جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5585

کميته فني اوپک و غيراوپک:
بازار نفت در مسير صحيحي گام برمي‌دارد

رئيس سازمان ملي استاندارد:
بنزين‌هاي وارداتي مطابق استاندارد ملي ايران است

مديرعامل شرکت پايانه‎هاي نفتي ايران اعلام کرد؛
امکان صادرات روزانه حدود 8 ميليون بشکه نفت از پايانه خارک


معادلات انرژي


يادداشت


يادداشت


 کميته فني اوپک و غيراوپک:
 بازار نفت در مسير صحيحي گام برمي‌دارد 

 
کميته نظارت کننده بر توافق کاهش توليد کشورهاي عضو غيرعضو اوپک اعلام کرد عوامل بنيادين بازار نفت بهبود يافته اند و بازار نفت در مسير صحيحي حرکت مي‌کند.

به گزارش ايسنا، اين کميته در بيانيه اي که از سوي اوپک انتشار يافت، اعلام کرد تحولات اخير بازار را زيرنظر دارد و ابراز اطمينان کرد که بازار نفت در مسير صحيحي حرکت مي‌کند.

اين کميته که متشکل از وزيران کشورهاي کويت، روسيه، ونزوئلا، الجزيره و عمان است، اعلام کرد 24 ژوييه در سن پترزبورگ روسيه نشست خواهد داشت. به گفته مقامات نفتي، اين کميته از اختيار براي توصيه به کاهش بيشتر توليد يا ساير تغييرات در توافق کاهش توليد برخوردار است.

تحت توافق کاهش توليد که تا پايان مارس سال 2018 تمديد شده است، اوپک 1.2 ميليون بشکه در روز و 10 کشور خارج از اين سازمان که در راس آنها روسيه قرار دارد، 558 هزار بشکه در روز از توليدشان را کاهش خواهند داد.

بيژن زنگنه، وزير نفت ايران روز چهارشنبه گفت: وزيران اوپک با در نظر گرفتن وضعيت بازار نفت، درباره کاهش بيشتر توليد مذاکراتي داشته‌اند اما برخي از اعضاي اين سازمان تاکيد کرده‌اند که تمديد اخير توافق کاهش توليد به زمان نياز دارد تا موثر واقع شود.

خالد الفالح، وزير انرژي عربستان سعودي و الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه که بزرگترين توليدکنندگان در ميان مشارکت کنندگان در توافق کاهش توليد هستند، در روزهاي اخير اظهار کرده‌اند که نياز به تغيير توافق کاهش توليد نمي‌بينند و انتظار دارند کاهش سطح ذخاير نفت ظرف سه تا چهار ماه آينده تسريع شود.

به گفته توليدکنندگان مشارکت کننده در اين توافق، هدف اين توافق رساندن سطح ذخاير نفت OECD به متوسط سطح 5 ساله است. در گزارش ماهانه اوپک از بازار نفت که اوايل ماه جاري منتشر شد، برآورد شده است که ذخاير تجاري OECD در آوريل براي سومين ماه متوالي کاهش پيدا کرده و 251 ميليون بشکه بالاي متوسط 5 ساله بوده است.

کميته فني اعلام کرده است که پايبندي کشورهاي عضو غيرعضو اوپک به توافق کاهش توليد در ماه مه به 106 درصد رسيد که بالاترين حد از زمان آغاز اجراي اين توافق در ژانويه بوده است.

در حالي که همه اعضا توليدشان را طبق سهميه تعيين شده کاهش نداده اند، سايرين به خصوص عربستان سعودي از کاهش توليد تعيين شده فراتر رفته و عدم پايبندي اين دسته از توليدکنندگان را جبران کرده اند.

طبق جديدترين نظرسنجي "اس اند پي گلوبال پلاتس اوپک"، عربستان سعودي در پنج ماه نخست اجراي توافق، 110 هزار بشکه در روز بيش از ميزان تعيين شده توليدش را کاهش داده است.

آمريکايي‌ها مقصر اصلي افت قيمت نفت هستند

کارشناسان بازار نفت در تازه‌ترين تحليل‌هاي خود اعلام کردند که پافشاري شرکت‌هاي آمريکايي بر افزايش بي‌رويه توليد، مهمترين عامل در استمرار افت قيمت نفت در هفته‌هاي اخير است.

به گزارش خبرگزاري رويترز، انتشار گزارش شرکت خدمات حفاري بيکر هيوز مبني بر افزايش شمار دکل‌هاي حفاري نفت در آمريکا سبب شد در معاملات ديروز (جمعه، دوم خردادماه) بار ديگر قيمت نفت آسيب ببيند.

جيمز ويليامز، رئيس مؤسسه آمريکايي دبليو تي آر جي، گفت: افزايش شمار دکل‌هاي حفاري آمريکا در اين هفته، بازتاب دهنده تصميم‌هايي است که چند ماه پيش و در زمان افزايش قيمت نفت اتخاذ شده بود.

وي پيش بيني کرد که افت کنوني قيمت نفت سبب مي‌شود که در يک يا دو ماه آينده، شمار دکل‌هاي حفاري در آمريکا رو به کاهش بگذارد.

افزايش توليد نفت آمريکا از يک سو و رشد توليد نيجريه و ليبي، دو عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) که از توافق کاهش توليد نفت اين سازمان معاف شده اند، سبب شده است تلاش‌هاي اخير اوپک براي کاهش عرضه و پايان دادن به ذخيره سازي بيش از حد نفت در بازارهاي جهاني، با چالش رو‌به‌رو شود.

به دليل افزايش فعاليت توليدکنندگان نفت شيل، توليد نفت آمريکا در يک سال گذشته با بيش از 10 درصد افزايش به 9 ميليون و 350 هزار بشکه در روز رسيده است.

کارشناسان مؤسسه سنکس سکيوريتيز در گزارشي اعلام کردند: افزايش توليد نفت آمريکا همچنان بازار را دچار تنش مي کند و شواهد روز افزون نشان مي دهند که ارتقاي بهره‌وري و فناوري سبب شده است توليد نفت شيل، در قيمت زير 40 دلار نيز سودآور باشد.


 رئيس سازمان ملي استاندارد:
 بنزين‌هاي وارداتي مطابق استاندارد ملي ايران است 

 پيروز بخت گفت: از 36 محموله بنزيني که در سال 95 وارد کشور شده بود بعد از آزمايش و تست هايي که ما انجام داديم 12 محموله غير استاندارد تشخيص داده شد که همگي مرجوع شدند.نيره سادات پيروز بخت رئيس سازمان ملي استاندارد ايران در گفت و گو با ايلنا با اشاره به انطباق بنزين وارداتي ايران با استانداردهاي ملي کشور اظهار داشت: ما تمامي کالاهايي را که وارد کشور مي شود آزمايش مي کنيم که با استانداردهاي تعريف شده در ايران مطابقت دارد يا خير، پس از آن مجوز ترخيص از گمرک صادر مي شود در غير اين صورت از گمرک وارد کشور نمي شود. يعني در صورت استاندارد نبودن علي الاصول کالا وارد کشور نمي شود.

وي تصريح کرد: از محموله هايي که وارد کشور مي شود قبل از بازرسي ها درگمرک و آزمايش هاي اوليه ممکن است برخي غير استاندارد باشند که مرجوع مي شوند بنابراين اينکه گفته شود بنزين غير استاندارد وارد چرخه توزيع بنزين کشور شده، صحت ندارد.پيروز بخت يادآور شد: از 36 محموله بنزيني که در سال 95 وارد کشور شده بود بعد از آزمايش و تست هايي که ما انجام داديم 12 محموله غير استاندارد تشخيص داده شد که همگي مرجوع شدند.

وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر آنچه ملاک سنجش بنزين هاي وارداتي است مطابقت با استانداردهاي ملي ايران است به اين معنا که ملاک ما يورو 4 و يا 5 بودن نيست زيرا ممکن است بخواهيم اين استاندارد را به بيش از آنچه دردنيا استاندارد است ارتقا دهيم.رئيس سازمان ملي استاندارد ايران افزود: ممکن است با توجه به آلودگي هواي کشور ما نياز داشته باشيم استانداردهاي خود را از يورو 4 به يورو 5 و يا بالاتر ارتقا دهيم بنا بر اين بايد استانداردهاي سختگيرانه تري را لحاظ کنيم و در اين خصوص با سازمان حفاظت محيط زيست و وزارت نفت هماهنگيم.


 مديرعامل شرکت پايانه‎هاي نفتي ايران اعلام کرد؛
 امکان صادرات روزانه حدود 8 ميليون بشکه نفت از پايانه خارک  

 مديرعامل شرکت پايانه‎هاي نفتي ايران گفت: با تلاش کارکنان و فعالسازي چهار اسکله، تعداد اسکله‎هاي آماده براي پهلوگيري نفتکش‎ها در خارک به 9 اسکله افزايش يافته است.

به گزارش وزارت نفت، سيد پيروز موسوي، مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران گفت: حدود 95 درصد صادرات نفت خام کشور از اسکله‌هاي شرقي و غربي پايانه نفتي خارک انجام مي‌شود و خوشبختانه با تلاش کارکنان و فعالسازي چهار اسکله، تعداد اسکله‌هاي آماده براي پهلوگيري نفتکش‌ها در خارک به 9 اسکله افزايش يافته است.

وي گفت: از ميان شرکت‌هاي اروپايي، تاکنون شرکت فرانسوي توتال بيشترين نفتکش تحت اجاره خود را براي دريافت نفت به پايانه خارک اعزام کرده است؛ همچنين 70 تا 75 درصد نفت ايران به ويژه به سوي مقاصد آسيايي توسط ناوگان شرکت ملي نفتکش صادر شده است.موسوي با اشاره به افزايش رفت و آمد کشتي‌هاي نفتکش خارجي در پايانه‌هاي نفتي ايران در دوران پسابرجام، گفت: تاکنون شرکت‌هايي همچون توتال، اني ايتاليا، لوک‌اويل روسيه، شرکت‌هاي يوناني، بلاروس، نروژ و ... با ارسال نفتکش اقدام به بارگيري نفت خام صادراتي ايران در پايانه خارک کرده‌اند.

بر اساس اين گزارش، 240 ميليون بشکه نفت سبک ايران در سال 95 از پايانه خارک صادر شده است.موسوي همچنين در نشستي که با هدف بررسي فني پروژه رفع آبشستگي خطوط لوله صادراتي نفت خام کشور در جزيره خارک برگزار شد، بر ضرورت تکميل اين پروژه در حدفاصل بندر گناوه-جزيره خارک با توجه به ضرورت شتاب‌دهي به توسعه و بهبود زيرساخت‌هاي صادراتي نفت خام کشور تاکيدکرد.

وي يادآور شد: هرچند براي رفع آبشستگي‌هاي خطوط لوله زير دريايي نيز فعاليت‌هايي همچون تزريق سيمان داشتيم و 300 نقطه بحراني را ايمن کرديم، اما تکميل اين پروژه به منظور نوسازي و بهسازي زيرساخت‌هاي صادراتي و در مسير تحقق اهداف راهبردي صنعت نفت ضرورت دارد.

اين مقام مسئول به نوسازي و بازسازي اسکله و تجهيزات پايانه خارک اشاره کرد و افزود: هم‌اکنون غول‌پيکرترين کشتي‌هاي نفتکش جهان (سوپر تانکرهاي VLCC) امکان پهلوگيري در اسکله آذرپاد را دارند.به گفته موسوي، در انجام عمليات کشتي به کشتي توسط متخصصان داخلي هم رکوردهايي به ثبت رسيده به طوري‌که سال گذشته در طول 6 ماه 26 عمليات کشتي به کشتي براي صادرات ميعانات گازي اجرايي شده است.


 معادلات انرژي 

 مجتمع‌هاي پتروشيمي پاک از پرداخت ماليات معاف مي‌شوند

مجتمع‌هاي پتروشيمي در صورتي که آلايندگي خود را کاهش دهند از معافيت‌هاي مالياتي برخوردار مي‌شوند.

به گزارش شانا، سعيد متصدي، معاون محيط زيست انساني سازمان حفاظت محيط زيست درباره بازنگري دستورعمل اجرايي پرداخت عوارض آلايندگي مجتمع هاي پتروشيمي اظهار کرد: سازمان محيط زيست ميزان آلايندگي واحدهاي پتروشيمي را براساس دستورعمل تدوين شده اندازه گيري و بررسي کرده و در صورت کاهش آلايندگي واحدها، مجتمع پتروشيمي از پرداخت ماليات معاف مي شود.

وي با بيان اين که واحدها و مجتمع هاي پتروشيمي اصولا آلايندگي هايي دارند، گفت: اين شرکت‌ها يا بايد آلايندگي خود را کاهش دهند و يا ماليات پرداخت کنند که اميدواريم به تدريج شاهد کاهش آلايندگي مجتمع هاي پتروشيمي و حرکت به سوي تحقق هواي پاک باشيم.

متصدي تصريح کرد: طرح ها و مجتمع هاي پتروشيمي مي توانند با توجه به نوع فعاليت‌هايشان در حمايت از محيط زيست نقش آفرين باشند.

معاون سازمان محيط زيست از آمادگي اين سازمان براي گسترش همکاري‌ها با طرح‌ها و مجتمع هاي پتروشيمي براي صيانت از محيط زيست خبر داد و گفت: هر يک از واحدهاي پتروشيمي که برنامه کاهش آلايندگي خود را در يک بازه زماني مشخص به ما اعلام کند از حمايت و همکاري سازمان محيط زيست برخوردار خواهد شد.

مديريت شبکه گاز کشور تقويت مي‌شود

بهره‌بردار ي از خط لوله انتقال گاز قوشه- دامغان- کياسر- ساري- نکا سبب مي شود مشکل ضعف شبکه گاز شمال کشور به طور کامل رفع شود و تکميل اين پروژه سبب تقويت مديريت شبکه گاز کشور خواهد شد.

به گزارش ايسنا، مهدي جمشيدي دانا، مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران گفت: با وجود ضعف‌هاي موجود و قطع گاز ترکمنستان، در زمستان گذشته به هيچ عنوان کمبود گاز در شمال کشور نداشتيم و هر ميزان گاز که نياز بود، در ايستگاه رشت وجود داشت.

وي افزود: گاز از جنوب به مرکز کشور و از طريق خط لوله 48 اينچ پارچين از طريق دو مسير به سمت خراسان و گلستان منتقل مي‌شد؛ از سوي ديگر، از طريق ايستگاه ساوه و پس از آن ايستگاه رشت، گاز از مرکز به سمت مازندران انتقال داده مي‌شد.

مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران تاکيد کرد: اتفاق بزرگي که زمستان پارسال رخ داد، اين بود که با وجود قطع صادرات گاز از سوي ترکمنستان، خوشبختانه توانستيم با مديريت شبکه و اعمال محدوديت‌هاي کوتاه مدت، گاز مورد نياز بخش خانگي را به طور کامل تامين کنيم.

جمشيد دانا تصريح کرد: با بهره‌برداري از دو قسمت خط لوله ششم سراسري توانستيم شبکه غرب کشور را نيز پايدار کنيم.

وي ادامه داد: از خط لوله 56 اينچ ششم سراسري حدفاصل بيستون تا دهگلان به طول 120 کيلومتر به عنوان خط ذخيره استفاده کرديم و زماني که مصرف گاز افزايش مي‌يافت، اين مسير را باز کرده و گاز ذخيره شده را به شبکه تزريق مي‌کرديم و زماني هم که هوا گرم بود، گاز در آن خط لوله ذخيره مي‌ماند، ضمن اين که خط لوله انتقال گاز 48 اينچ چارمله- نفت شهر نيز در بالانس مثبت اين شبکه بسيار کمک کرد.

مدير ديسپچينگ شرکت ملي گاز ايران همچنين درباره عبور بي دغدغه از زمستان امسال نيز گفت: اميدوارم با تمهيداتي که انديشيده شده، از جمله تکميل خط ششم سراسري تا پايان تابستان و افزايش روزانه 90 ميليون مترمکعبي ظرفيت توليد گاز پارس جنوبي، بتوانيم همچون پارسال شبکه شمال و غرب کشور را به خوبي مديريت کنيم.

جمشيدي دانا با تاکيد بر اين‌که بايد با هماهنگي ميان تمام زيرمجموعه‌هاي شرکت ملي گاز ايران، افزايش توليد پارس جنوبي را با بهره گيري از شبکه موجود و زيرساخت‌هاي ساخته شده به طور حداکثري به مراکز هدف برسانيم، افزود: افزون بر اين، بايد تغييراتي در تعدادي از ايستگاه‌ها اعمال شود تا بتوانيم گاز بيشتري را منتقل کنيم که اميدواريم بهره‌برداري از ايستگاه تقويت فشار گاز فراشبند 10 بتواند در انتقال گاز بيشتر کمک کند.

نخستين محموله بوتان فازهاي 17و 18پارس جنوبي صادر مي‌شود

مجري فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي گفت: نخستين محموله بوتان فازهاي 17و 18 آماده بارگيري و صادرات در ماه جاري مي‎شود.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، محمدرضا چليپا با اشاره به تکميل زنجيره ارزش اين 2 فاز گفت: باتوجه به راه اندازي مخازن ذخيره سازي بوتان و پروپان، هم اکنون روزانه 2600 تن بوتان و پروپان توليد و در اين مخازن ذخيره سازي مي‌شود.

وي با بيان اين‌که همين ماه نخستين محموله LPG فازهاي 17 و 18 آماده بارگيري و صادرات مي‌شود، افزود: به اين ترتيب تمام فرآورده‌هاي توليدي اين پالايشگاه در چرخه ارزآوري قرار مي‌گيرد.

مجري فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي توليد تجمعي ميعانات گازي در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي را 19.5 ميليون بشکه عنوان کرد و گفت: خوشبختانه اين فاز با توليد بي‌وقفه اين محصول ضمن دستيابي به ارزآوري بالا از محل فروش، توانسته بخشي از نياز بازار داخلي و خارجي را تامين کند.

چليپا تصريح کرد: تاکنون در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي 21 ميليارد مترمکعب متان، 627 هزار تن اتان و 11هزار و 900 تن گوگرد توليد شده است.

وي عنوان کرد: به طور متوسط از سه ماه نخست سال 96، روزانه 2300 تن اتان در اين فازها توليد و به مجتمع‌هاي پتروشيمي صادر شده است.

چليپا به کاهش گازسوزي در فازهاي 17 و 18 پارس جنوبي اشاره کرد و گفت: باتوجه به فعاليت واحدهاي زيست محيطي در فرآيند فرآوري و بهره‌برداري از کمپرسور آف‌گس، گازسوزي در اين فازها به حداقل رسيده است.


 يادداشت 

 وقتي ضعف دانش فني و اطلاعات غيرموثق مبناي انتقاد از قراردادهاي نفتي است

يکي از ايرادهاي وارد شده به دولت يازدهم را «به سرانجام نرسيدن الگوي جديد قراردادهاي نفتي و جذب پايين سرمايه خارجي در صنعت نفت و گاز» دانسته‌اند.

الگوي جديد قراردادهاي نفتي روش پيشنهادي وزارت نفت براي ايجاد جذابيت بيشتر براي شرکت‌هاي تراز اول دنياست که سبب مشارکت در توسعه ميدان‌هاي هيدروکربني ايران و همچنين بهره‌مندي از دانش و فناوري روزآمد براي بالابردن ضريب بازيافت در طول زمان بهره برداري از ميدان‌ها خواهد شد. البته انتقال فناوري به شريک ايراني ازسوي پيمانکار خارجي نيز از اهداف ديگر اين مدل از قراردادهاست.

به عقيده بسياري از کارشناسان اگر اين مدل از قراردادها به درستي اجرا شود و نظارت و هدايت کارفرما با مکانيزم و برنامه اي مدون و هوشمندانه صورت گيرد مي تواند باعث ارتقا صنايع نفت و گاز ايران در 20 سال آينده شود.

اما اين‌که چرا پس از برجام، در عمل امضاي قرارداد به تا به امروز به طول انجاميد دلايل متعددي دارد که به عنوان مهمترين ان مي توان به سخت‌گيري‌ها و هياهوي سياسي و رسانه اي مخالفان اجراي الگوي جديد قراردادهاي نفتي اشاره کرد. عده‌اي آن را به انتخابات آمريکا نسبت دادند و معتقد بودند که پس از انتخاب شدن دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهوري آمريکا و سياست‌هاي ضد ايراني وي اندکي روند مذاکرات با ترديدهايي همراه شده است.

اما پيروزي حسن روحاني در انتخابات رياست جمهوري ايران بار ديگر چرخ مذاکرات با شرکتهاي معتبر بين المللي را با سرعت بيشتري به گردش درآورد. به موازات اين‌ها، نظارت دقيق کارشناسان نفتي بر روي بندهاي فني پيشنهادي شرکتهايي همچون توتال و مرسک نيز در دستور کار بود. طبيعي است که بررسي کوتاه‌مدت برنامه اي که قرار است در طول بيست سال انجام شود؛ از دقت مناسبي برخوردار نخواهد بود و لذا کارشناسان فني نهايت تلاش خود را براي بررسي همه ابعاد پيشنهادات فني به عمل آوردند.

از سويي در آستانه امضاي قرارداد با شرکت توتال جهت توسعه فاز 11 پارس جنوبي نمايندگان مخالف دولت در مجلس شوراي اسلامي همه تلاش خود را براي توقف و يا کند کردن روند پيشرفت امضاي اولين قرارداد انجام داده‌اند.

يکي از نمايندگان دوره‌ قبل مجلس تحت لواي يک سازمان مردم‌نهاد (NGO) با ارسال نامه اي به معاون اول رئيس‌جمهوري خواستار توقف روند امضاي قرارداد با توتال گرديد. اين نماينده با اشاره به لزوم امضاي سند محرمانگي توسط شرکتهاي خارجي از بيم سوء استفاده آنها از اطلاعات محرمانه ميدان‎هاي ايران اظهار نگراني کرده است.

فارغ از گفته اين نماينده‌ سابق، يک سؤال مهم وجود دارد و آن اين که «کدام دسته از اطلاعات تا اين حد محرمانه است»؟ آيا مواردي مانند تراوايي و تخلخل مخزن، فشار اوليه و فشار فعلي، ابعاد جغرافيايي فاز 11 يا وضع و عمق لايه‌ها مي‌تواند شامل اطلاعات محرمانه باشد؟

شرکت توتال پيش تر فازهاي 2 و 3 پارس جنوبي را توسعه داده و برنامه حفاري و بسياري از اطلاعات به‌دست آمده توسط آن شرکت چراغ راه شرکت‌هاي توسعه دهنده بعدي بوده است. اين شرکت سپس به گنبد شمالي (همان بخش قطري پارس جنوبي) رفت و به توسعه يکي از بلوک‌هاي گازي پرداخت.

اکنون سؤال اين است که چه اطلاعاتي در اختيار شرکت ملي نفت ايران است که براي شرکت توتال نامکشوف بوده و يا از آن «بي‌اطلاع» است؟

بايد به اين نکته توجه داشت که اطلاعات توتال در مورد مشخصات و شرايط فني پارس جنوبي اگر از ايران بيشتر نباشد بدون شک کمتر نيست. آن روزها وقتي توتال پس از توسعه فاز 2 و 3 به سمت قطر رفت و قراردادي را با آن کشور امضا کرد، همه از خيانت توتال و انتقال اطلاعات به قطر گفتند. اما امروز که بر عکس اين اتفاق رخ داده است چرا کسي مدعي انتقال اطلاعات قطر براي توسعه بهتر فاز 11 نيست؟ چرا به جاي «خوشامدگويي»، اقدام به «بهانه تراشي» و «سنگ اندازي» مي‌شود؟ در يک کلام اينکه با استناد به کدامين دانش فني و اطلاعات موثق، مي‌توان شرکت توتال را متهم به خيانت در توسعه فاز 2 و 3 نمود؟

در عين حال يکي از نمايندگان کنوني استان اصفهان (و عضو کميسيون برنامه و بودجه) نيز در مصاحبه‌اي ياد کرده که «زنگنه طفره مي رود». وي معتقد است که ايران به ترکيه گاز مجاني مي دهد. اما همين نماينده هيچ نظر خاصي در مورد يک ميليارد دلاري که در سال 1388 به دولت ترکيه پرداخته شد؛ ارائه نداده است.

اين نماينده از اين حقيقت غافل است که به جاي استفاده از واژه «گاز مجاني» بهتر است از اين تعبير استفاده شود که «به ازاي پولي که از پيش گرفته شده، بايد گاز صادر شود». بايد به اين نماينده تحذير داد که کشور قطر 15 سال پيش همه فازهاي مرزي خود را توسعه داده و امروزه جايي در مجاورت مرز ايران براي توسعه و تخليه هرچه بيشتر مخزن وجود ندارد.

در مجموع شايد بتوان اينگونه اظهار کرد که يک مرجع و منبع نادقيق و اشتباه، اطلاعات و داده‌هاي غلطي را به‌طور مشترک در اختيار اين دو شخص قرار داده؛ گو آنکه دست بر قضا سند محرمانگي نيز با توتال امضا شده است و شايد بهتر باشد که منتقدان الگوي جديد قراردادهاي نفتي از مشاوران بهتري براي دريافت اطلاعات خود استفاده کنند.

سعيد ساويز


 يادداشت 

 جزئيات يکپارچه‌سازي ميادين نفتي ياران شمالي و جنوبي

مدير عامل شرکت توسعه و مهندسي نفت جزئيات يکپارچه‌سازي ميادين نفتي ياران شمالي و ياران جنوبي را تشريح کرد.به گزارش ايسنا ،سيد نورالدين شهنازي‌زاده در مورد يکپارچه سازي ميادين نفتي ياران شمالي و ياران جنوبي توضيح داد: در مورد پروژه ميدان نفتي ياران اين سياست دنبال مي‌شود که اين دو ميدان يکپارچه شوند و طرح توسعه اين دو ميدان به صورت مشترک انجام شود تا توليد از اين ميادين با استفاده از روش‌هاي IOR و EOR و تلمبه‌هاي درون چاهي در دراز مدت حفظ شود.

وي با اشاره به امضاي قرارداد HOA با شرکت صنعت نفت و گاز پرشيا براي يکپارچه سازي ياران شمالي و ياران جنوبي گفت: براي تکميل اين قرارداد، توسعه ياران شمالي و ياران جنوبي در قالب يک ميدان در قالب يک الحاقيه انجام مي شود.به گفته شهنازي زاده، اين اقدام به زودي انجام خواهد شد و در حال آماده کردن مقدمات کار هستيم تا پس از آنکه در شرکت ملي نفت ايران تصويب شد فرآيند کار در قالب يک الحاقيه HOA آغاز شود و متعاقبا بحث قرارداد پيگيري شود تا بعد از اينکه مجوزهاي لازم گرفته شد انعقاد قرارداد ياران شمالي و جنوبي با شرکت صنعت نفت و گاز پرشيا صورت گيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي