جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5599

دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
ايران سياستي عاقلانه، توأم با حکمت براي منطقه و جهان دارد

معاون اول رئيس جمهور اعلام کرد؛
اقتصاد، اولويت اول کشور است


لاوروف: جنگ با تروريسم بهاي سنگين دارد


موگريني: برجام بايد توسط همه طرف‌ها بطور کامل اجرا شود


ريابکوف: با ادعاي آمريکا عليه برنامه موشکي ايران مخالفيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبر

بررسي تغيير پارادايم توسعه؛
افتتاح سومين كنفرانس انقلاب صنعتي چهارم


سرمقاله


 دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
 ايران سياستي عاقلانه، توأم با حکمت براي منطقه و جهان دارد 

 
رييس جمهور، خشونت و افراطي‌گري را خطري بزرگ براي منطقه و جهان دانست و تاکيد کرد که پيروزي مردم عراق بر تروريست هاي داعش و آزادسازي موصل،حرکتي خوشحال کننده نه تنها براي مردم عراق بلکه براي مردم ايران و همه ملتهاي منطقه است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيات دولت گفت: هيچ‌کس آن روزي را که تروريست‌ها موصل را اشغال کردند و در فکر اشغال شهرهاي ديگر عراق از جمله اربيل و حتي بغداد بودند، فراموش نکرده است. در آن روز اولين کشوري که به کمک مردم عراق شتافت و در مقابل تروريستها در کنار دولت عراق قرار گرفت، جمهوري اسلامي ايران بود و اين در تاريخ ثبت شده و براي مردم منطقه تا هميشه باقي خواهد ماند.

دکتر روحاني اظهارداشت: آن کشورهاي بزرگي که در حدود 16 سال اخير، منطقه را با مداخله نظامي و با اشغال افغانستان و عراق به ناامني کشيدند ، به رغم درست کردن پايگاه هاي نظامي و استقرار ناوها و هواپيماهايشان در منطقه، نه تنها اقدامي در برابر تروريست ها درعراق انجام ندادند بلکه شايد از اينکه منطقه دچار مشکلات جديد شده ،خوشحال هم بودند چرا که اين موضوع به فعالتر شدن کارخانجات اسلحه سازي آنها و ايجاد بهانه‌ براي مداخله بيشتر درمنطقه کمک مي کرد.

رييس جمهور با اشاره به اينکه برخي از کشورهاي منطقه هم متأسفانه از اين اتفاقات ناخوشايند، اظهار خوشحالي کردند، تصريح کرد: اينها در رسانه ها و گفتارهايشان به عنوان اينکه اين تقصير خود نخست‌وزير و دولت عراق بوده، مسأله را به جنگ شيعه و سني تعبير کردند و گفتند که در عراق به مردم سني ظلم شده و به اين دليل اين تروريست‌ها بوجود آمدند و موصل اشغال شده است!

دکتر روحاني خاطرنشان کرد: اين مسائل نشان داد آن کشورها هم تا حدي پشت اين داستان بودند و فکر مي‌کردند با ابزار تروريسم، مي‌توانند به اهداف منطقه‌اي خودشان دست پيدا کنند.رييس جمهور گفت: براي مردم ايران اما امروز بسيار مبارک است، چرا که نشان مي دهد دولت و نظام جمهوري اسلامي ايران از آغاز تصميم درستي گرفت و امروز همه جهانيان در واقع به نحوي به درستي مسيري که ايران انتخاب کرده بود، اعتراف مي‌کنند.

رييس جمهور در بخش ديگري از سخنانش با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران در همه مراحل و مقاطع نشان داد که يک سياست عاقلانه، توأم با حکمت براي منطقه و جهان دارد، گفت: در موضوع هسته‌اي، ايران نشان داد که دنبال راه حل مسالمت‌آميز براي مسايل پيچيده بين‌المللي است. ما مسأله را نه تنها با 6 قدرت حل کرديم، نه تنها با سازمان ملل متحد و شوراي امنيت موضوع را حل کرديم، بلکه حتي با آژانس تخصصي موضوعي مثل PMD را حل و فصل کرديم. اين نشان مي‌دهد که نظام جمهوري اسلامي ايران، نظام با تدبيري است و با کمک و حمايت مردم و هدايت‌هاي مقام معظم رهبري، راه درست و صحيح را انتخاب مي کند.


 معاون اول رئيس جمهور اعلام کرد؛
 اقتصاد، اولويت اول کشور است 

 معاون اول رئيس جمهور با اشاره به صادرات 50 ميليارد دلاري کالا گفت: بخش عمده‌اي از اين صادرات، کالاهاي نفتي است و ردپاي ارزش افزوده در آن محدود است.

به گزارش مهر، اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهوري در مراسم افتتاح موزه بانک ملي گفت: اولويت اول کشور امروز بدون ترديد اقتصاد است که به صورت مکرر گفته شده که مسئله اي همچون بيکاري و معيشت مردم، بايد مورد توجه قرار گيرد. البته اقتصاد ايران بايد بزرگ شود و قادر باشد که سالانه حداقل يک ميليون شغل براي جوانان خود ايجاد کند.معاون اول رئيس جمهور افزود: بايد رشد دو رقمي مستمر را براي چند سال تجربه کنيم. اين درحالي است که ايران مي تواند يک کشور بزرگ باشد. اما اينکه چرا نمي شود بايد مدام از سوي اقتصاددانان مورد سوال واقع شود.

جهانگيري گفت: بايد از اين رنج برد که مردم ايران از زندگي اقتصادي خود ناراضي هستند. افتخار به کسي نيست که به ماده قانوني سد راه کسي شود که مي تواند شغل ايجاد کند. اين روزها وقتي قرارداد توتال به امضا رسيده، بايد به اين فکر کرد که همه مردم ايران بايد خوشحال باشند، اما متحير مي مانيم که چرا عده اي به هم ريخته اند.

وي افزود: عده اي با دولت يا فردي در آن مخالفت دارند، اما نبايد با مردم ايران مخالفت داشت، چراکه اين طور کارها از قبيل توتال در جهت حمايت از مردم ايران است، در حاليکه مقام معظم رهبري اعلام کرده اند که بايد 200 ميليارد دلار در بخش نفت و گاز سرمايه گذاري شود، در حاليکه قرارداد توتال شکست امريکايي ها و تحريم هايي است که مي گفت پول نبايد به سمت ايران برود.

جهانگيري ادامه داد: هنوز هم 195 ميليارد دلار بايد در بخش نفت و گاز سرمايه گذاري شود، اين در حالي است که 5 ميليارد دلار سرمايه توتال در اين پروژه است، درحاليکه عايدي مردم ايران در اين پروژه بسيار بيش از اين است، اگرچه توتال در مدت 20 سال ده ميليارد دلار عايدي خواهدداشت.


 لاوروف: جنگ با تروريسم بهاي سنگين دارد 

 
روسيا اليوم :وزير خارجه روسيه با اظهار خرسندي از آزادي موصل گفت، فراهم نبودن شرايط براي بيرون بردن غيرنظاميان از اين شهر باعث افزايش تلفات انساني مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در مصاحبه با خبرنگاران در حاشيه نشست وزارتي غيررسمي سازمان امنيت و همکاري اروپا که در اتريش برگزار شد، ادامه داد: شکست داعش طبيعتاً براي ما خوشحال کننده است.وي در عين حال به کمپين رسانه‌اي غرب عليه روسيه در هنگام عمليات آزادسازي شرق حلب سوريه اشاره کرد.

لاوروف خاطرنشان کرد: آزادسازي شرق حلب با تلفاتي بسيار کمتر در زيرساخت‌هاي مدني صورت گرفت اما در هر صورت ممکن است بهايي که ما در مسير پيروزي عليه تروريسم مجبور شويم بپردازيم بسيار سنگين باشد.


 موگريني: برجام بايد توسط همه طرف‌ها بطور کامل اجرا شود 

 
اسپوتنيک : مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تأکيد کرد که اين اتحاديه اطمينان مي‌يابد که هم? طرف‌هاي توافق هسته‌اي با ايران، آن را بطور کامل اجرا خواهند کرد.به گزارش ايسنا به نقل از اسپوتنيک، فدريکا موگريني در نشست خبري مشترک با سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه، اعلام کرد: ما تعهد مشترک خود را براي اجراي کامل توافق هسته‌اي ايران تکرار کرديم.موگريني در اين نشست خبري اظهار کرد: در آمريکا يک بررسي مجدد درباره برجام در جريان است. ما به اين امر (بازنگري برجام) احترام مي‌گذاريم ولي بايد به صراحت اعلام کنم توافق هسته‌اي ايران به يک کشور خاص تعلق ندارد و متعلق به جامعه جهاني است.وي تصريح کرد: شوراي امنيت سازمان ملل با صدور يک قطعنامه، توافق هسته‌اي ايران را تأييد کرده و اين يعني ادامه اجراي بخش هسته‌اي توافق و همچنين ادام? برداشته شدن تحريم‌ها و ادامه افزايش تعامل همه‌‌جانبه ايران با جهان.


 ريابکوف: با ادعاي آمريکا عليه برنامه موشکي ايران مخالفيم 

 
اسپوتنيک :معاون وزير امور خارجه روسيه گفت: مسکو به‌ طور صريح و قاطعانه با ادعاي واشنگتن مبني بر اينکه برنامه موشکي ايران خلاف قطعنامه سازمان ملل به شمار مي‌آيد، مخالف است.به گزارش ايسنا، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه در سفرش به تهران در گفت‌وگو با خبرگزاري اسپوتنيک گفت: مسکو صراحتا با ادعاهاي واشنگتن درخصوص اينکه برنامه موشکي ايران خلاف قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل است، اختلاف نظر دارد زيرا آمريکا و برخي کشورهاي غربي ديگر تلاش مي‌کنند تا از اين مسئله سوء برداشت کنند.ريابکوف افزود: ما همچنين مسئله برنامه هسته‌اي ايران را در چارچوب اجراي قطعنامه 2231 شوراي امنيت بررسي کرديم و در نهايت چند سؤال پيش آمده است که بايد با همديگر روي اين سوال‌ها به خوبي کار کنيم که يکي از اين سؤالها تلاش برخي از کشورهاي غربي، شامل آمريکا براي وارونه جلوه دادن واقعيت برنام? موشکي ايران است.


 يك نكته از هزاران 

 وزارت اقتصاد ترکيه ميزان حجم کل صادرات اين كشور به قطر در 37 روز گذشته که دوحه از سوي همسايگان خود تحريم شده بود را اعلام کرد. براساس اين آمار اعلام شده ترکيه طي 37 روز گذشته 197 پرواز، 16 محموله کاميوني و يک کشتي حمل کالا به قطر صادر کرده است. کالاهاي صادر شده شامل کالاهاي ضروري براي مصرف روزمره قطر در دراز مدت است.

نكته اينجاست كه نزديك ترين و آسان ترين مسير دسترسي به قطر مرز آبي ايران با قطر مي‌باشد. اما نه تنها اين مزيت نتوانسته سهم ايران در بازار قطر را ارتقا بخشد، بلكه تاكنون صرفاً شاهد ارسال هندوانه و گوجه و خيار و... به قطر بوديم. آيا واقعا صنايع غذايي ما توانايي توليد با كيفيت و با قابليت رقابت ندارند تا اينگونه بازار همسايه را به تركيه واگذار نكنيم.

البته بايد متذكر شد كه اساساً صنايع داخلي كشورمان صرفاً به دنبال كسب سود از جيب مردم هستند و برنامه خاص ديگري ندارند!


 ميز خبر 

 محمد بن سلمان پست عالي‌رتبه ديگري را به دست گرفت

در نشست رهبران عربستان فاش شد که محمد بن سلمان يک منصب عالي رتبه‌ ديگر را بر عهده گرفته که قبلا مشخص نبود که چه کسي اين منصب را برعهده خواهد گرفت.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي عربستان، شوراي امور سياسي و امنيتي نشستي دوره‌اي را در شهر جده به رياست محمد بن سلمان، وليعهد عربستان برگزار کرد که به نظر مي‌رسد محمد بن نايف، وليعهد سابق عربستان قرار بود اين پست را برعهده داشته باشد.

نيروهاي عراقي حمله داعش به مرزهاي سوريه را خنثي کردند

نيروهاي امنيتي عراق حمله داعش را به مرزهاي سوريه ناکام گذاشتند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سومريه نيوز، نيروهاي امنيتي با پشتيباني نيروهاي "حشد شعبي" بر کارخانه بمب‌گذاري و مواد منفجره داعش در موصل قديم تسلط يافته و حدود 20 خودروي حاوي ماده C4، 200 بمب و تعداد زيادي سلاح‌هاي سبک و نيمه سنگين را خنثي کردند.


 خبــــر 

 سقوط يک راکت و خنثي شدن يک خودروي بمب‌گذاري شده در کربلا

منابع عراقي از اصابت يک راکت به منطقه‌اي در شمال شرق کربلا خبر دادند.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سومريه نيوز، منابع عراقي اعلام کردند: يک راکت به محله نيسان از توابع شهرک الحسينيه در شمال شرق کربلا اصابت کرده است.

اين منبع گفت: مشخص نيست که چه طرفي اين راکت را شليک کرده و هنوز ميزان تلفات مشخص نيست اما آمبولانس‌ها و خودروهاي پليس به اين منطقه اعزام شده‌اند.

اعلام حکومت نظامي در کشمير هند

کشمير تحت کنترل هند شاهد اعتراضات ضد هند و درگيري‌ بود. اعتراضات زماني بالا گرفت که سه پليس که ظاهرا جزو شبه‌نظاميان بودند در درگيري با نيروهاي دولتي کشته شدند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، بازرس کل پليس کشمير هند اعلام کرد، درگيري‌ها از شامگاه سه‌شنبه با حمله نيروهاي هندي به دهکده‌اي در غرب منطقه براي يافتن شبه‌نظاميان پنهان شده، آغاز شد که تا بامداد ادامه يافت و نهايتا 3 شبه‌نظامي در پوشش لباس پليس کشته شدند.

براي اولين بار؛

عربستان به دانش‌آموزان دختر اجازه داد زنگ ورزش داشته باشند

وزارت آموزش و پرورش عربستان براي اولين بار در تاريخ خود به دانش‌آموزان دختر اين کشور اجازه مي‌دهد از ابتداي سال آتي تحصيلي متناسب با احکام اسلام در مدارس دولتي زنگ ورزش داشته باشند.‌

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه راي اليوم، اين وزارتخانه در بيانيه‌اي که در سايت خود منتشر کرد، درباره مجوز مذکور آورد، بر اساس اين مجوز برنامه‌هاي تربيت بدني ويژه مدارس دخترانه از ابتداي سال تحصيلي آتي (که تقريبا از سپتامبر آغاز مي‌شود) قابل اجرا هستند.

در اين بيانيه آمده است، مجوز يادشده در چارچوب اهداف سند چشم‌انداز 2030 عربستان مبني بر تلاش براي افزايش فعاليت‌هاي ورزشي در جامعه صادر شد.

بر اساس اين مجوز دانش‌آموزان دختر عربستاني ملزم به رعايت ضوابط شرع با توجه به امکانات موجود در هر مدرسه هستند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي

سري اول -1

برنامه رهبران آموزش عالي براي اصلاح (HELP f Reform)

IAU با مأموريت براي خدمت به عنوان يک مجمع جهاني که اعضاي آن بهم مي پيوندند تا هدف هاي مشترک را ازطريق همکاري تحقق بخشند، برنامه رهبران آموزش عالي براي اصلاح (HELP f Reform) را آغازميکنند تا اجازه دهند مديران ارشد، توسعه حرفه اي کوتاه مدت را تعهدکنند. «يادگيري ازطريق تجربه» با همتايان و همکاران مؤسسات که ميتوانند هرتحليلي از تجربيات ومعيارهاي جديد را مشاهده نمايند طراحي شده ودر پاسخ به درخواست ها براي تغييربکار گرفته شده اند.

ديدارهاي اين « يادگيري توسط تجربه» به شرکت کنندگان يا تيم ها اجازه خواهند داد تا درمورد موضوعات خاص و اصلاحات در يکي از سطوح راهبردها و وظايف مديريت آموزش عالي در زير متمرکز شوند:

توليد درآمد، تنوع وحسابرسي مالي

کاربرد معيارهاي تضمين کيفيت داخلي در برنامه هاي آکادميک

حاکميت مؤسساتي و ساختارهاي تصميم گيري

استخدام وتوسعه حرفه اي دانشکده وکارکنان (مديريت وراهبردمنابع انساني)

دسترسي دانشجو و سياست هاي برابري

مشاورت، هدايت وخدمات اجتماعي دانشجو

توسعه يافتن جامعه وخدمات گسترش

ساير موارد

برنامه رهبران آموزش عالي واصلاح (HELP f Reform) منحصراً براي اعضاي مؤسسات و سازمان ها باسابقه خوب مطرح است.

برنامه براي ديدارهاي دوطرفه يا چندطرفه توسط شرکت کنندگان تهيه خواهد شد. درخواست ها بايستي به دويا تعدادبيشتري از رهبران مؤسسات که قبلا براي همکاري ويادگيري از همديگر موافقت کرده اند تقديم گردد. تنها پروژه هايي که درگير همکاري بين المللي هستند صلاحيت خواهند داشت،و اين کار از طريق ديدارهاي بين منطقه اي هم امکان پذير خواهد بود.


 خبر 

 بيانيه 171 نماينده خطاب به رئيس جمهوري درباره لزوم استفاده از جوانان متخصص در کابينه دوازدهم

171 نماينده مجلس شوراي اسلامي در بيانيه اي از رئيس جمهوري خواستند فرصت براي جوانان فرهيخته و متخصص در سطوح عالي مديريت دولت دوازدهم فراهم کند.به گزارش خانه ملت، متن اين بيانيه که توسط محمدحسين فرهنگي در نشست علني چهارشنبه مجلس شوراي اسلامي قرائت شد به شرح زير است:« از جنابعالي خواستاريم که با دعوت و ايجاد حضور به جوانان فرهيخته و متخصص درکابينه و سطوح عالي مديريت دولت دوازدهم موجبات برقراري عدالت نسلي، پوياسازي دولت و هموارسازي و پيشبرد مسير توسعه را فراهم آوريد که بي شک توسعه همه جانبه و پايدار جز با مشارکت مستقيم جوانان ميسر نخواهد بود.»

وزير دفاع:

تمام اقلام نيروهاي مسلح توسط وزارت دفاع ساخته مي‌شود

وزير دفاع با بيان اينکه تمام اقلام نيروهاي مسلح توسط وزارت دفاع ساخته مي‌شود، تاکيدکرد: پشتوانه‌اي اگر نباشد هيچ کاري صورت نخواهد گرفت.به گزارش ايسنا، حسين دهقان در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش که آيا در کابينه آينده حضور داريد؟ گفت: تاکنون بحثي مبني بر اينکه افراد کجا باشند نشده و آقاي روحاني بر اساس سياست هايي که دارند اقدام به گزينش خواهند کرد.وي درباره اظهارات اخير مقام هاي آمريکايي نيز تصريح کرد : حرف هايشان جديد نيست و همواره از اين حرف ها زده‌اند. آنها با توجه به خوي استکباري که دارند فقط کافي است ورقي به تاريخ بزنند و اقدام و گفتارشان را ببيند و متوجه بشوند چقدر منفور شده اند. وزير دفاع امريکا بيشتر فکر کندو به طبيب مراجعه کند.وي افزود: داعش يک ايدئولوژي شده که هيچ پشتوانه عقلي نداشته و جايي پذبرش نخواهد شد. آنها نقاط مرکزي را از دست
داده اند و يقينا اگر اراده باشد که مقابله اي جدي با بقاياي داعش باشد اين کار صورت خواهد گرفت.دهقان افزود: همچنين تمام اقلام نيروهاي مسلح توسط وزارت دفاع ساخته مي‌شود و البته پشتوانه‌اي اگر نباشد هيچ کاري صورت نخواهد گرفت.


 بررسي تغيير پارادايم توسعه؛
 افتتاح سومين كنفرانس انقلاب صنعتي چهارم 

كنفرانس انقلاب صنعتي چهارم با حضور استادان و دانشمندان داخلي و خارجي برگزار خواهد شد. به گزارش آفرينش اين كنفرانس به رياست دكترعبدالله جاسبي در سالن‌ همايش‌هاي برج ميلاد صبح پنجشبنه 22 تيرماه برگزار مي‌شود. حضور اساتيد خارجي و نامداران عرصه توسعه بر وزن اين كنفرانس افزوده است.

دكتر عبدالله جاسبي درمورد چرايي برگزاري اين كنفرانس ابراز داشت: انقلاب چهارم صنعتي تنها به استفاده از ربات‌ها و سيستم‌هاي پيچيده خلاصه نمي‌شود؛ بلکه مهم‌ترين ويژگي‌ آن تغيير پارادايم و مفاهيمي است که در ذهن مردم از صنعتي شدن است. يعني اين مفاهيم بايد تغيير کند. البته رسانه‌ها نقش مهمي در تغيير پارادايام دارد

نشست هاي تخصصي اين كنفرانس در تاريخ 22 و 23 تيرماه برگزار مي‌شود و همچنين نمايشگاه و كارگاه‌هاي نمايشگاهي در تاريخ 24 تيرماه به همراه نشست‌هاي منطقه‌اي در اراك ، اصفهان و تبريز منعقد مي‌گردد.


 سرمقاله 

تغيير مفهوم توسعه در انقلاب صنعتي چهارم

حميدرضا عسگري

شايد كمتر بنياد و پژوهشكده‌اي طي سال‌هاي اخير به بحث ارتباط ميان صنعت و علم پرداخته باشد. البته اين موضوع همواره در برخي همايش‌هاي ويتريني از سوي برخي مسئولان طرح گرديده است، اما تاكنون كارگروهي تخصصي براي اين امر كاري عملي و راهبردي انجام نداده‌اند. در همين رابطه روز گذشته كنفرانس بين المللي « انقلاب صنعتي چهارم »در سطح كارشناسان و پژوهشگران داخلي و خارجي برگزار شد كه در آن برخي سياست گذاران علمي كشور همراه با اساتيد داخلي و خارجي گرد هم آمدند تا با تشكيل يك پلن علمي- صنعتي به مسائل پيرامون پيوند صنعت و علم ؛ مقالات و نظرات راهبردي خود را ارائه دهند.

در نگاهي گذرا به انقلاب هاي صنعيت جهاني بايد ابتدا به موج اول انقلاب صنعتي كه در انگليس رخ داد و موج دوم در آمريكا و اروپا و موج سوم آن در كشورهاي درحال توسعه خصوصا در شرق آسيا اشاره كرد. اما به نظركارشناسان انقلاب صنعتي چهارم كه در حال حاضر در‌آن قرارگرفته ايم حول محور گسترش صنعت و علم در جهان شكل گرفته و بايد براي دستيابي به توسعه در اين مسير حركت كرد.

ايران ما نيز از جمله كشورهايي است كه بنا بر سندهاي چشم انداز بلند مدت و كوتاه مدت خود؛ از جمله راهبرد اقتصاد مقاومتي بايد ازاين خط مشي پيروي كند. اما تلاش هاي ما در صنعت و توسعه علمي به گونه اي جدا ازهم درحال حركت است . به قولي اين دومقوله حساس در مقطع فعلي جداي از هم در حال پيشرفت هستند. فلذا سرعت و بهره وري توسعه به اين سبب در كشورما كند پيش مي رود.از يكسو ما به دنبال توسعه صنعت براي رونق اقتصادي هستيم و از سوي ديگر به دنبال اقتصادي مقاومتي با محوريت توليد داخلي مي‌باشيم. اما تحقق اين امر نياز به علمي دارد كه در دانشگاه‌هاي ما در حال توليد است. لذا به طور قطع مي‌توان حلقه مفقوده ميان رشد صنعت و اقتصاد مقاومتي را كاربردي نبودن علومي دانشگاهي در راستاي انقلاب صنعتي چهارم دانست.

درحال حاضر دانشگاه‌هاي ما درحال توليد علومي هستند كه به صورت آكادميك پيگيري مي شوند. اما اين وضعيت دركشورهاي توسعه يافته بگونه اي است كه علوم دانشگاهي در راستاي توسعه صنعت حركت مي كنند و دانشجويان ارتباط مستقيم با صنايع وتكنولوژي روز دارند. درگفتار و راهبردهايي كه براي آينده كشور تعيين مي شود مدام بر اتكا به توان داخلي تاكيد مي شود، اما حلقه ارتباطي كه همان دانشگاه و دانشجويان مي باشند مورد بي توجهي قرارمي گيرند.

در عوض شاهد رشد نخبگان علمي و مهاجرت آنها به كشورهاي توسعه يافته هستيم كه براي به كارگيري اين سرمايه هاي انساني هزينه ها و بهره برداري هاي گسترده اي انجام مي دهند.

بودجه‌هاي كلان كشور درحوزه صنعت درحالي هزينه مي شود كه صرفا صنايع مادر و بزرگ مدام حمايت مي شوند و بدون رشد چشم گير همچنان با داشته هاي سنتي و منسوخ شده حركت مي كنند. اين درحالي است كه انديشكده هاي علمي صنعتي و مراكز دانش‌ بنيان كشور در مذيقه كمبود بودجه براي پيگيري امور علمي و صنعتي به سر مي برند. لذا ما بايد به دنبال تغيير مسير و مفهوم توسعه در انقلاب صنعتي چهارم باشيم.

اين چالش علمي و صنعتي در كشور را بايد از دوجهت مورد بررسي قرار داد. 

ابتدا بايد به سياستگذاري علمي كشور اشاره داشت كه در‌آن نحوه هدايت تحصيلي دانشگاه ها به گونه اي نيست كه دانشجويان و دانشمندان علمي كشور در راستاي اهداف و نيازهاي توسعه محور حركت كنند. به عبارتي حركت آنها به گونه اي است كه پيشرفتشان در عرصه علوم مختلف كارايي لازم را براي تجلي علمي ندارند.

درمورد بعدي بايد نسبت به سنتي بودن روند حركت سرمايه گذاري صنعتي كشور اشاره كرد. درحال حاضر اكثر سرمايه گذاري هاي اقتصادي كشور با نگاه به خارج قوام گرفته است. اگرچه براي رشد صنعتي استفاده از تجارب كشورهاي پيشرفته لازم است، اما اين صنايع وارداتي علم محور نيستند و برپايه و توان داخلي پيگيري نمي شوند.

با مقايسه اين دومقوله مي‌توان به نقصان دكترين پيشرفت كشورپي برد. تا مادامي كه پيوندي ميان اين دو بخش شكل نگيرد نه تنها اقتصاد مقاومتي محقق نخواهد شد بلكه نقش ما در انقلاب صنعتي چهارم جهاني كمرنگ و بسيار كند خواهد بود. اما اين مسئله لاينحلي نيست، چرا كه ما پتانسيل هاي لازم در هردو مقوله علم و صنعت را به صورت بالقوه در كشور دارا مي باشيم.

كافي است تا در سياستگذاري هاي علمي و صنعتي هماهنگي لازم صورت گيرد لازمه اين كار استفاده از كارشناسان علمي و خبرگان صنعتي كشور مي بابشد تا با استفاده از مديريت مشترك اين نقصان برطرف گردد. مسلما پيشرفت صنعتي كشور صرفا از اتاق هاي تصميم گيري وزات صنايع حاصل نمي شود و كاربردي شدن علوم دانشگاهي نيز از وزارت علوم نشأت نمي گيرد. بلكه در پيوند كلي اين دونهاد و تشكيل اتاق فكرهاي مجرب با حضور مديران علمي و صنعتي كشور ميسر خواهد شد.

كوتاهي در اين مقوله در چنين عرصه اي از تاريخ مسلما ايران را براي مدت ها از انقلاب صنعتي چهارم عقب خواهد انداخت. لذا ضروريست تا سياستگذران نظام توان مالي، علمي و صنعتي كشور را در اين مسير هدايت كنند تا استفاه بهينه از پتانسيل هاي انساني كشور نصيب قدرت‌هاي علمي دنيا نشود و در راستاي توسعه كشور خودمان مورد استفاده قرار گيرد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
گزارش
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي