جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5613


چگونه سلولهاي بدخيم سرطاني با بدن سازگارمي شوند


کمبودهاي غذايي در کودکان اوتيسمي و راه هاي رفع آن


ضعف بينايي به رشد کودک آسيب مي‌زند


خبرهاازعالم علم


خبرپزشكي


 چگونه سلولهاي بدخيم سرطاني با بدن سازگارمي شوند 

 
سلول‏هاي سرطاني بدنبال ميزباني شخص هستند که براي آنها سال‌ها زنده بماند. سلول‏هاي سرطاني باهوش هستند و مي‏دانند که پس از مردن بيمار سرطاني آنها نيز از بين مي‏روند و هدف سلول‌هاي مهمان از بين بردن بيمار نخواهد بود که آنها در جستجوي جائي براي زيستن هستند، بر اين مبنا اگر چه آنها براي زنده ماندن از محصولات غذائي بيمار حتي سلول‏هاي بدن او تغذيه مي‏کنند ولي از بين بردن بيمار هدف نهائي نيست و شخص مريض با رژيم گياه خواري بهتر مي‏تواند آنها را تسليم کرده از هجوم آنها بکاهد و سال‌ها در کنار هم زندگي نمايند.

سلول‏هاي بدخيم نيز مانند سلول‏هاي بدن انسان‌ها هم مي‏توانند از ترکيبات گياهي بهره گرفته و روحيه حمله به بدن را از دست بدهند.

توجه به غذاهاي گياهي و سبزي‌ها و دانه‏هاي تلخ که محيط بدن را از حالت اسيدي خارج کرده به حالت الکلي ميل مي‏دهد از جريان الکتريسيته بدن و سلول‏هاي بدخيم مي‏کاهد.

محيط اسيدي و ترشي و مصرف غذاهاي حيواني و اسيدي بر جريان برق بدن و سلول‌ها داراي تأثير بوده و نيروي آنها را افزايش مي‏دهد که از اين افزايش جريان الکتريسيته سلول‏هاي بدخيم نيز سود برده و فعاليت آنها را چند برابر مي‏کند و روحيه حمله در آنها تقويت مي‏شود که به نابودي بيمار ممکن است ختم شود سلول‏هاي بدخيم نيز مانند سلول‏هاي بدن بيمار با بعضي از غذاها داراي هوشياري بيشتر و پاره از غذاها دچار نقص فهم و درک مي‏شوند و گياهخواري به روحيه دوستي بين سلول‏هاي بدن و واحدهاي بدخيم کمک مي‏کند و ما مي‏توانيم از اين روش براي تابع کردن سلول‏هاي بدخيم بهره بگيريم.

نويسنده دکتر نجم الدين حاجي سيدحسني

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


  کمبودهاي غذايي در کودکان اوتيسمي و راه هاي رفع آن 

 قسمت دوم - پاياني

*امگا 3

صرافي زاده امگا3 را به عنوان يک ماده پايه در شکل گيري رفتارهاي کودکان عنوان کرد و افزود: کمبود اين ماده غذايي نه تنها در کودکان مبتلا به اوتيسم بلکه در ساير کودکان نيز به ميزان زيادي ديده مي شود؛ براي ايجاد تعادل در رفتارهاي کودکان تامين اين ماده غذايي در رژيم غذايي آنان از طريق مصرف موادغذايي طبيعي مانند آبزيان بسيار حائز اهميت است.

* ويتامين D

وي در خصوص کمبود ويتامين D و راه هاي رفع اين کمبود نيز گفت: کمبود اين ويتامين در ايران بسيار شايع است؛ اگر اين کمبود اصلاح شود، در رفع علائم کودکان اوتيسمي بسيار تاثيرگذار خواهد بود؛ براي رفع اين کمبود مي توان از طريق دارويي يا قرارگرفتن در معرض آفتاب اقدام کرد.

وي کم خوني و کم کاري يا پرکاري تيروئيد را نيز از ديگر مشکلات رايج در بين کودکان اوتيسمي عنوان کرد و گفت: بسياري از والدين اطلاعي از رژيم هاي غذايي مناسب براي کودکان خود ندارند و نمي دانند که چگونه مي توان اين کمبودها را جبران کرد؛ انجمن اوتيسم با برنامه ريزي هايي که انجام داده در مورد ارائه مشاوره هاي روان شناسي و تغذيه اي و برگزاري کارگاه هاي آموزشي، آماده حمايت و راهنمايي از خانواده ها است.

* مکمل هاي غذايي

مشاور انجمن اوتيسم ايران با تاکيد بر اينکه نمي توان به همه کودکان اوتيسمي توصيه کرد که از مکمل هاي غذايي براي رفع کمبودهاي غذايي خود استفاده کنند، افزود: اين مساله بستگي به نوع داروها، دز داروها و سطح بيماري آنان دارد؛ مصرف خودسرانه مکمل ها مي تواند سبب بروز اختلالات غذايي و دارويي شود و گاهي حتي تاثير داروها را کاهش مي دهد.

صرافي زاده ادامه داد: بايد براي هر يک از کودکان مبتلا به اوتيسم به صورت جداگانه ارزيابي تغذيه اي از سوي پزشکان و متخصصان تغذيه اي صورت گيرد و در مواردي که لازم است پيشنهادهاي صحيح در مورد موادغذايي يا مکمل ها براي آنان به صورت جداگانه تجويز شود.

وي يادآور شد: نمي توان براي همه اين کودکان نسخه واحدي تجويز کرد؛ علائم کودکان با هم متفاوت است و مصرف خودسرانه داروها مي تواند سبب بروز مشکلاتي مانند اختلالات غذايي و مشکلات گوارشي شود.

* شيوع چاقي بين کودکان اوتيسم

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد بروز چاقي و اضافه وزن را از ديگر مشکلات کودکان مبتلا به اوتيسم دانست و گفت: از آنجايي که اين بيماران با بي توجهي غذا دريافت مي کنند، افزايش وزن و چاقي در آنها بسيار شايع است و برخي داروهاي اين بيماران نيز مي تواند افزايش اشتها ايجاد کند.

صرافي زاده افزود: اين کودکان معمولا اشتهاي کاذب دارند و هميشه گرسنه اند و والدين آنان همواره از اين مشکل گلايه مند هستند که اين مساله نيز نيازمند مشاوره تغذيه اي و روان شناسي است.

* توصيه

دکتراي تغذيه و مشاور تغذيه انجمن اوتيسم ايران با بيان اينکه تهيه موادغذايي طبيعي و خانگي براي کودکان مبتلا به اوتيسم بيشترين کمک را به آنان در کاهش علائم بيماري مي کند، توصيه کرد که استفاده از موادغذايي حاوي رنگ هاي خوراکي مانند پفک، ژله، بستني ها و نوشابه هاي رنگي بايد به حداقل برسد يا حذف شود.

صرافي زاده در خصوص شکلات ها نيز گفت: استفاده از شکلات براي کودکان را نمي توان ممنوع کرد اما اگر خانواده ها تشخيص دادند که استفاده از برخي مواد غذايي سبب بروز برخي رفتارهاي غيرمتعارف در کودکان آنها مي شود مي توانند آن را حذف کنند.

وي تاکيد کرد: به طور کلي بايد آلرژي هاي غذايي کودکان ارزيابي شود زيرا گاهي اوقات داشتن برخي آلرژي ها سبب بروز برخي رفتارها در کودکان مي شود و خانواده ها بايد علت بروز آن پيدا کنند؛ براي اين منظور بايد تست آلرژن بدهند تا با تشخيص آلرژن مربوطه و حذف آن ديگر شاهد آن رفتارهاي ناخوشايند نباشند.صرافي زاده ادامه داد: کودکان مبتلا به اوتيسم مي توانند از تمام موادغذايي موجود در هرم غذايي استفاده کنند اما گاهي برخي از اين کودکان نسبت به برخي موادغذايي مانند شير، گلوتن، سويا، تخم مرغ و بادام زميني عدم تحمل دارند؛ با اين حال نبايد خودسرانه اقدام به حذف آنها از رژيم غذايي کرد بلکه بايد با متخصص تغذيه در اين زمينه مشورت شود.


 ضعف بينايي به رشد کودک آسيب مي‌زند 

 ضعف بينايي در هر سني شرايط را براي زندگي سخت مي‌کند اما مي‌تواند تبعات منفي بيشتري بر عملکرد تحصيلي و آرامش کودکان داشته باشد.

به گزارش ايسنا، پزشکان آمريکايي معتقدند در صورتيکه به ضعف و مشکلات بينايي رسيدگي نشود بيماري‌هاي مرتبط با بينايي مي‌تواند به تاخير در فرآيند رشد منجر شود و کودک را دچار مشکلات آموزشي و در نهايت از دست دادن بينايي کند.

کارشناسان آمريکايي با بيان اينکه مشکلات بينايي بيش از يک بيستم کودکان در سنين پيش از مدرسه و يک چهارم کودکان در سنين مدرسه را درگير مي‌کند اظهار داشتند: در صورتيکه مشکلات بينايي در کودکان به موقع تشخيص داده شود قابل درمان است.

پزشکان از والدين درخواست مي‌کنند وضعيت بينايي فرزندشان را به طور مرتب معاينه کرده و در صورت مشاهده هر گونه مشکل با چشم‌پزشک مشورت کنند.

به گزارش هلث دي نيوز، کارشناسان همچنين تاکيد کردند: کودکان به طور معمول در مورد مشکلات بينايي‌شان شکايتي نمي‌کنند اما ممکن است دچار مشکل نزديک بيني يا دوربيني باشند.


 خبرهاازعالم علم 

 مهار رشد سلول‌هاي سرطاني با کنترل افزايش غيرطبيعي رگ‌زايي

محققان دانشگاه علوم پزشکي شيراز در تحقيقات آزمايشگاهي خود موفق شده‌اند نانوحامل‌هايي را با کاربرد در زمينه‌ي ژن درماني بسازند. نانوحامل طراحي شده توانايي خوبي در انتقال ژن به سلول هدف دارد. اين نانو سامانه‌ي حاوي ژن، مي‌تواند به منظور درمان سرطان يا ساير بيماري‌هاي ناشي از اختلال (افزايش غير طبيعي) رگ زايي به کار ‌رود.

به گفته‌ي دکتر نسيم گل کار- دانش‌آموخته‌ي دکتراي تخصصي دانشگاه علوم پزشکي شيراز، اولين بار دانشمندي به نام فولکمن(Folkman)اين نظريه را مطرح کرد که رشد تومورها وابسته به آنژيوژنز است. آنژيوژنز يا همان رگ زايي، فرايندي است که در آن رگ‌هاي جديد از رگ‌هاي پيشين (موجود)رشد مي‌کنند. اين فرايند طبيعي مهم، نقش زيادي در وقايع فيزيولوژيک بدن مانند رشد و نمو، ترميم زخم و توليدمثل دارد. با اين حال، رگ زايي در فرايندهاي پاتولوژيک نيز دخيل است؛ براي مثال مبناي تغيير شکل تومورها از حالت خفته به بدخيم به واسطه‌ي همين فرايند است. ايجاد رگ‌هاي خونرسان در درون تومورها براي رشد آن‌ها ضروري است. به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،گل کار در ادامه افزود: «يکي از زمينه‌هاي پژوهشي بسيار اميدوارکننده، درمان به واسطه‌ي مهار رگ‌زايي(آنتي آنژيوژنيک ترابي) است. با اين روش مي‌توان با طراحي عوامل درماني مناسب به کنترل و درمان رشد و يا متاستاز شدن تومور و همچنين درمان انواعي ازاختلالات وابسته به رگ زايي نظير آرتريت روماتوئيد، رتينوپاتي و نفروپاتي ديابتي و اندومتريوز دست يافت. هدف اين مطالعه نيز، ارائه نانوسامانه‌اي ژن‌رسان، جهت مهار بيان اصلي ترين فاکتور رگ زايي (VEGF) و در نتيجه القاي مرگ سلولي در سلول‌هاي سرطاني بوده است. VEGF، فاکتور رشد عروق و يکي از اصلي ترين فعال کننده‌هاي رگ زايي است.»به گفته‌ي اين محقق، نانوسامانه‌ي ساخته شده با دارا بودن يک سري خصوصيات فيزيکي و شيميايي مطلوب، سبب مهار بيان و ترشح عامل رگ زايي (VEGF) و در نتيجه مهار رشد سلول توموري در مطالعات برون تن (سلولي-آزمايشگاهي) شده است.گل کار در توضيح کامل‌تر مواد بکار رفته در ساخت اين نانوسامانه عنوان کرد: «جهت دستيابي به قابليت بالا در بارگيري و انتقال ژن مهار‌کننده‌ي رگ‌زايي به سلول سرطاني، در ساخت آن از نانو ليپوزوم‌هاي پلي اتيلن گليکول دار، پليمر دندريمر و کلسترول استفاده شد. در واقع ابتدا کلسترول در يک نسبت بهينه و با بازدهي خوبي به دندريمر متصل شده است. اين ليپوپليمر که توانايي بسيار خوبي در تشکيل ميسل از خود نشان داده، در ساختار نانوليپوزوم‌هاي ساخته شده قرار گرفته است.»وي در ادامه افزود: «طبق مشاهدات، اين نانوسامانه توانسته است به ميزان بالايي (بيشتر از 90درصد) ژن عليه فاکتور مهم رگ زايي (VEGF) را بارگيري کند. از طرفي ژن بارگيري شده در نانوسامانه نيز به خوبي در محيط سرم خون در مقابل تخريب به وسيله اندونوکلئازها پايدار بوده است. همچنين ارزيابي سلولي حاکي از آن است که اين نانوسامانه به خوبي توسط سلول‌هاي سرطاني (MCF-7) برداشت شده و باعث کاهش ترشح فاکتور رگ زايي VEGF (40-45درصد) و مهار رشد سلول‌هاي سرطاني تا 50درصد مي‌شود که اين ميزان در مقايسه با دندريپلکس مشابه خود بيشتر بوده است.»


 خبرپزشكي 

 بهترين زمان ارتودنسي

بهترين زمان ارتودنسي قبل از بلوغ و زماني است که آخرين دندان‌هاي دائمي در حال رويش هستند.

دکتر حوريه ميرمحمد صادقي، متخصص ارتودنسي در برنامه «فراسو» شبکه راديويي سلامت با بيان اينکه ارتودنسي هم از نظر زيبايي و هم از نظر درماني اهميت دارد، گفت: يعني عملکرد فک و دندان‌ها اصلاح مي‌شود. کسي که فک پايينش جلو است بايد ضمن ارتودنسي، ‌اصلاح فک را هم انجام بدهد؛ اگر فقط ارتودنسي انجام دهد، باعث مي‌شود دندان‌ها با هم تماس درستي نداشته باشند و سرانجام باعث پوسيدگي دندان‌ها مي‌شود. از آنجا که جويدن خوب انجام نمي‌شود، روي گوارش او اثر مي‌گذارد و با هر بار جويدن، ضربه به فک مي‌خورد و روي مفصل فک پايين هم اثر مي‌گذارد.

وي با اشاره به باور غلط در 30 سالگي بايد همه دندان‌ها را بکشيد، افزود: ما در مراقبت‌هاي بهداشت دهان و دندان پيشرفت‌هاي زيادي داشته‌ايم و با مراقبت صحيح از دندان‌ها، در قالب بهداشت و مراجعه به دندانپزشک مي‌توانيم دندان‌هايمان را در دوره سالمندي هم حفظ کنيم. از بين رفتن يک دندان طبيعي آنقدر عوارض دارد که حتي اگر بهترين دندانپزشک يا بهترين تجهيزات و صرف هزينه سنگين، دندان را جايگزين آن کند، باز هم نمي‌تواند شبيه دندان طبيعي باشد.

اين متخصص ارتودنسي با بيان اينکه برخي درمان‌هاي اردتودنسي، از سن افتادن دندان‌هاي شيري و بيرون آمدن دندان دائمي بايد انجام شود، ادامه داد: شايد حول و حوش چهار سالگي نياز به درمان باشد. بنابراين بهتر است کودک را نزد دندانپزشک ببريم تا اگر مشکلي در اين زمينه وجود دارد، برطرف شود.

وي با تاکيد بر اينکه براي ارتودنسي محدوديت سني نداريم، گفت: حتي فرد 70 ساله هم ممکن است قبل از ايمپلنت به ارتودنسي نياز داشته باشد. بهترين زمان ارتودنسي قبل از بلوغ و زماني است که آخرين دندان‌هاي دائمي در حال رويش هستند يعني تا سن 15 ،16 سالگي.

صادقي در ادامه بيان کرد: اگر فرد نزد متخصص برود و کارها درست انجام شود و فرد هم بهداشت را رعايت کند، ‌امکان پوسيدگي دندان وجود ندارد. اين افراد بايد بيشتر به بهداشت دهان و دندان توجه کنند. اطراف براکت را بدرستي و بادقت تميز کنند. لکه‌هاي سفيد و قهوه‌اي رنگ اطراف براکت نشان‌دهنده رعايت نکردن بهداشت است.

وي تنها راه رديف کردن دندان ها را ارتودنسي دانست و افزود: گاهي اوقات براي تغيير ظاهر دندان مي‌توان با دادن تراش به دندان و قرار دادن موادي خاص روي آن، به اين هدف رسيد؛ اما اين کار در شرايط خاص انجام مي‌شود. يا شايد بيمار ارتودنسي را نمي‌پسندد. برخي دندانپزشکان با وجود اختلافات بيشتر هم اين روش را انتخاب مي‌کنند که البته اين روش، مضراتي هم دارد.وي ادامه داد: در مورد ديگري که اهميت دارد، ممکن است فک پايين عقب‌تر باشد که اين مورد اگر در زمان مناسب، يعني قبل از بلوغ با يک پلاک ساده يک فکي يا دو فکي درمان شود، حتما اين که تناسب در فک ايجاد شود، وجود دارد. در اين صورت فرد از نظر عملکردي تا آخر عمر شرايط خوبي دارد و ظاهرش بهبود مي‌يابد.صادقي با بيان اينکه ارتودنسي، رشد فکي را هم تحريک مي‌کند، تاکيد کرد: اين نوع درمان با نقشي که دارد، در محدوده خاص باعث رشد فک جلو مي‌شود. البته اين مساله در شرايط خاص و بيمار خاص و با مهارت خاص امکان‌پذير است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي