جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5613


شرکت‌هاي برق تا پايان هفته در حالت آماده‌باش


نهادهاي مالي


تريبون


 شرکت‌هاي برق تا پايان هفته در حالت آماده‌باش 

 
بر اساس پيش بيني‌هاي هواشناسي انتظار مي‌رود دماي هوا تا روز دوشنبه به طور متوسط حدود 2 تا 3 درجه بالاتر برود. به همين دليل، هم‌زمان با آن شاهد افزايش پيک مصرف برق به بالاترين ميزان خود در اين روزها خواهيم بود که نگراني‌ها بابت قطع گسترده برق در کشور را ايجاد کرده است.

به گزارش ايسنا، بنا بر پيش‌بيني‌هاي انجام شده مبني بر افزايش دماي هوا، وزارت نيرو و شرکت توانير از روز چهارشنبه اعلام کردند در هفته جاري تمامي شرکت‌هاي برق منطقه اي و توزيع برق در کشور در حال آماده باش خواهند بود.

همچنين وزارت نيرو از مردم درخواست کرده در هفته جاري نهايت همکاري را با صنعت برق جهت کاهش ميزان مصرف خود در زمان اوج مصرف بين ساعت‌هاي 12 تا 16 و همچنين 21 تا 23 داشته باشند.

اين همکاري‌ها مي‌تواند به صورت قرار دادن کولرهاي گازي روي درجه 25 و کولرهاي آبي روي دور کُند و البته عدم استفاده از ساير وسايل پرمصرف از جمله لباسشويي يا ظرفشويي و... در اين ساعت‌ها باشد.

بر اساس گزارش‌هاي وزارت نيرو، صنعت برق در روز 14 تيرماه سال جاري با اوج مصرف در طول تاريخ خود روبرو شد و عدد 55 هزار و 400 مگاوات را ثبت کرد؛ عددي که نسبت به رکورد پيک مصرف سال گذشته حدود 2700 مگاوات افزايش داشت.

گفته مي‌شود اگر ميزان مصرف در اين روز (14 تيرماه) تنها چند درصد بالاتر مي‌رفت ممکن بود صنعت برق را با يک مشکل اساسي مواجه کند، به همين دليل وزارت نيرو بارها به هموطنان توصيه کرده براي رفاه حال ساير هموطنان مناطق گرمسيرِ جنوب و جنوب شرق کشور در اين روزها با اين صنعت همکاري کنند.

گزارش‌ها حاکي از اين است که حدود يک سوم از ميزان کل مصرف برق کشور تنها در حوزه وسايل سرمايشي صورت مي‌گيرد؛ يعني در بخش غير مولدي که تنها اتلاف سرمايه ملي را به‌دنبال دارد.

کاهش ساعات اداري برخي استان‌ها براي جلوگيري از خاموشي

معاون مديريت مصرف شرکت توانير گفت: با توجه به گرم شدن هوا و افزايش مصرف برق هفته گذشته با امضاي مديرعامل توانير قرار شد که در برخي از استان‌ها ساعت اداري تا 1:30 ظهر باشد تا از طريق بتوان ميزان مصرف برق را کاهش داد و از خاموشي کشور جلوگيري کرد.عليرضا احمدي‌يزدي گفت: در مناطقي که افزايش دما وجود داشت، مانند خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سيستان و بلوچستان، کرمان، فارس، يزد، سمنان، کرمانشاه، البرز و ايلام قرار شد که ساعات اداري کاهش پيدا کند که در حال حاضر نيز استان البرز با اين مسئله موافقت کرده است.

وي ادامه داد: در دو استان شمال کشور، (مازندران و گلستان) نيز به علت افزايش رطوبت با اين مسئله موافقت شده و قرار است که در اين دو استان نيز ساعت کار کاهش يابد.

معاون مديريت مصرف شرکت توانير با اشاره به اهميت اجراي اين طرح عنوان کرد: اگر اين استان‌ها با اين مسئله موافقت کنند مي‌توان ميزان مصرف برق را 500 مگاوات در روز کاهش داد که اين امر در مهار خاموشي کشور مي‌تواند نقش بسزايي داشته باشد.

احمدي‌يزدي با اشاره به پيش‌بيني سازمان هواشناسي براي گرم شدن هوا گفت: از قبل تابستان با هماهنگي شرکت‌هاي برق منطقه‌اي و توزيع برق اقداماتي براي کمک‌رساني به شبکه سراسري انجام شده که مي‌توان به جذب همکاري مشترکان در طرح‌هاي ذخيره عملياتي و طرح تعطيلات تعميرات اشاره کرد.

وي ادامه داد: علاوه بر اين دو طرح براي مشترکان اداره و تجاري طرح‌هايي را پيش‌بيني کرديم که با اجراي اين طرح‌ها نيز 3200 مگابات در ميزان مصرف برق صرفه‌جويي صورت گرفت.

معاون مديريت مصرف شرکت توانير با بيان اينکه در حال حاضر بايد بين 3500 تا 4500 مگاوات صرفه‌جويي در پيک روز توسط مشترکان صورت بگيرد، گفت: اگر اين صرفه‌جويي صورت گيرد، شاهد خاموشي در کشور نخواهيم بود اما اگر به مديريت مصرف توجه ويژه‌اي نشود، قطعا دچار مشکلاتي خواهيم شد.

احمدي يزدي گفت: توصيه ما اين است که در اين هفته به ويژه در روز مشترکان در نحوه استفاده از سيستم‌هاي سرمايشي و تنظيم درجه کولر توجه ويژه‌اي مبذول دارند چرا که اين مسئله مي‌تواند تاثير زيادي در ميزان مصرف برق داشته باشد.


 نهادهاي مالي 

 اختصاص 200 ميليارد ريال اعتبار از سوي بانک ملت براي اعزام دانشجويان به عتبات عاليات

بانک ملت در تفاهمنامه اي سه جانبه با سازمان حج و زيارت و ستاد عمره و عتبات دانشگاهيان، 200 ميليارد ريال تسهيلات قرض الحسنه براي اعزام دانشجويان به عتبات عاليات، اختصاص داد. به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملت، دکتر هادي اخلاقي فيض آثار مديرعامل بانک ملت در مراسم انعقاد اين تفاهمنامه، ارائه خدمات به زائران عمره و عتبات عاليات را افتخاري براي اين بانک خواند و گفت: بانک ملت ساليان طولاني است که در کنار سازمان حج و زيارت، از اين فرصت معنوي ارزشمند براي خدمات دهي به زائران استفاده کرده است.

آغاز طرح تسهيلاتي "اميد ايران زمين"

بانک ايران زمين در راستاي پاسخگويي مناسب به درخواست‌هاي مشتريان طرح " تسهيلاتي اميد ايران زمين" را آغاز کرد. به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک ايران زمين ، براساس اين طرح مشتريان اين بانک مي‌توانند با سپرده گذاري در يک دوره زماني مشخص و يا استفاده از ميانگين حساب جاري خود، از تسهيلات طرح "اميد ايران زمين" بهره مند شود.

در اين طرح مشتريان مي‌توانند تسهيلات دريافتي را بصورت کوتاه مدت و بلند مدت با نرخ 16 درصد باز پرداخت کنند.

عضو هيات رئيسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس:

خدمات نوين بانک شهر قابل رقابت با بانک‌هاي پيشرفته خارجي است

عضو هيات رئيسه کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، صدور کارت هديه با نرم افزار "شهرنت وي" را افتخاري ديگر از بانک شهر خواند و گفت: اين بانک با خدمات دهي نوين، توانايي رقابت با بانک‌هاي خارجي را دارد.به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، محسن بيگلري با اشاره به خدمات نويني که اخيرا از سوي بانک شهر ارايه شده است، گفت: بانک شهر با ارايه خدمات نوين بانکي در راستاي بانکداري الکترونيک پيشتاز بوده است.

سرمايه گذاري بانک پارسيان براي تامين مالي طرح هاي نفت،گاز و صنايع

با افتتاح شعبه ميدان شهداي اهواز بانک پارسيان، که با حضور مسوولين، اهالي کسب و پيشه اهواز، و دکتر پرويزيان مديرعامل بانک پارسيان برگزار شد، تعداد شعب بانک پارسيان به 311 شعبه رسيد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک پارسيان ،مهندس خسرواني عضو هيات مديره بانک پارسيان در اين مراسم، با اعلام اين خبر افزود: امروز علاوه برافتتاح شعبه جديد بانک در اهواز و خرمشهر، در ماه آينده نيز شعب جديدي در پادادشهر و بهبهان، افتتاح مي شود .

معارفه جوان ترين عضو هيأت مديره بانک مسکن

عضو جديد هيأت مديره بانک مسکن با حضور مدير عامل و مديران ارشد بانک و همچنين معاون امور بانکي، بيمه و شرکت هاي دولتي وزارت اقتصاد معارفه شد.به گزارش آفرينش به نقل ازبانک مسکن ، در اين جلسه محمد علي دهقان دهنوي به عنوان عضو جديد هيات مديره بانک مسکن معرفي شد و از خدمات و اقدامات شايسته ي محسن عزيزي، عضو سابق هيأت مديره تقدير به عمل آمد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات :

300 ميلياردتومان با نرخ 11 درصد در اختيار متقاضيان قرار مي‌گيرد

مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران اعلام کرد: در روزهاي آتي 300 ميليارد تومان از منابع صندوق توسعه ملي، با نرخ 11 درصد در اختيار متقاضيان قرار مي گيرد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي بانک توسعه صادرات،دکتر "علي صالح آبادي" در نشست بررسي مشکلات و موانع صادراتي در حوزه مالي و بانکي در اتاق بازرگاني کرمانشاه گفت: 800 ميليارد تومان در سال قبل از صندوق توسعه ملي سپرده ريالي جذب کرديم که نرخ تسهيلات ياد شده 16 درصد بود ولي امسال نرخ اين تسهيلات به 11 درصد کاهش پيدا کرده است.وي با اشاره مذاکرات انجام شده با صندوق توسعه ملي تصريح کرد: مذاکراتي در جريان است که منابع دريافتي از صندوق را در قالب " سقف اعتباري " دريافت کنيم.

مدير شعب بانک سپه منطقه خراسان رضوي:

اولين بانک در رشد منابع و پرداخت تسهيلات براي رونق توليد هستيم

مدير شعب بانک سپه منطقه خراسان رضوي ضمن اشاره به اعتماد آحاد مردم به نخستين بانک ايراني، اعلام کرد: اين بانک با رشد 17.5 درصدي منابع خود در نيمه تيرماه سالجاري نسبت به پايان سال 95، در زمينه رشد منابع در بين بانکهاي عضو کميسيون همهاهنگي بانکهاي استان خراسان رضوي رتبه اول را از آن خود کرد. به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه، کيومرث مهدوي ميلاني ضمن بيان مطلب فوق، تاکيد کرد: براساس آمارهاي ارائه شده در آخرين جلسه کميسيون هماهنگي بانکهاي استان خراسان رضوي بانک سپه با 14.2 درصد رشد منابع، در پايان خرداد ماه سالجاري مقام اول را در بين بانکهاي عضو کميسيون هماهنگي بانکهاي استان کسب کرد اين در حالي است که اين رقم تا اواسط تيرماه به رشد 17.4 درصدرسيده است.

تطبيق 80 درصدي صورت هاي مالي بانک ملي با استانداردهاي IFRS

مديرعامل بانک ملي ايران گفت: افشاي اطلاعات بر اساس استانداردهاي IFRS که عملياتي شدن آن در نظام بانکي ايران مورد تاکيد بانک مرکزي است، اکنون تا 80 درصد در صورت هاي مالي بانک ملي ايران پياده سازي شده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، دکتر محمد رضا حسين زاده افزود: در صورت هاي مالي نمونه جديد بانک مرکزي هم راستا با استانداردهاي بين المللي IFRS افشاي اطلاعات به صورت جامع و کامل تر صورت مي گيرد که طبيعتا نياز استفاده کنندگان از اطلاعات مالي را بهتر تامين مي کند.


 تريبون 

 وزير اقتصاد :

شرکت هاي واگذاري شده به سهام عدالت جزء بهترين شرکت هاي ما بوده اند

وزير اقتصاد با بيان اينکه با يک مصوبه چند خطي مي‌توان، شبي 100 هزار ميليارد تومان واگذار کرد، گفت: اجراي مرحله جديد ساماندهي سهام عدالت در دست پيگيري است.

به گزارش مهر، علي طيب نيا در همايش ارزيابي عملکرد خصوصي سازي در اجراي سياست هاي کلي اصل 44قانون اساسي گفت: پايش چگونگي اجراي سياست ها و برنامه ها، از اجراي اصلي مديريت خردمندانه است و از اين طريق ميتوان چگونگي اجراي برنامه ها را بهبود بخشيد و ضعف ها را برطرف کرد؛ در اين ميان، اساسا ميزان توسعه يافتگي هر کشوري را در چگونگي مقابله با مشکلات بايد جست و جو کرد؛ به اين معنا که وقتي جامعه اي با يک بحران مواجه مي شود، بايد ديد که چگونه با آن برخورد کرده، مشکلات را تحليل مي کند و چه برنامه هايي براي رفع اين مشکل به کار مي‌بنند.

طيب نيا گفت: از سال 80 تا سال 96 معادل 143 هزار ميليارد تومان واگذاري صورت گرفت که سهم دولت يازدهم از آن، 43 هزار ميليارد تومان بوده که 30 درصد واگذاري ها را در برمي گيرد؛ اما مهم کيفيت واگذاري ها است و نه ميزان و تعداد شکلي آن؛ همانطور که در سال هاي 80 تا پيش از دولت يازدهم، تنها 18 درصد واگذاري ها به خش خصوصي واگذاري بود.

وي ادامه داد: 56 درصد واگذاري ها رد ديون بود و اين آسانترين روش براي واگذاري بود که با يک مصوبه دو سه خطي مي شود يک شبه 100 هزار ميليارد تومان شرکت را واگذار کرد و نياز به اقدام هاي ديگر نيست؛ اما آيا اين واگذاري ها هدف ما را محق کرده و به افزايش کارايي و بهره وري در بنگاه هاي مي‌انجامد؛ سوالي است که بايد به آن پاسخ داد.وزير اقتصاد گفت: درصدي از واگذاري ها نيز به سهام عدالت صورت گرفته که آن هم در فرآيندي که با آسيب هاي فراوان همراه بود، انجام شده است؛ لذا شناسايي کاستي ها و آسيب ها در فرآيند واگذاري ها به چشم مي خورد؛ اين در حالي است که 62 شرکت واگذار شده به سبد سهام عدالت، جزو بهترين شرکت هاي ما بودند که از بلاتکليفي خارج شده و توسط صاحبان اصلي سهام اداره مي شوند.

وي در خصوص ادامه اجراي طرح ساماندهي سهام عدالت نيز گفت: اين برنامه در مرحله اجرا قرار گرفته و بخشي از آن نيازمند اصلاح قانون در مجلس است؛ بخش ديگري هم مصوبات شوراي عالي اجراي سياست هاي اصل 44 را نياز دارد که در دست اجرا است و در آينده نزديک، سود سال 95 شرکت هاي سرمايه پذير به سهامداران عدالت واگذار مي شود.

طيب نيا گفت: يکي از اقدام هاي دولت يازدهم اين بود که جلوي رد دين را گرفت و متعاقب آن در قانون مصوب مجلس، رد ديون و واگذاري عين سهم را ممنوع اعلام کرد؛ همچنين در دولت يازدهم، تنها دو مورد واگذاري رد ديون انجام شد که هر دو در ادامه مصوبات دولت قبلي و بر مبناي قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي بود؛ در غير اين صورت هيچ رد ديني در اين دولت انجام نشده است.

احداث قطار سريع‌السير تهران ـ تبريزتوسط فرانسه

يک مقام مسئول با تشريح برنامه ايران براي توسعه کريدورهاي حمل و نقل ريلي گفت: قرار است قطار سريع السير تهران- تبريز را فرانسوي ها بسازند که بيش از 8ميليون يورو قرار داد با اين کشور داريم.

به گزارش مهر، عباس نظري، مديرکل بين الملل راه آهن جمهوري اسلامي ايران با اشاره به تلاش فرانسوي ها براي ورود به برخي پروژه هاي راه آهني ايران خاطرنشان کرد: قرار است قطار سريع السير تهران ـ تبريز را فرانسوي ها بسازند ضمن اينکه 4 ايستگاه ما را در حال مطالعه دارند تا اعلام شود که از ايستگاه هاي راه آهن ايران چه استفاده هايي مي شود کرد. بيش از 8 ميليون يورو قرارداد با فرانسوي ها داريم که در حال مطالعه ايستگاه راه آهن تهران براي تجاري سازي خود ايستگاه هستند.

نظري با اشاره به ثبت کريدور شرق به غرب ايران در ميان کريدور ريلي شرق به غرب اتحاديه راه آهن هاي جهان گفت: الان کريدور شمالي شرق به غرب دنيا، مسير چين به قزاقستان، روسيه، شمال درياي خزر و سپس اروپاست. اين کريدور از ديرباز وجود داشته و ما بايد در کريدور شرق به غرب کشورمان به عنوان آلترناتيوِ کريدور موجود، خدمات جديد و مزاياي متفاوتي ارائه دهيم تا صاحبان بارها ترغيب به استفاده از مسير ايران شوند.

وي با بيان اينکه ما در حال حاضر ساليانه 5 ميليون تن حمل و نقل بين المللي ريلي با کشورهاي اسياي ميانه داريم، تصريح کرد: اينکه بتوانيم کريدور شرقي غربي ايران را جايگزين کريدور موجود کنيم تا قطارهاي باري چيني از طريق راه آهن ايران به ترکيه و سپس اروپا بروند، بسيار سخت است. اما به عنوان نمونه توانسته ايم تا به حال برخي واردات کشورمان از چين را از طريق راه آهن و مرز ريلي سرخس انجام دهيم.

مديرکل بين الملل راه آهن تصريح کرد: اين قطارها شامل سه رام قطار کانتينري بود که از طريق قزاقستان و مرز سرخس وارد کشور شده و تا تهران آمده است. در حال حاضر جلسات متعددي با چين، قزاقستان و ترکمنستان برگزار کرده ايم تا به يک تعرفه مشخص براي همکاري هاي ريلي رسيده ايم. واردات ريلي کالا از چين بسيار به صرفه تر و ارزان تر از واردات دريايي بوده و بار سريع تر از واردات بندري به ايران مي رسد.

به گفته نظري بايد کاري کنيم تا کريدور ايران جايگزين کريدور شمالي شرق به غرب دنيا شود چون مسير شمال روسيه در زمستان ها مشکلات زيادي براي صاحبان کالا ايجاد مي کند.

تلگرام بارديگر انتقال سرور به ايران را تکذيب کرد

مدير تلگرام بارها بعد از هر اظهار نظر مسئولان ايراني درباره انتقال سرور اين پيام رسان به ايران به سرعت اين خبر را تکذيب کرده است و اين اتفاق بعد از اعلام صريح وزير ارتباطات رخ داد.

به گزارش فارس، در حالي که محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در مصاحبه هاي خود با خبرنگاران از انتقال سرورهاي تلگرام به داخل کشور خبر داده بود، مدير تلگرام اين خبر را با قاطعيت ردکرد.

محمود واعظي در حاشيه افتتاح پارک فناوري اطلاعات و فناوري ارتباطات در کرج در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که اعلام شده تلگرام سرورهايش را به ايران آورده، در اين قضيه سرور منتقل شده يا CDN (توزيع محتوا) گفت: هر دو درست است تا سرور وجود نداشته باشد CDN در آن نصب نمي‌شود.وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: کار بسيار بزرگي انجام شده که براي کانالهاي پر ظرفيت و کانالهايي که مراجعه زيادي داشته‌اند اکنون سرور را به ايران آورده‌اند و CDNها را هم آنجا نصب کرده‌اند و کار در حال انجام است.وي گفت: اين اقدام شروع يک کار بزرگ است و فکر مي‌کنم اجازه دهيم همين سياستي که بين ما و مدير تلگرام توافق شده پيش برود و گام به گام در حال پيشرفت هستيم و اميدواريم انشاالله همانطور که وعده کرده‌ايم به نتيجه برسد.ساعتي پس از اين اعلام اما پاول دوروف، مدير تلگرام در حساب کاربري خود در توييتر در واکنش به يکي از کاربران که خبر مذکور را توييت کرده بود، تصريح کرده است: اين اطلاعات نادرست است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي