جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5613

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج:
امنيت، عزت، رفاه و آسايش حجاج بايد محفوظ بماند


انتخابات جنجالي ونزوئلا


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

در پايان نشست مشترک سران سه قوه؛
روحاني: آمريکايي‌ها بيشترين خسارت را از اقداماتشان خواهند ديد


خبر


مراسم افتتاح پارک فناوري اطلاعات و ارتباطات


آزادي 7 روزنامه نگار روزنامه جمهوريت ترکيه از زندان


سرمقاله


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج:
 امنيت، عزت، رفاه و آسايش حجاج بايد محفوظ بماند 

 
حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان و دست‌اندرکاران حج امسال، حج را يک ظرفيت بي نظير معنوي و اجتماعي و بهترين موقعيت براي ابراز عقيده و بيان موضع امت اسلامي دانستند و با تأکيد بر اينکه ما حوادث فاجعه بار حج 94 را هيچگاه فراموش نخواهيم کرد، گفتند: مطالبه جدي و هميشگي جمهوري اسلامي، حفظ امنيت و عزت و رفاه و آسايش همه حجاج بويژه حجاج ايراني است و امنيت حج نيز برعهده آن کشوري است که حرمين شريفين در اختيار او قرار دارد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي، حج را فريضه‌اي بسيار مهم خواندند و با اشاره به ظرفيت هاي معنوي آن، گفتند: در همه اجزاء اين فريضه، اعم از نماز، طواف، سعي، وقوف و احرام، ظرفيت هاي عجيبي براي ارتباط معنوي با خداوند متعال وجود دارد که بايد قدر اين فرصت دانسته شود.

رهبر انقلاب اسلامي، يکي ديگر از ويژگيهاي ممتاز فريضه حج را «ظرفيت بي نظير اجتماعي» آن برشمردند و تأکيد کردند: حج مظهر «عظمت، وحدت و يکپارچگي و قدرت امت اسلامي» است که با اَعمال و شرايط خاص، هر سال بي وقفه، در يک نقطه معين، انجام مي شود.

ايشان، آشنايي حجاج از مليت هاي مختلف با يکديگر و نزديکي دلها و دراز شدن دست کمک و ياري را از جمله جنبه‌هاي دروني و اجتماعي حج دانستند و خاطرنشان کردند: حج با تمام اين ويژگيهاي منحصر بفرد معنوي و اجتماعي، بهترين زمان و مکان براي اعلام مواضع امت اسلامي درخصوص مسائل مهم جهان اسلام است.

رهبر انقلاب اسلامي، موضوع «برائت از مشرکان» را که همواره مورد تأکيد امام بزرگوار(ره) بود، فرصتي براي اعلام مواضع در موضوعات مورد قبول امت اسلامي خواندند و افزودند: يکي از اين موضوعات، قضيه مسجدالاقصي و قدس است که اين روزها به‌علت گستاخي و وقاحت و خباثت رژيم غاصب و جعلي صهيونيستي، بيشتر از قبل مطرح و مورد توجه است و دل امت اسلامي به ياد مسجدالاقصي مي‌تپد.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأکيد بر اينکه مسئله فلسطين نبايد به هيچ وجه مورد غفلت قرار گيرد، آن را محور عمده مسائل جهان اسلام دانستند و گفتند: چه جايي بهتر از بيت الله الحرام و مکه و مدينه و عرفات و مشعر و منا براي اظهار عقيده و بيان مواضع ملتهاي مسلمان درخصوص فلسطين و مسجدالاقصي وجود دارد.

ايشان، دخالتها و حضور شرارت آميز امريکا در کشورهاي اسلامي و منطقه و ايجاد گروههاي تروريستي تکفيري را يکي ديگر از موضوعات مهمي دانستند که بايد ملتهاي مسلمان در حج، درخصوص آن اعلام موضع کنند.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: شرارت آميزتر و خبيث تر از همه جريان هاي تروريستي، خودِ رژيم امريکا است.

حضرت آيت الله خامنه اي در ادامه با اشاره به تصميم مسئولان براي اعزام حجاج خاطرنشان کردند: نگراني‌هايي در اين خصوص وجود داشت، اما مسئولان از قواي محترم در شوراي عالي امنيت ملي همه جوانب موضوع را سنجيدند و به اين تصميم رسيدند که حج برگزار شود.

ايشان افزودند: داغي که در دل ايراني‌ها بواسطه حوادث تلخ حج 94 پيش آمد، فراموش نشدني است، بنابراين امنيت و ايمني حجاج بسيار مهم است و بايد محفوظ بماند.رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اهميت آرامش و آسايش حجاج، خاطرنشان کردند: البته معناي امنيت و ايمني، ايجاد محيط امنيتي نيست.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، اهتمام ملتهاي مسلمان به موضوع وحدت را نيز بسيار مهم و ضروري خواندند و خاطرنشان کردند: در حالي‌که ميلياردها دلار خرج ايجاد تفرقه و اختلاف و دشمني ميان مسلمان مي شود، مسلمانان بايد مراقب باشند تا به اين اختلاف افکني کمک نکنند، زيرا هريک از امت اسلامي که به اين توطئه کمک کند، در تبعات اين گناه بزرگ شريک خواهد بود.

رهبر انقلاب همچنين حجاج ايراني را به اهتمام به «نماز اول وقت و نمازهاي جماعت در مسجدالحرام و مسجدالنبي»، «تلاوت قرآن در حرمين شريفين»، «توجه ويژه به اعمال روز عرفه»، و «پرهيز از بازارگردي» توصيه کردند و افزودند: حجاج محترم بايد بيش از هر موضوع ديگر به فکر پالايش روح و دل خود و بهره مندي از فضائل بزرگ فريضه حج باشند، زيرا دستيابي به بهره هاي معنوي حج، مقدمه رسيدن به نتايج اجتماعي آن است.

حضرت آيت الله خامنه اي در پايان تأکيد کردند: همه بايد مراقب باشند و با دقت به مسئوليت هاي خود عمل کنند تا حجي با عظمت و با عزت برگزار شود.


 انتخابات جنجالي ونزوئلا 

 مردم ونزوئلا روز گذشته براي شرکت در انتخاباتي براي تعيين اعضاي مجلس تدوين قانون اساسي جديد پاي صندوق‌هاي راي رفتند. انتظار مي‌رود اين نهاد قدرتمند اختيارات جديدي را به مقام‌هاي حزب حاکم سوسياليست تفويض ‌کرده و حکومت آنها بر اين کشور عضو اوپک را تمديد ‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، نيکولاس مادورو،‌ رئيس‌جمهوري ونزوئلا که شديدا به دليل "عدم مديريت اقتصادي صحيح" مورد انتقاد است، وعده داده که اين مجلس پس از چهار ماه اعتراضات اپوزيسيون که بيش از 115 کشته بر جاي گذاشته، صلح را برقرار کند.


 يك نكته از هزاران 

 قيمت دلار و ارز در بازار طي روزهاي گذشته روندي صعودي به خود گرفته و روز گذشته بنابراعلام سايت‌ها دلار از مرز 3800 تومان گذشت و سكه تمام با قيمت يك ميليون و 222 هزار تومان معامله شد. اما واقعيت قيمت‌ها در سايت‌ها مشخص نيست. بلكه در بازار آزاد براي تهيه دلار بايد قيمتي بالاتر از نرخ اعلامي سايت‌هاي رسمي پرداخت كرد.

نكته اصلي اينجاست كه تامين كننده و منبع اصلي ايجاد تعادل ارز دربازار بانك مركزي مي‌باشد. به عبارتي مي‌توان اين چنين نتيجه گرفت كه ارز‌هاي دولتي در بازار با قيمتي بسيار بالاتر به فروش مي‌رسند.حال اگر دولت مسبب اين گران فروشي و رانت بازي است بايد پاسخگو باشد و اگر كار به دست دلالان و سفته بازان افتاده، چرا نهادهاي نظارتي سروسامان لازم را به بازار ارز و دلار نمي‌دهند.


 ميز خبر 

 ترامپ: از چين نااميد شده‌ام

رئيس جمهوري آمريکا در پيام‌هاي توئيتري خود گفت که پس از آزمايش موشک بالستيک قاره پيما از سوي کره شمالي بابت عملکرد چين و عدم کنترل و نفوذ بر اين کشور ناراضي است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اي.بي.سي، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در اين پيام‌هاي توئيتري نوشت: من واقعا از چين نااميد و ناراضي هستم. رهبران سابق "احمق" ما به آنها اجازه دادند تا ميلياردها دلار در يک‌ سال از تجارت با ما سود کنند و آن وقت چين هنوز کاري براي کنترل کره شمالي و متقاعد کردن پيونگ يانگ براي دست کشيدن از برنامه‌هاي موشکي‌اش انجام نداده است. آنها فقط حرف مي‌زنند.

وي در ادامه پيام توئيتري خود نوشت: ما ديگر اجازه نمي‌دهيم چنين رويدادي ادامه يابد. چين بايد اين مشکل را حل کند.

ترامپ مکررا چين را به خاطر عدم اقدامي مناسب در مقابل کره شمالي مورد سرزنش قرار مي‌دهد. در مه سال جاري ميلادي و پس از پرتاب يک موشک کوتاه برد از سوي پيونگ يانگ، ترامپ در توئيتي نوشت: کره شمالي به همسايه خود، چين دهن کجي کرده است.

پايان نشست منامه،

چهار کشور عربي از مواضع خود عليه قطر کوتاه نمي‌آيند

وزيران خارجه کشورهاي عربي در نشست خود بار ديگر با تکرار مواضع قبلي خود، آمادگي خود را براي مذاکره با قطر اعلام کردند.به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز عربي، خالد بن احمد آل خليفه، وزير خارجه بحرين بعد از نشست وزيران خارجه چهار کشور عربي يعني مصر، عربستان، امارات و بحرين درباره آغاز گفت‌وگوها با دوحه گفت: شرطي براي اين گفت‌وگو وجود دارد که آن التزام قطر به درخواست‌هاي مطرح شده از سوي ماست. ما از هيچ يک از موضع‌گيري‌هاي خود کوتاه نمي‌آييم و آماده گفت‌وگو هستيم اما گفت‌وگو بايد براساس اصولي ثابت و غيرقابل عدول آغاز شود.وي اظهار داشت: تدابير ما عليه قطر مطابق با قوانين بين‌المللي است. ما بر 13 خواسته خود که قبلا به قطر ابلاغ کرده‌ايم مصمم هستيم.وزير خارجه بحرين تصريح کرد: ما آماده مذاکره با قطر هستيم اما مشروط بر اينکه دست از حمايت از تروريسم و تندروي بردارد.


 خبــــر 

 سخنگوي قوه قضاييه:

قوه قضاييه به آمريکا اجازه دخالت نمي دهد

سخنگوي قوه قضائيه درباره اظهارات حميد بقايي معاون اجرايي دولت دهم مبني بر دروغ گفتن سخنگوي قوه قضاييه، گفت: آنچه درباره اين پرونده لازم است دادستان توضيح مي دهد و اقدامات لازم را انجام مي دهد.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام غلامحسين محسني اژه اي در صد و بيستمين نشست خبري خود افزود: بقايي اخيرا پس از آزادي از زندان، اظهاراتي عليه سخنگوي قوه قضاييه داشته است.

وي با بيان اينکه مسايل گفته شده توسط بقايي صحيح نيست، گفت: مسائلي که قانون اجازه دهد از جمله دست خط او را بويژه در انتقال از سوييت توضيح خواهم داد. مبارزه با مفاسد سنگين، هزينه جدي دارد زيرا با دانه درشت ها برخورد مي کند.

* قوه قضاييه به امريکا اجازه دخالت نمي دهد

محسني اژه اي درباره اقدامات اخير امريکا مبني بر آزادسازي زندانيان برخي دو تابعيتي ها و زندانيان ديگر، گفت: اگر کسي مي خواهد به خوي سلطه جويي و استکباري امريکا پي ببرد نمي گويم از زمان کودتا 1332 ، نمي گويم از زمان انقلاب ، از همين سال هاي اخير پي برده است؛ به هيچ چيز امريکا ، نه قرار داد کتبي و نه قرارداد ديگر او اعتمادي
نيست.

وي خاطرنشان کرد: قوه قضاييه کار خود را مطابق قانون انجام مي دهد و به هيچ وجه به امريکا اجازه دخالت نمي دهد.

وي ادامه داد: طبق قانون ، فرد ايراني محاکمه مي شود؛ درباره افراد دوتابعيتي هم اول اينکه ايران دو تابعيتي را نمي پذيرد و بعد هم طبق قانون اين افراد محاکمه مي کند؛ امريکا زور مي گويد و زبان تهديد دارد که امروز زيان تهديد کارايي ندارد و نمي تواند در برابر کشور مقتدري چون ايران زورگيري کند.

محسني اژه اي با تاکيد بر اينکه اقدامات امريکا بويژه در باج گيري اموال ايران بي پاسخ نمي ماند، گفت: از امريکا مي خواهيم ايرانيان بازداشت شده در اين کشور را آزاد کنند و به او زور نگويد و چون دست شان به ايران نمي رسد به آنان ظلم نکنند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري اول -1

ii ) کارگاه 1 IAU/AdAU درمورد اصلاح دانشگاه آديس آبابا: گذشته، حال و آينده

توسط دانشگاه آديس آبابا(AdAu) يک عضو انجمن و آژانس توسعه بين المللي سوئدي (SIDA) دعوت شده است تا بررسي کنند که چگونه درس هاي آموخته شده در جامعه آکادميک بين المللي توسط ديگران مي تواند مفيدترين تلاش هاي اصلاح هدف دار براي انتقال دانشگاه وتمرکز مجددآن روي مطالعات و پژوهش تحصيلات تکميلي باشد. درقبول اين دعوت پس از دواجلاس اوليه در پاريس IAU به عنوان اولين قدم پيشنهاد کرد که يک کارگاه دو روزه درمورد اصلاح فرايند در دانشگاه آديس آبابا(AdAu) سازماندهي شود. اين روش مورد موافقت قرار گرفت ويک کارگاه دوروزه که توسط SIDA تأمين مالي شده است ودر جون سال 2006 برگزار شد، رهبري را در AdAU وتعداد کمي از کادر ارشد دانشگاه (10 نفر توسط IAU شناسايي ودعوت شدند)با تخصص وتجربه در اصلاح دانشگاه را گرد هم آورد تا فرايندهاي ساختار سازي مجدد و انتقال درساير کشورها انجام شود.

کارگاه هم بعنوان يک مرحله ابتدايي براي يک پروژه طولاني ترطراحي شده که بايستي تأسيس يک گروه مشاورين متصدي خارجي براي همراهي فرآيند اصلاح دانشگاه آديس آبابا را توسط تهيه ورودي ومشاور خاص به گونه اي که مورد نياز رئيس دانشگاه وتيم اوهست ملاحظه نمايد. تمام شرکت کنندگاني که درکارگاه حضور پيداکردند آن را خيلي مفيد وسازنده تصورکردند، که اجازه يک گفتگوي هوشمندانه وتبادل نظرات را ميدهد. گزارش نهايي، شامل درس هاي آموخته شده توسط دانشگاه آديس آبابا وتوصيه هاي تدوين شده توسط شرکت کنندگان بين المللي، توسط IAU و AdAU در طول تابستان صورت جلسه ميگردد. اين گزارش توسط تمامي شرکت کنندگان و Sida بازيافت مي گردد.

اقدام بيشتر بستگي به وجود حمايت مالي بيشتر توسط Sida و شناخت راه هاي خاص که درآن IAU و متخصصين بين المللي مي توانند کمک کنند دارد.

ج) انتشارات و ارتباطات

i) انتشارات مرجع

دررابطه با موافقتنامه تمديد شده يکساله پالگِرِيو مک ميلان (Palgrave Macmillan Ltd ) ، امسال دو توليد از انتشارات مرجع با بکاربردن فرمت قديمي ملاحظه مي گردد:

- فهرست جهاني دانشگاه ها وساير مؤسسات آموزش عالي، سال 2006

- داده هاي اطلاعاتي 2007-2006 (CD-Rom) آموزش عالي جهان

1. AdAU: Addis Ababa University


  در پايان نشست مشترک سران سه قوه؛
 روحاني: آمريکايي‌ها بيشترين خسارت را از اقداماتشان خواهند ديد 

 
رئيس جمهوري با بيان اين که دوران انتخابات تمام شده، فصل همدلي و همکاري است، تاکيد کرد: آمريکايي‌ها بيشترين خسارت را از اقداماتشان خواهند ديد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در پايان نشست مشترک سران سه قوه اظهار داشت: بعد از دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در سال 96 منتظر فرصتي بوديم که روساي سه قوه راجع به موضوعات مهم کشور و مسايل داخلي و خارجي با هم بحثي داشته باشيم و امروز اين توفيق حاصل و جلسه بسيار خوبي تشکيل شد.

وي اضافه کرد: اکنون فصل شروع همدلي و همکاري است و ديگر دوران انتخابات تمام شده و همه بايد دست به دست هم دهيم تا مطالبات مورد نظر در زندگي مادي و معنوي مردم را پاسخ دهيم.روحاني خاطرنشان کرد: در اين جلسه راجع به وحدت و انسجام بيشتر داخلي ميان قواي سه گانه و همه نيروهايي که در مسير خدمت تلاش مي کنند، مباحثي ميان سران سه قوه سران مطرح شد.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه در زمينه مسايل اقتصادي، بويژه در بخش توليد و سرمايه‌گذاري نيز با هم گفتگو کرديم، افزود: امروز توليد، اشتغال و رونق اقتصادي که بايد در کشور ايجاد شود، بسيار حائز اهميت است.

روحاني با اشاره به اينکه روساي قواي سه گانه بر اين موضوع تاکيد دارند که بايد از سرمايه‌گذاري به خوبي حمايت کرده و اين حمايت از طرف سه قوه بايد انجام گيرد، گفت: ما بدنبال اين هستيم که يک بسته حمايتي جدي براي سرمايه‌گذاري داخلي و خارجي، آماده کنيم و با حمايت سه قوه از اين بسته، بتوانيم در نحوه اجرا و عمل همديگر را ياري کنيم.

وي تصريح کرد: امروز به خوبي مي‌توانيم سرمايه داخلي و خارجي را جذب کنيم و اگر سرمايه به خوبي جذب شود، حربه‌اي که آمريکايي‌ها در دست گرفتند، به شدت کند مي‌شود، چراکه ما با آمريکا ارتباط اقتصادي نداشته و آنها نيز در کشور ما سرمايه‌گذاري ندارند. ما با آمريکايي‌ها تجارتي نداريم و اگر بتوانيم با ساير جهان ارتباط بسيار تنگاتنگي در زمينه اقتصادي داشته باشيم آنها هم ديگر يا نمي‌توانند از حربه تحريم استفاده کنند و يا اگر هم بخواهند استفاده کنند، تأثيرگذار نخواهد بود.

رييس جمهوري با اشاره به اينکه سران سه قوه در اين جلسه درباره تحريم‌هاي اخير آمريکا و اقداماتي که بايد در برابر اين تحريم و براي مقابله به مثل انجام شود، گفتگو کردند، افزود: نمونه اين اقدامات کاري است که مجلس شوراي اسلامي در دست اقدام دارد و انجام خواهد داد و البته اين بحث به تفصيل در جلسه هيأت نظارت، بطور جزيي‌تر دنبال مي‌شود تا آمريکايي‌ها بدانند بيشترين خسارت را از اينگونه اقدامات خود آنها خواهند برد و اين کارها، آنها را در جهان منزوي خواهد کرد.

روحاني با تاکيد بر اينکه جمهوري اسلامي ايران امروز در جايگاهي است که کسي نمي‌تواند به عظمت آن صدمه‌اي وارد کند، خاطرنشان کرد: امروز بين قواي سه‌گانه و ساير ارکان نظام ، تحت نظر مقام معظم رهبري، وحدت و انسجام وجود داشته و همه قوا از نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران که حامي اين نظام هستند، حمايت خواهند کرد و کسي نخواهند توانست صدمه‌اي به قدرت نيروهاي مسلح ما وارد کنند.

رييس جمهوري اظهار داشت: ارتش جمهوري اسلامي ايران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بسيج مستضعفين، نيروي انتظامي و ساير نيروهاي امنيتي، مورد حمايت ملت، رهبري و سه قوه هستند و ان‌شاء الله با استحکام راه مان را ادامه خواهيم داد.

روحاني ادامه داد : دولت دوازدهم با وحدت و هماهنگي بيشتر با مجلس شوراي اسلامي و قوه قضائيه، در راستاي محقق کردن مطالبات و خواست‌هاي مردم تلاش خواهد کرد.


 خبر 

 مقام معظم رهبري صبح پنج‌شنبه حکم رياست جمهوري روحاني را تنفيذ مي‌کنند

مقام معظم رهبري صبح پنج‌شنبه حکم رياست جمهوري روحاني را تنفيذ مي‌کنندمراسم تنفيذ دوازدهمين دوره رياست جمهوري صبح پنجشنبه-12 مرداد 96- در حسينيه امام خميني(ره) برگزار مي‌شود.

به گزارش ايسنا، صبح پنجشنبه-12 مرداد 96- مراسم تنفيذ حکم دومين دوره رياست جمهوري حجت‌الاسلام و المسلمين حسن روحاني با حضور آيت‌الله سيد علي خامنه‌اي رهبر معظم جمهوري اسلامي ايران و سران و مسئولان کشوري و لشگري برگزار مي‌شود.

اعزام زائران بيت‌الله‌الحرام آغاز شد

نمايندگي بعثه مقام معظم رهبري در امور حج و زيارت از اعزام نخستين کاروان زائران بيت الله الحرام از ايستگاه پروازي بندرعباس خبر داد.

به گزارش ايرنا از بعثه مقام معظم رهبري درامور حج و زيارت نخستين کاروان زائران حج از فرودگاه بندرعباس عازم مدينه منوره شدند.

برپايه اين گزارش سرپرست هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران همزمان با ‌عمليات انتقال زائران بيت الله الحرام سال جاري از فرودگاه بندرعباس به مقصد فرودگاه مدينه منوره‌،گفت: تمام توان خود را براي انجام عمليات حج به بهترين شکل در اولويت گذاشته‌ايم.فرزانه شرفبافي اظهار داشت: عمليات انتقال زائران بيت الله الحرام سال جاري با انجام شماره پرواز 1614 هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران 'هما' از فرودگاه بندرعباس به مقصد فرودگاه مدينه منوره آغاز شد.

واکنش نيروي دريايي آمريکا به بيانيه سپاه پاسداران

پايگاه پنجم نيروي دريايي آمريکا در بحرين در خصوص تقابل جديد ناوها و بالگرد اين کشور با قايق هاي تندروي ايراني در خليج فارس توضيحي را ارائه کرد.

به گزارش مهر به نقل از گاردين، پايگاه پنجم نيروي دريايي آمريکا در واکنش به اطلاعيه ناوتيپ ذوالفقار منطقه چهارم نيروي دريايي سپاه درباره اقدام تحريک‌آميز نيروهاي آمريکايي در خليج فارس مدعي شد که اين اقدام حرفه‌اي و ايمن بوده است.

فرماندهي مرکزي نيروي دريايي آمريکا در واکنش به اين اطلاعيه ضمن تاييد خبر نيروي دريايي سپاه مدعي شد که اقدام آمريکايي‌ها حرفه‌اي و ايمن بوده است.نيروي دريايي آمريکا همچنين مدعي شد: نيروهاي آمريکايي تلاش کردند تا با قايق‌هاي ايراني تماس برقرار کنند، اما پاسخي دريافت نکردند. پس از گذشت فاصله کوتاهي از اين بالگرد آمريکايي از يک فاصله امن منور پرتاب کرد و پس از آن قايق‌هاي ايراني ديگر به ناو نيميتز نزديک نشدند.


 مراسم افتتاح پارک فناوري اطلاعات و ارتباطات 


 آزادي 7 روزنامه نگار روزنامه جمهوريت ترکيه از زندان 


 سرمقاله 

حوادث تلخ حج و پرهيز از التهاب آفريني

حميدرضا عسگري

مراسم حج سال 94 براي حجاج و مردم ايران بسيار تلخ و ناگوار بود كه موجب جان باختن بيش از چهارصد نفر از هموطنان گرديد. اين حوادث اگرچه به سبب تحولات و عمق اختلافات بين ايران و عربستان بر سرمسئله سوريه و يمن بسيار پرتنش گرديد، اما نهايتاً با پيگيري مسئولان و تاكيدات رهبرمعظم انقلاب برانتقال اجساد حجاج به ايران خاتمه يافت. اگرچه بنابر گفته مسئولان حج و زيارت هنوز پرونده مفتوح بوده و ديه جان باختگان اخذ نشده است، اما تصميم مقامات عالي نظام بر شركت حجاج ايراني در مراسم حج امسال بوده است.

با طرح و بررسي اين موضوع در شوراي امنيت ملي و مذاكرات مستمر با طرف سعودي، حفظ امنيت و جان حجاج ايراني تامين خواهد شد و از اين بابت اطمينان‌هاي لازم به زائران داده شده است. اما اين بغض و حسرت در سينه تك تك ايرانيان باقي مانده وهيچگاه آن را فراموش نمي‌كنند. اما نبايد گذاشت كه اين موضوع موجب بروز احساسات غير عقلاني گردد.

سال گذشته ايرانيان از رفتن به حج امتناع كردند و پرونده حجاج بدون ايران بسته شد. اما امسال قرار است بارديگر چنديدن هزار زائر ايراني به سرزمين وحي مشرف شوند، درحالي كه شرايط منطقه به لحاظ سياسي بسيار متشنج و رقابت و خصومت حكومت سعودي نسبت به ايران درحال افزايش است.

لذا اين انتظار وجود دارد تا با اتكا به رهنمود‌هاي مقام معظم رهبري مراسم حج را به صحنه قدرت جهان اسلام تبديل كنيم و از بركات معنوي آن بهره ببريم. يكي از آفاتي كه ايشان در جمع برگزاركنندگان حج به آن اشاره كردند مسئله« بازار گردي است». ايرانيان بنا به عادت سفر همواره به دنبال تهيه سوغاتي براي دوستان و آشنايان هستند.

درحالي كه سرزمين وحي و مناسك حج امري معنوي است و نيازي به خريد آن چناني انجناس چيني و بي كيفيت دربازارهاي سعودي ندارد!. و حتي اگر اصرار به تهيه سوغات باشد، تمامي اجناس موجود در بازارهاي مكه و مدينه با كيفيتي بالاتر و قيمتي نازل تر در بازارهاي كشورمان موجود است. پس بيهوده ارز و سرمايه اقتصادي كشور را در جيب سعودي‌ها نريزيم.

بحث ديگري كه درمناسك حج بايد از سوي مسئولان ايران مورد توجه قرارگيرد تهيه و آماده سازي امكانات رفاهي لازم براي حجاج مي‌باشد. درحال حاضر نزديك به صدهزارنفر زائر ايراني قرار است به سرزمين وحي مشرف شوند، اين سوال مطرح است كه آيا براي اين تعداد زائر امكانات اسكان مناسب، خدمات درماني، مسائل امنيتي و ديگر مسائل لازم براي يك مسافرت اين چنيني فراهم است. اگرچه سال به سال نحوه خدمات رساني‌ها بهتر مي‌شود اما درگفت و شنودها از زائران سال‌هاي قبل نسبت به نحوه پذيرايي و سازماندهي حجاج ناراضي بودند. لذا به نظر مي‌رسد مسولان حج زيارت درمورد تعداد حجاج و كيفيت خدمات و حتي قيمت رفت و برگشت حجاج ترتيب اثر لازم را بدهند.

نكته ديگري كه بايد به عنوان آفت حج به آن اشاره كرد بحث تعصبات ديني و مذهبي است. حكومت عربستان برپايه اصول وهابي گري استوار است و قوام سلطنت درحفظ تعصبات ديني تنيده شده است. به همين سبب در سرتاسر مسجدالحرام و مسجدالنبي مبلغان وهابي با تسلط به زبان‌هاي مختلف كشورهاي اسلامي درحال تبليغ وهابيت هستند. 

مسلماً منويات فكري و مذهبي آنها باهيچ يك از اصول شيعه همخواني ندارد، اما واقعيت امر اين است كه اين قبيل تبليغات بعضاً موجب تعصبات و درگيري ميان حجاج ايراني و مبلغان سعودي گرديده و كار به بازداشت و دستگيري كشيده است.

اين درحالي است كه اين مبلغان با دانش و تربيت وهابي به دنبال چالش و درگيري با حجاج شيعه هستند تا با استفاده از موقعيت حاكميت خود آنها را ضعيف و سخيف جلوه دهند. لذا بسيار ضرورت دارد تا برگزار كنندگان حج در قالب كاروان‌هاي اعزامي، آموزش‌هاي لازم و كافي را به حجاج بدهند تا بيهوده درگير اين بازي تعصب گرايانه نشوند، چرا كه هيچ تاثيري در روال كار و امور حج نخواهد داشت جز اينكه نسبت به شخصيت و ارزش‌هاي ديني و ملي ما توهين خواهد شد.

همانطور كه رهبري اشاره كردند از مهمترين ويژگي‌هاي ممتاز فريضه حج را بايد «ظرفيت بي نظير اجتماعي» آن دانست. آشنايي حجاج از مليت هاي مختلف با يکديگر و نزديکي دل ها و دراز شدن دست کمک و ياري از جمله جنبه هاي دروني و اجتماعي حج مي‌باشد.چرا كه حج بايد مظهر «عظمت، وحدت و يکپارچگي و قدرت امت اسلامي» درنظر جهانيان باشد که با اَعمال و شرايط خاص، هر سال بي وقفه، در يک نقطه معين، انجام مي شود.

با اين اوصاف اميدواريم حج امسال علاوه بر محاسن معنوي، با سلامت و امنيت كامل زائران برگزار شود و زمينه‌اي باشد براي همدلي و وحدت درجهان اسلام. چراكه در وضعيت فعلي بسياري از كشورها و گروه‌هايي كه خود در قالب اسلام معرفي مي‌كنند، درمقابل يكديگر قرار گرفته‌اند و با داعيه برحق بودن خون زن ها و بچه‌هاي بي گناه را برزمين مي‌ريزند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي