جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5543

معاون وزير تعاون مطرح کرد؛
سهم تعاون از اقتصاد بهبود نيافت


نهادهاي مالي


تريبون


 معاون وزير تعاون مطرح کرد؛
 سهم تعاون از اقتصاد بهبود نيافت 

 
معاون وزير تعاون با بيان اينکه سهم تعاون از اقتصاد کشور بهبود نيافته، گفت:سهم تعاون تا پايان برنامه ششم بايد به 25درصد افزايش يابد که اين سهم در برنامه چهارم و پنجم نيز وجود داشت.به گزارش آفرينش ، حميد کلانتري در نشست خبري تشريح برنامه هاي بخش تعاون در زمينه اشتغال زايي گفت: براي فقرزدايي عموماً دو رويکرد و راهکار را مي توان در نظر گرفت که يک راهکار تزريق پول و پرداخت يارانه نقدي به مردم و راهکار ديگر نيز توانمند سازي مردم از طريق تشکل هاي اقتصادي است که به تبع آن توليد افزايش و اشتغال نيز ايجاد خواهد شد.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: بهترين روش براي ايجاد اشتغال، تمرکز بر توانمندسازي مردم و ورود مردم در بخش هاي مختلف اقتصادي است که يکي از مهمترين اين ابزار، تقويت حضور مردم در بخش تعاوني ها است.

کلانتري ادامه داد: راهکار اصولي، اساسي و نه پايه اي براي پرداختن به اشتغال پايدار پيش از هر چيز اين است که مزيت هاي اشتغالزايي مناطق مختلف کشور را شناسايي و مردم را براي توسعه اين ظرفيت ها در قالب تعاوني ها سازماندهي کنيم؛ در اين راستا يک طرح ويژه با عنوان «هزار روستا در هزار تعاوني» در نظر گرفته شده که هزار تعاوني در هزار روستاي شناسايي شده تشکيل مي شود.

وي افزود: با توجه به اينکه سال گذشته، لايحه پرداخت 1.5 ميليارد تسهيلات از صندوق توسعه ملي براي ايجاد اشتغال در مناطق محروم از طرف دولت به مجلس ارائه شده، قرار است منابع اين طرح از اين محل تأمين شود.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي تصريح کرد: همچنين در تبصره 18 قانون بودجه سال 96، دولت بايد با بهره گيري از ظرفيت هاي عظيم براي اشتغال زايي جوانان و فارغ التحصيلان نسبت به راهکارهاي لازم و برنامه ريزي براي اين امر اقدام کند که يکي از اين اقدامات سوق دادن سرمايه گذاري ها به سمت بخش خصوصي و تعاوني است. در اين زمينه 20 درصد از منابع اين تبصره بايد صرفاً در اختيار بخش تعاون قرار گيرد.

کلانتري با تأکيد بر اينکه در حال حاضر حدود 80 درصد از جمعيت جوياي کار کشور را قشر تحصيل کرده تشکيل مي دهد خاطرنشان کرد: بنابراين در اين زمينه بايد اقدامات ويژه اي با بهره گيري از بخش هاي مختلف به ويژه بخش تعاون صورت گيرد.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اظهار کرد: علاوه بر اين براساس ماده 24 قانون برنامه ششم توسعه دولت بايد با همکاري اتاق بازرگاني و اتاق تعاون تا پايان سال برنامه ششم توسعه (سال 1400) در جهت افزايش سهم تعاون از اقتصاد ايران به 25 درصد اقدام کند که اين سهم 25 درصدي در برنامه هاي چهارم و پنجم توسعه نيز وجود داشت و به برنامه ششم نيز تنفيذ شد که اين افزايش سهم بايد با توسعه تعاوني هاي اشتغالزا و کسب و کارهاي کوچک محقق شود.

وي با تأکيد بر اينکه يکي از سياست هاي دولت در جهت ايجاد اشتغال پايدار و همچنين کوچک سازي دولت است گفت: هرچند در اين بخش سازمان خصوصي سازي متأسفانه در واگذاري امور به تعاوني ها به خوبي عمل نکرد اما بايد در اين موضوع از هم اکنون تأکيد ويژه اي شود.

وي ادامه داد: همچنين در راستاي جذب مشارکت مردم با همکاري سازمان بسيج سازندگي و طي تفاهم نامه اي در نظر داريم که در جهت توسعه تعاوني هاي تامين نياز کوچک اقدام کنيم. در اين زمينه سازمان بسيج سازندگي قرار است حمايت هاي نقطه اي خود را در جهت حمايت هاي فرآيندي بسط و توسعه دهد. در اين زمينه براي توانمند کردن تعاوني ها به لحاظ اقتصادي در نظر داريم سرمايه هاي تعاوني هاي تامين نياز کوچک با يکديگر تجميع شوند.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي همچنين از انعقاد تفاهم نامه اي با وزارت ورزش و جوانان خبر داد و گفت: در اين زمينه تعاوني هاي دانشجويي در دانشگاه ها ايجاد مي شوند کمااينکه اين طرح به صورت پايلوت از سال گذشته در غرب کشور آغاز شده است.

کلانتري در بخش ديگري از اظهاراتش از اجراي طرح «کاج» به عنوان يک طرح اشتغال زا در بخش تعاوني براي سال 96 خبر داد و گفت: با توجه به اينکه تمرکز فعاليت هاي امسال بايد بر مبناي شعار سال به عنوان اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال باشد براي ايجاد اشتغال با رويکرد توسعه تعاوني هاي اشتغال‌زا و همچنين تقويت تعاوني هاي موجود طرح کاج (تعاوني، اشتغال و کارآفريني) در پنج پروژه مستقل تدوين شده و به ستاد اقتصاد مقاومتي براي تصويب نيز ارائه شده است. در اين زمينه با معاون اول رئيس جمهور نيز مذاکراتي انجام شده است.

وي ادامه داد: طرح تعاوني، اشتغال و کارآفريني طرح بزرگي است که در قالب آن سالانه حدود 200 هزار شغل و در سه سال حدود 700 هزار شغل در بخش تعاوني ايجاد مي شود که اميدواريم از امسال اجرايي شود.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي به فعاليت هاي صادراتي بخش صادرات اشاره کرد و افزود: امسال نيز موضوع صادرات جزو سياست هاي اولويت دار ماست؛ صادرات در بخش تعاون در سال گذشته به ارزش دو ميليارد و 500 ميليون دلار هدف گذاري شده بود که در حال حاضر 2.1 ميليارد دلار آن محقق شد. در عين حال عدم تحقق 400 ميليون دلار مابقي به دليل کاهش صادرات تعاوني هاي مرزنشينان به دليل مصوبه اي در دولت بود.

کلانتري ادامه داد: ميزان صادرات بخش تعاون در سال هاي 91 و 92 حدود 990 ميليون دلار بود که در سال 93 به يک ميليارد و 400 ميليون دلار، در سال 94 به يک ميليارد و 700 ميليون دلار و در سال 95 نيز به دو ميليارد و 100 ميليون دلار افزايش يافت؛ همچنين ميزان صادرات تعاوني هاي متعارف بيش از 40 درصد نسبت به سال 94 رشد را نشان مي دهد.


 نهادهاي مالي 

 شهرداري همه کلانشهرها مي‌توانند سهامدار بانک شهر باشند

شهرداري ساري با اشاره به حمايت بانک شهر از شهرداري همه کلانشهرهاي کشور گفت: هيچ پروژه‌ عمراني در کشور وجود ندارد که بدون حمايت بانک شهر به سرانجام رسيده باشد.

به گزارش آفرينش به نقل از مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، شهردار ساري با اشاره به اهميت خدمات اين بانک در توسعه شهرها گفت: اخيرا تصور اشتباهي حاکم شده است که سهامدار اصلي بانک شهر فقط شهرداري تهران و يا شهرداري کلانشهرهاست، در صورتي که اين‌گونه نيست و شهرداري در کشور وجود ندارد که براي اجراي پروژه‌‌هاي عمراني خود از بانک شهر اعتباري دريافت نکرده باشد و بيشتر شهرداري مراکز استانها نيز سهامدار اين بانک هستند.

اسامي برندگان مسابقه عکاسي کانون جوانه‌هاي بانک ملي اعلام شد

اسامي 12 برنده مسابقه عکاسي کانون جوانه‌هاي بانک ملي ايران که در ايام سال نو در مسابقه عکاسي طبيعت باعنوان نويد بهار شرکت کرده بودند، اعلام شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، در اين مسابقه تمامي کاربران فعال کانون جوانه‌ها که مراحل ثبت‌نام آنها کامل و شماره حساب خود را در سايت ثبت کرده بودند، امکان حضور در مسابقه را دارا بودند.

عملکرد بانک مسکن در سال 95 نشان مي دهد

رشد 371 درصدي جذب منابع صندوق پس انداز مسکن يکم

بانک مسکن در 12 ماهه 1395 ، توانست با جذب مبلغ 26هزار و 597 ميليارد ريال سپرده صندوق پس انداز مسکن يکم، رکورد 371درصد رشد در جذب منابع اين صندوق را ثبت کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن، مسعود ايزدي، مدير امور ارتباطات و بازاريابي بانک مسکن درباره عملکرد اين بانک در صندوق

پس انداز مسکن در سال 1395 گفت: مانده اين سپرده ها از مبلغ هفت هزار و 167 ميليارد ريال در پايان سال 1394 به مبلغ33 هزار و 764 ميليارد ريال در پايان سال 1395 افزايش يافته است.

وي افزود: جذب منابع اين صندوق در 12 ماهه 1395 نسبت به دوره مشابه سال 1394 معادل 371 درصد به ارزش 26 هزار و 597 ميليارد ريال افزايش نشان مي دهد.

برگزاري کارگاه آموزشي مديريت ريسک تطبيق در نظام بانکي به همت بانک اقتصادنوين

برگزاري کارگاه آموزشي مديريت ريسک تطبيق در نظام بانکي به همت بانک اقتصادنوينبه همت بانک اقتصادنوين کارگاه آموزشي مديريت ريسک تطبيق در نظام بانکي ايران با هدف تطبيق با استانداردهاي بين‌المللي برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک اقتصادنوين، در اين کارگاه سه روزه که توسط شرکت فيليپ سيدني هلند و با حضور استادان صاحب نام بين‌المللي از جمله هرمن آنيک و يوست مليس (Herman Annink & Joost Melis) و جمعي از مديران و کارشناسان بانک اقتصادنوين برگزار شد، آخرين مباني مديريت ريسک تطبيق، الگوهاي شناخت مشتريان، (KYC) روش‌هاي پايش ليست‌هاي تحريم نهادهاي بين‌المللي مفاهيم حاکميت شرکتي در دوره نوين بانکداري، روش‌هاي پيشگيري از پولشويي و تأمين مالي تروريسم و آشنايي با مکانيزم رعايت تحريم‌ها در نظام بانکداري بين‌الملل بيان شد.

مديرعامل بانک تجارت:

بانک‌ها شريان اصلي اقتصاد مقاومتي را تشکيل مي‌دهند

محمدابراهيم مقدم در گفت‌وگويي تاکيد کرد: بانک‌ها بازوي توانمند رونق کسب و کارها و بهبود فضاي اقتصادي کشور هستند و مي‌توانند نقش بي بديلي را در امر توليد و اشتغال ايفا کنند.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، مديرعامل بانک تجارت با اشاره به سهم عمده نظام بانکي در تامين مالي کشور، بانک‌ها را بازوي توانمند در رونق کسب و کارها و بهبود فضاي اقتصادي کشور دانست و خاطر نشان کرد: بانک‌ها و موسسات مالي در سال اقتصاد مقاومتي، توليد - اشتغال نقش بي‌بديلي را در نظام اقتصاد و توسعه و پيشرفت خواهند داشت و مي‌توانند گام بلندي را با حضور فعالانه و مولد خود و فراهم‌سازي روش‌هاي نوين تامين مالي و جذب سرمايه‌هاي خارجي از طريق گشايش اعتبارات اسنادي در رفع موانع توليد و ايجاد اشتغال  بردارند.

پيام مدير عامل بانک سرمايه به مناسبت روز معلم

عليرضا پويان شاد، مديرعامل بانک سرمايه، به مناسبت روز معلم پيامي به شرح زير صادر نمود:روز معلم فرصتي است براي ياد نمودن از بزرگ‌مردان و زناني که عاشقانه از شمع وجود خويش مي‌کاهند تا تاريکي جهل را بشکنند و نوري پرفروغ براي جان‌هاي شيفته دانش باشند.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک سرمايه ،امروز ميهن عزيزمان به يمن حضور معلماني صديق، خدوم و دانشور در اقصي نقاط کشور از بهترين پشتوانه براي رشد و تعالي علمي و فرهنگي فرزندان خويش بهره‌مند است و عزم استوار معلمان و نيت پاک و اراده آهنينشان چراغ راه و بيش‌ترين مايه دلگرمي براي سياست‌گذاران فرهنگي کشور به شمارمي‌رود.بي‌شک بانک سرمايه که افتخار حضور معلمان ارجمند را به واسطه مؤسسه صندوق ذخيره فرهنگيان در ترکيب سهامداري خود دارد، به مسئوليت بزرگ خويش در قبال اين قشر فرهيخته و خدوم آگاه است و مي‌کوشد تا آن‌چنان که شايسته چنين مردان و زنان بزرگي است، صادقانه و از سر اخلاص و در حد توان خويش، در اعزاز و اکرام و خدمت‌رساني به ايشان همت گمارد.


 تريبون  

 خريدهاي ايران ، بوئينگ را از ورشکستگي نجات داد

مديرعامل بوئينگ گفت، اگر هواپيماهاي فروخته شده به ايران اير را به فهرست فروش شرکت اضافه کنيم، 90 درصد هواپيماهاي توليد شده توسط شرکت در طي 2 سال آينده فروخته خواهند شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دنيس مويلنبورگ، مديرعامل شرکت بوئينگ پس از نشست سالانه اين شرکت در شيکاگو به خبرنگاران گفت: تحويل هواپيماها به ايران در سايل آينده همچنان در دستور کار قرار دارد.

بوئينگ در حال «پيشرفت مستمر» در نهايي کردن شرايط فروش 80 فروند هواپيما به شرکت ايران اير قرار دارد و انتظار دارد اولين هواپيماها را در سال آينده ميلادي به تهران تحويل دهد. اين اولين هواپيماي آمريکايي خواهد بود که از زمان پيروزي انقلاب اسلامي تحويل ايران مي شود.

دنيس مويلنبورگ گفت: اين مسئله همچنان در دستور کار قرار دارد...اين واقعا مهم است که در همه گام هاي اين پروسه، ما داريم دست به دست دولت آمريکا کار مي کنيم.قرارداد 16.6 ميليارد دلاري بوئينگ با ايران اير و يک قرارداد 3 ميليارد دلاري اين شرکت با هواپيمايي آسان 2 مورد از ابتکارات دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا را در مقابل هم قرار داده است: وعده هاي انتخاباتي وي در زمينه سخت گيري بيشتر در قبال ايران و قول وي براي تقويت صادرات کالاهاي آمريکايي براي افزايش فرصت هاي شغلي در اقتصاد اين کشور.

ديويد الماسي، معاون مرکز ملي تحقيقات عمومي که يک انديشکده محافظه کار آمريکايي است در اين نشست سالانه اظهار داشت: قراردادهاي بوئينگ با ايرلاين هاي ايراني ناسازگار به نظر مي رسد.

معامله با شرکت ايران اير، موجب افزايش فروش هواپيماهاي بوئينگ 777 خواهد شد. اين در حالي است که فروش هواپيماهاي برد بلند اين شرکت آمريکايي اخيرا کاهش يافته و مشتريان منتظر مدل هاي جديدي هستند که انتظار مي رود در سال 2020 وارد بازار شود.

مديرعامل بوئينگ گفت، اگر هواپيماهاي فروخته شده به ايران اير را به فهرست فروش شرکت اضافه کنيم، 90 درصد هواپيماهاي توليد شده توسط شرکت در طي 2 سال آينده فروخته خواهند شد. اين مسئله ريسک کاهش يک سوم از توليد شرکت و بازخريد احتمالي نيروها را کاهش خواهد داد.

سازمان حمايت :

پيش‌فروش خودرو غيرقانوني است

سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان اعلام کرد که از شرکت‌هاي پيش‌فروش کننده خودرو فاقد نمايندگي رسمي و فاقد مجوز پيش‌فروش از وزارت صنعت، معدن و تجارت خودرو خريداري نشود.

به گزارش سازمان حمايت مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان، پيرو اطلاع رساني‌هاي قبليِ اين سازمان در راستاي وظايف نظارتي، افزايش سطح آگاهي و پيشگيري از بحران‌ها در حوزه‌هاي مختلف از جمله بازار خودرو، و با توجه به ماده 5 آيين‌نامه اجرايي قانون حمايت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، مصوب 1395.1.28 هيات وزيران، پيش فروش خودرو از سوي شرکت‌هاي عرضه کننده خودرو، صرفاً در قالب اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت امکان پذير است.

در اين اطلاعيه آمده است: بنابراين انتشار هرگونه آگهي و تبليغات، مبني بر پيش فروش خودرو بدون اخذ مجوز مربوطه ممنوع و پيگرد قانوني دارد و نيز اشخاص حقيقي و حقوقي که فاقد نمايندگي رسمي هستند، به هيچ وجه مجاز به عرضه خودرو در قالب پيش فروش نيستند. سازمان حمايت از مصرف‌کنندگان و توليدکنندگان در اين اطلاعيه از افراد متقاضي خريد خودرو خواسته است تا پيش خريد خودرو را صرفاً ازطريق نمايندگي‌هاي مجاز که نسبت به اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کرده‌اند، انجام دهند.

بر اين اساس، به منظور پيشگيري از بروز مشکلات ناشي از عدم ايفاي تعهدات شرکت‌هاي عرضه کننده خودرو، سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان از تمام متقاضيان خريد خودرو درخواست مي‌کند، از خريد خودرو در قالب پيش فروش از شرکت‌هاي فاقد مجوز اکيدا خودداري نمايند.

نشريات، جرايد و رسانه هاي عمومي موظفند درخواست چاپ آگهي‌هاي مربوط به پيش فروش خودرو توسط کليه عرضه‌کنندگان خودروهاي داخلي و نيز وارداتي، شرکت‌هاي واسطه‌اي، ليزينگ و واحدهاي صنفي را مشروط به اخذ مجوز از وزارت صنعت، معدن و تجارت نموده و شماره و تاريخ مجوز اخذ شده را در آگهي درج کنند.

افتتاح شعب دو بانک ايراني در آلمان

سرپرست تيم تجاري آلماني از ورود خودروهاي الماني به ايران در آينده اي نزديک خبر داد.

به گزارش مهر، تبادل مالي و تجاري با کشورهاي ديگر همواره يکي از دغدغه هاي فعالان بخش خصوصي کشور بوده است. اين ارتباط که طي سال هاي تحريم رو به افول و در برخي موارد به طور کامل قطع شد، مدتي است با ورود هيات هاي تجاري خارجي در حال برقراري است.

آلمان يکي از کشورهايي بود که بعد از برقراري مجدد ارتباط بين دو کشور، به گفته بهمن عشقي دبير کل اتاق بازرگاني تهران به صورت کاملا تهاجمي به بازار ايران آمد. اين کشور گرچه پيش از ساير کشورها هيات هاي تجاري خود را روانه ايران کرد اما هنوز در مرحله مذاکره مانده و به کندي هرچه تمامتر موارد را بررسي مي کند.

يکي ازاين هيات هاي تجاري که چند روز پيش از ايالت باوارياي آلمان به تهران آمد در مراسمي ميز اتحاديه صنعت و اقتصاد ايالت باواريا را در اتاق بازرگاني تهران افتتاح کرد.مارکوس ويتمان، قائم مقام امور بين الملل وزير اقتصاد ايالت باواريا که در راس اين هيات تجاري در تهران به سر مي برد گفت: ما براي ارتباط با ايران مدتها منتظر بوديم و از اينکه اين ارتباط دوباره برقرار شده است خوشحاليم.وي گفت: تلاش ما اين است که به حداکثر تبادلات تجاري با ايران برسيم، گرچه اين مقطعي که فاصله افتاد برخي از بازارها تغيير کرد. به همين علت هر دو طرف بايد با صبوري شرايط را بررسي و به نتيجه برسانند.قائم مقام امور بين‌الملل وزير اقتصاد ايالت باواريا با اشاره به مشکلات تبادل مالي ايران و آلمان گفت: ما از سال گذشته که روابط بانکي ايران با دنيا مجددا آغاز شد پيشنهادهاي مختلفي از بانک هاي ايراني دريافت کرديم و در حال بررسي و طراحي شرايط همکاري هستيم. اما دو بانک ايراني به مراحل نهايي رسيده اند. يک بانک از اواخر تابستان امسال و يک بانک اواخر امسال فعاليت خود را در باواريا آغاز خواهند کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي