جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5585


واجبي که به حاشيه رانده شده

دکتر محمدي مدير كل كميته امداد گيلان:
جهيزيه و درمان و رفع معضلات مددجويان از صدقات مردمي تأمين مي‌شود


آگهي صفحه 3


آگهي صفحه 9


  واجبي که به حاشيه رانده شده 

 
به گزارش روزنامه آفرينش در خرم‌آباد، «زکات» مهمترين منبع مالي حکومت اسلامي و يکي از واجبات مالي و اقتصادي است که در اهميت آن همين بس که يکي از پايه‌هاي دين مبين اسلام به‌شمار مي‌رود و بعد از نماز بالاترين جايگاه را در دين اسلام دارد.

اما حقيقت آن است که اين واجب ديني آنطور که بايد در جامعه اسلامي جاري و ساري نيست و شايد بتوان گفت که حتي در برخي از موارد به حاشيه هم رانده شده، در حاليکه کلمه زکات 32 بار در قرآن به‌کار رفته که 26 مورد آن همراه با کلمه نماز آمده است.

لذا با توجه به اهميت موضوع و نقش زکات در زدودن فقر از جامعه بنا داريم که در اين گزارش به آسيب‌شناسي و بررسي چالش‌ها و موانع پيش روي پرداخت زکات در جامعه بپردازيم.

کشاورزاني که خودشان فقيرند

نورعلي گودرزي از مؤديان زکات لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: چند سالي است که در اثر خشکسالي و سرماي شديد، محصولات کشاورزي و باغات ما به شدت خسارت ديده و کشت و کارهاي ما از بين رفته است در نتيجه در حال حاضر امکان پرداخت زکات براي ما وجود ندارد، چون هر چه برداشت مي‌کنيم قوت لايموت است و چيزي براي بخشيدن به ديگران باقي نمي‌ماند.

وي افزود: بيمه هنوز هيچ مبلغي بابت خسارت به ما پرداخت نکرده و آنقدر شرايط اخذ تسهيلات بانکي هم دشوار است که عملاً دريافت وام براي ما غيرممکن شده است وگرنه در سالهاي گذشته که کشت و کارهاي ما رونق داشت و محصول خوبي برداشت مي‌کرديم، زکات مال خود را نيز پرداخت مي‌کرديم ولي الان براي ما امکان پذير نيست.

محمد گودرزي، از ديگر کشاورزان پرداخت کننده زکات و ساکن روستاي دره‌صيدي به خبرنگار روزنامه آفرينش گفت: از ساليان گذشته همواره پدر ما به پرداخت زکات پايبند بوده‌ که ما هم به تأسي از وي سالهاست که زکات خود را به عنوان يک فريضه الهي پرداخت مي‌کنيم.

وي به آثار مادي و معنوي زکات در زندگي خود اشاره کرد و افزود: پرداخت زکات نه تنها توشه‌اي براي آخرت انسان است بلکه برکات مادي زيادي را نيز براي انسان به ارمغان مي‌آورد؛ ما هر چه داريم اعم از نعمت سلامتي، رونق کشت و کار و افزايش محصول، همه از برکت همين پرداخت زکات است.

وي عنوان کرد: علت روي آوردن ما به بحث زکات، اعتقاد به اين فريضه الهي است که اين اعتقاد طي ساليان سال در بين خانواده ما نهادينه شده است.

اين کشاورز لرستاني اضافه کرد: کميته امداد در سالهاي اخير تبليغاتي را در مورد فرهنگسازي زکات انجام داده که اجراي اين برنامه‌هاي تبليغي هم بسيار تأثيرگذار بوده و توانسته افراد را به سمت پرداخت زکات سوق دهد.

وي در رابطه با نمونه هاي عيني مصرف زکات در روستاي دره‌صيد، تصريح کرد: آنچه که ما طي اين سالها مشاهده کرديم اين بوده که بخشي از زکات پرداخت شده در روستاي ما به دست خانواده‌هاي فقير و نيازمند رسيده و بخشي از آن هم صرف پروژه‌هاي عمراني و ساخت مسجد شده است.

گودرزي خاطرنشان کرد: کشاورزان مشکل معيشتي دارند که اگر دولت با ارائه تسهيلات کم بهره از کشاورزان حمايت کند، قطعاً ما هم محصول بيشتري برداشت مي‌کنيم و به تبع زکات بيشتري هم پرداخت مي‌کنيم، اما متأسفانه نرخ تسهيلات بانکي بسيار بالاست و قبل از اينکه توليد رونق بگيرد زمان بازپرداخت اقساط فرا مي‌رسد.

وي بيان کرد: در طول سالهاي اخير خدمات خوبي در روستاها ارائه شده ولي کافي نيست چون حجم مشکلات و محروميتها زياد است و روستاهاي ما با مشکلاتي متعددي از جمله نبود امکانات بهداشتي و درماني رو به رو هستند.

زکاتهاي جمع‌آوري شده جوابگوي نيازهاي روستا نيست

اين کشاورز لرستاني گفت: پيشنهاد ما اين است که براي رسيدگي به روستاها فقط به درآمدهاي زکات اکتفا نشود چون مقدار آن به حدي نيست که بتوان با آن مشکلات روستائيان را حل کرد، فقط در حدي است که بتوان با آن مثلاً يک حسينيه را مرمت و بازسازي کرد.وي افزود: معمولاًميزان زکاتي که در روستا جمع مي‌شود آنقدر کم است که از محل همين زکات هاي پرداخت شده 10 سال است که ساخت يک مسجد در روستاي دره‌صيد آغاز شده اما هنوز تکميل نشده و همچنان در حال ساخت است.

يک دريافت کننده زکات نيز به خبرنگار روزنامه آفرينش گفت: من دختري 28 ساله هستم که سه خواهر مجرد ديگرهم دارم و پنج سال از مرگ پدرم مي‌گذرد.وي افزود: مادرم هميشه نگران تهيه جهيزيه دختران خود بود و از اين رو فشار روحي بالايي را تحمل مي‌کرد چون توانايي تأمين جهيزيه را نداشتيم که خوشبختانه به برکت زکات، لطف خدا و بنده هاي مؤمنش شامل حال ما شد و زماني که در آستانه ازدواج قرار داشتم از محل زکات، جهيزيه خود را از کميته امداد دريافت کردم.

وي عنوان کرد: جهيزيه‌اي که دريافت کردم بسياري از بار ناراحتي و استرس من و خانواده ام را کمتر کرد و حالا با خيال راحت مي‌توانم به خانه بخت بروم؛ خدا را شاکرم و تا زمانيکه زنده هستم براي آن زکات دهندگاني که دل ما را شاد و آرام کردند دعا مي‌کنم.وي تصريح کرد: کاش آنقدر افراد زکات دهنده در جامعه زياد شوند که ديگر هيچ دختري به خاطر نداشتن جهيزيه نااميد و سرافکنده نباشد و هيچ غروري به‌خاطر فقر و نداري پايمال نشود.

ضرورت اطلاع‌رساني در رابطه با نحوه هزينه‌کرد زکات در استان

حجت‌الاسلام محمدولي‌پور، معاون تبليغ حوزه‌هاي علميه استان لرستان در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آفرينش اظهار داشت: از محل زکات، خدمات خوبي انجام شده اما کافي نيست و بايد بيشتر از اينها باشد.

وي با اشاره به لزوم شفاف‌سازي در رابطه با موارد مصرف زکات در استان، افزود: اگر براي نحوه هزينه‌کرد زکات، شفاف‌سازي و اعتمادسازي شود خود مردم از اين فريضه الهي استقبال مي‌کنند و نياز به متولي خاصي پيدا نمي‌کند.

حجت‌الاسلام ولي‌پور ادامه داد: اگر مردم بدانند که زکاتهاي پرداخت شده صرف عمران و آباداني روستاها مي‌شود با رغبت بيشتري زکات خود را پرداخت مي‌کنند؛ پس بايد رسانه‌ها در بحث زکات فعالتر باشند، لازم است که صدا و سيما به طور پيوسته اطلاع رساني کند و مردم را در جريان موارد مصرف و نحوه هزينه‌کرد زکات قرار دهد نه اينکه کم‌کاري کند.

فرهنگسازي پرداخت زکات مستحب

وي خاطرنشان کرد: از زحمتکشان و مبلغان زکات هم انتظار مي‌رود که تلاششان را بيشتر کنند و ضمن فرهنگسازي زکات واجب، زکات مستحب را هم در جامعه رواج دهند تا جامعه اسلامي از برکات آن بهره‌مند شود و بدين ترتيب فقر و محروميت از بين برود.اين کارشناس مذهبي با اشاره به ضرورت شکل‌گيري اتاق‌هاي فکر به‌منظور برنامه‌ريزي براي هزينه‌کرد مناسب زکات در استان، تصريح کرد: بهتر است که بخشي از زکات‌هاي جمع‌آوري شده به خانواده‌هاي نيازمند و گرفتار اختصاص پيدا کند ولي بخش عمده آن صرف ايجاد اشتغال پايدار در روستاها بشود.وي افزود: انجام طرح‌هايي مانند کارگاه‌هاي بسته‌بندي و فراوري محصولات باغي و زراعي، اقدامي ماندگار است که مي‌تواند به کاهش مهاجرت روستائيان و از بين رفتن فقر، در جامعه روستايي کمک کند.

حجت‌الاسلام ولي‌پور کشاورزان لرستاني را ضعيف‌ترين و البته متدين‌ترين قشر جامعه دانست و گفت: اگر دولت با ارائه تسهيلات و خدمات لازم، به کاهش هزينه‌هاي کشاورزان کمک کند، قطعاً مشارکت کشاورزان در پرداخت زکات هم يشتر مي شود.

وي با بيان اينکه بياييم در سال اقتصاد مقاومتي، اشتغال را به ليست موارد مصرف زکات اضافه کنيم، خاطرنشان کرد: در برخي از موارد ديده شده که کشاورزان روي زمينهاي اجاره‌اي زراعت کرده‌اند و موقع برداشت محصول هم زکات خود را پرداخت کرده‌اند که اين امر از اعتقادات قوي و تدين کشاورزان ما حکايت دارد و اين سرمايه‌ايست که بايد حفظ شود.رضا کريمي، از اساتيد دانشگا‌ه‌هاي لرستان نيز در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آفرينش اظهار داشت: احياي فريضه زکات همکاري همه دستگاه‌ها و تعامل مردم و مسئولين را مي‌طلبد؛ دستگاه‌هايي که عضو شوراي زکات هستند بايد به طور جدي‌تري‌ بحث تبليغ و ترويج فريضه زکات را در دستور کار قرار دهند.

وي افزود: صدا و سيما به عنوان يک عضو تأثيرگذار در اين شورا، بايد آن‌طور که شايسته يک واجب الهي است به اين مهم بپردازد نه اينکه در طول سال فقط به ساخت يک يا دو مستند اکتفا کند.

کريمي ادامه داد: هر جايي هم که احساس شد تبليغ رسانه‌اي جواب نمي‌دهد بايد با همکاري ساير دستگاه‌هاي عضو شوراي زکات و به‌واسطه اعزام مبلغ، از روش مؤثرتر تبليغ کلامي و چهره‌ به چهره استفاده شود.وي عنوان کرد: در استان لرستان درباره نحوه هزينه‌کرد زکات اطلاع رساني دقيقي صورت نمي‌گيرد، اينکه در چه پروژه‌هايي صرف شده و در کدام بخش از استان بوده است، در حاليکه اطلاع رساني اين امور سبب اعتمادسازي و شفافيت ذهن همگان مي‌شود، مردم وقتي آثار زکات را به طور ملموس در جامعه ببينند براي پرداخت زکات خود رغبت بيشتري پيدا مي‌کنند.

پرداخت کنندگان زکات مورد تشويق قرار بگيرند

اين استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: همچنين جلب همکاري روحانيون، بزرگان طوائف، دهياران و معتمدان نيز از ديگر راهکارهايي است که مي‌تواند در اعتلاي فرهنگ زکات تأثيرگذار باشد و در اين ميان هم نبايد از تشويق پرداخت کنندگان زکات غافل شد.

وي تصريح کرد: کشاورزان خرده‌پا که تعدادشان کم هم نيست توانايي پرداخت زکات ندارند لذا دولت بايد ضمن حمايت از اين قشر ضعيف و زحمتکش، کشاورزان متمکن را نيز به پرداخت زکات تشويق کند.کريمي اضافه کرد: چه بسا کشاورزاني که توانايي مالي ندارند اما زکات خود را هر چند کم پرداخت مي‌کنند و چه افرادي که توانايي بالايي دارند اما اعتقادات ضعيف مانع از مشارکت آنها در اين امر واجب مي‌شود، بنابراين تقويت اعتقادات مردم نيز بايد مورد توجه قرار بگيرد.وي بيان کرد: بايد زکات مستحبي هم در جامعه فرهنگسازي شود کمااينکه بسياري از باغدارن و کشاورزان توانمند استان که داراي باغداري و کشاورزي گسترده و نوين هستند و حتي توانايي صادرات محصول خود را هم دارند، کشتهايي دارند که مشمول زکات واجب نمي‌شوند ولي اين افراد مي‌توانند زکات مستحبي پرداخت کنند که اگر محقق شود مي‌تواند بنيه مالي خوبي براي حمايت از قشر ضعيف و فقرزدايي از جامعه باشد.

رتبه دهم استان لرستان در بحث جمع‌آوري زکات

حجت‌الاسلام منوچهر محمدي، رئيس امور اجرايي اداره زکات استان لرستان نيز در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آفرينش، اظهار داشت: از مجموع هزار و 456 روستايي که در استان مشمول زکات هستند، 991 روستا زکات خود را به کميته امداد تحويل داده‌اند مابقي خودشان به طور شخصي زکاتشان را به فقرا پرداخت کرده‌اند.

وي خاطرنشان کرد: همچنين با هزينه زکات، تهيه 58 جهيزيه، کمک به 62 مورد تحصيل، 19 مورد درمان، 23 مورد مرمت و بازسازي مسکن، احداث يک واحد مسکوني و نيز آزادي يک زنداني انجام شده است.

حجت‌الاسلام محمدي با بيان اينکه کميته امداد در بحث معادل‌سازي، 360 ميليون تومان به فقراي استان کمک کرده است، گفت: استان لرستان در زمينه جمع‌آوري زکات، رتبه دهم را در سطح کشور دارد.

وي بيان کرد: وضعيت استان لرستان در بحث پرداخت زکات مطلوب است و نسبت به استانهايي که کشاورزي و باغات گسترده‌تري دارند، زکات خوبي در سطح استان جمع‌آوري مي شود.

رئيس امور اجرايي اداره زکات استان لرستان با اشاره به تشکيل شوراي زکات در لرستان، گفت: در راستاي ترويج زکات در لرستان، امسال شوراي زکات به رياست نماينده ولي‌فقيه در لرستان تشکيل شده که اين شورا وظيفه جمع‌آوري، نظارت و هزينه‌کرد زکات را در استان برعهده دارد.

وي با بيان اينکه اگر مردم زکات واجب و مستحبي خود را پرداخت کنند به جايي مي رسيم که ديگر فقيري وجود نخواهد داشت، افزود: اگر فريضه زکات مورد استقبال همه مردم قرار بگيرد، مي‌توان با درآمدهاي آن، به اجراي طرح‌هاي اقتصادي پرداخت.

ايجاد اشتغال پايدار به‌واسطه سرمايه‌گذاري درآمدهاي زکات در طرح‌هاي اقتصادي

حجت‌الاسلام محمدي تصريح کرد: پول دادن به فقير راهکار مناسبي براي رفع فقر از جامعه نيست، چون هر چقدر به فقير پول بدهيم باز هم فقير است اما بهتر است با سرمايه‌گذاري در طرح‌هاي اقتصادي، براي آنها اشتغال ايجاد کنيم تا براي تأمين زندگي خود به کسي محتاج نباشند.

وي با بيان اينکه يکي از ما در بحث زکات اين است که کشاورزان پرداخت زکات را از روي حساب و کتاب انجام نمي‌دهند، عنوان کرد: شايد يکي از دلايلش اين باشد که کشاورزان شناخت درستي نسبت به زکات و آثار و برکات آن ندارند که در اين راستا تلاش کرده‌ايم با همکاري مبلغين مقطعي، احکام زکات را به اطلاع کشاورزان برسانيم.

حجت‌الاسلام سيد احمد ميرعمادي در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه آفرينش در خرم آباد، اظهار داشت: زکات يک واجب مالي در اسلام است و کساني که اموال خاصي مثل گندم، جو، خرما، کشمش، طلا و نقره به صورت سکه، شتر، گاو و گوسفند داشته باشند، واجب است که زکات اين اموال را بپردازند.

وي در رابطه با فلسفه وجوب زکات در اسلام، گفت: زکات واجب شد تا جامعه از بخل و حرص و دلبستگي به دنيا رهايي پيدا کند و عاملي براي تزکيه، تهذيب نفس و پاکي جامعه باشد.

نماينده ولي‌فقيه در لرستان زکات را مايه تقويت نوع‌دوستي و ريشه‌کن کردن فقر در جامعه دانست و افزود: زکات، فريضه‌ايست که اگر به فلسفه آن دقت شود، مي‌تواند راهکاري براي پيشرفت اقتصادي جامعه باشد.وي با بيان اينکه زکات مهمترين منبع مالي حکومت اسلامي به شمار مي رود، عنوان کرد: در زمان حکومت پيامبر اکرم(ص)، طبق دستورات الهي زکات دريافت و در امور تعيين شده هزينه مي‌شد اما در يک دوره‌اي از تاريخ، مغفول واقع شد که خوشبختانه امروز به برکت انقلاب اسلامي مجدداً واجبات الهي مثل زکات، نمازجمعه، امر به معروف و نهي از منکر زنده شده است.

حجت‌الاسلام ميرعمادي با اشاره به تشکيل شوراي زکات در استان لرستان، تصريح کرد: شوراي زکات در استان، وظيفه تبليغ، ترويج و هدايت صحيح مصرف زکات را برعهده دارد که با تبليغاتي که از سوي اين شورا انجام شده شاهد گسترش اقامه زکات در استان بوده‌ايم.

وي افزود: امروز پرداخت زکات در استان مورد اقبال عمومي قرار گرفته هر چند با وضعيت مطلوب فاصله داريم اما اقبال عمومي رضايت بخش است.

نماينده ولي فقيه در لرستان خاطرنشان کرد: براي رونق فريضه زکات در جامعه در وهله اول بايد به تقويت اعتقادات مردم در رابطه با مسأله زکات پرداخت؛ مردم بايد بدانند که زکات هم يک واجب الهي است که در کنار ساير واجبات مانند نماز و روزه بايد مورد توجه قرار بگيرد تا جايي که اگر زکات پرداخت نکنند نمازشان هم قبول نيست.

زکاتهاي پرداختي لرستان، يک دهم ظرفيت واقعي استان نيست

وي بيان کرد: دومين راهکاري است که بايد براي احياي فريضه زکات در جامعه دنبال شود، تبليغ يا تبيين پاداش زکات براي مردم است، اگر مردم اعتقاد داشته باشند که آنچه در راه خدا به عنوان زکات پرداخت مي‌کنند، خداوند چندين برابر به آنها برکت مي‌دهد و پاداش آنها در روز قيامت، بهشت برين است، قطعاً از اين فريضه استقبال مي‌کنند.

حجت‌الاسلام ميرعمادي گفت: بايد بدانيم که پاداش زکات در اسلام به حدي است که خداوند خودش را به عنوان گيرنده زکات معرفي کرده است.

وي اعتمادسازي در ميان مردم را سومين راهکار مهم براي فرهنگسازي پرداخت زکات در جامعه برشمرد و افزود: مردم بايد اطمينان حاصل کنند که انحرافي در مصارف زکات وجود ندارد و در همان راه هايي که شارع مقدس اعلام کرده صرف مي‌شود.


 دکتر محمدي مدير كل كميته امداد گيلان:
 جهيزيه و درمان و رفع معضلات مددجويان از صدقات مردمي تأمين مي‌شود 

 
دكتر عليرضا محمدي – مدير كل كميته امداد امام خميني گيلان كه ساليان متمادي در امر خدمات‌دهي و امور خيريه فعاليت چشمگيري داشته بر همين اساس دست‌اندركاران مركزي در پايتخت ايشان را در رأس كميته امداد امام خميني گيلان برگزيدند و خوشبختانه دكتر محمدي مديري توانا و متخصص و از هم مهمتر تمام دغدغه‌اش رفع معضلات مددجويان كميته امداد مي‌باشد.

دكتر مي‌گويد بايد از همه مردم خير گيلان تقدير به عمل آورم چون واقعاً كمك‌هاي مردمي در سطح استان چشمگير است و مردم خير هم مشاركت خوبي با ما دارند.

دكتر محمدي در ادامه‌ي مي‌افزايد: صدقه نوعي زكات است كه البته در فرهنگ شيعه ثبت شده و الحمدالله هميشه زنده مي‌باشد و جزء اعتقادات ما شيعيان است كه البته كميته امداد امام تنها نهادي است كه امام امت نام پاكش را به آن اختصاص داده شده است.

محمدي مي‌گويد: ما هر چي داريم از بركت وجود مردمان نيكوكار است. خوشبختانه امروز واحد اقتصادي ما بطور سيستماتيك ماهانه صندوق صدقات را توسط كاركنان اين نهاد تخليه و صندوق صدقات منازل هم هر ماه يا هر چند ماه يكبار تخليه مي‌شود.

دكتر محمدي افزود: كميته امداد امام با جمع‌آوري صدقات استارت كارش را آغاز كرد كه البته با همين صدقات ما براي تأمين خريد جهيزيه، عمران، اشتغال، درمان هر بخشي هم براي رفع مشكلات مددجويان اقدام مي‌كنيم.

گفتني است که در ماه مبارک رمضان مراسم با شکوهي در خصوص تقدير از کار آفرينان کميته امداد که با حضور سخنگوي دولت جناب دکتر نوبخت در تالار ماه عسل رشت برگزار گرديد که عملکرد دست اندر کاران کميته امداد گيلان مورد تشويق قرار گرفت

و مبلغ 22 ميليارد تومان در خصوص مسکن و جهيزيه مددجويان کميته امداد اختصاص داد که اين حرکت دولت تدبير و اميد در ميان اقشار مختلف اميد و انگيزه زيادي ايجادکرد.

بايد عنوان شود اين خدمات از پيگيري مداوم و مستمر دکتر عليرضا محمدي بود چون او مديري است که هرگز در اتاق کار خود به انتظار کمک دولت نمي نشيند و مرتب از ارتباطات حسنه اي که با دولتمردان علي الخصوص مردم نيکوکار دارد در جهت مددجويان تحت پوشش استفاده مي کند.

شايان ذکر است در پايان مراسم از مشاركت عمومي مردم عزيز گيلان قدرداني كرد و همچنان از ائمه جماعات، فرمانداران محترم و همه عزيزان نيکوکار كه در اين راه قدم برمي‌دارند تشكر به عمل آورد و گفت: اجر و پاداش شما در نزد خداي عز وجل محسوب مي‌شود و همچنين از همه افراد خير درخواست كرد تا با حضور گرم خودشان در همه جشنهاي رمضان نظير گذشته همراه باشند .ما هم به همه عزيزان خير و كاركنان معتقد كميته امداد و مدير كل مردمي آن خسته‌ نباشيد مي‌گويم. و آرزو دارم هميشه سر زنده باشند.

گزارش: سيد اكبر خوشحال


 آگهي صفحه 3 


 آگهي صفحه 9 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي