جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5612


سنتز سبز نانوذرات طلا با خواص آنتي‌باکتريال از «گل قهر»


ترميم اعصاب آسيب ديده با تار عنکبوت طلايي!


چرا ابرها قطرات کامل باران ايجاد نمي‌کنند؟


آيا مي دانيد؟


عجيب و جالب


 سنتز سبز نانوذرات طلا با خواص آنتي‌باکتريال از «گل قهر» 

 
محققان روسي با همکاري پژوهشگراني از مکزيک و هند موفق به سنتز سبز نانوذرات طلا از نوعي گياه شدند. اين نانوذرات داراي خواص آنتي‌باکتريال قابل توجهي هستند.

به گزارش از ستاد ويژه توسعه نانو، يک گروه تحقيقاتي از مکزيک، هند و روسيه موفق به سنتز نانوذرات طلا از نوعي باکتري موجود در گياه «ميموسا پوديکا» شدند. اين گروه تحقيقاتي به رهبري دانشگاه فدرال سيبري نشان دادند که اين نانوذرات داراي خواص آنتي‌باکتريال ويژه‌اي است؛ بنابراين مي‌توان از آن براي توليد داروهاي جديد به‌ منظور مقابله با مقاومت دارويي استفاده کرد.

اين گروه نشان دادند که مي‌توان نانوذرات طلا را با خلوص بالا از نوعي باکتري با روشي سريع به دست آورد. کارايي ماده سنتز شده در مقابله با پاتوژن‌ها بسيار قابل توجه است و مي‌تواند فعاليت آنها را به شدت کاهش دهد.

به دليل کثرت استفاده از آنتي‌بيوتيک‌ها، ميکرواورگانيسم‌ها در حال مقاوم شدن در برابر آن هستند. بنابراين محققان به دنبال روش‌هاي جايگزين براي از بين بردن باکتري‌ها هستند، يکي از اين راهبردها استفاده از نانوذرات فلزي است. نانوذرات طلا و نقره از جمله مهم‌ترين نانوذرات با خواص آنتي‌باکتريال هستند. هر چند که ترکيب شيميايي اين نانوذرات معمولاً به‌ گونه‌اي است که توليد آنها پرهزينه‌ است و همچنين ايمني لازم را ندارند چراکه تجمع اين نانوذرات در بدن منجر به خطراتي براي سلامتي مي‌شود.

در اين پروژه محققان روشي سبز براي اين کار ارائه کردند که در زماني کوتاه، حدود 20 دقيقه، مي‌تواند نانوذرات مورد نظر را ايجاد کند. در اين روش نياز به دماي بالا، معرف‌هاي سمي و ادوات پيچيده نيست.

اين گروه اقدام به بررسي خواص آنتي‌باکتريال اين نانوذرات کردند و در نهايت نشان دادند که اين نانوذرات طلا در مقابل عفونت‌هاي مختلف عملکرد قابل توجهي دارند. آنها روي چند باکتري عفونت‌زاي مختلف آزمايش‌هايي انجام داده و نتايج مثبتي دريافت کردند.

محققان اين پروژه معتقدند که پيشرفت و دستاورد آنها مي‌تواند براي توليد ترکيبات آنتي‌باکتري مورد استفاده قرار گيرد.


 ترميم اعصاب آسيب ديده با تار عنکبوت طلايي! 

 
تار عنکبوت ترکيب مقاومي است که از آن براي توليد رشته هاي ويولون، صندلي خودرو و غيره استفاده مي شود. اما قرار است اين محصول طبيعي در پزشکي هم به کار گرفته شود.به گزارش مهر به نقل از نيواطلس، دانشمندان مي گويند مي توان از تار عنکبوت براي ترميم رشته هاي عصبي آسيب ديده در بدن و متصل کردن مجدد آنها به يکديگر بهره گرفت.يکي از جنبه هاي حساس و چالش برانگيز انجام جراحي هاي پلاستيک و ترميمي، مربوط به بازسازي اعصاب آسيب ديده اي است که طولشان از پنج سانتيمتر فراتر نمي رود. اعصاب مذکور به دنبال تصادف هاي شديد يا انجام اعمال جراحي براي برداشتن تومور آسيب مي بينند و اگر چه جراحان مي توانند از روش پيوند بافت براي متصل کردن مجدد اعصاب آسيب ديده استفاده کنند، اما اين روش تنها در مورد رشته هاي عصبي با طول حداکثر 4 سانتيمتر پاسخگوست.

محققان دانشگاه پزشکي وين با بررسي هاي فراوان از تار عنکبوت طلايي کماندار کشور تانزانيا که مقاومتي بيش از نايلون دارد، براي پيوند اعصاب بدن انسان استفاده کرده اند. اين تارها چهار برابر فولاد قابليت ارتجاعي دارند و مي توانند ويژگي هاي خوب خود را تا دماي 250 درجه سانتيگراد حفظ کنند.محققان مي گويند خاصيت ضدباکتريايي و ضدآب بودن از جمله مزاياي ديگر اين تار عنکبوت استثنايي است که ماهيگيران تانزانيايي از آن براي بافتن تور ماهيگيري استفاده مي کنند.آزمايش تارهاي عنکبوت مذکور براي اتصال اعصاب آسيب ديده حيوانات با موفقيت صورت گرفته و قرار است به زودي آزمايشي به همين منظور بر روي انسان ها صورت بگيرد.


 چرا ابرها قطرات کامل باران ايجاد نمي‌کنند؟ 

 "ناسا" تحقيق در مورد علت ايجاد باران نم نم به جاي قطرات کامل باران را با افزايش گرماي زمين بسيار با اهميت اعلام کرد.

‌به گزارش ايسنا و به نقل از زي‌نيوز، دانشمندان ناسا تحقيقي براي درک بهتر آب و هوا و تغيير بارش انجام دادند. در اين تحقيق، آنها در آزمايشگاه "پيشرانش جت ناسا"(JPL) در کاليفرنيا و دانشگاه توکيو ابرها را بر فراز اقيانوس‌ها و خشکي بررسي کردند.

محققان نقش ذرات معلق در ابرها و باران را طي چند دهه بررسي کردند و دريافتند ذرات معلق بيشتري در ابرها بر فراز خشکي نسبت به ابرهاي اقيانوس وجود دارد. اما ذرات معلق تنها دليل شکل‌گيري باران نم نم نيست.

براي درک بهتر ديگر عوامل تاثيرگذار در اين مورد تحقيقي به سرپرستي "هاني تاکاشي" از موسسه سيستم‌هاي علمي و مهندسي منطقه‌اي زمين انجام شد.

محققان دريافتند حرکت جريان هوا نقش اصلي در بارش باران‌هاي شديد دارد و در ابرهاي کم عمق حرکت هوا ضعيف‌تر بوده و از نظر علمي براي بارش مورد توجه نيستند.

"تاکاشي" اظهار کرد: بر اساس فرضيه‌هاي پيشين حرکت هوا مهم بوده، اما هرگز اين فرضيه‌ها مورد آزمايش قرار نگرفتند و به نظر من هوا به قدر کافي قدرت تاثير بر اندازه قطرات باران را ندارد.

سيستم‌هاي اندازه‌گيري موجود سرعت حرکت مستقيم هوا را کنترل مي کنند و بر اساس اطلاعات ماهواره‌هاي "CloudSat "و "Aqua "ناسا و ديگر منابع مانند اطلاعات رادارهاي زمين و سايت بخش انرژي آمريکا در آريزونا مشخص شد هوا در ابرهاي کم‌عمق بر فراز خشکي ضعيف‌تر از هوا در ابرهاي صاعقه‌دار است، اما قدرت کافي براي نگه داشتن قطرات باران در خود را دارد.زماني که قطرات درون ابرها شناور مي‌شوند به اندازه آنها افزوده شده و ديگر قطرات مدت طولاني در جاي خود باقي نخواهند ماند و به اندازه قطرات کامل باران فرود مي‌آيند.

هواي موجود در ابرهاي مشابه شکل گرفته بر فراز اقيانوس‌ها ضعيف‌تر از خشکي است در نتيجه قطرات باران قبل از شکل‌گيري به صورت قطره کامل به شکل نم نم خواهند بود که اين باران براي اقيانوس‌ها بسيار مناسب است.اين نتايج يکي از يافته‌هاي مهم در فرآيند شکل‌گيري ابرها خواهد بود و در پيش بيني هوا کمک خواهد کرد.نتايج اين تحقيق در نشريه Royal Meteorological Society منتشر شده است.


 آيا مي دانيد؟ 

 راز زندگي طولاني در مغز قرار دارد

محققان کالج "آلبرت اينشتين" نيويورک به اين نتيجه رسيده‌اند که سلول‌هاي بنيادي موجود در "هيپوتالاموس" مي‌توانند بر روند پيري تاثيرگذار باشند.

به گزارش ايسنا و به نقل از گيزمگ، بررسي‌هاي محققان نشان مي‌دهد راز زندگي طولاني ممکن است در مغز انسان نهفته باشد.

تيم محققان کالج "آلبرت اينشتين" نيويورک در سال 2013 به اين نتيجه رسيدند که غده "هيپوتالموس" در مغز مي‌تواند بر روند افزايش سن و تحليل رفتن بدن موثر باشد.

هيپوتالاموس در واقع يک دستگاه کنترل کننده بدن است.اين بخش از مغز با تاثيري که بر هيپوفيز مي‌گذارد، فعاليت بسياري از غده‌هاي بدن مثل پانکراس(لوزالمعده)،تيروئيد و ... را کنترل مي‌کند.

اين عمل از طريق ترشح دو نوع هورمون به نام‌هاي آزاد کننده و مهار کننده است. که نوع اول ترشحات هيپوفيز را زيادتر و نوع دوم آنرا کمتر ميکند. علاوه بر آن هيپوتالاموس دماي بدن، گرسنگي، تشنگي و چرخه زماني بدن را تنظيم مي‌کند.

به طور کلي هيپوتالاموس مرکز اعمال غريزي مانند احساس گرسنگي، سيري، تشنگي، تنظيم دماي بدن، تنظيم فشار خون، رفتارهاي هيجاني مثل خشم و ترس و اضطراب و نيز عاطفه است اما نقش آن در تاثيرگذاري بر روند پيري کاملا جديد است.

حال پس از چهار سال محققان به اين نتيجه رسيده‌اند که يک مجموعه از سلول‌هاي بنيادي در هيپوتالاموس مسئول آن هستند که بدن با روند پيري خود چگونه برخورد مي‌کند.

دکتر "دانگ‌چنگ کاي"(Dongcheng Cai) محقق ارشد اين تحقيق گفت: تحقيق ما نشان مي‌دهد تعدادي از سلول‌هاي بنيادي در هيپوتالاموس با افزايش سن کاهش مي‌يابند که اين موضوع سبب تشديد روند پيري مي‌شود.

تحقيقات اوليه که بر روي موش‌ها انجام شد نشان داد که در موش‌هاي سالم با افزايش سن اين سلول‌هاي بنيادي شروع به نابود شدن مي‌کنند.

دکتر کاي افزود: در سنين پيري موش‌ها که حدود دو سال است تمام اين سلول‌ها نابود شده‌اند.

براي تاييد اين ارتباط مابين وجود سلول‌هاي بنيادين هيپوتالاموس و روند پيري محققان بخشي از اين سلول‌ها را در مغز موش‌هاي ميانسال نابود کردند و مشاهده کردند که روند تحليل رفتن بدن و پيري آنها شدت گرفت.

بخش پاياني و هيجان‌انگيز تحقيق اين بود که آيا با افزودن اين سلول‌هاي بنيادين به هيپوتالاموس مي‌توان بر روند پيري تاثير گذاشت يا نه.

به همين منظور سلول‌هاي بنيادي به مغز موش‌هاي مسن سالم تزريق شد و مشاهده شد که روند پير شدن در آنها کند شد و در برخي موارد اين روند معکوس شده و به سمت شادابي بيشتر حرکت کرد.

در طول تلاش براي فهم نحوه عملکرد اين سلول‌هاي ضد پيري محققان با مولکول‌هايي به نام " microRNA" در مايع مغزي نخاعي مواجه شدند که افزايش آن در مايع مغزي نخاعي با تزريق به کند شدن روند پيري در موش‌ها منجر شد.

اين دستاوردها مي‌توانند به عنوان اولين قدم‌ها براي دستيابي به فرمول افزايش طول عمر باشد و آنچه که با اطمينان زياد مي‌توان از آن سخن گفت اين است که مرکز فرماندهي روند پيري در هيپوتالاموس قرار دارد و با اعمال تغييرات در ميزان سلول‌هاي بنيادي آن و جلوگيري از کاهش آنها مي‌توان ميزان عمر را افزايش داد.

موضوع "فواره جواني" يا همان آب حيات مي‌تواند با نتايج اين تحقيق جنبه واقعي به خود بگيرد.

نتايج اين تحقيق در ژورنال علمي Nature منتشر شده است.

کشف مولکول‌هاي گياهي فيلترکننده تشعشعات خورشيدي

دانشمندان شيليايي مولکول‌هايي را در دو گونه گل‌ بومي در قطب جنوب يافته‌اند که از گياهانشان در مقابل تشعشع خورشيد محافظت مي‌کنند.

به گزارش ديلي‌ميل، مي‌توان از اين مولکول‌ها براي توليد محصولاتي مانند ضدآفتاب و همچنين در محافظت از غلات کشاورزي آسيب‌پذير استفاده کرد.

محققان دانشگاه سانتياگو در شيلي حين بررسي ويژگي‌هاي دو گياه گل ده در قطب جنوب به نام‌هايColobanthus quitensis وDeschampsia Antarctica دريافتند اين گونه‌ها قادر به تحمل کردن سطوح بالاي تشعشعات فرابنفش هستند.

گفته مي‌شود اين‌ها تنها دو گياه گل دهي هستند که در ناحيه قطبي کشف شده‌اند و در لبه‌هاي معتدل‌تر اين ناحيه مي‌رويند.

دانشمندان با مطالعه اين گياهان، گروهي از موکول‌ها را در گل‌هاي آن‌ها به ويژه در گونه Colobanthus يافتند که به عنوان فيلترکننده نور خورشيد عمل کرده و از آسيب‌هاي ناشي از تشعشعات ممانعت مي‌کنند.

تيم علمي به دنبال پيدا کردن شرکاي تجاري جهت توليد محصولاتي جديد با استفاده از يافته‌هاي اين تحقيق است.


 عجيب و جالب 

 جانوران عجيبي که شايد حتي نام آن‌ها را هم نشنيده باشيد

قسمت پاياني

مورچه‌هاي ارتشي (Army Ants)

همه مورچه‌ها در کلوني زندگي مي‌کنند که معمولا لانه دائمي آن‌هاست. اما مورچه‌هاي ارتشي مناطق حاره، شکارچي هستند و کلوني‌هاي خيلي بزرگي دارند و به همين دليل مجبورند که سريع خود را از يک نقطه جنگل به نقطه ديگر برسانند. همين مسئله باعث شده که هيچ‌گاه لانه نسازند. مورچه‌هاي کارگر ارتشي به‌جاي لانه‌سازي دست به دست هم مي‌دهند تا يک لانه زنده از نوع مورچه‌‌اي بسازند که به آن اردوي موقتي گفته مي‌شود. ملکه و افراد جوان‌تر در قلب اين اردو هستند، در حالي که ساير کارگران براي تهيه غذا مشغول به شکار مي‌شوند. زماني که ملکه شروع به تخم گذاشتن مي‌کند، اردوي موقت در يکجا مستقر مي‌شود اما وقتي که نوزادان از تخم خارج شدند، کل کلوني راه‌پيمايي نظامي خود را آغاز مي‌کند چرا که لاروهاي گرسنه به غذا نياز دارند. مورچه‌هاي سرباز ارتشي 12 ميلي‌متر طول دارند اما مورچه‌هاي کارگر به نسبت کوچک‌تر هستند. جنگل‌هاي باراني نواحي حاره در آمريکاي جنوبي زيستگاه اين نوع خاص از مورچه‌هاست که معمولا از حشرات، عنکبوت‌ها، عقرب‌ها و گاهي اوقات مارمولک‌ها و پستانداران کوچک تغذيه مي‌کنند. تاکنون بيش از 200 گونه از آن‌ها شناسايي شده است. مورچه‌هاي استوايي گونه‌هاي مختلفي دارند که همه آن‌ها به يک روش شکار مي‌کنند و کلوني اين مورچه‌ها بين روز نخست تا روز پانزدهم هر شب به يک جاي جديد مي‌رود و از روز پانزدهم تا سي و پنجم در يک نقطه مي‌ماند تا ملکه در اين زمان تخم‌گذاري کند.

حشرات يک روزه و معماي حيات (Mayflies)

زمان براي حشرات يک روزه بالغ ارزشمند است. برخي از آن‌ها تنها براي چند دقيقه زنده هستند و برخي تنها کمي بيش از يک روز زندگي مي‌کنند. اما به هر شکل مرحله بلوغ براي آن‌ها کوتاه و فصل آخر زندگي‌شان است. به نسبت اين مرحله آن‌ها مدت زمان طولاني‌تري را به‌عنوان حشرات آبزي بدون بال سپري مي‌کنند که در اين دوران به آن‌ها پوره (nymph) گفته مي‌شود. اين مرحله‌ ممکن است که سال‌ها طول بکشد و در خلال آن پوره‌ها غذا مي‌خورند و در زير آب هم رشد مي‌کنند. پوره‌ها در مرحله آخر زندگي‌شان تبديل به حشره‌هاي بال‌دار بالغي مي‌شوند که اصلا نمي‌توانند غذا بخورند. هدف آن‌ها تنها اين است که جفت پيدا کنند و تخم بگذارند. اين کار هم تنها چند ساعت طول مي‌کشد و بعد از آنکه کارشان تمام شد، مي‌ميرند. حشرات يک روزه را در تمامي نقاط دنيا به استثناي قطب جنوب مي‌توان سراغ گرفت. در حال حاضر 3 هزار گونه از آن‌ها در دنيا شناسايي شده است و قدمت حضورشان روي کره زمين به 300 ميليون سال قبل بازمي‌گردد.

متفاوت ترين خياط دنيا

اين مرد هندي که "Madan Lal" نام دارد، مي‌گويد: «من آموخته‌ام که بايد روزمره‌گي‌هايم را به کمک انگشتان پايم انجام بدهم».

يک مرد هندي که به دليل معلوليت دستانش، اجازه ورود به مدرسه را پيدا نکرد، با کسب مهارت‌ خياطي توانست به کمک انگشتان پاهايش خياطي کند و به يک خياط حرفه‌اي تبديل شود.

به گزارش عصر ايران ، مردي 45 ساله از ايالت هارياناي هند، به دليل معلوليت دستانش اجازه ورود به مدرسه و تحصيل را نداشت و به خاطر همين شرايط سخت، تصميم گرفت راه زندگي‌اش را خودش انتخاب کند.

محروميت از تحصيل باعث شد، اين مرد هندي به دنبال کسب مهارتي باشد که بتواند از اين راه درآمدزايي کند و بين تمام حرفه‌ها، او خياطي را انتخاب کرد.

گرچه معلوليت دستان او آموزش را سخت کرده بود، ولي با پشتکار توانست دوخت‌ و دوز را با انگشتان پاي خود ياد بگيرد و با گذشت زمان در خياطي حرفه‌اي شود و حتي بتواند سفارش دوخت لباس بگيرد.

اين مرد هندي که "Madan Lal" نام دارد، مي‌گويد: «من آموخته‌ام که بايد روزمر‌گي‌هايم را به کمک انگشتان پايم انجام بدهم».

مردم هاريانا از اين مرد به عنوان قهرمان ياد مي‌کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي