جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5612

رئيس اورژانس اجتماعي کشور
75 درصد کودک آزاري‌ها توسط افراد خانواده رخ مي‌دهد


خبرها


ميز خبر


رهنموني از بزرگان


 رئيس اورژانس اجتماعي کشور
 75 درصد کودک آزاري‌ها توسط افراد خانواده رخ مي‌دهد 

 
رئيس اورژانس اجتماعي کشور دلايل کودک‌آزاري در ايران را بنابر بررسي موارد گزارش شده اعلام کرد.داريوش اسدبيگي (رئيس اورژانس اجتماعي کشور) در گفت‌وگو با خبرنگار ايلنا در پاسخ به اين سوال که در رابطه با گزارش‌هاي کودک‌آزاري بيشترين علت ناشي از چه عواملي بوده است، بيان داشت: 2 هزار و 765 مورد کودک‌آزاري در سه فعاليت تلفني، سيار و مداخله توسط اورژانس اجتماعي پذيرش شده‌اند، يعني در زمان مداخله در بحران مورد پذيرش قرار گرفته‌اند و طبق نظر کارشناساني که با اين افراد مصاحبه کرده‌اند، علت‌هاي اعلام شده به اين صورت بوده است؛ از 2 هزار و 765 مورد بيشتر از نصف موارد بر اثر مصرف مواد مخدر بوده است، يعني 1404 نفر بدليل اعتياد اقدام به کودک آزاري کرده‌اند.

او افزود: از اين تعداد 47 نفر براثر مصرف الکل، 180 نفر بدليل بيماري رواني آزاردهنده، 29 نفر بدليل عقب‌ماندگي آزاردهنده، 30 نفر بيماري جسمي آزاردهنده، 513 نفر تندخويي، 148 نفر انتظار پيروي بي‌چون‌وچرا، 23 نفر مشکلات جسمي کودک، 70 نفر انحراف جنسي سوءاستفاده‌کننده، 108 نفر بيکاري آزارگر که معمولاً شامل والدين مي‌شود و 213 نفر نيز بدليل بهانه‌گيري بي‌مورد اقدام به کودک آزاري کرده‌اند. اين آمار مربوط به کودک‌آزاري يعني افراد زير 18 سال است.

رئيس اورژانس اجتماعي کشور در ادامه تاکيد کرد: بيشتر کودک‌آزاري از طرف والدين صورت مي‌گيرد؛ يعني 75 درصد از آزاردهنده‌ها افراد خانواده هستند. اين آمار مربوط به پرونده‌هاي تشکيل شده است.

او در پاسخ به اين سوال که بيشترين تماس‌ها با اورژانس اجتماعي در سطح کشور از طرف چه‌ شهرهايي بوده است، بيان داشت: بيشترين استان‌هايي که کودک‌آزاري در آنها گزارش شده و خدمات سيار دريافت کرده‌اند؛ به ترتيب خراسان جنوبي، همدان، فارس، اردبيل و خراسان‌شمالي است. از لحاظ تعداد، تهران نسبت به ساير شهرها اول است، اما دليل اصلي آن اين است که جمعيت تهران بيشتر از ديگر شهر‌ها است.

وي ادامه داد: بيشترين آمار کودک‌آزاري در زمان مداخله در بحران مربوط به خراسان‌جنوبي، يزد، کرمانشاه، فارس و همدان مي‌شود؛ همچنين در تماس‌هاي تلفني بيشترين آمار مربوط به استان‌هاي خراسان جنوبي، اردبيل، همدان، فارس و خراسان شمالي بوده است

اسد بيگي تاکيد کرد: اين آمار به اين معنا نيست که کودک‌آزاري در اين استان‌ها بيشتر از استان‌هاي ديگر است، معناي اين آمار نشان‌دهنده اين است که بيشترين پذيرش در اين استان‌ها انجام شده است که بيانگر اين است که مثلاً در اين استان‌ها نيروهاي اورژانس اجتماعي فعال‌تر از ديگر نقاط کشور هستند. بيشتر تماس‌ها توسط خانواده‌ها انجام مي‌شود و نقش کودکان در اين مورد کمتر است.او در ادامه گفت: اطرافيان کودک از قبيل اقوام و همسايه‌ها اين گزارش‌ها را به اورژانس اجتماعي مي‌دهند. گاهي هم از طرف مدارس اين تماس‌ها صورت مي‌گيرد. در برخي موارد نيز از طرف مراجع قضايي و انتظامي صورت مي‌گيرد. در موارد معدودي والديني که از هم جدا شده‌اند به دلايل مختلف از جمله اينکه بخواهند حضانت فرزند را برعهده گيرند؛ گزارش‌هاي کودک‌آزاري را به اورژانس اجتماعي مي‌دهند.

رئيس اوژانس اجتماعي کشور در پاسخ به اين سوال که با توجه به اينکه در زمان گزارش کودک‌آزاري براي بررسي موضوع از سوي اورژانس اجتماعي دستورقضايي نياز است و همين امر پروسه رسيدگي را طولاني مي‌کند، آيا راهکاري براي حل اين مسئله وجود دارد يا خير بيان داشت: در برخي مواقع گزارش‌ها دروغي است و چون از نظر خانواده‌ها آبروريزي شده است از اورژانس اجتماعي شکايت مي‌شود. همين امر مستلزم دستور قضايي است.

وي خاطرنشان کرد: شخص خاصي در نهاد قضايي براي اين کار وجود ندارد تا پروسه را از زمانبر بودن دور کند. همچنين شعبه ويژه‌اي براي اين کار وجود ندارد. براي کودکان تنها دادگاه اطفال وجود دارد که آن هم براي بررسي جرم کودک است و ربطي به کار اورژانس اجتماعي ندارد.


 خبرها 

 خانم‌ها مراقب گوشه‌گيري و انزواي همسران خود باشند

يکي از مشکلاتي که اغلب زنان از آن گله مندند سکوت و انزواي مردان به هنگام بازگشت از محل کار به خانه است.

امين حق وردي روان‌شناس و مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ اظهار داشت: برخي مواقع زوجين با وجود اينکه در کنار يکديگر زندگي مي‌کنند اما رفتار آن ها نسبت به يکديگر همانند دو فرد بيگانه است و روابط عاطفي سردي دارند زيرا هر يک در طول روز سرگرم کار و مشغله روزمره خود هستند و فرصت کافي را براي با هم بودن ندارند.

وي ادامه داد: دوست داشتن و احساس ارزشمند بودن از جمله موضوعاتي است که براي مردان اهميت دارد، از اين رو زنان بايد سعي کنند تا وقت بيشتري را به همسر خود اختصاص دهند و حتي براي نيم ساعت هم که شده در طول شبانه روز با همسر خود گفتگو کنند.

حق وردي افزود: برخي از مردان بعد از بازگشت از محل کار خود به منزل منزوي و گوشه‌گير مي‌شوند و غالبا اين رفتار آن ها ناشي از مشکلات و مسايل محيط کارشان است و صحبت کردن درباره مشکلات کاري براي مردان کاري سخت و دشوار است و تحمل اين شرايط براي زنان کار راحتي نيست.اين روان‌شناس و مشاور گفت: تغييراتي مانند سکوت، انزوايا عصبي شدن در مردان نشانه هايي است که بايد جدي گرفته شوند و در اين شرايط زنان بايد بدون سرزنش و نصيحت کردن و در يک موقعيت مناسب زماني و مکاني به آرامي سر صحبت را با وي باز کنند و مشکل همسر خود را جويا شوند.حق وردي در پايان تاکيد کرد: نبايد انتظار داشت همه افراد از نظر اجتماعي شبيه به يکديگر عمل کنند و به اندازه هم اجتماعي باشند، فردي که از نظر شخصيتي آرام و درون گرا است و کمتر با ديگران ارتباط برقرار مي‌کند را نبايد اجتماع گريز يا دچار اختلال تلقي کرد، زيرا تفاوت‌هاي فردي بين انسان ها مساله اي است که هويت و شخصيت افراد را تعريف مي‌کند و اين تفاوت ها تا زماني که باعث ناراحتي يا افت عملکرد فرد نشوند، جاي هيچ نگراني وجود ندارد.

5 دليل براي ساماندهي پلهاي عابرپياده

سال‌هاست مطالعات حذف پل‌هاي عابر پياده از سطح شهر تهران انجام شده است اما اقدام عملي چنداني براي حذف يکي از نمادهاي خودرومحوري در شهر انجام نشده است.

به گزارش مهر، سال‌ها است مطالعات حذف پل‌هاي عابر پياده از تقاطع‌هايي که مي‌توان جان عابر پياده را با خط کشي و چراغ تأمين کرد، انجام شده و منتظر تأييد شوراي شهر و نهادهاي مرتبط اجرايي است.

به اعتقاد برخي کارشناسان شهري در معابري که ماشين‌ها مي‌توانند با سرعت کمتري حرکت کنند لازم نيست عابرپياده ارتفاع چهار، پنج متري را بالا برود تا وسايل نقليه با سرعت بيشتري از تقاطع‌ها عبور کنند و بايد به محل تلاقي عابرپياده و سواره معنا داد و با خط کشي و چراغ راهنمايي ايمني عابران را تأمين شود. در شهري مانند پاريس که شهر پرتقاطعي است پل عابر پياده‌اي در تقاطع‌ها وجود ندارد، زيرا با فرهنگ‌سازي و اصلاح رفتارها مشکل خود را در سطح زمين حل کرده‌اند.

اما در تهران حتي در نقاطي از ميدان‌ها که سرعت ماشين ده تا سي کيلومتر بر ساعت است بازهم پل‌هاي عابر پياده نصب شده و شهروندان به دليل نبود فضاي ايمن، از پل‌هاي عابر پياده استفاده مي‌کنند.

احمد دنيامالي، رئيس کميسيون عمران و حمل و نقل شوراي شهر تهران معتقد است: در حوزه ديد منظر در خصوص پل‌هاي عابر پياده نيز شورا انتقاداتي را دارد. در بسياري از کشورها اين پل‌ها به اين اندازه مرتفع نيست، بجز مشکلاتي که اين پل‌هاي هوايي براي عابران و منظر شهر ايجاد مي‌کنند به تازگي به محلي براي خودکشي برخي شهروندان نيز تبديل شده است.

اين طراح شهري درباره زيرگذر پياده چهارراه وليعصر نيز مي‌گويد: مدني‌ترين چهارراه شهر تهران که خيابان وليعصر را به خيابان انقلاب وصل مي‌کرد و پر ترددترين چهارراه پياده در تهران و پر از نمادهاي فرهنگي و انساني من جمله تئاتر شهر بود، در اقدامي عجيب تبديل به زيرگذر پياده شد. همه جاي دنيا دنبال اين هستند که فضاهاي ارزشمند پياده‌مدار خود مثل اين فضاها را حفظ کرده و حضور پياده را آسان‌تر سازند، در حاليکه ما پياده را به زيرزمين برديم تا سواره‌ها بتوانند روي سطح زمين جولان بدهند. در هر صورت با توجه به توسعه‌هاي شهري در تهران که به شدت توسعه‌هاي بزرگراهي و سواره محور بوده، استفاده از پل عابرپياده در بزرگراه‌ها به دليل سرعت بالاي خودروها اجتناب‌ناپذير است و منظور پلهاي عابرپياده و زيرگذرهاي پياده است که در خيابانهاي شهري از جنس خيابانهاي انقلاب و وليعصر و شريعتي و … است.

به گفته عابدي حضور اين پل عابر پياده‌ها که امروزه به آنها به عنوان اقدامي منسوخ نگاه مي‌شود، به 5 دليل رد شده است. نخست آن که اساساً شهر جاي حضور انسان‌هاست نه خودروها و آنچه بايد جايش غير از سطح زمين باشد سواره است نه پياده. شهر محلي براي زندگي است و پياده براي حضور در همه سطح شهر نبايد به زحمت بيافتد.

همچنين همه انسان‌ها ذاتاً تمايل دارند از سطح صاف و روي زمين حرکت کنند تا راحت و سريع به مقصد برسند. شما مي‌بينيد براي اينکه از يک پل عابر پياده استفاده شود تا 50 متر اين طرف و آن طرف پل يا ورودي زير گذر نرده مي‌کشند تا کسي از خيابان رد نشود. اين ازبي فرهنگي شهروندان ما نيست، از کم بودن دانش تصميم گيران است. حال هر چقدر پله برقي براي تجهيز اين پلها و زيرگذرها فراهم باشد. البته تجربه نشان داده است اين پل‌هاي عابر پياده شب‌ها و در برخي از پل‌هاي خلوت (روزها) به فضاي ناامن که ما در شهرسازي به آن فضاي غيرقابل دفاع مي‌گوييم تبديل مي‌شود. پاتوق شبگ‌ردها، ولگردها و معتادين شده که بعضاً مزاحمت‌هاي خاص خود را براي مردم ايجاد مي‌کنند که خود تبديل به معضلي بزرگ شده است.

اين استاد دانشگاه ادامه مي‌دهد: پل‌هاي عابرپياده منظر شهري را به شدت خراب مي‌کنند. ديدهاي مناسب در خيابان‌هاي ارزشمند به نماها و مناظر طبيعي شهر را از بين مي‌برند. بخش عمده‌اي از شهروندان اين شهر، کودکان سالمندان و معلولين هستند. در کشور 11 ميليون معلول داريم که تقريباً يک هشتم جمعيت کل کشور هستند. اين گروه اجتماعي بزرگ و مهم در شهرهاي ما تقريباً هيچ جايي ندارند. يکي از مشکلات بزرگ آنها همين پل‌ها و زيرگذرهاي پياده است.


 ميز خبر 

 «گودبرداري زمين‌هاي بي‌صاحب» چالش شهردار آينده

ساختمان‌هاي اطراف در معرض ريزش هستند

عضو شوراي شهر تهران «گودبرداري زمين‌هاي بي‌صاحب» را چالش شهردار آينده عنوان کرد و نسبت به خطر ريزش ساختمان‌هاي اطراف آنها هشدار داد.

محمد مهدي تندگويان در گفت‌و‌گو با ايلنا اظهار کرد: گودبرداري‌هايي که در شهر تهران انجام شده و زمين‌هاي آنها بدون مالک مانده، جزو چالش‌هاي آينده شهرداري است. به عنوان مثال گودبرداري اطراف برج ميلاد چالش بزرگي در آينده ايجاد خواهد کرد و گود برداري که در بلوار کشاورز، جنب پارک لاله صورت گرفته، سال‌هاست که بدون مالک‌‌ رها شده و از نظر قانوني نيز نمي‌توان براي آن کاري مانند تصرف، هزينه‌کردن و سرمايه‌گذاري يا پر کردن گود برداري انجام داد. اما در آينده اين مسئله مي‌تواند به عنوان يک چالش براي شهرداري محسوب شود و يکي از خطرات آن ريزش ساختمان‌هاي اطراف است.

وي افزود: پرونده‌هايي مانند شهروند، شهر آفتاب و پرديس تهرانپارس جزو بزرگ‌ترين پرونده‌هاي شهرداري است، چرا که براي واگذاري املاک در اين زمينه برآوردي انجام نشده، به عنوان مثال در زمينه واگذاري شهروند به بانک شهر به غير از ارزش ملکي، ارزش برندينگي حدود 10 هزار ميليارد محاسبه نشده است. در واقع بدون اينکه کار‌شناسي صورت بگيرد و ارزش واقعي آن‌ها محاسبه شود، چنين املاکي بابت ديون و مطالبات شهرداري واگذار مي‌شود.

يک عضو شوراي شهر تهران همچنين درباره وضعيت طلبکاران خرد و کلان شهرداري تهران و چگونگي پرداخت مطالبات آن‌ها توضيح داد: پيمانکاراني که بابت مطالباتشان در مقابل ساختمان شهرداري و شوراي شهر تجمع مي‌کنند، عمدتا جزو پيمانکاران و طلبکاران خرد محسوب مي‌شوند که ميزان طلب آن‌ها از 10 ميليون تومان تا بعضا رقم‌هاي ميلياردي است، اما آن‌ها سال‌هاست براي گرفتن مطالباتشان مي‌آيند و مي‌روند و عمدتاً در مناطق جنوبي پايتخت قرار دارند که پرداختي‌هايشان انجام نمي‌شود و در قالب تها‌تر نيز نمي‌توان به صورت ملکي عمل کرد، چرا که ارزش معامله آ‌ها کمتر از يک ملک است.تندگويان اضافه کرد: بسياري از مناطق شهرداري تهران حتي اگر درآمدي داشته باشند، آنقدر مطالبات انباشته شده دارند که پاسخگوي اين حجم مطالبات نيست، چرا که مطالبات شهرداري جزو ديون سنواتي است و به يک سال و دو سال برنمي‌گردد، اما براي پرداخت مطالبات کلان سعي مي‌کنند تا پيمانکاراني را که به صورت طولاني مدت با آن‌ها کار کرده‌اند را مدنظر قرار دهند که البته هرکدام از آن‌ها روابطي در شهرداري دارند. وقتي که يک پيمانکار چندين و چند سال با شهرداري کار مي‌کند و از اين نهاد طلب دارد، قطعاً روابط خاص خود را در شهرداري دارد و بر همين اساس نيز ديون و مطالباتشان را از اين طريق تسويه مي‌کنند.

وي يکي ديگر از مشکلات و چالش‌ها را پروژه پل صدر دانست و افزود: هچگونه تحقيقي در اين زمينه انجام نشده بود و طرح پل صدر کار کار‌شناسي نداشت. برآوردهاي مالي اين پروژه نيز گوياي چنين وضعيتي است چراکه پل صدر که نهايتا بايد با هزار ميليارد تومان تمام مي‌شد امروز بر اساس اظهارات مسئولان وقت شهرداري حدود 4 هزار ميليارد تومان هزينه در بر داشته است که اين مسئله نشان مي‌دهد اين پروژه تحقيقات ميداني نداشته است.

سال 95، در هر ساعت فوت 6 تهراني

افزايش دو برابري خودکشي

آمارهاي اداره ثبت احوال استان تهران جزئياتي در مورد وفات ثبت شده در استان را نشان مي‌دهد که از ميان آنها مي‌توان به موارد مختلفي از جمله ميانگين سني فوت‌شدگان، مقايسه سني مردان و زنان و دلايل مختلف فوت، مانند خودکشي، شهادت و بيماري‌ها اشاره کرد.

به گزارش ايسنا، بر اساس آمارهاي ثبت شده در اداره ثبت احوال استان تهران در سال 95، تعداد کل اسناد تنظيم شده براي رويداد وفات برابر با 55 هزار و 86 مورد بود که نسبت به سال قبل از آن 1.4 درصد افزايش داشته است. 56 درصد(30 هزار و 974 نفر) از اين تعداد را مردان و 44 درصد(23 هزار و 797 نفر) را زنان تشکيل مي‌دهند. ميانگين سني فوت‌شدگان مرد، در استان تهران 67 سال و زنان 75 سال ثبت شده است.

مقايسه آمارهاي ثبتي مربوط به رويدادهاي ولادت و وفات بر اساس آمار سال‌هاي 89 تا 95 نشان مي‌دهد که کل اسناد تنظيم شده براي رويداد فوت تقريبا روند ثابتي داشته و در اين بازه زماني تعداد تولدها تقريبا چهار برابر فوتي‌ها بوده است که بر اساس اين آمارها ميزان خام مرگ و مير استان تهران در سال گذشته 4.2 نفر در يکهزار نفر بود و در تمام گروه‌هاي سني تعداد فوت‌شدگان زن از مردان کمتر بوده است و تنها در گروه سني 75 سال به بالا مرگ زنان و مردان برابر است.

بيماري‌هاي قلبي و عروقي، بيشترين عامل فوت تهراني‌ها

به گزارش ايسنا، آمارها نشان مي‌دهد که به طور ميانگين در هر ساعت، 6 نفر در استان تهران جان خود را از دست مي‌دهند که علت 44 درصد از فوت‌ها «بيماري‌هاي قلبي و عروقي» بوده است. اين بيماري‌ها در سال 94 هم به عنوان عامل اصلي مرگ و مير در تهران شناخته شده و 40 درصد از فوت‌هاي ثبت شده را شامل مي‌شدند

عوامل ديگري از جمله بيماري‌هاي مربوط به دستگاه تنفسي(11.64 درصد)، سرطان‌ها و تومورها(10.51درصد )، بيماري‌هاي عفوني و انگلي( 9.33 درصد)، ناهنجاري‌هاي مادرزادي(6.91 درصد)، حوادث غيرعمدي(4.32 درصد) و دستگاه گوارشي(3.41 درصد) در رده‌هاي بعدي بيشترين علت مرگ و ميرهاي استان تهران قرار دارند.

در سال 95 بيماري‌هاي «سيستم عصبي» علت فوت 491 نفر و بيماري‌هاي «غدد، تغذيه و متابوليک» نيز علت فوت 633 نفر بوده است که در مقايسه با سال 94 کاهش داشته است.

همچنين 2379 نفر از تهراني‌ها سال گذشته در «حوادث غيرعمدي» جانشان را از دست داده‌اند که در مقايسه با مدت مشابه در سال 94 که 2609 نفر بوده است، با کاهش حدود 200 نفري روبه رو بوده‌ايم.

هشت تهراني به دليل خشونت فوت کردند

«خشونت به وسيله ديگران»،‌ جان 8 نفر را در تهران گرفت و از ميان شهرستان‌هاي استان تهران که اين علت فوت در آنها ثبت شده، تنها شهرستان پيشوا داراي 2 مورد است و در ساير شهرستان‌ها يا يک مورد گزارش شده و يا اينکه اصلاچنين موردي ثبت نشده است.

شهريار، صدرنشين آمار فوت به دليل خودکشي

آمار خودکشي سال 95 نيز با افزايش حدودا دو برابري نسبت به سال 94 همراه بوده است. به طوريکه در سال گذشته 41 نفر در تهران خودکشي کرده‌اند که 31 نفر از آنها مرد و 10 نفر زن بوده‌اند اما آمارهاي سال 94 حکايت از خودکشي 22 نفر دارد که از اين ميان تنها 2 نفر زن بوده‌اند. در ميان شهرستان‌هاي استان تهران نيز بيشترين آمار خودکشي به نام شهرستان شهريار ثبت شده است. بر اين اساس از 41 خودکشي ثبت شده در استان تهران تنها 27 نفر در شهريار خودکشي کرده‌اند که 20 نفر از آنان مرد و 7 نفر زن بوده‌اند.«انواع تومورها و سرطان‌ها» هم جان 5791 تهراني را گرفت و اين عامل نسبت به سال 94 که 6024 مورد فوتي براي آن ثبت شده بود؛ کاهش نشان مي‌دهد.


 رهنموني از بزرگان  

 شكست بايد انرژي خفته ما را بيدار كند

رومن رولان

به خاطر داشته باشيد كه آنچه به وجود تو فرمانروائي مي كند چنانچه به خود آيد شكست ناپذير خواهد گشت.

مارك اورل

برگرفته از كتاب رهنمون،غلامحسين ذوالفقاري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي