جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5543

رئيس مجلس شوراي اسلامي:
بنا نداريم در تفکر اسلامي ديوار بکشيم
شعارها درباره افزايش يارانه به‌صلاح نيست

وزيردفاع: پديده شوم تروريسم در سوريه و عراق يک تهديد جهاني است


خبر


مصدومان حادثه واژگوني اتوبوس گردشگري آلماني در فارس


پوتين و اهدا جوايز مسابقه فرمول يک در سوچي روسيه


سرمقاله

رييس جمهور:
به مردم دروغ نگفته‌ايم و دروغ نخواهيم گفت

جهانگيري در دانشگاه تهران:
دانشگاه از فضاي امنيتي به محيط امن براي طرح مسايل سياسي تبديل شود


ترامپ: ملاقات با رهبر کره‌شمالي "باعث افتخار" خواهد بود!


عربستان: حوثي‌ها و عبدالله صالح را در چند روزه ريشه کن مي‌کنيم!


بيش از دو سوم روس‌ها خواهان رياست جمهوري مجدد پوتين هستند


خبــــر


يك نكته از هزاران


تا انتخابات


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 رئيس مجلس شوراي اسلامي:
  بنا نداريم در تفکر اسلامي ديوار بکشيم 
 شعارها درباره افزايش يارانه به‌صلاح نيست

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که «پرش‌هاي علمي ايران بعد از انقلاب خوب و ارزشمند بوده است» گفت: ريشه اين امر به آزادي فکر و انديشه بر مي‌گردد که در بين متفکرين تشيع بيشتر گرايش وجود داشته است.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در مراسم افتتاحيه سي‌امين نمايشگاه بين‌المللي کتاب طي سخناني اظهار کرد: در سال‌هاي گذشته هميشه در وضعيت‌هاي متفاوت در کشور ما نمايشگاه برگزار شده و اين علاوه بر نمايشگاه‌هاي استاني است که در طول سال برگزار شده است و نشانگر تعلق ايرانيان به فکر و انديشيدن است.رئيس قوه مقننه همچنين بيان کرد: ايرانيان با توجه به تتبعات باستاني خود به لحاظ زماني از مقوله تفکر برخوردار بوده و بعد از اينکه اسلام به ايران آمده نيز حوزه تأملات عقلاني وسيع شده است.

وي در ادامه اظهار کرد: در ارتباط با ساير کشورها ايران به يک همزيستي مسالمت‌آميز با همه کشورها معتقد است و بنا نداريم در تفکر اسلامي ديوار بکشيم مانند برخي از کشورها گرايش به مليت به معني گرايش به ديوار کشي نيست. بايد کشورهاي ديگر اين را بدانند که منطق ايران نه ديوارکشي است نه جدا کردن خود با عناوين باطل هلال شيعي.

لاريجاني در ادامه اظهار کرد: مخالف يارانه دادن به حوزه نشر نيستيم اما کليد اين مسأله دست دولتي‌ها است. يک روز اين کار را انجام مي‌دهند و يک روز انجام نمي‌دهند.

وي افزود: شعارهايي درباره افزايش يارانه‌ها داده مي‌شود که به صلاح کشور نيست، منابع آن هم وجود ندارد. البته اين مسأله از شئونات دولت نيست از شئونات مجلس است و مجلس با اين روش‌ها مخالف است. اکنون هم منابعي نيست اگر هم وجود داشت بايد به چرخه توليد اختصاص يابد.


 وزيردفاع: پديده شوم تروريسم در سوريه و عراق يک تهديد جهاني است 

 وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران گفت:پديده شوم تروريسم که امروز در سوريه و عراق فعال است يک تهديد جهاني بوده که اگر مهار و مضمحل نشود امنيت جهان را به مخاطره مي افکند.

به گزارش اداره کل تبليغات دفاعي وزارت دفاع، اين مطلب را سردار سرتيپ پاسدار حسين دهقان در ديدار با سپهبد علي عبدالله ايوب رئيس ستاد کل ارتش و نيروهاي مسلح سوريه که در صدر هيأت بلند پايه نظامي به تهران سفر کرده عنوان و پيرامون مسائل دو جانبه و منطقه اي گفت و گو و مذاکره کرد.در اين ديدار سردار دهقان با تجليل از مقاومت کم نظير ملت، دولت و نيروهاي مسلح سوريه در مقابله با تروريسم گفت:ملت ايران و سوريه براي دفع خطر مهلک تروريسم و بازگشت آرامش و امنيت به منطقه در يک سنگر با آنان در حال جنگ هستند.وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران با اشاره به حمله آمريکا به الشعيرات خاطر نشان کرد: نظام سلطه تلاش مي کند با تضعيف جبهه ضد تروريستي مقاومت، ضمن بازسازي و تقويت روحي تروريست ها، امنيت رژيم صهيونيستي را تضمين و حضور نامشروع و اقدامات تجاوزکارانه خود را در منطقه توجيه کند.

وي گفت:جمهوري اسلامي ايران در 3 سال گذشته در کنفرانس امنيتي مسکو تلاش کرده اين موضوع و پيامدهاي خطرناک و سرطاني آن را تبيين کند.وي تأکيد کرد:بايد تماميت ارضي سوريه حفظ و از سوي همه کشورها مورد احترام واقع شود.


 خبر 

 سخنگوي دولت:

اگر يارانه بخواهد 250 هزار تومان باشد تقريبا بايد قيمت حامل‌هاي انرژي شش برابر شود

سخنگوي دولت در واکنش به وعده‌هاي انتخاباتي مبني بر پرداخت 250 هزار تومان يارانه گفت: اگر يارانه بخواهد 250 هزار تومان باشد تقريبا بايد قيمت حامل‌هاي انرژي شش برابر شود .

به گزارش ايسنا، محمدباقر نوبخت در نشست خبري با اصحاب رسانه اظهار کرد: يارانه خانوارهاي تحت پوشش کميته امداد و بهزيستي که مستمريشان به طور متوسط 71 هزار تومان بود به 240 هزار تومان افزايش يافت يعني 3.4 برابر که اين در فروردين اجرا شد.وي افزود: اينکه از سوي عده‌اي گفته مي‌شود يارانه افراد تحت پوشش دو يا سه برابر اضافه شود بايد بگوييم که اين 3.4 برابر افزايش يافته و علي‌البرکت‌الله هم براي آن گفته شد يعني آنها که مستمري مي‌گرفتند يارانه‌شان هم افزايش يافته است. حالا بايد پرسيد که منظور از افزايش يارانه افراد کم درآمد چيست و اينکه منظور اين است يارانه همه افراد افزوده شود؟ که اين افزايش با توجه به شرايط موجود امکان‌پذير نيست؛ چرا که بايد قيمت حامل‌هاي انرژي را زياد کنيم.سخنگوي دولت با اشاره به درآمد شرکت پالايش و پخش يادآور شد: کل فروش در اين شرکت 52 هزار ميليارد تومان است و بعد از کم شدن کسورات 36 هزار و 400 ميليارد تومان باقي مي‌ماند که براي يارانه‌ها بايد 41 هزار ميليارد تومان پرداخت شود به همين دليل اين مابه‌التفاوت 36 هزار و 41 هزار از خزانه دولت پرداخت مي‌شود.

در پي حمله ترکيه به مواضع کردهاي سوري؛

نيروهاي روس وارد عفرين و حومه آن در شمال سوريه شدند

منابع رسانه‌اي محلي گزارش دادند که نيروهاي روسي وارد شهر عفرين و حومه شمالي آن در استان حلب در شمال سوريه شده‌اند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز عربي، منابع اعلام کردند که نيروهاي روسي وارد شهر عفرين و حومه شمالي آن شدند که تحت کنترل نيروهاي مدافع خلق کرد است.پايگاه عفرين 24 گزارش داد، چند روز پس از آنکه ترکيه پايگاه‌هاي نظامي يگان‌هاي مدافع خلق کُرد را بمباران کرد، نيروهاي روسي وارد اين منطقه شدند.يک منبع نزديک به يگان‌هاي مدافع خلق کرد اعلام کرد که نيروهاي روس براي توقف تشديد حملات ترکيه و بازگرداندن آرامش به اين منطقه آمده‌اند.اين نيروهاي روس براي توقف موج درگيري‌ها بين کردها و ترکيه به اين منطقه گسيل شده‌اند. نيروهاي دموکراتيک سوريه پرچم سوريه را بر فراز ساختمان نظامي روستاي مرعناز از توابع عفرين برافراشته‌اند. اين روستا از داعش پس گرفته شده است.

هشدار يونيسف نسبت به سوء تغذيه 1.4 ميليون کودک سوماليايي

سازمان ملل اعلام کرد سومالي که درگير قحطي و خشکسالي است تا پايان سال جاري ميلادي 1.4 ميليون کودک دچار سوء تغذيه شديد خواهد داشت که افزايش 50 درصدي نسبت به اواخر سال 2016 دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، صندوق کودکان سازمان ملل (يونيسف) هشدار داد که حدود 275 هزار تن از اين کودکان به حدي سوءتغذيه دارند که ممکن است به راحتي بميرند.ماريکسي مرکادو،‌ سخنگوي يونيسف به خبرنگاران در ژنو گفت: اين کودکان 9 برابر بيشتر ممکن است در اثر وبا، اسهال و بيماري‌هاي ديگر بميرند و ترکيب سوء تغذيه، بيماري و آوارگي براي کودکان مرگبار است.


 مصدومان حادثه واژگوني اتوبوس گردشگري آلماني در فارس 


 پوتين و اهدا جوايز مسابقه فرمول يک در سوچي روسيه 


 سرمقاله 

ايراني بسازيم براي همه

دکترحسين اميدوار

خاصيت انتخابات همين است كه كانديدها براي جلب نظر و آراي جامعه بايكديگر رقابت كنند، يكديگر را نقد كنند و در پاره‌اي موارد برهم بتازند. متاسفانه اين رقابت در كشور ما بيشتر به عداوت شبيه شده و گروه‌هاي سياسي يكديگر را به عنوان دشمن ملت و كشور معرفي مي‌كنند. اما غافل از اين امر هستند كه تخريب ناعادلانه عملكرد يكديگر به منزله ضربه وارد كردن بر توان و صداقت نظام اسلامي مي‌باشد(اگرچه درپاره‌اي موارد مديران و مسئولان صداقت را كنار گذاشته و برمنافع ملي دست انداخته اند!).

جداي از شكسته شدن حرمت‌ها و بعضاً عبور از خط قرمز‌ها، شاهد نوعي تقسيم بندي كشوري در انتخابات هستيم!. جدا كردن مردم از يكديگر و تقسيم بندي‌هاي مختلف همچون فقير و غني، فرهيخته و عام، مذهبي و غيرمذهبي، كارگر و سرمايه دار، خارج نشين و كپرنشين و از اين دست عناوين باعث مي شود تا جامعه را در مقابل يكديگر قرار دهيم.

دوقطبي و چندقطبي كردن مردم در مقابل يكديگر و برعهده گرفتن نمايندگي آنها از سوي نامزدهاي انتخاباتي، برنامه‌اي مخرب است كه جز تامين منافع و اهداف كانديدها هيچ نفعي براي ملت و كشور نخواهد داشت. مسلماً تقسيم بندي و خط كشي ميان مردم موجب ايجاد تفرقه و اختلاف بين آنها خواهد شد. بزرگ نمايي و سياه نمايي عملكردها و مقصر جلوه دادن بخشي از جامعه به عنوان مسبب اصلي بروز شرايط فعلي، باعث مي‌شود اقشار مختلف اعتماد به يكديگر را از دست بدهند و نفرت بين آنها شكل گيرد.غني و فقير كردن جامعه براي جذب آراي فقرا و يا متمولين كار درستي نيست. چرا كه اگر جامعه‌اي دچار فقر شده مسبب آن مردم نيستند، بلكه اين امر نشأت گرفته از اقدامات و تصميمات مسئولاني است كه در هنگام به دست داشتن قدرت به دنبال اميال و اهدافي غير از خدمت بوده‌اند. سياه نمايي نسبت به اقشار غني جامعه جفا به حق آنها خواهد بود، چرا كه با سرمايه و توانايي مالي آنهاست كه اقتصاد نيمه جان ما همچنان نفس مي‌كشد. اگر همين اقشار غني دركشور نمي‌ماندند و همچون بسياري ديگر سرمايه‌هاي خود را به دبي و تركيه منتقل مي‌كردند هيچ تضميني وجود نداشت كه ايران، ونزوئلايي ديگر نشود!

اين درمورد نقش كارگران نيزبه عنوان عاملان توليد صادق است. اگر قشر زحمتكش كارگر نباشد سرمايه‌داران توان اجرايي براي توليد وبهره وري نخواهند داشت. لذا مشاهده مي كنيم كه روند تكامل زندگي اجتماعي همچون زنجيره‌اي به هم پيوسته است كه حيات آن به پيوستگي و چرخش نيروها وابسته است.ويا بي توجهي و حتي سياه نمايي نسبت به ايرانيان خارج از كشور به منزله چشم پوشي از پتانسيلي بسيار بزرگ است كه متاسفانه امروز از دسترس ما خارج شده‌اند. بروز اين آفت از آنجا شروع شد كه هرفرد و نهادي كه نسبت به ارتباط با اين اقشار مبادرت كرد، به سبب سليقه گرايي و سوء مديريت‌ در ساماندهي اوضاع موجب دورشدن ايرانيان خارج با فضاي داخلي شدند. درحالي كه همه آنها ايراني هستند و بسياري از آنها به سبب همين دوقطبي‌ها و كج سليقگي‌ها مجبور به مهاجرت شده‌اند.آنچه گفته شد تنها بخشي از شكل گيري دوقطبي‌هايي است كه كانديدها و جريان‌هاي سياسي به وجود آورده‌اند، اما بخش ديگري از آفت‌هاي اين رقابت‌ها درمورد رفتار نامزدهاي انتخاباتي با يكديگرمي باشد.

از آنجا كه هريك از كانديدها به عنوان مسئولان و مديران طراز اول كشور درنهادهاي مختلف مشغول هستند، تقابل و رويارويي كنوني آنها، ادامه همكاري و عادي شدن همه چيز پس از انتخابات را درهاله‌اي از ابهام قرار مي‌دهد. اين سئوال براي جامعه پيش خواهد آمد كه پس انتخاب شدن يك شخص به عنوان پيروز رقابت، با وجود اين تخريب‌هاي دوجانبه و چندجانبه ادامه همكاري اين افراد و نهادهاي تحت امرشان چگونه ميسر خواهدشد؟!

با تمام اين اوصاف بايد متوجه اين امر بود كه انتخابات به منظور رشد و ارتقاي توان مديريتي كشور صورت مي گيرد تا نتيجه آن موجب بهبود وضعيت زندگي مردم در ابعاد مختلف گردد. نبايد اين مهم را به گونه‌اي پيش برد كه بعد از هر انتخابات سراسري در كشور شاهد بروز آفت‌ها و اختلافات متعدد ميان اقشار مختلف مردم و مسئولان نظام باشيم.


 رييس جمهور:
 به مردم دروغ نگفته‌ايم و دروغ نخواهيم گفت 

 
رئيس جمهور کشورمان تاکيد کرد: همان طور که سال 92 گفته شد، چرخ اقتصاد و توليد مي چرخد و در عين حال چرخ مدرنترين سانتريفيوژ نيزمي چرخد.به گزارش ايسنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در مراسم آغاز توليد انبوه دو خودروي دناپلاس و پژو 2008 که در گروه صنعتي ايران خودور برگزار شد، ضمن گراميداشت روز معلم گفت: همه تحولاتي که در عرصه هاي مختلف فناورانه، صنعت و بخش هاي توليد انجام مي شود، به زحمات معلمين سخت کوشمان برمي گردد.

وي ادامه داد: امروز پس از بازديد از سالن هاي توليد خودور همان احساسي را داشتم که در دوران مقدس در سنگرهاي رزمندگان مي رفتم. آنجا در سنگر آدم احساس غرور مي کرد، اين ملت هرگز خسته نمي شود و براي منافع،‌ عزت و استقلال خود از پا نمي افتد و از همه توانش استفاده و بهره برداري مي کند تا دل ملت را شادمان و دشمن را مايوس کند.رئيس جمهور کشورمان خاطر نشان کرد: امروز کارگران، طراحان و مديران ما همه تلاش خود را کردند تا به فشار ديگران و توطئه بيگانگان نه بگويند. بايد به ديگران نه و به همه آنها که در توليد داخلي تلاش مي کنند آري بگوييم.

روحاني با بيان اينکه امروز سرمان را در صنعت خودرو بالا نگه مي داريم، افزود: در حال حاضر در اين عرصه وارد تحولات جديدي شده ايم ، در حالي که صنعت خودرو يکي از صنايع قديمي ماست که فراز و فرودهايي داشته است.وي خاطر نشان کرد: بايد اين صنعت را به روز کرده و همپا با دنيا حرکت کنيم بايد از فضاها و فرصت ها استفاده کنيم؛ چرا که اگر بازاري در منطقه و دنيا هست که مي تواند از توليد ما استفاده کند و ما آن را از دست بدهيم يعني فرصت را از دست داده ايم، بايد فرصت را مغتنم بشماريم.

رئيس جمهور کشورمان در ادامه گفت: ملت ما، ملتي توانمند، غيورو انقلابي است و اگر فرصت سرمايه و تکنولوژي و بازار را از دست بدهيم يعني فرصت هاي اين ملت را از دست داده ايم.وي با بيان اينکه امروز قدم مهمي در صنعت خودرو برداشته شده ادامه داد: تلاش دولت يازدهم از آغاز اين بوده که فرصت را براي اشتغال جوانان،‌کارآفرينان داخلي و طراحان ايجاد کند و از فناوري هاي داخلي استفاده کنيم و کار دولت اين بود که غذا را براي آنها آماده کند.وي تاکيد کرد: اينکه قطعه ساز ما حتي روز تعطيل به کار مي پردازد به معناي حرکت چرخ توليد است و همان قولي است که سال 92 داده شد، که چرخ سانتريفيوژ بچرخد و چرخ اقتصاد و توليد نيز بچرخد و امروز چرخ اقتصاد به حرکت در آمده و امروز چرخ مدرنترين سانتريفيوژ IR8 و IR6 ما نيز حرکت مي کند و اکنون از IR1 عبور کرديم و به IR 8 رسيده ايم و قدرت سانتريفيوژها براي غني سازي 20 برابر ديروز شده و در عين حال چرخ صنعت نيز در حال حرکت است.

وي با بيان اينکه ما هيچگاه به مردم دروغ نگفته‌ايم و دروغ نخواهيم گفت، افزود: اساس کار ما بر اساس شفافيت و صداقت است و اگر اشتباهي کنيم عذرخواهي خواهيم کرد. زبان ما براي عذرخواهي و بيان حقايق دچار لکنت نمي‌شود.


 جهانگيري در دانشگاه تهران:
 دانشگاه از فضاي امنيتي به محيط امن براي طرح مسايل سياسي تبديل شود 

 معاون اول رييس جمهور گفت: گفتن ايجاد چند ميليون شغل زحمتي ندارد ،اما در بهترين دوران درآمدي کشور رشد اشتغال،‌ صفر بود و در عوض در بدترين دوران انقلاب 600 تا 700 هزار شغل در سال ايجاد شد.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در چهارمين جشنواره آموزش دانشگاه تهران که در هفته معلم برگزار شد، گفت: آيا مي‌توان راهکاري يافت که اقتصاد ايران بيش از 700- 600 هزار شغل در سال به خود ببيند.

وي ادامه داد: بسيار مشکل است که بتوان با وضعيت موجود يک ميليون شغل در سال ايجاد کرد، اما افزايش نرخ اشتغال به چه راهکارها و الزاماتي نيازمند است. از جمله الزامات مورد نياز اين است که فضاي بين‌المللي کشور ديگر نبايد هرگز دچار تنش شود تا بتوانيم در اين فضا فناوري و تکنولوژي وارد و کالا صادر کنيم و البته دغدغه جدي ديگر نيز سرمايه‌گذاري در ايران و امنيت سرمايه‌گذاري است که بايد تکليف آن مشخص شود که آيا مي‌خواهيم سرمايه‌گذاران به ايران وارد شوند؟

به گفته جهانگيري با به صحنه آمدن نخبگان مراکز علمي و حضور مديران قوي و نخبه در دولت و عملياتي شدن الزامات فوق‌الذکر مي‌توان سالي يک ميليون شغل ايجاد کرد.

معاون اول رييس جمهور با تأکيد بر اينکه دانشگاه بايد به مرکز اشتغالزايي کشور تبديل شود، گفت: مراکز علم و فناوري و پارک‌ها و کريدورهاي علم و فناوري و مراکز رشد در اين پارک‌ها بايد فکر و خلاقيت دانشجويان را به کار و سرمايه تبديل کنند و حرکت در اين مسير مي‌تواند به جهش ايجاد شغل منجر شود.


 ترامپ: ملاقات با رهبر کره‌شمالي "باعث افتخار" خواهد بود! 

 
بلومبرگ :رئيس‌جمهور آمريکا گفته است که ديدار با رهبر کره شمالي در شرايط مناسب "باعث افتخار" خواهد بود. اين بعد از چند هفته جنگ لفظي و مانورهاي نظامي است.به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا در گفت‌وگو با بلومبرگ تصريح کرد: اگر ديدار با او کار مناسبي باشد، مسلما اين کار را خواهم کرد. باعث افتخار خواهد بود.

ترامپ در حالي اين اظهارات را مطرح مي‌کند که تنش‌ها بر سر برنامه اتمي کره شمالي درهفته هاي اخير اوج گرفته است.شون اسپايسر، سخنگوي کاخ سفيد گفت که واشنگتن مي‌خواهد فورا شاهد پايان رفتار تحريک‌آميز کره شمالي باشد.وي گفت: کره شمالي بهتر است قبل از به فکر افتادن براي فراهم سازي مقدمات ديدار بين ترامپ و اون شرايطش را فراهم کند.


 عربستان: حوثي‌ها و عبدالله صالح را در چند روزه ريشه کن مي‌کنيم! 

 
روسيا اليوم: جانشين وليعهد عربستان اعلام کرد، ائتلاف عربي قادر است در عرض چند روز انصارالله و علي عبدالله صالح را ريشه کن کند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه روسيا اليوم، محمد بن سلمان، جانشين وليعهد عربستان و وزير دفاع اين کشور در مصاحبه‌اي با تلويزيون عربستان که قرار است شبکه mbc نيوز همزمان با تلويزيون عربستان آن را پخش کند، به بررسي وضعيت منطقه، جهان و چشم انداز عربستان براي سال 2030بپردازد.اين وزير سعودي درباره روابط با ايران و احتمال باز شدن باب مذاکره نيز مدعي شده است، چطور تفاهم و توافق با آنها ممکن است.


  بيش از دو سوم روس‌ها خواهان رياست جمهوري مجدد پوتين هستند 

ايسنا : در تازه‌ترين نظرسنجي انجام شده بيش از دو سوم روس‌ها خواهان حضور پوتين در انتخابات رياست جمهوري روسيه هستند.به گزارش ايسنا از وستي ، مرکز افکار سنجي لوداي روسيه اعلام کرد،در اين نظرسنجي بيش از 64 درصد خواهان حضور مجدد ولاديمير پوتين، رئيس جمهور فعلي در انتخابات رياست جمهوري اين کشور در سال 2018 ميلادي هستند.همچنين 22 درصد معتقدند که ديگر نيازي به شرکت پوتين در انتخابات رياست جمهوري نيست و مخالف حضور وي هستند.

از سوي ديگر در اين نظرسنجي به فرض آن که يکشنبه هفته آينده زمان انتخابات رياست جمهوري روسيه باشد ،بيش از 48 درصد پرسش شوندگان ،گزينه انتخابي خود را براي رياست جمهوري روسيه بازهم پوتين مي‌دانند.19 درصد هنوز در اين خصوص تصميم نگرفته‌اند و 13 درصد تمايلي به شرکت در انتخابات ندارند.


 خبــــر 

 سئول: سامانه موشکي تاد ، قادر به مقابله با حملات کره شمالي است

وزارت دفاع کره‌ جنوبي با تاييد عملياتي شدن سامانه دفاع موشکي تاد آمريکا در خاک اين کشور تاکيد کرد که اين سامانه مي‌تواند از کره جنوبي در مقابل موشک‌هاي کره شمالي دفاع کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، مون سانگ گيون، سخنگوي وزارت دفاع کره‌ جنوبي اعلام کرد: سامانه دفاع موشکي تاد در يک زمين گلف تغيير کاربري داده شده در منطقه سئونگ جو استقرار پيدا کرده و "قابليت اوليه" براي پاسخ به تهديد موشکي هسته‌اي کره شمالي را دارد.

او نگفت که واشنگتن و سئول چه زمان انتظار دارند که اين سامانه به طور کامل عملياتي شده و آماده دفاع باشد.

کشتي روياي پيوستن ترکيه به اروپا به گِل نشسته است

يک مقام ارشد اروپايي اعلام کرد، ترکيه تحت رياست جمهوري رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور اين کشور دست‌کم در حال حاضر نمي‌تواند عضو اتحاديه اروپا شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، در پي سرکوب‌هاي رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه عليه مخالفانش و تنش‌هاي اخير با آلمان و متهم کردن مقامات آلماني به انجام اقدامات نازيسيم، دولت‌هاي اروپايي بر اين باورند که روند پيوستن ترکيه به اتحاديه اروپا مرده است.

در همين راستا يوهانس هان، کميسيونر اروپا اعلام کرد: براي همه آشکار است که دست‌کم در حال حاضر ترکيه از چشم انداز يک کشور اروپايي دور شده است.


 يك نكته از هزاران 

 اين شب‌ها با مشاهده برنامه‌هاي تبليغاتي كانديد‌هاي رياست جمهوري بد نيست كمي تامل كنيم به اقدامات و تصميماتي كه طي سال هاي گذشته براي كشور در نظرگرفته شده است. مطرح شدن دو يا چند برابر شدن يارانه‌ها از جمله مسائلي است كه مي‌بايد درمورد آن تامل و تعمق كرد. البته نه از بابت مخالفت يا تاييد كانديدهاي مطرح كننده، بلكه بايد نسبت به تاثير تصميمات گذشته و تصميمات جديد براي آينده حساس بود. بايد تامل كرد كه اين يارانه كنوني چه منفعتي به مارساند و چه ضررهايي در پيش داشت.

45هزار500 تومان به صورت ماهانه به مردم داده شد و در ازاي آن قبض‌هاي حامل‌هاي انرژي، قيمت سوخت وحمل ونقل، تورم و گراني چند برابري،. نصيب مردم گرديد. حال بد نيست كمي تعمق كنيم كه اگر اين 45 هزار تومان اين چنين مشكلاتي را براي كشور به وجود آورد، دو يا چند برابر شدن آن، مشكلات و گرفتاري مردم را چند برابر خواهد كرد؟!.


 تا انتخابات 

 رئيس هيات بازرسي انتخابات: با تمام توان از آراي مردم صيانت مي کنيم

رئيس هيات بازرسي انتخابات وزارت کشور گفت: با تمام توان از آراي مردم در انتخابات 29 ارديبهشت صيانت مي کنيم و در اين راستا تمامي تدابير لازم اتخاذ شده است.

وجه الله خدمتگزار درجمع خبرنگاران در شيروان اظهار کرد: در اين راستا علاوه بر فعاليت 60 هزار بازرس در شعبه هاي اخذ راي، چهار هزار سربازرس هم دراين شعب حضور مي يابند.

وي گفت: براي هر 15 شعبه اخذ راي يک سربازرس در نظر گرفته شده است تا شاهد انتخابات بسيار سالم در کشور باشيم.

بيانيه سفارت ايران در کويت در ارتباط با برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري

سفارت جمهوري اسلامي ايران در کويت با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: انتخابات رياست جمهوري دوازدهم در دو محل سفارت جمهوري اسلامي ايران و همچنين رايزني فرهنگي ايران در اين کشور عربي برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، سفارت ايران در اين بيانيه از همه شهروندان ايراني مقيم در کويت که حايز شرايط براي شرکت در انتخابات رياست جمهوري هستند دعوت کرد که در اين انتخابات در راستاي تحکيم پايه‌هاي مردم سالاري ديني در کشور شرکت کنند.


 ميز خبر 

 افزايش عضوگيري داعش از اتباع خارجي در عربستان

روزنامه عربستاني عکاظ گزارش داد، عضو گيري گروه تروريستي داعش از اتباع خارجي‌ در عربستان تشديد شده به نحوي که در عرض کمتر از يک سال 342 تن از اين خارجي‌ها به داعش پيوسته‌اند.

به گزارش ايسنا، روزنامه عکاظ در گزارش خود متذکر شده علت اين که داعش جديدا به عضوگيري از خارجي‌ها در عربستان روي آورده تاثير کمپين‌هاي ضد داعش در اين کشور و افزايش آگاهي عمومي از خطرات پيوستن به گروه‌هاي تروريستي است.

در يک هفته گذشته وزارت کشور عربستان از دستگيري 14 تبعه خارجي به عنوان عوامل پشت حملات تروريستي مرگبار در گذشته خبر داد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 شصت ونهمين اجلاس هيأت مديره

اسکندريه- 12تا13 نوامبر 2005

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري چهارم -260

کتابخانه اسکندريه، اسکندريه، مصر

بررسي اجمالي مالي سال 2004- 2005 IAU ( 1 اکتبر تا 30 دسامبر)

(برحسب 1000 يورو)

يادداشت هاي توضيحي:

الف) تراز سال هاي قبل به مجموع دارايي ها اضافه شده است(به تراز حساب ها نگاه کنيد) علاوه برآن ذخيره IAU به 000/90 يورو مي رسد؛

ب) تخمين حق عضويت هاي سال 2005 که در پرتو دريافتي ها از30 سپتامبرکاهش يافته است؛

ج) حق الامتيازها، حمايت از ناشرين وفروش هاي اضافي
CD-ROM ؛

د) قراردادهاي امضا شده با يونسکو و کمک هاي دريافتي از سيدا (SIDA) ؛

ه) مجموع بهره، درآمد از مبادله نرخ ارز، درآمداز سال اي قبل، حق عضويت هاي پيش بيني نشده ازسال 2002 تا سال 2004؛

و) حقوق مالکيت انتشارات، نرم افزارها، گزارش ها ومطالعات مأموريت ها؛

ز) اجلاس متخصصين، يادگيري و گفتگوي بين فرهنگي، بوداپست؛

ح) انتشارات IAU براي اعضاء، «افق هاي IAU» از لحاظ هزينه هاي حجم و ترجمه دوبرابرشده؛

ط) زيان هاي مبادله ارز؛

ي) خريدبرخي از لوازم دفتر.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي