جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/04/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5603


«هاتف» سريال محرمي تلويزيون


يادگارهاي «داوود رشيدي» در تئاتر شهر


اولين حضور بين‌المللي «پرسه در حوالي من» در جشنواره اسپانيا


آغاز اكران «ساعت 5 عصر» از چهارشنبه


معرفي بازيگران «بانويي از اسلو»


تقديم جايزه‌ي «روتوش» به مريم ميرزاخاني


«رنگو» در فرهنگسراي نياوران


دريچه هنر


نقد فيلم


 «هاتف» سريال محرمي تلويزيون 

 
سريال محرمي «هاتف» به کارگرداني داريوش ياري و تهيه کنندگي نعمت چگيني از اواخر تيرماه وارد مرحله توليد مي‌شود.به گزارش فارس، پيش توليد سريال «هاتف» به کارگرداني داريوش ياري و تهيه کنندگي نعمت چگيني که در 10 قسمت 50 دقيقه‌اي براي پخش در ماه محرم توليد مي‌شود به روزهاي پاياني نزديک مي‌شود.

«نعمت چگيني» تهيه کننده اين سريال خبر از انتخاب بيش از 80 درصد از بازيگران اصلي سريال داد و افزود: يکي- دو نقش اصلي ما بزودي انتخاب خواهد شد و کار تصويربرداري از اواخر تيرماه در تهران آغاز مي‌شود.چگيني افزود: اين سريال ويژه ماه محرم است و در گروه فيلم و سريال مرکز سيما فيلم توليد مي‌شود تا از يکي از شبکه‌هاي سراسري روي آنتن برود.در خلاصه داستان مي‌آيد: در روز عاشورا، ابراهيم در کربلا بر اثر حمله قلبي مي‌ميرد. دخترش ريحانه پيگير آخرين گفته ناتمام پدر مي‌شود. اين پيگيري ريحانه را رو در روي خانواده و زندگي زناشوئيش قرار مي‌دهد. اما ريحانه اعتقاد دارد که عدالت نمي‌تواند در پشت در خانه آدم جا بماند... او پرده از ابهام وصيت پدر بر مي‌دارد. در اين روند شخصيت و ايمان خود را بازسازي کرده و بدست مي‌آورد.بازيگران اين فيلم عبارتند از: حميد گودرزي، محمد حاتمي، شهرام قائدي، محمد فيلي، کاظم بلوچي، سيدمهرداد ضيايي، بهزاد خداويسي، مريم بوباني، کمند اميرسليماني، مريم کاوياني، الهه حسيني و... .


 يادگارهاي «داوود رشيدي» در تئاتر شهر 

 مجموعه آثار، جوايز و يادگارهاي تئاتري داوود رشيدي به مناسبت سالگرد تولدش، در لابي تئاتر شهر گشايش يافت.

به گزارش پويا، مجموعه يادگارها و آثار هنري داوود رشيدي در شش باکس شيشه‌اي و طراحي امير اثباتي با حضور احترام برومند، همسر مرحوم رشيدي و ليلي رشيدي، دخترش، در کنار شخصيت‌هايي چون علي نصيريان، علي دهکرذي، مهدي شفيعي، احمد مسجدجامعي، مهدي شفيعي، پيمان شريعتي، شهرام کرمي، احمد مازني، علي مرادخاني و ... در لابي تئاتر شهر گشايش يافت. اين مراسم به مناسبت هشتاد و چهارمين جشن تولد بازيگر و کارگردان و مترجم شاخص تئاتر و سينماي کشور برگزار مي‌شد.در اين مراسم احترام برومند از گروه نمايش اعتراف به ويژه شهاب حسيني و علي نصيريان بابت همراهي و همياري در برگزاري اين مراسم - که با اجراي نمايش همپوشاني داشت - تشکر کرده و اين مجموعه موزه‌‌وار را مرهون تلاش، ذوق و خلاقيت امير اثباتي دانست.علي نصيريان نيز که پيش از مراحل گريم نمايش «اعتراف» در اين مراسم حضور به عمل آورده بود داوود رشيدي را يکي از ارکان اصلي تئاتر ايران برشمرد. نصيريان در حالي از نقش رشيدي سخن مي‌گفت که در ميان آثار مجموعه نمايشنامه‌اي از علي نصيريان با حاشيه‌نگاري‌هاي مرحوم رشيدي به چشم مي‌خورد.علي مرادخاني نيز در اين مراسم با بيان آنکه قرار بر آن بوده است صالحي اميري، وزير فرهنگ و هنر ارشاد اسلامي در اين مراسم شرکت جويد، غيبت او را به سبب طولاني شدن جلسه هيئت دولت اعلام کرد. با اين حال وزير فرهنگ که براي تماشاي نمايش «هفت روز از شصت تير» در مجموعه تئاتر شهر حضور پيدا کرده بود؛ از اين مجموعه ديدن کرده است.

طبق اعلام احترام برومند قرار است اين نمايشگاه تا نخستين سالگرد درگذشت داوود رشيدي، تا شنبه 4 شهريور در سالن انتظار تالار اصلي مجموعه تئاتر شهر ادامه پيدا کند. در اين نمايشگاه مجموعه‌اي از پوسترهاي نمايشي، عکس‌ها، لوازم شخصي، تنديس‌ها و نوشته‌هاي شخصي زنده‌ياد داود رشيدي در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.


 اولين حضور بين‌المللي «پرسه در حوالي من» در جشنواره اسپانيا 

 فيلم سينمايي «پرسه در حوالي من» به کارگرداني غزاله سلطاني به جشنواره فيلم «ماربيا» اسپانيا راه يافت.به گزارش فارس، فيلم سينمايي «پرسه در حوالي من» اولين ساخته بلند غزاله سلطاني که اين روزها در سينماهاي گروه هنر و تجربه در حال اکران است در اولين حضور بين المللي خود به جشنواره فيلم «ماربيا» (Marbella international film festival) راه پيدا کرد.دوازدهمين دوره جشنواره فيلم «ماربيا» چهارم تا هشتم اکتبر (12 لغايت 16 مهرماه) سال جاري در شهر ماربيا اسپانيا برگزارمي شود.

در اين فيلم مهراوه شريفي نيا، بهناز جعفري و ... به ايفاي نقش مي‌پردازند.فيلم سينمايي «پرسه در حوالي من» درباره دنياي زني است که در آستانه سي سالگي در دل تهرانِ امروز به دنبال روياي خود مي‌رود.


 آغاز اكران «ساعت 5 عصر» از چهارشنبه  

 مهر:سخنگوي شوراي صنفي نمايش از اکران فيلم سينمايي «ساعت 5 عصر» از چهارشنبه 28تير ماه در سينماهاي کشور اکران مي شود.

غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش گفت: فيلم سينمايي «ساعت 5 عصر» به کارگرداني مهران مديري از روز چهارشنبه 28 تيرماه به جاي فيلم سينمايي «نهنگ عنبر» در گروه سينمايي قدس اکران مي شود. فيلم هاي ديگري که در حال حاضر در سينماهاي کشور در حال اکران هستند، به دليل کف فروش بالا، همچنان به نمايش خود ادامه مي دهند.


 معرفي بازيگران «بانويي از اسلو» 

روابط عمومي:نازنين فراهانى، حسام منظور، سوگل قلاتيان و پيام اميرعبداللهي با نمايش «بانويي از اسلو» به کارگرداني مشترک مجيد رحيمي‌جعفري و علي اتحاد از نهم مرداد در سالن حافظ روي صحنه مي‌روند. يک بازيگر خواننده ديگر نيز به گروه بازيگران اين نمايش اضافه خواهد شد که به زودي معرفي مي‌شود .اين نمايش قصه عشق است و حسادت، فداکاري و ذلت.«بانويي از اسلو» برداشتي آزاد از طرح داستاني «خانه عروسک» نوشته هنريک ايبسن است که مجيد رحيمي‌جعفري ‌با دگرگوني کامل قصه، آن را به نگارش درآورده به گونه‌اي که داستان در زمان حال‌ مي‌گذرد‌. اين نمايش گراميداشتي براي قصه‌هاي جذاب و ارجاع به فيلم‌هاي سينماي نوآر و نئونوآر است.


 تقديم جايزه‌ي «روتوش» به مريم ميرزاخاني  

 ايسنا:مراسم اختتاميه بيست‌وپنجين دوره جشنواره «ويلادوکند» پرتغال با اعطاي جايزه فيلم برگزيده تماشاگران اين رويداد سينمايي به فيلم کوتاه «روتوش» به کارگرداني کاوه مظاهري برگزار شد و عادله چراغي، طراح صحنه و لباس اين فيلم، که به نمايندگي از گروه سازنده فيلم در جشنواره حضور داشت اين جايزه را به خانواده رياضي‌دان بزرگ، زنده‌ياد مريم ميرزاخاني تقديم کرد.

در قسمتي از بيانيه‌ي فيلم آمده: «متاسفانه خبردار شديم که جهان ما يکي از نوابغ بزرگ رياضي به نام مريم ميرزاخاني را از دست داد. گروه ما تصميم گرفته اين جايزه را به خاطر قدرداني از او، به خانواده‌اش تقديم کند.»


 «رنگو» در فرهنگسراي نياوران 

 روابط عمومي:انيميشن «رنگو» نوشته جان لوگان و کارگرداني گور وربينسکي شنبه 31 تير‎ماه در سينما تک فرهنگسراي نياوران به نمايش در مي‎آيد.

انيميشن «رنگو» که توسط پارامونت پيکچرز در 4 آوريل 2011 توليد شده است . «رنگو» داستان زندگي يک آفتاب‌پرست (بزمچه) خانگي است که دچار بحران هويت شده است. اين فيلم که حال و هوايي وسترن و کمدي دارد با نقش بازي کردن آفتاب‌پرست در يک آکواريم آغاز مي‌شود و با بيرون آمدن اتفاقي‌اش از آکواريوم، وي وارد دنيايي متفاوت مي‌شود.گفتني است در اين جلسه، زهرا رستمي کارشناس ارشد جامعه شناسي، پس از نمايش فيلم به تحليل آن از منظر جامعه‎شناختي مي‎پردازد.


 دريچه هنر 

 تالار هاي تئاتر شهر چهارشنبه اجرايي ندارند

تالارهاي نمايشي مجموعه تئاتر شهر روز چهارشنبه 28 تير ماه به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) اجرايي ندارند.به گزارش روابط عمومي مجموعه تئاتر شهر، تمامي نمايش هاي به صحنه رفته در تالارهاي اصلي، چهارسو، قشقايي، سايه و پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر چهارشنبه 28 تيرما ه به مناسبت فرا رسيدن سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) به صحنه نمي روند.

براساس اين گزارش نمايش هاي «اعتراف» به کارگرداني شهاب حسيني در تالار اصلي، «صبحانه در غروب» به کارگرداني گلچهردامغاني در تالار قشقايي و «مده آ؛ فصل دوم» به کارگرداني ميلاد نيک آبادي در تالار چهارسو روز پنجشنبه 29 تير ماه اجرا دارند.

مورخ سينما در 71 سالگي چه مي‌کند؟

جمال اميد در سالروز 71 سالگي‌اش از کارهاي جديدش خبر داد.

اين مورخ و نويسنده سينما در گفت‌وگو با ايسنا از آماده بودن جلد سوم کتاب «تاريخ سينماي ايران»‌ جهت انتشار خبر داد و گفت:‌ اين کتاب در 1200 صفحه توسط نشر «روزنه» عرضه مي‌شود و قرار است جلد اول و دوم اين کتاب نيز با تجديد چاپ در مجموعه‌اي واحد عرضه شود که شامل تاريخ سينماي ايران از 1279 تا 1380 مي‌شود.

وي درباره کارهاي ديگرش اظهار کرد: ادامه اين مجموعه در حال آماده شدن هست و در کنار آن فرهنگ فيلم‌هاي سينماي ايران را در ويرايش جديدي با عنوان «همه فيلم‌هاي سينمايي ايران»‌ از سال 1309 تا 1390 در حال آماده‌سازي دارم که به همراه حواشي منتشر خواهد شد.اين نويسنده،« تاريخ نمايش فيلم‌هاي خارجي» را ديگر اثر در دست نگارش‌اش عنوان کرد و گفت: اين کتاب نيز با تفکيک دهه‌هاي 20، 30، 40 و 50 آماده مي‌شود.

جمال اميد نويسنده، فيلمنامه‌نويس، روزنامه‌نگار، منتقد، تاريخ‌نگار سينما که در راه‌اندازي و برپايي بسياري از جشنواره‌هاي مهم کشورمان نقش بسزايي داشته است، متولد 26 تيرماه 1325 در رشت است.

نمايش «آنتراکت» در جشنواره «انيماموندي» برزيل

انيميشن کوتاه «آنتراکت» محصول سازمان سينمايي حوزه هنري در جشنواره‌ «انيماموندي» برزيل به نمايش در مي‌آيد.به گزارش روابط عمومي سازمان سينمايي حوزه هنري، انيميشن کوتاه «آنتراکت» به کارگرداني محمدرضا خردمندان محصول سازمان سينمايي حوزه هنري در بيست و چهارمين دوره جشنواره‌ «انيماموندي» کشور برزيل نمايش داده مي‌شود.

اين جشنواره که از سال 1993 به صورت سالانه برگزار مي‌شود براي تقويت انيميشن در برزيل راه‌اندازي شده ‌است و هر سال شرکت‌کنندگان زيادي از سراسر دنيا در آن حضور مي‌يابند. بخش‌هاي مختلف جشنواره شامل فيلم کوتاه، فيلم بلند، فيلم کوتاه کودکان، انيميشن بلند و انيميشن‌هاي ساخته شده توسط کودکان است.«آنتراکت» برگرفته از «Entract» کلمه اي فرانسوي و به معناي حدفاصل بين دو پرده موسيقي است. فيلم نيز در فاصله بين دو قطعه موسيقي روايت مي شود. ايده «آنتراکت» از داستان تک تيراندازي اسرائيلي است که در جريان جنگ 2014 غزه با انتشار پستي در صفحه اينستاگرام خود ادعا کرد در يک روز توانسته 13 کودک فلسطيني را هدف قرار دهد.

بيست و چهارمين جشنواره‌ «انيماموندي» از 23 تير تا 1 مرداد در شهر ريودوژانيرو و از 4 تا 8 مرداد در شهر سائوپولو کشور برزيل برگزارمي‌شود.


 نقد فيلم 

 سازمان فرهنگي هنري برگزار مي‌کند:

سايه‌بان مهر؛ اردوي فرهنگي ويژه شهروندان تهراني

فرهنگ‌سراي امام(ره) در ويژه‌برنامه «سايه‌بان مهر» جشنواره تابستانه، از 18 تيرماه تا 15 شهريورماه با برپايي ايستگاه‌هاي فرهنگي هنري ميزبان شهروندان تهراني شده است.به گزارش سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران، فرهنگ‌سراي امام(ره) با هدف ايجاد روحيه تعاون و همکاري‌هاي اجتماعي، گسترش شادي و نشاط در شهر تهران و تحکيم هويت ايراني اسلامي شهروندان از سوي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تبديل به اردوگاه فرهنگي شده است.

ايستگاه‌هاي متنوع فرهنگي هنري اين اردوگاه شامل کارگاه‌هاي خانواده سالم، مشاوره مذهبي، نمايش گروهي، بازي و سرگرمي، نمايش فيلم‌هاي سينمايي، برنامه‌هاي شاد نمايشي، بازي‌هاي فکري، رايانه و غرفه‌هاي کودک است.

اين اردوگاه فرهنگي از 18 تيرماه کار خود را آغاز کرده و تا 15 شهريورماه از 8 صبح تا 8 شب ادامه خواهد داشت.

حال «حاج حبيب» سينماي ايران خوب نيست

فرزند حبيب کاسه‌ساز گفت که در حال حاضر سرطان در بدن پدرم پيشروي کرده است.

محسن کاسه ساز در گفت‌وگو با پويا، درباره آخرين وضعيت حبيب اللّه کاسه‌ساز گفت: متأسفانه حال پدرم خوب نيست و در حال حاضر درآي‌.سي‌.يو بستري است. دکتر چند وقتي ايران نبوده است و قرار است به زودي پدرم را معاينه کند.

وي درباره اعلام نظر پزشکان درباره حاج حبيب کاسه ساز بيان کرد: پزشکان به ما گفته‌اند که سرطان در بدن پدرم متاستاز(پيشروي) کرده است و چندين نقطه ديگر از بدنش را نيز فراگرفته است. عمل هم نمي‌توانند انجام بدهند چون در حال حاضر پدرم شرايط عمل جراحي راندارد.

در حال حاضر بايد صبر کنيم تا شرايط جسمي پدرم کمي نرمال شود؛شايد پزشکان بتوانند آن موقع کاري انجام دهند.کاسه‌ساز اظهار کرد: از مردم کشورمان مي‌خوام تا براي بهبود حال پدرم دعا کنند.بنابر اين گزارش، حبيب الله کاسه ساز چندي پيش به علت سرطان معده به بيمارستان بقيه‌الله اعظم(عج) مراجعه کرد و به خاطر شدت سرطان معده وي به طور کامل از بدنش خارج شد.

رقابت 11 فيلم در بخش ويديويي جشنواره شهر

11 اثر در بخش فيلم هاي بلند داستاني (ويديويي) ششمين جشنواره بين المللي فيلم شهر به رقابت مي پردازند.به گزارش روابط عمومي ششمين جشنواره بين المللي فيلم شهر، هيات انتخاب بخش بلند داستاني شامل نگار آذربايجاني، حسين مسافر آستانه و عباس رافعي، از ميان آثار رسيده به بخش ويديويي، 11 فيلم را براي حضور و رقابت در اين بخش انتخاب كردند که اسامي آن ها به شرح ذيل است:

«فرزندان» و «جاده تباهي» به کارگرداني ياسر طالبي و تهيه کنندگي ميترا روحي منش، «يونس» به کارگرداني داريوش ياري و تهيه کنندگي عليرضا ابوالقاسمي نژاد، «اجباري» به کارگرداني حميدرضا رفائي وتهيه کنندگي رضا درخشان، «نورا» به کارگرداني وحيد پرشاد و تهيه کنندگي سيد امير سيدزاده، «صحنه هايي از زندگي يک کارآگاه» به کارگرداني و تهيه کنندگي عليرضا رسولي نژاد، «جاده» به کارگرداني مجيد اسماعيلي پارسا و تهيه کنندگي عباس روزي طلب، «سپيده به رنگ مرواريد» به کارگرداني و تهيه کنندگي روح اله حجازي، «عينک» به کارگرداني رضا آقايي و تهيه کنندگي عبداله باکيده، «مات» به کارگرداني و تهيه کنندگي صبا کاظمي و «نمي خواهم زنده بمانم» به کارگرداني علي يحيايي و تهيه کنندگي قاسم قلي پور.

ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم شهر از 9 تا 14 مردادماه به دبيري سيدعلي احمدي در پرديس سينمايي ملت برگزارمي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي