جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/03/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5566

در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي؛
جهانگيري:استفاده از ظرفيت نهادهاي عمومي غير دولتي با رعايت اصل رقابتي بودن اقتصاد


تلاش برخي دموکرات‌هاي آمريکا براي جلوگيري از تحريم‌هاي جديد عليه ايران


خبر


دورهمي بازنشستگان دانشگاه صنعتي شريف


اعتراضات به نشست جي 7 در ايتاليا‎


سرمقاله

رئيس قوه قضائيه:
در صورت رفع حصر، تازه رسيدگي قضايي به اين پرونده آغاز مي‌شود

سخنگوي وزارت خارجه:
هيچ گروه مخالف ترکيه در ايران نيست


وزير دفاع آمريکا: جنگ با کره‌شمالي فاجعه‌بار خواهد بود


اردوغان: استانبول ويترين ترکيه است


هادي العامري: نيروهاي «حشد شعبي » به مرزهاي سوريه و عراق رسيدند


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


يك نكته از هزاران


  در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي؛
 جهانگيري:استفاده از ظرفيت نهادهاي عمومي غير دولتي با رعايت اصل رقابتي بودن اقتصاد 

 
رئيس ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي بر ميدان داري بخش خصوصي در اقتصاد کشور تاکيد کرد و گفت: در استفاده از توانمندي هاي نهادهاي عمومي غير دولتي و نيروهاي مسلح اصل رقابتي بودن اقتصاد کشور لحاظ شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رئيس جمهوري، اسحاق جهانگيري در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاو متي افزود: دامنه فعاليت نهادهاي عمومي غيردولتي در اقتصاد ايران بايد همواره يکسري از الزامات مدنظر باشد به گونه اي که اقتصاد کشور از حالت رقابتي خارج نشود.

وي با اشاره به دستور کار جلسه اين ستاد مبني برمديريت جايگاه و نقش نهادهاي عمومي غيردولتي در اقتصاد ايران، ادامه داد: موضوع مهم ديگر اين است که بر اساس سياست هاي کلي اقتصاد مقاومتي وسياست هاي اصل 44 قانون اساسي، بخش خصوصي بايد ميدان دار اقتصاد کشور باشد و البته بخش خصوصي اي که توانمندي اجراي طرح ها و پروژه ها را نيز داشته باشد.معاون اول رئيس جمهوري همچنين يکي از وظايف ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي را انسجام بخشي به فعاليت کليه ارکان نظام، نهادها و دستگاههاي مختلف براي پيشبرد برنامه هاي اقتصادي کشور دانست و گفت: ستاد با استفاده از اين ظرفيت مي تواند نقش موثر و تعيين کننده اي در ايجاد هماهنگي براي توسعه و پيشرفت کشور ايفا کند.

جهانگيري گزارش تدوين شده از سوي وزارت امور اقتصادي و دارايي در خصوص دامنه فعاليت هاي اقتصادي نهادهاي عمومي غيردولتي و نيروهاي مسلح را مثبت ارزيابي کرد و افزود: لازم است اين گزارش ظرف دو هفته از سوي دستگاه هاي اجرايي و وزارتخانه هاي مرتبط مورد بررسي کارشناسي دقيق قرار گيرد.وي تاکيد کرد: نظرات کارشناسي دستگاه ها، براي تصميم گيري در خصوص تعيين سهم نهادهاي عمومي غيردولتي و نيروهاي مسلح در اقتصاد کشور به اين کارگروه ارسال و نهايتا براي طرح و تصميم گيري نهايي به ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ارائه شود.


 تلاش برخي دموکرات‌هاي آمريکا براي جلوگيري از تحريم‌هاي جديد عليه ايران 

 يک پايگاه خبري آمريکايي گزارش داد: سناتورهاي دموکرات به دنبال راهي براي جلوگيري از وضع تحريم‌هاي جديد عليه ايران درمجلس سنا هستند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري آکسيوس، يکي از سناتورهاي دموکرات ايميلي فرستاده است که متن آن نشان مي‌دهد دموکرات‌ها به دنبال آن هستند تا از طريق ارتباط دادن تحريم‌هاي ايران و روسيه مانع از وضع تحريم جديد عليه تهران شوند، چراکه نگران آينده توافق هسته‌اي ايران و گروه 1+5 هستند.

سناتورهاي دموکرات مي‌خواهند از اين اهرم فشار استفاده کنند که در صورت اعمال تحريم جديد عليه ايران، روسيه نيز با تحريم‌هاي جديد مواجه شود. اين، بدان معناست که دموکرات‌ها مي‌خواهند از روابط تهران و مسکو و موضع ضعيف رئيس‌جمهور ترامپ در قبال روسيه استفاده و تاکيد کنند که هيچ تحريم جديد عليه ايران وضع نخواهد شد مگر اينکه به تحريم‌هاي روسيه نيز افزوده شود.


 خبر 

 در آستانه جشن گلريزان انجام شد؛

کمک 313 ميليوني رهبر انقلاب به آزادي زندانيان جرائم غير عمد

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با اهداي مبلغ 313 ميليون توماني، چراغ سي امين جشن گلريزان ستاد ديه کشور را براي آزادي زندانيان جرايم غيرعمد روشن کردند.به گزارش مهر به نقل از روابط عمومي ستاد ديه کشور، سي‌امين جشن گلريزان آزادي زندانيان جرايم غيرعمد و غيرکلاهبرداري ستاد ديه کشور عصر امروز (9 خرداد ماه) در تهران برگزار مي‌شود.يک روز مانده تا اين همايش معنوي، رهبر معظم انقلاب با بذل کمک 313 ميليون توماني خودشان اولين چراغ مراسم را روشن کردند تا به برکت اين هديه ارزشمند، حمايت‌هاي مسئولين دلسوز نظام و کمک‌هاي مردم نوعدوست ايران اسلامي مقدمات آزادي 7500 زنداني واجد شرايط ستادديه حال حاضر زندانهاي کشور فراهم شود.

حسن روحاني رئيس جمهور کشورمان با اختصاص مبلغ 270 ميليون تومان و سران قوه قضاييه و مقننه نيز هر کدام با واريز مبلغي معادل 50 ميليون تومان، در اين امر خداپسندانه مشارکت داشتند.

آزمايش موشک اتمي اسرائيل براي مقابله با موشک ايراني

اسرائيل از انجام يک آزمايش موشکي با قابليت ارسال ماهواره به فضا و رويارويي با موشک‌هاي بالستيک دور برد ايران خبر داد.به گزارش عصرايران، برخي رسانه‌ها به نقل از وزارت دفاع اسرائيل از انجام يک آزمايش موشکي خبر داد. اينکه اين آزمايش موشکي موفقيت آميز بوده يا خير معلوم نيست.

وزارت دفاع اسرائيل با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: يک سامانه موشکي مورد آزمايش قرار گرفت. زمان اين آزمايش از پيش مشخص بود و بر اساس برنامه قبلي انجام شد.بر اساس اين بيانيه، در اين آزمايش استراتژيک که انجام شد موشک‌هاي زمين به زمين و زمين به هوا آزمايش شد اين موشک‌ها شبيه موشک‌هاي سامانه "حيتس" که قابليت مقابله با موشک‌هاي دور برد ايران را دارند هستند.هدف ديگر از اين آزمايش شليک موشک "أريحا" است که قادر به حمل کلاهک هسته‌ اي مي‎باشد.

پس از سوريه، حالا مکزيک مرگبارترين نقطه جهان است

«براساس يک تحقيق درباره جنگ‌ها در سراسر دنيا مشخص شد که مکزيک از عراق و افغانستان در مرگبارترين مناطق جهان پيشي گرفته و پس از سوريه در رتبه دوم اين رنکينگ است.»به گزارش ايسنا، روزنامه اينديپندنت در گزارشي نوشت: براساس تحقيق سالانه درگيري‌هاي مسلحانه از سوي موسسه بين‌المللي مطالعات استراتژيک، تعداد تلفات ناشي از درگيري‌هاي گروه‌هاي تبهکار در مکزيک در سال 2016، 23 هزار نفر بود درحاليکه در مدت مشابه طي درگيرهاي مسلحانه در افغانستان 17 هزار نفر و در عراق 16 هزار نفر کشته شدند.

جان چيپمن، مديرکل اين موسسه تحقيقاتي در اظهارنظرش در لندن گفت: سطح تلفات در مکزيک به اين دليل شگفتي آفرين است که هيچ توپخانه يا تانک يا حملات هوايي در اين کشور وجود ندارد. تلفات در مکزيک ناشي از تسليحات سبک است.


 دورهمي بازنشستگان دانشگاه صنعتي شريف 


 اعتراضات به نشست جي 7 در ايتاليا‎ 


 سرمقاله 

تا آخرين لحظه نماينده مردم باشيد!

حميدرضا عسگري

گويا افسوس و حسرت‌هاي مردم پايتخت به سبب عملكرد مديريت شهرشان همچنان بايد ادامه داشته باشد. هربار به بهانه‌اي بايد رنجيده شوند و هربار كه اعتراض كنند، صدايشان به جايي نرسد. هرآنچه درمورد قطع درختان و جلوگيري از تصرف پارك‌ها و فضاي سبز گله كردند، هرباركه به محيط زيست شكوه كردند وكار را به دستگاه‌هاي قضايي كشاندند بي فايده بود و دست آخر شاهد از دست رفتن تدريجي درختان و فضاهايي بوديم كه قدمت برخي از آنها به بيش از نيم قرن مي‌رسيد.

پارك‌ها و فضاهاي سبز، به وجه المصالحه پيمانكاران و شهرداري تبديل شدند و جاي درختان افرا و سپيدار را ساختمان‌هاي تجاري و مسكوني گرفت. اما واقعاً دراين گير و دار نمايندگان شوراي شهر چه مي كنند؟! مگر آنها نمايندگان مردم نيستند كه وظيفه نظارت برعملكرد شهرداري را دارند و بايد از حقوق شهروندان دفاع كنند.

حال درآخرين روزهاي عمر شوراي شهر به جاي آنكه با خدمت به مردم ياد و خاطره‌اي ماندگار از خود به جاي بگذارند، در اقدامي تعجب برانگيز درپي تغيير سرنوشت بزرگترين خانه تهران برآمده‌اند. آري بحث بر سر«كاخ ثابت پاسال» است. كاخي كه معماري آن از قصر «لو پتي تريانون» يکي از کاخ‌هاي جانبي ورساي در فرانسه کپي‌برداري شده است. اين خانه 11 هكتاري که زماني بزرگ‌ترين خانه تهران بوده و در دهه پنجاه ارزشي معادل 15 ميليون دلار داشت، گويي در آخرين روزهاي فعاليت شوراي چهارم سرنوشت ديگري پيدا كرده است و اعضاي شورا بي‌توجه به تمام هشدارها و درخواست‌هايي كه براي حفظ اين بنا در اين سال‌ها مطرح شد، مجوز تخريب آن و ساخت مسجد را داده اند.

درسال 93 براي اولين بار مسئله تخريب اين خانه مطرح شد و حتي ماشين‌هاي سنگين براي تخريب و گودبرداري آن وارد ساختمان شدند، اما با اعتراضات فراوان اهالي و ميراث فرهنگي اين اقدام صورت نگرفت و سرنوشت اين خانه تاريخي بلاتكليف باقي ماند و دراين ايام نيز ميراث فرهنگي نتوانست اين بنا را ثبت ملي كند.

حال دراين اوضاع ، رئيس شوراي شهر درباره تعيين تكليف اين خانه تاريخي چنين بيان داشته است: «مي‌خواستند در محل اين عمارت مجتمع تجاري بسازند و بلند مرتبه‌سازي كنند اما ما پيشنهاد داديم مركز فرهنگي و مذهبي و مسجد در آنجا ساخته شود».

پيشنهاد شوراي شهر به جاي حفظ گران‌ترين خانه تهران، كه به عنوان ميراثي از گذشته براي آيندگان مي‌باشد،ساخت مسجد است! آيا ما درتهران مكان ديگري براي ساخت مسجد و مركزفعاليت‌هاي مذهبي نداريم كه مديريت شهري ما مي‌خواهد اين اثر تاريخي و با ارزش را اين چنين تغيير كاربري دهد.

البته ناگفته نماند بنابر اظهارات اهالي و عكس‌هاي هوايي به صورت عمد تمامي درختان اين عمارت خشك شده‌ و بناي آن نيز به سبب سوء مديريت درنگهداري، درحال تخريب است و ممكن است طرح موضوع ساخت مسجد و فعاليت مذهبي در اين مكان نيز بهانه‌اي عرف پسند باشد تا بيل‌هاي مكانيكي ستون‌هاي اين عمارت را با خيال راحت پايين بياورند! شايد اين تصور در ذهن مديران شهري خطور كرده است كه كسي با ساخت مسجد مخالفت نخواهد كرد و پس از تخريب بنا به اين بهانه مي‌توان همانطور كه مجوز تخريب آن را صادركردند، دستور تغيير كاربري آن را نيزصادركنند!

قصد نيت خواني نداريم، اما تا همين جاي كار هم به نظر مي‌رسد نگرش و برداشت‌هاي ضمني اعضاي شورا نسبت به اين موضوع كاملاً غير منطقي و برخلاف اصول مديريت و حفظ ميراث شهري مي‌باشد. واقعاً نمي‌دانيم دراين سطور بايد به اعضاي شورا هشدار دهيم و يا ازآنها تقاضا كنيم به خاطر حفظ شأن نماينده بودنشان و به حرمت آرايي كه مردم به آنها داده‌اند در اين چند صباح باقي مانده مصالح شهر و شهروندانش را برديگر امور شخصي و گروهي ترجيح دهند ويا هرآنچه تا كنون كرده‌اند را بر زمين واگذارند و ديگر تصميمي درمورد سرنوشت منابع و دارايي‌هاي پايتخت نگيرند.

هرآنچه تاكنون كرده‌اند اگر درمسير خير و سازندگي امور مردم بوده باشد جاي تقدير و تشكر دارد و هرآنچه برخلاف مصالح عمومي صورت گرفته قضاوتش ماندگار خواهد بود. لذا انتظار مردم اين است كه در اين ايام پايان دوران خدمت ديگر دست به اقدامات اين چنين كه موجب رنجش عمومي خواهد شد نزنند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رئيس قوه قضائيه:
 در صورت رفع حصر، تازه رسيدگي قضايي به اين پرونده آغاز مي‌شود 

 
آيت الله آملي لاريجاني گفت: به فرض که شوراي عالي امنيت ملي مصوبه خود را ملغي کند و رفع حصر اتفاق بيفتد، در اين صورت تازه کار قوه قضاييه براي رسيدگي قضايي به اين موضوع آغاز مي شود.به گزارش مهر به نقل از روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تبريک حلول ماه مبارک رمضان، اين ماه را فرصت بسيار مغتنمي براي مناجات و بازگشت به سوي حق تعالي دانست. آيت الله آملي لاريجاني در ادامه با اشاره به برگزاري با شکوه دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري، ضمن قدرداني از حضور پرشور مردم و مشارکت بالاي 70 درصد در اين انتخابات، «حفظ امنيت و ابراز اقتدار و همبستگي ملي» را از مهمترين نتايج چنين همايش سراسري عظيم برشمرد و اظهار کرد: همه مسئولان موظفند که با تمام وجود از مردم که با فهم و بينش بالا و بصيرت مثال زدني خود به رغم همه مشکلات اقتصادي و معيشتي و همچنين بمباران تبليغاتي دشمن پاي صندوق هاي رأي آمدند، تقدير کنند و در جهت رفع مشکلات آنان بيش از پيش گام بردارند.آيت الله آملي لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به عملکرد نامزدهاي انتخاباتي و اظهارات آنان در دوران تبليغات، نسبت به نقض برخي قواعد اخلاقي و همچنين عبور از خطوط قرمز نظام و اظهارات خلاف امنيت ملي ابراز تأسف کرد و گفت: سخنان نامزدها بايد در جاي خود مورد ارزيابي لازم قرار گيرد. گرچه برخي مدعي هستند که بسياري از اين اظهارات محصول تب انتخاباتي است و نامزدها مرفوع القلم هستند. البته قطعاً اين سخن درستي نيست، انتخابات در جمهوري اسلامي با انتخابات در ساير کشورها متفاوت است و قرار نيست که افراد با توسل به هر وسيله اي اهداف و منويات خود را دنبال کنند بلکه «رعايت ارزشهاي ديني و اخلاقي» بايد محور همه فعاليت ها باشد.

آيت الله آملي لاريجاني، موضوع رفع حصر را از جمله اين موضوعات دانست و تصريح کرد: همه ديدند که برخي در مورد اين موضوع قبل و حين انتخابات چه کردند و همنوايان آنان چه گفتند. ما اين مسائل را هم از دور مي بينيم و هم از نزديک شاهد اتفاقاتي که در پشت پرده رخ مي دهد هستيم. ماهيت اين کار شبيه همان کاري است که در فتنه 88 صورت گرفت؛ نقل کرده‌اند که کانديدايي در جمع هواداران خود خطاب به آنان گفته است که ما آمده ايم حصر را بشکنيم.شما چه کاره ايد که بخواهيد حصر را بشکنيد؟

رئيس قوه قضاييه تأکيد کرد: عالي ترين نهاد امنيتي کشور در اين زمينه تصميمي را اتخاذ کرده است. رفع حصر نيز مانند ساير مصوبات شوراي عالي امنيت ملي براي معتبر بودن پروسه خاص خود را دارد و اينکه بخواهيم عواطف مردم را براي ايستادگي مقابل اين قبيل تصميمات قانوني تحريک کنيم همان روح و باطن فتنه 88 است. برهمين اساس به اين قبيل رسانه ها و افرادي که تلاش مي کنند به صورت زنجيره اي و همنوا چنين مسائلي را دائماً تکرار کنند و از اين طريق فشار وارد آورند هشدار مي دهيم که اين بساط را جمع کنند وگرنه قوه قضاييه با اقتدار، خود اين بساط را جمع خواهد کرد.آيت الله آملي لاريجاني افزود: به فرض که شوراي عالي امنيت ملي مصوبه خود را ملغي کند و رفع حصر اتفاق بيفتد، در اين صورت تازه کار قوه قضاييه براي رسيدگي قضايي به اين موضوع آغاز مي شود و تصميم در مورد اين اتهامات و نحوه رفتار با متهمان با قاضي رسيدگي کننده به پرونده و در چارچوب مقررات قانوني خواهد بود.


 سخنگوي وزارت خارجه:
 هيچ گروه مخالف ترکيه در ايران نيست 

 سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان گفت: پرونده صيادان ايراني اسير در سومالي همچنان باز است ولي ناهمواري‌هاي زيادي در اين پرونده وجود دارد.به گزارش ايسنا، بهرام قاسمي در نشست خبري در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه هشت نفر از صيادان ايراني که در سومالي گرفتار بودند همچنان در اسارت هستند، خانواده‌ها نامه‌اي به آقاي روحاني نوشتند به اين اميد که پس از دو سال و دو ماه راه نجاتي براي آنها پيدا شود. جزئيات پرونده آنها در چه مراحلي است و تأييد مي‌کنيد که آقاي روحاني دستور پيگيري داده‌اند؟ گفت: اين موضوع به سال 1394 برمي‌گردد. 37 صياد به اسارت درآمدند و تعدادي از آنها فرار کرده، تعدادي آزاد شده و متأسفانه چند نفر هم جان خود را از دست دادند و در نهايت هشت تن از اين صيادان عزيز همچنان در اسارت دزدان دريايي هستند.

وي ادامه داد: پرونده مفتوح و بسيار پيچيده است. شايد بتوانم بگويم کانال‌هاي مختلف به صورت هفتگي در دستگاه‌هاي مختلف آن را تحت پيگيري دارند. اميدواريم با اقداماتي که در جريان است شاهد آزادي آنها باشيم و بتوانند به وطن و نزد خانواده‌هاي خود بازگردند.

هيچ گروه مخالف کشور ترکيه در داخل خاک ايران نيست

در همين راستا خبرنگاري خطاب به سخنگوي وزارت امور خارجه گفت که برخي از رسانه‌هاي ترکيه مدعي هستند که تعدادي نيروهاي تروريستي پ.ک.ک در برخي از نقاط مرزي ايران مستقر شده‌اند و درواقع آنها مدعي هستند که ايران به اين عناصر پناه داده است که بهرام قاسمي گفت: اين سخنان فرافکني و کذب است و ما درخواست خودمان را از طريق هيچ گروه تروريستي خشن و گروه‌هايي که به خشونت روي آورده‌اند و عليه همسايگان اقداماتي انجام مي‌دهند نداريم. من اين ادعاها را تکذيب مي‌کنم و هيچ گروه مخالف کشور ترکيه در داخل خاک ايران نيست. اينها فضاسازي رسانه‌اي است و شايد با اهداف مشخص در برهه کنوني انجام مي‌شود.


 وزير دفاع آمريکا: جنگ با کره‌شمالي فاجعه‌بار خواهد بود 

 
سي‌.بي‌.اس: وزير دفاع آمريکا گفت، جنگ با کره‌شمالي بدترين چيزي است که ممکن است اتفاق بيفتد.

به گزارش ايسنا، جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا در گفت‌وگو با شبکه خبري سي‌.بي‌.اس خاطرنشان کرد: شکست تلاش‌هاي ديپلماتيک و متعاقب آن، آغاز جنگ با کره‌شمالي فاجعه‌اي است که تهديدي براي بسياري از کشورها از جمله آمريکا و روسيه ايجاد مي‌کند.وي تصريح کرد: کره‌شمالي تهديدي براي منطقه، ژاپن و کره‌جنوبي است. در صورت وقوع جنگ اين کشور براي چين و روسيه نيز خطرناک خواهد بود.ماتيس ادامه داد: با اين حال موضوع مهم اين است که در صورتي که ما نتوانيم از طريق ابزارهاي ديپلماتيک به غائله پايان بخشيم و وارد جنگ شويم، اوضاعي فاجعه‌بار رقم خواهد خورد.وزير دفاع آمريکا تصريح کرد: درگيري مسلحانه محتمل با کره‌شمالي بدترين چيزي است که بسياري از افراد در عمر خود شاهد آن خواهند بود زيرا پيونگ‌يانگ تسليحات بسياري در اختيار دارد.


  اردوغان: استانبول ويترين ترکيه است 

روزنامه حريت: رجب طيب اردوغان در مراسم پانصد و شصت و چهارمين سالگرد فتح استانبول اعلام کرد، اين شهر قاب ترکيه است.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه حريت، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه اعلام کرد: تمام 80 استان ترکيه داراي ارتباط فيزيکي و انساني با استانبول هستند. در همين راستا اگر بخواهيم درباره استانبول صحبت کنيم، درباره ترکيه صحبت کرده‌ايم.وي ادامه داد: استانبول ويترين کشورمان است. يک ويترين زيباتر مي‌تواند منافع بيشتري براي ترکيه به همراه داشته باشد. زماني که من درباره استانبول صحبت مي‌کنم در واقع درباره ترکيه مي‌گويم. زماني که مردم براي تجارت و يا بازديد به کشورمان مي‌آيند اولين مقصدشان استانبول است. من اميدوارم که در آينده بتوانيم گام‌هاي مهمي براي اجراي پروژه‌هاي مهم برداريم.رئيس‌جمهور ترکيه اضافه کرد: ما تمام تلاش‌هاي خود را به سرعت براي ممانعت از حضور سازمان‌هاي تروريستي به خصوص فتو (وابسته به فتح الله گولن)، داعش و پ.ک.ک تکميل خواهيم کرد.


 هادي العامري: نيروهاي «حشد شعبي » به مرزهاي سوريه و عراق رسيدند 

 
سومريه نيوز :«هادي العامري» دبيرکل سازمان بدر عراق در سخناني اعلام کرد که نيروهاي حشد شعبي به مرزهاي سوريه و عراق رسيده اند.به گزارش مهر به نقل از سومريه نيوز، «هادي العامري» دبيرکل سازمان بدر عراق از رسيدن نيروهاي حشد شعبي به مرزهاي مشترک سوريه و عراق خبر داد.دبيرکل سازمان بدر عراق در اين خصوص اظهار داشت: به زودي عمليات آزادسازي مناطق مرزي مشترک ميان سوريه و عراق، آغاز مي شود.العامري همچنين تصريح کرد: در حال حاضر نيروهاي حشد شعبي در روستاي «أم جريص» در مرزهاي مشترک سوريه و عراق استقرار يافته اند.وي همچنين عنوان کرد: منطقه اي که حشد شعبي در آن استقرار پيدا کرده است، گذرگاه مرزي به سمت سوريه محسوب مي شود.


 ميز خبر 

 به مناسبت ماه رمضان انجام مي‌شود،

اقامه نماز ظهر و عصر به امامت آيت الله خامنه‌اي در حسينيه امام خميني

نماز جماعت ظهر و عصر تا پايان ماه رمضان همه‌روزه به جز جمعه‌ها به امامت حضرت‌ آيت الله خامنه‌اي در حسينيه امام خميني اقامه مي‌شود.به گزارش ايسنا، هم‌زمان با فرارسيدن ماه مبارک رمضان، مراسم اقامه‌ي نماز جماعت ظهر و عصر به امامت رهبرانقلاب اسلامي، همه‌روزه به جز جمعه‌ها تا پايان ماه مبارک رمضان در حسينيه‌ي امام خميني (ره) برقرار مي‌باشد.اين مراسم از ساعت 12 با جزءخواني قرآن کريم آغاز شده و سپس با اقامه‌ي نماز جماعت و بيان احکام شرعي ادامه مي‌يابد.

عموم مردم مي‌توانند در اين مراسم شرکت کنند.

ورود به حسينيه براي برادران از درب انتهاي خيابان فلسطين و براي خواهران از درب کوچه‌ي نوشيروان (مابين فلسطين و کشوردوست) امکان‌پذير است.

سئول: کره‌شمالي موشک بالستيک شليک کرد

ارتش کره‌جنوبي اعلام کرد، کره‌شمالي اقدام به شليک موشکي که ظاهراً از نوع بالستيک بوده، کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري يونهاپ، ستاد مشترک ارتش کره‌جنوبي اعلام کرد، اين موشک ناشناخته از محلي در نرديکي شهر ونسان و به سمت شرق شليک شده است.

در پي وقوع اين رويداد، رييس‌جمهوري کره‌جنوبي دستور تشکيل نشست شوراي امنيت ملي اين کشور را صادر کرده است.

ادعاي روزنامه سعودي: قطر 500 ميليون دلار به حشد شعبي عراق کمک کرده است

روزنامه عربستاني عکاظ مدعي شده که قطر پولي را که براي آزادي شکارچيان قطري ربوده شده در عراق، به بغداد فرستاده بود، به حشد شعبي تقديم کرده است.به گزارش ايسنا، روزنامه عربستاني عکاظ به نقل از منابع عراقي مدعي شد: محمد بن عبدالرحمن آل ثاني وزير خارجه‌ قطر که هفته گذشته در بغداد با حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق ديدار کرد از او خواست 500 ميليون دلاري که به آزادي شکارچيان قطري اختصاص داده بود، به عنوان هديه‌اي از دوحه براي حمايت از حشد شعبي قبول کند.

مسئولان امنيتي در فرودگاه بغداد پيشتر 500 ميليون دلار را در 23 چمدان در يک هواپيماي قطري پيدا کردند. قطر اين پول‌ها را براي آزادي شکارچياني فرستاده بود که پيشتر در بغداد ربوده شده بودند.

حضور بيش از 417 هزار پناهجوي سودان جنوبي در سودان

براساس اعلام آژانس پناهجويان سازمان ملل از زمان آغاز درگيري‌ها در سودان جنوبي در دسامبر 2013 بيش از 471 هزار نفر از مردم اين کشور وارد سودان شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، آژانس پناهجويان سازمان ملل در گزارش اخير خود اعلام کرد: در طول امسال 137 هزار پناهجو از سودان جنوبي وارد سودان شدند. اين تعداد از پناهجويان بسيار بيشتر از پناهجوياني هستند که در سال 2016 وارد اين کشور شده‌اند.هجوم گسترده پناهجويان سودان جنوبي به سودان باعث بروز مشکلاتي در کمپ‌ها و اقامتگاه‌هاي پناهجويان شده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

5 . ابتکاربرنامه ريزي استراتژيک– آينده IAU (گزارش کميته اقتصادي

قسمت 2)

الف. خلاصه نظرات از اعضاي هيأت مديره

ادامه مطلب

- مؤسسات مبتني بر عقيده يا فرقه اي، و مذهبي تا جايي که به عنوان يک نظام واحد مربوط مي شود، موافقت شده است که آنها تا جاييکه معيارهاي لازم فوق را تأمين کنند پذيرفته شوند.

- با توجه به اينکه دبيرخانه به طورکامل مسئول تمام پذيرش هاي معمول مي باشد، فرآيند جمع بندي و پذيرش اعضا هم تغيير کرده است. درموارد مبهم يا مشکل، درخواست ها ابتدا به کميته عضويت وسپس اگر بازهم لازم باشد براي تصميم گيري به هيأت مديره تقديم ميگردد. درتمام موارد، دبيرخانه بايستي پذيرش را به تمامي هيأت مديره درهر اجلاس ساليانه گزارش نمايد. تمام تغييرات فوق با توجه به پذيرش اعضا بايستي فوراً هنگام بررسي تمامي تقاضاهاي جديد تأثيرگذار گردد.

- بحث درباره اينکه چه سطوح وجهت گيري هاي جديدبرايIAU لازم است تا رضايت اعضا را جلب کند واعضاي جديد را جذب نمايد موضوعي است که خيلي مهم است. اين موضوع طيفي وسيع از موضوعات به عنوان جمع بندي و مأموريت اساسي IAU تاخواست بيشتر عملياتي از نقش والزام گروه هاي کاري است. پيش گرفتن وعقب افتادن از مباحث اصلي مأموريت هاي انجمن براي فعاليت ها وخدمات خاص ممکن است هيأت مديره را با توجه به سه دسته بندي (خوشه) به اجماع برساند و موافقت شود که نيروهي محدودکننده وظيفه به جاي گروه هاي کاري تشکيل گردد تا به دبيرخانه با پيگيري مناسب کمک کند.

- به عنوان نقطه شروع، معيارهاي جهاني/ بزرگ که برايIAU ازنقطه نظر ارزش افروده مهمترين است سه گروه (خوشه) زيرميباشند:

- بين المللي کردن، جهاني شدن، وفرامرزي کردن آموزش( از جمله جنبه هاي گفتگو بين فرهنگي اين موضوع)؛

- دسترسي، شامل افزايش تقاضا اما کاهش در تأمين مالي، عکس العمل هاي مؤسساتي، موضوعات حاکميتي، برنامه آموزشي، ICTs ، آموزش مداوم واز راه دور؛

- آموزش عالي وجامعه( به عنوان مثال توسعه پايدار، نقش آموزش عالي در بخش هايي از آموزش ، وغيره).

با توجه به حمايت هيأت مديره که قبلا به پروژه دانش فضايي جهاني سال 2025 ارائه شده بود، پيشنهاد شده است که IAU براي حفظ اين پروژه در ذهن به عنوان يک چتر براي ابتکارات مختلف ادامه دهد. عبدالرزاق زولکيف لي (Dzulkfli) پيشنهاد کرده است که IAU بايستي راه اندازي يک سناريوي عملي ساختن را آنگونه که توسط همکارانش در مالزي بوده است بررسي نمايد.

با توجه به بحث گسترده وغني، پيشنهاد شده است که دبيرخانه بايد سند نتيجه ابتکار طراحي استراتژيک را، با درنظرگرفتن نظرات دريافت شده وبحث تصميمات هيأت مديره مجدداً بنويسد. اين موضوع براي اعلام نظر هيأت مديره ازطريق ايميل وآزمون مجدد ونهايي شدن بايستي در کميته اجرايي بعدي توزيع گردد. دسته هاي (خوشه هاي) موضوعي براي تسهيل کردن اقدام هاي سخت بايستي تنظيم گردد.

هيأت مديره اهميت استحکام و/ يا تأييد مجدد اتصالات با يونسکو را مورد تأکيد قرارداد، IAU از زماني که ايجاد شده تا حدي چترآموزش عالي يا کانال ارتباطات با يونسکو مي باشد.

هيأت مديره پيشنهاد کرده است که انعکاس هاي استراتژي ها بايستي پيگيري شود تا اطمينان حاصل گردد که IAU به عنوان يک سازمان پيشتاز در توسعه هاي آموزش عالي باقي ميماند.

1. اين نسخه با کمي تغييرنسبت به نسخه اي است که غلام محمدبهايي رئيسIAU انجام داده بود. چرا که تقاضاهاي جديد براساس تصورجاري از روند تقاضاهاي جديد که توسط غلام محمد پيشنهاد شده خيلي دقيق نبوده است.


 يك نكته از هزاران 

 تازه‌ ترين گزارش بانک مرکزي از آمار مربوط به دادوستد چک در سال 1395 نشان مي‌دهد که تا پايان اسفند ماه در کل کشور بالغ بر 10 ميليون فقره چک صادر شده و ازاين تعداد چک‌هاي مورد معامله ميزان چک‌هاي برگشتي، بالغ بر 1.4 ميليون فقره، معادل 12 هزار 700 ميليارد تومان بوده است.

اين آمار بالاي استفاده از چك و به دنبال آن ميزان بالاي چك‌هاي برگشتي درحالي است كه امروزه در دنيا روند استفاده از چك درحال منسوخ شدن است. در کشورهاي آلمان، اتريش، هلند، بلژيک و کشورهاي اسکانديناوي، دسته‌چک‌ها به‌طور کامل جاي خود را به بانکداري الکترونيک داده‌اند و سايركشورهاي دنيا هم در حال كنارگذاشتن اين شيوه سنتي بانكداري هستند.

هرچند كه توقع هم رديف شدن با بانكداري‌هاي اروپا براي ما همچون رويا مي‌باشد، اما حداقل مي‌توان درامتداد مسير رو به پيشرفت حركت كرد و بانكداري الكترونيك را جايگزين اين روش‌هاي سنتي و پرهزينه نمود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي