جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5554

معاون امور آب و آبفاي وزارت نيرو:
15 ميليارد تومان اعتبار جوابگوي تکميل پروژه سد وادان نيست


برگزاري اردوي امدادگران هلال احمر کشور به ميزباني گلستان


آب سد کمال صالح، آبي پايدار و باکيفيت است


خبــر


در استان


 معاون امور آب و آبفاي وزارت نيرو:
 15 ميليارد تومان اعتبار جوابگوي تکميل پروژه سد وادان نيست 

 فيروزکوه-ايرج صادقعلي

معاون امور آب و آبفاي وزارت نيرو گفت: اعتبارات پروژه‌هاي آبي شهرستان‌هاي دماوند و فيروزکوه کافي نيست.به گزارش خبرنگارآفرينش، رحيم ميداني در بازديد از پروژه‌هاي شهرستان‌هاي دماوند و فيروزکوه اظهار کرد: با توجه به اطلاعات دريافت شده از سد «وادان»، اين مسئله بايد از جنبه‌هاي مختلف بررسي شود و قطعاً براي بررسي مسائل نشستي تشکيل خواهد شد؛ تصميم و ايده خوبي است که بخش خصوصي مجري اين پروژه باشد و ما به اهداف خود برسيم، اما بايد به اين نکته توجه داشت که تخصيص آب شرب داريم که حوزه جاجرود منبع آب شرب است.

وي افزود: در رابطه با سد وادان، مديرعامل آب منطقه‌اي تهران از پيمانکاران براي تکميل پروژه استفاده کرده است و درباره اعتبار 15 ميليارد تومان سال جاري، اين مقدار اعتبار پاسخ‌گوي نيازهاي پروژه و حتي پيمانکار نيست، پيمانکاران اگر بخواهند در دو سال اين پروژه را اجرايي کنند بايد در هر سال حداقل 60 تا 70 ميليارد تومان اعتبار تأمين کنيم.معاون امور آب و آبفاي وزارت نيرو گفت: غير از مسئله سد، مهم‌ترين موضوع جابه‌جايي روستاي سله‌بن فيروزکوه بوده که منطقه اسکان را بنياد مسکن طراحي کرده است، اما کار اجرايي آن که به صورت زيرساخت فراهم شود و مردم را تشويق به ساخت و ساز کنيم و هنوز اقدام جدي صورت نگرفته است، در خصوص منابع مالي که مهم‌ترين مسئله براي اين طرح است، منابع مالي براي اين طرح بايد در نظر گرفت و دستگاه‌هاي اجرايي اشراف کامل بر اين کار دارند؛ نماينده مردم دماوند و فيروزکوه در مجلس و فرماندار فيروزکوه هم همکاري لازم را دارند.

ميداني اضافه کرد: با توجه به اينکه بودجه سال 96 بسته و ابلاغ شده است، بايد با همين مقدار بودجه کار کرد ولي فرصت‌هايي نيز در اختيار ما قرار دارد، در زمينه قرارداد پيمانکاران، اين روال را داريم که قراردادها و پرداخت حقوق پيمانکاران به صورت نسيه و با تأخير يک يا دو سال انجام مي‌گيرد، ولي در زمينه تملک اراضي و اسکان مجدد نياز به منابع ريالي و نقدي است.

وي با بيان اين که گاهي در طول سال اتفاق مي‌افتد که غير از منابع دولت، منبع ديگر نيز فراهم مي‌شود و قطعاً کار به صورت جدي پيش خواهد رفت، افزود: اين قول را به مديران استان تهران داده‌ايم که اگر امکاناتي فراهم شود، ما حمايت خواهيم کرد تا اين پروژه به تعويق نيفتد.


 برگزاري اردوي امدادگران هلال احمر کشور به ميزباني گلستان 

 گرگان – قهرمان

اردوي سياحتي امدادگران و نجاتگران هلال احمر سراسر کشور به ميزباني گلستان شروع شد.

اردوي فرهنگي، آموزشي، سياحتي جمعيت هلال احمر کشور براي تقدير و تشکر از امدادگران و نجاتگران سراسر کشور که در طرح امداد و نجات نوروزي سال 96 فعال بوده‌اند به ميزباني استان گلستان و با حضور جمع کثيري از امدادگران و نجاتگران استان‌هاي مختلف شروع شد.عليرضا صياد معاون امدادونجات جمعيت هلال احمر گلستان گفت: با توجه به برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، امدادگران و نجاتگران 21 استان کشور در قالب 3 دوره و با ظرفيت بيش از 600 نفر به مدت 10 روز و به ميزباني جمعيت هلال احمر استان گلستان در اين اردوي فرهنگي، آموزشي، سياحتي شرکت دارند.ايشان افزودند: طبق برنامه زماني پذيراي امدادگران و نجاتگران استان‌هاي مرکزي، گيلان، سمنان، اصفهان، تهران، لرستان و کيش هستيم، امدادگران و نجاتگران استان هاي خراسان جنوبي، خراسان رضوي، مازندران، زنجان، کردستان و کرمان مهمان ما هستند و درارديبهشت هم در خدمت امدادگران و نجاتگران استان هاي همدان، آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي، قزوين، اردبيل، خراسان شمالي و گلستان هستيم.

لازم به ذکر است اين دوره‏ها با اجراي برنامه‌هاي سياحتي، فرهنگي و آموزشي مختلف در دو شهرستان علي‎آباد کتول و گنبد کاووس برگزار مي‏شود


 آب سد کمال صالح، آبي پايدار و باکيفيت است 

 اراك -الهام فراهاني

مديرعامل شرکت آب منطقه‎اي مرکزي گفت: آب سد کمال صالح يکي از باکيفيت‏ترين آبها در کشور محسوب مي‌شود و در حال حاضر اين سد تامين‎کننده حدود 50 درصد آب شرب شهر اراک است.به گزارش روابط عمومي شرکت آب منطقه‎اي مرکزي، مهندس عزت‎اله آمره‎اي با اشاره به اينکه تامين آب شرب با کيفيت شهروندان شهري و روستايي جزو اولويتهاي وزارت نيروست افزود: در گذشته آب شرب شهر اراک عمدتاً از طريق منابع زيرزميني تامين مي شد و چون عمده اين چاهها در داخل شهر بود و از آنجا که سيستم فاضلاب اجرا نشده و چاههاي فاضلاب به صورت جذبي بود، وزارت نيرو بحث ارتقاء کيفيت آب شرب اراک را در دستور کار قرار دارد.

مهندس آمره‏اي ادامه داد: بدين منظور شرکت آب منطقه‎اي مرکزي پروژه‎‏هايي به صورت کوتاه مدت و بلندمدت تعريف کرد که يکي از اين پروژه‎‏ها، پروژه انتقال آب از منطقه گوار و عقيل‎آباد به شهر اراک بود که بعد از مدتي اين پروژه تعطيل شد.

وي افزود :انتقال آب از چاههاي منطقه امان‏آباد به شهر اراک يکي ديگر از پروژه‎ها بود که اجرا شده و همچنان از منابع تامين آب شرب شهر اراک محسوب مي‎شود.

وي با اشاره به سد کمال صالح به عنوان پروژه‏اي مهم و شاخص هم براي شهر اراک و هم براي صنايع مستقر در مسير گفت:در حال حاضر حدود 50 درصد آب شرب شهر اراک از سد کمال صالح تأمين مي‌شود که اين آب، آب بسيار باکيفيت و مطلوبي است و بقيه آب شرب موردنياز هم از چاههاي بدون آلودگي و خارج از محدوده شهري تأمين مي‏شود.

مديرعامل شرکت آب منطقه‎اي مرکزي در توضيح اينکه چرا تنها 50 درصد از آب شهرب شهر اراک از سد کمال صالح تأمين مي‌شود؛ گفت: قبل از اينکه آب سد کمال صالح وارد شهر شود، آب شرب شهر اراک از طريق چاهها و به صورت نقطه‌اي و شبکه‎اي تأمين مي‏شد و چون آب سد از يک نقطه وارد شهر اراک شد قاعدتاً شبکه‎هايي که به صورت منطقه‎اي تعبيه شده بود پاسخگوي اين حجم آب نبود به اين منظور شرکت آب منطقه‎اي مرکزي پروژه رينگ شمالي و رينگ جنوبي شهر اراک را در دستور کار قرار داد که رينگ شمالي از ميدان سردشت به سمت باغ جنت و ميدان فراهان اجرايي شده و نهايتاً اين رينگ تا ميدان امام حسين ادامه خواهد داشت و تا تابستان به بهره‏برداري خواهد رسيد.

وي افزود: رينگ جنوبي نيز ميدان سردشت، ميدان انقلاب، شهرک گردو به سمت ترمينال را پوشش خواهد داد که اين رينگ نيز جزو پروژه‏هاي در دست اجراي شرکت آب منطقه‎اي مرکزي محسوب مي‏شود.

مهندس آمره‏اي اعلام کرد: درصورت تکميل رينگهاي شمالي و جنوبي در اطراف شهر اراک آب گواراي سد کمال صالح به تمام شهروندان خواهد رسيد.

وي اظهار داشت: سد کمال صالح 100 ميليون مترمکعب ظرفيت دارد و از آن جا که نياز آب شرب شهر اراک در سال حدود 50 ميليون مترمکعب مي‏باشد بنابراين در صورتي که سد کمال صالح پر باشد تا دو سال مي‎تواند نياز آب شرب شهر اراک را تأمين کند و همان گونه که استحضار داريد سد کمال صالح از سيزدهم فروردين سرريز داشته و اين سرريز همچنان ادامه دارد.

وي بيان کرد:آب سد کمال صالح يکي از با کيفيتترين آبها در کشور محسوب مي‌شود ولي با اين اوصاف اين آب در دو مرحله شامل پيش تصفيه در محل سد و تصفيه‏خانه اصلي در ميدان سردشت تصفيه مي‌شود و مناطقي که مستقيم از آب سد کمال صالح استفاده مي‏کنند آب مطلوبي دارند و مناطقي هم که آب شرب آنها از چاههاي آب زيرزميني تامين مي‌شود شايد کيفيت آب سد کمال صالح را نداشته باشند ولي اين امر به معناي آلودگي اين آبها هم نيست.

مديرعامل شرکت آب منطقه‎اي مرکزي درخصوص تامين منابع آبي جديد براي شهر اراک اظهار کرد: زماني که تمامي نياز آب شرب شهر اراک از سد کمال صالح تامين شود چاههايي که در حال حاضر براي تامين آب شرب برخي از مناطق مورد استفاده قرار مي‏گيرد به عنوان منابع اضطراري در شبکه باقي مانده و نگهداري مي‏شوند و در مواقع لزوم وارد مدار مي‏شوند، همچنين در شهر اراک صنايعي وجود دارد که حدود 400 ليتر در ثانيه از آب شبکه شهري استفاده مي‏کنند که شرکت آب منطقه‎اي مرکزي در پروژه‏اي قصد دارد با اختصاص يک خط انتقال جديد براي اين صنايع آنها را از شبکه آب شهري جدا کند علاوه بر اين مناطقي هم درمنطقه هفتاد قله شهر اراک به عنوان مناطق آهکي به عنوان منابع آبي استراتژيک شناسايي شده‏اند.


 خبــر 

 برگزاري جلسه توجيهي نمايندگان فرماندار شهرستان ملارد

ملارد - برزگر

به گزارش خبرنگار ما و اطلاع‎رساني ستاد انتخابات شهرستان ملارد، به منظور اجراي مطلوب و قانونمند انتخابات روز 29 ارديبهشت ماه،جلسه توجيهي نمايندگان فرماندار در شعب اخذ رأي سطح شهرستان ملارد با حضور خطيبي فرماندار و رئيس هيئت اجرايي، يزدان‎يار دبير ستاد انتخابات و جمعي از اين افراد برگزار و حاضرين با وظايف خود آشنا شدند.

خطيبي فرماندار شهرستان ملارد با مهم خواندن برگزاري انتخاباتي سالم و پرشور، از تمامي نمايندگان فرماندار خواست تا با نهايت دقت، تلاش خود را در جهت برگزاري هر چه بهتر انتخابات پيش رو به کارگيرند.

در ادامه نمايندگان فرماندار علاوه بر آموزش عملي کار با صندوق اخذ رأي الکترونيکي، با شرح وظايف خود در شعبات اخذ رأي آشنا شدند. گفتني است ارائه پاسخ به سوالات حاضرين بخش پاياني اين جلسه را بود.

در نشست شوراي عشايري شهرستان پرديس مصوب شد؛

رفع انسداد مسير عبور عشاير از حاشيه رودخانه جاجرود

جاجرود-خبرنگار آفرينش

رفع انسداد مسير عبور عشاير از حاشيه رودخانه جاجرود توسط بخشداري جاجرود، همچنين همکاري لازم شهرداري پرديس براي عبور عشاير از جمله مصوبات نشست شوراي عشايري و نصب تابلوهاي هشداردهنده عبور احشام در محورهاي مواصلاتي شهرستان پرديس بود.

به گزارش خبرنگارآفرينش، نشست شوراي عشايري شهرستان پرديس به رياست سرپرست برنامه‌ريزي و اداري مالي فرمانداري پرديس و با حضور مديرکل امور عشاير استان تهران، معاون شهردار شهر پرديس، بخشدار جاجرود، رئيس شبکه بهداشت و درمان، رئيس اداره دامپزشکي شهرستان، رئيس اداره پارک‌هاي ملي خجير و سرخه‌حصار و يکي از عشاير کوچندهدر محل فرمانداري پرديس برگزار شد.

مجيد صبوري سرپرست برنامه‌ريزي و اداري مالي فرمانداري پرديس در ابتدا حضور عشاير را يک فرصت خاص براي شهرستان برشمرد و با اشاره به لزوم توجه جدي به اين قشر اظهار کرد: عشاير با کمترين امکانات، بالاترين بهره‌وري را دارند و هرکدام يک توليدکننده برتر هستند.

وي به انسداد مسيرهاي کوچ عشاير با توجه به گسترش شهرها و افزايش راه‌هاي مواصلاتي اشاره کرد و افزود: حفاظت از ايل راه‌ها و رفع مشکلات موجود، تأمين‌کننده امنيت عشاير است و نقش بسزايي در ادامه حضور عشاير و حفاظت از سرمايه‌هاي اين قشر دارد.

در ادامه سيروس نصيري مديرکل امور عشاير استان تهران حرکت و کوچ عشاير را منطبق بر تقويم کوچ دانست و با بيان اينکه طي چند صد سال اخير خروج از مراتع قشلاقي، عبور از ميان‌بند و ورود به مراتع ييلاقي انجام مي‌شد، خاطرنشان کرد: شهرستان پرديس قبل از تشکيل نيز منطقه‌اي ميان‌بند و مهم بوده و با گسترش شهرنشيني و واگذاري مراتع مشکلات عمده‌اي براي عشاير به وجود آمده است.

وي از ايجاد اطراق گاه‌هاي عشايري در مسير کوچ به‌عنوان يکي از راه‌هاي کنترل و حفاظت از مسير حرکت عشاير نام برد و ادامه داد: امور عشاير مخالف توسعه نيست اما واگذاري‌ها بايد با نظر کارشناسي ادارات مسئول انجام گيرد.

در اين نشست مقرر شد بخشداري جاجرود نسبت به رفع انسداد مسير عبور عشاير از حاشيه رودخانه جاجرود اقدام کند، همچنين شهرداري پرديس مانند سنوات گذشته همکاري لازم را براي عبور عشاير انجام دهد. همچنين نصب تابلوهاي هشداردهنده عبور احشام در محورهاي مواصلاتي، ايجاد مسير عبور امن براي عشاير و کنترل زمان حرکت عشاير از مناطق جنوبي از جمله مصوبات اين نشست بود.

احداث قطار بين شهري مبارکه - اصفهان

اصفهان - راعي

جلسه راهبري قطار بين شهري مبارکه به اصفهان با حضور معاون عمراني استانداري، مديرعامل فولاد مبارکه، فرماندار مبارکه، مديرکل دفتر فني استانداري و مديرعامل قطار شهري اصفهان و شهردار و تعدادي از اعضاي شوراي اسلامي شهر مبارکه در محل ارگ تاريخي نهچير برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، شهردار مبارکه در جلسه شوراي راهبري قطار شهري مبارکه - اصفهان، با قدرداني از همراهي فولادمبارکه در اجراي پروژه هاي عمراني شهرستان به ويژه پروژه‏هاي فاضلاب شهرهاي مبارکه و همچنين قطار شهري مبارکه به اصفهان، بيان کرد: در اين راستا طرحهاي بزرگي از جمله راه‏اندازي مترو مبارکه - اصفهان در دستور کار قرار گرفته است.

شرفا با اشاره به فعاليتها و کارهاي صورت گرفته پيرامون متروي مبارکه - اصفهان اظهار کرد: براساس مصوبه شوراي ترافيک مقرر شد که مترو مبارکه - بهارستان به طول 51 کيلومتر و با ايجاد هشت ايستگاه از مجتمع فولاد مبارکه آغاز و تا بهارستان در چهار سال احداث شود که بحث حمل و نقل و مترو از مهمترين اقدامات ما در اين شهر بوده که در اين زمينه معاونت عمراني استانداري و فولادمبارکه همکاري خوبي با شهرداري مبارکه داشته‏اند.

نشت گاز از سيلندر گاز حادثه‎ساز شد

ملارد - برزگر

نشت گاز از سيلندر گاز باعث آتش‏سوزي منزل مسکوني در روستاي بيدگنه شد .

به گزارش اداره روابط عمومي شهرداري ملارد طي تماس تلفني با سامانه 125، مبني بر آتش‏سوزي منزل مسکوني، تيم اطفاء حريق ايستگاه 1 شهرداري ملارد، سريعاً به محل حادثه اعزام و مشاهده گرديد سيلندر11 کيلويي گاز مايع در تراس طبقه دوم ساختمان مسکوني دچار آتش‏سوزي گرديده که قبل از رسيدن آتش‏نشانان به محل حادثه، حريق توسط ساکنين ساختمان اطفاء گرديده بود.

آتش‎نشانان پس از ايمنسازي محل و ايراد توضيحات و نکات ايمني به ايستگاه مراجعت نمودند. توصيه کارشناسان سازمان آتش‏نشاني و خدمات ايمني شهرداري ملارد به شهروندان محترم اين است که در صورت استفاده از کپسولهاي گاز مايع نسبت به رعايت نکات ايمني ازجمله نصب بست ايمني مناسب به شيلنگ خروجي اقدام نمايند.


 در استان 

 مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي:

در سال گذشته روزانه بيش از 3 کيلومتر شبکه‎گذاري اجرا شده است

تبريز- توفيقي

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي گفت:در سال گذشته 1121 کيلومتر شبکه گاز طبيعي براي توسعه گازرساني در شهرها و گازرساني به روستاهاي فاقد گاز طبيعي در سطح استان اجرا شده است که به طور متوسط روزانه بيش از 3 کيلومتر مي‎باشد.

ولي‎اله ديني طول شبکه گازرساني استان را بيش از 18 هزار و 800 کيلومتر عنوان کرد و افزود: در چهار سال اخير بيش از 4289 کيلومتر شبکه‎گذاري اجرا شده و بيش از 671 روستا از نعمت گاز طبيعي بهره‌مند شده‌اند.

وي تعداد مشترکين شرکت گاز استان را بيش از يک ميليون و 456 هزار مشترک عنوان کرد و اظهار داشت :از اين تعداد بيش از 6 هزار مشترک صنعتي بوده که 1317واحد آن در چهار سال اخير به جمع مصرف‌کنندگان صنعتي افزوده شده است.

مهندس ديني در پايان با اظهار اينکه سال 96 سال پر کاري براي شرکت گاز استان مي‎باشد تصريح نمود: توسعه گازرساني به روستاهاي بالاي 20 خانوار و روستاهاي در مسير به قوت ادامه دارد و هم‎اکنون عمليات گازرساني به 193 روستا در مرحله اجرا و 200 روستاي ديگر در مرحله انتخاب پيمانکار مي‌باشد.

مديرعامل شرکت توزيع برق استان گلستان اعلام کرد؛

ارائه خدمات برق به 700 هزار مشترک در استان گلستان

گرگان - قهرمان

مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان گفت: درحال حاضر شرکت توزيع برق گلستان وظيفه ارائه خدمات به 700 هزارمشترک برق در سطح استان را برعهده دارد. مهندس "علي اکبر نصيري " با اعلام اين خبرگفت: وظيفه شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان برق‌رساني به مشترکين خانگي، صنعتي، کشاورزي و عمومي است و فرآيندهاي توليد، انتقال و توزيع برق انجام مي‏گيرد تا برق پايدار با کيفيت و مطمئن به دست مشتريان برسد.

وي اظهار کرد: هزينه‌هاي تعمير، نگهداري و بهره‌برداري برق که به‌صورت هميشگي انجام مي‌شود زياد است، شبکه‌هاي انتقال و توزيع هم با هزينه‌هاي بالا نياز به نگهداري دارند و اگر رسيدگي به‌موقع انجام نشود مشکلات زيادي به وجود مي‌آيد. مديرعامل شرکت توزيع نيروي برق استان گلستان گفت: تعداد کل مشترکان برق در ابتداي سال 92، 581 هزار و 473 اشتراک بوده که اين آمار در سال 96 به 678 هزار و 571 اشتراک رسيده است که آمار حکايت از افزايش 17 درصدي تعداد مشترکان دارد.

برگزاري جلسه کميسيون امور بانوان سازمان جهاد کشاورزي استان گلستان

گرگان - قهرمان

اولين جلسه کميسيون امور بانوان سازمان در سال 96 با حضور حجه الاسلام معصومي فر مسوول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان، مهندس شفايي معاون توسعه مديريت منابع انساني، مهندس ايماني مدير حراست و اعضاي کميسيون بانوان سازمان روز 20 ارديبهشت ماه در محل سالن قدس برگزار شد.در اين جلسه حجه‏الاسلام معصومي‏فر درخصوص اهميت نقش بانوان در جامعه و خانواده سخن گفت.

همچنين مهندس شفايي معاون توسعه مديريت منابع انساني سازمان به تشريح سياستها و خط‏مشيهاي مربوط به سازماندهي ساختار تشکيلاتي در چارچوب ضوابط و مقررات سازماني و اصلاح ساختار اداري پرداخت.

مهندس ايماني مدير حراست سازمان نيز طي سخناني به آسيب هاي فضاي مجازي، اجتماعي و اداري اشاره کرد و گفت: بايد با تحليل مسايل، مشکلات را پيدا کرد و با کار کارشناسي و اطلاع‎رساني به مسئولان ذيربط در راستاي تصميم‏گيري براي رفع مشکل اقدام کنيم.

در ادامه اين جلسه رضايي‏فرد مشاور سابق رييس سازمان در امور بانوان گزارشي از عملکرد کميسيون امور بانوان سازمان ارائه کرد.

گفتني است طي حکمي از سوي دکتر مختار مهاجر رييس سازمان جهاد کشاورزي استان خانم شهربانو سلطانعليان به عنوان مشاور رييس سازمان در امور بانوان منصوب شد و با اهداي لوح سپاس از زحمات خانم رضايي‏فرد در زمان تصدي اين مسئوليت تقدير شد.

جاده روستايي چم سيد محمد باغملک افتتاح شد

اهواز – خبرنگار آفرينش

مديرکل راه و شهرسازي خوزستان از افتتاح پروژه راه روستايي چم سيد محمد باغملک به طول 4 کيلومتر و با اعتبار 4 ميليارد تومان در اين شهرستان خبر داد.منوچهر رحماني اظهار کرد: جاده روستايي چم سيد محمد باغملک به طول 4 کيلومتر و عرض 13 متر روز گذشته در اين شهرستان افتتاح شد. وي افزود: اعتبار هزينه شده در اين محور به ازاي هر کيلومتر يک ميليارد تومان است که جمعا حدود 4 ميليارد براي ساخت اين محور روستايي از محل منابع استاني و ملي هزينه شده است.

رحماني تصريح کرد: با توجه به اين‌که در دو سال گذشته از محل ماده 180 تخصيصي انجام نگرفت و بدهي‌هايي نيز بر عهده اداره کل راه و شهرسازي بود، انجام اين پروژه مدت زمان زيادي به طول انجاميد که در اين زمينه از مردم عذرخواهي مي‌کنم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي