جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5555


3 دليل افزايش قيمت گاز طبيعي


علاقه مندي شرکت هاي اروپايي به حفاري ميادين نفت و گاز ايران


معادلات انرژي


يادداشت


 3 دليل افزايش قيمت گاز طبيعي 

 قيمت گذاري کالاها فرآيندي پيچيده است و عوامل زيادي باعث تغييرات قيمت در کالاي دادوستد ميان فروشنده و خريدار مي شود، اما تمام اين عوامل در يکي از سه گروه بنيادي، سياسي و فني دسته بندي مي شوند.به گزارش تابناک ، اين سه گروه اغلب در تضاد هستند، اما زماني که آنها همگي در يک راستا حرکت کنند، آن گاه حرکت پايدار به وجود مي آيد.اين پديده در حال حاضر براي گاز طبيعي آمريکا اتفاق افتاده که در نتيجه آن باعث افزايش شديد قيمت شده است.

اصول بنيادي عرضه و تقاضا

عوامل بنيادي ويژه کالا مانند عرضه و تقاضا با نفوذ ترين عوامل در زمينه تعيين قيمت مي باشند. نظريه اساسي اقتصاد در زمينه قيمت گذاري بر پايه عرضه و تقاضا استوار است اما بازار داراي دست نامرئي مي باشد که به طور خودکار عرضه و تقاضا را تنظيم مي کند.

براي مثال اگر تقاضا نسبت به عرضه افزايش يابد، قيمت کالا نيز افزايش يافته و در نتيجه افزايش قيمت، عرضه نيز افزايش خواهد يافت و به اين پديده دست نامرئي بازار اتلاق مي شود.پس از کاهش مقادير گاز طبيعي آمريکا در چند سال گذشته، اکنون بازار در حال برقراري تعادل مي باشد اما نشانه هايي وجود دارد که قيمت بطور اجتناب ناپذيري در حال صعود مي باشد.

صادرات گاز طبيعي از ايالات متحده هميشه يک پيشنهاد غير عملي بوده زيرا مصرف گاز اين کشور بيشتر از توليداتش بوده است اما ترکيبي از قيمت بالاي نفت در چند سال گذشته و انقلاب استخراج تمامي معادلات را بر هم زده و باعث حرکت آمريکا به سوي صادرات شده است. ساخت پايانه هاي مايع و صادرات اگرچه زمان زيادي را گرفت اما اولين موج هاي صادرات را به وجود آورد.

به گزارش اداره اطلاعات انرژي آمريکا، اين کشور مي تواند تا سال 2020، 40 درصد از توليداتش را صادر کند.

با توجه به نمودارهاي کميسيون انرژي فدرال که در پايين آمده، در صورتي که توليد افزايش يافته و ظرفيت صادرات وجود نداشته باشد، اين امر باعث اثرات مخربي در قيمت هاي آمريکاي شمالي مي شود.

تغيير قيمت ها نشان مي دهد اگر توليد کنندگان آمريکايي به بازارهاي خارج از کشور دسترسي پيدا کنند، حداقل تا نقطه اي که در نمودار، قيمت هاي آمريکا به آن دست يافته صادرات مي کنند و اين همان جايي است که فاکتور دوم يعني سياست وارد بازار مي شود.

سياست

دومين فاکتوري که بر قيمت گذاري تاثير مستقيم دارد سياست مي باشد که به دو بخش خارجي و داخلي دسته بندي مي شود. تغييرات محيط قانوني و نظارتي کشورهاي توليد کننده و همچنين نگراني هاي ژئوپوليتيکي هر دو مي توانند هر دو طرف معادله عرضه / تقاضا را تحت تاثير قرارداده و باعث تغييرات عمده در قيمت ها شود.

شايد برخي انتظار داشته باشند که با تصميم دولت ترامپ مبني بر باز کردن زمين هاي فدرال براي حفاري بيشتر، قيمت نفت کاهش يابد، در حالي که چنين نيست. شايد افزايش توليد نفت، موجب کاهش قيمت آن شود، اما در مورد گاز طبيعي بالابردن ظرفيت و سرعت خط لوله ها و فراهم کردن امکانت راحت تر براي صادرات آن مي تواند به افزايش قيمت گاز بيانجامد.

عوامل فني

معمولا تجزيه و تحليل فني براي پيش بيني حرکت کوتاه مدت مفيد است اما در بعضي از اوقات، روند بلند مدت را هم مي توان به وضوح ديد.


 علاقه مندي شرکت هاي اروپايي به حفاري ميادين نفت و گاز ايران 

 
شرکت ملي حفاري ايران، شرکت خدمات حفاري نفت و گاز ايراني است که در سال 1979 به عنوان يک شرکت تابعه از شرکت ملي نفت ايران تأسيس شد. اين شرکت هم اکنون با در اختيار داشتن 75 دکل حفاري خشکي و دريايي، ناوگان گسترده اي از ماشين آلات ترابري و پشتيباني، دستگاه هاي جانبي حفاري، تجهيزات اسيدکاري، سيمانکاري و لوله گذاري، همچنين با در اختيار داشتن سيستم جامع نيروي انساني، بيش از 90 درصد از خدمات مورد نياز حفاري را براي شرکت هاي نفتي ايراني فراهم مي کند.

به گزارش ايرنا، اين شرکت در زمان تحريم با برخي مشکلات روبه رو بود که بعد از برجام(برنامه جامع اقدام مشترک) اين موانع و مشکلات برطرف شد. محمدرضا تاکايدي معاون قائم مقام مدير عامل شرکت ملي حفاري ايران مي گويد: در زمان تحريم با برخي مشکلات فناوري، نبود ارتباط با کشورهاي پيشرفته غربي، تامين تجهيزاتي از جمله درون چاهي، موتورها و... روبه رو بوديم و نتوانستيم با شرکت ها ي خارجي تعامل برقرار کنيم، زيرا تعامل با کشورهاي غربي بر پايه فناوري است و در دوران تحريم تلاش کرديم تا پايه فناوري و تيم مهندسي کشورمان را تقويت کنيم.

دستيابي به فناوري اي که انحصاري است نياز به زمان دارد و بعد از برجام، اين موضوع تسهيل شد و شرکت هاي آمريکايي و اروپايي به دليل ظرفيت هاي بسيار خوبي که در زمينه نفت داريم، به همکاري با ما در زمينه حفاري علاقه مند هستند.

بعد از برجام موفق شديم با شرکتهاي غربي ارتباط بر قرار کنيم و در اين ميان موفق شدهايم با يک شرکت اسکاتلندي به صورت مستقيم و بدون واسطه قرار داد ببنديم و آموزشهاي IWCF و اندونس را ببينيم.

ايران رشد زيادي داشته و شرکت ما نيز به تبع شرايطي که وجود داشت، تلاش کرده است تا با مطالعات و آموزش هاي تحقيقاتي و پژوهشي به دانش فني دست پيدا کند، اما براي تکميل آنها نياز به ارتباط با شرکت هاي خارجي نياز داريم تا بتوانيم خود را در سطح بالاتري قرار دهيم.

مواري که ذکر شد، از نتايج برجام بود که براي شرکت ملي حفاري ايران به ارمغان آورده است. همچنين با چندين شرکت اروپايي تفاهمنامه داريم و آنها آمادگي دارند برخي پروژه ها را با مشارکت آنها از طريق فاينانس (تأمين منابع مالي موردنياز جهت اجراي پروژهها و خريد تجهيزات طرحهاي توليدي) بياوريم و به صورت مشارکت در مناقصاتشان شرکت کنيم.

قائم مقام مديرعامل شرکت ملي حفاري ايران گفت: فروش واقعي نفت با برجام ايجاد شده است و قبل از اين رويداد روزانه 600 هزار بشکه نفت به فروش ميرفت اما اکنون به بيش از 2 ميليون بشکه در روز دست پيدا کرده‎ايم. وقتي اشکالي به وجود ميآيد، ترميم آن نياز به زمان دارد و اين پروسه باز ميگردد به تدبيري که مقام معظم رهبري و دولت يازدهم داشتند و توانستيم اين مرحله را پشت سر بگذاريم و اعتماد سازي کنيم و با ايجاد فضاي آرام با شرکت هاي خارجي علاقه مند مذاکره کنيم.

تاکايدي در پايان تاکيد کرد: اين درست است که يک قرن از اکتشاف نفت در کشورمان ميگذرد و شايد برخي از مخازن قديمي نيمه عمر خود را ميگذرانند اما بسياري از مخازن جديد کشور بکر هستند.

مدير عامل شرکت صنايع تجهيزات نفت گفت: با امضاي برجام، شاهد حضور کشورهاي زيادي به ايران براي مذاکرات و مراودات بين المللي بوديم که در اين ميان شرکت هاي هندي، توتال، دايليم، تويو ژاپن و... وارد کشور شدند و علاقه مندي خود را براي پروژه هاي نفتي وغير نفتي اعلام کردند.

محمدتقي زمانسرايي گفت: برجام بسيار موفقيت آميز بوده و رئيس جمهوري در بخش وزارت امور خارجه کار ديپلماتيک بسيار پيچيده، سخت و ظريفي انجام داده و ايران هراسي را دور کرده است.

وي افزود: با شروع برجام به عنوان صنعتگر احساس کرديم بسياري از روابط آسانتر و راحت تر شده و رفت و آمد کشورهاي ديگر به ايران و بالعکس در زمينه مذاکرات براي عقد قراردادها و همکاري ها، انتقال دانش فني و سرمايه گذاري هاي مشترک شروع شده است.

با وجود موفقيت برجام، بايد به مذاکرات ديپلماتيک خود با کشورهاي ديگر ادامه دهيم، زيرا قبل از برجام به سمت کشورهايي مي رفتيم که مسير تبادلات براي مان باز بود، مانند بسياري از شرکت هاي درجه دو و سه کشور چين وارد وندورليست نفت، گاز و پتروشيمي شدند که قيمت آنها بسيار پايين بود، اما اکنون شرايط به گونه اي رقم خورده که عنوان يک سازنده داخلي مي توانيم از نظر کيفيت و قيمت با کشورهاي اروپايي رقابت کنيم.

مدير عامل شرکت صنايع تجهيزات نفت ادامه داد: با توجه به اينکه شرکت صنايع تجهيزات نفت داراي 5-6 شرکت زير مجموعه است و حدود 20 تا 30 درصد سهم بازار را داشت، با اعمال تحريم يکباره اين سهم قفل کرد و اکنون بعد از برجام، اين سهم در حال افزايش و اين بدان معناست که وزارت نفت به ساخت داخل و قانون حداکثري توجه مي کند.

ما بسيار خوشحال هستيم که به ساخت و توليدکنندگان داخل بعد از برجام توجه و اين باعث افزايش روحيه در ميان سازندگان داخلي مي شود.

مديرعامل شرکت نفت فلات قاره گفت: اين شرکت بعد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با توجه به گشايش شرايط جديد توانست در کنار مذاکرات با کشورهاي ديگر پيشنهادهاي بسيار خوبي نيز داشته باشد.

«حميد بورد» با اشاره به تاثير برجام بر اقدامات شرکت نفت فلات قاره افزود: در 6 ماه گذشته شرکت هاي اروپايي مذاکرات متعددي با ما داشته اند و آمادگي خود را براي همکاري با شرکت نفت فلات قاره اعلام کرده اند. همچنين مذاکراتي با کشورهاي ديگر براي پروژه هاي اجرايي داريم که در ماده 12 (قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور) احتمال مي دهيم شرکت هاي داخلي با شرکاي خارجي خود اين پروژه ها را اجرايي کنند.

«همانطورکه مي دانيد، شرکت هاي نروژي در زمينه تاسيسات دريايي بسيار قوي هستند که از توان آنها مي توان براي بهبود تاسيسات دريايي بهره گرفت. همچنين در مذاکرات انجام شده، هلندي ها و کشورهاي ايتاليايي تمايل به برقراري مراودات تجاري با ايران دارند و در اين زمينه پيشنهادهاي خوبي هم ارائه داده اند.»

«بهتر است براي جذب مشتريان خارجي از سرمايه هاي کوچک(50 تا 100 ميليون دلار) شروع کنيم و منتظر سرمايه گذاري هاي وسيع نباشيم، زيرا اقدام هاي زيادي ميتوان با همين سرمايه گذاري هاي کوچک انجام داد.»

شرکت نفت فلات قاره ايران، يکي از بزرگترين شرکت هاي توليدکننده نفت دريايي جهان است. اين شرکت بخش قابل توجهي از توليد نفت کشور در طول بيش از 1200 کيلومتر از گستره آبهاي نيلگون خليج فارس را با پيشينه نيم قرن تجربه به عهده دارد.

حوزه اصلي فعاليت شرکت نفت فلات قاره ايران، منطقه خليج فارس است که 5 کشور توليدکننده عمده نفت جهان در حاشيه آن قراردارند. بر همين اساس خليج فارس به قطب انرژي جهان معروف شده و فعاليتهاي اکتشاف و توليد نفت و گاز در آن از اهميتي چشمگير برخوردار است.

پنج کشور ايران، عراق، عربستان سعودي، قطر و امارات متحده درمجموع 63 درصد ذخاير اثبات شده نفت و 40درصد ذخاير قطعي گازطبيعي جهان را در اختيار دارند. خليج فارس، به عنوان مرکز راهبردي توليد و شاهرگ حياتي صادرات نفت جمهوري اسلامي ايران و به دليل دارا بودن حجم عظيمي از ذخائر و منابع هيدروکربوري، وجود مرزها و ميادين مشترک نفتي ميان کشورهاي اسلامي همچون عربستان سعودي، کويت، امارات متحده، قطر، بحرين و عمان و خصوصيت گذرگاه انرژي جهان، همواره ميتواند در اثر يک تعامل مثبت، عاملي مهم در تأمين پايدار، تعميق و گسترش روابط جهان اسلام، به ويژه کشورهاي منطقه با يکديگر باشد.


 معادلات انرژي 

 باوجود اختلافات گازي در زمستان:

ايران گاز ترکمنستان را سوآپ مي‌کند

مديرعامل شرکت ملي صادرات گاز ايران با اشاره به افتتاح خط گازرساني نکا- دامغان از قطع وابستگي گازي استان مازندران به استان‌هاي مجاور خبر داد.

حميدرضا عراقي در گفت‌وگو با ايسنا، از افتتاح خط نکا- دامغان در اواخر مردادماه سال جاري خبر داد و افزود: اين خط وابستگي گازي مازندران به استان‌هاي مجاور را قطع مي‌کند و با افتتاح آن شبکه گازرساني آن ديگر نقطه ضعفي نخواهد داشت.

وي همچنين درمورد آخرين وضعيت سوآپ گاز کشور توضيح داد: سوآپ گاز انجام مي شود و در حال حاضر از ترکمنستان گاز مي گيريم و به ارمنستان و آذربايجان سوآپ مي کنيم. هرچند در مورد موضوع بستن شير گاز ترکمنستان روي ايران ادعاهايي داريم که دنبال آن هستيم اما رابطه خود را با ترکمستان قطع نمي کنيم.

نفت ذخيره شده بر روي دريا به يک سوم کاهش يافت

يک منبع آگاه در سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) گفت، ميزان ذخاير جهاني نفت بر روي دريا، از زمان آغاز سال جاري ميلادي به ميزان يک سوم کاهش يافته است.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، يک منبع آگاه در سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (اوپک) گفت، ميزان ذخاير جهاني نفت بر روي دريا، از زمان آغاز سال جاري ميلادي به ميزان يک سوم کاهش يافته است.

کاهش ميزان ذخاير نفت خام جديدترين نشانه اي است که حکايت از موثر واقع شدن توافق کاهش توليد در مهار مازاد عرضه دارد.

منابع آگاه ماه گذشته اعلام کردند که ايران تمام نفتي را که در طول تحريم ها در تانکرها بر روي دريا ذخيره کرده بود به فروش رسانده است.

سازمان کشورهاي صادر کننده نفت (آوپک) و ساير توليد کنندگان از جمله روسيه در اواخر سال گذشته ميلادي توافق کردند که توليد نفت خود را در نيمه نخست سال 2017 به ميزان 1.8 ميليون بشکه در روز کاهش دهند. اما به رغم اجراي توافق کاهش توليد، ميزان ذخاير نفتي جهان به ارقام مورد انتظار اوپک يعني رقم متوسط 5 سال اخير نرسيده و اين مسئله موجب شده تا کشورهاي عضو اوپک و ساير توليد کنندگان از جمله روسيه به فکر تمديد توافق کاهش توليد در نيمه دوم سال 2017 و اوايل سال 2018 بيافتند.

عربستان و روسيه اعلام کرده اند، موافق تمديد توافق کاهش توليد تا سه ماهه نخست سال 2018 هستند. ايران هم اعلام کرده که از تمديد توافق کاهش توليد حمايت مي کند.

آغاز توليد زودهنگام از ياران جنوبي ظرف دو ماه آينده

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه متن از آغاز زودهنگام توليد از ميدان ياران جنوبي ظرف دو ماه آينده خبر داد و گفت: اميدوارم با تمهيداتي که به کار گرفته شده حداکثر ظرف دو ماه آينده شاهد توليد 10 هزار بشکه زودهنگام از ميدان ياران جنوبي باشيم و متعاقب آن به توليد 25 هزار بشکه خواهيم رسيد.

سيدنورالدين شهنازي زاده در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه از ميدان ياران جنوبي در قالب يک طرح زودهنگام توليد 10 هزار بشکه صورت خواهد گرفت، افزود: اين پروژه به خوبي پيش مي‌رود و داراي چند فاز شامل اجراي تاسيسات سرچاهي، تکميل منيفولدهاي مربوطه و خطوط انتقال 12 اينچ به منيفولد 2 آزادگان جنوبي جهت انتقال به تاسيسات جفير بوده که اين فازها به صورت موازي دنبال مي‌شود و اميدوارم با تمهيداتي که به کار گرفته شده حداکثر ظرف دو ماه آينده شاهد توليد 10 هزار بشکه زودهنگام آن باشيم و متعاقب آن به توليد 25 هزار بشکه خواهيم رسيد.

وي درمورد ميدان ياران شمالي توضيح داد: در ميدان ياران شمالي فعلا به مرز توليد 30 هزار بشکه در روز رسيده‌ايم و قرار است در قالب قرارداد HOA که با شرکت صنعت نفت و گاز پرشيا منعقد کرده‌ايم ياران شمالي و جنوبي را يکپارچه کرده و با يکپارچه سازي آنها و استفاده از تکنولوژي‌هاي IOR و EOR در مجموع بتوانيم توليد از ياران را به حدود 90 هزار بشکه در روز برسانيم.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه متن ادامه داد: توليد 10 هزار بشکه زودهنگام ياران جنوبي قطعي است اما رساندن به مرز 25 هزار بشکه تا اواخر امسال طول مي‌کشد و استفاده از IOR و EOR و رساندن توليد ياران به 90 هزار بشکه در سال‌هاي بعد تحقق پيدا مي‌کند.


 يادداشت 

 چه کساني فرصت طلايي را از نفت گرفتند

بهترين فرصت براي امضاي يک قرارداد خوب و بزرگ نفتي از مهر 94 تا مهر 95 بود، حمله به سفارت عربستان، اين فرصت يک‌ساله را از نفت گرفت، فرصتي که به انتخابات آمريکا و روي‌کارآمدن ترامپ ختم شد.

همه از ضرر نيامدن سالي 700‌ هزار توريست مي‌گويند، توريست‌هايي که از عربستان، کويت و بحرين سالانه به ايران مي‌آمدند و سري به مشهد و شيراز و اصفهان مي‌زدند، ديگر نمي‌آيند.

يکي از خسارت‌هاي مستقيم حمله دي‌ماه 94 به سفارت عربستان. اين‌که هر توريست چقدر براي کشور عايدي داشت و اين گشت‌و‌گذار با گذشت زمان و اطمينان از فضاي امن ايران بيشتر مي‌شد و خود اين موجب ثمرات سياسي خوبي براي کشور مي‌شد، بحث اين مقال نيست، نکته‌اي که اين مطلب به آن اشاره دارد، اين است که حمله به سفارت عربستان چه ضررهايي را متوجه سرمايه‌گذاري در نفت و گاز کشور کرد، چراکه يکي از نقدهاي جدي اصولگرايان و مخالفان دولت به وزارت نفت و دولت روحاني، نبستن يک قرارداد تازه نفتي است.

پوسته تازه قراردادهاي نفتي در مهر 94 بعد از 2 سال بررسي، آماده و به هيئت دولت ارائه شد، تصويب دولت در واقع مجوزي براي جهش نفت در اين حوزه بود که پروژه‌هاي بزرگ خود را به مناقصه‌هاي بين‌المللي با شرايط تازه قراردادي بگذارد، پروژه‌هايي مثل توسعه غرب کارون، فاز 11 پارس‌جنوبي، فاز دوم توسعه لايه نفتي پارس‌جنوبي و غيره به موازات اين‌که ايران فضاي نفت و گازش را پس از سال‌ها براي سرمايه‌گذاران خارجي جذاب‌تر کرد، سعودي‌ها هم دست‌به‌کار شدند و اعلام کردند که 5 درصد از سهام شرکت آرامکو را در بورس‌هاي بين‌المللي واگذار مي‌کنند.

اين حرکت هم اين‌قدر با دستپاچگي و دور از کارشناسي انجام شد که قيمت اعلامي براي اين 5 درصد بسيار بيشتر از کشش بازار بود و نشان داد که سعودي‌ها روي اين موضوع کار کارشناسي عميقي صورت نداده بودند و بسته به شرايط و اين‌که جذابيت‌هاي ايران براي سرمايه‌گذاري را تحت‌الشعاع قرار دهند دست به اين کار زدند، اين دقيقا برخلاف روحيه محافظه‌کاري و سنتي سعودي‌ها و کندي آن‌ها در اقدام‌کردن بود.

خب! در اين هنگامه‌اي که رقابت بر سر جذاب نشان‌دادن محيط کسب‌وکار نفت بين ايران و عربستان شکل گرفته بود، ما چه کرديم؟ سعودي‌ها چه کردند؟

به موازات جدي‌تر‌شدن شرکت نفت در اجراي قراردادهاي جديد، دلواپسان و مخالفان دولت با داعيه اين‌که اين قراردادها خيانت به کشور است، جنجال سياسي گسترده‌اي عليه اين قراردادها به‌پا کردند، (بدون توجه به شرايط رقابت با رقبايي مانند قطر و عربستان) حد و مرز انتقادها در محدوده خيانت و ضربه تاريخي و قراردادهايي بدتر از دارسي بود.

رسما مديران نفت بايد اول ثابت مي‌کردند ايران‌دوست هستند، بعد مسلمان و بعد شيعه اثني‌عشري و اين‌که در انقلاب چه زحمت‌هايي کشيدند و اصلا از سابقه و روزگارشان برنمي‌آيد که به کشور خيانت کنند، بلکه مصالح کلي کشور را در نفت و گاز دقيق بررسي کردند و با چشم‌انداز‌هاي سرمايه‌گذاري و قيمت‌هاي نفت و گاز دست به اين حرکت زدند تا نئون‌هاي جذابيت ايران را پس از يک دهه و طي‌کردن دوران سخت تحريم، دوباره روشن کنند.

اين در حالي است که رقبا هميشه چراغ‌هاي سرمايه‌پذيري‌شان سبز بوده و در همکاري با شرکت‌هاي بزرگ بين‌المللي هيچ مشکلي نداشتند و دست به هر ايده‌اي که خواستند زدند، اما همين پوسته تازه قراردادي اين‌قدر پس از برجام براي کشور جذابيت و موقعيت ايجاد کرده بود که سعودي‌ها از پوسته سنتي خود و حفظ سهام آرامکو با هر شرايط و تقديري دست برداشتند و حاضر به عرضه آن شدند، ائتلاف زاکاني، بذرپاش و ميرکاظمي و شرکاي ديگر از سويي بيلبوردهاي تهران را عليه برجام تغذيه محتوايي مي‌کردند، از طرفي هم محتوا و معناي توليدشده در آنجا را به نفت مي‌کشاندند و عرصه را عرصه خيانت و رذالت مي‌کردند.

اين جريان با توجه به اين‌که انتخابات مجلس در جريان بود، تا حدودي فهميدني بود، چه‌بسا که بعد از انتخابات هم فتيله اين نقدها فروکش کرد، اما حمله 12 دي‌ماه همان تفکر به سفارت عربستان، ديگر ربطي به انتخابات مجلس نداشت.

بارها گفته شده است که حمله به سفارت عربستان بدترين شکل دفاع از شيخ شهيد و عزيز بود، زيرا عربستان در ساعت‌هاي اوليه به‌شدت از سوي نهادهاي بين‌المللي محکوم شد و روند اين محکوميت به جاهاي خوبي در حال سير بود که حمله به سفارت، سعودي‌ها را مظلوم ماجرا کرد و در واقع نجات داد، اما مهم‌تر اين‌که، اين حمله به سفارت سعودي‌ها يک پنجره ويترين سرمايه‌پذيري کشور را شکست، شکستني که ترميم آن سال‌ها زمان مي‌برد، اين پنجره شکسته پيام گزنده‌اي داشت.

در ايران يک دسته و گروه هستند که به تشخيص خود خدمت - خيانت را تعيين مي‌کنند و بنا بر اين تشخيص به هر نوع اقدامي که لازم باشد دست مي‌زنند، از جمله حمله به سفارت که خاک همان کشور محسوب مي‌شود.

خب! تحليلگر و مشاور سرمايه‌گذار و بيمه‌هاي حامي توتال يا شل يا بي‌پي يا استات‌اويل بعد از اين اتفاق قرار است چه گزارشي به رؤساي خود بدهند؟ يک درگيري ساده بين 2 کشور؟ رقابتي داغ بين سعودي‌ها و ايراني‌ها؟ نه، پيام خيلي روشن و ضد منافع ايران بود.

ايران جايي نيست که به پيمان و معاهده‌هاي بين‌المللي پايبند باشد و بر سر اختلافي امکان اين‌که منافع يک سرمايه‌گذار خارجي مورد تعرض قرار گيرد بالاست، اين پيام حمله به سفارت عربستان بود که بيشتر از همه دامن نفت را گرفت، چون آنجاست که صحبت‌هاي سرمايه‌گذاري‌ ميليارد دلاري است و حفاظت از سرمايه و پوشش امنيتي آن، مهم‌تر.

از مهر 94 تا مهر 95 بهترين فرصت براي بستن يک قرارداد خوب و بزرگ نفتي بود، رقابت‌هاي انتخاباتي مجلس و حمله به سفارت عربستان، هر دو، اين فرصت يک‌ساله را از نفت گرفتند، فرصتي که به انتخابات آمريکا و روي‌ کارآمدن ترامپ ختم شد.

اين پنجره شکسته در روابط اقتصادي ايران به عدد و رقم و آمار نمي‌آيد، بايد خاطرات ديپلمات‌ها را شنيد و خواند، بايد از مذاکره‌کنندگان نفتي پرسيد که کدام قرارداد و کدام پروژه در آستانه امضا بود و چه شد، اين ضربات يک حمله است که امروز مانند خيلي از اتفاق‌هاي ديگر شناسنامه‌اي ندارد و اصلا کسي از آن دفاع نمي‌کند، اما مشخص است که کدام جريان و کدام کانديداي امروز، حامي آن‌ها بود.

توليد‌کنندگان محتواي همان بيلبوردهاي ضدبرجام و خيانت‌يابان قراردادهاي نفتي جالب است که امروز از وزير نفت مي‌پرسند که چرا يک قرارداد بزرگ نبسته است، چقدر زود فراموش مي‌کنند، چقدر کم‌حافظه، هنوز پنجره شکسته حمله به سفارت عربستان تعمير و ترميم نشده است و سعودي‌ها از اين پاس توي عرض، گل‌ها مي‌زنند، حداقل فرصت دهيد اين پنجره‌ها ترميم شوند.

مهدي افشار نيک


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي