جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5585


لاوروف: ايران، روسيه و ترکيه صلح جويي را در سوريه تقويت کردند


دوشنبه عيد فطر است


قرارداد تبادل اورانيوم غني شده با اورانيوم طبيعي بين ايران و روسيه اجرا شد


خبر


بازديدرئيس دانشگاه تهران از مزرعه آموزشي پرديس ابوريحان


شلوغي بيش از حد سفرهاي ريلي در بنگلادش


سرمقاله

آملي لاريجاني:
امروز قوه قضاييه با هجمه‌ها عليه نظام به بهانه حقوق بشر مقابله کرده است

قاسمي:
ايران کشورهاي منطقه را به هوشياري براي مبارزه با تروريسم فرا مي‌خواند


سازمان عفو بين الملل خواستار تحقيقات فوري درباره زندان هاي مخفي امارات در يمن شد


پوتين؛ ثرتمندترين مرد جهان


افسران سابق صدام، گزينه‌هاي احتمالي براي جانشيني البغدادي


تيلرسون: همه‌پرسي استقلال کردستان عراق را تاييد نمي‌کنيم


سازمان ملل در برابر اسرائيل جانب حزب‌الله لبنان را گرفت


لغو قوانين اروپايي در انگليس با طعم تسليم دربرابر اروپا


ميز خبر


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبــــر


  لاوروف: ايران، روسيه و ترکيه صلح جويي را در سوريه تقويت کردند 

 
سرگئي لاوروف وزير امور خارجه روسيه در ديدار با وليد جنبلاط رهبر حزب سوسياليست ترقيخواه دروزي هاي لبنان اعلام کرد: ابتکارهاي تهران، مسکو و آنکارا براي سوريه، تلاش هاي آرامش بخش و صلح جويانه در اين کشور را تقويت کرد.

به گزارش ايرنا، لاوروف افزود: تلاش ها براي برقراري صلح و آرامش و حل و فصل سياسي مسائل سوريه همچنان جريان دارد و با ابتکار ايران، روسيه و ترکيه براي برقراري آتش بس و ايجاد محدوده هاي کاهش تنش پويايي تازه اي يافته است.

پايگاه وزارت خارجه روسيه به نقل از سخنان وي نوشت: جزييات مشخص اين ابتکارها دو هفته ديگر در دور جديد مذاکرات سوري آستانه در پايتخت قزاقستان مطرح و بررسي مي شود.لاوروف همچنين با اشاره به حمايت چندين کشور از ابتکار ايران روسيه و ترکيه در مورد سوريه، گفت: اگر اين پشتيباني ها تقويت شود، مي توانيم آتش بس کنوني ميان ارتش و گروههاي مسلح معارض را پايدار و تلاش ها عليه تهديدهاي تروريستي و سرکوبي تروريسم را که براي لبنان نيز خطر ايجاد مي کند، متمرکز کنيم.

تاکنون چهار دور نشست سوري آستانه در دي، بهمن و اسفند 95 و ارديبهشت 96 با حضور هيات هاي دولت سوريه، معارضان مسلح پذيرنده پيمان آتش بس فراگير و کشورهاي ايران، ‌روسيه و ترکيه به عنوان تضمين کنندگان صلح برگزار شده است.

نتيجه اصلي مذاکرات دور چهارم امضاي تفاهم نامه براي استقرار ثبات در مناطق امنيتي و کاهش تنش بود.


 دوشنبه عيد فطر است 

 رئيس ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبري گفت:150 گروه از غروب براي رويت هلال ماه شوال در مناطق مختلف کشور اقدام مي کنند.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين مروي اظهار کرد:ماه رمضان امسال 30 روزه خواهد بود.معاون ارتباطات حوزوي دفتر مقام معظم رهبري خاطرنشان کرد: گروه‌هاي استهلال براي احتياط و حصول اطمينان خاطر از غروب شنبه اقدام به استهلال مي‌کنند تا اگر هلال ماه رؤيت شد و اين رؤيت در حدّي بود که براي حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب قابل اطمينان باشد، اعلام شود.

وي در گفت‌وگو با صداوسيما تصريح کرد: اگر هم هلال ماه شوال رؤيت نشد و براي رهبر معظم انقلاب قابل اطمينان نبود، ماه مبارک رمضان 30 روزه خواهد بود و روز دوشنبه عيد سعيد فطر است.


 قرارداد تبادل اورانيوم غني شده با اورانيوم طبيعي بين ايران و روسيه اجرا شد 

 اولگ گريگوريف معاون اول شرکت سوخت هسته اي «ته ول» وابسته به شرکت دولتي روس اتم از تبادل کامل اورانيوم غني شده ايران با اورانيوم طبيعي براساس برنامه هاي پيش بيني شده بين دو کشور خبر داد.

به گزارش ايرنا، گريگوريف در جمع خبرنگاران گفت: در چارچوب توافق موجود، اورانيوم غني شده ايران را در ازاي تحويل اورانيوم طبيعي روسيه دريافت کرديم و قرارداد کامل اجرا شد.آژانس اخبار تجاري روسيه (اي.بي.ان)به نقل از سخنان گريگوريف نوشت: تبادل اورانيوم غني شده ايران با اورانيوم طبيعي روسيه در چارچوب برجام انجام گرفت و روسيه اجراي بخشي از مفاد اين توافق را برعهده گرفته است.براساس اطلاع رسانه هاي روسي، ميزان اورانيوم منتقل شده به روسيه بيش از 8/5 تن بوده است و ايران در ازاي آن حدود 140 تن اورانيوم طبيعي دريافت کرده است.


 خبر 

 دادستان تهران:

حادثه توهين به رييس جمهور جرم مشهود بود

دادستان تهران با اشاره به حادثه توهين به رييس جمهور در راهپيمايي روز قدس گفت که اين حادثه جرم مشهود بوده است.

به گزارش ايسنا، عباس جعفري دولت‌آبادي در حاشيه تجديد ميثاق مسئولان عالي قضايي با آرمان هاي بنيانگذار انقلاب اسلامي در جمع خبرنگاران درباره ورود دادستاني به موضوع توهين به رئيس جمهور گفت: دادستاني تهران مانند ساير مواردي که تکليف قانوني دارد به موضوع ورود مي‌کند. در رابطه با حادثه روزقدس چون جرم مشهود بوده و در منظر ماموران اتفاق افتاده، پليس مکلف به ارائه گزارش خود به دادستاني بوده است.

وي افزود:نامه‌اي به فرماندهي پليس تهران و معاون وزير اطلاعات ارسال کردم و درخواست شد نسبت به شناسايي عوامل حادثه اقدام شود.

دادستان تهران اظهار اميدواري کرد که اين حساسيت در مورد ساير قوا هم مطرح باشد.

صحت انتخابات شوراها در استان تهران تاييد شد

رئيس هيات عالي نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران گفت که صحت انتخابات شوراها در استان تهران تاييد شد.

عليرضا رحيمي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هيات نظارت بر انتخابات شوراها در استان تهران در مهلت مقرر يعني تا پايان 31 خرداد صحت انتخابات را در تمامي حوزه‌هاي انتخابيه استان تهران تاييد کرد.

معاون امنيتي استانداري تهران خبر داد

برگزاري مانور نيروهاي مسلح در فرودگاه مهرآباد

معاون امنيتي استانداري تهران گفت:مانور محدودي توسط نيروهاي مسلح حاضر در محدوده فرودگاه برگزار شد.محسن همداني در گفت‌وگو با ايسنا درباره شنيده شدن شليک گلوله از فروگاه مهرآباد، اظهار کرد: اين موضوع به هيچ وجه امنيتي نبوده و نيروهاي مسلح حاضر در فرودگاه يک مانور محدود داخلي برگزار کردند.

وي در ادامه افزود: براي افزايش آمادگي در جهت مقابله با اقدامات تروريستي اين مانور برگزار شده است.همداني در پايان با اشاره به اينکه اين مانورها بايد به صورت هماهنگ با ساير دستگاه‌ها برگزار شود، گفت: مسئله به هيچ وجه امنيتي نيست.

FATF باز هم به نفع ايران رأي داد

گروه بين المللي اقدام مالي (FATF) که اقدامات تنبيهي عليه ايران را به مدت يک سال متوقف کرده بود، اعلام کرد که با توجه به پايبندي تهران به تعهدات خود، همچنان اين محدوديت ها و اقدامات تنبيهي را معلق نگه خواهد داشت.به گزارش ايسنا، اين گروه در گزارش خود گفته است که پيشرفت هاي ايران در ارتباط با اجراي برنامه هاي نظارت مالي را مورد بحث قرار داده و پيشرفت هاي ايران را تصديق مي کند.بر همين اساس با ادامه تعليق اقدامات مقابله اي اين نهاد عليه ايران، موافقت شد.با اين رأي، معدود دولت هايي که تلاش خود را براي ارائه تصويري منفي از کشورمان متمرکز کرده بودند، عملا ناکام شدند.


 بازديدرئيس دانشگاه تهران از مزرعه آموزشي پرديس ابوريحان  


 شلوغي بيش از حد سفرهاي ريلي در بنگلادش 


 سرمقاله 

مشاور يا رمال؛ کدام يک به صرفه تر است!

آذر فخري 

طبق گزارش موسسه گالوپ، ايراني ها عصباني ترين مردم جهان هستند. اين خبر پيش از آن که يک اخطار يا هشدار باشد، خبر ازغلبه و نفوذ نوعي فرهنگ ناهنجار ستيزه جويي بر جامعه ي ما دارد. خبر از يک ويژگي غالب مي دهد که تشت آن ، از بام افتاده و صدايش به همه جا رسيده است.

جامعه ي ما در خانواده يا در بيرون از آن، در کوچه و خيابان با انواع آسيب هاي اقتصادي و اجتماعي دست به گريبان است. آسيب هايي که از همه طرف با فشارهاي آن مواجهيم و در بهترين شرايط در حال تحمل کردنيم . اما صحبت از تحمل و صبوري در اين رابطه ، تا حدي ساده انديشانه است. چرا که آثار و برون ريخت گوناگون اين تحمل کردن ها، از جاهاي ديگري نشت مي کند؛ کودک آزاري ، همسر آزاري، سالمندآزاري، والدين آزاري،معلول آزاري،و نيز افزايش کودکان کار و کودکان و زنان خياباني و بي سرپرست، طلاق و حاشيه نشيني و خشونت هاي خانگي ، مسائل تحمل برداري نيستند چرا که فشار تمام اين موارد نه تنها بر روح و روان فرد در معرض آسيب بلکه بر روح و روان اطرافيان او در خانه و کوچه و خيابان و کل شهر، تاثير مي گذارد . ما عصباني هستيم. زود خشم و زود رنجيم و در انتخاب مسيرهاي درست درمان ناتوان. زيرا همه ي مشکلات ما از يک نقطه آغاز مي شود و گسترش مي يابد؛ فقر و ضعف بنيه اقتصادي.

اما البته با وجود گسترش مراکز مشاوره در سطح شهر، متاسفانه هزينه مشاوره ها بسيار گران است ، ضمن اين که مشاوره و روان درماني ، مشمول بيمه نمي شود.امروزه انگ ها و برچسب هايي که پيشتر بر روي مشاوره و روان درماني بود وموجب مي شد مردم براي مشکلات خود پنهاني به روان کاو مراجعه کنند، از روي اين حرفه برداشته شده و اتفاقا ، مشاوره و روان درماني ، به يک خدمت و کالاي لوکس بدل شده است. و همين لوکس و گران بودن ، آن را از دسترس نيازمندان واقعي دور نگه مي دارد. مشاوره لوکس است و گران، روندي طولاني دارد و صبر و حوصله ي زيادي از سوي بيمار مي طلبد ، اما در نقطه ي مقابل آن البته رمالي و فال بيني و طلسم و دعا نويسي ، رويکردهايي آني الساعه دارند. زمان نمي برند و قرار نيست فرد بيمار هزينه ي گزافي براي يک درد دل کردن و بيرون ريختن گذشته و آسيب هاي و دردهاي خود متحمل شود. او با مراجعه به يک رمال و فال بين که البته آن هم مي رود که به کالايي لوکس بدل شود، در زمان کمتري به راه حل هر چند کاذب و ناکارآمد، دست مي يابد.

فردي که دچار آسيب رواني است به شدت مستعد بزه و رفتار ضد اجتماعي است . متاسفانه برخورد ما با يک بيمار و آسيب ديده ي روحي – رواني ، حتي در حد يک فرد مبتلا به آنفلوآنزا هم نيست. چرا که شوربختانه فکر مي کنيم تنها بيماري جسمي است که مي تواند سرايت کن. درحالي که مي توانيم با اشاره به ادبيات کهن اين مرز و بوم اذعان کنيم که افسرده دل ، افسرده کند انجمني را. در واقع ، بيماري و آسيب رواني به اندازه بيماري هاي ويروسي ، قابل سرايت است و البته آسيب هاي فردي و اجتماعي آن عميق تر و هزينه برتر. فرد بزهکاري که پيش تر دچار آسيب و فشار رواني است ، نياز به مشاوره و درمان دارد و با زنداني کردن و حبس و پنهان کردن او از چشم جامعه ، تنها اتفاقي که مي افتد مزمن شدن بيماري است.

a.f.far99@gmail.com


 آملي لاريجاني:
 امروز قوه قضاييه با هجمه‌ها عليه نظام به بهانه حقوق بشر مقابله کرده است 

 
رييس قوه قضاييه تاکيد کرد که امروز قوه قضاييه مفتخر است که در مقابل هجمه‌هاي نظام و قوه به بهانه حقوق بشر مقابله کرده است.به گزارش ايسنا، آيت الله آملي لاريجاني در مراسم تجديد ميثاق مسئولان عالي قضايي با آرمان‌هاي امام راحل با اشاره به مقام والاي شهيد بهشتي گفت: بنيان نظام قضايي جديد با معماري شهيد والا مقام شهيد بهشتي و دستورات اکيد امام راحل براي دستگاه قضايي تشکيل شد.

وي با اشاره به وظايف و اختيارات قوه قضاييه اظهار کرد: اختيارات دستگاه قضايي در قانون اساسي و شرع تبيين شده است که اهداف بزرگي دارد و طبيعتا ممکن است تا اين اهداف فاصله داشته باشيم، اما در طول اين چند سال و با ارشادات امام راحل و تاکيدات رهبري و تلاش قضات راه بلندي طي شده است، به طوري که تلاش زيادي براي انطباق قوانين با دستورات شرع و تجربيات دنيا مطرح شده است.

آملي لاريجاني با بيان اينکه قوه قضاييه ايران يک دستگاه پيشرفته است، گفت: تلاش‌هاي زيادي براي اهداف نظام قضايي شده است و از اين جهت قابل تشکر است، اما چون احقاق حقوق مردم در سطح وسيعي مطرح است بايد تلاش بيشتري براي رسيدن به اين مهم انجام شود. امروز به دليل شرايط خاص منطقه نياز به تعاليم دستورات امام و رهبري در مورد مبارزه با سلطه جهاني را بيشتر احساس مي کنيم.


  قاسمي:
  ايران کشورهاي منطقه را به هوشياري براي مبارزه با تروريسم فرا مي‌خواند 

 سخنگوي وزارت امور خارجه طرح ناکام حمله تروريستي به بيت الله‌الحرام را به شدت محکوم و تاکيد کرد: جمهوري اسلامي ايران بار ديگر ضمن هشدار به تمامي دولت‌ها و بويژه کشورهاي منطقه در خصوص اين پديده شوم و نفرت انگيز، تمامي ملت‌هاي منطقه را به هوشياري و تلاش بي‌وقفه براي مبارزه با اين سمبل و مظهر کينه، نفرت، خشونت و جنايت فرا مي‌خواند.

به گزارش مرکز ديپلماسي رسانه‌اي وزارت امورخارجه، بهرام قاسمي افزود: طرح ناکام حمله تعدادي از تروريست‌هاي جنايتکار براي حمله به بيت‌الله‌الحرام که با شکست روبرو شد بار ديگر نشان داد تروريسم لجام‌گسيخته و رو به تزايد کنوني که تمامي جهان، منطقه و بخصوص مسلمانان و کشورهاي اسلامي را هدف قرار داده است دين، مذهب، جغرافيا، نژاد و مليت نمي‌شناسد و براي رسيدن به اهداف شوم خود حتي مقدس‌ترين مکان مسلمانان جهان را مي‌تواند، نشانه گيري کند.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران تروريسم را به هر شکل و در هر کجا و با هر انگيزه‌اي محکوم کرده و آمادگي خود را هم چون گذشته و هميشه براي کمک و همياري به ساير کشورها در مقابله و برخورد با اين جنايتکاران و سوداگران مرگ و نفرت پراکنان جاهل اعلام مي‌کند.


  سازمان عفو بين الملل خواستار تحقيقات فوري درباره زندان هاي مخفي امارات در يمن شد 

 
سازمان عفو بين الملل خواستار تحقيقات فوري درباره مديريت شبکه زندان هاي مخفي در جنوب يمن متعلق به امارات و نيروهاي يمني هم پيمان آنها شد.

به گزارش خبرگزاري آسو شيتدپرس، سازمان عفو بين الملل اعلام کرد که اين درخواست پس از انتشار گزارش اين نهاد درباره اقدام امارات و هم پيمانان يمني آن به اجراي عمليات خودسرانه بازداشت، شکنجه و بازجويي زندانيان در شبکه زندان هاي مخفي در سراسر يمن مطرح شد.«لين معطوف» مدير تحقيقات سازمان عفو بين الملل گفت: نتائج تحقيقات مستقيم سازمان ملل درباره نقش امارات و ديگر طرف ها در ايجاد شبکه هاي شکنجه و مخفي کردن هزاران يمني در زندان هاي مخوف، به زودي اعلام مي شود.

معلوف بر انجام تحقيقات درباره حضور نيروهاي آمريکايي در شکنجه زندانيان براي کسب اطلاعات تاکيد کرد و افزود: زيرا بر اساس برخي تحقيقات به احتمال زيادي نيروهاي آمريکايي در اين اقدامات نقش داشته اند زيرا امارات در زمينه شکنجه که سازمان عفو بين الملل در گذشته به دنبال مستند سازي آن بود، پرونده دارد و اين که بگوييم آمريکا اطلاعي از اين موضوع نداشته و در روند شکنجه دخالت نکرده، امري غير عادي است.


 پوتين؛ ثرتمندترين مرد جهان 

 
روزنامه اينديپندنت : گمانه‌زني پيرامون شخصيت و دارايي ولاديمير پوتين همواره از موضوعات مورد توجه رسانه‌ها بوده است. گرچه هيچکس به درستي درباره دارايي‌هاي رهبر روسيه اطلاعي ندارد اما ليستي از دارايي‌هاي احتمالي او منتشر شده است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه اينديپندنت،‌ هيچکس دقيقا نمي‌داند ثروت ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهوري روسيه چقدر است. برخي مدعي هستند که او ثروتمندترين مرد جهان است اما طبق اعلام کرملين، او سالانه حدود 133 هزار دلار درآمد دارد و در آپارتمان کوچکي زندگي مي‌کند.با اين حال يکي از مشاوران سابق دولت روسيه دارايي او را 70 ميليارد دلار برآورد کرده است و بيل برودر، رئيس صندوق سرمايه‌گذاري "هرميتاج" که از منتقدان پوتين است، مدعي است که او بيش از 200 ميليارد دلار ثروت دارد.اينديپندنت در ادامه ليستي از اموالي که پوتين احتمالا پول صرف آنها کرده است،‌ آورده است.اقامتگاه رسمي پوتين به عنوان رئيس‌جمهوري روسيه کرملين است.


 افسران سابق صدام، گزينه‌هاي احتمالي براي جانشيني البغدادي 

 
در حالي که سرنوشت ابوبکر البغدادي، رهبر گروه تروريستي داعش همچنان در هاله‌اي از ابهام قرار دارد، کارشناسان در امور گروه‌هاي تندرو نام دو تن از افسران سابق صدام را به عنوان محتمل‌ترين گزينه‌هاي جانشيني البغدادي مطرح مي‌کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، همچنان شخصيتي که در صورت تأييد کشته شدن ابوبکر البغدادي، سرکرده داعش جانشين وي خواهد شد، در ابهام قرار دارد.کارشناسان امور گروه‌هاي تروريستي نيز به رغم آن که از بردن نام مشخصي از جانشين ابوبکر البغدادي خودداري کرده‌اند اما يکي از دو معاون البغدادي يعني "اياد العبيدي" و "عياد الجميلي" را نامزدهاي قوي براي جانشيني وي مي‌دانند؛ هرچند که به هيچ کدام از اين دو لقب خليفه داده نشده است.العبيدي و الجميلي از افسران سابق ارتش صدام هستند.


 تيلرسون: همه‌پرسي استقلال کردستان عراق را تاييد نمي‌کنيم 

 
سومرية نيوز :وزير خارجه آمريکا اعلام کرد که کشورش همه پرسي استقلال در کردستان عراق را که 25 سپتامبر برگزار مي‌شود تاييد نمي‌کند.به گزارش ايسنا، به نقل از سومرية نيوز، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا در تماس تلفني با حيدر العبادي، نخست وزير عراق اعلام کرد که ايالات متحده همه پرسي در کردستان عراق را که قرار است در ماه سپتامبر آتي برگزار شود، تاييد نمي‌کند.وي خواهان همکاري با دولت بغداد براي رويارويي با چالش‌ها در برقراري ثبات و بازسازي‌ها پس از آزادسازي اراضي عراق از دست داعش شد.وزير خارجه آمريکا "مواضع متوازن" عراق در قبال بحران‌هاي منطقه‌اي را ستود.


 سازمان ملل در برابر اسرائيل جانب حزب‌الله لبنان را گرفت 

 سازمان ملل با درخواست نماينده رژيم صهيونيستي براي برچيدن برج‌ها و مراکز ايست‌ بازرسي حزب‌الله واقع در مرزهاي لبنان مخالفت کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه خبري روسيا اليوم، سازمان ملل با درخواست دني دانون، نماينده رژيم صهيونيستي در اين سازمان مبني بر جمع‌آوري برج‌ها و مراکز ايست‌ بازرسي حزب‌الله لبنان واقع در مرزها تحت پوشش جمعيت "سبز بدون مرز" در راستاي کنترل کيفيت محيط زيست لبنان مخالفت کرد.

اين سازمان در پاسخ به درخواست دانون اعلام کرد، گزارش‌هاي نيروهاي بين‌الملل (يونيفل) که در جنوب لبنان مستقر هستند، نشان مي‌دهد که جمعيت مذکور مسئول حفاظت از محيط زيست است و هيچ گونه مدرکي که ادعاهاي طرف اسرائيلي را ثابت کند، وجودندارد.


 لغو قوانين اروپايي در انگليس با طعم تسليم دربرابر اروپا 

 پارلمان انگليس هفته گذشته در حالي با وعده لغو قوانين جوامع اروپايي گشايش يافت، که دولت محافظه کار اين کشور در اولين دور از مذاکرات رسمي برگزيت در برابر خواست اروپايي ها با ناکامي روبرو شده است.پارلمان انگليس با دو روز تاخير با نطق ملکه اليزابت دوم که در آن به لوايح پيشنهادي دولت محافظه کار «ترزا مي» از جمله خروج انگليس از اتحاديه اروپا اشاره شده بود، گشايش يافت.ملکه اليزابت طي سخناني در پارلمان بيان داشت که دولت اين کشور بزودي لايحه اي را ارائه خواهد داد که به موجب آن «قوانين جوامع اروپايي» لغو و اطمينان به شرکت هاي تجاري و افراد جاري خواهد شد.وي افزود: به دنبال اين لايحه، قوانيني به اجرا گذاشته مي شود که از موفقيت انگليس در جريان خروج از اتحاديه اروپا اطمينان حاصل خواهد کرد.ملکه انگليس تصريح کرد که دولت انگليس تلاش خواهد کرد تا رابطه عميق و ويژه اي را با متحدان اروپايي اش حفظ و در عين حال روابط تجاري جديدي را با سايرکشورها شکل دهد.


 ميز خبر 

 با حضور در يکي از بيمارستان‌هاي تهران؛

رهبر انقلاب اسلامي از آيت الله مظاهري عيادت کردند

حضرت آيت الله خامنه‌اي با حضور در يکي از بيمارستان‌هاي تهران از آيت الله مظاهري رئيس حوزه علميه اصفهان عيادت کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، رهبر معظم انقلاب اسلامي در اين عيادت، در جريان روند درمان آيت الله مظاهري قرار گرفتند و براي سلامتي و بهبود ايشان دعا کردند.

با "غير واقع بينانه" خواندن تحريم‌ها؛

قطر: خواسته‌هاي کشورهاي محاصره‌کننده را بررسي مي‌کنيم

وزارت خارجه قطر اعلام کرد شروط کشورهايي که دوحه را محاصره کرده‌اند، دريافت کرده و آن را مورد بررسي قرار خواهد داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، وزارت خارجه قطر در بيانيه‌اي اعلام کرد: ما از تلاش‌هاي کويت براي عبور از بحران کنوني قدرداني مي‌کنيم. محاصره دوحه غيرقانوني است و هيچ ارتباطي با تروريسم ندارد و به حاکميت ما لطمه مي‌زند. خواسته‌هايي که کشورهاي محاصره کننده قطر ارائه کرده‌اند "غير واقع بينانه" است.

طرح سايبري آمريکا براي نابودي زيرساخت‌هاي روسيه

روزنامه واشنگتن پست فاش کرد که مسئولان آمريکايي طرحي سايبري در دست دارند که براي ضربه زدن به زيرساخت‌هاي مهم روسيه طراحي شده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از ريانووستي، در پروژه‌اي که از آن به عنوان بمب‌هاي ديجيتالي ياد مي‌شود، آمريکا در نظر دارد تا به زيرساخت‌هاي حياتي روسيه ضربه بزند.

براساس تحقيقات خبرنگاران واشنگتن پست اين طرح ممکن است منجر به تيره‌تر شدن روابط روسيه با آمريکا شود.

به نوشته واشنگتن پست اين پروژه مخفيانه در اواخر دوره رياست اوباما همچنان در مراحل طراحي قرار داشت و اکنون دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا بايد درباره استفاده از قابليت‌هاي آن تصميم‌گيري کند.

بمب‌گذار خودروهاي داعش در چنگال ارتش لبنان

مديريت سازمان اطلاعات ارتش لبنان يکي از خطرناک‌ترين افراد وابسته به داعش را بازداشت کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اسکاي نيوز، مديريت سازمان اطلاعات ارتش لبنان محمد بدر الدين الکرنبي را به دليل عضويتش در داعش و مشارکتش در سال 2014 در نبرد مرزي عرسال در شرق لبنان عليه ارتش اين کشور بازداشت کرد.

الکرنبي که يکي از خطرناک‌ترين افراد تحت تعقيب بوده است، در انتقال عاملان انتحاري و خريد و بمب‌گذاري خودروها و انتقال خودروهايي براي منفجر کردن آنها در مناطق مختلف لبنان مشارکت داشته است.

حمله رژيم صهيونيستي به پايگاه‌هاي ارتش سوريه در قنيطره

ارتش رژيم صهيونيستي از حملات نيروي هواي اين رژيم به پايگاه‌هاي وابسته به ارتش سوريه در قنيطره خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، ارتش رژيم صهيونيستي اعلام کرد که در واکنش به شليک خمپاره‌هايي از اراضي سوريه، حمله‌اي به پايگاه‌هاي وابسته به نظام سوريه داشته است.

هشدار نوري مالکي نسبت به توطئه‌ها در پسا داعش

معاون رئيس جمهوري عراق نسبت به توطئه‌هاي جديد پس از پايان کار داعش در عراق هشدار داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سومريه نيوز، نوري مالکي، معاون رئيس جمهوري عراق نسبت به توطئه‌هاي جديد در پسا داعش و تقسيم گروه‌هاي سياسي به دو بخش هشدار داد.وي همچنين نسبت به تلاش برخي از طرف‌ها براي ايجاد تنش در روند سياسي از طريق دودستگي در جامعه هشدار داد.نوري مالکي همچنين خواهان عدم حساب باز کردن بر طرح‌هاي خارجي در حل اختلافات داخلي در عراق شد، "چراکه در اين طرح‌هاي خارجي براي عراق خيري خواسته نمي‌شود".

امارات به قطر درباره قطع کامل روابط هشدار داد

به دنبال ارائه درخواست‌هاي کشورهاي عرب حاشيه خليج فارس به قطر براي پايان بحران اخير دولت امارات تاکيد کرد در صورت مخالفت دوحه با اين خواسته‌ها روابط خود را به طور کامل با امارات قطع مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، دولت قطر اعلام کرد که ليستي از خواسته‌هاي کشورهاي محاصره کننده دوحه و مصر را دريافت کرده است.همزمان دولت امارات هشدار داد: اگر قطر خواسته‌هاي کشورهاي همسايه از جمله بستن شبکه الجزيره را جدي نگيرد به طور نهايي و کامل با اين کشور قطع ارتباط مي‌کند.هشدار امارات به قطر پس از دو هفته از بحران ديپلماتيک ميان کشورهاي حاشيه خليج فارس مطرح شد.


 يك نكته از هزاران 

 در نزديکي فرودگاه امام خميني(ره)، هواپيماهاي از رده خارج شده قرار دارند. اگر گذرتان به اين منطقه افتاده باشد شاهد منظره‌اي خواهيد بود كه در آن ده ها هواپيما در سكوت بي پرواز شده و بالي براي پريدن ندارند. در اين منطقه هواپيماهايي که گاه موتور ندارند و گاه ساير قطعات، اسقاط شده اند و از اين منطقه مي‌توان به "گورستان هواپيماهاي ايران" نام برد.

اما نكته اصلي اينجاست كه كاش اين گورستان به مخالفان نوسازي ناوگان حمل و نقل هوايي كشور نشان داده مي شد تا از نزديك ببيند كه مردم تا چند وقت پيش چگونه با اين ارابه‌هاي مرگ مسافرت مي كردند. اما نكته ديگر اينكه امروز در بسياري از نقاط جهان ازهواپيماهاي اسقاطي بهره گيري‌هاي مختلفي در راستاي گردشگري و درآمدزايي صورت مي گيرد. بد نيست مسئولان هواپيمايي كشور به جاي اسقاط تدريجي اين لاشه‌هاي غول پيكر ترتيبي اتخاذ كنند تا آنها در فعاليت‌هاي تفريحي مورد استفاده قرار گيرند. البته براي عبرت مخالفان نيز بد نيست تحويل موزه هوايي شوند!!


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

مأموريت وشعار جديد IAU

بحث طولاني سال از امکان هدايت ها وتوسعه جديداستراتژيک شامل خدمات جديد، تغييرات در اولويت هاي موضوعي و راهبردهاي مختلف موضوعات عضويت در طول ماه مي سال 2006 کميته اجرايي تکميل شده است. اعضاي کميته اجرايي نتايج مشاورت صورت گرفته در فوريه و مارچ سال 2006 توسط دبيرخانه را درنظرگرفته اند. بسياري از اعضاي هيأت مديره ومعاونين آن نظرات وپيشنهادات سازنده اي درسرتاسراين دوره تهيه مي کنند و اينها عبارتنداز امکان خارجي، برهم افزا شده درسند نهايي که توسط کميته اجرايي ارائه شده وبه تصويب رسيده است.

ضميمه شده به نام پيوست 1 وبا عنوان IAU: براي جامعه آموزش عالي در سراسر جهان- يک بيانيه مأموريت تجديد شده، سند همراه ميشود با شعار جديد IAU و تأکيد مي کند که درحاليکه مأموريت کلي انجمن مناسب ودست نخورده مي ماند، استراتژي ها براي تحقق هدف ها و مقاصد خاص انجمن ها همچنين خدمات مورد نياز توسط عضويت آنها هردو مؤسساتي وسازماني – تنظيم براي واقعيت هاي جديد ودرحال تغيير را مي طلبد.

سندکامل قبل از هفتادمين اجلاس هيأت مديره براي اعضاي IAU توزيع نشده است، اگرچه تصميمات کليدي، مثل شعار جديد، تأييد خوشه هاي موضوعي وايجاد يک نيروي وظيفه اي جديددر دسترسي به آموزش عالي درسرتاسر ارتباطات ما و روي وب سايت ما برجسته گرديده است. در برنامه اي که براي تمامي اعضاي IAU همراه باصورت حساب حق عضويت ارسال شده است (دراول اکتبر هرسال ارسال ميشود) برخي تغييرات کليدي مربوط به عضويت هم مورد تأکيد قرار گرفته است.

بسياري از مستندسازي هاي آماده شده براي اجلاس هفتادم هيأت مديره نشان ميدهد چگونه دبيرخانه جهت گيري هاي جديد رادراين سند پيگيري ميکند وچگونه انتظار ميرود که اين کار را درآينده انجام دهد.

اعضاي هيأت مديره دعوت شده اند تادرمورد محتوي اين بيانيه مأموريت که تجديدشده، پيشنهاد دهند چگونه ميتواند بهبود يابد ( به عنوان مثال اضافه کردن يک بيانيه کوتاه منظرپس از معرفي)، بررسي شود آيا نياز به يک استراتژي کامل تر توزيع قبل از کنفرانس عمومي 2008 مي باشد يا نه ،وساير پيشنهادها .


 خبــــر 

 سفير سوئد در تهران:

اجراي پيوسته برجام از سوي همه طرف ها حياتي است

سفير سوئد در تهران، برجام را موفقيت نخستين دوره رياست جمهوري دکتر حسن روحاني، پيشرفت مهم سياست خارجي ايران و نقطه عطفي براي ديپلماسي بين المللي دانست و گفت: اجراي پيوسته برجام از سوي همه طرف ها حياتي است.

هلنا سانگلند در گفت و گو با ايرنا درباره ديپلماسي دولت يازدهم و تاثير آن بر روابط تهران - استکهلم افزود: ايران در نخستين دوره رياست جمهوري آقاي روحاني و دولت وي، موفق به دستيابي به توافق نامه هسته اي (JCPOA) با 6 قدرت جهاني و اتحاديه اروپا شد، اين مساله يک پيشرفت مهم سياست خارجي و يک نقطه عطف براي ديپلماسي بين المللي بود.

وي ادامه داد: دولت سوئد متعهد به عدم اشاعه و خلع سلاح است و برجام گامي مهم در اين زمينه است. علاوه بر اين، لغو تحريم هاي مرتبط با مساله هسته اي، فرصت هاي جديدي را براي تجارت، سرمايه گذاري و همکاري هاي ديگر فراهم مي کند.

سفير سوئد در ايران درمورد موضوعات منطقه اي نيز گفت: ايران بدون شک نقش مهمي در منطقه ايفا مي کند، سوئد اميدوار است که ايران بتواند با همسايگان خود و جامعه بين المللي همکاري کند تا بحران ها ودرگيري ها در منطقه، همچون سوريه به طور مسالمت آميز حل شود.

سانگلند با بيان اين که تحت مديريت آقاي روحاني، دولت ايران با اجراي شماري از برنامه هاي سازمان ملل متحد تعامل سازنده داشته است، افزود: ايران قرارداد آب و هوايي پاريس را امضا کرده و به اهداف توسعه پايدار متعهد است. پس از تصويب توافق نامه پاريس توسط ايران، استکهلم و تهران مي توانند به طور سازنده به اجراي آن عمل کنند.

قطر 45 مظنون به ارتباط با گولن را اخراج کرد

قطر 45 تن از شهروندان ترک مقيم اين کشور را که مظنون به وابستگي به سازمان فتح‌الله گولن، روحاني در تبعيد و مخالف دولت ترکيه بودند اخراج کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه صباح، اين افراد بلافاصله پس از ورود به خاک ترکيه در فرودگاه بازداشت شدند.

اين مظنونان متهم به وابستگي به يک سازمان تروريستي مسلح هستند.در پي وقوع بحران ديپلماتيک قطر با برخي از کشورهاي عربي از جمله عربستان سعودي ترکيه آمادگي خود را براي تامين نيازها و کمبودهاي کشور اعلام کرد.روابط دو کشور بيش از پيش افزايش يافت. در همين راستا، صادرات ترکيه به قطر از زماني که چهار کشور عربي در 5 ژوئن بايکوت دوحه را آغاز کردند، از سطح معمول سه برابر افزايش يافت و به 32.5 ميليون دلار رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي