جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603


غذاهاي طبيعي مغز را آماده مي‏سازند


ديابت و 7 راهبرد نجات بخش بينايي


بيش از 55 ساعت کار در هفته براي قلب مضر است


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 غذاهاي طبيعي مغز را آماده مي‏سازند 

 
مصرف املاح معدني حاصل از ريشه‏هاي گياهان و آب‏هاي معدني همراه با پروتئين بر سنگيني وزن بدن افزوده استحکام آنرا زيادتر مي‏کند و کمتر دچار پوکي و پوسيدگي استخوان‌ها مي‏شوند.بنابراين با مصرف انواع غذاهاي مختلف مي‏توانيم افکار، اعمال روحي، رفتار و اخلاق خود را مطابق خواسته‏هاي خود تنظيم کنيم که هر نوع کار و شغل و وضع زندگي روحيات و افکار و اعمال خود راطلب مي‏کند که با شغلي که داريم بايد غذاهاي خود را ترتيب دهيم در غير اين صورت انواع بيماري‌ها از آن عارض مي‏گردد.

بعنوان مثال افرادي که داراي کارهاي فکري و مغزي مي‏باشند بايد بيشتر از پروتيئن‌ها و قندهاي طبيعي بهره گيرند و غذاهاي طبيعي مغز را آماده مي‏سازند و در صورت عکس در حالي که از مغز کار بيشتر بخواهيم ولي غذاهاي لازم را کمتر به آن هديه کنيم انواع بيماري‏هاي مغزي مانند فراموشي، لرزش اندام ها، اختلال در افکار اعمال، رفتار، اخلاق براحتي قابل مشاهده مي‏باشد.

بيماري‏هاي پارکينسون و آلزايمر و ديگر مراتب در افرادي که داراي تغذيه مناسب نمي‏باشند و يا افراد مسني که سيستم هاضمه آنها بخوبي فعال نمي‏باشد قابل مشاهده مي‏باشد. با اين مطالب بايد بيشتر توجه شود و سوء تغذيه از عدم تعادل در دريافت انواع ترکيبات توسط مغز و بدن عارض مي‏گردد.هيکل و شکل بدن و حتي اعضاي داخلي بدن خود را با انواع غذاها از نظر اندازه و کارکرد و ديگر اعمال مي‏توانيم تنظيم کنيم و کسانيکه خواص انواع غذاها را بدانند براحتي مي‏توانند بر حسب نياز بدن از آن بهره گيرند و زندگي راحت و دوست داشتني را بگذرانند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 ديابت و 7 راهبرد نجات بخش بينايي 

 
براي به حداقل رساندن آسيب ناشي از رتينوپاتي و کند کردن آهنگ پيشرفت آن بايد قند خون خود را تا حد امکان نزديک به سطح عادي نگه داريد.

ديابت هر ساله بينايي افراد بسياري را در سراسر جهان مي گيرد و بر همين اساس، يکي از دلايل مطرح نابينايي محسوب مي شود. رتينوپاتي ديابتي حتي در نام خود نيز رابطه نزديک بين ديابت و چشم انسان را نشان مي دهد. اين بيماري در نتيجه آسيب ناشي از بيماري ديابت به شبکيه چشم شکل مي گيرد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "رودال ولنس"، رتينوپاتي ديابتي شايع‌ترين عارضه ديابت نوع 2 محسوب مي شود. تقريبا 100 درصد افراد مبتلا به ديابت نوع 1 و 70 درصد افراد مبتلا به ديابت نوع 2 در نهايت به رتينوپاتي ديابتي مبتلا مي شوند، که البته در بيشتر موارد با از دست دادن بينايي همراه نيست.

به گفته پژوهشگران، غربالگري سالانه براي رتينوپاتي ديابتي و مديريت عوامل خطرآفرين ديابت به کاهش احتمال نابينايي در نتيجه بيماري کمک خواهد کرد. در ادامه با برخي از بهترين راهبردها بيشتر آشنا مي شويم.

قند خون خود را مديريت کنيد

براي به حداقل رساندن آسيب ناشي از رتينوپاتي و کند کردن آهنگ پيشرفت آن بايد قند خون خود را تا حد امکان نزديک به سطح عادي نگه داريد. در همين راستا، بررسي روزانه سطوح قند خون بايد جدي گرفته شود. در صورت عدم درمان و کنترل قند خون در سطوح مناسب، رتينوپاتي ديابتي معمولا شرايط وخيم‌تري پيدا مي کند.

بينايي خود را اصلاح کنيد

افراد مبتلا به ديابت که با مشکلات بينايي نيز مواجه هستند، اغلب به اين نکته توجه ندارند که با استفاده از عينک يا لنزهاي تماسي تجويز شده شرايط بينايي آنها بهبود خواهد يافت. بر همين اساس، اصلاح مشکلات بينايي از اهميت ويژه اي برخورداراست.

فشار خون خود را زير نظر داشته باشيد

پايين آوردن فشار خون مي تواند به نجات بينايي منجر شود. طي يک مطالعه دانشمندان بريتانيايي شرايط افراد مبتلا به ديابت که فشار خون را زير کنترل داشتند با گروهي که فشار خون بالا داشتند را مقايسه کرده و دريافتند گروهي که فشار خون خود را بهتر مديريت مي کند 47 درصد خطر کمتري دارد تا افت بينايي را تجربه کنند. فشار خون بالا مي تواند به رگ هاي خوني موجود در چشم ها آسيب وارد کند. با انجام برخي اقدامات مانند ورزش، کاهش وزن، مصرف زياد ميوه، سبزيجات و غلات کامل و در صورت نياز دارو، شما مي توانيد فشار خون را در شرايط عادي حفظ کنيد.

هرچه بيشتر ماهي مصرف کنيد

مطالعه اي جديد که روي موش ها انجام شد، نشان داد که اسيدهاي چرب امگا-3 موجود در ماهي از ابتلا و پيشرفت رتينوپاتي محافظت مي کنند. اين پژوهش که در نشريه Nature Medicine منتشر شد، نشان داد که افزايش مصرف اسيدهاي چرب امگا-3 و کاهش مصرف اسيدهاي چرب امگا-6 به کاهش از دست رفتن رگ هاي خوني که به رشد غير طبيعي رگ هاي خوني و نابينايي منجر مي شود، کمک مي کند.

ميزان بيش از اندازه اسيدهاي چرب امگا-6 به رشد غير طبيعي رگ هاي خوني در شبکيه منجر مي شود. اما تنها افزايش دو درصدي مصرف اسيدهاي چرب امگا-3 شدت رتينوپاتي را 40 تا 50 درصد کاهش مي دهد. براي دريافت هر چه بيشتر اسيدهاي چرب امگا-3 از رژيم غذايي خود مي توانيد مصرف ماهي هايي مانند خال مخالي، سالمون، قزل آلاي درياچه اي، تن و ساردين را مد نظر قرار دهيد.

يک کاسه بلوبري مصرف کنيد

آنتي اکسيدان هايي به نام آنتوسيانين ها در توت هاي قرمز و بنفش وجود دارند که ممکن است به کاهش آسيب چشم در نتيجه مواجه با نور خورشيد و افزايش سن کمک کنند و همچنين جريان خون سالم به چشم ها را بهبود مي بخشند. مطالعات نشان داده اند که اين رنگدانه هاي گياهي ممکن است آهنگ توسعه رتينوپاتي ديابتي را با تقويت ديواره هاي رگ هاي خوني کند کنند. در کنار بلوبري که يکي از بهترين و شگفت انگيزترين ابرمواد غذايي محسوب مي شود، شما مي توانيد مصرف گيلاس هاي غني از آنتوسيانين، انگورهاي قرمز و انار را مد نظر قرار دهيد.

مغزهاي خوراکي را در رژيم غذايي خود جاي دهيد

مطالعه اي که توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد طي يک بازه زماني پنج ساله انجام شد، نشان داد که مصرف حداقل يک بار در هفته مغزهاي خوراکي مي تواند انحطاط بينايي را تا 40 درصد کاهش دهد. چربي هاي سالم موجود در مغزهاي خوراکي ممکن است از چربي کل اضافي و در نتيجه گرفتگي شريان ها در چشم ها پيشگيري کنند، همان گونه که از شريان هاي موجود در قلب محافظت مي کنند.

آرامش داشته باشيد

نتايج پژوهش دانشمندان دانشگاه پزشکي اوهايو نشان داده است که حفظ آرامش ممکن است به کاهش سطوح قند خون کمک کند و در نتيجه خطر عوارضي مانند رتينوپاتي ديابتي و نابينايي را کاهش دهد. طي اين مطالعه که با حضور 30 شرکت کننده و به مدت 10 هفته انجام شد، 15 نفر از شرکت کنندگان روزانه تمرينات تن آرامي و کاهش تنش را انجام مي دادند و 15 نفر ديگر در کلاس هاي آموزش ديابت حاضر مي شدند.

در پايان مطالعه، آنهايي که به انجام تمرينات تن آرامي و کاهش تنش مي پرداختند، افت حدود 10 درصدي قند خون ناشتاي خود را شاهد بودند. استرس موجب تحريک ترشح هورمون هايي مي شود که قند خون را افزايش مي دهند. کاهش استرس مزمن اين روند را متوقف مي کند. اگر اين مساله به اندازه کافي در شما انگيزه ايجاد نمي کند بايد به اين نکته اشاره داشت که گروه تن آرامي کاهش افسردگي و اضطراب را نيز تجربه کردند.


 بيش از 55 ساعت کار در هفته براي قلب مضر است 

 متخصصان قلب و عروق در يک مطالعه جديد تاکيد کردند که ساعات کاري زياد در هفته خطر بروز مشکلات قلبي را تشديد مي‌کند.

به گزارش ايسنا، بر اساس اين مطالعه که در مقياسي بزرگتر از گذشته انجام گرفته، محيط‌هاي کاري که فرهنگ معمول در آنها ساعات کاري زياد در طول روز است نه تنها بر زندگي اجتماعي کارمندان تاثير سوء دارد بلکه سلامت قلب آنها را نيز تهديدمي‌کند.

در اين مطالعه آشکار شد کارمنداني که در هفته بيش از 55 ساعت کار مي‌کنند در مقايسه با آنهايي که بين زمان کار و زندگي تعادل برقرار کرده‌اند 40 درصد بيشتر در معرض ابتلا به شايعترين نوع آريتمي قلبي موسوم به "فيبريلاسيون دهليزي" هستند.

به نوشته گاردين، اين يافته حاصل مطالعات متخصصان دپارتمان اپيدميولوژي در کالج دانشگاه لندن روي الگوهاي شغلي 85 هزار و 494 زن و مرد عمدتا ميانسال از کشورهاي انگليس، دانمارک، سوئد و فنلانداست.


 خبرهاازعالم علم 

 شبيه‌سازي اثر ليزر در جراحي‌هاي دهان

دانشمندان تاثير ليزر در انگل برداري از دهان و لثه را با کامپيوتر شبيه‌سازي کردند که در اين روش با به‌کارگيري روش ليزري و کشتن باکتري‌هاي لثه، آلودگي ها بدون دخالت دست برطرف مي شود و لثه فرصت بازسازي مي‌يابد

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو، تجمع باکتري‌هاي واقعي در دهان مي‌تواند منجر به التهاب لثه شود و به ‌صورت بيماري پيوره در اطراف دندان گسترش يابد. اين بيماري يک عفونت بسيار خطرناک است که در آن استخوان‌ها و بافت‌هاي نگه‌دارنده دندان تجزيه مي‌شوند.

دانشمندان بر پايه‌ي ويژگي‌هاي اپتيکي بافت لثه و باکتري‌ها، مدل‌هاي محاسباتي در اين زمينه ارائه کرده و اثر سه ليزر رايج را بر دو گونه از باکتري‌ها با اندازه و عمق نفوذ مختلف در درون لثه، شبيه‌سازي کردند.

نتايج اين شبيه‌سازي نشان مي‌دهند که هم ليزرهاي ديودي با طول‌موج 810 نانومتر و هم ليزر نئوديميوم-ياگ با طول‌موج 1064 نانومتر، توانايي کشتن باکتري‌ها در عمق 3 ميلي‌متري بافت لثه رادارند. هر دو اين ليزرها در شبيه‌سازي کمترين گرمايش لثه منجر به التهاب را نشان دادند و در هر دو التيام لثه سريع بوده است.

با به‌کارگيري روش ليزري و کشتن باکتري‌هاي لثه، آلودگي بدون دخالت دست، برطرف شده و لثه فرصت بازسازي مي‌يابد.

با استفاده از شبيه‌سازي نشان داده مي‌شود که هر دو ليزر بافت‌هاي سالم را حفظ کرده و کمينه گرمايش را به بافت‌هاي مجاور انتقال مي‌دهند.

کمينه کردن آسيب حرارتي سبب درمان سريع‌تر مي‌شود.

روش تحليل اين تحقيق براي شبيه‌سازي چگونگي عملکرد پرتوي ليزر با بافت ها، پيامدهايي فراتر از دندانپزشکي دارد. پزشکان و جراحان در درمان هاي مختلف از جمله عملکرد تارهاي صوتي و درمان امراض پوستي مانند قارچ ناخن و انگشت‌هاي پا از ليزر استفاده مي‌کنند.


 خبرپزشكي 

 يافته جديد محققان انگليسي؛

پروتئين از حمله قلبي محافظت مي کند

پروتئين DDK3 مي تواند به عنوان درمان جديدي براي توقف تشکيل چربي در درون رگ ها استفاده شود.به گزارش مهر، طبق تحقيق جديد محققان کالج کينگ لندن پروتئين طبيعي DDK3 (پروتئين 3 مرتبط با ديکوپف) مي تواند عاملي محافظ در مقابل حملات قلبي و سکته هاي ناشي از تصلب شريان باشد.به گفته اين محققان، اين پروتئين مي تواند در نهايت براي پيشگيري از حملات قلبي و سکته استفاده شود.دانشمندان ميزان DKK3 را در نمونه خون 574 فرد در طول 5 سال اندازه گيري کردند. آنها دريافتند افراد داراي ميزان بالاتر DKK3 در طول اين 5 سال کمتر در معرض ابتلا به تصلب شريان قرار داشتند و احتمال مرگ شان به دليل حمله قلبي يا سکته هم کمتر بود.اين ارتباط مستقل از ساير عوامل پرخطر تصلب شريان نظير فشارخون بالا و ميزان کلسترول بود.تحقيقات نشان مي دهد پروتئين DKK3 با کمک به لايه اندوتليال در ترميم خودش در اولين نشانه هاي آسيب، مانع از تصلب شريان مي شود.به گفته محققان، شناسايي مولکول حفاظتي جديد ممکن است منجر به يافتن داروهاي جديد براي کاهش ريسک حمله قلبي شود.

هيچ بيماري براي تشخيص و درمان سرطان به خارج کشور اعزام نمي‌شود

رئيس سومين سمينار تومورهاي سر و گردن با تاکيد براينکه امکانات تشخيصي و درماني سرطان در کشور بسيار مناسب است، بيان کرد: به همين اساس ديگر نيازي به اعزام بيمار به خارج کشور نداريم.

به گزارش روابط عمومي سومين سمينار تومورهاي سر و گردن ، دکتر مهدي خواجوي، رئيس سومين سمينار تومورهاي سر و گردن با بيان اينکه مهمترين گام در درمان سرطان تشخيص صحيح است، عنوان کرد: زمانيکه نوع (خوش خيم يا بدخيم) و محل دقيق تومور مشخص شد درمان امکانپذير خواهد بود.وي افزود: روش هاي تشخيصي و درمان در بيماران مختلف، متفاوت است اما به طور کلي درمان شامل راديوتراپي، شيمي درماني و جراحي مي‌شود.اين متخصص گوش، حلق و بيني با بيان اينکه تجهيزات و تکنيک‌هاي تشخيصي و درماني تومورهاي سر و گردن در کشور از پيشرفتهاي خوبي برخوردار است، خاطرنشان کرد: با توجه به پيشرفتهاي گسترده‌اي که در اين زمينه در کشور حاصل شده است ديگر نيازي به عازم بيمار براي درمان به خارج از کشور نيستيم.اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: درمان سرطان شامل روش هاي جراحي و غيرجراحي است که شيمي درماني و راديوتراپي جزو روشهاي غيرجراحي است که در اين زمينه تجهيزات مدرني وارد کشور شده است.خواجوي يادآور شد: در راديوتراپي اشعه به محل تومور تابانده مي‌شود به همين دليل بايد از دستگاههاي استفاده شود که اشعه آن متمرکز باشد تا ساير اعضاي بدن از عوارض آن در امان باشند.اين متخصص گوش، حلق و بيني در ادامه با توجه به توزيع امکانات تشخيصي و درماني تومورهاي سر و گردن در کشور، گفت: در تمام استان ها دسترسي به پزشک و مراکز درماني به خوبي وجود دارد اما در برخي مناطق بايد دستگاههاي تشخيصي و درماني را بروز رساني کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي