جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5557


تغيير نگرش به فرزند، عامل گرايش به تک فرزندي


الزام رعايت استانداردها در ساختمان ها براي مهار آتش سوزي


ميز خبر


يادداشت


رهنموني از بزرگان


خبرها


 تغيير نگرش به فرزند، عامل گرايش به تک فرزندي 

 
يک پژوهشگر خانواده، عواملي مانند تاخير سن ازدواج و تغيير سبک زندگي را در فرزندآوري و رواج تک فرزندي موثر دانست.به گزارش ايسنا، طيبه ميرزا اسکندري در يک برنامه راديويي با بيان اينکه در موضوعي مانند تک فرزندي به مجموعه عواملي قائل هستيم، گفت: اين عوامل فردي، ميان فردي، خانوادگي و اجتماعي است. آن چيزي که از لحاظ اجتماعي قابل توجه است، عواملي مانند تاخير سن ازدواج و تغيير سبک زندگي دخيل هستند.

وي تصريح کرد: در حقيقت عوامل ذکر شده، موضوعي مانند فرزند دار شدن را تحت تاثير مي گذارد. اگر بخواهيم براي اين مسئله فکري کنيم، براي عوامل بايد راه حلي در نظر بگيريم زيرا اين عوامل مسبب مسئله‌اي مانند تک فرزندي هستند.

اين پژوهشگر خانواده با اشاره به تاخير سن ازدواج، عنوان کرد: اگر اين طرز فکر که جوانان ازدواج را در سن بالا انجام دهند ايجاد کنيم، آنها نيز طبيعتا به اين نتيجه مي رسند که تک فرزندي امري مطلوب است زيرا نوع نگاهي که به زندگي ايجاد مي شود، از عدم مسئوليت پذيري و طلب راحتي نشات مي گيرد.

به گزارش ايسنا دکتر حسين مروتي ،پژوهشگر حوزه فرزندآوري و بحران جمعيت نيز در اين برنامه راديويي با بيان اينکه تک فرزندي در اقشار مختلف، عوامل متعددي دارد، اظهار کرد: در اقشاري که وضع مالي مناسبي دارند، علت تک فرزندي فرد گرايي و خودخواهي است که البته اين مسئله در نهايت دامن گير خودشان خواهد شد.وي افزود: اقشاري که فقير هستند کمتر تک فرزندي را شاهد هستيم اما گرايش به تک فرزندي در اين قشر از افراد، ناشي از مشکلات اقتصادي است که امان يکسري از اقشار مردم را بريده است. البته اين مشکل اقتصادي ناشي از نبود ثروت نيست، بلکه ناشي از بي عدالتي است.

اين پژوهشگر حوزه فرزندآوري و بحران جمعيت، تغيير نگرش به فرزند را عامل اصلي کل جامعه در گرايش به تک فرزندي دانست و عنوان کرد: در حال حاضر عبارت‌هايي در فرهنگ کشور ساخته شده است که پيش از اين وجود نداشته است؛ به عنوان مثال بارداري ناخواسته يکي از اين عبارت ها است. در فرهنگ اصيل ايراني و اسلامي، فرزند نعمت تلقي مي شد و هر چه هم بيشتر بود آن را بهتر مي دانستند اما امروز "نغمت" يعني بدبختي تلقي مي شود.وي ادامه داد: براي سال ها کار فرهنگي در زمينه تک فرزندي در ايران انجام شده و اين مسئله در گرايش هاي امروز مردم به تک فرزندي بسيار مهم است.


 الزام رعايت استانداردها در ساختمان ها براي مهار آتش سوزي 

 سخنگوي شوراي اسلامي شهر تهران گفت: استانداردها و الزاماتي که سازمان شهرسازي و معماري براي مهار آتش در نظر گرفته، در خود ساختمان ها بايد رعايت و همچنين توسط مالکان تکميل شود.

رضا تقي پور سخنگوي شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موضوع کمبود تجهيزات سازمان آتش نشاني شهرداري تهران، اظهار داشت: تجهيزات و امکانات اين سازمان تا حدودي پاسخگو است البته همچنان تجهيزات بايد تکميل شود.

وي افزود: طرح تکميلي در خصوص تجهيزات سازمان آتش نشاني شهرداري تهران تهيه و در خود شوراها نيز بررسي و به تصويب رسيده است، به همين منظور بايد اعتبارات تامين شود تا اين کار صورت گيرد.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه استفاده از تجهيزات براي ماموريت هاي سازمان آتش نشاني و امداد شامل دو بخش است، افزود: بخشي از تجهزات بايد در زمان احداث، در خود ساختمان ها و تاسيسات نصب شود و بخش ديگري نيز که مي تواند مکمل باشد توسط نيروهاي آتش نشاني به محل آورده مي شود.

تقي پور ادامه داد: به عنوان مثال اگر در يک برج 30 طبقه لوله کشي مربوط به آتش نشاني و اطفاي حريق وجود نداشته باشد، طبيعتا نيروها بايد به يک ارتفاع 130 متري دسترسي داشته باشند، در حالي که بر اساس استاندارد بلندترين نردبان هاي مکانيزه بيشتر از 70 متر ارتفاع ندارند.

وي گفت: استانداردها و الزاماتي که سازمان شهرسازي و معماري براي مهار آتش در نظر گرفته، در خود ساختمان ها بايد رعايت و توسط مالکان تکميل شود.

سخنگوي شوراي اسلامي شهر تهران يادآور شد: کارشناسان معتقدند که تجهيزات سازمان آتش نشاني براي مهار برخي آتش سوزي ها مانند ساختمان مهستان کافي بوده اما همچنان بايد به روز شود.


 ميز خبر  

 حمايت نوجوان؛ قطعه گمشده پازل دوران بلوغ است

دوره نوجواني به دليل شروع بلوغ از لحاظ شکل‌گيري شخصيت و استقلال در فرد داراي اهميت زيادي است.

فريبا احدي بيگلو روانشناس تربيتي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به اهميت دوران بلوغ اظهار داشت: تغييرات ناگهاني و سريع دوران بلوغ موجب نگراني و استرس در نوجوانان مي شود که در صورت کنترل نکردن آن از سوي والدين مشکلات عديده جسمي، روحي- رواني را در فرد ايجاد مي کند.

وي با بيان اينکه نوجوان دراين دوران در معرض مخاطرات بسياري است، تصريح کرد: برخي از نوجوانان به دليل تحت تأثير قرارگرفتن از سوي دوستان خود در رسيدن به استقلال، پذيرفته شدن در گروه همسالان و يا مقابله با اضطراب، گوشه گيري، افسردگي به مواد مخدر و اعتياد گرايش پيدا مي‌کنند.

اين روانشناس افزود: فرار از خانه نيز يکي از نشانه هاي مهم استرس هاي محيطي بر روي نوجوان است که اين اقدام عواقب مخربي را براي فرد دارد، از اين رو والدين بايد با حمايت از فرزند خود از جمله ايجاد عزت نفس در او، درک وضعيت بحراني بلوغ، برقراري رابطه صميمانه به جاي تمسخر، راهنمايي و هدايت نوجوان درانتخاب دوستان مناسب،در کاهش رفتار‌هاي مخاطره آميز آن‌ها نقش موثري داشته باشند.

احدي بيگلو با اشاره به اينکه درک نکردن نوجوان ازسوي والدين موجب گرايش آن‌ها‌ به سوي افراد ناصالح شده که اغلب زير بناي رفتارهاي ناهنجار دربزرگسالي را فراهم مي‌کند،خاطر نشان کرد:نقش والدين و مربيان در برخورد با نوجوان بسيار مهم است تا او بتواند دوران بحراني بلوغ را به سلامت پشت سر بگذارد.

برخورد سوناتا و کاميونت در آزاد راه کاشان - نطنز 3 کشته بر جا گذاشت

رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي کاشان گفت: برخورد يک دستگاه سواري سوناتا با يک دستگاه کاميونت در آزاد راه کاشان - نطنز سه کشته بر جا گذاشت.

دکتر سيد محمد حسين مکي روز گذشته در گفت و گو با ايرنا افزود: اين حادثه بامداد امروز حدود ساعت 3 و 30 دقيقه در کيلومتر 30 آزاد راه کاشان - نطنز رخ داده است.

وي ادامه داد: در اين حادثه بر اثر برخورد خودرو سواري سوناتا با کاميونت 3 نفر درمحل صحنه حادثه به دليل شدت حادثه فوت کردند.

وي گفت: در اين حادثه دو نفر نيز مصدوم شدند که به بيمارستان شهيد بهشتي کاشان اعزام شدند.

علت اين حادثه توسط عوامل پليس راه در دست بررسي است.

آزاد راه کاشان - نطنز به طول تقريبي 80 کيلومتر قطعه اي از آزاد راه اميرکبير است که قم را به اصفهان متصل مي کند.

آتش‌سوزي مخزن گازوئيل در ساختمان در حال تخريب

آتش سوزي مخزن گازوئيل در يک ساختمان در حال تخريب که صبح روزگذشته رخ داد، با حضور آتش نشانان مهار شد.

به گزارش مهر، پس از اطلاع رساني اين حادثه به سامانه 125 از سوي شهروندان، بلافاصله آتش نشانان ايستگاه 10 به همراه خودرو حامل دستگاه‌هاي تنفسي با هماهنگي ستاد فرماندهي سازمان آتش نشاني تهران، خود را به محله شهرآرا رساندند.

محمد پناهي رئيس ايستگاه 10 آتش نشاني در مورد اين حادثه گفت: در قسمت زيرزمين يک ساختمان دو طبقه در حال تخريب به مساحت تقريبي 200 مترمربع، يک مخزن هزار ليتري مملو از گازوييل آتش گرفته و کاملاً شعله ور بود.

وي ادامه داد: نيروهاي آتش نشاني به سرعت پس از بررسي، محل حادثه را ايمن سازي کردند و با بکارگيري دستگاه‌هاي تنفسي و تجهيزات خاموش کننده مشغول مهار شعله‌هاي آتش شدند.اين رئيس ايستگاه افزود: خوشبختانه در اين حادثه به هيچ يک از شهروندان آسيبي نرسيد و آتش نشانان در کوتاه‌ترين زمان ممکن آتش سوزي را مهار و کاملاً خاموش کردند.


 يادداشت 

 زنان و محيط زيست ، رويکردي عقلاني

آذر فخري

آن ها مي گويند " ادبيات و تفکر مردانه " در طول قرن ها موجب تخريب محيط زيست شده است. مردان که خود را سازندگان و کنترل کنندگان جهان بيرون مي دانند، با شيوه ي خاص نگريستن به زمين و منابعش، صرفا در پي دست يابي به ثروت و توليد روزافزون بوده اند.

انديشه اي که از اين رهگذر مي گذرد، نتيجه اي را به بار آورده است که امروز شاهد آنيم ؛ کندن ، حفر کردن، شکافتن دل کوه ها و تراشيدن جنگل ها، فرو رفتن در دل زمين براي بيرون کشيدن منابع مختلفي که براي استفاده از آن ها بايد " استحاله هايي شيميايي " صورت بگيرد.

زنان و نيز بسياري از مردان، امروزه طور ديگري به ماجراي اکو – زيست مي نگرند؛ آنان معتقدند که به زمين بايد همچون " مادري در حال زايمان " نگاه کرد. اين مادر، در شکوهي وصف ناشدني ، با خواهش دل خود، همواره موجودي زنده به جهان هستي تحويل مي دهد، بي آن که چيزي از آن بکاهد. انسان امروز با تغيير نگرش و رفتار، بايد به اين مادر، در توليد و پرورش زندگي کمک کند و دست از حفر کردن و شکافتن بردارد. اکنون ، اگر چه دير است ، اما زمان ترميم است. تفکر ترميم گرانه و کمک کننده، تفکري است که با رويکرد به آن هيچ نوع زباله اي ( شيميايي ، پس ماندهاي کارخانه اي ، هسته اي ، گازهاي گلخانه اي و ... ) توليد نمي شود.

نگاه زنانه به محيط زيست، نگاهي است که کشورهاي توسعه يافته ، نيز بسياري از کشورهاي رو به رشد و توسعه ، در حال استفاده از آن هستند. اين نگرش، به خصوص در کشورهاي گرسنه ي آفريقايي بسيار مورد استقبال قرار گرفته و زنان زمام کنترل و ترميم طبيعت پيرامون خود را بر عهده گرفته اند، هم براي توليد غذاي بيشتر و سالم تر و هم براي جلوگيري از تخريب بيش از حد محيط زيست.

آن چه مهم است، تغيير نگرش در خود فرد است.نمي توان و نبايد از هيچ نهاد و سازماني انتظار تجميع و استفاده از اين پتانسيل را داشت ، تا زماني که خود زنان دست به کار شده ، شيوه ي تفکر و زندگي خود و در نتيجه خانواده ي خود را تغيير دهند.


 رهنموني از بزرگان  

 هيچ چيزمانند انديشه آدم را پند نمي دهدوهيچ كس مانند خود آدم دشمن او نيست.

هركس حيطه ديدگاه خود را حدود عالم مي انگارد.

شوپنهاور

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 خبرها 

 بيمارستان هاي نا ايمن؛ چشم انتظار تصميم دولت

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران گفت: دولت و وزارت بهداشت بايد به موضوع ايمن سازي بيمارستان ها به طور جدي ورود پيدا کنند.

محمد مهدي تندگويان نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهري گروه اجتماعي باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به موضوع ساماندهي بيمارستان هاي نا ايمن شهر تهران، اظهار داشت: موضوع سازه هاي ناايمن يک موضوع کلي است که بايد يک راهکار اساسي براي رفع اين مشکل پيدا کنيم.

وي افزود:بيمارستان هاي شهر تهران براي اخذ پروانه يا صدور پايان کار به شهرداري تهران مراجعه نمي کنند، از اين رو شهرداري نمي تواند به موضوع ساماندهي بيمارستان ها ورود کند.

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران با بيان اينکه بيمارستان ها بيشتر به صورت خيريه اي ساخته مي شوند، گفت: بيمارستان ها برنامه اي براي فروش و مراجعه به شهرداري ندارند که همين موضوع باعث شده تا در خصوص ايمن سازي آن‌ها دچار مشکل شويم.

تندگويان با اشاره به اينکه در پرونده بيمارستان ها هيچ سابقه اي از سازه، نقشه و ايمني نداريم،ادامه داد:براي ايمن سازي بيمارستان ها بايد دولت و وزارت بهداشت به صورت اساسي به موضوع ورود کنند و همچنين بايد آيين نامه هايي را ابلاغ کنند تا بيمارستان ها براي ايمن سازي با شهرداري هماهنگ شوند.

وي با تاکيد بر اينکه تمام بيمارستان ها بايد با استانداردهاي خاص پايان کار دريافت کنند، گفت: اگر موضوع فروش و نقل و انتقال هم مطرح نباشد اما بايد بيمارستان ها پايان کار دريافت کنند تا اين پايان کار در سيستم شهرداري ثبت شود، و از اين طريق آتش نشاني بتواند براي ايمني بيمارستان ها ورود کند.

تندگويان با بيان اينکه وزارت بهداشت استانداردهايي براي ايمني بيمارستان ها دارد، تصريح کرد:بيمارستان ها بايد استانداردهاي خاص خود را کسب کنند چراکه ما در بحث ايمني شهرسازي هيچ مدرکي از ساخت بيمارستان هاي شهر نداريم و بيمارستان ها را به عنوان سازه هاي ناايمن مي شناسيم.

نايب رئيس کميسيون شهرسازي و معماري شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به پي گيري شوراي شهر در اخذ هزينه پايان کار بيمارستان ها، تاکيد کرد:شوراي شهر مي تواند با امضاي تفاهم نامه اي بيمارستان ها را از پرداخت بخشي از هزينه ها به عنوان خدمات عمومي شهر معاف کند چراکه مديريت شهري به دنبال ايمني بيمارستان ها است از اين رو موضوع را با جديت دنبال مي کند.

تندگويان تاکيد کرد:بيمارستان ها اولين پايگاه هاي بحران در مواقع اضطراري هستند، از اين رو ايمني آن ها از اهميت بالايي برخوردار است.

يونيسف: افزايش 5 برابري شمار کودکان مهاجر بدون همراه

شمار کودکان و نوجوانان زير سن قانوني که مجبور شده‌اند به تنهايي دست به مهاجرت بزنند و خود را به مناطق امن برسانند، نسبت به سال 2010 ميلادي حدود پنج برابر افزايش يافته است.

به گزارش ايسنا، بنا بر گزارش جديد يونيسف (صندوق کودکان ملل متحد) شمار کودکاني که در سطح جهان به تنهايي در سفر هستند به بالاترين ميزان طي هفت سال اخير رسيده است و از 666 هزار کودک و نوجوان زير سن قانوني طي سال‌هاي 2010 و 2011 ميلادي به دست‌کم 300 هزار کودک بي‌سرپرست و جدا از خانواده در سال‌هاي 2015 و 2016 ميلادي افزايش يافته است. اين کودکان در 80 کشور جهان پراکنده‌اند.

در اين گزارش تاکيد شده است که "يک کودک، يک کودک است" و بخش قابل توجهي از اين کودکان براي مهاجرت مجبور به عبور از مسيرهاي بسيار خطرناکي هستند و همواره در معرض تهديد سازمان‌هاي جنايي و قاچاقچيان انسان قرار دارند. همين موضوع ضرورت برقراري يک سيستم محافظت جهاني براي حفاظت از آنها در مقابل خشونت، استثمار، سوء استفاده و مرگ را بيش از هر زماني نشان مي‌دهد.

بنابر گزارش يورونيوز، جاستين فورسيت، معاون اجرايي يونيسف مي گويد: قاچاقچيان بي‌رحم به بهره برداري از کودکان پرداخته و از آسيب پذيري آنها به نفع خود استفاده مي کنند. آنها تنها به اين دليل به کودکان کمک مي کنند که بتوانند کودکان را پس از عبور از مرز براي بردگي و روابط نامشروع اجباري بفروشند. دفاع نکردن از اين کودکان در قبال چنين شکارچياني، کاري خلاف وجدان است.

آمار يونيسف از مهاجران کوچک و بدون همراه طي سال‌هاي 2015 و 2016 ميلادي

- 200 هزار کودک بدون همراه از 80 کشور جهان تقاضاي پناهندگي کرده‌اند

- 100 هزار کودک بدون همراه در مرز مکزيک و ايالات متحده آمريکا بازداشت شده‌اند

- 170 هزار کودک بدون همراه در اروپا تقاضاي پناهندگي کرده‌اند

- 92 درصد از کودکاني که در سال 2016 و اوايل 2017 ميلادي از مسير دريا به ايتاليا رسيده‌اند، کودکان بدون همراه و جدا از خانواده بوده‌اند

- 28 درصد از قربانيان قاچاق انسان در سراسر جهان، کودکان بوده‌اند

- جنوب صحراي آفريقا، آفريقاي مرکزي و کارائيب داراي بالاترين شمار کودکاني هستند که قرباني قاچان انسان شده‌اند (بين 62 تا 64 درصد)

ضرورت همبستگي جهاني براي حمايت از کودکان مهاجر

يونيسف از قدرت‌هاي بزرگ جهان خواسته است که در شش موضوع به کودکان مهاجر کمک کنند:

- محافظت از کودکان مهاجر و پناهنده، به ويژه کودکان بدون همراه در مقابل استثمار و خشونت

- پايان دادن به بازداشت کودکان پناهجو و جايگزين کردن راه‌هاي عملي ديگر

- تلاش براي حفظ اعضاي خانواده مهاجران و پناهجويان در کنار يکديگر باهدف افزايش امکان محافظت از کودکان و اعطاي يک جايگاه قانوني به اين کودکان


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي