جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5585


زندگي در تهران از رويا تا واقعيت


خبرها


ميز خبر


 زندگي در تهران از رويا تا واقعيت  

 
بيکاري در کشور و تمرکز خدمات در شهرها به ويژه در تهران باعث شده تا بسياري از افرادي که در روستاها و مناطق ديگر کشور فعاليت داشتند براي رسيدن به آينده‌اي روشن تر راهي اين شهر شوند

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ تمرکز خدمات و امکانات شهري در شهرهاي بزرگي مانند تهران زمينه خالي شدن روستاها را فراهم کرده و اين روزها بيش از گذشته شاهد حضور افراد از شهرها و شهرستان هاي کشور در اين شهر شلوغ هستيم.

روش هاي زندگي و مخارج در هر شهري بسته به نوع امکانات و تجهيزات موجود متفاوت است خيلي ها به اميد بهبود شرايط خود وارد شهرهاي بزرگ مي شوند اما عدم آشنايي با روش هاي زندگي و خو گرفتن ديرهنگام مشکلات زيادي را براي همه ايجاد مي کند.

مدتي است که بحث مسافرکش هاي پلاک شهرستاني در شهر تهران داغ شده است،بحثي که از اعتراض مردم و رانندگان تاکسي شروع و به اعتراض اعضاي شوراي شهر به صحن شورا کشيده شد.

اين موضوع تبعيض آميز نيست بلکه از خطرات احتمالي که اين شهر و همچنين اين افراد را تهديد مي کند سخن مي گوييم.

سالهاست که موج بيکاري در کشور افزايش يافته و همين موضوع دليلي شده تا عده اي براي کسب درآمد روستا و شهر خود را رها کرده و به تهران، پايتخت ايران بيايند. پايتختي که به دليل ازدحام جمعيت زندگي در آن هر روز سخت تر از روز قبل مي شود.

اما اين انتهاي داستان نيست شايد بتوان به طور قاطع گفت تغيير رويه زندگي آنهايي که روزي با کشاورزي هم روستاها را آباد نگاه مي داشتند و هم روزي مردم را تأمين مي کردند حالا بايد شاهد خالي شدن روستاها و شهرهاي کوچک باشيم که اين به نوبه خود خطري بزرگ و بالقوه است.

ضمن اينکه برخي از اين افراد با تبديل سرمايه خود به يک خودرو براي مسافرکشي و از دست دادن خانه شان تمام زندگيشان را به کلان شهري مي آورند که هزينه زندگي در آن سر به فلک کشيده و با کمي لغزش مي تواند سرنوشت و کاخ آرزوهايشان را به گوشه خيابان ها بکشاند.

اين موضوع نه تنها خطرناک براي اين افراد است بلکه بايد زنگ خطري براي مسئولان باشد که توجه به اين قشر و روستاها را به شدت مي طلبد.

امروزه موضوع مسافرکشي با پلاک شهرستاني مشکلات زيادي را براي سيستم حمل و نقل به وجود آورده اند که حل آن بدون شک به همکاري همه دستگاه ها و نهادها از جمله پليس راهور، نيروي انتظامي و شهرداري تهران نياز دارد.

طي چند سال گذشته حضور خودروهاي شخصي در پايتخت، بر فعاليت تاکسي هاي تهران اثرات مخرب زيادي گذاشته به گونه اي که عده اي از رانندگان تاکسي اعتراض خود را با تجمع در مقابل شهرداري تهران ابراز داشتند.

دي ماه سال گذشته بود که مهدي چمران رئيس شوراي شهر تهران در سيصد و چهاردهمين جلسه شورا در روند بررسي وضعيت ترافيک پايتخت و فعاليت مسافرکش هاي پلاک شهرستان در تهران، گفت: تعدادي از مسافرکش هاي پلاک شهرستاني شب ها در خودروي خود مي خوابند و براي خود نيز پاتق هايي در سطح شهر ايجاد کرده اند به همين دليل تا دير نشده بايد با اين معضل برخورد شود.

وي افزود: مسافرکش هاي پلاک شهرستاني مثل دستفروشان شهرستاني با اتومبيل به تهران مي آيند و براي شهر ايجاد دردسر مي کنند. به تازگي نيز پاتوق هاي کنار خياباني براي آنان تشکيل شده که بر مشکلات اين بخش مي افزايد.چمران با اشاره به اينکه مسافرکش هاي پلاک شهرستاني دسته جمعي به تهران مي آيند و روزها به مسافرکشي مي پردازند، تصريح کرد: اين وسايل نقليه علاوه بر مسائل امنيتي، ترافيک شديد را نيز به وجود مي آورند. از همين رو تاکيد مي کنم تا اين معضل در ابتداي راه است بايد براي آن فکري کنيم.

رئيس پليس راهور تهران با بيان اينکه برابر قانون بين خودروهاي پلاک تهران و شهرستان تفاوتي وجود ندارد، بيان کرد: مسئله شهرستاني بودن خودروهاي مسافرکش شخصي نيست بلکه بر اساس تمهيدات انتظامي، بسياري از حوادث ناگوار و جرايم از مسير سوار شدن افراد به خودروهاي عبوري و شخصي رقم مي خورد و اين مسئله اي است که سبب شده پليس در برخورد با مسافرکش هاي شخصي برخورد قاطع قانوني داشته باشد.

اسماعيل دوستي نايب رئيس کميسيون حمل و نقل و عمران شوراي اسلامي شهر تهران با اشاره به فعاليت مسافرکش هاي پلاک شهرستاني، گفت: در حال حاضر تعدادي خودروهاي پلاک شهرستاني در سطح شهر مسافرکشي مي‌کنند که اين موضوع بايد توسط پليس راهور ساماندهي شود.

وي به موضوع اختلاف ميان رانندگان تاکسي شخصي و سازمان تاکسيراني اشاره کرد و گفت: پليس راهور بايد در خصوص پلاک‌هاي شهرستاني يک تصميم جدي بگيرد.

*فعاليت مسافربرهاي شخصي، غيرقانوني است

اقبال شاکري رئيس کميته عمران شوراي اسلامي شهر تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با بيان اينکه فعاليت تمام مسافربرهاي شخصي در مجاري و خطوط شهر تهران غيرقانوني است، گفت: در خصوص اين موضوع مصوبه‌اي در کميسيون حمل‌ونقل و عمران شورا به تصويب رسيده است.

وي با بيان اينکه حمل‌ونقل مسافر صرفا در حيطه شرکت‌هايي تحت ساماندهي سازمان تاکسيراني شهرداري تهران است، افزود: تمام کساني که مايلند در حمل‌ونقل مسافري سطح شهر تهران فعاليت کنند، بايد عضو يکي از اين شرکت‌ها شوند.

رئيس کميته عمران شوراي شهر تهران با تأکيد بر اين که مسافربرهاي شخصي که در مجاري و خطوط شهري فعاليت مي‌کنند، همگي غيرقانوني هستند، تصريح کرد: شرکت‌هاي زير نظر سازمان تاکسيراني شهرداري تهران همه احراز صلاحيت شدند و براي رانندگاني که در اين خصوص فعاليت مي‌کنند، ضابطه قرار داده‌اند.

شاکري با بيان اين که سازمان تاکسيراني شهرداري تهران نظارت داخلي بر رانندگان را انجام مي‌دهد، يادآور شد: سازمان تاکسيراني شهرداري تهران بايد با همکاري راهور و ساير دستگاه‌هاي متولي اعمال قانون کند.


 خبرها 

 کاهش مصرف شيشه در کشور

پرويز افشار درنشست خبري به مناسبت سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر به سوالات خبرنگاران درباره دستاوردهاي ستاد مبارزه با مواد مخدر پاسخ داد.

به گزارش مهر، دکتر پرويز افشار با تبريک فرارسيدن عيد سعيد فطر گفت: امروز سالروز جهاني مبارزه با مواد مخدر است و عملکرد همه دستگاه‌ها بايد مورد ارزيابي قرار گيرد.

سخنگوي ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: تعدادي از استان‌ها به عنوان محل امحا درنظر گرفته شده و در مجموع 160 تن مواد و ادوات استعمال امحا خواهد داشت.

آمار رسمي معتادان در کشور: 2 ميليون و 802 هزار نفر

رئيس کار گروه کاهش تقاضاي ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره آخرين آمار شيوع و وضعيت اعتياد در کشور گفت: تا پيش از اين، آخرين آمارها مربوط به سال 90 بود که بر اساس آن يک ميليون و 325 هزار نفر را در بر مي‌گرفت. از همين رو ستاد با توجه به تغيير الگوي مصرف و تغيير جنسيت مصرف‌کنندگان مواد، آمارها را به روز رساني کرد.

وي با بيان اينکه در سال 90 چندين طرح براي شيوع شناسي انجام شده که يکي از آنها پيمايش خانه‌به‌خانه بود، گفت: سي هزار نفر به صورت تصادفي مورد نمونه‌برداري واقع شده بودند که افراد بين 15 تا 65 ساله‌ را شامل مي‌شد.

وي با بيان اينکه امسال اين آمارگيري با حجم نمونه 60 هزار نفر در شهر و روستا دنبال شد و ميزان شيوع مصرف 5.3 محاسبه شد، گفت: اين آمارگيري بين افراد 15 تا 64 سال صورت گرفته و نشان مي‌دهد که 2 ميليون و 802 هزار نفر معتاد در کشور ما وجود دارند که همين رفم نشان مي‌دهد، رشد چنداني در مصرف موادمخدر نداشته‌ايم و با توجه به رشد جمعيت با کاهش هم روبه‌رو بوده‌ايم.

افشار با اشاره به تحقيق ديگري که در يک مرکز بهداشتي در استان کرمان انجام شد و عدد تقريبي 3 ميليون نفر معتاد در آن به دست آمد، گفت: بر اساس همين آمارها، وزارت بهداشت، بهزيستي و ستاد مبارزه با مواد مخدر با هم جلساتي برگزار کرده و با تجيع آمارها، آمار مصرف مستمر مواد در طول سال گذشته 2 ميليون و 808 هزار نفر محاسبه شد.

رشد 6.2 درصدي آمار فوتي سوءمصرف موادمخدر

سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به آمار فوتي‌هاي ناشي از مصرف مواد مخدر گفت: در سال 95 سه هزار و 190 نفر به دليل سوء مصرف مواد فوت کرده‌اند که با توجه به امار سال گذشته با رشد 6.2 درصدي رشد داشته است که از بين آنها، 343 نفر زن و 2 هزار و 847 نفر نيز مرد بوده‌اند. همچنين 1882 نفر از اين تعداد به دليل مسموميت حاد با مواد فوت کرده‌اند که بايد درباره سوء مصرف مواد به مصرف‌کنندگان اطلاع‌رساني کنيم.

وي با هشدار افزايش مرگ و مير به دليل مصرف مواد روان گردان‌ها گفت در زمينه استفاده از روان گردان او و مرگ و مير مصرف‌کننده گان با رشد 8 و 6 دهم درصدي رو به رو بوده‌ايم که اين رشد زنگ خطر استفاده از اين مواد را به صدا درآورده است؛ و جا دارد درباره سوء مصرف اين نواد به ويژه در ميان جوانان اطلاع‌رساني‌هاي ويژه انجام شود.


 ميز خبر 

 مدفون شدن 100 نفر بر اثر رانش زمين در چين

مقامات دولتي چين اعلام کردند که بر اثر بارندگي و رانش زمين در مناطق جنوب غربي اين کشور بيم آن مي رود که حداقل 100 نفر گير افتاده و يا زير زمين مدفون شده باشند.

به گزارش ايرنا، بارانهاي شديد و سيل آسا طي هفته اخير مناطق مختلف چين را فرا گرفته و حالا اخبار منتشر شده حاکيست بر اثر رانش زمين در منطقه سيچوان تعدادي از مردم اين نواحي که حدود يکصد نفر اعلام شده اند، به دام افتاده اند.

بر اين اساس اعلام شده که ريزش کوه و رانش زمين ساعت 6:00 صبح روز گذشته (به وقت محلي) در منطقه «شين مو» در استان سيچوان رخ داده که بر اثر آن 40 منزل مسکوني با ساکنان آن زير گل و لاي به دام افتاده اند.

گزارش حاکي است که نيروهاي امدادرساني به منطقه اعزام شده اند و جستجو براي يافتن قربانيان ادامه دارد و احتمال مي رود شمار تلفات افزايش يابد.

اين بخش از منطقه سيچوان به دليل قرار گرفتن در منطقه کوهستاني شرايط ويژه اي دارد و به خاطر بارش باران و سيل بسياري از راه هاي منتهي به اين منطقه مسدود شده است.

سازمان هواشناسي و اداره مهار سيل و پيشگيري از بلاياي طبيعي چين نيز طي روزهاي گذشته با اعلام وضعيت هشدار، نسبت به بارندگي هاي شديد هشدار داده بود.

گرمازدگي 35نفر و خسارت به نخيلات در ريگان کرمان

فرماندار شهرستان ريگان گفت : گرماي بالاي 50درجه طي روزهاي اخير موجب گرمازدگي 35نفر از مردم و همچنين خسارت به محصولات کشاورزي اين شهرستان بويژه نخيلات شده است .

امين باقري درگفت و گو با ايرنا افزود: طي دو روز متوالي گرماي حدود 56درجه اي در اين شهرستان 35نفر را به علت گرمازدگي شديد روانه مراکز درماني اين شهرستان کرده است .

وي بيان داشت :گرماي زياد علاوه بر مشکلاتي براي سلامت اهالي شهرستان موجب خسارت به محصول خرماي شهرستان شد به طوري که قرمزي شدن خوشه هاي نارس خرما در اين شهرستان را بدنبال داشته است .فرماندار ريگان با اشاره به اينکه گرماي بالاي 50درجه و افزايش توفانهاي شن و ريزگردها در شهرستان موجب ريزش 30درصدي محصول خرماي کشاورزان شده طوري که بيش از سه هزار تن از محصول خرما در اثر شدت گرما بر زمين ريخت و اين امر کشاورزان ريگاني را بسيار متضرر کرده است .

وي اضافه کرد:اين ميزان خسارت بيشتر به نخيلات و باغهاي روستاهاي چاه ملک ،دهرضا، علي آبادپشت وقسمتي از شهر ريگان که در مسير توفانهاي شديد شن وکويري شهرستان قرار دارند وارد گرديده است .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي