جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557


مهلت ويرايش و زمان برگزاري آزمون دستياري دندانپزشکي اعلام شد

در 3 رشته؛
اعلام نتايج آزمون استخدامي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي

رييس دانشگاه علمي کاربردي:
هيچ کدام از مراکز دانشگاه علمي کاربردي تعطيل نمي‌شوند


خبر


ميز خبر


 مهلت ويرايش و زمان برگزاري آزمون دستياري دندانپزشکي اعلام شد 

 
بنابر اعلام مرکز سنجش آموزش پزشکي، سي و يکمين دوره آزمون دستياري دندانپزشکي ساعت 9 صبح پنجشنبه 22 تير برگزار مي‌شود. نتيجه بررسي مدارک داوطلبان از اول خرداد اعلام مي‎شود و داوطلبان مي‎توانند روزهاي اول تا هشتم خردادماه با ورود به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي نتيجه بررسي مدارک خود را مشاهده کنند.

ضمنا داوطلبان شرکت در سي و يکمين دوره پذيرش آزمون دستياري دندانپزشکي سال 96 از ساعت 18 روز دوشنبه اول خرداد تا ساعت 24 روز دوشنبه 8 خرداد با ورود به سامانه و وارد کردن کد رهگيري مي‌توانند از نتيجه بررسي مدارک ارسالي اطلاع يابند.

نكات مهم

درج جمله «کامل و مورد تاييد است» به منزله صدور کارت آزمون در موعد مقرر بوده و درج جمله «ناقص است» و «ناخوانا است» به منزله لزوم تکميل مدارک بوده و درصورت عدم اقدام، کارت شرکت در آزمون براي اين گروه از داوطلبان صادر نخواهد شد و در صورتي که صرفا در مدارک بومي داراي نواقص هستند در صورت عدم تکميل مدارک سهميه مربوطه، در سهميه آزاد لحاظ خواهند شد.درج جمله «تغيير وضعيت» به منزله عدم احراز شرايط شرکت در آزمون بوده و داوطلب اساسا مجاز به ثبت‌نام در آزمون با توجه به مندرجات راهنماي آزمون دستياري دندانپزشکي نبوده است.

سوالات داوطلبان درخصوص تکميل مدارک و ويرايش فرم ثبت‌نام در بازه زماني اعلام شده از طريق آدرس پست الکترونيکي مندرج در سايتdastyardent@sanjeshp.ir قابل پاسخگويي خواهد بود.داوطلباني که در مهلت مقرر ثبت‌نام در اسفند ماه سال 95 و ارديبهشت ماه 96، نسبت به ارائه مدارک بومي اقدام نکرده بودند و براي آنها جمله «سهميه آزاد، فاقد مدارک بومي» ثبت شده، به هيچ وجه در اين مرحله مجاز به ارسال مدارک بومي نبوده و در سهميه آزاد قرار گرفته‎اند. لذا در فرم ثبت‌نام بايست نوع سهميه انتخابي را تصحيح کنند.

درضمن پس از اتمام مهلت ثبت‎نام، سهميه انتخاب شده به هيچ وجه قابل تغيير نيست و در اين مرحله امکان تغيير سهميه توسط داوطلب نبوده و اصلاحات و ويرايش سهميه‎ها صرفا براساس توضيحاتي که در ذيل نتيجه بررسي مدارک براي داوطلب توسط کارشناسان آزمون دستياري براساس ضوابط مندرج در راهنما، منظور داشته است امکانپذير است.

گزينه‎هاي نيروهاي مسلح، استعداد درخشان و سهميه بومي بايد به توضيحات اطلاعيه مراجعه کنند.

داوطلبان پس از ويرايش فرم ثبت‌نام و يا تکميل مدارک آزمون، نسبت به ارسال ايميل و اعلام آن به آدرس پست الکترونيکي مندرج در اطلاعيه اقدام کنند.

پس از برگزاري آزمون کارنامه اوليه کليه داوطلبان و اسامي واجدين شرايط پذيرش (احراز حداقل 50 درصد نمره آزمون)، پس از آماده شدن توسط مرکز سنجش آموزش پزشکي از طريق سايت اعلام خواهد شد.

آن دسته از داوطلبان که حداقل 50 درصد نمره آزمون (بدون در نظر گرفتن ضرايب دروس و رشته‎ها) را کسب کرده باشند، اجازه انتخاب رشته را خواهند داشت. کسب نمره براي کليه سهميه‎ها به جز سهميه آزاد، تابع مقررات مربوط به خود است.

داوطلب مي‎تواند رشته محلهاي مورد علاقه خود را به ترتيب اولويت مورد نظر در فرم انتخاب رشته انتخاب کند. معيار پذيرش داوطلبان ابتدا نمره کسب شده و سپس اولويت رشته محل انتخابي داوطلب خواهد بود.


 در 3 رشته؛
 اعلام نتايج آزمون استخدامي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي 

 براساس اعلام سازمان سنجش، سومين آزمون استخدامي متمرکز دستگاههاي اجرايي کشور در تاريخ 21 آبان 95 برگزار شد و نتايج آزمون در رشته‎هاي مختلف به تناوب اعلام مي‎شود.در اين راستا نتايج سومين آزمون استخدامي متمرکز دستگاههاي اجرايي کشور در سه رشته پرستاري، مامايي و فوريتهاي پزشکي در بيش از 20 دانشگاه علوم پزشکي کشور اعلام شد.با عنايت به برگزاري سومين آزمون استخدامي مشترک فراگير دستگاههاي اجرايي در تاريخ 21 آبان 95، پيرو اطلاعيه 20 آذر 95 و اطلاعيه‏هاي بعدي در تاريخ 3، 5، 13، 19، 24 و 27 بهمن 95 و 8،1، 21،18 و 25 اسفند 95 و 21 فروردين 96 در رابطه با نتايج 7 خوشه شغلي دانشگاههاي علوم پزشکي و خدمات بهداشتي وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي نتايج 3 شغل محل ديگر اعلام شد.

نتايج شغل محلهاي رشته پرستاري دانشگاههاي علوم پزشکي جندي شاپور اهواز (کدهاي 11181، 11183، 11185 و 11189)، خراسان رضوي (کدهاي 11367، 11368، 11374، 11375، 11381، 11388 و 11389)، خراسان شمالي(کد 11580)، سبزوار، لرستان و همدان نهايي و مورد تأييد قرار گرفته است و براي سير ساير مراحل استخدامي اعلام شد.

همچنين نتايج شغل محلهاي رشته مامائي دانشگاههاي علوم پزشکي اصفهان، ايران، تبريز، تهران، شيراز، فسا، و مشهد و همچنين شغل محلهاي فوريت هاي پزشکي دانشگاههاي علوم پزشکي آبادان، اردبيل، جندي شاپور اهواز، بابل، بوشهر، بهبهان، تربت حيدريه، خراسان شمالي، درفول، زابل، زاهدان، سبزوار، گناباد، همدان، ياسوج و يزد نهايي و مورد تأييد قرار گرفته است و براي سير ساير مراحل استخدامي اعلام شد.ساير رشته شغل محلهاي باقيمانده که فرآيند بررسي مدارک يا مصاحبه استخدامي آنها نهايي نشده است، متعاقباً اعلام خواهد شد.


 رييس دانشگاه علمي کاربردي:
 هيچ کدام از مراکز دانشگاه علمي کاربردي تعطيل نمي‌شوند 

 رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور با اشاره به نزديک 600 هزار صندلي خالي اين دانشگاه، گفت: قرار نيست هيچ کدام از مراکز دانشگاه علمي کاربردي کشور تعطيل شوند.دکتر محمدحسين اميد در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، در خصوص ظرفيت مراکز دانشگاه‌ جامع علمي و کاربردي در کشور اظهار کرد: مهرماه گذشته 850 هزار ظرفيت را براي نزديک به 950 مرکز فعال دانشگاه علمي کاربردي اعلام کرديم.

وي با بيان اينکه تعداد افرادي که پذيرش شدند نزديک 140 هزار نفر بود، ادامه داد: با پذيرشي که در بهمن ماه انجام شده مجموع دانشجويان دانشگاه به حدود 200 هزار نفر هم نرسيد.رئيس دانشگاه علمي کاربردي کشور دليل اين ظرفيت خالي را در درجه اول کاهش تعداد دانشجويان در کل کشور دانست و افزود: سال 92 حدود چهار ميليون و 800 هزار نفر دانشجو در کشور داشتيم، اما اکنون اين تعداد به کمتر از چهار ميليون و 300 هزار نفر رسيده است.

به گفته اميد، پيش‌بيني شده تا پايان برنامه ششم توسعه جمعيت دانشجويان کشور به زير چهار ميليون نفر برسد.وي خاطرنشان کرد: از طرف ديگر ظرفيت پذيرش بالايي در همه دانشگاه‌هاي کشور داريم، به گونه‌اي که در مهرماه گذشته ظرفيت مراکز آموزش عالي کشور يک ميليون و 800 هزار نفر اعلام شد که در مجموع 600 هزار متقاضي واقعي براي اين ظرفيت وجود داشت.رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور با بيان اينکه در يک دوره دانشگاه‌ها براي رقابت با هم به توسعه کمي مراکز خود پرداختند، عنوان کرد: در همه استان‌ها مراکز آموزش عالي توسعه پيدا کرد و امروز شاهد اين وضعيت هستيم.

اميد معتقد است، توسعه کمي مراکز آموزش عالي فقط به دانشگاه‌هاي علمي و کاربردي محدود نمي‌شود و همه دانشگاه‌ها مراکز خود را بدون مطالعه نسبت به وضعيت آموزش عالي افزايش دادند.وي گفت: البته در دانشگاه علمي کاربردي هم توسعه کمي قابل توجه بود، به گونه‏اي که ما پنج سال قبل 400 مرکز داشتيم و امروز تعداد مراکز علمي کاربردي کشور نزديک به هزار مرکز است.رئيس دانشگاه جامع علمي کاربردي کشور با بيان اينکه کمتر از ساير زيرنظام‌ها مشکل داريم، خاطرنشان کرد: ما و دانشگاه فني و حرفه‌اي تنها دانشگاه مهارتي در کشور هستيم و بايد از اين ظرفيت استفاده کنيم.اميد از اينکه در قانون برنامه ششم توسعه پيش‌بيني شده جمعيت دانشجويان مهارتي از 20 درصد به 30 درصد افزايش پيدا کند هم ياد کرد و ادامه داد: دانشگاه جامع علمي کاربردي بايد به اين روند کمک کند.وي درخصوص برنامه براي استفاده بيشتر از ظرفيت اين دانشگاه، اظهار کرد: بنا داريم در سال جاري مشاغل جديد در کشور را شناسايي کنيم و براساس آن آموزش‌هاي مهارتي جديد را در نظر بگيريم.

رئيس دانشگاه علمي کاربردي کشور يادآوري کرد: گفته مي‌شود در دنيا حدود 15 هزار شغل وجود دارد و ما در ايران کمتر از سه هزار شغل داريم و اين يک گپ بزرگ 12 هزار شغلي است.اميد معتقد است برخي از مشاغل در گذشته در کشور وجود داشته و اکنون از بين رفته که بايد احيا شود و براي آنها رشته ايجاد کنيم.وي با اشاره به اينکه بنا نداريم تعدادي از مراکز را تعطيل کنيم، يادآوري کرد: توصيه مي‌کنيم مراکز کوچک با هم تجميع شوند تا راندمان آنها بيشتر و هزينه آنها کمتر شود.


 خبر 

 مشاور سازمان سنجش خبر داد؛

شرکت 50 هزار نفر در کارداني فني و حرفه‌اي

ظرفيت پذيرش در دوره‎هاي کارداني نظام جديد فني و حرفه‌اي سال 96 بيش از 294 هزار نفر است و تاکنون 50 هزار نفر در اين دوره ها ثبت‌نام کردند. آخرين مهلت شرکت در اين دوره 31 ارديبهشت است.

دکتر حسين توکلي، مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت‌نام براي شرکت در دوره‎هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‎اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي-غيرانتفاعي سال 1396 منحصراً بصورت اينترنتي از ساعت 18 روز يکشنبه 24 ارديبهشت ماه آغاز شده است و تا ساعت 24 روز يکشنبه 31 ارديبهشت ادامه دارد.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به داوطلباني که تاکنون موفق به ثبت‌نام در اين دوره‎ها نشده‎اند توصيه مي‎شود تا 31 ارديبهشت نسبت به تکميل فرم تقاضانامه خود اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش اظهار داشت: پذيرش در 31 رشته مورد پذيرش در دوره‎هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي-غيرانتفاعي سال 1396 به صورت بدون آزمون (پذيرش صرفاً براساس سوابق تحصيلي) و پذيرش در 11 رشته به صورت با آزمون صورت مي‎گيرد.

توکلي با اشاره به ظرفيت پذيرش در اين دوره‎ها گفت: ظرفيت نهايي پذيرش 294 هزار و 684 نفر است. تاکنون نيز تعداد 50 هزار و 52 داوطلب در اين دوره‎ها ثبت‌نام کرده‎اند.

وي افزود: دفترچه راهنماي ثبت‌نام و انتخاب رشته در دوره‎هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1396 در سايت سازمان سنجش منتشر شده است.

مشاور عالي سازمان سنجش خاطرنشان کرد: تمام داوطلبان متقاضي ثبت‌نام که داراي شرايط عمومي واختصاصي مي‌توانند در آزمون مذکور ثبت‌نام و شرکت کنند و در صورتي که داراي شرايط مذکور باشند، به عنوان داوطلب مقطع کارداني منحصراً در يک رشته امتحاني و متناسب با رشته تحصيلي و کد رايانه‎اي چهار رقمي ديپلم خود (طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام آزمون) متقاضي ادامه تحصيل شوند.

توکلي گفت: براساس برنامه زماني پيش‏بيني شده آزمون دوره‏هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي سال 1396 در رشته هايي که پذيرش در آنها با آزمون است در روز جمعه 13 مرداد 96 برگزار خواهد شد و داوطلبان مي‎توانند از روز سه‌شنبه 10 مرداد 96 تا روز پنجشنبه 12 مرداد 96 با مراجعه به پايگاه اطلاع‏رساني اين سازمان نسبت به تهيه پرينت کارت شرکت در آزمون و راهنماي شرکت در آزمون اقدام کنند.

وي گفت: نتايج نهايي پذيرش در رشته هاي باآزمون و بدون آزمون در دهه آخر شهريورماه 96 اعلام مي‎شود.

پذيرش در 31 رشته امتحاني صرفاً با سوابق تحصيلي (معدل کل ديپلم) صورت مي‎گيرد و براي اين دسته از داوطلبان آزمون برگزار نخواهند شد.

رئيس سازمان امور دانشجويان خبر داد؛

عدم تشکيل پرونده انضباطي به دليل تخلفات انتخاباتي در دانشگاه‌ها

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: گزارش از تخلفاتي که منجر شود دانشجويان به کميته انضباطي دانشگاهها ارجاع داده شوند، تا کنون ارائه نشده است.

مجتبي صديقي در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره گزارشات ارسال شده به سازمان امور دانشجويان درخصوص تخلفات انتخابي دانشجويان و ارجاع آنان به کميته انضباطي گفت: گزارش از تخلفاتي که منجر شود دانشجويان به کميته انضباطي ارجاع داده شوند، تاکنون ارائه نشده است.

وي ادامه داد: تمام مسايل درون دانشگاه بررسي مي‎شود و پرونده‎اي اگر نياز به پيگيري بيشتر و راي‎هاي بالاتر داشته باشد، به وزارت علوم ارائه مي‎شود ولي ما خبرهايي که از دانشگاهها داريم اين است که خوشبختانه شور نشاط برقرار است و خبري هم مبني بر اينکه پرونده‎هاي انضباطي براي دانشجويان تشکيل شود، نداريم.

رئيس سازمان امور دانشجويان خاطرنشان کرد: اميدواريم تا انتخابات همچنان اين شور و نشاط برقرار باشد. آراء، نظرات و گرايشهاي مختلف در دانشگاهها مطرح شدند و من فکر مي‌کنم دانشگاهها اکنون براي انجام رسالت اصلي خود از جهت حضور جدي در انتخابات آماده شده‎اند.وي ادامه داد: چرا که حضور اساتيد، دانشجويان و کارکنان دانشگاه هميشه، براي ساير اقشار جامعه به عنوان يکي از گروههاي مرجع الهام‌بخش است.

صديقي تاکيد کرد: گزارش خاصي از دانشگاهها، مبني بر اينکه براي دانشجويان تشکيل پرونده داده باشند، نداشته‌ايم، به نظر مي‌رسد با اين نشاطي که در دانشگاهها برپا است اگر احيانا بحثي هم باشد، با تذکر حل مي‌شود.

به منظور کسب گواهي براي دستياران؛

آزمون صلاحيت باليني 4خرداد برگزار مي‌شود

ششمين دوره آزمون صلاحيت باليني 4 خرداد 96 برگزار مي‎شود و داوطلبان دستياري که تاکنون موفق به کسب گواهي قبولي در آزمون صلاحيت باليني نشده‌اند، مي‌توانند در اين آزمون شرکت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، آن دسته از داوطلبان دستياري که از بهمن 1394 به بعد فارغ‌التحصيل شده‌اند و تاکنون موفق به کسب گواهي قبولي در آزمون صلاحيت باليني نشده‌اند، مي‌توانند در ششمين دوره آزمون صلاحيت باليني که چهارم خرداد 96 برگزار مي‌شود، شرکت کنند.داوطلبان بايد با مراجعه به سايت http://mohed.behdasht.gov.ir/Clinical نسبت به ثبت‌نام و انتخاب محل آزمون خود اقدام کنند. اولويت انتخاب محل با افرادي خواهد بود که زودتر براي ثبت‌نام اقدام کنند.مهلت ثبت‌نام تا پايان وقت اداري روز شنبه 30 ارديبهشت ماه 96 است.

آزمون روز پنجشنبه 4 خرداد 1396 برگزار مي شود.


 ميز خبر 

 معاون آموزشي وزارت علوم خبر داد؛

اعطاي مجوز براي ايجاد 71 رشته ميان رشته‌اي به دانشگاه‌ها

معاون آموزشي وزارت علوم گفت: در سال‌هاي اخير مجوز 71 مورد رشته‌هاي جديد ميان رشته‎اي به دانشگاه‌ها اعطا شده است.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، مجتبي شريعتي نياسر در جشنواره نوآوران بنياد نخبگان سعيدي دانشگاه کاشان از مغفول ماندن علوم پايه ابراز نگراني کرد و گفت: علوم پايه بستر ساز ساير رشته‌ها است که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

وي بر ضرورت تحول در نظام آموزشي اشاره کرد و افزود: نظام آموزشي همچون 50 سال پيش اداره مي‌شود که بايد گام‌هاي تحول را در نظام آموزشي برداريم تا دانش‎آموزان و دانشجويان نقش خود را در کلاس و محيط دانشگاه مفيد احساس کنند.

معاون آموزشي وزارت علوم بر ارتباط ميان رشته‌ها و ايجاد علوم بين رشته‌اي در دانشگاه‌ها تاکيد کرد و اظهار داشت: در سال‌هاي اخير مجوز 71 مورد رشته‌ جديد ميان رشته‎اي به دانشگاه‌ها داده شده است.

شريعتي نياسر خاطرنشان کرد: دانشگاهها مي‎توانند درسهاي اختياري کاربردي را با تاثيرگذاري در معدل و براي دانش افزايي دانشجويان در دانشگاهها ارائه دهند.

وي ماموريت‌گرايي دانشگاه‌ها را يکي از اهداف و رسالت‌هاي آموزش عالي عنوان کرد و گفت: دانشگاهي که ماموريت‌گرا باشد دانشجوي آن بيکار نمي‌ماند.

از سوي ستاد توسعه علوم شناختي صورت مي‌گيرد؛

اعطاي کمک‌هزينه سفر به دانشجويان دکتري براي ارائه مقاله

پنجمين فراخوان اعطاي کمک‌هزينه سفر دانشجويان دکتري براي ارائه مقاله در کنگره‌هاي بين‌المللي منتخب توسط ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري منتشر شد.

به گزارش ايسنا، ستاد توسعه علوم و فناوري‌هاي شناختي معاونت علمي‌وفناوري رياست‌جمهوري به دانشجويان دوره‌هاي دکتري تخصصي و دستيار پزشکي (رزيدنتي) رشته‌هاي مرتبط در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي کشور کمک هزينه شرکت در کنگره‌هاي بين‌المللي علوم و فناوري‌هاي شناختي اعطا مي‌کند.

در اين راستا، اين ستاد در ارديبهشت ماه سال 96 پنجمين فراخوان جايزه سفر براي دانشجويان دکتري تخصصي و دستيار پزشکي (رزيدنتي) را منتشر کرده است تا دانشجويان علاقه‌مند و فعال در حوزه‌هاي مرتبط با علوم و فناوري‌هاي شناختي که در يکي از دانشگاه‌ها و موسسات داخلي کشور مشغول تحصيل هستند، براي ارائه مقاله در کنگره‌هاي منتخب ستاد اقدام کنند.

همچنين اين دانشجويان بايد حداقل يک پژوهش اصيل در جايگاه مؤلف اول، در حوزه‌هاي مرتبط با اولويت‌هاي آموزشي و پژوهشي علوم و فناوري‌هاي شناختي داشته باشند.

دانشجويان متقاضي پس از ثبت‌نام در سايت ستاد طبق فراخوان اعلام شده از 25 ارديبهشت ماه، با ارائه خلاصه مقاله خود مي‌توانند از فرصت فراهم شده در اين زمينه استفاده کنند. اسامي پذيرفته‌شدگان حداکثر يک ماه پس از پايان مهلت ارسال مدارک (آخرين مهلت 25 خرداد ماه) و براساس نظر شوراي مشترک آموزش و پژوهش ستاد اعلام مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي