جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/01/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5533

صندوق بين المللي پول پيش‌بيني کرد:
رشد اقتصادي 3.3 درصدي و تورم 11.2 درصدي ايران در سال 2017

در جلسه کميسيون برنامه و بوجه مطرح شد؛
چهار ميليون و 700 هزار نفر از يارانه بگيران حذف شده‌اند


نهادهاي مالي


تريبون


 صندوق بين المللي پول پيش‌بيني کرد:
 رشد اقتصادي 3.3 درصدي و تورم 11.2 درصدي ايران در سال 2017 

 
صندوق بين‌المللي پول در جديدترين گزارش دورنماي اقتصاد جهاني، پيش بيني خود را از نرخ رشد توليد ناخالص داخلي واقعي، تورم و ساير شاخص‌هاي اقتصادي ايران ارائه کرد.بر اساس ايسنا، طبق جديدترين گزارش صندوق بين‌المللي پول، رشد توليد ناخالص داخلي واقعي ايران از 6.5 درصد در سال ميلادي گذشته، به 3.3 درصد در سال 2017 و 4.3 درصد در سال 2018 مي‌رسد.همچنين طبق پيش بيني صندوق، رشد قيمتهاي مصرف کننده ايران در سال ميلادي جاري به 11.2 درصد مي‌رسد که نسبت به 8.9 درصد در سال 2016 افزايش نشان مي‌دهد با اين همه در سال ميلادي آينده به 11 درصد بالغ مي‌شود.

در گزارش صندوق بين المللي پول پيش بيني شده است تراز حساب جاري ايران در سال 2017 به 5.3 درصد و در سال 2018 به 5.1 درصد در مقايسه با 6.3 درصد در سال ميلادي گذشته خواهد رسيد.بر پايه گزارش صندوق بين المللي پول، نرخ بيکاري در ايران 12.5 درصد نسبت به سال ميلادي گذشته تغيير نخواهد داشت و در هر دو سال 2017 و 2018 همچنان 12.5 درصد مي ماند.صندوق بين المللي پول در فوريه با انتشار گزارشي درباره وضعيت اقتصادي ايران در سال 2016 ميلادي، با چشمگير دانستن رشد اقتصادي کشور، اعلام کرده بود: "توليد و صادرات بالاتر نفت پس از اجراي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، زمينه را براي بهبود رشد توليد ناخالص داخلي واقعي به 6.6 درصد در سال 2017-2016 فراهم مي کند. با اين همه رشد اقتصادي در سال 2018-2017 به 3.5 درصد کاهش پيدا مي‌کند، زيرا توليد نفت به وضع عادي باز مي‌گردد و رشد بخش غيرنفتي ملايم خواهد ماند. سياست‌هاي محتاطانه‌اي که در سالهاي اخير اجرا شده‌اند متوسط نرخ تورم را به حدود 9 درصد در سال 2017-2016 مي رساند و نرخ تورم در 2018-2017 تحت تاثير کاهش نرخ مبادله ارزي اخير، به بيش از 11 درصد رشد مي‌کند.

با اين همه اين نهاد بين‌المللي هشدار داده بود که چالش اصلي در حال حاضر ايجاد شرايطي براي ثبات پايدار اقتصادکلان و رشد است. اصلاحات جامع و هماهنگ که بدنبال دفاع از تورم اندک و ثابت باشند، ساماندهي و تقويت سرمايه بانکها، طرح ريزي سياست مالي در يک چارچوب ميان مدت براي حمايت از اصلاحات و اولويت بخشيدن به تغييرات قانوني و رگولاتوري که سرمايه‌گذاري را تسهيل مي‌کند، کمک به ايجاد اشتغال و بهبود حکومتداري، اهداف مذکور را محقق مي‌کنند. کيفيت بهتر، موجود بودن و انتشار به موقع آمار، از روند اصلاحات حمايت خواهد کرد.


 در جلسه کميسيون برنامه و بوجه مطرح شد؛
 چهار ميليون و 700 هزار نفر از يارانه بگيران حذف شده‌اند 

 
يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به گزارش ارائه شده به اين کميسيون درباره اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها در سال 1395 گفت که چهارميليون و 700 هفتصد هزار نفر از ليست يارانه بگيران حذف شده اند.

به گزارش ايسنا ،محمدرضا تابش، با اشاره به گزارش رئيس سازمان هدفمندي يارانه‌ها از وضعيت اجراي قانون در سال 1395 در جلسه کميسيون برنامه و بودجه يادآور شد: دکتر ايزدي در اين جلسه گفت که درآمدهاي هدفمندي يارانه ها از طريق اصلاح قيمت حاملهاي انرژي 21/8 هزار ميليارد تومان، گاز 8 هزار ميليارد تومان، برق1500 ميليارد تومان و آب وفاضلاب نيز حدود 5/6 ميليارد تومان بود که جمعا حدود 31 هزار ميليارد تومان بوده است.

وي افزود: بر اساس گزارش ارائه شده، پرداخت مستقيم به خانوارها 41 هزار ميليارد تومان، وزارت رفاه بابت توزيع سبد غذايي480 ميليارد تومان و وزارت بهداشت 500 ميليارد تومان بوده؛ همچنين 821 ميليارد تومان نيز يارانه توليد به وزارتخانه هاي جهاد کشاورزي، صنعت و معدن و راه پرداخت شده است.

تابش يادآورد شد: آقاي ايزدي منابع تامين اين هزينه ها را شامل حدود 31 هزارميليارد تومان درآمد حاصل ازهدفمندي يارانه ها و 11/1 هزار ميليارد تومان اعتبار پيش بيني شده دولت در قانون بودجه ذکر کرد و در ادامه نمايندگان مردم به ابراز نظرات خود پرداختند و نسبت به نقص اجراي قانون مبني بر حذف يارانه بگيران تا 24 ميليون نفر انتقاد کردند.

اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس همچنين خاطرنشان کرد: کارشناسان سازمان هدفمندسازي يارانه ها در پاسخ به سوالات و ابهامات نمايندگان گفتند که با استفاده از ابزار شناسايي نظير رصد کردن سفرهاي خارجي، خريد و فروش ملک و خودرو؛ اظهارنامه هاي مالياتي و گروه‌هايي که در قانون به صراحت نام آنها ذکرشده، حدود 4 ميليون و 700 هزارنفر از ليست يارانه بگيران حذف شده‌اند.

تابش يادآور شد: سرک کشيدن به حساب‌هاي بانکي مردم را به مصلحت نمي‌دانيم و البته سازمان ثبت اسناد و املاک نيز همکاري کامل در ارائه آمار لازم را نداشته است.


 نهادهاي مالي 

 تقويت بنيان‌هاي اقتصادي کشور و حمايت از توليد و اشتغال؛ اولويت بانک آينده

حمايت از بخش‌هاي واقعي اقتصاد، افزايش توليد داخلي و توجه به مقوله اشتغال، از جمله اولويت‌هاي بانک آينده در سال 1396 عنوان شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک آينده،در نخستين گردهمايي مديران و رؤساي شعب بانک آينده در سال‌جاري که روز سه‌شنبه 29 فروردين ماه در تهران برگزار گرديد، ضمن بررسي چگونگي حمايت از حوزه‌هاي واقعي و کارآمد اقتصادي، راه‌کارهاي مؤثر در خصوص کمک به افزايش توليد داخلي و اشتغال‌زايي در کشور نيز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.بررسي نقش بانک آينده در حوزه‌هاي مختلف حمايتي، به‌ويژه در زمينه تأمين منابع مالي براي پاسخ‌گويي به نياز فعالان اقتصادي، از ديگر موارد مطرح در اين نشست بود، که در اين ميان، جايگاه واحدهاي خرد، متوسط و صنوف مختلف که با هزينه کمتري امکان ايجاد اشتغال در آنان وجود دارد؛ با جزييات و تأکيد بيش‌تري مورد توجه قرار گرفت. بر همين اساس، سهيمه استان‌ها و شعب مربوط در چارچوب برنامه زمان‌بندي شده و به‌منظور انجام اقدامات لازم با رعايت اصول بهداشت اعتباري تعيين گرديد.

مديران حوزه "سازمان و توسعه سيستم" و "برنامه ريزي" بانک ايران زمين منصوب شدند

مراسم معارفه مديران امور " سازمان و توسعه سيستم"و " برنامه ريزي" بانک ايران زمين، روز چهارشنبه 30 فروردين 96 با حضور مديرعامل، قائم مقام مديرعامل و جمعي از معاونين و مديران اين بانک در ساختمان مرکزي برگزار شد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، در اين مراسم عبدالمجيد پورسعيد مديرعامل اين بانک با اشاره به اهميت حوزه فن آوري و برنامه ريزي اظهار داشت: اين تغييرات در راستاي ساختار جديد سازماني و در جهت رشد و توسعه بانک ايران زمين صورت گرفته است.

در اين جلسه شيرواني هرندي قائم مقام مديرعامل بانک ايران زمين با بيان اين نکته که در شرايط کنوني صنعت بانکداري، حرکت به سمت بانکداري سنتي اشتباه است، گفت: انتصابات جديد در اين بانک به دليل تغيير در نگرش و حرکت به سمت بانکداري ديجيتال است.

آغاز ساخت مدرسه جديد بانک تجارت در سيستان و بلوچستان

آيين کلنگ زني مدرسه جديد بانک تجارت در روستاي" واپک " از توابع شهرستان سرباز استان سيستان و بلوچستان را برگزارشد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، اين بانک در راستاي ايفاي مسئوليت هاي اجتماعي خود، با تخصيص اعتبار ازمحل بودجه خريد هداياي تبليغاتي سال96، احداث مدرسه روستاي "واپک" از توابع شهرستان سرباز را آغازکرد.

اعطاي تنديس و مدال نمايشگاه بورس، بانک و بيمه به بانک ملت

رييس سازمان بورس و اوراق بهادار، تنديس و مدال نمايشگاه بورس، بانک و بيمه را به بانک ملت اعطا کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، دکتر شاپور محمدي همراه با اعضاي کميسيون اقتصادي مجلس از غرفه اين بانک در نمايشگاه بورس، بانک و بيمه بازديد کرد.

برگزاري مجمع عمومي ساليانه انجمن مديريت ايران و تقدير از نقش‌آفرينان مديريت

مجمع عمومي ساليانه انجمن مديريت ايران و همچنين مراسم تقدير از نقش‌آفرينان مديريت در تاريخ 28 فروردين 1396، در محل دانشگاه خاتم و با حضور نماينده وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، جمعي از استادان و مديران عضو انجمن مديريت ايران برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پاسارگاد،در اين جلسه مهندس پرويز بيات دبيرکل انجمن مديريت ايران ضمن خوشامدگوئي، به ارائه گزارشي از عملکرد انجمن مديريت ايران در سال 1395 و همچنين 60 سال فعاليت اين انجمن پرداخت.

بانک مسکن اعلام کرد:

لزوم تکميل اطلاعات شناسايي مشتريان تا نيمه ارديبهشت ‌ماه

تمامي مشتريان بانک مسکن موظف هستند تا نيمه ارديبهشت ماه سال جاري براي تکميل اطلاعات شناسايي خود به شعبه محل افتتاح حساب در سراسر کشور مراجعه کنند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، بر اساس اعلام اداره کل مديريت مبارزه با پولشويي بانک، تمامي دارندگان حساب هاي فاقد شماره شناسنامه،کد ملي و شماره اختصاصي اتباع بيگانه بايد در اسرع وقت، اطلاعات خود را در شعب بانک در سراسر کشور تکميل کنند.

حسن تليکاني عضو هيات مديره بانک قرض الحسنه مهر ايران شد

با حضور اعضاي هيات مديره و مديران ارشد بانکهاي سپه و قرض الحسنه مهر ايران مراسم معارفه حسن تليکاني عضو جديد هيات مديره اين بانک برگزار شد.به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، هيئت داوديان عضو هيات مديره بانک سپه در مراسم معارفه تليکاني به عنوان عضو جديد هيات مديره بانک قرض الحسنه مهر ايران ضمن قدرداني از تلاش هاي تليکاني در بانک سپه گفت: تليکاني در همه رده هاي شغلي در بانک سپه عملکرد موفقي داشته است و اميدوارم بتواند به تحقق اهداف بانک قرض الحسنه مهر ايران کمک کند.هيئت داوديان با اشاره به اينکه بانک قرض الحسنه مهر ايران با اهداف اسلامي و اعتقادي ايجاد شده تصريح کرد: وظيفه اين بانک کمک به نيازمندان و سروسامان دادن به وضعيت آنهاست.

چاپ 200 ميليون تعرفه انتخاباتي در شرکت چاپ و نشر بانک ملي

مديرعامل شرکت چاپ و نشر بانک ملي ايران پارامترهاي امنيتي برگه‌هاي انتخابات رياست جمهوري پيش رو را تشريح کرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ملي ،رضا منصوري طي سخناني با اشاره به چاپ تعرفه‌هاي انتخابات رياست جمهوري گفت:‌ براي 3 انتخابات پيش رو، انتخابات رياست جمهوري، انتخابات شوراهاي اسلامي و ميان دوره مجلس مجموعاً 200 ميليون تعرفه آماده شده است،‌ اين تعرفه‌ها با حداکثر پارامترهاي امنيتي و روي کاغذ‌ها و نشانه‌هاي چاپ ضد جعل منتشر شده است.


 تريبون 

 اتمام پروژه‌هاي مسکن مهر به اواخر 96 موکول شد

رييس انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: پيشرفت 10 هزار واحد مسکن مهر انبوه‌سازان 70 درصد است که در صورت تزريق نقدينگي تا شهريور يا بهمن امسال به اتمام مي‌رسد.

به گزارش تسنيم، حسن محتشم اظهار کرد: با مساعي و پيگيري‌هاي قائم مقام وزير راه و شهرسازي در طرح مسکن مهر و مديرعامل شرکت عمران پرديس، در ماه جاري هزينه کارهاي اضافي و الحاقيه شماره 3 و قيمت آسانسور شرکت‌هاي تابعه انجمن انبوه‌سازان استان تهران امضا شده و در دست ابلاغ است.

وي با بيان اين‌که انبوه‌سازان عهده‌دار پروژه 10 هزار واحدي مسکن مهردر فازهاي 5 و 9 جديد پرديس هستند، تصريح کرد:‌ به‌عنوان مثال با توجه به افزايش قيمت آسانسور در سال 95 و به خصوص بلند مرتبه بودن ساختمان‌هاي فازهاي اخير از استعلام قيمت روز استفاده شده است.

وي با اعلام اين‌که افزايش وام 30 ميليوني به 40 ميليون توان محقق شده است، افزود: علاوه بر اين منابع مالي جديدي از سوي دولت جهت عمليات زيربنايي در نظر گرفته شده و چنانچه منابع مالي به موقع تزريق شود بخش عمده‌اي از پروژه 10 هزار واحدي تا پايان فصل تابستان و باقيمانده آن نهايتا تا بهمن امسال تکميل و آماده تحويل مي‌شود.

رييس انجمن انبوه‌سازان استان تهران يادآور شد: پيشرفت فيزيکي کلي اين پروژه در مرحله 70 درصد و برخي بلوک‌ها حتي در مرحله بيش از 80 درصد هستند، از اين رو سيکل منظم و به موقع پرداخت‌ها جهت تحقق اهداف فوق‌الذکر در اولويت ويژه‌ بوده و تعداد بيشتري از بلوک‌هاي پيشتاز به افتتاحيه مي‌رسد.

محتشم در پاسخ به اين پرسش که چه مبلغي براي اتمام اين واحدها نياز است، افزود: حدود 400 ميليارد تومان براي تکميل واحدهاي باقيمانده پول نياز است که از اين رقم حدود 50 درصد براي ساخت و مابقي براي زيرساخت‌ها و آماده‌سازي است.

افت دوباره قيمت سکه در بازار

در جريان معاملات بازار آزاد تهران، قيمت انواع سکه با افت هزار تا 4400 توماني مواجه شد و نرخ دلار هم به 3750 تومان رسيد.به گزارش مهر، در جريان معاملات بازار آزاد تهران، قيمت انواع سکه با افت مواجه بود، به نحوي که قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد با کاهش 4400 توماني به يک ميليون و 217 هزار و 700 تومان رسيد، همچنين قيمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح قديم نيز با افت هزار توماني نرخ يک ميليون و 188 هزار تومان را تجربه مي کند.

هر نيم سکه با سه هزار تومان کاهش 697 هزار تومان، ربع سکه با هزار تومان کاهش 383 هزار تومان و سکه يک گرمي هم 252 هزار تومان است.هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1282 دلار و 40 سنت و هر گرم طلاي 18 عيار هم 118 هزار و 65 تومان است.

هر دلار آمريکا 3750 تومان، يورو 4064 تومان، پوند 4796 تومان، درهم امارات 1031 تومان و لير ترکيه 1049 تومان است.

از سوي پژوهشکده پولي و بانکي؛

روند پيشرفت فرآيندهاي بانکي پس از لغو تحريم‌ها بررسي مي‌شود

راهکارهاي رفع موانع تجاري و روند پيشرفت فرآيندهاي بانکي پس از لغو تحريم‌ها از سوي پژوهشکده پولي و بانکي بررسي مي‌شود.

به گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، همايش تجاري و بانکي ايران و اروپا از سال 94 تاکنون، همه ساله در دو نوبت برگزار مي شود؛ امسال نيز چهارمين دوره اين همايش در ايران برگزار خواهد شدکه مهمان ويژه اين دوره، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران است.

ديگر مهمانان چهارمين همايش ايران و اروپا، ولي‌اله سيف رئيس، کل بانک مرکزي، علي طيب‌نيا، وزير امور اقتصادي و دارايي، علي ديواندري، رئيس پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي و دبير همايش، علي ماجدي سفير ايران در آلمان و ديگر مسئولان و صاحب نظران داخلي و خارجي هستند.

همچنين قرار است در اين همايش پنل تخصصي بررسي صنعت بانکي حال حاضر ايران به عنوان پنل اصلي و پنل هاي تخصصي موازي نيز در سالن‌هاي جانبي با موضوعات بررسي وضعيت روند صنعت بانکي حال حاضر ايران، نظارت بانکي و قانونگذاري - استانداردهاي بين‌المللي، بال 2 و 3، اتصال سيستم بانکي ايران به جامعه بين‌الملل و مسير پيشرو، چگونگي راه‌اندازي شعب بانک ايراني در اروپا، مطالبات معوق بانکي، وام‌هاي غيراجرايي و طرح مساله و راه‌حل‌ها، استانداردهاي بين‌المللي حسابرسي و آينده صنعت پرداخت برگزار شود.

هدف از برگزاري اين دوره از همايش، مرور وضعيت و شناسايي دستاوردهاي جمهوري اسلامي ايران در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي و شناسايي نقاط ضعف و راهکارهاي رفع موانع تجاري با ساير کشورها و همچنين ايجاد فضاي مناسب و مستمر جهت معرفي فرصت‌هاي مهم سرمايه‌گذاري در ايران است.

علاوه بر اين محورهاي مورد بحث در چهارمين دوره اين همايش روند پيشرفت فرآيندهاي بانکي و مالي يکسال پس از لغو تحريم‌ها و فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران در بخش‌هاي مختلف اقتصادي در کشور عنوان شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي