جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603


قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبي از منظر برخي نمايندگان مجلس

مديرعامل پخش فراورده‌هاي نفتي:
تاثير قراردادهاي جديد نفتي بر اشتغال را تا دو سال آينده خواهيم ديد


ارسال متن قرارداد ايران و توتال به مجلس


معادلات انرژي


ميز خبر


 قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبي از منظر برخي نمايندگان مجلس 

 
برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با حمايت از قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي تاکيد کردند حضور سرمايه گذاران بزرگ خارجي در صنعت نفت نشاندهنده به سنگ خوردن تير تحريم اقتصادي و اهداف آمريکاست.

به گزارش ايرنا, توتال شرکت گمنامي نبود؛ اما اين روزها به قدري در ايران مشهور و معروف شده است که کمتر کسي آن را نمي شناسد.

وزارت نفت در چهارمين سال از دور جديد حضور بيژن زنگنه توانست با شيوه جديد قراردادهاي نفتي، پاي توتال را که به يکي از پنج غول نفتي دنيا شهرت دارد، به فاز يازدهم پارس جنوبي باز کند؛ امري که شايد بسياري از منتقدان ناباورانه شاهدش بودند، هر چند پيش از آن نيز ناباورانه گمان نمي کردند توتال براي توسعه در پارس جنوبي به ايران بازگردد.

هنوز زماني از احياي حق توليد نفت ايران در سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) نگذشته بود که صداي پاي ورود توتال در رسانه ها پيچيد.

نقدها از گوشه و کنارشنيده مي شود که نه بر کار کارشناسي تکيه دارد و نه بر تجربه هاي نفتي و البته شواهد زيادي از سياسي بودن آنها حکايت مي کند.

نشريه وزارت نفت (مشعل) بخشي از نظر نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درباره قرارداد توتال را جمع کرده است.

قرارداد توتال و کاهش ريسک سرمايه گذاري

علي مطهري نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي، گفت: امضاي قرارداد با توتال سبب مي شود ريسک سرمايه گذاري در ايران کمتر شود و اين قرار داد، يک امتياز مثبت براي دولت است. اين قرارداد اقدام بسيار خوبي بود و در چنين شرايطي که آمريکا به دنبال تحريم هاي جديد است، اين همکاري سبب شد که اعتماد کشورهاي خارجي به ايران بيشتر شود.

ارتقاي جايگاه ايران در عرصه انرژي

سکينه الماسي عضو کميسيون انرژي، گفت: حضور سرمايه گذاران خارجي در صنعت نفت، اشتغالزايي را به دنبال دارد. همه بايد از فرصت حضور سرمايه گذاران خارجي در ايران استفاده کنيم.

وي افزود: برخي کشورها همچون آمريکا در پي منزوي کردن ايران هستند، اما حضور سرمايه گذاران بزرگ خارجي در صنعت نفت نشان مي دهد که تير تحريم اقتصادي اين کشور به سنگ خورده و اهداف آمريکا محقق نخواهد شد.

حسين اميري خامکاني عضو کميسيون انرژي، بيان داشت: با اجراي قراردادهاي جديد نفتي و سرمايه گذاري در اين صنعت، افزون بر حفظ منافع مادي و غير مادي کشور، فناوري و دانش فني وارد کشور شده و انقلاب بزرگي در صنعت نفت ايجاد مي شود.

هموار کردن راه توسعه

اسدالله قره خاني سخنگوي کميسيون انرژي، گفت: صنعت نفت و گاز امن ترين و پرسودترين صنعت براي سرمايه گذاران تلقي مي شود، حضور سرمايه گذاران بزرگ خارجي، زمينه توسعه صنعت نفت و گاز کشور را فراهم مي کند.

وي افزود: حضور سرمايه گذار خارجي به هيچ وجه به معناي کنار گذاشتن اقتدار و عزت داخلي نيست، بلکه استفاده از چنين سرمايه‎هايي مي تواند توان اقتصادي ايران را افزايش دهد.سهيلا جلودارزاده نماينده تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس گفت: سرمايه گذاري خارجي در صنعت نفت، راهکار مناسبي براي شتاب بخشي به روند توسعه اقتصادي و اشتغالزايي در کشور است. شرکت ها و سرمايه گذاران بزرگ نفتي در گذشته با ايران همکاري داشتند که نتايج خوبي نيز از اين همکاري نصيب ايران شده است.

غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات، بيان داشت: امضاي قرارداد نفتي با شرکت توتال فرانسه، اتحاد بين المللي عليه ايران را بر هم زد که اين مهم، حاصل تدبير حاکميت، دولت و مقاومت ملت ايران بود.

احمد بيگدلي نماينده شهرستان خدابنده، گفت: سرمايه گذاري خارجي در صنعت نفت، دانش و فناوري هاي تازه اي را وارد اين صنعت مي کند و رونق اقتصادي را نيز به همراه دارد.

ارتقاي جايگاه ايران در عرصه انرژي

جلال ميرزايي عضو کميسيون انرژي، گفت: کشورهايي که در فکر تحريم ايران بودند، امروز با ورود شرکت ها و سرمايه گذاران بزرگ نفتي به ايران، بيش از پيش مايوس خواهند شد.

همکاري با شرکت هاي بزرگ نفتي، فناوري هاي روز دنيا را وارد کشور خواهد کرد که اين مهم، نه تنها در اقتصاد کشور تاثيرگذار خواهد بود، بلکه مي تواند به افزايش اشتغالزايي در کشور نيز کمک کند.

سيدحسين افضلي نماينده اقليد، بيان داشت: درست است که منابع داخلي براي سرمايه گذاري اولويت دارد، اما براي توسعه ميدان هاي مشترک و افزايش ارزش افزوده در صنعت نفت، نبايد معطل ماند.

با توجه به شرايط حوزه هاي نفتخيز کشور و اشتراک آن با کشورهاي همسايه، بايد هرچه سريع تر با استفاده از فناوري هاي روز دنيا، از اين منابع بهره برداري کنيم.

جبران عقب ماندگي هاي صنعت نفت

علي عسگر ظاهري عبده وند عضو کميسيون انرژي، گفت: در حالي که برخي کشورهاي همسايه، برداشت بيشتري نسبت به ايران در مخازن مشترک نفت و گاز دارند، قراردادهاي جديد نفتي و سرمايه گذاري خارجي با شرکت هاي بزرگ نفتي، مي تواند عقب ماندگي هاي گذشته در اين بخش را جبران کند.

احمد مرادي عضو کميسيون انرژي، گفت: زماني که شرکت هاي بزرگ نفتي خواهان همکاري با صنعت نفت ايران هستند، اين موضوع نشاندهنده وجود امنيت سرمايه گذاري در کشور است.

محمود صادقي نماينده تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس، گفت: شرکت هايي همچون توتال، هيچگاه بدون مطالعه در کشوري مبادرت به سرمايه گذاري نمي کنند.

ورود توتال و سرمايه گذاري اين شرکت نفتي در ايران، نشاندهنده به نتيجه رسيدن برجام و رفع تحريم هاست.

سرمايه گذاري شرکت بزرگ نفتي توتال در صنعت نفت ايران، باوجود ريسک هاي سرمايه گذاري در منطقه، نشان دهنده وجود ثبات و امنيت اقتصادي در ايران است.

عبدالکريم حسينزاده عضو کميسيون عمران، بيان داشت: جذب سرمايه خارجي در شرايط حساس منطقه اي و جهاني، نوعي ديپلماسي اقتصادي به شمار مي‎آيد. ورود شرکت هاي بزرگ نفتي به کشور، نشانه موفقيت ديپلماسي نفتي است.

ورود شرکت هاي بزرگ نفتي به ايران، نشان دهنده آن است که ما جزيرهاي امن و با ثبات در ميان کشورهاي منطقه هستيم که از ظرفيت‎هاي زيادي براي جذب سرمايه هاي خارجي نيز برخورداريم.

عزت الله يوسفيان ملا رئيس کميسيون تدوين نامه،: توتال از فرصت ايجاد شده در پساتحريم با هوشياري تمام استفاده کرد.

وي افزود: براي توسعه صنعت نفت، بايد از تجارب و فناوري هاي روز دنيا و تعامل با شرکت هاي معتبر جهاني استفاده کرد. محمد قسيم عثماني عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات، گفت: صنعت نفت براي توسعه هرچه بيشتر، به جذب سرمايه گذاري نيازمند است. سرمايه گذاري خارجي، مناسب ترين راه براي تامين مالي پروژه هاي صنعت نفت است.

مجيد ناصري نژاد عضو کميسيون انرژي مجلس، بيان داشت: بايد زمينه براي جذب سرمايه خارجي فراهم شود تا با جذب منابع مالي جديد، پروژه ها آغاز به کار کنند و توليد در کشور رونق بگيرد. بدون ترديد، جذب سرمايه گذاري خارجي و ورودشرکت ها ي معتبر بين المللي نفتي به کشور، به توسعه و رونق صنعت نفت کمک خواهد کرد.

محمدرضا تابش نايب رئيس فراکسيون اميد، گفت: قرارداد توتال با ايران، حاکي از شکسته شدن تحريم ها است و از نظر سياسي، حائز اهميت است و منافع ملي کشور با چنين قراردادهايي ارتقا مييابد.

طيبه سياوشي شاه عنايتي نماينده مردم تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس، تاکيد کرد امضاي قرارداد نفتي با توتال فرانسه، نشانه اي از شکست سياست هاي دولت ترامپ براي منزوي کردن جمهوري اسلامي ايران است.


 مديرعامل پخش فراورده‌هاي نفتي:
 تاثير قراردادهاي جديد نفتي بر اشتغال را تا دو سال آينده خواهيم ديد 

 رياحي گفت: ورود توتال به بحث سرمايه گذاري و توسعه در صنعت نفت و گاز ايران، پيشراني مي شود که شرکت هاي بزرگ نفتي ديگر نيز ترغيب شوند.منصور رياحي مدير عامل شرکت پخش فراورده هاي نفتي در گفت و گو با ايلنا با بيان اينکه يکي از افتخارات دولت دوازدهم پسابرجام و ماحصل آن اجرايي شدن قراردادهاي جديد نفتي بوده است،گفت: امضاي قرارداد با توتال تاثيرات شگرفي در کلان کشور بر روي اقتصاد خواهد داشت.

وي افزود: وقتي شرکت درجه يک مثل توتال وارد صنعت نفت مي شود نشان مي دهد امنيت سرمايه گذاري در کشور حاصل شده که بزرگترين پيروزي براي صنعت نفت است.رياحي با بيان اينکه ورود توتال به بحث سرمايه گذاري و توسعه در صنعت نفت و گاز ايران، پيشراني مي شود که شرکت هاي بزرگ نفتي ديگر نيز ترغيب شوند، تصريح کرد: اين قراداد در ساير زنجيره اقتصاد نيز تاثير گذار خواهد بود.وي تاکيد کرد: به اين ترتيب کشورهاي اروپايي و ساير کشورها هم وارد رقابت و سرمايه گذاري در فضاي ايران خواهند شد.مدير عامل شرکت پخش فراورده هاي نفتي همچنين خاطرنشان کرد: وزارت نفت به عنوان پيشران اقتصادي کشور در اجرايي شدن قرارداد با يک شرکت طراز اول توسعه دهنده نفت کار بزرگي انجام داده است که جاي قدرداني از وزير و مجموعه وزارت نفت دارد.وي يادآور شد: ما مي توانيم اين قرارداد را به قراردادهاي بعدي نيز تسري دهيم چرا که در بالادست و پايين دست تاثيرات بسيار قابل توجهي خواهد داشت تا بتوانيم طي يک تا دو سال آينده خروجي آن را در بخش اشتغال و درامدزايي و امنيت سرمايه شاهد باشيم.


 ارسال متن قرارداد ايران و توتال به مجلس 

 رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي از ارسال متن قرارداد ايران و توتال از طرف وزير نفت به مجلس خبر داد و گفت : قرار است اين قرارداد در کميته اي در کميسيون انرژي بررسي شود.به گزارش ايرنا، فريدون حسنوند با اشاره به بررسي قرارداد ايران و توتال در کميسيون انرژي و صحن علني مجلس گفت: پس از توضيحات جامع وزير به مجلس روز چهارشنبه هفته گذشته جلسه هيات عالي نظارت بر منابع نفتي تشکيل شد که اعضاي هيات نظرات و ديدگاه هاي خود را نسبت به اين قرارداد مطرح کردند.نماينده مردم انديمشک در مجلس شوراي اسلامي افزود: همچنين در اين نشست قوانيني که مرتبط با اين موضوعات بوده و گزارش سالانه که بايد به مقام معظم رهبري تقديم شود، بررسي شد.

حسنوند با بيان اينکه در اين نشست مقرر شد که وزير نفت هرچه سريعتر قرارداد با توتال را به مجلس ارسال کند، ادامه داد: آقاي زنگنه اين قرارداد را به مجلس ارسال کرده و در اسرع وقت در اختيار کميسيون انرژي قرار مي گيرد که کميسيون نيز کميته اي از افرادي را که تخصص حقوقي، مال و فني دارند را مشخص کرده که اين افراد قرارداد را بررسي کرده تا نظر قطعي به رئيس مجلس اعلام شود.

رئيس کميسيون انرژي يادآور شد: برخي نمايندگان هيات عالي نظارت بر منابع نفتي در شرکت ملي نفت حاضر شده و اين قرارداد را مورد بررسي و نظارت قرار مي دهند تا در چارچوب قوانين بررسي شود.به گزارش خانه ملت، حسنوند در ادامه از نشست فوق العاده هيات عالي نظارت بر منابع نفتي خبر داد و تصريح کرد: نتايج اين بررسي به اطلاع رئيس مجلس، اعضاي کميسيون انرژي و صحن علني مي رسد.


 معادلات انرژي 

 مصرف بنزين رکورد زد

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با بيان اينکه مصرف بنزين در ايران به بيش از 83 ميليون ليتر رسيده است، اظهار کرد: با وجود اينکه مصرف بنزين در کشور به پيک خود رسيده، مشکلي در تامين بنزين وجود ندارد.

به گزارش ايسنا،شاهرخ خسرواني با تاکيد بر اينکه درمورد ميزان ذخيره بنزين در کشور نمي توان آمار دقيقي ارائه کرد، افزود: متوسط ميزان مصرف بنزين در کشور بعد از ماه مبارک رمضان به بيش از 83 ميليون ليتر رسيده و کاهش هم پيدا نمي‌کند که يک امر غيرعادي است. پيش‌بيني افزايش مصرف در حد پنج درصد بود که در حال حاضر به بالاي 9 درصد رسيده است.

وي درمورد دليل اصلي افزايش مصرف بنزين در کشور توضيح داد: يکي از دلايل افزايش ميزان ومصرف بنزين در کشور، توليد بيش از اندازه خودرو است و اين‌که مردم مي‌توانند به راحتي صاحب ماشين شوند.

معاون شرکت پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران با تاکيد بر اينکه مصرف بنزين بسيار غيرعادي شده است، تصريح کرد: در کشور 37 منطقه پخش وجود دارد که ذخاير بنزين در اين منطقه ها بر اساس تمرکز مصرف مديريت مي‌شوند. براي مثال ميزان ذخاير در استان‌هاي تهران، خراسان شمالي نسبت به ساير استان‌ها بيشتر است، زيرا تمرکز تردد و مسافرت در اين دو استان يا استان‌هاي مازندران و گيلان بيشتر است. به همين دليل تمرکز ذخيره سازي در اين استان‌ها بيشتر و بيش از 60 درصد ذخيره‌سازي بنزين در اين چهار استان است.

خسرواني تاکيد کرد: با وجود اينکه در پيک مصرف بنزين به سر مي‌بريم ذخاير بنزين در کشور قابل قبول است.

رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت:

ارتقا و جذب نيروهاي بومي از برنامه‎هاي راهبردي نفت است

رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت، ارتقا و جذب نيروهاي بومي را از برنامه‎هاي راهبردي صنعت نفت در حوزه مسئوليت‎ اجتماعي (CSR) خواند.

به گزارش شانا، غلامرضا منوچهري در آستانه برگزاري سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت، با بيان اين مطلب افزود: آموزش جوانان به ويژه در مناطقي مانند عسلويه و غرب کارون مي‎تواند نياز آتي صنعت نفت به نيروهاي بومي را با امکان دستيابي به کارکناني کيفي‎تر رفع کند.

وي گفت: ارتقا و جذب نيروهاي بومي، افزون بر آن‌که هزينه کمتري در پي دارد، اصطکاک نفت با محيط پيرامون را هم کاهش مي‎دهد.

منوچهري با بيان اين‎که وزارت نفت از چند وجه به مسئوليت اجتماعي توجه دارد، ادامه داد: گرايش وزارت نفت، توجه بيشتر به فعاليت‏هاي آموزشي و ارتقا زيرساخت‎هاي فرهنگي و اجتماعي است و از آنجا که بهبود شاخص‎هاي کيفي طرح‎ها، به کاهش آلايندگي و افزايش سازگاري با محيط مي‎انجامد، اين موضوع بسيار مورد تاکيد است.

وي با بيان اين‎که در نظر گرفتن يک مولفه بدون توجه به مولفه‎هاي جانبي، آثار زيانباري به همراه دارد افزود: پيوستگي ميان مسائل فرهنگي، توسعه‎اي، زيست محيطي و ... ايجاب مي‎کند شاخص‎هاي مربوط به هر يک از اين حوزه‎ها را در کنار هم ببينيم و سپس اثرگذاري آنها را بسنجيم تا بهتر بتوانيم راهکارهاي توسعه پايدار را مدنظر قرار دهيم.

منوچهري در اين زمينه به مصاديقي اشاره و تصريح کرد: به طور نمونه، بعضا براي افزايش توليدات کشاورزي و با توجه به نياز آبي، نسبت به زدن چاه اقدام کرديم و بعدها متوجه شديم که منابع آب زيرزميني افت کرده يا تعادل آن به هم خورده، اراضي نشست کرده، آب‎ها شور شده و عوارضي از اين دست. يا مثال ديگر اين‎که خودوريي توليد مي‎کنيم که آلودگي زيست‎محيطي يا مشکل ايمني دارد و حادثه‎آفرين مي‎شود. يا پالايشگاهي درست مي‎کنيم که بنزين نامطلوب توليد مي‎کند. همه اين مثال‎ها به نوعي نشان مي‎دهد توجه نکردن به مولفه‎هاي مختلف، چه مشکلاتي ايجاد مي‎کند. معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با بيان اين‎که در کنار اين نمونه‎ها، نگاه يک‎بُعدي به برخي مسائل آثار بلندمدت‎تري هم بر جاي مي‎گذارد، ادامه داد: مثال بارز آن در نفت مي‎تواند توجه نکردن به ساکنان مناطق همجوار تاسيسات نفت و گاز باشد که منجر به تبعيض‎ها و گسترش اختلافات طبقاتي مي‎شود و تقابل‎هايي را به وجود مي‎آورد.

به گفته منوچهري، همانطور که طرح‎هاي صنعتي مي‎تواند بر فيزيک محيط پيراموني از طريق تغيير زيرساخت‎ها، شبکه آب و فاضلاب، راه‎ها و ... تاثير بگذارد، بر مردم منطقه هم تاثيرگذار خواهد بود و تاثير بر انسان‎ها به مراتب حائز اهميت‎تر و بلندمدت‎تر است.

وي يادآور شد: انسان به عنوان عامل تحقق اهداف و شکل‎دهنده فرايندها و تحولات، بايد در کانون توجه قرار گيرد و پيشبرد طرح‎ها و پروژه‎هاي صنعتي بدون در نظر گرفتن اين مهم با چالش‎هاي جدي رو‌به‌رو مي‎شود.منوچهري ايفاي مسئوليت اجتماعي را نيازمند نگاهي هوشمند و ديدگاهي متعهدانه نسبت به طبيعت و انسان عنوان کرد و گفت: لازم است براي نهادينه شدن فرهنگ مسئوليت اجتماعي، در تصميم‎گيري‎هاي کلان کشور به مسائل اجتماعي و زيست‎محيطي بيش از پيش توجه شود.

وي يادآور شد: کوتاه‎مدت فکر کردن و توجه صرف به منافع شخصي يا گروهي خاص، آفتي است که مي‎تواند مانع تحقق اهداف در حيطه مسئوليت اجتماعي شود.رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت با تاکيد بر ضرورت توجه همزمان به مردم، زيرساخت‎هاي اجتماعي، رفاهي، فرهنگي و ...، ادامه داد: اين موضوع به ويژه در کشور ما که چند دهه است بي‎مبالاتي در استفاده از منابع و ذخاير و توليدهاي بي‎منطق را پشت سر مي‎گذاريم، ضروري‎تر است.به گفته منوچهري، ما در توليد مواد پلاستيکي رکورد داريم؛ به‎طوري‎که کلي هزينه مي‎کنيم و به طبيعت هم آسيب مي‎رسانيم. در آلوده کردن هوا، در مصرف انرژي، در توليد غيرکيفي، در از بين بردن منابع آبي و مراتع رکورد زده‎ايم. اينها بحران‎هاي واقعي است که تعهد اجتماعي ما را سنگين‎تر مي‎کند و براي توقف اين روندها نيازمند افزايش درک عمومي هستيم.وي با بيان اين‎که وجدان مردم بايد حساس شود و سياستگذاران، نمايندگان مجلس، مديران اجرايي بايد اطلاعات و تمرکز خود را روي مسائلي از اين دست افزايش دهند، افزود: برگزاري همايش مسئوليت اجتماعي به تحقق اين هدف کمک مي‎کند.رئيس سومين همايش مسئوليت اجتماعي صنعت نفت گفت: از فاز صفر و مقدماتي تا پياده‎سازي پروژه، در تمام مراحل لازم است علاوه بر طرح فيزيکي و مشخصات توليد و سرمايه‎گذاري، آثار جانبي فعاليت‎ها را در نظر داشته باشيم و بخشي از منابع پروژه را به بحث مسئوليت اجتماعي اختصاص دهيم و مراقبت کنيم که آثار زيان‌باري گريبانگير محيط پيراموني نشود.منوچهري يادآور شد: معمولا مطالعات عميقي در حوزه مسئوليت اجتماعي انجام نمي‎شود و در بسياري از مناطق همجوار نفت، مسئولان استاني و محلي بيشتر خواهان انجام پروژه‎هاي عمراني هستند؛ در حالي‎که آموزش و بهبود زيرساخت‎هاي انساني مي‎تواند در درازمدت پيامدهاي مطلوب‎تر و راهگشاتري به همراه داشته باشد.وي گفت: در درجه اول، بايد دولت به عنوان متولي تخصيص منابع به اين مهم توجه کند و وزارتخانه‎ها، شرکت‎هاي دولتي، سازمان‎هاي وابسته به دولت و نهادهاي عمومي و حتي شرکت‎ها و سرمايه‎گذاران بخش خصوصي، هر يک به سهم خود در اين زمينه ايفاي نقش کنند.


 ميز خبر 

 حفاظت از قديمي‌ترين خطوط لوله انتقال نفت ايران هوشمند شد

شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با اجراي عمليات هوشمند سازي 17 ايستگاهه کاتديک در منطقه غرب براي نخستين بار، حفاظت از قديمي‎ترين خط لوله انتقال نفت کشور را هوشمند کرد.

به گزارش ايلنا، چهارمين خط لوله نفتي کشور در سال 1314 در مسير نفت شهر/ کرمانشاه به قطر سه اينچ و طول 230 کيلومتر پس از ساخت پالايشگاه نفت کرمانشاه با ظرفيت 2000 بشکه در روز ساخته شد.

زماني که چهارمين خط لوله نفت خام کشور احداث شد، مراکز انتقال نفت اين خط نيز شامل نفت شهر، کلانتر، پايطاق و علي آباد نيز ساخته شد که از قديمي ترين تلمبه خانه هاي ايران محسوب مي شود.

پس از آن و تا سال 1350 که يک خط لوله نفت خام به قطر هشت اينچ در همان مسير ساخته شد، تنها خط لوله‌اي که نفت خام را به غرب کشور و پالايشگاه کرمانشاه منتقل مي‌کرد، همان خط لوله سه اينچي بود.

هم اکنون خطوط لوله و مخابرات منطقه غرب کشور با مرکزيت کرمانشاه و در جوار پالايشگاه کرمانشاه وظيفه انتقال نفت و خام و فرآورده آن بخش کشور در مسيرهايي به طول 236، 171، 127 و 21 کيلومتر را بر عهده دارد.

مهرداد حقيقيان، مدير خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه غرب با اشاره به بالا بودن قدمت تجهيزات و خطوط لوله سه گانه در اين منطقه، مي گويد: با تلاش و همت رؤساي واحدها و کارشناسان منطقه و با رعايت اخلاق حرفه اي کار، همه تلاش خود را به منظور آماده نگه داشتن تجهيزات و دستگاه‌ها به کار گرفته‌ايم.

وي ادامه مي دهد: همه مسيرهاي خطوط لوله به‌طور مستمر توسط واحدهاي فني و عملياتي مديريت و پايش مي‌شوند.

مدير خطوط لوله و مخابرات نفت منطقه غرب اظهار مي کند: در يک سال گذشته هيچ گونه حادثه نشتي و يا پارگي خط در اين منطقه روي نداده است که اين موضوع نتيجه تلاش، برنامه ريزي و اجراي به موقع دستورعمل‌ها از سوي کارکنان است که براي رسيدن به اهداف منطقه سعي و تلاش شبانه روزي مي کنند.مدير خطوط لوله و مخابرات منطقه غرب کشور مي افزايد: هم اکنون عمليات هوشمند سازي 17 ايستگاهه کاتديک اين منطقه براي نخستين بار در سطح شرکت خطوط لوله و مخابرات و همچنين شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران انجام شده است.حقيقيان مي گويد: با انجام اين عمليات افزون بر اين‌که از شرايط مطلوب‌تري براي فعاليت ايستگاه‌هاي حفاظت کاتديک برخوردار شده ايم، همچنين حجم ترددهايي که براي کنترل و پايش انجام مي داديم نيز کاهش يافته است.بر اساس اين گزارش يکي از روش‌هاي محافظت از خوردگي فلزات به‌وسيله کاتد قرار دادن سطح فلز در يک سلول الکتروشيميايي است که به همين منظور نيز ايستگاههايي در طول مسير خطوط لوله تعبيه مي شود.وي درباره عملکرد اين شرکت در يک سال اخير مي افزايد: انتقال نفت خام و فرآورده‌هاي نفتي دريافتي از خط 16 اينچ و ارسال آن به پالايشگاه، پخش منطقه کرمانشاه و تاسيسات سنندج پارسال 370 ميليون و 268 هزار ليتر افزايش يافته است.به گفته وي، ميزان انتقال نفت خام و فرآورده در سال 1394 به ميزان يک ميليارد و 835 ميليون و 213 هزار ليتر بوده که در سال 95 به دو ميليارد و 205 ميليون و 481 هزار ليتر رسيده است.

مدير خطوط لوله و مخابرات منطقه غرب همچنين از ارتقا نيافتن سمت‌هاي سازماني، کمبود فضاي اداري، کمبود نيروي انساني در بخش‌هاي مختلف، احداث مامورسرا در تاسيسات انتهايي سنندج و مرکز انتقال نفت شهيد قمري، نوسازي ماشين آلات ساختماني و خودروهاي سبک، روزآمدکردن و ايمن سازي تجهيزات مربوط به مخازن و غيره به عنوان بخشي از مشکلات اين منطقه نيز نام برد.

شمارش معکوس براي افتتاح طرح يک هزار ميليارد توماني گازي در مازندران

طرح ايجاد خط لوله انتقال گاز از استان سمنان به مازندران با هدف پايداري گاز مشترکان اين استان و گازرساني به روستاهاي ييلاقي واقع در جنگل هاي هيرکاني به مرحله نهايي رسيد و شمارش براي دميدن در سوت افتتاح اين طرح يکهزار ميليارد توماني آغاز شده است .

به گزارش ايرنا ، اجراي خط لوله 42 اينچ انتقال گاز دامغان - کياسر - ساري از زمستان سال 86 و پس از نخستين بدعهدي کشور ترکمنستان در تامين گاز مورد نياز کشورمان در دستور کار قرار گرفت ولي تا پايان عمر دولت گذشته تنها 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشت .

شتاب بخشي به اجراي اين طرح در دولت يازدهم به منظور تحقق پايداري گاز مشترکان مازندراني و همچنين حفاظت از جنگل هاي هيرکاني اين استان از طريق گازرساني به روستاهاي بالادست در دستور کار قرار گرفت و با تامين بموقع اعتبارات مورد نياز به مرحله بهره برداري رسيده است.استان مازندران با توجه به اين که در انتهاي خط لوله گازي کشور قرار دارد در پيک مصرف اين انرژي فسيلي بويژه زمستان هاي سرد و سخت با کمبود گاز مواجه مي شود و به همين خاطر بخشي از گاز مورد نياز فصل زمستان اين استان از طريق واردات از ترکمنستان تامين مي شود.

دولت نهم که در زمستان سال 86 و در واکنش به اقدام ترکمنستان در قطع صادرات گاز به ايران تصميم ساخت خط لوله انتقال گاز از دامغان را اتخاذ کرد ، وعده داده بود تا اين طرح در کمتر از 6 ماه به سرانجام برسد و مشکل کمبود گاز طبيعي در مازندران به طور کلي از ميان برود.

اين طرح در 6 سال دولت نهم و دهم کمتر از 30 درصد پيشرفت فيزيکي داشت و دولت يازدهم از سه سال پيش تاکنون تمام همت و تلاشش را بر بهره برداري از اين طرح در سريع ترين زمان ممکن متمرکز کرد تا ديگر زمستان استان هاي شمالي با افت و يا قطع جريان گاز مواجه نشود.

مدير عامل شرکت گاز مازندران يکشنبه شب به خبرنگار ايرنا گفت که با دستور صريح وزير نفت و با پيگيري جدي مديران شرکت ملي گاز ايران ،اعتبار کامل اين طرح تامين و آماده بهره برداري شده است .

محمد اسماعيل ابراهيم زاده ميانگين روزانه مصرف گاز در استان مازندران را 22 تا 26 ميليون متر مکعب اعلام کرد و افزود : با جريان گاز در خط انتقال 40 اينچ دامغان به ساري ، ديگر نيازي به واردات روزانه حدود 10ميليون متر مکعب گاز از ترکمنستان نيست.

وي تصريح کرد : به طور يقين اين طرح ملي نه تنها وابستگي به گاز ترکمنستان را از بين مي برد ، حتي نياز گاز از طريق لوله هاي گرگان و رشت نيز کم خواهد شد و مازاد مصرف گاز در استان مازندران زمينه اي براي تامين سوخت واحدهاي بزرگ صنعتي و توليدي را فراهم مي کند .

ابراهيم زاده توضيح داد : با جريان روزانه 40 ميليون متر مکعب گاز در خط لوله 42 اينچ دامغان - ساري ، علاوه ايجاد پايداري در شبکه گاز خانگي ، 13 ميليون متر مکعب گاز مورد نياز کارخانه هاي سيمان ، صنايع چوب و کاغذ و نيروگاه نکا به عنوان واحدهاي صنعتي مهم استان تامين و گاز مورد نياز براي يک واحد پتروشيمي نيز ذخيره مي شود.

وي افزود : زمستان امسال نه تنها پايداري گاز براي مشترکان خانگي تضمين مي شود ، بلکه واحد هاي صنعتي و توليدي مازندران که در زمان افت فشار به سوخت جايگزين فسيلي از جمله گازوئيل شيفت مي شدند ، ديگر از سوخت گران قيمت و آلوده کننده زيست محيطي استفاده نخواهند کرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي