جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557


با انتخاب غذاهاي حاوي انرژي مي‏توانيم بدن را مقاوم سازيم


منتظرعلائم قاتل خاموش نباشيد


تشخيص زودهنگام آلزايمر با آزمون‌هاي مختلف


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 با انتخاب غذاهاي حاوي انرژي مي‏توانيم بدن را مقاوم سازيم 

 
زندگي همه افراد با مشکلات روبرو است و افرادي که با رفاه کامل زندگي مي‏کنند و همه نوع وسايل درمان و ساير موارد را در اختيار دارند آسيب پذيرتر بوده و خودکفا نمي‏باشند. نداشتن فرهنگ زندگي و دانش غذاها و خواص آنها خطرناک است و کسانيکه داراي زندگي بدوي و ابتدائي هستند و نمي‏دانند چگونه زندگي کنند به بيراهه رفته و زندگي خود را فدا مي‏کنند و اگر تحمل دردهاي بي‌خطر را توصيه مي‏کنيم براي افزايش مقاومت است نه براي از بين رفتن و خرابي سلول‏هاي بدن.

توجه به تمام عوامل براي زندگاني افراد و انتخاب آنها از طريق داشتن دانش کافي براي افزايش مدت زندگي است نه تخريب.

با انتخاب رژيم سالم و غذاهاي حاوي انرژي و مواد لازم بدن بهتر مي‏توانيم انواع دردها و ناراحتي‌ها را تحمل کنيم و بدن را مقاوم سازيم.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  منتظرعلائم قاتل خاموش نباشيد 

 
فشارخون بالا يکي از مهم ترين بيماري هاي غير واگير است وبه سن افراد مربوط نمي شود.بي علامتي، مهم ترين مانع در تشخيص اين بيماري است. به طوري که از بيماري فشارخون بالا به «قاتل خاموش » نام برده مي شود.به گزارش ايرنا، فشار خون بالا يا پرفشاري خون يک بيماري مزمن است که در آن فشار خون در شريان‌ها بالا مي‌رود. سردرد، خواب آلودگي، سردرگمي و کما از مهمترين علائم اين بيماري است.

اين بيماري، سن، جنس، شغل و تحصيلات نمي شناسد و مي تواند همه اقشار جامعه را در معرض خطر قرار دهد و مردم نبايد منتظر علائم اين بيماري باشند.

27 ماه ارديبهشت مصادف با 17 مي، روزجهاني فشارخون بالا نامگذاري شده و شعاري که براي اين روز تعيين شده عبارتند از 'از فشار خون خود مطلع باشيم' است.

معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پرشکي تهران در اين خصوص به خبرنگار علمي ايرنا گفت: فشارخون بالا در بيشتر موارد تظاهري ندارد اما عارضه اي است که دستگاه هاي مختلف بدن در اثر آن آسيب مي بيند.

سيد منصور گتميري اظهار کرد: فشارخون به قاتل خاموش مشهور است و در 80 تا 90 درصد موارد فشار خون هيچ تظاهري ندارد و به همين دليل خطرات بيماري چند برابر است.

وي بيان کرد: اگر منتظر علائم بيماري شويم، زماني متوجه فشارخون بالا خواهيم شد که بيماري به ارگان هاي حياتي بدن مانند قلب، مغز، کليه و چشم آسيب مي زند.

گتميري با اشاره به اينکه فشار خون در بروزسکته هاي مغزي، سکته قلبي و نارسايي قلبي و نابينايي، جزء مهمترين عوامل است، گفت: در نارسايي کليه بعد از ديابت ، فشارخون بالا از مهمترين عوامل است. اگر منتظر علامت بيماري باشيم، شايد کمتر از 5 درصد بتوان آن را تشخيص داد.

وي به مردم به خصوص افراد با سنين بالا توصيه کرد حتماً فشارخون خود را چک کنند و حتي در صورت طبيعي بودن هم حداقل هر دو سال، يکبار فشارخون چک شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: در خيلي مواقع افراد فشار خون 16 و حتي بالاتر دارند ولي چون هيچ علامتي مشاهده نمي کنند به فکر درمان بيماري هم نيستند.

گتميري با اشاره به اينکه فشارخون بالا درمان پذير است، گفت: اگر بموقع اين بيماري را تشخيص دهيم با چند کار ساده مي توان آن را کنترل يا درمان کرد و حتي در بسياري موارد يا نياز به مصرف دارو هم نبوده يا با مقادير کم دارو اين بيماري درمان مي شود.

وي اظهار کرد:با اقداماتي مانند کاهش مصرف نمک، کاهش وزن، افزايش مصرف لبنيات کم چرب، افزايش مصرف سبزيجات و ميوه، قطع مصرف سيگار و غذاهاي کم چرب مي توان تا حد زيادي اين بيماري را کاهش داد.

فوق تخصص کليه بيان کرد: باغذاهاي پرپتاسيم مانند سبزيجات و ميوه هاي تازه و پرکلسيم همچون لبنيات کم چرب و غذاهاي کم نمک مي تواند بدون مصرف دارو فشارخون را کاهش داد.معاون پژوهشي مرکز تحقيقات نفرولوژي دانشگاه علوم پرشکي تهران گفت: حتي در افرادي که مجبور به مصرف دارو هستند با انجام اين اقدامات مصرف دارو کم مي شود.وي به مصرف بيش از حد مجاز نمک در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در ايران حدود 2.5 برابر مصرف مجاز نمک استفاده مي شود. نمک در غذا اعم از خانگي و فرآوري شده بايد کاهش يابد.

گتميري با اشاره به اينکه چاقي در کشور روبه افزايش است، گفت: اثبات شده که با کاهش 5 تا 10 کيلوگرم در افراد داراي اضافه وزن، فشارخون يک تا 1.5 سانتي متر جيوه بدون مصرف دارو ، کاهش مي يابد.عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: مطالعات وسيع نشان داده که ورزش در هفته سه تا 5 روز به مدت 30 تا 50 دقيقه مي تواند فشار خون را کاهش دهد.

وي با اشاره به اينکه در اغلب خانواده هاي ايراني فشار خون بالا وجود دارد، گفت: حدود 25 تا 30 درصد ايراني ها به فشارخون بالا مبتلا هستند که متاسفانه خيلي از آنان از بيماري خود بي اطلاع هستند.

گتميري اعلام کرد که براساس اين آمار، بطور متوسط از هر 10 نفر 2 تا 3 نفر به اين بيماري مبتلا هستند و در نتيجه فشارخون مشکلي است که اغلب خانواده ها با آن درگير هستند و به نظر مي رسد هيچ خانواده از فشار خون در امان نيست.

وي با اشاره به اينکه با افزايش سن فشارخون بيشتر مي شود، گفت: فشارخون از بيماري هايي است که هرچه سن بالاتر مي رود درصد شيوع اش بيشتر مي شود.گتميري گفت: اين بيماري سن، جنس، شغل و سطح تحصيلات نمي شناسد و همه اقشار جامعه در معرص خطر ابتلا به اين بيماري هستند


 تشخيص زودهنگام آلزايمر با آزمون‌هاي مختلف 

 در حال حاضر آزمايش‌هاي متعددي به پزشکان براي تشخيص زوال شناختي در مراحل اوليه کمک مي‌کنند.به گزارش ايسنا و به نقل از ساينتيس، علائم اوليه آلزايمر با ديگر بيماري‌هاي زوال عقل همچون دمانس دژنراتيو بادي لوي (DLB) مجزا است. زماني که شخصي به اختلال شناختي مبتلا شود و در واقع يکي از علائم اوليه آلزايمر و يا DLB را داشته باشد، تحت درمان قرار مي‌گيرد. البته درمان افراد در مراحل مختلف بيماري و يا داروي تجويز شده براي آنان نيز متفاوت است.

در حال حاضر دليمان صادق و همکارانش در کالج لندن در تلاشند تا اين مشکلات را با بررسي تاريخچه درماني بيمار رفع کنند. آنان 429 بيمار با اختلال شناختي را طي 14 سال از سال 1994 تا 2015 تحت درمان قرار دادند.اين گروه با استفاده از آزمايش‌ها و آزمون‌هاي مختلف دريافتند امتيازات افراد مبتلا به آلزايمر در آزمون‌هاي مختلف بسيار پايين‌تر از ديگر گروه‌ها است.صادق اظهار کرد: با استفاده از آزمون‌هاي انجام شده در اين تحقيق الگوريتمي براي تشخيص بيماري آلزايمر در مراحل اوليه بيماري ارائه خواهد شد. البته هنوز نيازمند آزمايش‌هاي بيشتري بر روي گروه بزرگتري هستيم.

آزمايش‌هاي باليني مشابه اين تحقيق کمک بسزايي به پزشکان در تشخيص مراحل اوليه آلزايمر و DLB خواهد کرد تا پيش از وخيم شدن بيماري، افراد تحت درمان قرارگيرند.


 خبرهاازعالم علم 

 صبوري تا ناپديد شدن لوزه سوم

آذر فخري

با اولين سرماخوردگي ، صدايش مي گيرد، تو دماغي حرف مي زند و شب ها هنگام خواب خرخر مي کند. بارها او را نزد پزشک مي بريم. اما توصيه پزشک در کنار درمان هاي معمول ، صبوري است؛ اين که لوزه ي سوم ، با بزرگ شدن کودک ، رفته رفته کوچک و در نهايت ناپديد مي شود.

همه ي ما با سه لوزه به دنيا مي آييم. وجود اين سه لوزه در کنار قاعده زبان، در محافظت کودک انسان در برابر عفونت ها موثرند. اما لوزه سوم به عنوان عضوي که تا پنج شش سالگي هم بزرگ است و هم درست در پشت بيني قرار گرفته ، در اغلب موارد دردسر ساز است. در بافت لوزه سوم، سلول‌هاي سيستم ايمني وجود دارد که وظيفه‌شان مقاومت در برابر ميکروب‌ها و واکنش به التهاب‌هاست و گاهي اين واکنش به شکل افزايش حجم لوزه سوم اتفاق مي افتد. معمولا افزايش حجم لوزه سوم شکل آناتوميک حلق را تغيير مي‌دهد و در مسير هوايي تنگي ايجاد مي‌کند. اين تغيير مي‌تواند عاملي براي تشديد عفونت يا بروز مشکلات بعدي باشد. يکي از علائم مهم ديگر درکودکاني که با التهاب لوزه ي سوم درگيري زيادي دارند اين است که صدايشان اغلب تودماغي مي ‏شود و همچنين در دراز‏مدت قيافه اين کودکان طوري تغيير مي‏ کند که در اصطلاح پزشکي به آن‏ها قيافه لوزه‏ سومي يا آدنوئيد فيس مي‏ گويند. چهره کودکان گوياي مشکلات مزمن آن‏هاست . وقتي به آن‏ها نگاه مي ‏کنيم به شدت به مشکل‌شان پي مي‏بريم. دهان اين کودکان هميشه باز است. لب‏هاي بالاي‌شان به طرف بالا برگشته و دندان‏هاي جلويي‏شان ديده مي‏شود. زير چشم‏ بعضي از اين کودکان هميشه کبود است . با اين همه پزشکان ، براي جراحي و برداشتن آن توصيه اي نمي کنند، مگر زماني که کودک مدام درگير عفونت و گرفتگي سينوزيت و انسداد راه هاي هوايي شود، يا عفونت اين لوزه، در گوش کودک مشکلاتي ايجاد کند؛ مثلا پرده گوش به داخل کشيده شود و عارضه‌اي به نام اوتيت سروز ايجاد شود. در اين صورت است که عمل جراحي هم ضروري و هم فوري به نظر مي رسد. اما در اکثر موارد با صبوري و مراقبت ، و با رسيدن به سنين بعد از پنج يا شش سالگي ، راه هاي تنفسي بزرگ تر مي شوند، در حالي که لوزه ها به همان اندازه ي لحظه ي تولد باقي مي مانند. در اين صورت حتي اگر لوزه ي سوم تحليل هم نرود، اصولا نبايد مشکلي ايجاد کند. مگر اين که در مواردي نادر به غده اي بدخيم تبديل شود، که در اين صورت نيز ناچار از تحمل يک عمل جراحي خواهيم بود. براي درمان لوزه سوم و برداشتن آن، هيچ روشي جز جراحي وجود ندارد. اين جراحي از راه دهان انجام مي شود . جراحي لوزه سوم چند دقيقه زمان مي برد و برداشتن آن هيچ مشکلي براي کودک ايجاد نمي کند.در واقع لوزه سوم صرفا يک سلاح مورد نيازبدن در دوران نوزادي انسان است و پس از عبور از اين دوره ، ديگر مورد استفاده اي ندارد وسيستم بدن انسان نيز طوري طراحي شده که به مرور زمان لوزه سوم تحليل رفته و ناپديد مي شود.


 خبرپزشكي 

 محققان دريافتند؛

سيگار الکترونيکي ريسک ابتلا به سرطان مثانه را افزايش مي دهد

درحاليکه بسياري معتقدند بخار الکتريکي نسبت به دود سيگار خطري ندارد اما تحقيقات نشان مي دهد هم سيگارهاي الکترونيکي و هم سيگارهاي سنتي با افزايش ريسک سرطان مثانه همراه هستند.

به گزارش مهر، بيشتر نيکوتين استنشاق شده در ادرار دفع مي شود. در اين مطالعه، محققان مرکز سرطان واندربيلت کاروليناي شمالي، ادرار افراد مصرف کننده سيگار الکترونيکي را با ادرار افراد غيرسيگاري مقايسه کردند.

محققان 5 ماده شيميايي که موجب سرطان مثانه شده و ممکن است در مايع سيگارهاي الکترونيکي هم وجود داشته باشد بررسي کردند.

آزمايش 92 درصد مصرف کنندگان سيگار الکترونيکي در مورد دو ماده شيميايي از 5 ماده شيميايي مثبت بود. به گفته محققان، آزمايشات بيشتري براي بررسي ارتباط بين سيگارهاي الکترونيکي و سرطان مثانه وجود دارد.

در مطالعه دوم، محققان تاثير نيکوتين و ترکيبات شيميايي آن را که شامل نيتروسامين ها و فرمالدئيد است بر روي ترميم DNA در رشته هاي سلولي مثانه بررسي کردند.محققان دريافتند سيگارهاي الکترونيکي با آسيب به بافت مثانه موجب ايجاد سرطان مي شوند. يافته ها همچنين نشان داد نيکوتين، نيتروسامين و فرمالدئيد منجر به صدمه به بافت شده و در عين حال مانع از ترميم DNA مي شود و در نتيجه ريسک سرطان افزايش مي يابد.محققان عنوان مي کنند حتي کاهش تعداد سيگارهاي مصرفي هم مي تواند موجب افزايش مدت زنده ماندن بيماران مبتلا به سرطان مثانه شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي