جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533


روش جديد ناسا براي کشف ستاره‌هاي دنباله‌دار


محققان چگونه محتواي خواب ما را پيش‌بيني مي‌کنند؟


مغز ملخ روشي جديد براي دارورساني ارائه مي‌کند


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 روش جديد ناسا براي کشف ستاره‌هاي دنباله‌دار 

 
ناسا به دنبال پيگيري رد ستاره‌هاي دنباله‌دار از طريق ردگيري غبار آنهاست.به گزارش انگجت، ناسا قصد دارد با استفاده از رهياب آژانس فضايي اروپا موسوم به "ليسا" به دنبال نشانه‌هاي ستاره‌هاي دنباله‌دار بگردد و وضعيت گرد و خاک موجود در منظومه شمسي را بررسي کند.

اين روش شامل استفاده از اثرات جريان گرد و غباري است که رهياب ليسا براي بررسي انفجارهاي ستاره‌اي مورد بررسي قرار مي‌دهد.بررسي قدرت و جهت انفجارها مي‌تواند بيشترين اطلاعات را در زمينه محل قرارگيري و جنس ستاره‌هاي دنباله‌دار را در اختيار محققان قراردهد.ناسا همچنين قصد دارد در صورات اثبات و تاييد اين نظريه با استفاده از موج‌هاي گرانشي که در آزمايش‌ها در حال توسعه هستند مکان دقيق دنباله‌دارها را مشخص کند.نتايج اين روش مي‌تواند به تدوين يک نقشه جامع از گرد و غبارهاي موجود در منظومه شمسي منجر شده و کار را براي پيش‌بيني دقيق‌تر محل دنباله‌دارها آسان‌تر خواهد کرد.


 محققان چگونه محتواي خواب ما را پيش‌بيني مي‌کنند؟ 

 
يک گروه بين‌المللي از دانشمندان ادعا مي‌کنند که الگويي در فعاليت مغزي پيدا کرده‌اند که مي‌تواند براي پيش‌بيني محتواي خواب افراد استفاده شود.

به گزارش ايسنا و به نقل از نيچر ورد نيوز، اين کشف که در مقاله‌اي در مجله Nature Neuroscience به چاپ رسيده نشان مي‌دهد که وقتي افراد خواب مي‌بينند، نواحي خاصي در پشت مغز به شدت فعال مي‌شود. اين فعاليت مغزي مي‌تواند بعدا مورد استفاده قرار گرفته و به محققان نشان دهد که خواب افراد حاوي يک چهره است يا يک حرکت خاص.

براي انجام اين مطالعه محققان مرکز تحقيق و بررسي خواب دانشگاه لوزان در سوئيس، با استفاده از روشي به نام الکتروانسفالوگرافي با دانسيته بالا فعاليت الکتريکي مغز 32 داوطلب را در حين خواب بررسي کردند. شرکت‌کننده‌ها در طول شب چندين بار از خواب بيدار شدند و از آن‌ها پرسيده شد که چه خوابي مي‌ديده‌اند و سوژه روياي آن‌ها چه بوده
است.

آنها مشاهده کردند که در جريان خواب ديدن، فعاليت کم فرکانس بخش پشتي مغز کاهش و فعاليت فرکانس-بالاي بخش پشتي مغز افزايش مي‌يابد. با استفاده از اين الگوهاي فعاليت مغزي، محققان مي‌توانند با اطمينان 90 درصد بگويند که يک فرد در حال خواب ديدن است يا نه.

علاوه بر اين افزايش فعاليت نواحي خاصي از مغز نيز مي‌تواند مواردي درباره محتواي خواب يک فرد به ما نشان دهد. محققان مي‌گويند افزايش فعاليت در نواحي از مغز که با شناسايي چهره‌ها در ارتباط است نشان مي‌دهد که فرد در روياي خود چندين چهره را مي‌بيند. وقتي روياي فرد با حس حرکت و جنبش همراه است، فعاليت مغزي در نواحي که با درک حرکت و جنبش سر و کار دارند افزايش پيدا مي‌کند.

محققان مي‌گويند بين نواحي از مغز که در زمان خواب ديدن فعال مي‌شود و نواحي از مغز که وقتي در حين بيداري چيزي را مي‌بينيم يا حس مي‌کنيم فعال مي‌شود، همبستگي بسيار نزديکي وجود دارد و با توجه به اين همبستگي مي‌توان پيش‌بيني کرد که افراد چه خوابي مي‌بينند.


 مغز ملخ روشي جديد براي دارورساني ارائه مي‌کند 

 شيوه نوين انتقال دارو، تست شده روي ملخ‌ها، مي‌تواند دارورساني به مغز را ساده‌تر از نفس کشيدن کند.به گزارش آنا به نقل از Futurity، رامش راليا، دانشمند محقق از دانشکده علوم کاربردي و مهندسي دانشگاه واشنگتن، مي‌گويد: «اين روش مي‌تواند تبديل به يک اسپري نانوذرات بيني شود. اين سيستم دارورساني قادر است يک دوز درماني را در طي مدت زمان 30 دقيقه تا يک ساعت به مغز برساند».

وي در ادامه افزود: «سد خوني از مغز در برابر مواد خارجي که امکان آسيب رساندن به مغز را دارند، محافطت مي‌کند. اما زماني که نياز داريم چيزي را به مغز برسانيم، گذشتن از اين سد خوني بسيار دشوار است. تکنيک غيرتهاجمي ما، دارو را از طريق نانوذرات به مغز مي‌رساند، بنابراين روشي کم‌خطر است که واکنش بهتري هم دريافت مي‌کند».

راليا به کمک پراتيم بيسواس، مدير بخش مهندسي انرژي و شيمي، افشانه‌اي حاوي نانوذرات طلا توسعه داد. نانوذرات با ماژيک‌هاي فلورسنت نشانه‌گذاري شده بودند تا دانشمندان بتوانند حرکت آنها را رديابي کنند.

راليا با همکاري دباجيت ساها، مهندسي پزشکي، ريزشاخک ملخ را در معرض افشانه قرار دادند و مشاهده کردند که نانوذرات از ريزشاخک عبور مي‌کند و به اعصاب بويايي مي‌رسد. به دليل اندازه کوچک اين نانوذارت، آنها در عرض چند دقيقه از سد خوني مغز عبور کردند و به مغز رسيدند. تيم تحقيقاتي به دليل وجود شباهت‌هاي آناتوميک سد خوني مغز در حشرات و انسان، اين نانوذرات را روي ملخ‌ها آزمايش کردند. پژوهشگران بهترين روش رسيدن به مغز را مسير بويايي (بيني) به مسيرهاي عصبي در نظر گرفتند.

باراني رامان، استاد مهندسي پزشکي، در اين باره بيشتر توضيح مي‌دهد: «کوتاه‌ترين و احتمالا راحت‌ترين راه ممکن به مغز از طريق بيني است. بيني، پياز بويايي، سپس قشر بويايي، دو ايستگاه بعد و به قشر مخ مي‌رسيد. اين مسير مشابه سيستم بويايي بي‌مهرگان است، هرچند سيستم بويايي بي‌مهرگان به نسبت ساده‌تر است.

براي پاسخ دادن به اين سوال که آيا نانوذرات خارجي عملکرد معمول مغز را مختل مي‌کنند يا خير، ساها واکنش فيزيولوژيکي نورون‌هاي بويايي در ملخ را قبل و بعد از رسيدن نانوذرات مورد بررسي قرار داد. چند ساعت پس از جذب نانوذرات، هيچ تغيير قابل توجهي در واکنش‌هاي الکتروفيزيولوژيکي ديده نشد.

رامان در اين باره اظهار مي‌کند: «اين تنها يک شروع ساده براي مجموعه مطالعات جالبي است که انجام خواهد گرفت تا روش‌هاي دارو رساني‌ مبني بر نانوذرات را اصولي‌تر سازد».

مرحله بعدي تحقيقات شامل ترکيب نانوذرات طلا با داروهاي مختلف و استفاده از سونوگرافي براي تنظيم دوز دقيق‌تري از دارو براي نواحي خاصي از مغز مي‌شود. مي‌توان از اين تکنيک به ويژه در درمان تومورهاي مغزي استفاده کرد.

در آخر راليا مي‌گويد: «مي‌خواهيم با استفاده از اين روش غيرتهاجمي به نواحي مورد نياز مغز دسترسي داشته باشيم تا فرآيند دارورساني را راحت‌تر کنيم. در مورد تومور مغزي، اميدواريم از طريق سونوگرافي کانوني بتوانيم نانوذرات را راهنمايي کرده تا در آن نقطه خاص جمع شوند».


 عجيب و جالب 

 مار معتاد راهي مرکز ترک اعتياد شد

اين برنامه نزديک به 20 سال قدمت دارد و به گفته مسئولان زندان علاوه بر بهبود دادن حيات وحش، در اصلاح رفتار حيوان هم نقش مهمي دارد.

سال گذشته، وقتي که نيروهاي پليس استراليا به يک کارگاه توليد مواد مخدر يورش بردند، انتظار داشتند چندين کيلو «کريستال»، وسايل مربوط به ساختن مواد مخدر و مقدار زيادي پول نقد پيدا کنند.

به گزارش جام جم آنلاين از بي بي سي، اما، وقتي که نيروهاي امنيتي داشتند محل را مي‌گشتند، يک مار پيتون 183 سانتيمتري هم پيدا کردند که همه نشانه‌هاي معتاد بودن را نشان مي‌داد. به نظر مي‌رسد که گازها و ذره‌هاي شيميايي و مواد مخدر از طريق تماس با پوست مار، وارد جريان خون او شده بود.

هفت ماه پس از آن ماجرا، حالا آن مار پرخاشگر با کمک «هم‌سلولي‌ها» در مرکز اصلاحي در سيدني اعتيادش را ترک کرده و رفتارش هم دوباره عادي شده است.

14 زنداني که بخشي از يک برنامه دولتي ويژه براي محافظت کردن از حيات وحش هستند، مسئوليت بهبود مار پيتون را بر عهده داشتند.

البته اين مار تنها حيواني نيست که در زندان جان موروني آب خنک مي‌خورد. در اين مرکز از 250 حيوان - شامل کانگورو، والابي، وامبت و انواع پرنده‌هاي محلي - مراقبت مي‌شود.

اين برنامه نزديک به 20 سال قدمت دارد و به گفته مسئولان زندان علاوه بر بهبود دادن حيات وحش، در اصلاح رفتار حيوان هم نقش مهمي دارد.

به گفته ايوان کالدلر، مدير زندان، فراهم کردن فرصتي براي زنداني‌ها که بتوانند در آن مسئوليت مراقبت از يک حيوان را بر عهده بگيرند، يک نکته بسيار مثبت و موثر در تغيير دادن رفتار آن‌ها است.

اما، مار داستان همچنان بخشي از يک پرونده قانوني است و به همين دليل هويت و نام او اعلام نشده و بايد همچنان مدتي در زندان باقي بماند. قرار است پس از برگزاري جلسه‌هاي محاکمه در دادگاه و اختتام يافتن اين پرونده، مار هم از زندان آزاد و به محلي جديد منتقل شود.

آموزش فوتبال به زنبورهاي عسل

محققان انگليسي در سال گذشته به زنبورهاي عسل ياد دادند تا با پرتاب کردن يک توپ زردرنگ داخل يک سوراخ در زمين فوتبال، جايزه شيريني را دريافت کنند.

رودخانه اي که 4 روزه ناپديد شد

در کانادا اتفاقي روي داده که دانشمندان را بهت زده کرده است. رودخانه اي تنها در عرض چهار روز ناپديد شده است.

به گزارش مهر، پايگاه علمي – خبري ساينس الرت مي نويسد: براي نخستين بار در تاريخ معاصر دانشمندان ناپديد شدن رودخانه اي را تنها در مدت چهار روز تأييد کرده اند.

اين پديده که تحت عنوان «سرقت رودخانه» شناخته مي شود زماني روي مي دهد که يک رودخانه توسط رودخانه اي ديگر دزديده مي شود! بررسيهاي تاريخي نشان مي دهد که چنين پديده اي معمولا طي صدها هزار سال روي مي دهد اما درخصوص رودخانه Slims River که از يخچال طبيعي Kaskawulsh Glacier سيراب مي شود اين رويداد عجيب تنها در مدت چهار روز به وقوع پيوسته است.

اينکه روخانه اي در مدت تنها چهار روز ناپديد شود از نگاه دانشمندان به عنوان يک پديده حيرت انگيز در نظر گرفته مي شود و مهمتر اينکه ناپديدشدن اين رودخانه هميشگي است.

دن شوگر از دانشگاه واشنگتن مي گويد: زمين شناسان شاهد سرقت رودخانه ها بوده اند اما تا آنجا که ما مي دانيم چنين اتفاقي در عصر حاضر روي نداده است. اشاره اين محقق زمين شناس به اين واقعيت است که اصولا چنين رويدادي در گذر زمان و در مدت صدها هزار سال روي مي دهد.

رودخانه اي که ناپديد شده 480 متر پهنا داشته و رودخانه اي طولاني بوده است.دانشمندان همچنان بهت زده هستند و در تلاشند علت بروز اين اتفاق را کشف کنند.


 آيا مي دانيد؟ 

 جلوگيري از توليد مثل موش‌ها با يک ماده جديد

محققان موفق به توليد يک ماده جديد براي جلوگيري از توليد مثل موشها شدند.

به گزارش گيزمگ، اين ماده که ContraPest نام دارد با همکاري شرکت فناوري‌هاي زيستي SenesTech توسعه يافته که سبب ناباروري موش‌هاي نر و ماده مي شود.

يکي از مزاياي اين ماده جديد اين است که سازگار با محيط زيست بوده و هيچ ضرري براي انسان‌، حيوانات خانگي و ساير حيوانات ندارد.

در حال حاضر يکي از معضلات شهر نيويورک اين است که در حدود 2 ميليون موش در آنجا زندگي و زاد و ولد مي‌کنند که بيرون کردن آنها از اطراف محل سکونت انسانها کاري بسيار وقت‌گير بوده و همچنين استفاده از سموم مختلف براي از بين بردن آنها مي‌تواند سبب بروز مسموميت در کودکان، حيوانات و آلوده شدن محيط زيست شود.

همچنين استفاده از اين روش‌ها براي از بين بردن موش‌ها، فضا را براي موش‌هاي ديگري که در نزديکي آنها زندگي مي‌کنند باز مي‌کند.

اما محققان در اين پژوهش جديد از روشي استفاده کردند که اين مشکل را از ريشه حل مي‌کند: يعني از بين بردن تمايل موش‌ها براي توليد مثل.

به گفته کمپاني SenesTech، تنها چهار جفت موش صحرايي بارور مي‌توانند تا 15 ميليون موش در يک سال توليد کنند که اين رقم بسيار قابل توجهي است.

ContraPest يک ماده خوشمزه و غير کشنده است که بدون آسيب رساندن به موجودات، سبب ناباروري آنها شده و اجازه مي‌دهد که طول عمر طبيعي خود را بدون باروري داشته باشند.

اين ماده با تحريک يائسگي زودرس در موش‌هاي ماده و ايجاد خلل در توليد اسپرم در موشهاي نر، در عرض چند هفته سبب ناباروري آنها مي‌شود.

به گفته محققان اين پژوهش، از اين ماده مي‌توان در سراسر جهان استفاده کرد چرا که موش‌ها در سراسر جهان آفت محسوب شده و مشکلات متعددي را بوجود مي‌آورند.

کرم غول‌پيکر کشتي براي اولين بار زنده پيدا شد

دانشمندان براي اولين بار چند "کرم کشتي" غول‌پيکر زنده را در فيليپين پيدا کردند.

به گزارش ايسنا به نقل از بي بي سي، تيمي از دانشمندان فرانسه و فيليپين، پنج کرم کشتي بزرگ را در جزيره ميندانائو در جنوب فيليپين پيدا کردند.

کرم کشتي بر خلاف نام آن از رده دوکفه‌اي‌ها به شمار مي‌رود که مانند صدف‌هاي دوکفه‌اي و صدف‌هاي سياه از گونه نرم‌تنان است.

اين نرم‌تنان که معمولا کوچک‌تر از کرم تازه پيدا شده هستند، از چوب فاسد تغذيه مي‌کنند و به راحتي مي‌توانند با کمک پوسته سخت خود داخل چوب حرکت کنند.

گزارش اخير زيست‌شناسان در مجله آکادمي علوم آمريکا کرم کشتي را گونه‌اي "کمياب و اسرارآميز" توصيف کرده که بلندترين جانور دوکفه‌اي زنده است که انسان تا کنون کشف کرده است.

اين کرم عظيم که طول آن مي‌تواند تا 155 سانتي متر نيز برسد، تمام عمر خود را در يک پوسته سخت که زير گل و لاي دفن شده مي‌گذراند، درون گل و لاي دريايي نقب مي‌زند و از همان مواد غذايي موجود در گل تغذيه مي‌کند.

با اينکه زيست‌شناسان سال‌ها از وجود کرم کشتي خبر داشتند، اما تا به حال هيچ کرم زنده‌اي را مطالعه نکرده بودند.

کرم کشتي غول‌پيکري که دانشمندان يافته‌اند، علاوه بر اندازه‌اش از اين جهت منحصر به فرد است که به جاي چوب با کمک نوعي باکتري از گل و لاي دريايي تغذيه مي‌کند. به همين دليل دستگاه گوارش کوچکتري نسبت به انواع ديگر کرم کشتي دارد.

اين جانور با کمک ماده‌اي ناشناخته، پوسته سخت لوله‌اي شکل خود را مي‌سازد که جنس آن از کربنات کلسيم است.

کرم کشتي همچنين کلاهکي مي‌سازد تا سرش را محافظت کند، اين کلاهک وقتي که کرم غول‌پيکر رشد کند و بخواهد بيشتر در گل و لاي نقب بزند، جذب مي‌شود.کرم کشتي در طول تاريخ با سوراخ کردن چوب به کشتي‌هاي زيادي صدمه زده و عامل اصلي غرق شدن شماري از کشتي‌ها بوده است.بر اساس گزارش‌هاي تاريخي در دهه 20 ميلادي، حمله تعدادي کرم کشتي به خليج سان‌فرانسيسکو منجر به تخريب اسکله‌هاي چوبي شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي