جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5543


توليد مستمر بنزين در پالايشگاه ستاره خليج فارس


حفر و تکميل 11 حلقه چاه نفت و گاز در سال 95


ميز خبر


معادلات انرژي


 توليد مستمر بنزين در پالايشگاه ستاره خليج فارس 

 
وزير نفت با اشاره به اينکه پس از سالها تلاش در دولت هاي گذشته و بيش از سه سال تلاش مستمر در دولت کنوني، هم اکنون مي توانيم توليد بنزين با کيفيت و اکتان بالا در پالايشگاه ستاره خليج فارس را جشن بگيريم، گفت: راه توسعه کشور روشن است

به گزارش شانا، مهندس بيژن زنگنه، وزير نفت، در آيين بهره برداري رسمي از فاز نخست پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، با بيان اين مطلب و تاکيد بر اينکه ما نيازي به افتتاح و اقدام هاي نمايشي نداريم، گفت:امروز به روشني و بدون هيچ ابهامي عرض مي کنم که با مجاهدت همکاران ما در اين پالايشگاه توليد بنزين از واحد بنزين فازنخست آن آغاز شده و ظرف روزهاي آينده به ظرفيت نهايي خود خواهد رسيد.

وزير نفت افزود: در مرداد 92 کارهاي ساختمان، نصب تجهيزات و اقدامات فرايندي پالايشگاه در مراحل ابتدايي 14، 13 و 10 درصدي در فازهاي اول، دوم و سوم قرار داشت.

زنگنه افزود: اين ميزان پيشرفت اجرايي در واحدهاي فرآيندي فازهاي سه گانه اين پالايشگاه با احتساب مهندسي و خريد کالا، پيشرفت کلي طرح را حدود 47 درصد قرار داده بود؛ اين در حالي است که پيشرفت کلي طرح شامل سه فاز هم اکنون به 90,3 درصد رسيده است. در مقطع مرداد 92 نيز پيشرفت کار ساختمان و نصب ترين يک پالايشگاه 14 درصد بود که الان به 96.1 درصد رسيده
است.

وي با اشاره اينکه کار ساخت پالايشگاه از 1386 شروع شده و در سال 96 و پس از 10 سال اولين واحد آن به اتمام رسيده نشانه خوبي نيست، افزود: هرچند تحريم ها بسيار آزار دهنده بوده و اجرايي شدن برجام نقش موثري در به ثمر رساندن اين طرح در مراحل پاياني داشته اما نقش مشکلات مديريتي و سه نوبت تغيير پيمانکاران آن در تاخير بهره برداري از اين پروژه نيز جدي بوده است.

وزير نفت ادامه داد: زماني که کارم را در دولت يازدهم شروع کردم، اين طرح کلافي سردرگم با هزاران گره کور بود که باز کردن آن به تلاش همه نياز داشت و خوشبختانه با صبر و حوصله و همکاري خوب مديران ستاره خليج فارس و قرارگاه خاتم اين مشکلات برطرف شد.

وي با بيان اينکه از کل هزينه 3,7 ميليارد دلاري طرح 1.4 ميليارد دلار آن در دولت يازدهم هزينه شده، اظهار کرد: حدود 30 درصد تامين مالي اين طرح مربوط به آورده سرمايه گذاران آن يعني تامين اجتماعي، صندوق بازنشستگي کارکنان نفت و شرکت ملي پالايش و پخش بوده و 70 درصد آن از محل سپرده گذاري بانک مرکزي در شرکت نيکو، تسهيلات اعطايي بانکها و منابع صندوق توسعه ملي تامين شده است.

مهندس زنگنه با بيان اينکه براي به ثمر نشستن اين طرح از تمام توان مديريتي و امکانات استفاده شده است، افزود: در اين دوره همه مي توانند شهادت بدهند که ما چگونه سعي کرديم به صورت قطره چکاني از منابع مالي استفاده کنيم تا پول دقبقا و درست و به جا و با تمرکز براولويت ها به مصرف برسد تا طرح نسبت به گذشته و با وجود هزينه کمتر پيشرفت بسيار بهتري به دست بياورد.

ايران به باشگاه جهاني صادرکنندگان بنزين مي‎پيوندد

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: با بهره‎برداري کامل پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس، ايران وارد باشگاه جهاني صادرکنندگان بنزين مي‌شود.

سيد علي ادياني با اشاره به افتتاح فاز نخست پالايشگاه ميعانات گازي ستاره خليج فارس گفت: بنزين توليدي در پالايشگاه ستاره خليج فارس يورو 4 است و با افتتاح اين پالايشگاه و افزايش توليد بنزين، از شکاف ميان توليد و مصرف کاسته مي‎شود.

وي افزود: پالايشگاه ستاره خليج فارس با هدف توليد 36 ميليون ليتر بنزين در روز افتتاح شده و بيش از 80 درصد امکانات آن با استفاده از ظرفيت‌هاي روزآمد داخلي ساخته شده است.

نايب رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: با افتتاح کامل پالايشگاه ستاره خليج فارس و توليد روزانه 36 ميليون بنزين، ايران به باشگاه کشورهاي صادرکننده بنزين وارد مي‌شود.

ادياني، توليد فرآورده‌هاي نفتي را همسو با سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي مدنظر مقام معظم رهبري در خصوص جلوگيري از خام فروشي دانست و تصريح کرد: توسعه بخش‌هاي مختلف صنعت نفت براي کشور راهبردي است، اميدواريم همه طرح‌هاي پيش بيني شده در زمان مقرر به بهره‌برداري برسند.

افتتاح پالايشگاه ستاره خليج فارس سدي در برابر خام فروشي است

عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: افتتاح پالايشگاه ستاره خليج فارس بدون ترديد از خام فروشي جلوگيري و جهشي بزرگ در امر بنزين سازي کشور ايجاد
مي‎کند.

حسن بهرام نيا به افتتاح پالايشگاه ستاره خليج فارس اشاره کرد و گفت: بهره‎برداري کامل از پالايشگاه ميعانات گازي خليج فارس، ايران را از واردات بنزين بي‌نياز خواهد کرد و اجراي اين طرح کمک بزرگي به اقتصاد کشور است.

وي با اشاره به اين‌که نفت کالايي راهبردي براي کشور به شمار مي‌رود، افزود: افتتاح و بهره‌برداري از پالايشگاه ستاره خليج فارس همسو با اقتصاد مقاومتي و سدي در برابر خام فروشي است.عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: اگر بتوانيم پالايشگاه‌هاي کشور را بيش از پيش توسعه دهيم در آينده‌اي نزديک مي‌توانيم جزو کشورهاي صادرکننده بنزين باشيم.


 حفر و تکميل 11 حلقه چاه نفت و گاز در سال 95 

 
مدير عمليات حفاري در دريا شرکت ملي حفاري ايران از حفر، تعمير و تکميل 11 حلقه چاه‌هاي نفت و گاز با کاربست دکل هاي حفاري اين شرکت در سال 95 در ميادين دريايي در آب‌هاي خليج فارس خبر داد.

به گزارش ايسنا، سيامک افشاري با اعلام اين خبر اظهار کرد: در راستاي حفر و تکميل اين چاه‌ها در مجموع 6 هزار و 240 متر حفاري شد که دو هزار و 512 متر به چاه‌هاي توسعه‌اي و سه هزار و 727 متر به چاه‌هاي تعميري اختصاص داشت. وي با اشاره به اين‌که اين شرکت سه دستگاه حفاري ملکي در اختيار دارد، افزود: با تلاش مستمر کارکنان اين مديريت دستگاه حفاري مدرس در اين دوره در منطقه دورود - خارگ، دو حلقه چاه توسعه‌اي (جديد) حفاري و سه حلقه چاه ديگر را در مجموع به متراژ يک هزار و 830 متر تعمير و تکميل کرد. افشاري با بيان اين‌که اين دستگاه از اول آبان ماه به مدت سه ماه براي تعميرات دوره‌اي (اورهال) از مدار عمليات خارج شد، تصريح کرد: دکل دريايي مدرس در عين حال موفق شد در سال گذشته حفاري يک حلقه چاه را پنج روز زودتر از برنامه به اتمام برساند.

مدير عمليات حفاري در دريا شرکت ملي حفاري ايران به حفاري و تکميل يک حلقه چاه در فاز 11 طرح توسعه ميدان گازي پارس جنوبي در اين مدت به وسيله دستگاه حفاري شهيد رجايي اشاره و خاطرنشان کرد: بازسازي و نوسازي اين دستگاه در دستور کار قرار دارد. وي اظهار کرد: دستگاه حفاري مورب نيز که در منطقه ابوذر – خارگ استقرار دارد در يکسال گذشته موفق به حفاري و تکميل دو حلقه چاه توسعه‌اي و سه حلقه چاه تعميري جمعا به متراژ چهار هزار و 409 متر شد که حفاري دو حلقه چاه را 21 روز زودتر از زمان پيش بيني شده از سوي کارفرما انجام داده است. افشاري گفت: اين دکل دريايي پس از مراحل بازسازي در سايت بازسازي شرکت در اهواز از اوائل خردادماه در موقعيت سکوي ابوذر مستقر و عملياتي شده بود. مدير عمليات حفاري در دريا شرکت ملي حفاري ايران با تاکيد بر آموزش‌هاي تخصصي حين خدمت به موازات انجام وظايف سازماني در اين شرکت خاطرنشان کرد: در سال 95 در مجموع 76 دوره آموزشي از سوي اداره آموزش و تجهيز نيروي انساني شرکت براي اين بخش تعريف و همکاران در مدت چهار هزار و 500 نفر ساعت اين دوره‌ها را گذراندند. حوزه معاونت مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران در عمليات حفاري داراي چهار مديريت حفاري در خشکي و يک مديريت حفاري در دريا است که اين مديريت‌ها با هدف شتاب بخشي در اجراي عمليات حفاري و پاسخگويي به موقع به نياز شرکت‌هاي متقاضي ايجاد شده است.


 ميز خبر 

 يک مقام مسئول اعلام کرد:

وظيفه دولت صيانت از بازار تجهيزات داخلي نفت است

رئيس هيأت مديره انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت گفت: تاکنون20 ميليارد دلار فاينانس پتروشيمي وارد کشور شده که بيشترين استفاده‌کنندگان از اين ميزان سرمايه، شرکت‌هاي خصولتي هستند.

به گزارش مهر، رضا خياميان، رئيس هيأت مديره انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران گفت: مهمترين درخواست سازندگان تجهيزات داخلي از مسئولين و دولت، صيانت از بازارهاي داخلي در مقابل توليدکنندگان خارجي و واردکنندگان کالاهاي خارجي است.

وي با اشاره به اينکه در حال حاضر، کشورهاي همسايه ايران تمايلي به خريد تجهيزات نفتي ساخت داخل ندارند، ادامه داد: علت حضور گسترده شرکت‌هاي خارجي در نمايشگاه نفت، گاز و پتروشيمي، بازار مناسبي است که در ايران وجود دارد؛ در صورتي که اگر اين کشورها به اين نتيجه برسند که ترجيح کارفرمايان داخلي يا خارجي، خريد تجهيزات توليد داخل است، بيشتر به سمت مشارکت با شرکت‌هاي داخلي پيش مي‌روند؛ به همين دليل تمامي نهادهاي ذيربط بايد تلاش کنند تا بسترهاي لازم براي مشارکت شرکت‌ها و سرمايه‌گذاران خارجي با شرکت‌هاي داخلي فراهم کنند، تا از اين طريق، مديريت، دانش فني، کيفيت کالاها، کلاس شرکت‌هاي داخلي و استانداردها ارتقاء يابد.

رئيس هيأت مديره انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران همچنين ضمن گلايه از نوع تخصيص منابع ارزي يا ريالي داخلي از صندوق توسعه ملي تصريح کرد: در دولت گذشته، ارز نسبت به ريال در کشور بيشتر بود؛ به همين دليل مسئولان ذيربط براي جلوگيري از ايجاد بيماري هلندي، تمايل به خريد کالا و تجهيزات خارجي داشتند، اين در حالي است که پس از توافق برجام نيز دولت يازدهم نيز به دليل ضيق منابع ارزي لازم، تأکيد بر استفاده از فاينانس و سرمايه خارجي دارد؛ در حالي که فاينانسورهاي خارجي تخصيص سرمايه را منوط به استفاده از تجهيزات داخلي خودشان مي‌دانند؛ به اين ترتيب عايدي چنداني متوجه توليدکنندگان داخلي نمي‌شود.

به گفته اين فعال بخش خصوصي، تاکنون20 ميليارد دلار فاينانس شيمي وارد کشور شده که بيشترين استفاده‌کنندگان از اين ميزان سرمايه، شرکت‌هاي پتروشيمي هستند که عمدتاً خصولتي‌اند؛ به اين ترتيب بايد گفت مشکل اصلي اقتصاد ايران، دولتي بودن آن است در حالي که وظيفه دولت، ايجاد بسترهاي لازم براي توليد و اشتغال است. البته انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران توانستند براي توليد 10 قلم کالاي بومي که عمدتاً تجهيزات حفاري و سرچاهي را دربر مي‌گيرد، 500 ميليارد تومان يا 25 ميليون يورو جذب سرمايه داشته باشند.

خياميان، مهمترين برنامه توليدکنندگان داخلي تجهيزات نفتي را مشارکت با شرکت‌هاي خارجي دانست و ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه، طي پنج سال بايد 200 ميليارد دلار سرمايه به صنعت نفت تزريق شود. با بررسي‌هاي انجام شده، 60 درصد اين سرمايه که رقمي حدود 120 ميليارد دلار را به خصوص اختصاص مي‌دهد، متوجه ساخت تجهيزات و خدمات است؛ حال آنکه تنها در صنعت نفت عراق، بازاري 300 ميليارد دلاري براي فعاليت شرکت‌هاي داخلي وجود دارد.

خياميان با تأکيد بر اينکه تا زماني که نرخ بهره بانکي بالا باشد، انگيزه‌اي براي سرمايه‌گذاري در توليد داخلي وجود ندارد، گفت: صنايع پايين‌دستي پتروشيمي مي‌توانند بهترين بستر براي ايجاد اشتغال باشند.

وي، ضمن اشاره به اينکه وزارت نفت در زمينه قراردادهاي IPC از سازندگان داخلي تجهيزات نفتي مشورت گرفته است، تصريح کرد: بر اساس اين قراردادها، اگر سرمايه‌گذاران خارجي بيش از ميزان مشخص شده، از توانمندي داخلي استفاده کنند، تا 10 درصد از کل قرارداد را به عنوان پاداش دريافت مي‌کنند. اين در حالي است که انجمن سازندگان تجهيزات صنعت نفت ايران بيشترين ضرر را از تحريم‌ها و افزايش نرخ ارز متحمل شد.

از تاريخ 16 تا 19 ارديبهشت :

بيست و دومين دوره از نمايشگاه نفت برگزار مي شود

ناصري از امضاي قراردادهايي در حاشيه بيست و دومين نمايشگاه نفت خبر داد و گفت: برآورد ما اين است که بالغ بر 100 تا 120 ميليارد تومان گردش مالي در اين نمايشگاه صورت گيرد.به گزارش ايلنا، محمد ناصري دبير بيست و دومين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در نشست خبري به منظور تشريح برنامه‌هاي اين نمايشگاه برگزار شد گفت: از سال 74 که نمايشگاه نفت تشکيل شد کمتر از 200 شرکت در دو سالن حضور داشتند و آن زمان شايد کسي باور نمي‌کرد که امروز 80 هزار مترمربع فضاي خام نمايشگاه پاسخگوي فقط يک‌چهارم درخواست ها براي حضور در اين نمايشگاه باشد. اکنون اين نمايشگاه با فضاي خام 80 هزار مترمربعي و فضاي مفيد 55 هزار متر مربع برگزار مي شود.وي با اشاره به اينکه در نمايشگاه امسال 1800 متقاضي براي حضور داشته‌ايم افزود: از اين تعداد تقاضا 1016غرفه داخلي به نمايندگي از2500 شرکت و 811 غرفه خارجي از 37 کشور دنيا به نمايندگي از 1500 شرکت حضور دارند.ناصري با اشاره به اينکه بيشترين حضور از شرکت هاي خارجي از کشور آلمان هستند تصريح کرد: 3500 مترمربع از فضاي نمايشگاه متعلق به شرکت‌هاي آلماني، 2800 مترمربع چيني‌ها و پس از آن شرکت‌هايي از ايتاليا، هلند، فرانسه و انگليس بيشترين تعداد را دارند.وي با اشاره به اينکه 15 بازارياب مقدمات برپايي اين نمايشگاه را عهده‌دار بوده‌اند افزود: از اين تعداد دو بازارياب داخلي و 13 بازارياب نيز خارجي بوده‌اند و موفق‌ترين آنها نيز شرکتي از کشور آلمان بوده که بيشترين جذب مشتري را داشتند.وي با اشاره به اينکه برآورد ما اين است که بالغ بر 100 تا 120 ميليارد تومان گردش مالي در اين نمايشگاه صورت گيرد اظهار داشت: اين رقم از گردش مالي مربوط به هزينه‌هاي ارزي و ريالي و هزينه ساخت غرفه‌ها و بخش اطلاع‌رساني است.دبير بيست و دومين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي با اشاره به اينکه پايه ارزي شرکت در نمايشگاه سال جاري نسبت به سال گذشته 120 يورو اضافه شده است گفت: اين رقم در سال جاري به 470 يورو رسيده لذا برخي از شرکت‌کنندگان داخلي به دليل افزايش قيمت از حضور در نمايشگاه منصرف شده‌اند.ناصري همچنين از کشورهاي چين، آلمان، فرانسه، ايتاليا، ترکيه، اسپانيا، روسيه، ژاپن، کره‌جنوبي، استراليا، هلند و اتريش به عنوان کشورهايي ياد کرد که به صورت پاويون در اين نمايشگاه حضور خواهند داشت.ناصري ساعت حضور در نمايشگاه را از ساعت 10 تا 18 اعلام کرد و افزود: بيست و دومين دوره از نمايشگاه نفت از تاريخ 16 تا 19 ارديبهشت در نمايشگاه بين‌المللي برپا خواهد بود.


 معادلات انرژي 

 ساخت 100درصدي جايگاه CNG توسط بخش‌ خصوصي

معاون طرح سي.ان.جي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: از ابتداي سال 95 تاکنون، 61 جايگاه سوخت‌رساني سي.ان.جي احداث و به بهره برداري رسيده است.

به گزارش تسنيم، معاون طرح سي.ان.جي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت: از ابتداي سال 95 تاکنون، 61 جايگاه سوخت‌رساني سي.ان.جي احداث و به بهره برداري رسيده است.

علي محرابي با اعلام اينکه از ابتداي سال 95 تاکنون، 61 جايگاه سوخت‌رساني سي. ان. جي احداث شده و به بهره برداري رسيده است، گفت: به اين ترتيب تعداد جايگاه هاي سي. ان. جي در کل کشور، به 2380 جايگاه رسيده است؛ اين در حالي است که ظرفيت کنوني اين جايگاه ها 2 ميليون و 740 مترمکعب در ساعت است که اگر به طور متوسط 14 ساعت در روز فعاليت کنند، ظرفيت سوخت رساني آنها در طول روز به 40 ميليون مترمکعب مي رسد؛ اگرچه تقاضاي سوخت سي. ان. جي در کشور به طور متوسط 21 ميليون متر مکعب در روز است.

معاون شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران ادامه داد: ظرفيت سوخت‌رساني ما تا سقف 40 ميليون مترمکعب در روز هم تعبيه شده که از اين ظرفيت 40 ميليون مترمکعبي در صورت ورود تقاضاي مطلوب، قادريم 30 ميليون مترمکعب آن را به راحتي تامين کنيم؛ البته اين ظرفيت 40 ميليون مترمکعبي براي جايگاه هاي سراسر کشور در صورتي است که تمامي پمپ هاي موجود در تمام جايگاه ها، سالم بوده و کار کنند.

اين مقام مسئول همچنين با بيان اينکه يکي از مهم ترين رويکردهاي کنوني وزارت نفت (طرح سي. ان. جي) در زمينه احداث جايگاه و تامين تجهيزات مورد نياز جايگاه ها در گذشته، مشارکت بخش دولتي بوده است، اضافه کرد: به اين ترتيب که در ساخت ابنيه، تجهيز جايگاه و احداث انشعابات، بخش دولتي مشارکت فعال داشت؛ به عبارتي ديگر 100 درصد سرمايه گذاري به جز زمين در احداث يک جايگاه سي. ان. جي، بر عهده دولت بود؛ البته در شرايطي هم، زمين و ساخت ابنيه و سايبان جايگاه بر عهده بخش خصوصي و تامين تجهيزات مورد نياز بر عهده بخش دولتي بود.

به گفته محرابي، بر اساس تصميماتي که در بخش دولتي گرفته شده، قرار بر اين است که تمامي بخش ها از زمين و ساخت ابنيه تا تامين تجهيزات و انشعابات به طور 100 درصدي بر عهده بخش خصوصي باشد و نهادينه شدن چنين رويه اي مي تواند؛ تاثير مثبت و محسوسي بر رونق و توسعه صنعت سي. ان. جي با تکيه بر بخش خصوصي و مشارکت مردمي داشته باشد.

اين مقام مسئول تصريح کرد: مناطق 37 گانه شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي نيز در اين راستا آمادگي کامل دارند تا اگر شخصي، ملک مناسبي براي احداث جايگاه سي. ان. جي در اختيار دارد، راهنمايي هاي لازم را براي اجرايي شدن اين مهم انجام دهند.

برنامه زمان‌بندي توليد و عرضه بنزين مطابق استاندارد ملي ايران تعيين شد

برنامه زمان‌بندي توليد و عرضه بنزين مطابق استاندارد ملي ايران از ابتداي تيرماه امسال تا ابتداي فروردين ماه سال 1400، در جلسه هيئت دولت تعيين شد.

به گزارش شانا، در جلسه هيئت وزيران که به رياست اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري برگزار شد، دولت برنامه زمان بندي توليد، توزيع و عرضه بنزين را مطابق آخرين ويرايش استاندارد ملي ايران در نقاط مختلف کشور تعيين کرد.

به موجب تصميم هيئت وزيران، از ابتداي تيرماه امسال، توزيع و عرضه بنزين مطابق استاندارد ملي ايران در 15 شهر شامل بندرعباس، رفسنجان، قم، چابهار، يزد، کرمان، بوشهر، همدان، گرمسار، سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار، نيشابور و ساري در تمام جايگاه‌هاي درون شهري، از ابتداي فروردين ماه 1397 در 60 درصد جمعيت شهري تحت پوشش کشور و در تمام جايگاه‌هاي درون شهري، از ابتداي فروردين ماه 1398 در 80 درصد جمعيت شهري تحت پوشش کشور و تمام جايگاه‌هاي درون شهري و از ابتداي فروردين ماه 1400 در تمام شهرها و جايگاه‌هاي کشور خواهد بود.اين تصميم با هدف کاهش آلاينده‌هاي موجود در بنزين و نقش آن در سلامت افراد جامعه اتخاذ شده است.

گام بلند خط لوله منطقه تهران در نقل وانتقالات نفتي

منطقه تهران با جابجايي حدود 40 ميليارد ليتر نفت خام و ميعانات گازي و 50 ميليارد ليتر انواع فرآورده هاي نفتي در سال 95 گام بزرگي براي خدمت رساني در زمينه انتقال فرآورده و نفت خام برداشت.

به گزارش روابط عمومي شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منطقه تهران، مهندس حسن باقريان مدير اين منطقه ضمن اعلام اين مطلب افزود: منطقه تهران در سال 95 با دريافت 19 ميليارد و 906 ميليون ليتر نفت خام و ميعانات گازي معادل 125 ميليون بشکه از خطوط ورودي و ارسال و تحويل 85 ميليون بشکه نفت خام به پالايشگاه تهران ، 40 ميليون بشکه نفت خام به پالايشگاه تبريز و 44 ميليون ليتر ميعانات گازي به پالايشگاه هاي تهران و تبريز نقش اساسي در تامين خوراک اين پالايشگاه ها ايفا نمود.وي گفت : اين منطقه در سال 95 در زمينه انتقال فرآورده و تحويل به انبارهاي پخش نيز سال پرکاري را پشت سر گذاشت، بطوريکه با دريافت 25 ميليارد ليتر انواع فرآورده ها شامل بنزين سوپر ، بنزين يورو4، بنزين معمولي، نفت گاز معمولي، نفت گاز يورو، نفت جت و ساير فرآورده ها از خطوط فرآورده ورودي به اين منطقه، توانست تأثير انکارناپذيري در تامين سوخت موردنياز کلانشهر تهران داشته باشد .

باقريان با اشاره به اينکه تامين سوخت استانهاي تهران، البرز، قزوين، گيلان، زنجان، سمنان، خراسان و بخشي از مازندران از طريق خطوط لوله مرتبط با اين منطقه بطور مستقيم و غيرمستقيم تامين مي شود، تصريح كرد: انتقال و تحويل 6 ميليارد و 650 ميليون ليتر بنزين سوپر و بنزين يورو و 2 ميليارد و 300 ميليون ليتر نفت گاز يورو جهت مصرف در شهرهاي تهران ، کرج و مشهدمقدس نيز از جمله فعاليت هاي اين منطقه در تامين سوخت موردنياز اين مناطق براساس استاندارد يورو بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي