جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

رئيس جمهوري:
اجازه طولاني شدن مشکلات سيل زدگان را نمي دهيم


نامه تيلرسون به مجلس نمايندگان آمريکا مبني بر پايبندي ايران به تعهدات برجامي‌اش


خبر


جشن 75 سالگي محمد علي بهمني، شاعر


ترامپ در جمع کارگران آمريکايي


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار فرماندهان و جمعي از يگانهاي نيروهاي چهارگانه ارتش:
انتخابات بايد گسترده، سالم، پر شور و با امنيت برگزار شود


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


  رئيس جمهوري:
  اجازه طولاني شدن مشکلات سيل زدگان را نمي دهيم 

 
رئيس جمهوري در جريان بررسي وضعيت مناطق سيل زده آذربايجان شرقي گفت: دولت تمام تلاش خود را براي حل مشکلات هموطنانمان در استان هايي که گرفتار اين بلاي طبيعي شده اند، به کار مي گيرد و اجازه نمي دهد مشکلات اين عزيزان طولاني شود. به گزارش ايرنا، حسن روحاني در جمع اهالي روستاي سيل زده چنار شهرستان عجب شير با بيان اينکه حادثه سيل براي همه مردم ايران به ويژه در استان اذربايجان شرقي و روستاي چنار تلخ و دلخراش بود، اظهار کرد: عزيزاني که از دست رفتند همه برادران و خواهران مردم غمزده ايران اسلامي هستند.وي ادامه داد: در اين روزها مردم استان هاي آذربايجان شرقي و غربي ، اردبيل و کردستان روزهاي تلخي را سپري کردند، ولي اهالي روستاي چنار بيشترين غم را کشيدند .

روحاني با بيان اينکه از دست دادن 20 نفر از اهالي اين روستا بسيار تکان دهنده بوده و هنوز 2 نفر از پيکر مفقودان يافته نشده است، گفت: دولت همه توان خود را براي بازسازي منازل تخريب شده و آسيب ديده در قالب کمک هاي مستقيم و تسهيلات کم بهره بکار مي بندد.وي بر مناسب سازي خانه هاي روستاها تاکيد کرد و گفت: دولت براي ساماندهي خانه هاي روستايي در حريم رودخانه ها بايد برنامه ريزي کند.رئيس جمهوري با اشاره به اختصاص اعتبار اوليه براي ساماندهي وضعيت مناطق خسارت ديده از سيل در 4 استان کشور گفت: تلاش براي حل مشکلات ادامه دارد و همه مسئولان از رهبري تا نيروهاي امدادي و درماني ، سپاه و ارتش در کنار آسيب ديده ها هستند.وي با تاکيد بر اينکه هيچگاه نبايد همديگر را در روزهاي سخت فراموش کنيم، گفت: مردم ما در اين زمينه نمره 20 دارند و امدادرساني به روستاي چنار هم بايد با نمره 20 در تاريخ باقي بماند تا در کنار هم بودن مردم در روزهاي سخت ثابت شود.وي با تاکيد بر ضرورت تلاش براي يافتن اجساد مفقود شده اين حادثه به ستاد بازسازي دستور داد از امروز نسبت به آغاز عمليات بازسازي خانه هاي آسيب ديده اقدام کنند.


 نامه تيلرسون به مجلس نمايندگان آمريکا مبني بر پايبندي ايران به تعهدات برجامي‌اش 

 رکس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريکا به وقت محلي با ارسال يک نامه به «پل رايان» رئيس مجلس نمايندگان اين کشور پايبندي ايران به تعهدات برجامي‌اش را اعلام کرده است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس نوشت، تيلرسون در اين نامه تاکيد کرده است که دولت آمريکا در حال بررسي توافق هسته‌اي براي ارزيابي اين موضوع است که آيا ادامه تعليق تحريم‌ها در راستاي منافع ملي آمريکا قرار دارد يا نه؟وي در نامه خود بار ديگر اين ادعاي واهي را تکرار کرده است که ايران يکي از کشورهاي پيشرو در حمايت از تروريسم است.

دولت آمريکا هر 90 روز يک بار بايد گزارشي مبني بر تاييد پايبندي ايران به تعهدات هسته‌اي‌اش ذيل برجام را به کنگره ارايه دهد و اين نخستين بار است که دولت ترامپ اين تاييديه را ارايه مي‌کند.برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در 26 دي‌ماه 1394 اجرايي شد و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تا کنون در گزارش‌هاي فصلي پايبندي ايران به تعهدات هسته‌اي‌اش را تاييد کرده است.

بر اساس برجام رييس‌جمهور آمريکا متعهد شده است تحريم‌هاي هسته‌اي و اقتصادي کشورش عليه ايران را برداشته يا متوقف کند. اين دستور از زمان اجراي برجام تاکنون هر چهار ماه يک بار تمديد شده است.


 خبر 

 در نامه اي به دستگاههاي اجرايي؛

جهانگيري بسته‌هاي رونق توليد و اشتغال را ابلاغ کرد

معاون اول رييس جمهوري در ابلاغيه اي، دستگاههاي اجرايي و وزارتخانه هاي مختلف را به اجراي «بسته‌هاي رونق توليد و اشتغال» در سال 96 مکلف کرد.به گزارش ايرنا، اسحاق جهانگيري در اين ابلاغيه تاکيد کرده است: دستگاههاي اجرايي بايد برنامه اجرايي مربوط را مطابق مفاد و زمانبندي مندرج در بسته‌ها در قالب « نظام يکپارچه پيشبرد و پايش اقتصاد مقاومتي- نيپا » تنظيم و از طريق سامانه نيپا به دبيرخانه ستاد ارسال و گزارش ماهانه اقدامات به عمل آمده براي اجراي اين مصوبه را به طور مستمر به دبيرخانه ستاد ارايه نمايند.

محسني‌اژه‌اي:

دست به دست هم دهيم تا آسيب‌هاي اجتماعي کاهش يابد

معاون اول قوه قضاييه گفت: همه بايد دست به دست هم دهيم تا اقدامات در راستاي کاهش آسيب‌هاي اجتماعي به پيش رود، اختلاف نظرهايي هم وجود دارد که ان‌شاءالله حل مي‌شود.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين محسني‌اژه‌اي در گردهمايي روساي کل دادگستري، دادستان‌ها و معاونين اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم کل کشور به موضوع آسيب‌هاي اجتماعي، سياست‌ها و راهبردهاي قوه قضاييه در راستاي کنترل و کاهش آسيب‌هاي اجتماعي اشاره و اظهار کرد: موضوع نشست کاهش آسيب‌هاي اجتماعي است که بيان چند نکته خارج از لطف نيست. همه ما دو وظيفه داريم؛ يکي وظيفه اداري و مسئوليتي که در قوه قضاييه بر دوش ما است،‌ وظيفه بالاتر از اين وظيفه،‌ وظيفه ديني و دِيني ما است. سخنگوي قوه قضاييه با تشکر از معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضاييه به عنوان نيروي خلاق و دلسوز گفت: ايشان اهتمام فراواني براي اجرايي کردن منويات رهبري داشته‌اند. کار بسيار سنگين است و ابعاد گوناگوني دارد. همه بايد دست به دست هم دهيم تا کار پيش برود.

انفجار تروريستي در جنوب غرب حلب با38 کشته و زخمي

تلويزيون سوريه از کشته و زخمي شدن 38 تن در يک انفجار بمب در جنوب غرب حلب خبر داد.به گزارش ايسنا، شبکه خبري روسيا اليوم به نقل از تلويزيون سوريه اعلام کرد که اين انفجار تروريستي در محله صلاح الدين در جنوب غرب حلب رخ داد که به کشته شدن شش تن و زخمي شدن 32 تن منجر شد.محله صلاح‌الدين از زمان خروج شورشيان مسلح از حلب در دسامبر گذشته به طور کامل در تسلط ارتش سوريه است.


 جشن 75 سالگي محمد علي بهمني، شاعر 


 ترامپ در جمع کارگران آمريکايي 


 سرمقاله 

 
به مناسبت روز"سعدي" استاد اخلاق؛

چشم بسته راه مي‌رويم

حميدرضا عسگري

ابومحمد شيخ مصلح الدين معروف به "سعدي شيرازي" بي ترديد بزرگترين شاعري است که بعد از فردوسي آسمان ادب فارسي را با نور خيره کننده اش روشن ساخت و آن روشني با چنان تلألويي همراه بود که هنوز تاثير آن کاسته نشده است و اين تاثير تا زماني كه پارسي و پارسيان پابرجا هستند، همچنان برقرار خواهد ماند.

اين بزرگ مرد و نكته بين ادب فارسي، تمام حاصل عمر خويش و تجارب دنيايي را كه به واسطه تحصيل و سفرهاي متعدد به دست آورده بود را در قالب شعر و نثر در گنجينه ارزشمندش يعني گلستان و بوستان براي ما به جاي گذاشت. افسوس كه ما قدر ميراث مردان بي‌همتاي ادبي خود را ندانسته‌ايم و حتي در شناخت آنها بايد از آثار و دستاوردهاي غيرايرانيان بهره گيريم!.

اما تامل و تاكيد سعدي بر نكات اخلاقي و پند و اندرز بني‌آدم، سبب شده تا وي را استاد سخن و شيخ اجل بنامند. سعدي در باب اخلاقيات در موارد بسيار زيادي به پند و نصيحت ابناي بشر مي پردازد که مقصود وي راهنمايي و ارشاد خلق است.

زيرا او آموزگاري است آگاه وپيري پخته وسرد و گرم چشيده، هنرمندي است روشن ومصلحي خيرانديش، طالب علم است آزاده وشريف، وخواهان حق وعدل، شيفته ارزش هاي اصيل انساني است وطرفدار خلق خدا ونيز مدافع بي ادعاي همه آن چه مربوط است به مردم وعوالم آن ها.

گرفتاري و آفت اجتماع امروز ما نيز همان است كه شيخ اجل در قرن هفتم به آن اشاره و عمرش را صرف آن كرد تا آيينه ادب و اخلاق درميان ايرانيان همواره شفاف و بي‌ آلايش باشد. اما امروز اين اخلاقيات درجامعه مورد توجه نيست و در بسياري از موارد جاي خود را به بي مسئوليتي و بي تفاوتي و بي اخلاقي داده است.

فرهنگ امروز ما يا همان اخلاقي كه سعدي جان گران مايه درآن صرف كرد، دچار آلودگي‌هاي فراواني گشته است. دروغ و ريا ريشه در بطن جامعه كرده و موجب بروز فساد در ابعاد مختلف زندگي ما گرديده است.رياكاري و نبود صداقت ، به زعم سعدي مانند "روزه داشتن طفلي است که در نهان غذا مي خورد و دل خوش است که پدر و ديگران او را روزه دار مي پندارند!".

امروز فضاي سياسي كشورمان به اين عارضه دچار شده و برخي آنچنان خود را صاحب صلاح معرفي مي‌كنند و از خواسته‌هاي مردم مي‌گويند كه گويا توان معجزه دارند و فرستاده‌اي آسماني هستند. اما مردم از زير و بم آنها باخبرند و درحقيقت غافل اصلي خود آنها هستند.

امروز جامعه ما به دنبال "مردان نكونامند كه نميرند هرگز"، چون بدي‌هاي بسياري را به چشم ديده‌اند و اعتمادشان خدشه دار شده است. آيينه اخلاق ما امروز كدر شده و چهره‌هاي واقعي ما را پشت آلودگي‌ها پنهان كرده است. لذا جامعه باديدن اين بد اخلاقي‌ها دچار رخوت و بي مسئوليتي نسبت به وضعيت خود وديگران مي‌شود.

امروز بني آدم كه اعضاي پيكرند، روابطشان باهم سرد شده و فراموش كرده‌اند كه درآفرينش از يك گوهر بوده اند. خستگي جامعه باعث شده تا مردم كم حوصله شوند و خود را غرق در مشكلات معيشتي بيابند. وضعيت براي جامعه به گونه‌اي است كه همه درپي گرفتاري‌هاي خود هستند و مجالي براي ديگران ندارند.

حال امروز اين گرفتاري مردم به ابزار و فرصتي براي خودنمايي آنهايي تبديل شده كه در شكل گيري اين وضعيت بي تقصير نبوده‌اند.وقتي ادب و متانت، صداقت و انسانيت در ميان فضاي سياسي ما رعايت نشود و درميان مردم القا شود كه لازمه سياست به معناي امروزي، دروغ، فريب، نيرنگ و قدرت طلبي شده است، چه انتظاري مي‌توان از جامعه و مكدر شدن آينه اخلاق داشت؟!. چطور مي‌توان انتظار داشت تا در مرداب اخلاق ، "گلستان و بوستان" جوانه زند.چشم را بر روي حقايق بسته‌ايم و با مصلحت محوري همه امور را ناقص و معيوب اجرا مي كنيم و دلخوش به اين مسئله هستيم كه در چارچوب قانون همه چيز مناسب و به سامان درحال اجراست. ماچشم بر ديدن فقر و زندگي با مشقت مردم بسته‌ايم، چشم برروي اعتياد و فحشا نمي‌گشاييم، چشمان ما كودكان و زنان بي سرپرست را ناديده مي‌انگارد، افزايش گراني‌هاي كمرشكن، فسادهاي مالي نجومي، تلاش مردمي كه براي دريافت يارانه مضطرب شده‌اند و... اين‌ها همه به دور از اخلاق و انسانيت است. پرداختن به امورات و مشكلات مردم، اصلي ترين و نيكوترين صفات اخلاقي است و تمام عمر امثال بزرگاني همچون سعدي شيرازي در فراخور زمان و مهارتشان، صرف تاكيد اين موضوع و هشدار به خلق گرديده است. اميدواريم غبار بي‌تفاوتي و بي‌مسئوليتي از جامعه ما رخت بندد و همه ما به وظايف انساني خود درقبال ديگران عمل كنيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار فرماندهان و جمعي از يگانهاي نيروهاي چهارگانه ارتش:
 انتخابات بايد گسترده، سالم، پر شور و با امنيت برگزار شود 

 حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار فرماندهان و جمعي از يگانهاي نيروهاي چهارگانه ارتش به مناسبت روز ارتش و نيروي زميني با اشاره به نقش اقتدار، توانايي‌ها و انگيزه بالاي ارتش در تأمين امنيت کشور، نيروهاي نظامي را يکي از مؤلفه هاي تأمين امنيت برشمردند و با تأکيد بر تأثير عملکرد دستگاههاي اقتصادي، علمي و تحقيقاتي، و آموزشي و فرهنگي در جلوگيري از به نتيجه رسيدن اهداف دشمن، اولويت درجه يک کشور را مسائل اقتصادي دانستند و گفتند: اصلي ترين وظيفه مسئولان، پيگيري سياستهاي اقتصاد مقاومتي بويژه در بخش اشتغال و توليد و تلاش جدي براي حل مشکلات معيشتي مردم و همچنين ايستادگي در مقابل ابرقدرتها و نترسيدن از تشر آنها است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به انتخابات 29 ارديبهشت، انتخابات در نظام جمهوري اسلامي را نماد مردم سالاري اسلامي و مايه عزت و افتخار و قدرت و سربلندي دانستند و تأکيد کردند: بايد مردم، مسئولان و نامزدها، انتخابات را قدر بدانند و زمينه يک انتخابات پرشور و شوق و با نشاط، سالم، با امنيت و گسترده را فراهم کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي در اين ديدار با گراميداشت روز ارتش و تجليل از خانواده ها و همسران و فرزندان ارتشيان به عنوان همسنگران و همرزمان واقعي آنها، تعيين روز ارتش بوسيله امام (ره) را يکي از بهترين و هوشمندانه‌ترين اقدامات امام راحل برشمردند و گفتند: اين اقدام علاوه بر مستحکم کردن پايه هاي ارتش جمهوري اسلامي، موجب يأس و نااميدي بسياري از توطئه گران، در آن زمان شد.

ايشان با تأکيد بر اينکه تعيين روز ارتش از جانب امام خميني (ره) به معناي پذيرش هويت ارتش با همه مختصات و شرايط آن در ابتداي پيروزي انقلاب بود، افزودند: حفظ و تقويت ارتش، اعتقاد قلبي و عميق امام(ره) بود و اين تصميم صحيح امام موجب شد ارتش در همه قضاياي بعد از انقلاب، خوش بدرخشد.

رهبر انقلاب اسلامي، ايستادگي در مقابل توطئه هاي دروني را يکي از نمونه هاي کارنامه درخشان ارتش برشمردند و گفتند: نقش آفريني ارتش در دوران دفاع مقدس و ارائه جلوه هاي عملي از سطوح بالاي اخلاق و معنويت در کنار قدرت رزمي، يکي ديگر از افتخارات آن است.

حضرت آيت الله خامنه اي، شهيدان صياد شيرازي و بابايي و بسياري از شهداي ارتش را الگوهاي عملي از اخلاق و معنويت خواندند و تأکيد کردند: ارتش جمهوري اسلامي امروز يک نيروي فکري و معنوي و داراي انگيزه هاي پاک و مقدس است که اين يکي از آثار مهم اقدام امام در تعيين اين روز است و بايد اين ارزشها قدر دانسته و تقويت شوند.

ايشان با تأکيد بر لزوم افزايش آمادگي هاي روحي و معنوي ارتش، به نقش مهم نيروهاي مسلح در تأمين امنيت اشاره کردند و افزودند: امنيت براي يک کشور بسيار مهم است و هرچه نيروهاي مسلح مقتدرتر و پرانگيزه تر باشند، اين اقتدار حتي اگر با تحرک نظامي هم همراه نباشد، زمينه ساز ايجاد امنيت خواهد بود.

فرمانده کل قوا، فرماندهان ارتش را به تربيت انسانهايي که بتوانند الگو باشند توصيه و خاطرنشان کردند: روز به روز بايد الگوهاي اخلاقي همچون شهيد صياد و شهيد بابايي در سازمان بزرگ و داراي شوکت ارتش افزايش يابد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه نيروهاي مسلح از مهمترين حصارهاي تأمين امنيت براي مردم بشمار مي روند، افزودند: علاوه بر نيروهاي مسلح، مجموعه ها و دستگاههاي اقتصادي، آموزشي، علمي و تحقيقاتي و فرهنگي نيز اگر در جهت مقابله با اهداف دشمن و به عنوان بخش هاي تکميل کننده يکديگر، عمل کنند، قطعاً هماهنگ با نيروهاي مسلح، زمينه ساز حفظ و تقويت امنيت ملي و توسعه و پيشرفت کشور خواهند شد.

حضرت آيت الله خامنه اي يکي از طراحي هاي اصلي دشمن را، استفاده از نقاط ضعف و مشکلات اقتصادي براي ضربه زدن به ملت ايران، دانستند و خاطرنشان کردند: به همين علت در سالهاي اخير شعارهاي اقتصادي برگزيده و برجسته شدند.

برروي مسئله معيشت مردم و نيروهاي مسلح و تقويت اقتصاد كشور تاكيد دارم

ايشان تقويت بنيه اقتصادي کشور را حساس ترين و کليدي ترين موضوع برشمردند و گفتند: بر همين اساس بر اجراي سياستهاي اقتصادي مقاومتي به عنوان يک مجموعه «کار و حرکت و اقدام» بويژه بر موضوع اشتغال و توليد و همچنين مسائل معيشتي مردم و کارکنان دستگاههاي مختلف از جمله نيروهاي مسلح تأکيد دارم.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تمرکز بدخواهان نظام اسلامي براي استفاده از نقاط ضعف اقتصادي به منظور ايجاد اخلال، خاطرنشان کردند: وقتي انگيزه و هدف دشمن مشخص است، قاعدتاً بايد انگيزه مسئولان براي اجراي سياستهاي اقتصاد مقاومتي افزايش يابد و من همه اين مسائل را که ديدگاه کارشناسان زبده اقتصادي است، به طور مشروح و خصوصي براي مسئولان نيز بيان کرده ام.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: توقع من از مسئولان اين است که وقتي انگيزه دشمن را براي استفاده از نقاط ضعف اقتصادي مي بينند، درصدد برطرف کردن نقاط ضعف اقتصادي و بستن منافذ برآيند.ايشان تأکيد کردند: البته نظام جمهوري اسلامي و ملت ايران، نقاط قوت فراواني دارند و علت سربلندي ملت در مقابل توطئه هاي گوناگون، از ابتداي پيروزي انقلاب تاکنون همين نقاط قوت عجيب است که از لحاظ کميت و کيفيت، از نقاط ضعف بيشتر هستند.

رهبر انقلاب اسلامي يکي از اين نقاط قوت برجسته را روحيه شجاعت و ايستادگي ملت ايران در برابر تشرها و اخم هاي ابرقدرتها دانستند و افزودند: يکي از شگردهاي قدرتهاي متجاوز، براي ترساندن ملتها و دولتها و وادار کردن آنها به تأمين منافع نامشروع خود، تشر زدن و از خود بزرگنمايي نشان دادن است.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: براي يک کشور بدترين حالت آن است که مسئولان آن کشور، از تشر دشمن بترسند زيرا اين کار در را براي ورود، تجاوز و تعرض او باز مي کند.

ايشان خاطرنشان کردند: در اينکه امور کشور را بايد با عقل و تدبير و حکمت انجام داد، هيچ ترديدي وجود ندارد اما اين تدبير و حکمت بايد همراه با شجاعت باشد.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: ترسيدن و دلهره از تشر دشمن و تحت تأثير اخم قدرتمندان قرار گرفتن اولِ بدبختي است.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: اگر کسي هم مي خواهد بترسد، اشکالي ندارد اما از طرف ملت و به حساب مردم نترسد زيرا ملت ايران ايستاده است.

ترس مسئولان از تهديد و تشر دشمن ، در را براي تجاوز و تعرض او باز مي كند

ايشان با اشاره به انواع توطئه ها از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاکنون، خاطرنشان کردند: اگر بنا بود جمهوري اسلامي و ملت ايران از قدرتها بترسد و در مقابل آنها عقب نشيني کند، اکنون ديگر هيچ اثر و نشاني از ايران و ايراني باقي نمي ماند.

رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: دشمن اعم از امريکا و بزرگتر از امريکا، در مقابل نظامي که به مردم خود متصل است و مردم و ملت خود را دوست دارد و ملت نيز آن نظام را دوست دارند و در مقابل دشمن مقاوم هستند، هيچ غلطي نمي تواند بکند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينکه در دشمني قدرتهاي زورگو بويژه امريکا، با ملت ايران هيچ ترديدي نيست افزودند: اينکه بگويند با فلان فرد موافق هستند و با او ملاحظه خواهند کرد، حرف نادرستي است زيرا دشمني آنها از زمان امام (ره) و بعد از امام و در زمان دولتهاي گوناگون که با سلايق مختلف، بر سر کار بودند، همواره ادامه داشته است.

ايشان با تأکيد بر اينکه بايد اقتدار و ايستادگي ملت ايران و تأثيرناپذيري ملت از تشر امريکا و برخي کشورهاي اروپايي ادامه پيدا کند، خاطرنشان کردند: بخش مهمي از ادامه ايستادگي و نهراسيدن از دشمن، بعهده نيروهاي مسلح، و بخش عمده آن بر عهده اقتصاديون و مجموعه هاي فرهنگي، آموزشي، بخصوص متصديان بخش هاي علمي و تحقيقاتي است.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش پاياني سخنانشان با اشاره به انتخابات پيشِ رو، انتخابات را از افتخارات ملت ايران و مايه عزت، قدرت، روسفيدي و سربلندي ملت ايران در دنيا خواندند و افزودند: بدخواهان به‌دنبال نشان دادن اسلام و معنويت در نقطه مقابل مردمسالاري بودند، اما جمهوري اسلامي، با مردمسالاري اسلامي و انتخابات، غلط بودن اين حرف را نشان داد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي گفتند: همه ملت در انتخابات احساس مي‌کنند که کليد کارهاي کشور در دست خودشان است و آنان هستند که عناصر اصلي کشور را معين مي‌کنند.

ايشان با تأکيد بر اينکه همه مردم، نامزدها، دولت و دست‌اندرکاران بايد قدر انتخابات را بدانند و آن را گرامي بدارند، افزودند: بايد انتخاباتي گسترده، با شور و شوق و نشاط ، سالم و همراه با امنيت برگزار شود و چنين انتخابات و ذخيره‌اي، به کشور مصونيت بسياري خواهد داد.رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به مطالب وسوسه‌انگيز رسانه‌هاي دشمن و تلاش خصمانه آنان براي خراب کردن انتخابات، خاطرنشان کردند: ملت ايران با همين بيداري و هوشياري که همواره نشان داده است، در مقابل اين حرکت عمل خواهد کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

پيوست 5: درگيرشدن در پژوهش و تحليل

IAU : IAU (انجمن بين المللي دانشگاه ها) ازطريق انتشارات دانشگاهي HEP و موضوعات مندرج در رساله هاي آموزش عالي، نتايج پژوهشي رااز دانشگاه ها ودانشمندان در مؤسسات ومراکز مختلف جمع آوري ميکند. مديرپژوهش به جاي تعهد پژوهش، به عنوان يک ويراستار عمل مي کند، اگر چه HEP ممکن است در يکي از موضوعات ساليانه مقالات که درکنفرانس IAU ارائه ميگردد گنجانده شود. ساير گزارش هاي پژوهشي مي تواند به عنوان يک گزارش خاص– به عنوان مثال، نتايج بررسي بين المللي کردن، تعهد شود وبه چاپ برسد. عناوين پژوهشي به طور معمول به موضوعاتِ انجمن مربوط ميگردد؛ توسعه پايدار، گفتگوي بين فرهنگي و بين المللي کردن.

AAU : « برنامه دروني» AAU (انجمن دانشگاهي آفريقا) براي سال هاي 2005 تا 2009 تحت « شبکه سازي مؤسسات آموزش عالي آفريقايي» عنوان شده است. تحت اين موضوع تعداد سطوح زيادي است که درآن AAP (انجمن آمريکايي امراض کودکان)در پژوهش، مثل «برنامه مطالعات در مورد آموزش عالي براي نو کردن دانشگاه آفريقايي» و «پژوهش رهبري و مديريت»، همچنين پژوهش مأموريت درمورد مطالبي چون « GATS/WTO و آموزش عالي در آفريقا» ومديريت HIV/AIDS در مؤسسات آموزش عالي» درگير ميگردد. آنها همچنين يک «گروه کاري درمورد آموزش عالي (WGHE)» دارند.

ACU : ACU (انجمن دانشگاه هاي مشترک المنافع) يک واحد «راهبردي و پژوهشي» دارد که روي سه سطح اصلي تمرکز مي کند؛ تصوير برداري محيط زيست، پژوهش راهبردي، و فعاليت هاي توزيعي. واحد پژوهش راهبردي روي تعدادي از مطالب پژوهش انجام ميدهد وقرارداد پژوهشي منعقد مي کند. آنها يک ابتکار پژوهش درازمدت داردکه باهدف کشف تصور است که درسال 2000 شروع شده است وبا جامعه هاي وسيعتري درگير مي گرددکه بايستي يک ارزش دروني براي دانشگاه هايي باشد که درچاپ کتاب ايده محيط زيست به اوج خودرسيده باشد: دانشگاه ها در جامعه. مرکز پژوهش واطلاعات آموزش عالي (CHERI) دانشگاه ازراه دور (Open University) بريتانيا دريک پروژه براي کشف نقشي که دانشگاه ها در انتقال جوامع بازي مي کنند تا تغيير سياسي راديکال را به عهده بگيرد درگيرشده است.

AUCC : AUCC (انجمن دانشگا ها وکالج هاي کانادا) درگير پژوهش درمورد حوزه آموزش عالي کانادايي، وچاپ گزارش هاي تحليلي وآماري درمورد روندها وموضوعات دراين سطح مي باشد. پژوهش يک بخشي از تعهد AUCC است وبه نظر نمي رسد که هدف خاص « گروه هاي پژوهش» باشد.

CRUI : بنياد CRUI(پژوهش مشترک مؤسسات دانشگاهي) يک « مرکز مطالعه» است که دانش، تجربه واطلاعات مربوط به موضوعات در رابطه با يادگيري آموزش عالي راجمع آوري و سازماندهي مي کند.


 يك نكته از هزاران 

 خوشبختانه در حال حاضر به واسطه اقدامات مناسبي كه در حوزه بهداشت و درمان پزشكي صورت گرفته، رضايت نسبي بيماران از اقدامات وزارت بهداشت حاصل شده است. اين موضوع را مي‌توان در اجراي طرح تحول سلامت به وضوح مشاهده كرد و اميدوار بود مراحل بعدي اين طرح با جديت پيگيري و به اجرا درآيد.

نكته قابل توجه سخنان روزگذشته رئيس مجلس پيرامون تحول حوزه سلامت دردولت قبل مي‌باشد. دكترلاريجاني بيان كرده‌اند كه « دولت گذشته 6 هزار ميليارد تومان منبع مالي را در حوزه سلامت طلب کردند؛ هر چند که اين بودجه از سوي مجلس اختصاص پيدا کرد اما دولت بودجه را در حوزه سلامت قرار نداد».سئوال اينجاست كه آيا دستگاه و نهادي درآن زمان مطلع نبود ويا وظيفه‌اي نداشت كه از صرف اين بودجه در زمينه‌هاي ديگر جلوگيري كند؟! چطور مي توان پاسخگوي اذهان عمومي بود؟!


 ميز خبر 

 اردوغان:

ديکتاتور نخواهم شد

رئيس‌جمهوري ترکيه تاکيد کرد، برنامه‌هاي وي براي تغيير سيستم پارلماني به رياستي، به معناي ديکتاتوري نيست.به گزارش ايسنا، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه در يک مصاحبه تفصيلي با شبکه خبري سي ان ان پس از پيروزي موافقان اصلاحات قانون اساسي در رفراندوم اخير گفت: اين اصلاحات به خاطر من نبوده است. من روزي خواهم مرد، اما قوانين اساسي باقي خواهند ماند.وي ادامه داد: هرجا که ديکتاتوري وجود دارد، شما ديگر سيستم رياست جمهوري نداريد، ما در اينجا صندوق‌هاي راي داشتيم، دموکراسي ما قدرت خود را از مردم مي‌گيرد. ما اين رويکرد را اراده ملي مي‌گوييم.

العبادي:

کردها حق دارند کشور مستقل داشته باشند اما فعلا مصلحت نيست

نخست‌وزير عراق تأکيد کرد که آرمان‌هاي کردها براي تشکيل کشور مستقل حقي قانوني است اما برگزاري همه‌پرسي در شرايط کنوني به نفع‌شان نيست.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري ايلاف، حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق در کنفرانس مطبوعاتي در بغداد گفت: مذاکرات هيئت کردي که هفته گذشته به بغداد سفر کرد درباره برافراشته شدن پرچم اقليم کردستان بر فراز ساختمان‌هاي ادارات دولتي در استان کرکوک بود. اين برخورد آن‌ها درست نيست چراکه ادارات مذکور نهادهاي رسمي وابسته به دولت عراق هستند و ما تنها اجازه برافراشته شدن پرچم اقليم کردستان بر فراز مقرهاي احزاب کرد را داده بوديم.


 خبــــر 

 نشريه ورلدپرس در مطلبي عنوان کرد

ايران به يک قدرت منطقه‌اي تبديل مي‌شود

نشريه ورلدپرس با اشاره به گسترش توانايي‌هاي ايران در عرصه‌هاي مختلف نوشت: جهان به تدريج در حال تغيير مسير به سمت قدرت‌هاي چند قطبي منطقه‌اي و ايران در حال تبديل شدن به يک ابرقدرت منطقه‌اي است.

به گزارش ايسنا، به نوشته نشريه ورلدپرس، با توجه به رويکرد ملي‌گرايانه دولت دونالد ترامپ مبني بر شعار «اول آمريکا» و کاهش فشار سياسي سراسري، هژموني جهاني يک گام رو به عقب برداشته است.

در نتيجه نظام بين‌الملل در حال تغيير جهت به سمت ابرقدرت‌هاي چند قطبي منطقه‌اي است. ايالات متحده در آمريکا رهبري مي‌کند، چين در آسياي شرقي، روسيه در شمال آسيا، و ترکيبي از آلمان و فرانسه و انگليس در اروپا.

اما چه کسي در خاورميانه فرماندهي مي‌کند؟ در حال حاضر، ايران در يک جنگ قدرت با ترکيه و عربستان براي به دست آوردن راس اين جايگاه قرار دارد. ايران در سال‌هاي اخير به ويژه پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ژوئيه 2015 ميان ايران و گروه 1+5 حاصل شد، توجه قدرت‌هاي جهاني را به خود جلب کرده است. ايران مي‌گويد که يکي از متنوع‌ترين و پيشرفته‌ترين اقتصادها را در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا (موسوم به MENA) دارد. اين کشور به علاوه، سرمايه‌گذاري و پيشرفت‌هاي قابل توجهي در علوم و تکنولوژي دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي