جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5585


بيماران سرطاني مرتباً بايد انرژي دريافت کنند


نوشيدني که شما را در روزهاي پاياني ماه رمضان سرحال مي آورد


فوائد شيردهي براي سلامت قلب و مغز مادران


خبرپزشكي


خبرهاازعالم علم


 بيماران سرطاني مرتباً بايد انرژي دريافت کنند 

 
اکثر انواع ترکيبات در اثر نيروي کافي تقريباً بهم قابل تبديل مي‏باشند ولي مصرف ترکيبات مختلف حيواني و گياهي و معدني براي پرورش بدن لازم و ضروري مي‏باشد.ترکيبات کمپلکس و در هم مانند پروتئين و ترکيبات سخت گياهي و حيواني در اثر مصرف انرژي لازم مي‏توانند تجزيه شوند و افراد ضعيف و مسن نمي‏توانند از ترکيبات سخت نيرو دريافت نمايند و اين مواد دست نخورده معمولاً از بدن خارج مي‏شوند و اگر در داخل سيستم گوارش و يا نقاط ديگر بدن بمانند ممکن است عوارض سخت و خطرناک بوجود آورند.

بيماران سرطاني مرتباً بايد انرژي دريافت نمايند که نگه داري انرژي نيز بسيار با اهميت است و افرادي که مرتباً در معرض انواع تنش‌ها هستند و بدست عمل کنندگان ناشي گرفتار مي‏شوند زودتر از ديگران جان خود را تسليم مي‏کنند. بيماران سرطاني مرتباً بايد انرژي دريافت کنند وکمتر آنرا خرج نمايند که در مقابل سلول‏هاي بدخيم و پر توان نيروي بيشتري لازم است و همه انرژي‏هاي لازم را نمي‏توان از غذاها بدست آورد.

انرژي روحي مهمترين است که بر نيروي بدن برتري دارد و مي‏تواند آنها را به فعاليت وادار سازد و چنانچه فرماندهي از قدرت بالا برخوردار باشد و دانش کافي در اختيار داشته باشد براحتي مي‏تواند تمامي نيروهاي بدن را بسيج کرده و از آنهابهره برداري نمايد که هيچ بيماري غير قابل درمان نمي‏باشد.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 نوشيدني که شما را در روزهاي پاياني ماه رمضان سرحال مي آورد 

 
به کمک يک معجون و يک نوشيدني مقوي و خوشمزه روزهاي پاياني ماه رمضان را به آساني سپري کرده و انرژي از دست رفته خود را باز يابيد.حيدر عظمايي پژوهشگر و محقق طب سنتي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بيان اينکه اگر ماه رمضان در فصل گرم سال باشد افراد بايد مواظب کم شدن آب و املاح بدن باشند، گفت: با رعايت برخي نکات، ديگر گرفتار کم آبى و بى آبي نشده و احساس ضعف وبي حالي به ما دست نمي‌‌دهد.

وي در ادامه عنوان کرد: روزه داران در طول ماه مبارک رمضان و مقارن بودن آن با فصل گرما آب و املاح بيشترى به دليل تعريق از دست داده اند و با مصرف برخي موادغذايي که آب و املاح را بيشتر در خود نگه مي دارند مي توانند روزهاي پاياني ماه مبارک رمضان را با توان و انرژي بيشتري سپري کنند.

نوشيدني که شما را در روزهاي پاياني ماه رمضان سرحال مي آورد

اين پژوهشگر و محقق طب سنتي با اشاره به يکى از بهترين نوشيدني هايي که به کمک آن مى توان آب ،املاح و انرژي بدن را در روزهاي پاياني ماه رمضان تامين کرد، گفت: در روزهاي باقي مانده از ماه رمضان در ساعات بين افطار تا سحر مي توان با مصرف 2 تا سه ليوان از نوشيدني ترکيبي از يک قاشق غذاخوري خاک شير+ نصف قاشق غذاخوري تخم شربتى+ نصف استکان عرق بيدمشک+دو قاشق گلاب+ يک قاشق غذاخوري سکنجبين + يک و نيم ليوان آب مي‌توان آب و انرژي از دست رفته بدن را جبران کرد.عظمايي افزود: استفاده از آب ميوه هاى طبيعى، سبزيجات نان هاى سبوس دار، آش‌ها و سوپ‌ها و مصرف متعادل از گوشت گوسفند و چهارمغز به منظور تامين پروتئين در روزهاي پاياني نيز توصيه مي شود البته بايد به اين نکته مهم توجه کرد که نوشيدن برخي مايعات مانند چاى، مايعات شور مثل دوغ و نوشيدنى‌ها کافئين دار به دليل خاصيت مدر بودن موجب دفع آب و املاح مورد نياز بدن مى شوند و انرژي بدن تحليل مي رود.اين پژوهشگر و محقق طب سنتي با اشاره به يک معجون بسيار خوشمزه براي افرادي که احساس ضعف و کاهش انرژي در روزهاي پاياني ماه رمضان مي کنند يا به اصطلاح کم آورده اند، گفت: براي تهيه اين معجون مقوي کافي است تا 7 عدد بادام+ 1.5 ليوان آب+ يک قاشق غذاخوري عسل+ يک عدد ليمو ترش+ يک عدد سيب زرد + يک عدد موز + 2 تکه يخ را در مخلوط کن ريخته و معجون آماده شده را در ساعات بين افطار تا سحر ميل کرد.وي افزود: اين معجون بسيار خوشمزه و دلچسب بوده و توصيه اکيد مي‌ شود که آن را به آرامى و جرعه جرعه نوشيد، اين معجون نشاط آور انرژى مغز را تامين کرده و موجب تقويت عمومى بدن، ازدياد انرژى، تقويت سيستم ايمنى، تقويت حافظه و رفع افسردگى شده و نوشيدن آن را به همه توصيه مي کنيم.


 فوائد شيردهي براي سلامت قلب و مغز مادران 

 کارشناسان در بررسي‌هاي خود دريافتند: شير دادن به نوزاد باعث مي‌شود تا مادران از خطر سکته قلبي و مغزي در امان باشند.محققان بيان کردند، شير مادر نه تنها براي سلامت نوزاد مفيد است بلکه شير دادن به نوزاد مي‌تواند به مادران کمک کند کمتر در معرض سکته قلبي و مغزي باشند. علاوه بر اين، خطر بيماري قلبي و سکته مغزي مادران با افزايش مدت زمان شيردهي کاهش پيدا مي‌کند.

محققان در بررسي‌هاي پيشين به تاثير کوتاه مدت شيردهي بر کاهش فشار خون، کلسترول و پايين آمدن وزن پي برده بودند. هر چند به گفته محققان انگليسي تاثير بلند مدت شير دهي بر سلامت قلبي-عروقي مادر مورد بررسي دقيق قرار نگرفته بود.

در اين بررسي اطلاعات مربوط به 289 هزار و 573 مادر چيني که در شروع مطالعه به بيماري قلبي-عروقي مبتلا نبوده و صاحب فرزند بودند، مورد مطالعه قرار گرفت. همچنين اين زنان در مدت هشت سال به لحاظ خطر ابتلا به بيماري قلبي و سکته مغزي تحت کنترل قرار گرفتند.

به گزارش ايسنا به نقل از مديکال نيوز تودي، محققان انگليسي دريافتند: زناني که فرزندانشان را با شير تغذيه کرده‌ در مقايسه با مادراني که از اين کار خودداري کرده‌اند به ترتيب نه و هشت درصد کمتر در معرض ابتلا به بيماري قلبي و سکته مغزي بوده‌اند.


 خبرپزشكي 

 ژن‌هاي سرکش عامل برخي از موارد ابتلا به اي ال اس

مطالعات جديد نشان مي‌دهد جهش‌هاي ژنتيکي عامل 17 درصد موارد ابتلا به ALS در افرادي است که سابقه خانوادگي اين بيماري را ندارند.به گزارش ايرنا از مديکال ساينس، بيماري ALS در افراد يا سابقه خانوادگي دارد و يا به صورت تک‌گير(sporadic) در يکي از افراد خانواده ديده مي‌شود. طبق اين مطالعه حدود 90 درصد مبتلايان به ALS هيچ سابقه خانوادگي ندارند.

محققان دانشگاه يوتا 87 بيمار مبتلا به ALS که سابقه خانوادگي اين بيماري را نداشتند و 324 فرد سالم را از نظر ژنتيکي بررسي کردند. نتايج نشان مي‌دهد گستره ژني مضر و نادر در بيماران مبتلا به ALS چهار برابر افراد سالم است.اين مطالعه نقش عوامل ژنتيکي را بيش از پيش در اين بيماري نشان مي‌دهد و محققان احتمال مي‌دهند افراد مبتلا به ALS تک‌گير، داراي يک مولفه ژنتيکي مشترک باشند. اين مطالعه نيازمند تحقيقات بيشتر است.

بيماري ALS (اسکلروز آميوتروفيک جانبي) که بيماري لوگرينگ نيز ناميده مي شود، يک بيماري عصبي پيشرونده است که سبب زوال تدريجي سلول هاي عصبي مي شود و توانايي حرکتي بيمار را سلب مي کند. در ALS بيمار به مرور زمان توانايي مکالمه را از دست مي دهد و به دليل ضعف عضلات، تنفس نيز به شواري انجام مي شود.

سالانه حدود شش هزار و 400 آمريکايي با اين بيماري تشخيص داده مي شوند.


 خبرهاازعالم علم 

 محققان سوئيسي مي گويند؛

افزايش ريسک بيماري قلبي و ديابت با سروصداي ترافيک

سروصداي ناشي از اتومبيل ها موجب افزايش ريسک ابتلا به بيماري هاي قلبي-عروقي و ديابت مي شود.به گزارش مهر، دليل تاثير سروصداي ناشي از وسايل نقليه بر سلامت افراد از بسياري از جهات همچنان بدون توضيح باقي مانده است. از سال 2014، کنسرسيوم بين رشته اي سوئيس در حال مطالعه تاثيرات بلندمدت و کوتاه مدت سروصداي ناشي از ترافيک بر جمعيت سوئيس است.

نتايج منتشرشده نشان مي دهد سروصداي ناشي از هواپيما، ترافيک ريلي و جاده اي در سوئيس تاثيرات بدي بر سلامت دارد. در مورد مرگ و مير ناشي از بيماري قلبي-عروقي، آشکارترين ارتباط در ارتباط با سروصداي جاده اي يافت شد.محققان دريافتند به ازاي افزايش هر 10 دسي بل سروصداي جاده اي در خانه، خطر مرگ ناشي از انفارکتوس قلبي 4 درصد افزايش مي يابد. همچنين ريسک فشارخون بالا و نارسايي قلبي هم با توجه به سروصداي وسايل نقليه افزايش مي يابد.

مارتين روزلي، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه بازل سوئيس، در اين باره مي گويد: «اصلي ترين مشکل مربوط به سروصداي شب است که باعث اختلال در خواب مي شود.»

علاوه بر بيماري هاي قلبي-عروقي، سروصداي ترافيکي ريسک ابتلا به ديابت را نيز افزايش مي دهد. اين مشکل با بررسي 2631 فرد که در معرض درجات مختلف آلودگي صوتي قرار گرفته بودند، انجام شد.نيکول پروبست-هنچ، عضو ديگر تيم تحقيق، دو مکانيسم را عامل بروز ديابت عنوان مي کند: «از يک سو، ترشح مداوم هورمون هاي استرس بر متابوليسم انسولين تاثير مي گذارد. از سوي ديگر، مشکلات خواب در بلندمدت تاثير منفي بر متابوليسم دارند.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي