت نفت با استفاده از مشاور متخصص و همچنين مشارکت همه ذينفعان و ارکان پژوهش و فناوري، در دست اقدام قرار دارد.

پيش‎بيني مي‌شود فرآيند اصلاح و بازنگري نظام جامع راهبري پژوهش، فناوري و نوآوري وزارت نفت، شهريورماه امسال پايان يابد.

نماينده عسلويه در مجلس:

افتتاح همزمان 6 فاز پارس جنوبي؛ رويدادي تاريخي براي صنعت نفت ايران

نماينده عسلويه در مجلس شوراي اسلامي گفت: در دولت يازدهم کارهاي عظيم و بزرگي در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي کشور انجام شده، اما افتتاح همزمان پنج فاز پارس جنوبي در اين دولت رويدادي بزرگ و تاريخي براي صنعت نفت کشور محسوب مي‌شود.به گزارش شانا، سکينه الماسي به افتتاح فازهاي پارس جنوبي با حضور رئيس جمهوري اشاره کرد و گفت: افتتاح همزمان 6 فاز پارس جنوبي و همچنين چهار طرح پتروشيمي، رويدادي بزرگ و تاريخي براي صنعت نفت کشور است.وي افزود: در حالي که کشور قطر در ميدان‌هاي مشترک نفت و گاز، برداشت بيشتري از ايران داشته است، افتتاح و بهره‌برداري از فازهاي پارس جنوبي در شرايط کنوني دستاوردي بزرگ در حوزه نفت و گاز براي ايران به شمار مي‎آيد.نماينده کنگان، دير، جم و عسلويه در مجلس عنوان کرد: فازهاي مختلف پارس جنوبي که روز يکشنبه، 27 فروردين‌ماه توسط رئيس جمهوري مورد بهره‌برداري قرار گرفته توسط کارشناسان و نيروهاي بومي تکميل شده که اين مهم افتخاري ملي براي ايرانيان است.عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در دولت يازدهم و با تلاش و کوشش مديران صنعت نفت و شخص وزير، کارهاي عظيم و بزرگي در حوزه نفت، گاز و پتروشيمي کشور انجام شده که ستودني است.به گزارش شانا، طرح توسعه فازهاي 18و 17، فاز 19، فازهاي 20 و 21، برداشت نفت خام از لايه نفتي پارس جنوبي و همچنين چهار طرح صنعت پتروشيمي با حضور دکتر حسن روحاني، رئيس جمهوري، مقام‎هاي بلندپايه و مسئولان کشور به طور رسمي افتتاح شد.

قره‌خاني مطرح کرد؛

سرعت بخشي فازهاي پارس جنوبي در دولت يازدهم

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس تاکيد کرد: فازهايي که در عسلويه به صورت رسمي افتتاح شد، در اين دولت با سرعت بخشي به آنها کارها به نتيجه رسيده است.

اسدا... قره‌خاني در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: برخي از اين پروژه‌ها از قبل شروع شده بود،‌ اما پايان نيافته بود و فازهاي 17،18، 19، 20 و 21 پارس جنوبي از جمله پروژه‌هايي بودند که بايد روند کار آنها با سرعت صورت مي‌گرفت و مواردي مانند خطوط انتقال، پالايش و فرآوري گاز، LPG و ... از جمله مواردي بودند که کار آنها با افتتاح اين فازها پايان پذيرفته است، در واقع فعاليت اين فازها به صورت يک زنجيره به هم پيوسته بودند که با سرمايه گذاري 20 ميليارد دلاري انجام شده است.

وي افزود: حتي در بخش پيش راه اندازي اين فازها حدود 4 ميليارد دلار صادرات نيز انجام شده است که اين پروژه‌ها به صورت رسمي افتتاح شد.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس با بيان اينکه کار سرعت بخشي به اين فازها در اين دولت انجام شده است گفت: امروز همه کارها آماده است تا تحويل پتروشيمي‌ها شود و آنچه که مربوط به استخراج فرآوري بوده در حال انجام است و در کمتر از دو سال درآمدزايي لازم را خواهد داشت.


 ميز خبر 

 سازمان استاندارد موظف به جلوگيري از واردات سوخت غيراستاندارد شد

نمايندگان مجلس با تصويب ماده اي از لايحه هواي پاک، سازمان استاندارد را موظف کردند از واردات سوخت فاقد استاندارد ملي جلوگيري کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، در ادامه جلسه علني روز يکشنبه مجلس شوراي اسلامي نمايندگان با تصويب ماده‏اي از لايحه هواي پاک، وزارت نفت را مکلف کردند حداکثر تا سه سال پس از لازم الاجرا شدن اين قانون، سوخت توليدي کشور اعم از بنزين، نفت و گاز، نفت کوره و نفت سفيد را مطابق با استانداردهاي ملي مصوب عرضه نمايد.

سازمان محيط زيست نيز مکلف شد از فعاليت پالايشگاه هاي فاقد توليد سوخت استاندارد جلوگيري به عمل آورد. علاوه بر اين سازمان استاندارد موظف شد از واردات سوخت فاقد استاندارد ملي جلوگيري به عمل آورد.

وزارت نفت، سازمان ملي استاندارد و سازمان محيط زيست موظف شدند گزارش عملکرد اين ماده را هر 6 ماه يک بار منتشر نمايند.

در ادامه با تصويب ماده ديگري، وزارت نيرو مکلف شد نسبت به توسعه، توليد و عرضه انرژيهاي تجديدپذير و پاک بهينه به نحوي اقدام نمايد که حداقل 30 درصد افزايش سالانه ظرفيت مورد نياز برق کشور از انرژيهاي تجديدپذير تأمين شود.

طرح‌هاي توسعه‎اي پتروشيمي عسلويه به شبکه تصفيه پساب متصل شدند

با بهره‌برداري از طرحي جديد در مجتمع پتروشيمي مبين به عنوان يکي از بزرگترين واحدهاي متمرکز يوتيليتي در سطح صنايع پتروشيمي ايران و خاورميانه، امکان دريافت و تصفيه پساب همه طرح‌هاي توسعه‎اي پتروشيمي در فاز 2 منطقه ويژه اقتصادي پارس (عسلويه) فراهم شد.

به گزارش شانا، بر اساس اعلام شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس، طرح توسعه واحد تصفيه پساب شيميايي شرکت پتروشيمي مبين به مراحل راه اندازي رسيده که با بهره‌برداري از اين طرح، ظرفيت تصفيه پساب‎هاي شيميايي طرح‎ها و مجتمع‌هاي پتروشيمي 170 مترمکعب در ساعت افزايش يافته است.

عمليات اجرائي واحد تصفيه پساب شيميايي شرکت پتروشيمي مبين شهريور ماه سال 1393 با هزينه بالغ بر 170 ميليارد ريال آغاز شد و در نهايت پس از انجام مراحل پيش راه‎اندازي در بهمن ماه سال گذشته هم‎اکنون اين طرح راه‎اندازي آزمايشي شده است.

با راه‎اندازي اين طرح، ظرفيت تصفيه پساب پتروشيمي مبين از 330 مترمکعب در ساعت به 500 مترمکعب در ساعت افزايش مي‌يابد و به اين ترتيب امکان دريافت و تصفيه پساب همه طرح‌هاي توسعه‌اي فاز 2 منطقه عسلويه توسط پتروشيمي مبين امکان‌پذير مي‌شود.

هم‎اکنون عمليات اجرايي 26 طرح جديد پتروشيمي با ظرفيتي بالع بر 35 ميليون و 700 هزار تن در فاز 2 منطقه ويژه اقتصادي پارس (عسلويه) آغاز شده که پتروشيمي مبين در کنار پتروشيمي دماوند مسئوليت تامين سرويس‌هاي جانبي مجتمعهاي پتروشيمي در فاز نخست و دوم منطقه ويژه انرژي پارس (عسلويه) را بر عهده دارند.

مديرعامل شرکت ملي نفت:

سرمايه‌گذاري 19 ميلياردي پارس جنوبي طي 2 سال جبران مي‌شود

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه در مجموع 71 ميليارد دلار در بخش خشکي و دريايي پارس جنوبي سرمايه‌گذاري شده است، گفت: 19 ميليارد دلار از منابع داخلي تامين شده که ظرف دو سال جبران خواهد شد.

به گزارش ايسنا، علي کاردر در مراسم افتتاح شش فاز پارس جنوبي با تاکيد بر اينکه افتتاح اين فازها بزرگترين سرمايه‌گذاري تاريخ صنعت نفت کشور است، گفت: برداشت قطر از ميدان پارس جنوبي 7.1 ميليارد مترمکعب بوده و ميزان برداشت ما به 1060 ميليارد مترمکعب رسيده است و سعي مي‌کنيم اين فاصله موجود را با سرعت پر کنيم. البته سهم ايران از ميدان پارس جنوبي نسبت به قطر کمتر است.

وي در مورد احتمال مهاجرت ميعانات گازي از ايران به قطر توضيح داد: کشور همسايه چاه‌هاي خود را در مرز حفر کرده ما هم همين کار را انجام داده‌ايم و مهاجرت اتفاق نمي‌افتد.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با بيان اينکه ايران 1060 ميليارد مترمکعب از پارس جنوبي برداشت کرده، گفت: 191 ميليارد ارزش آن بوده که منابع در اختيار دولت قرار نمي‌گيرد بلکه به اقتصاد کشور بازمي‌گردد و محاسبه مي‌شود. ميزان برداشت از ميدان پارس جنوبي اکنون نسبت به سال 95 دو برابر شده و از 285 ميليون مترمکعب به 570 ميليون مترمکعب رسيده است. بالاترين رکورد برداشت در سال 95 و به ميزان 155 ميليارد مترمکعب بوده است.

کاردر ادامه داد: در مجموع 71 ميليارد دلار در بخش خشکي و دريا سرمايه‌گذاري شده که 19 ميليارد دلار آن از منابع داخلي تامين شده است. بخشي از اين سرمايه از طريق بانک‌ها، اوراق مشارکت و صندوق توسعه تامين شد. اين سرمايه ظرف دو سال از طريق محصولات پارس جنوبي جبران مي‌شود.

وي در مورد مشارکت ايراني‌ها در بهره‌برداري از پارس جنوبي توضيح داد: بيش از 70 تا 75 درصد پروژه‌هاي جديد پارس جنوبي از منابع داخلي تامين شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي