جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5555


در تکامل مغز سايز مهم است


مورچه‌ زامبي و قارچي که ذهنش را کنترل مي‌کند


عجيب و جالب


آيا مي دانيد؟


 در تکامل مغز سايز مهم است 

 
کدام‌يک اول به وجود آمد: مغزهاي سرتاسر بزرگ يا مغزهايي با مناطق کنترل رفتارهاي خاص بزرگ‌تر؟ دهه‌هاست که متخصصان اعصاب به دنبال پاسخ مناسبي براي اين سوال هستند و حالا مطالعه جديد دانشگاه کورنل اين مساله را حل و فصل کرده است.به گزارش آنا به نقل از ScienceDaily، نتايج پژوهش اخير حاکي از آن است که گرچه مغز مهره‌داران سايز، ترکيب و توانايي‌هاي مختلفي را دارد، تکامل کلي اندازه مغز مسئول به وجود آمدن بسياري از اين تفاوت‌ها است؛ داشتن مغز بزرگ‌تر منجر به کسب توانايي‎هاي بهتر مي‌شود.

تحقيق و بررسي روي 58 گونه از پرندگان آوازه‌خوان نشان مي‌دهد هنگامي که مغز يک گونه تکامل يافته و بزرگ‌تر مي‌شود، نواحي‌اي از مغز که کنترل منقار، دهان و آهنگ را به عهده دارند شبکه‌هاي عصبي پيچيده اضافي را توسعه مي‌دهند.

اين پژوهش به سرپرستي دکتر جردن مور، از دانشگاه کلمبيا و تيموتي دوود، استاد روانشناسي دانشگاه کورنل، صورت گرفته است. يافته‌ها حاکي از آن است که اين اصل مي‌تواند توضيحي براي تکامل انسان نيز داشته باشد. محققان گمان مي‌کنند که در ابتدا مغز بشر تکامل يافته و بزرگ‌تر شده است و سپس اجازه تطابق و توافق به آن داده شده تا بدين ترتيب نواحي از مغز که توانايي‌هاي خاص مانند زبان را کنترل مي‌کنند، افزايش يافته است.

دوود در اين باره مي‌گويد: «اکثر متخصصان اعصاب معتقدند که چيز خاصي درباره روش تکامل مغز ما وجود ندارد. آنچه ما بايد انجام بدهيم درک مفاهيمي است که تکامل مغز را به طور کلي توضيح مي‌دهند که موضوع مورد بحث در اين مطالعه است. راهي که مي‌توان يک مغز بزرگ‌تر ساخت، تنها به بزرگ کردن همه چيز محدود نمي‌شود بلکه کم کردن سرعت يا پرورش دادن آخرين قطعه توسعه نيز کارساز است».

بدين ترتيب، مغزهاي بزرگ‌تر کورتکس (قشر مخ) توسعه يافته‌تري دارند که آخرين منطقه براي رشد و نمو در حيوانات و انسان‌هاست. قشر مخ نقش کليدي در حافظه، توجه، ادراک، آگاهي، انديشه، زبان و هوشياري ايفا مي‌کند.اين مطالعه اولين موردي است که دو نظريه رقيب درمورد تکامل مغز را با يکديگر مقايسه کرده و حل و فصل مي‌کند. يکي‌ از نظريه‌ها بيان مي‌کند که انتخاب طبيعي منجر به تغييرات تدريجي در نواحي خاصي از مغز مي‌شود و اين امر منجر به بزرگ‌شدن اندازه کلي مغز در گونه‌اي مي‌شود که براي زنده ماندن به آن نياز دارد.

نظريه ديگر مدعي است که برخي از گونه‌ها به طور کلي صاحب مغز بزرگ‌تري هستند و بخش‌هاي بنيادي بزرگ‌تر آن مي‌تواند رفتارهاي پيچيده‌ خاصي را به کار بگيرد. براي آزمايش اين نظريه‌ها، مور و دوود سايز کلي مغز و 30 منطقه مجزاي کنترل رفتار در 58 پرنده آوازه خوان (از 20 خانواده مختلف) را اندازه گيري کردند.

دوود در اين باره بيشتر توضيح مي‌دهد: «يکي از مزاياي بررسي مغز پرندگان اين است که به راحتي مي‌توان نمونه‌هاي زيادي از گونه‌هاي مختلف را به دست آورد. همچنين مقدار زيادي اطلاعات درباره اين گونه‌ها وجود دارد. نواحي ويژه اختصاص يافته به اين عملکردها نيز به راحتي در مغز ديده مي‌شوند».

بسياري از تغييرات در مناطق مغز به خاطر تفاوت در اندازه کلي مغز صورت مي‌گيرد اما در دو سيستم خاص، مقدار قابل توجهي از تغييرات وجود داشت که فراتر از چيزي است که بتوان با سايز مغز توضيحش داد. نواحي از مغز که تنظيم آهنگ را برعهده دارند، در گونه‌هايي که ترانه‌هاي پيچيده‌تر و متنوع‌تري را اجرا مي‌کنند، بسيار بزرگ‌تر است. همچنين نواحي از مغز که صورت و دهان را کنترل مي‌کنند در گونه‌هايي با منقار کوتاه و پهن که دانه‌خوار هستند، بزرگ‌تر است اما نواحي گفته شده در گونه‌هايي با منقار بلند و نازک که حشره‌خوار هستند، کوچک‌تر است.


 مورچه‌ زامبي و قارچي که ذهنش را کنترل مي‌کند  

 
شايد واکرهاي سريال «مردگان متحرک» خيالي باشند اما مورچه‌هاي زامبي 100 درصد واقعي هستند. البته روند تغيير تقريبا يکي است. اين حشره بدشانس قرباني نوعي پاتوژن مي‌شود، اختيار ذهن خود را از دست مي‌دهد و شمايل وحشتناکي هم پيدا مي‌کند.به گزارش آنا به نقل از Wired، زامبي يک موجود ساده با سليقه‌اي ساده است که از قدم زدن آهسته در ساحل، غذا خوردن با گروهي از دوستانش و گه‌گاهي جست و خيز روي پلکان‌ها لذت مي‌برد. در واقع، پاتوژني که آن را آلوده مي‌کند، دليل بروز چنين رفتاري است. اين پاتوژن نياز به رفتار پيچيده‌اي ندارد؛ فقط به حامل گرسنه و تقريبا نابودنشدني خود دستور مي‌دهد تا مستقيم به سمت ميزبان بعدي برود. شايد همه اينها تراوش ذهن نويسندگان خلاق باشد اما جالب است بدانيد که روي سياره ما مورچه‌هاي زامبي‌مانندي نيز وجود دارند.

سر مورچه نجار تايلندي؛ باقي‌مانده ساقه‌ قارچ انگلي زير قارچ فوق انگلي (سفيد) قابل مشاهده است

اين مورچه زامبي تحت تاثير قارچ انگلي پيشرفته‌اي، که گمان مي‌رود کنترل ذهن اين حشره را به دست مي‌گيرد، دستخوش دگرديسي بسيار پيچيده‌تر و سخت‌تري مي‌شود. آنچه بين انگل و ميزبان بدون مغزش رخ مي‌دهد، جدالي بسيار غريب و هوشمند است که روي دست همه خواب و خيال‌هاي هاليوودي بلند مي‌شود.

براي بسياري از ما سخت است که دلمان به حال مورچه‌ها بسوزد چراکه همان حشره مزاحمي است که پيک‌نيک‌مان را خراب مي‌کند و حتي قادر به نابودي کل شهر هم است. اما منظره آلوده شدن اين مورچه توسط نوعي قارچ انگلي کار خوشايندي نيست. اين قارچ انگلي از گونه «Ophiocordyceps» است که هر کدام به طور باورنکردني تنها به يک گونه مورچه حمله مي‌کنند.

وقتي که يک عضو منظم از يک جامعه به شدت سازمان‌يافته به اين قارچ مبتلا مي‌شود، اختيار خود را از دست مي‌دهد و تحت تاثير پاتوژني که با ترکيبي از مواد شيميايي کنترل مغزش را به دست گرفته از کلني خود خارج مي‌شود.

مورچه نجار تايلندي که توسط قارچ انگلي کشته شده است. سه بدنه بزرگ توليد هاگ روي ساقه قرار گرفته است

مورچه، به دستور قارچ، به سمت موقعيت دقيقي در جنگل راه مي‌افتد. دانشمندان با رسم مختصات اين مورچه‌هاي بخت‌برگشته متوجه نظم دقيقي در اين سفرها شدند، اين پاتوژن مانند يک GPS براي اين حشرات کار مي‌کند فقط با اين تفاوت که مورچه هرگز خواهان اين مسير نبوده است.

ديويد هيوز، زيست بوم‌شناس رفتاري در دانشگاه پنسيلوانيا، در اين‌باره اظهار داشت: «مورچه‌ها ترغيب مي‌شوند نواحي خاصي از قسمت زيرين برگ‌ها، آوند اصلي برگ، را گاز بزنند. اين برگ‌ها به سمت شمال و شمال غربي قرار گرفته‌اند و تقريبا 25 سانتي‌متر با زمين فاصله دارند. کل اين پديده با دقت چشمگيري هنگام ظهر روي مي‌دهد و اين امر را تبديل به پيچيده‌ترين نمونه‌ دستکاري انگلي در رفتار ميزبان مي‌کند».

قارچ با توجه به دما و رطوبت مورد نظر خود، اين شرايط را انتخاب مي‌کند. هيوز اين امر را با انتقال مورچه‌ها به نقطه‌اي خشک‌تر و داغ‌تر مورد بررسي قرار داد و نتيجه اين شد که قارچ قادر به رشد نبود.

وقتي که مورچه آرواره‌هاي خود را در آوند برگ فرو مي‌کند، از بين مي‌رود و از پشت سرش يک ساقه بيرون مي‌زند که شايد به نوعي زيبا باشد اما نامطلوب‌ترين کلاه دنياست. اين امر به نوبه خود باعث فروريختن هاگ بر سر مورچه‌هاي کارگر ديگر که در حال کار روي زمين هستند، مي‌شود. هاگ‌ها به اسکلت خارجي آنها مي‌چسبد و پديده‌اي را آغاز مي‌کند که آن را روش تهاجمي مي‌نامند.

مورچه نجار تايلندي که توسط قارچ انگلي کشته شده حالا مستعمره قارچ فوق انگلي شده که مختص از بين بردن قارچ انگلي است

در ادامه هيوز افزود: «قارچ براي ورود به بدن مورچه، شروع به افزايش فشار بر اسکلت خارجي حشره مي‌کند. بر اساس مطالعات بر قارچ انگلي گياهان، به خصوص برنج، مي‌دانيم که آنها قادر به ايجاد فشاري داخل هاگ خود هستند که برابر با فشار موجود در چرخ‌هاي يک هواپيماي بوئينگ 747 است. بنابراين هاگ‌ها مقدار زيادي از فشار را داخل خود تحمل مي‌کنند و وقتي که فشار به سطح خاصي رسيد، حفره‌اي را داخل ديوار ايجاد مي‌کنند و همه مواد ژنتيکي به درون مورچه رانده مي‌شود و سپس چرخه دوباره از نو تکرار مي‌شود».

طبق گفته‌هاي هيوز، علاوه بر 160 گونه شناخته‌شده از اين قارچ که قادر به کنترل مورچه است، احتمالا 1000 گونه مختلف ديگر هم وجود دارد که هنوز کشف نشده‌اند. اين آمار علاوه بر قارچ‌هايي است که گونه‌هاي خاصي از حشرات ديگر، از سوسک گرفته تا پروانه، را مورد هدف قرار مي‌دهند.

مورچه نجار برزيلي در حال گاز زدن به برگ. ساقه قارچ انگلي روي سر مورچه ديده مي‌شود که بسيار کوتاه است و در مراحل اوليه قرار دارد

رابطه ميان قارچ و مورچه را مي‌توان تصوير قابل توجهي از همزيستي انگل-ميزبان در نظر گرفت که محققان تازه به شروع درک آن کرده‌اند؛ رکوردهاي فسيلي از برگ‌هاي گاز زده شده نشان مي‌دهد که اين پديده قدمتي بالغ بر 48 ميليون سال دارد. شکارچيان مورچه، هر کدام به دنبال گونه‌اي خاص، در حال توسعه سازگاري حيرت‌انگيزي براي نجات يافتن بوده‌اند و در پاسخ اين امر، مورچه‌ها هم در حال گسترش راه‌هاي دفاعي هوشمندانه‌اي در برابر خطر بوده‌اند.

هيوز در اين باره گفت: «قارچ‌ها نياز به انتقال دارند اما قادر به انجام اين کار در لانه مورچه‌ها نيست چراکه اجتماع مورچه‌ها به منظور ادامه حيات خود، به نوعي سيستم ايمني پيشگيري تکامل يافته‌اند که متکي بر دفاع رفتاري است. بنابراين آنها چيزي به نام ايمني اجتماعي دارند. آنها به روشي ساده شيوع بيماري داخل آشيانه‌شان را متوقف مي‌کنند: مورچه‌ها افراد بيمار را پيدا کرده و آنها را از لانه خارج مي‌کنند».

با وجود اقدامات پيشگيري‌کننده مورچه‌ها، اين قارچ‌ها بسيار کشنده و قادر به از بين بردن کل کلني هستند. در صورت کنترل نشدن، اين قارچ‌ها مي‌توانند خود و مورچه‌هاي ميزبانشان را به مرز انقراض بکشانند. اما اينجا جايي است که داستان عجيب مي‌شود. اين قارچ‌هاي انگلي خودشان هم نوعي قارچ انگلي دارند.

مورچه نجار بزريلي در حال تغذيه از برگ. اخيرا گونه جديدي از قارچ انگلي کشف شده که اين مورچه‌ را آلوده مي‌کندهيوز در اين‌باره گفت: «پديده موفقيت‌آميزي که امکان ساخت گورستاني در جنگل را به اين قارچ‌ها مي‌دهد، همچنين ديگر ارگانيزم‌ها را دعوت مي‌کند تا آنها را آلوده کند. قارچ‌هاي فوق انگلي باعث عقيم شدن قارچ انگلي مورچه زامبي مي‌شود. بدين ترتيب قارچ مورچه زامبي متکي بر يک بدنه اسپور يا هاگ است که هاگ آزاده مي‌کند و چرخه را ادامه مي‌دهد تا وقتي که انگل ديگر وارد و آن را سرنگون مي‌کند».

هيوز در يکي از مطالعاتش کشف کرد که تنها 6/5 درصد از بدنه قارچ مورچه زامبي، هاگ زيستا توليد مي‌کند. وي در آخر اضافه کرد: «ما در حال کشف اين پديده هستيم که نيمي از حيات روي زمين، انگلي است. اين امر رايج‌ترين حالت هستي در تاريخ حيات زمين است. اما تنها اقليت کوچکي از انگل‌ها داراي قابليت کنترل ذهن هستند و چه انگيزه‌اي پشت کنترل رفتار ميزبان وجود دارد؟»


 عجيب و جالب 

 خاک ماه 2020 فروخته مي شود!

قرار است نخستين عمليات حفاري يک شرکت خصوصي در ماه در 2020 ميلادي انجام شود. اين شرکت تصميم دارد خاک ماه را به طور تجاري بفروشد.

به گزارش بيتوته به نقل از اسپيس، قرار است نخستين فعاليت حفاري شرکت خصوصي Moon Express در ماه در 2020 ميلادي انجام شود. در سال 2020 محموله اي از خاک و صخره هاي ماه از فضا به مقر اين شرکت در ايالت فلوريدا آمريکا مي رسد.

برخلاف ماموريت هاي فضايي بخش دولتي در آمريکا، روسيه و چين انجام شده، صاحبان اين شرکت خصوصي قصد فروش خاک ماه را دارند.

باب ريچاردز مدير ارشد اجرايي «مون اکسپرس» مي گويد: خاک ماه به طور حتم به ارزشمند ترين و ناياب ترين ماده در زمين تبديل خواهد شد. قصد داريم بخشي از اين خاک را به تحقيقات علمي اختصاص دهيم، اما هدف اصلي فروش آن است.

مون اکسپرس قصد دارد نخستين شرکتي باشد که دارايي هاي تجاري را از فضا به زمين مي فرستد.

البته چند استارت آپ ديگر نيز مشغول توسعه طرح هايي براي اجراي عمليات حفاري در ماه و شهاب سنگ ها هستند.

اين در حالي است که در ماه مقادير کلاني از نوعي سوخت آينده نگرانه به نام هليوم 3 وجود دارد. حجم اين ماده به اندازه اي است که مي تواند تقاضاي سوخت کره زمين را براي 3 هزار سال تامين کند البته به شرط آنکه دانشمندان بتوانند فناوري استفاده از آن را بسازند.

پچ پچ در گوشي از فاصله 100 متري با ابداع يک فناوري

با ابداع يک فناوري منحصر به فرد انتقال صدا از اين پس براي پچ پچ کردن در گوش ديگران نيازي نيست سرتان را به سر آنها نزديک کنيد و
مي توانيد اين کار را از فاصله صدمتري هم انجام دهيد.

به گزارش پارس ناز به نقل از ديجيتال ترندز، اين فناوري مي تواند کاربردهاي گسترده نظامي داشته باشد و به سربازان امکان دهد بدون داد زدن يا تغيير مواضع حساسشان با يکديگر در جبهه هاي نبرد صحبت کنند.

محققان دانشگاه بريستول در انگليس مي گويند فناوري مذکور برقراري ارتباطات از طريق انتقال فکر را ممکن مي کند و در آينده نحوه انتقال پيام ها را دگرگون خواهد کرد. زيرا با استفاده از اين روش ارسال پيام براي ديگر افراد با فکر کردن در اين مورد صورت خواهد گرفت. کاري که مي توان آن را تله پاتي شفاهي توصيف کرد.

فناوري مذکور از دو بخش تشکيل شده، يکي شناسايي و درک پيام و ديگري انتقال پيام براي شخص ديگر. اين گروه براي شناسايي کلمات ارسالي از حسگرهايي استفاده مي کنند که قادر به شناسايي و ثبت علائم الکتريکي صوتي است که افراد در زمان بيان کلمات در ذهن خود آنها را براي عضلات و تارهاي صوتي خود ارسال مي کنند.

با توجه به نامرئي بودن سيگنال هاي ياد شده از يک سيستم الکتروميوگرافي ضبط فعاليت هاي الکتريکي عضلات و تارهاي صوتي در زمان اداي صامت کلمات استفاده مي شود. سيستم مذکور قادر به ثبت کلمات با دقت بيش از 80 درصد است.

براي ارسال پيام ها نيز از پديده اي موسوم به ارسال صوت از طريق فراصوت استفاده مي شود که به معناي تعديل و تنظيم فراصوت براي تبديل آن به صدايي قابل شنيدن است. براي دريافت و ارسال اين صوت ها بايد الکترودهايي در کنار سر افراد نصب شود. در نهايت صوت ارسالي با استفاده از الگوريتم هاي هوش مصنوع رمزگشايي مي شود. براي هدايت دقيق اصوات نيز از يک سيستم نشانگر ليزري يا سيستم ردگيري چشم انسان استفاده مي شود. تعداد کلمات قابل تشخيص با استفاده از سيستم ياد شده فعلا محدود است و در آينده افزايش مي يابد.

فسيل مار بالدار کشف شد

محققان فسيلي از يک مار بالدار کشف کرده که 5 ميليون سال قبل در زمين مي زيسته است.به گزارش مهر به نقل از ديلي ميل، محققان دانشگاه ايالت تنسي فسيل جديدي در شرق اين ايالت کشف کرده اند. فسيل کشف شده متعلق به يک مار است و برآمدگي هايي مانند بال نزدک ستون فقرات خود دارد.

اين مار که Zilantophis schuberti نام گذاري شده در دوران تغيير محيط و آب و هوا مي زيسته است. دانشمندان معتقدند با تحقيقات بيشتر در مکان کشف فسيل مي توان عکس العمل حيوانات امروزي را در مقابل تغييرات آب و هوايي در آينده پيش بيني کرد.به هر حال اين مار به انداز انگشت اشاره بوده و احتمالا ميان برگ هاي کاه و گياهان ديگر زندگي مي کرده است. همچنين اين دايناسور از ماهي هاي کوچک و حشرات تغذيه مي کرده است.

محققان دانشگاه تنسي تخمين مي زنند اين دايناسور حدود 5 ميليون سال قبل در زمين مي زيسته است.


 آيا مي دانيد؟ 

 روش‌هاي مريخي براي کشتن انسان!

سياره مريخ پديده‌ها و ويژگي‌هايي دارد که مي‌تواند جان انسان را در مدت کوتاهي بگيرند.

به گزارش ايسنا و به نقل از اسپيس، قرارگيري در معرض امواج و اشعه‌هاي مضر در مريخ يکي از بزرگترين تهديدهاي مريخ براي فضانوردان است اما خطرهاي بزرگ ديگري نيز جان مسافران به مريخ را تهديد مي‌کند.

ناسا قصد دارد تا اواسط دهه سوم قرن 21 ماموريت انساني در مريخ انجام دهد و در حال حاضر در حال مطالعه بر روي چندين فناوري مختلف براي اطمينان از صحت جسمي و زنده ماندن فضانوردان در سياره سرخ است.

"پاسکال لي"(Pascal Lee) يکي از محققان ناسا به بررسي مواردي پرداخته است که بايد براي حفظ جان فضانوردان در نظر گرفته شوند.

در ادامه به بررسي عواملي که مي‌توانند سبب مرگ انسان در مريخ شوند مي‌پردازيم:

1- مريخ خون شما را به جوش مي‌آورد!

سريع‌ترين عاملي که مي‌تواند يک مسافر حفاظت‌نشده را در مريخ به کام مرگ بفرستد، فشار جو بسيار پايين است.

لي در رابطه با اين خطر موجود در مريخ گفت: با توجه به فشار جو مريخ که 100 برابر کمتر از زمين است، خون انسان در دماي معمولي به جوش مي‌آيد و تمام گازهاي موجود در خون به صورت حباب درمي‌آيند و طي چند ثانيه فرد مي‌ميرد.

2- جو مريخ از کربن دي‌اکسيد تشکيل شده است

جو زمين از 78 درصد نيتروژن و 21 درصد اکسيژن، مقاديري بخار آب و کربن دي‌اکسيد تشکيل شده است اما در مريخ 95 درصد جو از کربن دي‌اکسيد تشکيل شده است.

گاز اکسيژن براي تنفس انسان ضروري است و هيج گازي نمي‌تواند جايگزين آن شود و در جو مريخ نيز ذره‌اي اکسيژن آزاد وجود ندارد و تنفس در فضاي آزاد آن ظرف چند دقيقه انسان را به کشتن مي‌دهد.

3- دماي مريخ شديدا متغير است

در گرم‌ترين روزهاي تابستان در مريخ دماي محيط به 21 درجه سانتي‌گراد مي‌رسد و اين دما در شب تا منفي 62 درجه سانتي‌گراد پايين مي‌آيد.

در صورتي که لباس مناسب اين دما در اختيار فضانوردان نباشد آنها فقط چند ساعت با مرگ فاصله خواهند داشت.

4- غبار مريخي

گرد و غبار موجود در سطح مريخ داراي ترکيباتي است که براي ريه انسان سمي محسوب مي‌شوند و اين ذرات ريز در صورتي که استنشاق شوند براي گرفتن جان انسان به چند هفته زمان نياز دارند.

5- تشعشعات سرگردان

عدم وجود يک ميدان مغناطيسي سراسري در مريخ و ضخامت پايين جو اين سياره سبب شده که اشعه‌هاي پرانرژي کيهاني مستقيما به سطح اين سياره برسند که با ايجاد سرطان خون شديد طي چند ماه انسان را از پا در مي‌آورد.

شناسايي ماده‌اي که ملکه مورچه‌ها را مشخص مي‌کند

محققان دانشگاه کاروليناي شمالي با مطالعه مورچه‌هاي جهنده موسوم به Harpegnathos saltator نوعي فرمون را شناسايي کردند که توسط لاروهاي ملکه متصاعد مي‌شود و به تمام اعضاي کولوني نشان مي‌دهد که اين لاروها قرار است در آينده ملکه شوند.

به گزارش گروه رسانه‌هاي ديگر خبرگزاري آنا ايرنا، ساينس ديلي در اين باره نوشت: فرمون‌ها ترکيبات شيميايي هستند که توسط حشرات به منظور کنترل رفتار سايرين در فضا پراکنده مي‌شوند. در طول پنجاه سال گذشته محققان انواع فرمون‌هايي را که توسط مورچه‌هاي بالغ توليد مي‌شوند و رفتار سايرين را کنترل مي‌کنند، شناسايي کرده‌اند. اما اين اولين بار است که محققان دريافتند لاروها نيز فرموني توليد مي‌کنند که رفتار ساکنين کولوني را تحت تاثير قرار مي‌دهد.

محققان دريافتند که اگر يک لارو در زمان نامناسب مانند زمستان که فصل جفت‌گيري نيست، اقدام به انتشار فرمون ملکه کند، ساير مورچه‌ها به منظور جلوگيري از مصرف بي دليل منابع کولوني شروع به جويدن آن مي‌کنند تا دچار استرس شده و به عنوان يک مورچه کارگر رشد کند. همچنين اگر تعداد لاروهايي که قرار است به ملکه تبديل شوند، بيش از ظرفيت کولوني باشد، مورچه‌ها برخي از آنها را با استفاده از همين شيوه به مورچه‌هاي کارگر تبديل مي‌کنند.

محققان با نمونه برداري از پوشش مومي روي بدن لاروهاي ملکه و تجزيه و تحليل شيميايي توانستند فرمون ملکه را از آن استخراج کنند. سپس براي اطمينان از عملکرد اين فرمون مقداري از آن را روي يک لارو کارگر ريختند. در نتيجه اين کار، رفتار مورچه‌ها با لارو کارگر به گونه‌اي تغيير کرد که گويي قرار است به يک ملکه تبديل شود.

گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Animal Bihavior منتشر شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي