جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5612


براي تشکيل سلولها و اعضاي پايدار بدن علاوه بر غذاها ورزش و فعاليت حياتي مي باشد


کمبودهاي غذايي در کودکان اوتيسمي و راه هاي رفع آن


چرا پشه‌ها بعضي‌ها را بيشتر نيش مي‌زنند؟


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 براي تشکيل سلولها و اعضاي پايدار بدن علاوه بر غذاها ورزش و فعاليت حياتي مي باشد 

 
انواع محصولات و تركيبات در طول مدت متفاوت در گياهان و حتي حيوانات تشكيل مي‌شوند و محصولاتي كه در زمان‌هاي كوتاه تشكيل مي‌شوند زودتر در بدن شكسته تبديل به انرژي مي‌شوند و كمتر در ساختمان بدن انسان‌ها شركت مي‌نمايند ميوه‌ها و محصولات شيرين زود در گياهان تشكيل مي‌شوند و دانه‌ها و مواد پروتئيني و چربي معمولاً پس از فصل تابستان و در پاييز در گياهان و درختان تشكيل و آماده مي‌شوند.

محصولات پروتئيني و چربي‌هاي نباتي و حيواني در ساختمان بدن شركت كرده و انرژي نيز توليد مي‌نمايند. در اثر تراكم سلول‌هاي چسبنده (گلوتن gluten نوعي پروتئين كه در گندم و تلخه و غلات يافت مي‌شود كه در اثر چسبيدگي سلول‌هاي حاوي اسيدهاي آمينه بهم توليد مي‌گردد) در برابر اثرات انرژي فضائي و مواد لازم كه از زمين و هوا بدست مي‌آيد توليد مي‌گردد اين تركيبات در ساختمان بدن شركت كرده و انرژي توليد مي‌كنند براي تشكيل چربي‌ها و پروتئين‌ها انرژي بيشتر از محيط و خورشيد و غيره مورد نياز مي‌باشد و براي تشكيل سلول‌ها و اعضاي پايدار در بدن نيز علاوه بر غذاهاي مورد نياز ورزش و فعاليت و انرژي مازاد لازم و حياتي مي‌باشند و افرادي كه طالب عمر طولاني مي‌باشند بايد انرژي بيشتر در بدن توليد كرده و يا از خارج كسب نمايند.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  کمبودهاي غذايي در کودکان اوتيسمي و راه هاي رفع آن 

 قسمت اول

اوتيسم نوعي بيماري با عامل ناشناخته است که علاوه بر ايجاد علائم رفتاري غيرمتعارف در کودکان به دليل مصرف داروها مي تواند کمبودهاي غذايي نيز در اين بيماران ايجاد کند که منجر به تشديد علائم و يا ايجاد کندي در روند بهبودي شود.

به گزارش ايرنا، اوتيسم نوعي اختلال تاثيرگذار بر رشد طبيعي مغز است که در آن براي تشخيص، مداخله پزشکي و بازتواني شناختي بايد سريع اقدام کرد، اين اختلال که تا پيش از سه سالگي بروز مي کند و علت اصلي آن هنوز مشخص نيست، بر رشد طبيعي مغز در حيطه تعاملات اجتماعي و مهارت هاي ارتباطي تأثير مي گذارد.

اين بيماري ارتباط با ديگران و دنياي خارج را براي مبتلايان دشوار مي کند و در برخي موارد با رفتارهاي خودآزاردهنده و پرخاشگري همراه است، اما در صورت تشخيص زودهنگام و آغاز معالجات پزشکي و بازتواني شناختي، در دوران طلايي (زير سه سالگي) مي توان تا حد زيادي عوارض آن بر کيفيت زندگي افراد را کاهش داد.

يکي از راه هاي کاهش علائم اين بيماري و کمک به تاثيرگذاري بهتر داروهاي تجويزي براي اين کودکان، توجه به رژيم غذايي مناسب و رفع کمبودهاي غذايي است که در اثر مصرف داروها يا رعايت برخي رژيم هاي غذايي مانند رژيم غذايي بدون گلوتن در اين بيماران بروز مي کند.

دکتر سارا صرافي زاده عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد و مشاور تغذيه انجمن اوتيسم ايران در اين خصوص به ايرنا اظهار کرد: کودکان مبتلا به اوتيسم به دليل مصرف برخي داروها ممکن است به مرور زمان دچار کمبودهاي غذايي يا رفتارهايي شوند که ناشي از کمبودهاي غذايي است. اين کمبودها مي تواند عوارضي مانند کوتاهي قد و مشکلات گوارشي مانند اسهال، يبوست و رفلاکس را براي اين بيماران ايجاد کند.

وي بي توجهي والدين به مسائل تغذيه اي در کودکان اوتيسمي را از عوامل تشديدکننده وضعيت بيماري اين کودکان عنوان کرد و افزود: در موارد زيادي مشاهده شده که والدين اين کودکان هيچ توجهي به مسائل تغذيه اي کودکان خود ندارند و متوجه نيستند که بسياري از مشکلات و رفتارهاي فرزندان آنان مي تواند ناشي از مشکلات گوارشي باشد.

صرافي زاده ادامه داد: حتي در بسياري از موارد ديده شده که والدين در مراجعه به متخصصان مربوطه براي درمان کودکان خود، به ندرت به مشکلات گوارشي آنان اشاره مي کنند و بيشتر رفتارهاي محيطي فرزندان خود را مدنظر دارند و خواهان دريافت داروهاي کنترل کننده اين رفتارها هستند غافل از اينکه شايد يک مشکل گوارشي به وجود آورنده اين مسائل باشد چراکه مشکلات گوارشي نيز مي تواند سبب بروز اختلالات عصبي مانند پرخاشگري و عصبانيت شود.

* رژيم غذايي فاقد گلوتن

مشاور تغذيه انجمن اوتيسم در خصوص رژيم غذايي فاقد گلوتن براي کودکان مبتلا به اوتيسم گفت: ديده شده که برخي خانواده ها بر اساس اطلاعات پراکنده اي که از منابع مختلف به دست مي آورند، رژيم غذايي فاقد گلوتن را براي کودکان خود تهيه مي کنند که اين روشي اشتباه است زيرا نمي توان يک رژيم غذايي واحد براي تمام کودکان اوتيسمي تهيه کرد؛ وضعيت بيماري هر کودک با کودک ديگر متفاوت است و رژيم غذايي مناسب براي هر بيمار بايد با توجه به داروهاي مصرفي و نياز او بر اساس پارامترهاي خوني تعيين شود.صرافي زاده افزود: رژيم غذايي فاقد گلوتن براي تمام بيماران اوتيسمي مناسب نيست زيرا به دليل اينکه در اين رژيم گندم حذف مي شود، ممکن است مشکلات گوارشي و کمبودهاي تغذيه اي براي کودکان ايجاد شود؛ همچنين ممکن است که بيمار نيازي به رعايت اين رژيم نداشته باشد که در بررسي هاي پزشکي و مشاوره با متخصصان تغذيه اين مساله روشن مي شود.

وي خاطرنشان کرد که بخشي از مشکلات تغذيه اي اين بيماران مي تواند ناشي از مصرف داروها باشد و نيازي به رعايت رژيم بدون گلوتن ندارند. همچنين مطالعات اخير نشان مي دهد که رژيم غذايي بدون گلوتن در مواردي که کودکان مبتلا به سلياک هستند يا التهابات روده اي دارند، مفيد است و براي مدتي يا به صورت مادام العمر براي آنان تجويز مي شود.صرافي زاده ادامه داد: پزشکان نيز در تجويز رژيم غذايي بدون گلوتن براي کودکان اوتيسمي بايد شرايط فيزيکي و رواني، طريقه غذايي، پارامترهاي خوني، داروهاي مصرفي، کم خوني و مشکلات تيروئيدي آنان را درنظر بگيرند.

وي گفت: گاهي برخي رفتارهاي کودکان مانند تمايل زياد آنان به خوردن فست فودها، سبب مي شود که خانواده ها برخلاف ميل باطني خود و در راستاي تمايلات فرزندان اقدام به تهيه اينگونه موادغذايي کنند که به مرور زمان ممکن است سبب ايجاد اختلالات تغذيه اي و تشديد وضعيت بيماري آنان شود که بايد به اين مساله نيز توجه شود.

* کمبود ريزمغذي ها در کودکان اوتيسم

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي واحد علوم و تحقيقات گفت: برخي کمبود ريزمغذي ها در کودکان مبتلا به اوتيسم به دليل مصرف داروها و رعايت برخي رژيم هاي غذايي نامناسب يا پرهيزهاي غذايي بروز مي کند.

* زينک (روي)

صرافي زاده کمبود زينک (روي)، کلسيم، امگا 3 و ويتامين D و همچنين کم خوني را از جمله کمبودهاي غذايي کودکان مبتلا به اوتيسم عنوان کرد و افزود: زينک معمولا در موادغذايي حاوي پروتئين وجود دارد و داروهاي کودکان مبتلا به اوتيسم مي تواند دفع کننده اين ماده معدني باشد به همين دليل بيشتر اين کودکان با کمبود اين ريزمغذي مواجه هستند.

* کلسيم

وي درخصوص کمبود کلسيم نيز در بين کودکان مبتلا به اوتيسم گفت: علت اين کمبود بيشتر به دليل حذف شير از رژيم غذايي اين بيماران و جايگزين نکردن منبع غذايي براي جبران آن است؛ اين درحالي است که کمبود کلسيم تاثير بسيار زيادي روي فعل و انفعالات شيميايي مغز و رفلاکس هاي عصبي دارد که لزوم توجه بيشتر والدين بيماران مبتلا به اوتيسم را به تامين اين ماده غذايي نشان مي دهد.

صرافي زاده توضيح داد: براي تامين کلسيم مورد نياز بدن نمي توان به همه بيماران اوتيسمي توصيه کرد که شير يا جايگزين هاي آن را مصرف کنند و بايد با توجه به ذائقه آنان توصيه هاي لازم را ارائه داد؛ گاهي برخي کودکان توانايي هضم و جذب شير را ندارند و اين ماده غذايي از رژيم غذايي آنان حذف مي شود در چنين شرايطي مي توان بخش عمده اي از کلسيم مورد نياز کودک را از طريق مصرف ساير موادغذايي حاوي کلسيم مانند ماست و پنير تامين کرد اما اگر کودک مبتلا به اوتيسم مشکلي با دريافت شير نداشته باشد، متخصص تغذيه مي تواند با ارائه راهنمايي هاي لازم به والدين کمک کند که چگونه اين موادغذايي را براي کودکان خود آماده کنند.

وي افزود: به عنوان مثال با افزودن مقدار کمي پودر کاکائو يا آب ميوه مي توان شير را طعم دار کرد يا اينکه از ترکيب ماست و ميوه يا موادغذايي حاوي شير مانند پنکک يا نان شيرمال استفاده و تا حدي کمبود کلسيم کودکان اوتيسمي را جبران کرد.

ادامه دارد...

*امگا 3

صرافي زاده امگا3 را به عنوان يک ماده پايه در شکل گيري رفتارهاي کودکان عنوان کرد و افزود: کمبود اين ماده غذايي نه تنها در کودکان مبتلا به اوتيسم بلکه در ساير کودکان نيز به ميزان زيادي ديده مي شود؛ براي ايجاد تعادل در رفتارهاي کودکان تامين اين ماده غذايي در رژيم غذايي آنان از طريق مصرف موادغذايي طبيعي مانند آبزيان بسيار حائز اهميت است.

* ويتامين D

وي در خصوص کمبود ويتامين D و راه هاي رفع اين کمبود نيز گفت: کمبود اين ويتامين در ايران بسيار شايع است؛ اگر اين کمبود اصلاح شود، در رفع علائم کودکان اوتيسمي بسيار تاثيرگذار خواهد بود؛ براي رفع اين کمبود مي توان از طريق دارويي يا قرارگرفتن در معرض آفتاب اقدام کرد.

وي کم خوني و کم کاري يا پرکاري تيروئيد را نيز از ديگر مشکلات رايج در بين کودکان اوتيسمي عنوان کرد و گفت: بسياري از والدين اطلاعي از رژيم هاي غذايي مناسب براي کودکان خود ندارند و نمي دانند که چگونه مي توان اين کمبودها را جبران کرد؛ انجمن اوتيسم با برنامه ريزي هايي که انجام داده در مورد ارائه مشاوره هاي روان شناسي و تغذيه اي و برگزاري کارگاه هاي آموزشي، آماده حمايت و راهنمايي از خانواده ها است.

** مکمل هاي غذايي

مشاور انجمن اوتيسم ايران با تاکيد بر اينکه نمي توان به همه کودکان اوتيسمي توصيه کرد که از مکمل هاي غذايي براي رفع کمبودهاي غذايي خود استفاده کنند، افزود: اين مساله بستگي به نوع داروها، دز داروها و سطح بيماري آنان دارد؛ مصرف خودسرانه مکمل ها مي تواند سبب بروز اختلالات غذايي و دارويي شود و گاهي حتي تاثير داروها را کاهش مي دهد.

صرافي زاده ادامه داد: بايد براي هر يک از کودکان مبتلا به اوتيسم به صورت جداگانه ارزيابي تغذيه اي از سوي پزشکان و متخصصان تغذيه اي صورت گيرد و در مواردي که لازم است پيشنهادهاي صحيح در مورد موادغذايي يا مکمل ها براي آنان به صورت جداگانه تجويز شود.

وي يادآور شد: نمي توان براي همه اين کودکان نسخه واحدي تجويز کرد؛ علائم کودکان با هم متفاوت است و مصرف خودسرانه داروها مي تواند سبب بروز مشکلاتي مانند اختلالات غذايي و مشکلات گوارشي شود.

** شيوع چاقي بين کودکان اوتيسم

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد بروز چاقي و اضافه وزن را از ديگر مشکلات کودکان مبتلا به اوتيسم دانست و گفت: از آنجايي که اين بيماران با بي توجهي غذا دريافت مي کنند، افزايش وزن و چاقي در آنها بسيار شايع است و برخي داروهاي اين بيماران نيز مي تواند افزايش اشتها ايجاد کند.

صرافي زاده افزود: اين کودکان معمولا اشتهاي کاذب دارند و هميشه گرسنه اند و والدين آنان همواره از اين مشکل گلايه مند هستند که اين مساله نيز نيازمند مشاوره تغذيه اي و روان شناسي است.

** توصيه

دکتراي تغذيه و مشاور تغذيه انجمن اوتيسم ايران با بيان اينکه تهيه موادغذايي طبيعي و خانگي براي کودکان مبتلا به اوتيسم بيشترين کمک را به آنان در کاهش علائم بيماري مي کند، توصيه کرد که استفاده از موادغذايي حاوي رنگ هاي خوراکي مانند پفک، ژله، بستني ها و نوشابه هاي رنگي بايد به حداقل برسد يا حذف شود.

صرافي زاده در خصوص شکلات ها نيز گفت: استفاده از شکلات براي کودکان را نمي توان ممنوع کرد اما اگر خانواده ها تشخيص دادند که استفاده از برخي مواد غذايي سبب بروز برخي رفتارهاي غيرمتعارف در کودکان آنها مي شود مي توانند آن را حذف کنند.

وي تاکيد کرد: به طور کلي بايد آلرژي هاي غذايي کودکان ارزيابي شود زيرا گاهي اوقات داشتن برخي آلرژي ها سبب بروز برخي رفتارها در کودکان مي شود و خانواده ها بايد علت بروز آن پيدا کنند؛ براي اين منظور بايد تست آلرژن بدهند تا با تشخيص آلرژن مربوطه و حذف آن ديگر شاهد آن رفتارهاي ناخوشايند نباشند.

صرافي زاده ادامه داد: کودکان مبتلا به اوتيسم مي توانند از تمام موادغذايي موجود در هرم غذايي استفاده کنند اما گاهي برخي از اين کودکان نسبت به برخي موادغذايي مانند شير، گلوتن، سويا، تخم مرغ و بادام زميني عدم تحمل دارند؛ با اين حال نبايد خودسرانه اقدام به حذف آنها از رژيم غذايي کرد بلکه بايد با متخصص تغذيه در اين زمينه مشورت شود.


 چرا پشه‌ها بعضي‌ها را بيشتر نيش مي‌زنند؟ 

 آيا معمولا طعمه پشه‌ها مي‌شويد؟ يا اينکه تاکنون پشه‌اي شما را نيش نزده است؟

به گزارش ايسنا، پشه‌ها در مقابل انسان‌ها رفتار يکساني از خود نشان نمي‌دهند.

چرا پشه‌ها برخي از ما را نيش مي‌زنند و برخي ديگر را نه؟ خلاف باور عمومي پشه‌ها طعمه‌هاي انساني خود را بر اساس نوع پوست انتخاب نمي‌کنند بلکه اين طعمه‌ها بر اساس بوها انتخاب مي‌شوند.

بوها و گروه خوني

به گزارش يورونيوز به نقل از وبسايت فرانس انفو، پشه‌ها يک سيستم بويايي توسعه يافته دارند که از طريق آن، بو را دريافت مي‌کنند. در ميان بوهاي مورد علاقه اين حشرات مي‌توان بوي عرق و دي اکسيد کربن را برشمرد. پشه‌ها اسيد لاکتيک، اسيد اوريک، آمونياک و ساير موادي را که در عرق ترشح مي‌شوند، بو مي‌کشند و به آن علاقمندند.

علاوه براين، بدن‌هاي گرم‌تر يا بدن‌هايي که از آن‌ها بيشتر دي اکسيد کربن خارج مي‌شود مستعد اين هستند که مورد حمله پشه‌ها قرار بگيرند. به طور مثال آدم‌هاي چاق، زنان حامله و افرادي که الکل مصرف مي‌کنند در اين دسته قرار مي‌گيرند.

منشا برخي بوها ژنتيک است. بعضي بوها هم به دليل وجود برخي باکتري‌هاي خاص در هر انسان وجود دارند. در اين بين گروه‌هاي خوني هم نقش دارند. افرادي که داراي گروه خوني O هستند، دو برابر بيشتر از افرادي گروه خوني A دارند، قرباني نيش پشه‌ها مي‌شوند. البته در اين بين 85 درصد افراد، ماده‌اي را از پوست خود ترشح مي‌کنند که نشان دهنده گروه خوني آن‌ها است اما بدن 15 درصد افراد، اين ماده را ترشح نمي‌کنند و اگر اين افراد به‌طور مثال گروه خوني O هم داشته باشند کمتر طعمه پشه‌ها مي‌شوند.از سوي ديگر بعضي پشه‌ها به رنگ‌هاي تيره کشش بيشتري دارند. پس بهتر است در زمان غروب آفتاب، لباس‌هاي رنگ روشن بپوشيد تا از نيش پشه‌ها در امان بمانيد.


 خبرهاازعالم علم 

 از هر 10 ايراني 9 نفر بيش از 5 گرم نمک در روز مصرف مي‌کنند

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت گفت: مصرف نمک در ايران بيش از استاندارد جهاني و عامل بروز بسياري از بيماري‌هاي مزمن است.

دکتر شهرام رفيعي فر در حاشيه پنجمين کنگره ملي و دومين جشنواره خود مراقبتي و آموزش بيمار با بيان اينکه براي رعايت سبک زندگي مردم بايد سواد سلامت جامعه بالا برود افزود: از هر دو نفر ايراني يک نفر سواد لازم براي داشتن زندگي سالم دارد.

وي گفت: پنجمين برنامه وزارت بهداشت در حوزه سلامت توسعه خود مراقبتي است که نشان دهنده اهميت موضوع است.

رفيعي فر با بيان اينکه در اين برنامه به مردم کمک مي‌کنيم سلامت خود را حفظ کنند و نقش بيشتري در مديريت بيماري داشته باشند ادامه داد: خود مراقبتي بار بستري بيماري‌ها را کاهش مي‌دهد.

وي با اشاره به اينکه از هر 10 ايراني 9 نفر بيش از 5 گرم نمک در روز مصرف مي‌کنند گفت: نمک اصلي‌ترين عامل افزايش فشار خون است و از هر 4 نفر ايراني يک نفر فشار خون دارد اگر ما بتوانيم مصرف نمک را به کمتر از 5 گرم در روز برسانيم ميزان سکته‌هاي قلبي و مغزي به يک سوم کاهش پيدا مي‌کند.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت افزود: از هر دو نفر ايراني يک نفر تغذيه سالم ندارد و از هر 4 نفر ايراني 3 نفر چاق هستند.

وي گفت: 75 درصد بار بيماري‌ها در کشور بيماري‌هاي مزمن است که مي‌توان با تغذيه سالم، تحرک کافي و پرهيز از دخانيات آن را کنترل کنيم.

رفيعي فر با بيان اينکه در هر خانواده‌اي يک نفر مي‌تواند سفيد سلامت خانواده باشد ادامه داد: 16 درصد خانواده‌هاي ايراني معادل 16 ميليون نفر سفيد سلامت هستند و به ازاي هر 10 دانش آموز يک نفر سفيد سلامت است.

وي گفت: به همين منظور سايت آواي سلامت براي ارتقاي سلامت راه اندازي شده است تا بخش زيادي از آموزش‌هاي لازم از طريق اين سايت در فضاي مجازي صورت گيرد و در قالب تحول سلامت ايفاي نقش کند.


 خبرپزشكي 

 کاهش سن ابتلا به آرتروز در ايراني ها

يک جراح ارتوپدي گفت: کاهش سن ابتلا به آرتروز در جامعه امروز از موضوعاتي است که نبايد ازآن غافل شد.

محمدعلي طاهري جراح ارتوپدي در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار کرد: آرتروز يک بيماري است که مفاصل را درگير مي‌کند و در اين بيماري غضروف مفصل صدمه ديده و کم کم از بين مي‌رود، همچنين آرتروز ممکن است هر مفصلي را درگير کند، اما مفاصل بزرگ که وزن بدن را تحمل مي‌کنند مثل مفاصل زانو و ران بيشتر آسيب مي‌بينند.

وي با بيان اينکه آرتروز شايع‌ترين بيماري مفصلي در انسان بوده و در اين ميان آرتروز زانو علت عمده ناتواني مزمن در ميان افراد مسن است، گفت: آرتروز پيش رونده زانو در ايران و کاهش سن مبتلايان به اين عارضه از موضوعاتي است که نبايد از آن غافل شد و امروزه باتوجه به شهرنشيني، کم تحرکي، تغذيه و عوامل زمينه‌اي شاهد آمار روبه رشد هموطنان به ويژه جوانان هستيم نشان‌دهنده کاهش سن چشمگير آرتروز زانو است زيرا آرتروز زانو معمولا از سنين بالاي 50 سال آغاز مي‌شود.

اين جراح ارتوپد افزود: در حال حاضر اکثر نوجوانان و جوانان تا سن 30 سالگي به نوعي با اين بيماري درگير شده‌اند و سبک زندگي نادرست، چاقي و کم‌تحرکي از عوامل اصلي ابتلا محسوب مي‌شود.وي افزايش سن به بالاي 50 سال، جنسيت، عوامل شغلي، تغذيه، افزايش وزن، اختلالات ژنتيک و مادرزادي مانند پاي پرانتزي، اختلالات آناتوميک و بيماري‌هاي مختلف روماتيسم مفصلي را از عوامل ايجاد آرتروز برشمرد.طاهري گفت: برخي از انواع آرتروز دردناک هستند و فرد را ناچار به مراجعه به پزشک مي‌کند، ولي برخي ديگر به‌گونه‌اي هستند که فرد اصلا متوجه آن نمي‌شود.

وي با توجه به ارتباط مشاغل و کم تحرکي با بيماري آرتروز اظهار کرد: رابطه آرتروز با مشاغل سنگين يک رابطه غيرقابل انکار است و کساني که در مشاغل سنگين فعاليت مي‌کنند، بيشتر مبتلا به آرتروز گردن و کمر هستند، در عين حال افرادي که در نتيجه ورزش و راه رفتن و وزن زياد، فشار زيادي به مفاصل‌شان مي‌آورند، آرتروز زانو را بيشتر تجربه مي‌کنند.

اين ارتوپد عنوان کرد: علاوه بر افرادي که نحوه زندگي نادرست و عادات غلط نشستن و برخاستن دارند، آرتروز در کساني که جراحي ديسک داشتند يا مبتلا به بيماري‌هاي استخواني هستند، نيز مشاهده مي‌شود.وي با بيان آرتروز زانو و مفصل ران، شايع‌ترين آرتروز در ايران است، تصريح کرد: بنا به دلايل نامشخصي در ايران آرتروز زانو در زنان بيشتر ديده مي‌شود و آرتروز مفصل ران در مردان شايع‌تر است، افزود: از بين رفتن غضروف مفصل به معني نازک شدن آن است، در زمينه شيوع آرتروز هيچ آمار مشخصي وجود ندارد، اما اين بيماري است که در سنين بالا بيشتر اتفاق مي‌افتد؛ چراکه پروسه تخريب مفصل در سنين بالا شروع مي‌شود.

طاهري با تاکيد بر اينکه کاهش در حرکت بيمار، مهم‌ترين عارضه اين بيماري است، يادآور شد: مهم‌ترين نشانه آرتروز دردي است که در حالت استراحت وجود ندارد، با حرکت کردن بيمار به وجود مي‌آيد و حتي راه رفتن را براي بيمار سخت مي‌کند. اين محدوديت در حرکت معضلي است که به دليل تورم مفصل ايجاد مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي