جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5532


صبر در مقابل بيماريها باعث پايداري و مقاومت بدن مي شود


نانوابزاري براي شناسايي نشانگرهاي بيماري سرطان در بدن


سلول هايي که پناهگاه اچ آي وي هستند


راه‌هاي پيشگيري از آرتروز زانو


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 صبر در مقابل بيماريها باعث پايداري و مقاومت بدن مي شود 

 
اغلب درمان‌ها در طب از تجربه بهتر قابل انجام است و هر مسئله علمي بايد از طريق تجربه صحت آن مورد تاييد قرار گيرد.

پايداري و توانائي انسان‌ها در مقابل امراض و مشكلات در اثر صبر افزايش مي‌‌يابد و بي صبري و ناپايداري باعث استفاده از انواع وسايل، داروها و غيره مي‌‌گردد كه باعث كم شدن مقاومت بدن مي‌‌گردد.

گرچه بعضي از بيماري‌ها در طول زمان پيشرفت مي‌‌كنند ولي تغذيه، محيط و عوامل ديگر نيز در اين امر دخيل مي‌‌باشند، كه صبر بايد با دقت و رعايت ضوابط و احتياطات لازم انجام گيرد كه در اين صورت بيماري و عوارض نمي‌‌توانند پيشرفت نمايند.

بهتر است بدون ترس بي‌مورد و با قرار دادن مواد و تغذيه درست و تقويت قواي بدن از صبر و بردباري هم براي بالا بردن مقاومت بدن بهره گيريم تا كمتر از بيماري و عوارض آنها آسيب دريافت نمائيم.

بسياري از مشكلات و عوارض در اثر صبر از بين مي‌‌روند بعنوان مثال اغلب بيماري هاي ميكربي و حتي انگلي با تغيير محيط، رژيم غذائي و ديگر عوامل عمر موجودات كوچك و بزرگ پايان مي‌‌رسد و بيماري از بين مي‌‌رود و در بيماري هاي مربوط به غير موجودات جاندار و زنده مقاومت بدن در زمان صبر و بردباري افزايش مي‌‌يابد و طول عمر افزايش مي‌‌يابد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 نانوابزاري براي شناسايي نشانگرهاي بيماري سرطان در بدن 

 
محققان يک تيم تحقيقاتي متشکل از چند دانشگاه مختلف، موفق به ساخت نانوابزاري شدند که قادر است نشانگرهاي بيماري سرطان را شناسايي کند. با اين کار نياز به نمونه‌برداري مستمر وجود ندارد.

رصد برخي بيماري‌ها نظير سرطان بدون تصويربرداري و نمونه‌برداري‌هاي مکرر بسيار دشوار است، اما از فناوري‌ نانو مي‌توان براي اين کار استفاده کرد. محققان نشان دادند که حسگرهاي بسيار کوچک از جنس نانولوله‌ کربني مي‌تواند براي حل اين مشکل مورد استفاده قرارگيرند. اين حسگرها زير پوست قرارگرفته و يا مي‌توان آنها را در ادوات پوشيدني مورد استفاده قرار داد.

اين حسگر با جذب و نشر پرتو مادون قرمز کار مي‌کند. اين پرتو حاوي اطلاعاتي درباره زيست‌نشانگرهاي بيماري است، نشانگرهايي که انعکاس‌دهنده فعاليت‌هاي زيستي در بدن هستند. با استفاده از اين نانوحسگر مي‌توان دريافت که آيا تومور در حال رشد است يا خير؟ نور از ميان بافت به ضخامت چند سانتيمتر عبور کرده و مورد آناليز قرار مي‌گيرد.

دانيل هلر از محققان MSK مي‌گويد: «ما قصد داشتيم تا روشي غيرتهاجمي براي اندازه‌گيري زيست‌نشانگرها ارائه کنيم. در اين پروژه موفق شديم يک گام رو به جلو برداريم و در نهايت روشي جايگزين براي نمونه‌برداري ارائه کرديم تا نياز به تکرار آزمايش و نمونه‌برداري نباشد.»

اين حسگرهاي نانولوله‌اي از ميکرو RNA به عنوان نشانگر استفاده مي‌کنند. تغييرات غلظت اين نشانگر در بدن توسط اين نانوحسگر شناسايي شده و با تغيير رنگ اين موضوع نمايش داده مي‌شود. محققان اين پروژه معتقداند که اين نانوحسگر مي‌تواند چند ميکرو RNA را شناسايي کرده و در نهايت از اطلاعات آن براي شناسايي دقيق بيماري استفاده کند.

اين گروه تحقيقاتي از اين حسگر روي موش‌ها استفاده کردند که نتايج قابل توجهي به دست آمده است. البته هنوز مشخص نيست که کدام ميکروRNA براي شناسايي بهتر بيماري مناسب است و محققان در حال کار روي گزينه‌هاي احتمالي براي اين کار هستند. با تعيين دقيق‌تر ميکروRNA مورد نظر، نتيجه کار اين نانوحسگر قابل اعتمادتر خواهد شد.


  سلول هايي که پناهگاه اچ آي وي هستند 

 محققان دانشگاه کاروليناي شمالي سلول‌هايي را شناسايي کردند که به عنوان پناهگاه امني براي ويروس HIV عمل مي‌کنند و امکان بقاي اين ويروس را در جريان درمان بيماري ايدز فراهم مي‌کنند.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، اين تحقيقات نشان مي‌دهد علاوه بر سلول‌هاي T که يکي از اجزاي مهم سيستم ايمني بدن محسوب مي شوند، انواع ديگري از سلول‌ها مي‌توانند به عنوان ميزبان ويروس HIV عمل کنند.

اين سلول‌ها که ماکروفاژ نام دارند، پناهگاه بسيار مناسبي براي ويروس HIV محسوب مي شوند، اما تا کنون در روش هاي درماني بيماري ايدز مورد توجه قرار نگرفته‌اند.

ماکروفاژها نوعي سلول سيستم ايمني هستند که ياخته‌هاي فرسوده و بقاياي سلولي، اجسام خارجي و هر چيزي را که فاقد پروتئين‌هاي موجود در سلول‌هاي سالم بدن باشد، به درون خود کشيده و با استفاده از آنزيم از بين مي‌برند. اين سلول‌ها در بيماري‌زايي ويروس HIV موثر بوده و موجب انتقال آن به مغز مي‌شوند.

در جريان درمان بيماري، ويروس HIV به شدت سرکوب مي‌شود؛ اما تعدادي از ويروس‌ها درون ماکروفاژها باقي مانده و به حيات خود ادامه مي‌دهند و پس از توقف فرآيند درمان، بدون نياز به سلول‌هاي T مجددا شروع به توليد مثل مي‌کنند.

گام بعدي محققان تشخيص عامل بقاي ويروس HIV در ماکروفاژها و چگونگي واکنش اين سلول‌ها به درمان‌هايي است که به‌طور خاص براي نابودي HIV طراحي شده‌اند.


 راه‌هاي پيشگيري از آرتروز زانو 

 دبير برنامه ارتوپدي در کنگره جامعه جراحان ايران با اشاره به اينکه ساييدگي زانو از بين آرتروز هاي کل بدن شايع تر است، گفت: مي توان از آرتروز زانو با روش‌هاي سبک زندگي سالم پيشگيري کرد.

به گزارش روابط عمومي انجمن جراحان ارتوپدي ايران، دکتر محمود کريمي مبارکه با اشاره به اينکه ساييدگي مفاصل زانو بين آرتروز هاي کل بدن شايع تر است، گفت:آرتروز زانو در کشور ما به دليل فرهنگ، آداب غدايي و ... همچون نشستن چهار زانو، دوزانو و استفاده از دستشويي ايراني بيشترين فشار را به کشکک زانو وارد مي کند و از شايع ترين بيماري هاي زانو است .

وي در ارتباط با راه هاي درمان و جلوگيري از ارتروز زانو تصريح کرد: کاهش وزن براي کساني که افزايش وزن دارند،تقويت عضلات اطراف زانو، تغيير سبک زندگي همچون صحيح نشستن، استفاده از صندلي، رعايت مسائل ورزشي و استفاده از آسانسور به جاي پله، از روش‌هاي پيشگيري از آرتروز زانو است.

اين فوق تخصص زانوافزود: اگر بيمار با رعايت سبک زندگي سالم و استفاده از داروهاي ضد التهاب، درد او بهبود نيافت و همچنين نتايج راديوگرافي حاکي از آرتروز شديد بود، جراحي و تعويض مفصل براي بيمار ضرورت مي يابد. کريمي مبارکه گفت: کنگره ارتوپدي انجمن جراحان ايران 18تا 22ارديبهشت ماه سال جاري در سالن همايش رازي برگزار مي شود.

وي ادامه داد: اين کنگره ارتوپدي به شکل ارائه سخنراني بوده که بعد از اينکه 3 نفر سخنراني کردند،همه شرکت کنندگان به صورت پرسش وپاسخ انجام داده و با تبادل نظر و معرفي کيس هاي ارتوپدي به گونه ايي در جمع مشارکت دارند و فقط شنونده نيستند.

دبير برنامه ارتوپدي در کنگره جامعه جراحان ايران افزود: پزشکان مي توانند به صورت اينترنتي و يا حضوري در روز کنگره براي ثبت نام اقدام کنند، همچنين شرکت در اين کنگره حداکثر امتياز بازآموزي را براي آنها به همراه دارد.

کريمي مبارکه با اشاره به اينکه در اين کنگره ارتوپدي کارگاه هاي آموزشي هم براي شرکت کنندگان برگزار مي شود، گفت: اين کارگاه ها شامل تعويض مفصل زانو، تروما، شکستگي ها است.وي در پايان خاطر نشان کرد: از 4 روز کنگره 1 روز آن اختصاص به همکاران پرستار در حوزه ارتوپدي داده شده ،زيرا لازم است پرستاراني که در بخش ارتوپدي مشغول کار هستند آموزش هاي لازم در اين زمينه را فراگيرند.


 خبرهاازعالم علم 

 رييس دانشگاه علوم پزشکي ايران اعلام کرد

ساخت بزرگترين بيمارستان سوختگي کشور تا پايان سال

رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران، پروژه‌هاي بهداشتي - درماني در حال ساخت تهران که از سوي اين دانشگاه در دست اقدام است را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، دکتر حاج ميراسماعيل در مراسم افتتاح بيمارستان 120 تختخوابي امام حسين (ع) در شهرستان بهارستان، گفت: اين منطقه يکي از پرتراکم‌ترين مناطق تهران است و بيش از 600 هزار نفر جمعيت دارد، اما تا کنون حتي يک تخت بيمارستاني هم نداشت. بنابراين خوشحاليم که امروز اولين برگ زرين طرح تحول نظام سلامت در شهرستان بهارستان نمايان شد.

وي افزود: البته با توجه به بالا بودن جمعيت اين شهرستان، اين تعداد تخت بيمارستاني جوابگوي مردم نخواهد بود. بر همين اساس ما زميني را در نسيم شهر به ساخت بيمارستان اختصاص داده‌ايم که قرار است به زودي کار ساخت يک بيمارستان 250 تخت خوابي در آنجا آغاز شود.

حاج مير اسماعيل همچنين اظهار کرد: از طرفي دو کلينيک ويژه در شهرستان بهارستان در حال احداث است که يکي از آنها 50 درصد و ديگري 10 درصد پيشرفت داشته است.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران ادامه داد: خوشبختانه به مدد طرح تحول نظام سلامت، دانشگاه علوم پزشکي ايران که حدود 5 ميليون و 200 هزار نفر از مردم را تحت پوشش خدمات خود دارد، توانسته خدمات ارزنده‌اي را به مردم ارائه دهد. اين دانشگاه هفت بيمارستان ديگر هم در حال ساخت دارد که کارهاي آن در حال انجام است. از طرفي بزرگترين بيمارستان سوختگي کشور نيز در منطقه پنج در حال ساخت است که تا کنون 50 درصد پيشرفت داشته و اميدواريم تا پايان سال افتتاح شود. همچنين يک بيمارستان روانپزشکي در غرب تهران در دست ساخت داريم.

وي با بيان اينکه در بيمارستان‌هايي مانند شهداي هفت تير و فيروزآبادي نيز اقدامات خوبي در حال انجام است، گفت: اميدواريم بتوانيم آنها را تا پايان سال به اتمام برسانيم. دو بيمارستان ديگر هم در شهرستان‌هاي ملارد و قدس که به ترتيب ظرفيت 160 و 170 تختخوابي دارند، عمليات ساخت و ساز آغاز شده است.


 خبرپزشكي 

 6 نوشيدني براي تقويت مغز

موادي که طبيعت در اختيار ما قرار مي دهد، يکي از بهترين داروها براي تقويت مغز و حافظه هستند. استفاده از برخي نوشيدني هاي طبيعي تاثير شگفت انگيزي در سالم نگه داشتن مغز دارد.

1- آب انار

اين ميوه سرشار ازآنتي اکسيدان هاي منحصر به فرد است که علاوه بر بهبود حافظه، قدرت شناختي فرد را نيز افزايش مي دهد. نوشيدن روزي يک ليوان آب انار مفيد است.

2- چاي

چاي سياه يا سبز، در تقويت عملکرد مغز موثر است «EGCG» موجود در چاي سبز علاوه بر تقويت حافظه باعث افزايش روند توليد سلول هاي مغز نيز مي شود. چاي سرشار از آنتي اکسيدان است.

3- شکلات تلخ

فلاوونوئيد کاکائو، ديواره رگ هاي خون را شل مي کند و در کاهش فشارخون نقش دارد. اين امر باعث مي شود اثر تخريبي کمتري روي مغز ايجاد شود. مصرف يک فنجان شکلات داغ مي تواند خطر بروز سکته را کاهش دهد.

4- چاي دارچين و زردچوبه

دارچين حاوي 2نوع ترکيب پروآنتوسيانين و سينامالدئيد است که ميزان پروتئين هاي T در مغز را کاهش مي دهد. پروتئين هاي T رسوب مغزي ايجاد مي کند که در بيماري اختلال حافظه نقش دارد. زردچوبه به علت داشتن ماده فعال به نام کورکومين مانع از پيشرفت اين اختلال مي شود. براي کسب نتيجه مطلوب مقدار کمي روغن زيتون نيز به اين نوشيدني اضافه کنيد. روغن زيتون حاوي ترکيبي است که از ابتلا به آلزايمر پيشگيري مي کند.

5- آب معمولي

علاوه بر اين که 70درصد بدن انسان را آب تشکيل مي دهد، براي دفع سموم و حفظ شادابي پوست ، بدن نياز به آب دارد. به همين دليل است زماني که بدن تان دچار کمبود آب مي شود، نمي توانيد درست فکر کنيد و دچار سردرد مي شويد.

6- آب سيب، هويج و چغندر قرمز

نوشيدني مخلوط اين 3ماده، سرشار از آنتي اکسيدان، ويتامين ها و مواد معدني است. چغندر، ميزان توليد اکسيدنيتريک را در مغز افزايش مي دهد و گردش خون را بهبود مي بخشد. هويج حاوي بتاکاروتن است که نه فقط براي چشم مفيد است بلکه از استحاله مغز نيز جلوگيري مي کند. سيب از بروز بيماري استحاله عصب از جمله آلزايمر پيشگيري مي کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي