جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603


پرداخت وام از حساب يارانه بزودي در بانک‌هاي دولتي


امکان ساخت هواپيماي 20نفره در داخل


نهادهاي مالي


تريبون


 پرداخت وام از حساب يارانه بزودي در بانک‌هاي دولتي 

 
مدير اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي گفت: تمامي بانک‌ها غير از بانک‌هاي قرض‌الحسنه مهر ايران و رسالت امکان پرداخت وام از حساب يارانه را دارند.به گزارش تسنيم، حميدرضا غني‌آبادي درباره وضعيت اجراي طرح ياراکات اعتباري با گذشت دو ماه از ابلاغ اين طرح و در واکنش به اينکه هيچ کدام از بانک ها جز بانک کشاورزي ياراکارت اعتباري صادرنمي کنند، افزود: ابلاغيه ياراکارت اعتباري به همه بانک ها ابلاغ شده و اگر شعب از اين طرح مطلع نيستند، به دليل کم کاري خود بانک هااست.وي اظهار داشت: در حالي که بخشنامه هاي بانک مرکزي به صورت يکسان به کل سيستم بانکي ابلاغ مي شود و بانک ها موظف هستند طي 5 روز کاري بخشنامه ابلاغي از سوي اين بانک را بدون دخل و تصرف به زيرمجموعه خود ابلاغ کنند اما برخي بانک ها به متقاضيان دريافت ياراکارت اعتباري اعلام مي کنند که تاکنون ابلاغيه اين طرح از سوي بانک مرکزي به آن ها ابلاغ نشده است.

مدير اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي اين اقدام بانک ها را کم کاري آن ها عنوان کرد و افزود: برخي بانک ها به دليل شيوه هاي اجرايي داخلي، منابع و ... تاکنون موفق به اجراي اين طرح نشده اند اما اينکه اين بخش نامه از سوي بانک مرکزي ابلاغ نشده، صحيح نيست.غني آبادي با تاکيد بر اينکه اجراي ياراکارت يکي از راهکارهاي ايجاد وفاداري و جذب مشتري در بانک ها است، گفت: بانک ها به دليل اينکه برنامه‌ريزي مشخص و استراتژي معيني ندارند، از چنين طرح هايي استقبال نمي کنند و رويکردي منفعلانه دارند.

وي ادامه داد:تمام بخشنامه ‌هاي بانک مرکزي در حال حاضر به صورت يکسان از طريق سيستم مشخصي ابلاغ مي شود و اگر يک بانک دريافت کرده باشد گواهي بر اين است که ساير بانک ها نيز آن را دريافت کرده اند.

غني آبادي در ادامه با تاکيد بر اينکه اگر بانک اين ابلاغيه را براي شعب و بخش هاي زيرمجموعه خود ارسال نکرده باشد تخلف انجام داده است، گفت: همه بانک ها و موسسات سيستم بانکي غير از بانک هاي قرض الحسنه مهر ايران و رسالت امکان صدور يارا کارت اعتباري رادارند البته اين دو بانک نيز به دليل اينکه نمي توانند از عقد مرابحه استفاده کنند از اين امکان برخوردار نيستند.

مدير اداره مطالعات و مقررات بانکي بانک مرکزي با اعلام اينکه اجراي اين طرح اجباري نيست، افزود: به بانک ها اعلام شده که اين ظرفيت از سوي بانک مرکزي در اختيار آن ها قرار داده شده تا با وثيقه گرفتن يارانه سرپرستان خانوار براي آن ها کارت اعتباري صادر و تسهيلات پرداخت کنند و اين ابلاغيه بانک مرکزي هم الزام نيست و ظرفيت سازي است.

وي، درباره شرايط دريافت وام و درخواست ضامن براي صدور اين کارت از سوي بانک کشاورزي گفت: وثيقه قرار دادن يارانه نوعي ضمانت است و فرض بر اين بود که براي دريافت تسهيلات ضامن حذف شود اما اعطاي تسهيلات توسط بانک ها و تخصيص منابع و شرايط اعطاي آن به موجب آيين نامه فصل سوم قانون عمليات بانکداري بدون ربا برعهده هر بانک است.

غني آبادي با اشاره به اينکه برخي احکام و دستورالعمل هاي بانک مرکزي جنبه ايجاد يک بستر، زير ساخت و ظرفيت دارد، افزود: هدف از ايجاد اين طرح اين بود که امکاني در اختيار بانک ها قرار داده شود تا با وثيقه قرار دادن يارانه، در قالب کارت اعتباري به متقاضيان تسهيلات ارائه شود.

در همين رابطه ،رئيس شوراي هماهنگي بانک‌هاي دولتي در پاسخ به اين سوال که چرا فقط بانک کشاورزي شروع به اعطاي تسهيلات يارا کارت کرده است، گفت: قطعاً به همه بانک‌هاي دولتي به تدريج اين کار را شروع خواهند کرد.محمدرضا حسين زاده در پاسخ به اين سوال که چرا بانک ملي به عنوان بزرگترين بانک دولتي پرداخت وام از حساب يارانه را شروع نکرده افزود: ما اين تسهيلات را از قبل داشتيم البته نه به صورت ياراکارت ولي به شکل ديگر از سال گذشته در بانک ملي پياده شده است.مدير عامل بانک ملي ايران گفت: اما اگر لازم باشد براي اعطاي تسهيلات ياراکارت نيز اقدام خواهيم کرد.

بانک مرکزي پيشتر ابلاغ کرده بود، بانک ها از محل حساب يارانه نقدي تا سقف 5 ميليون تومان به سرپرستان خانوار وام بدهند و ضمانت اين وام همان يارانه نقدي باشد که اين مصوبه فقط از سوي بانک کشاورزي عملياتي شد.


 امکان ساخت هواپيماي 20نفره در داخل 

 يک فعال صنفي صنايع هوافضا گفت: اگر در سال هاي گذشته به جاي مطرح کردن بحث ساخت هواپيماي 150 نفره، از ساخت هواپيماهاي 20 نفره حمايت مي شد، الآن ايرتاکسي در فرودگاه هاي کوچک فعال بود.

مسعود قاسمي در گفت وگو با مهر، درباره ساخت هواپيما در داخل گفت: من اعتقادي به طراحي و ساخت هواپيماي بزرگ در داخل ندارم بيشتر اعضاي اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران نيز با من همراه هستند. قرار نيست از اول چرخ را اختراع کنيم و با هزينه زياد بعد از سالها به جايي برسيم که الان دنيا رسيده است. وقتي هواپيما توليد مي شود ديگر نيازي به ساخت هواپيما در داخل کشور نيست.رئيس اتحاديه صنايع هوايي و فضايي ايران افزود: از طرف ديگر من معتقدم قرار نيست مصرف کننده صرف توليدات ديگر کشورها باشيم. بلکه مي توانيم با انتقال تکنولوژي به داخل و از قطعه سازي شروع کرده و سپس درصدي از توليدات شرکت هاي معروف مانند ايرباس و بويينگ را در داخل انجام دهيم و پس از آن بتوانيم در طولاني مدت به يک هواپيماساز تبديل شويم. همان کاري که چيني ها کردند ابتدا قطعه ساز ايرباس شدند و در حال حاضر هواپيماي ايرباس راتحت ليسانس فرانسه در چين توليد مي کنند. ما هم مي توانستيم با قراردادي که با ايرباس براي خريد 100 فروند ايرباس داشتيم موضوع انتقال تکنولوژي و توليد قطعه در داخل را قيد کنيم.


 نهادهاي مالي 

 تمديد مهلت سپرده‌گذاري سي و هشتمين مرحله قرعه‌کشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملي

مهلت سپرده‌گذاري سي و هشتمين مرحله قرعه‌کشي حساب‌هاي قرض‌الحسنه پس‌انداز بانک ملي ايران تا پايان مرداد ماه تمديد شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، هموطنان و مشتريان تا پايان مرداد ماه 1396 فرصت دارند، نسبت به افتتاح حساب و يا تکميل موجودي در شعب بانک ملي ايران در سراسر کشور اقدام کنند.

عيادت مديرعامل بانک سپه از ناصر يمين مردوخي پيشکسوت رسانه

محمدکاظم چقازردي، مديرعامل بانک سپه، در عيادت از ناصر يمين مردوخي کردستاني، پيشکسوت اصحاب رسانه، از زحمات ارزشمند وي قدرداني و براي ايشان آرزوي سلامتي کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، رئيس هيأت مديره بانک در اين ديدار صميمانه که با حضور هاشمي، مشاور مديرعامل و رئيس اداره کل روابط عمومي و اميري، رئيس حوزه مديريت عامل و هيأت مديره صورت گرفت؛ گفت: استاد مردوخي، از پيشکسوتان رسانه، اهل قلم و شاعر اهل بيت (ع) است که در اشعار و کلامش خير خواهي، صداقت و حق طلبي موج مي زند.

عضو هيات مديره بانک مسکن :

از روش‌هاي جديد تامين مالي براي اجراي پروژه‌هاي زيرساختي حمايت مي کنيم

ابوالقاسم رحيمي انارکي عضو هيات مديره بانک مسکن در همايش تامين مالي شرکت‌هاي حمل‌ونقل ريلي ، بر ضرورت استفاده از روش‌هاي جديد تامين مالي توسط نهادهاي دولتي، با توجه به محدوديت‌هاي بودجه عمراني دولت تاکيد کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک مسکن ، رحيمي انارکي در ادامه با اشاره به فعاليت دو ساله شرکت تامين سرمايه بانک مسکن از زمان تاسيس تا کنون، اظهار کرد: هدف اصلي از تشکيل اين شرکت، بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي ابزارهاي نوين تامين مالي بوده که عملکرد خوبي نيز در اين زمينه و در چارچوب اهداف، استراتژي‌ها و سياست‌گذاري‌هاي پيش‌بيني شده در اساسنامه داشته است.

مدير عامل بانک توسعه صادرات :

بنگاه هاي صادرات محور در ليست خدمات بانک توسعه صادرات هستند

دکتر صالح آبادي براين باور است که توسعه پايدار کشور در گرو گسترش و ارتقا صادرات غير نفتي است و همه هدف اين بانک تسهيل روند صادرات و تعامل سازنده با بخش توليد صادرات محور است.

به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک توسعه صادرات ،دکتر صالح آبادي به همراه هيات مديره اين بانک و رئيس شعبه بانک توسعه صادرات در ساري از پنج واحد اقماري زيرمجموعه اين شرکت بازديد به عمل آورد.

تقدير رييس کميته امداد امام خميني(ره) از مديرعامل بانک پارسيان

رئيس کميته امداد امام خميني(ره)، با ارسال تقديرنامه‌اي به بانک پارسيان، مراتب تشکر و قدرداني خود را از مديرعامل و کارکنان بانک پارسيان در راستاي حمايت از مددجويان اين کميته اعلام کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان؛ در اين تقديرنامه پرويز فتاح رييس کميته امداد امام خميني(ره) از مشارکت، همکاري و مساعدت مديران وکارکنان بانک پارسيان در حمايت از مددجويان کميته امداد قدرداني کرد و همچنين نقش آفريني بانک پارسيان در گسترش اشتغال پايدار، تحقق سياست هاي اقتصادمقاومتي و عدالت اجتماعي در کشور را ستود.

افتتاح حساب بانک سينا نزد 13 بانک معتبربين المللي

تعداد حساب هاي افتتاح شده از سوي بانک سينا در بانک هاي معتبر بين المللي به 13 مورد رسيد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا، اين بانک در جهت روان سازي و ارتقاء توان رقابت پذيري در عرصه داخلي و خارجي و به منظور بهره گيري از ظرفيت هاي بين المللي، در 13 بانک فعال در سراسر دنيا، اقدام به افتتاح حساب کرده است که از آن جمله مي توان به بانک هايي از کشورهاي سوئيس، ايتاليا، اتريش، روسيه و اسپانيا اشاره کرد.

خروج 127.000 خانوار از چرخه حمايتي کميته امداد با حمايت بانک ملت

رييس کميته امداد امام خميني (ره) اعلام کرد که بانک ملت در 6 سال گذشته، 11 هزار و 660 ميليارد ريال به مددجويان تحت پوشش اين کميته، تسهيلات اشتغالزايي اعطا کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، مهندس پرويز فتاح در مراسم انعقاد تفاهمنامه جديد با اين بانک براي سال 96، تاکيد کرد که با تسهيلات اعطايي از سوي اين بانک، 127 هزار خانوار از چرخه حمايتي کميته امداد امام خميني(ره) خارج شده اند.

گزارش تسهيلات قرض الحسنه بانک رفاه به بازنشستگان، مستمري بگيران و مقرري بگيران

بانک رفاه از ابتداي سالجاري تاکنون بالغ بر 81,796 ميليون ريال تسهيلات قرض الحسنه طي 4,777 فقره به بازنشستگان، مستمري بگيران و مقرري بگيران سازمان تامين اجتماعي پرداخت کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه ، همچنين از ابتداي سال 95 تاکنون تعداد 7,614 فقره تسهيلات طرح تلاش گستر رفاه به مبلغ 1,324,261 ميليون ريال به کارگران شاغل تحت پوشش بيمه سازمان تامين اجتماعي پرداخت شده است.


 تريبون 

 در مصوبه جديد دولت

سقف حقوق مديران شرکت‌هاي دولتي برداشته شد

بر اساس مصوبه هيئت دولت، الزام به رعايت سقف 10 برابري حداقل حقوق مصوب ساليانه، براي مديران شرکتهاي دولتي و غير دولتيِ وابسته به بخش عمومي حذف شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ؛ بر اساس مصوبه هيئت دولت به پيشنهاد سازمان اداري و استخدامي، تبصره 3تصويب نامه فروردين ماه هيئت دولت در خصوص مصوبه ضريب حقوق حذف شد.

در اين مصوبه به نحوه محاسبه حقوق کارکنان مؤسسات انتفاعي وابسته به دولت، نهادها و موسسات عمومي غيردولتي و شرکتهاي دولتي اشاره شده بود. تبصره بند 3 تصويب نامه مذکور به الزام در رعايت مفاد مواد 75 و 84 قانون الحاق برخي مواد به تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت تاکيد داشت.

وزير ارتباطات:

تماس صوتي تلگرام رفع فيلتر نمي شود

وزير ارتباطات در مورد آخرين وضعيت توقف سرويس تماس صوتي تلگرام و تصميم براي ارائه اينترنت نامحدود توضيح داد.

به گزارش ايرنا، محمود واعظي در حاشيه مراسم افتتاح پروژه هاي شرکت مخابرات ايران در آستانه راه اندازي فاز سوم شبکه ملي اطلاعات در جمع خبرنگاران در مورد آخرين وضعيت تصميم براي توقف فروش اينترنت حجمي و ارائه اينترنت پرسرعت گفت: بحث مفصلي در اين زمينه صورت گرفته است و شبهه اي که هم اکنون وجود دارد اين است که در صورتي که اينترنت کاملا نامحدود شود تقاضا براي آن زياد شده و فعاليت زياد ممکن است باعث شود ظرفيت شبکه انتقال کشور پاسخگوي اين حجم تقاضا نباشد. بر اين اساس ممکن است نياز به توسعه در حوزه شبکه انتقال زيرساخت داشته باشيم.

وزير ارتباطات گفت: در اين زمينه جلسه اي توسط مديرعامل شرکت زيرساخت و مديرعمل شرکت مخابرات ايران انجام شده و قرار است نتيجه برنامه ريزي صورت گرفته توسط اين دو شرکت هفته آينده به ما اعلام شود تا بتوانيم بر اساس آن تصميم نهايي را اتخاذ کنيم.

وزير ارتباطات در پاسخ به اين سوال که آيا برنامه اي براي رفع فيلتر تماس صوتي تلگرام وجود دارد، گفت: خير برنامه اي نداريم.

واعظي توضيح داد: چرا اصرار داريد سرويسي براي شرکت هاي خارجي ايجاد کنيم در حالي که مخابرات و اپراتورهاي موبايل مي توانند اين سرويس را ارائه دهند. قرار نيست اين شرکت ها ورشکسته شوند.

وزير ارتباطات در پاسخ به سوالي مبني بر موضوع پيشنهاد افزايش تعرفه نرخ هاي مخابراتي که از سوي مخابرات مطرح شده بود نيز گفت: هيچ گونه قصدي براي افزايش تعرفه ها در حوزه تلفن ثابت، اينترنت و موبايل نداريم.

واعظي در مورد خدمات پرداخت و تبليغات در شبکه هاي اجتماعي خارجي همچون تلگرام گفت: طبق مصوبات قانوني هر گونه خدمات پرداخت و تبليغات در شبکه هاي اجتماعي خارجي ممنوع است و اين تصميم در راستاي حمايت از شبکه هاي اجتماعي داخلي گرفته شده است.

وي افزود: در مقابل به شبکه هاي اجتماعي داخلي اين فرصت را داده ايم که اگر سه ميليون کاربر داشته باشند امتياز تبليغات دارند و در صورتي که پنج ميليون کاربر داشته باشند امتياز پرداخت به آنها خواهيم داد.

وزير ارتباطات ادامه داد: هدف نهايي اين است که تمامي فعل و انفعلات مالي و تبليغاتي در بستر موبايل از طريق شبکه هاي اجتماعي داخلي باشند و کوچکترين امتيازي به شبکه هاي اجتماعي خارجي نمي دهيم.

به گفته واعظي در دنيا نيز شبکه هاي اجتماعي توسط دولت ها راه اندازي نمي شود بلکه با حمايت دولت و از طرق بخش خصوصي، دانشگاه ها و شرکت هاي دانش بنيان ها گرفته و اقتصادي مي شود.

900 فعال اقتصادي تيم اقتصادي دولت را ارزيابي کردند

طبق يک نظرسنجي که جامعه آماري آن بيش از 900 فعال اقتصادي و کارآفرين بوده‌اند مشخص شد از بين تيم اقتصادي دولت طيب نيا و حجتي موفق‌ترين و سيف و نعمت زاده بدترين اعضاي تيم اقتصادي دولت هستند.

به گزارش تابناک، در اين نظرسنجي که توسط برنامه تلويزيوني پايش و از بين بيش از 900 فعال اقتصادي و کارآفرين به صورت تلگرامي انجام شده است، سؤال به اين شرح بوده است؛ به نظر شما کدام عضو تيم اقتصادي دولت موفق‌تر بوده است؟ 1- عباس آخوندي (راه و شهرسازي) 2- محمود حجتي (جهاد کشاورزي) 3- علي ربيعي (تعاون، کار و رفاه اجتماعي) 4- ولي اله سيف (بانک مرکزي) 5- علي طيب نيا (اقتصاد و دارايي) 6- محمدرضا نعمت زاده (صنعت، معدن و تجارت) 7- محمدباقر نوبخت (برنامه‌وبودجه)

زمان شروع اين نظرسنجي پنجشنبه 22 تيرماه و پايان آن شب شنبه 24 تيرماه بوده است. در پايان نيز علي طيب نيا با 39 درصد به‌عنوان نفر اول، محمود حجتي وزير جهاد کشاورزي با کسب 24 درصد آراي شرکت‌کنندگان رتبه دوم را کسب کرد. محمدباقر نوبخت رئيس سازمان برنامه‌وبودجه و عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي هرکدام 9 درصد آرا، علي ربيعي وزير کار تعاون و رفاه اجتماعي 8 درصد از آرا را کسب کردند.همچنين ولي‌الله سيف رئيس‌کل بانک مرکزي که اين روزها در بحث مشکلات مؤسسات انتقادات زيادي به نحوه عملکرد ولي وارد است و محمدرضا نعمت زاده مسن‌ترين عضو کابينه دولت يازده با کسب 5 درصد آرا، بدترين اعضاي تيم اقتصادي دولت از ديد فعالان اقتصادي هستند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي