جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/05/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5614


توليد سريال «بابا لنگ دراز» در هاله‌اي از ابهام


«دانکرک» از 200 ميليون دلار عبور کرد


نمايش «فرزندان» در 3 جشنواره خارجي


جديدترين مصوبات شوراي صنفي نمايش


احتمال منتفي شدن ساخت «قطار آن شب»


نمايش «ودود» در جشنواره فيلم دفاع مقدس


اکران قطعي «سد معبر» در تابستان


دريچه هنر


يادداشت


ميز خبــــر


 توليد سريال «بابا لنگ دراز» در هاله‌اي از ابهام 

 
وضعيت سريال «بابا لنگ دراز» که قرار بود به نويسندگي و کارگرداني بيژن بيرنگ ساخته شود، اين روزها در هاله‌اي از ابهام قرار دارد.به گزارش فارس، توليد سريال «بابا لنگ‌دراز» به نويسندگي و کارگرداني بيژن بيرنگ در هاله‌اي از ابهام به سر مي‌برد.

کارگردان سريال‌هاي «خانه سبز»‌ و «همسران» مدتي است که تمايل خود را براي ساخت اين سريال اعلام کرده و با اينکه شبکه دو تمايل به توليد چنين سريالي داشته، اما هنوز هيچ خبر قطعي از جانب شبکه به نويسنده و کارگردان اعلام نشده است.

سريال «بابا لنگ دراز» تنها نگاهي به رمان معروف «بابا لنگ دراز» دارد، اما شخصيتي به نام جودي ابوت و بابا لنگ دراز در داستان وجود ندارند و نعل به نعل قصه آن رمان را نخواهيم ديد، اما از آن الهام گرفته شده است. در اصل قصه‌ با آن قصه‌اي که در رمان و کارتون ديديم تفاوت‌هاي بسياري دارد و پيرامون زندگي دختري از کوخ نشيني به کاخ نشيني است. داستان سريال «بابا لنگ دراز» حول ارتباط بين آدم‌ها است و اينکه چه اتفاقي باعث برقراري رابطه خوب بين افراد مي‌شود را بررسي مي‌کند. در اين سريال فردي به نام بابا لنگ دراز وجود دارد.


 «دانکرک» از 200 ميليون دلار عبور کرد 

 درام جنگي «دانکرک» به کارگرداني «کريستوفر نولان» فروش جهاني خود را درگيشه جهاني به 234 ميليون دلار افزايش داد.

به گزارش ايسنا به نقل از اسکرين، فيلم «دانکرک» در ادامه اکران خود در 12600 سالن سينمايي 63 کشور جهان به روي پرده رفت و با 45.6 ميليون دلار، مجموع فروش بين‌الملل خود را در دومين هفته نمايش به 131 ميليون ارتقاء داد و با احتساب فروش بيش از 100 ميليون دلاري در آمريکا، تاکنون فروش جهاني 234 ميليون دلاري را به ثبت رسانده است.

آمريکاي لاتين در اولين هفته نمايش اين فيلم جنگي، فروش 6.7 ميليون دلاري را رقم زد و سينماهاي منطقه اروپا، خاورميانه و آفريقا نيز با اُفت فروش 28 درصدي در مقايسه با هفته آغازين اکران همراه بودند اما همچنان در مقايسه با فيلم‌هاي «تک‌تيرانداز آمريکايي» و «بين‌ستاره‌اي» پيش است و فروشي همتراز با فيلم «آغاز» را تجربه مي‌کند.

«نولان» فيلم «دونکرک» را بر اساس فيلمنامه نوشته‌ي خودش و با فرمت آيمکس 65 ميلي‌متري مقابل دوربين برده است. در اين فيلم چهره‌هاي مطرحي از جمله «تام هاردي»، بازيگر نامزد اسکار فيلم «بازگشته» و «مارک رايلنس»، بازيگر برنده اسکار فيلم «پل جاسوس‌ها» ايفاي نقش کرده‌اند و داستان آن درباره عمليات نجات معجزه‌آساي نيروهاي انگليسي و متفقين از بندر «دانکرک» فرانسه در سال 1940 است.

اما در جايگاه نخست پرفروش‌ترين‌هاي گيشه سينماي جهان در هفته گذشته فيلم چيني «گرگ جنگجو 2 ايستاد» که به فروش 125 ميليون دلاري دست يافت و مجموع فروش خود را به 142 ميليون دلار ارتقاء داد. اي فيلم بخش قابل‌توجهي از فرش خود را در کشور مبدا چين به دست آورده است. اکشن «گرگ جنگجو 2» به کارگرداني «جينگ وو» داستان يک افسر نيروهاي ويژه است که پس از حمله تروريست‌ها به يک روستاي نزديک، دوباره به خدمت بازمي‌گردد.

اما انيميشن «من نفرت‌انگيز 3» توانست فروش جهاني خود را از مرز 800 ميليون دلار عبور دهد. اين انيميشن با فروش بالغ بر 36 ميليون دلار از 63 کشور، فروش خارجي خود را به 588.8 رساند و تاکنون بيش از 230.4 ميليون دلار نيز در گيشه آمريکا فروخته است تا فروش جهاني‌اش به رقمي بالغ بر 519 ميليون دلار برسد.


 نمايش «فرزندان» در 3 جشنواره خارجي  

 فيلم تلويزيوني «فرزندان» به کارگرداني ياسر طالبي و تهيه کنندگي ميترا روحي منش در3 جشنواره جهاني به نمايش در خواهد آمد.

به گزارش مهر، فيلم تلويزيوني «فرزندان» به کارگرداني ياسر طالبي و تهيه کنندگي ميترا روحي منش، محصول شبکه استاني مازندران در ادامه حضورهاي بين المللي در 3 جشنواره جهاني در ماه هاي آگوست و سپتامبر به نمايش در خواهد آمد.

«فرزندان» در هفتمين دوره فستيوالNi?ville Movie Summit صربستان در تاريخ هفتم تا نهم آگوست، در چهاردهمين دوره فستيوال salento film festival ايتاليا در تاريخ يکم تا نهم سپتامبر و در دومين دوره فستيوال Rivne International Film Festival Dream City اوکراين در تاريخ 24 تا 30 سپتامبر به رقابت خواهد پرداخت.

حسن رستماني، ويکتوريا لوشنيکووا، حسين ميرزاقلي، مهرتاش سعيدي، پگاه کاکاسلطاني و هانيه جهان شاهلويي از بازيگران فيلم هستند.در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: زندگي بي‌دغدغه يعقوب و همسرش که با گرماي عشق يکديگر به آرامش رسيده است با بي‌خبري از تنها پسرشان فرخ که براي ادامه تحصيل به خارج از کشور مهاجرت کرده است، دگرگون مي‌شود. يعقوب در پي يافتن نشاني از پسرش سفري اوديسه‌وار را تجربه مي‌کند.


 جديدترين مصوبات شوراي صنفي نمايش  

صبا:سخنگوي شوراي صنفي نمايش از عقد قرارداد فيلم سينمايي «خفگي» به کارگرداني فريدون جيراني در گروه سينمايي زندگي خبر داد.غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش گفت: فيلم سينمايي «بيست و يک روز بعد» به کارگرداني محمدرضا خردمندان از فردا چهارشنبه 11 مردادماه به جاي فيلم سينمايي «کارگر ساده نيازمنديم» به کارگرداني منوچهر هادي در گروه سينمايي کوروش اکران مي شود.وي ادامه داد: قرارداد فيلم سينمايي «خفگي» به کارگرداني فريدون جيراني، بعد از فيلم سينمايي «نگار» به کارگرداني رامبد جوان در گروه سينمايي زندگي ثبت شد.همچنين قرارداد فيلم سينمايي «خانه کاغذي» به کارگرداني مهدي صباغ زاده بعد از فيلم سينمايي «قشنگ و فرنگ» در گروه سينمايي کوروش بسته شد.


 احتمال منتفي شدن ساخت «قطار آن شب» 

 باشگاه خبرنگاران:اگر بنياد فارابي از فيلم «قطار آن شب» حمايت نکند، اين فيلم را نخواهم ساخت.

حميدرضا قطبي کارگردان اظهار داشت: ما همچنان منتظر جواب بنياد فارابي هستيم تا ببينيم که از فيلم ما حمايت خواهد شد يا نه.

وي اظهار داشت:در صورتي که بنياد فارابي از «قطار آن شب» حمايت نکند، فيلم را نخواهم ساخت، به اين دليل که کار کودک است و سرمايه‌گذاري براي کار کودک پرريسک است.

قطبي گفت:در حال حاضر تنها پروانه ساختي که گرفته‌ام براي «قطار آن شب» است اما ساختن يک يا دو کار ديگر را هم در برنامه‌ام دارم.


 نمايش «ودود» در جشنواره فيلم دفاع مقدس 

 روابط عمومي:اين فيلم به کارگرداني بنيامين نادعلي و تهيه کنندگي يوسف نادعلي براي جشنواره بين المللي فيلم دفاع مقدس آماده مي شود.

به گفته بنيامين نادعلي کارگردان اين فيلم، «ودود» فيلمي داستاني در فضاي دفاع مقدس است.

داستان فيلم «ودود» رزمنده اي ايراني را به تصوير مي کشد که ديده بان و تک تيرانداز است.فضاي داستان، رزمنده ايراني را در جنگ تحميلي و در پست ديده باني در تقابل با يک عراقي نشان مي دهد که...به گفته نادعلي، اين فيلم پس از جشنواره بين المللي فيلم دفاع مقدس و حضور در ديگر جشنواره ها براي پخش از تلويزيون واگذار مي شود.


 اکران قطعي «سد معبر» در تابستان 

 فارس:کاميار تهيه‌کننده گفت: فيلم سينمايي «سد معبر» قطعاً در تابستان اکران مي‌شود و احتمالاً اکران آن در پاييز ادامه خواهد داشت.

بهمن کاميار تهيه‌کننده گفت:با مديرعامل دفتر پخش هدايت فيلم جلسه داشتم و ايشان تلاش مي‌کنند که فيلم با سرگروه خوب و قوي به نمايش درآيد زيرا فيلم پتانسيل کافي براي جذب مخاطب را دارد.وي درباره زمان قطعي اکران فيلم گفت: با صحبت هاي انجام شده فيلم قطعاً در تابستان اکران مي‌شود اما ممکن است اکران آن در پاييز ادامه يابد اما حتماً اکران فيلم را در تابستان شاهد خواهيم بود.حامد بهداد، باران کوثري، نادر فلاح، نگار عابدي، اکبر رحمتي، محسن کيايي، عليرضا کمالي و...بازيگران اصلي «سد معبر» هستد.


 دريچه هنر 

 «دف» به روايت بيژن کامکار

دو فيلم مستند «دف، روايت استاد بيژن کامکار» و «چشم به راه» در سينماتک خانه هنرمندان ايران به نمايش درمي‌آيند.

به گزارش روابط عمومي خانه هنرمندان ايران، دو فيلم مستند«دف، روايت استاد بيژن کامکار» و «چشم به راه» هر دو از ساخته‌هاي مهدي طالباني امروز سه‌شنبه 10 مرداد ساعت 18 با همکاري انجمن تهيه کنندگان سينماي مستند ايران در سينماتک خانه هنرمندان ايران به نمايش درمي‌آيند.

در مستند «دف، روايت استاد بيژن کامکار» به تأسي از روايت مستقيم يکي از اعضاي خانواده هنرمند کامکارها، طالباني به بازنمايي و تشريح پيشينه و جايگاه ساز «دف» در موسيقي ايران زمين مي‌پردازد. بيژن کامکار اولين نوازنده دف است که اين ساز را در سال 1353 به طور رسمي وارد موسيقي ايراني و سنتي کرده است. دف که به‌رغم صداي پرطنين و اثرگذارش، پيشتر سازي گوشه‌نشين بود و تا آن زمان تنها در خانقاه‌هاي دراويش قادريه کردستان و مراسم آئيني آن خطه نواخته مي‌شد، به همت ايشان و با حمايت استادان محمدرضا لطفي و محمدرضا شجريان در موسيقي ايراني و سنتي کشورمان حضوري عيني پيدا مي‌کند و بعدا توسط گروه کامکارها نيز به‌طور رسمي وارد موسيقي کردي مي‌شود.

مستند «چشم به راه» نيز روايتي ساده و مستقيم از چگونگي نگاه و گذران زندگي افراد کهن‌سال در يک خانه سالمندان ارائه مي‌شود. خانه‌يي که بيشتر ساکنانش به دليل تنهايي، انگيزه‌اي براي ادامه زندگيِ خود ندارند. آنان که اوقات خود را با نااميدي و يأس سپري مي‌کنند، خسته از زندگي و دل‌زده از کم‌توجهي چشم به راه مرگ هستند. اما در اين ميان، پير مردي 74 ساله‌يي ديده مي‌شود که بر خلاف ساير ساکنان آن‌جا، بسيار شاد و پر انرژي است. او سرشار از اميد و شور و نشاط زندگي است و..

جمشيد هاشم پور و سام قريبيان در «هايلايت»

جمشيد هاشم پور در نود و نهمين فيلم خود به همراه سام قريبيان به فيلم سينمايي «هايلايت» پيوست.

به گزارش مهر، فهرست بازيگران و عوامل فيلم سينمايي «هايلايت» به نويسندگي و کارگرداني اصغر نعيمي و تهيه کنندگي ساسان سالور که در مراحل پاياني پيش توليد به سر مي برد، در حال تکميل شدن است.

بعد از پژمان بازغي و الهه حصاري، به تازگي جمشيد هاشم پور به ليست بازيگران اين فيلم سينمايي اضافه شده است. هاشم پور اين روزها فيلم هاي «دارکوب»، «انزوا» و «ملي و راه هاي نرفته اش» را در نوبت اکران دارد.

علاوه بر جمشيد هاشم پور، اين روزها سام قريبيان نيز براي بازي به اين فيلم پيوسته است. قريبيان علاوه بر بازي در فيلم هايي چون «خط ويژه»، «گناهکاران»، «لاله» و «قانون» کارگرداني سريال «عاليجناب» را که قرار است در شبکه نمايش خانگي توزيع شود نيز به عهده دارد.

فيلم سينمايي«هايلايت» به نويسندگي اصغر نعيمي، درامي عاشقانه است که مضموني اجتماعي دارد. قرار است ظرف چند روز آينده ليست بازيگران و عوامل آن نيز نهايي مي شود.

با سرمايه گذاري سازمان سينمايي حوزه هنري؛

مستند «راه طي شده» به کارگرداني "علي ملاقلي پور" کليد خورد

فيلم مستند «راه طي شده» به کارگرداني علي ملاقلي پور از توليدات مرکز مستند سازمان سينمايي حوزه هنري هفته گذشته در تهران کليد خورد.

به گزارش روابط عمومي سازمان سينمايي حوزه هنري، اين مستند با موضوع بررسي افکار و انديشه‌هاي «مهندس مهدي بازرگان» به عنوان روشنفکر ديني،سياستمدار و نخست وزير دولت موقت ايران در سال 57 در حال توليد است و نام آن «راه طي شده» است.

تحقيقات اين فيلم مستند از دي ماه سال گذشته آغاز شده و از توليدات مرکز مستند حوزه هنري که تهيه کنندگي آن بر عهده محمد امين نوروزي است.اين فيلم در حال حاضر مراحل ضبط مصاحبه با شخصيت هاي نهضت آزادي از قبيل آقاي مهندس توسلي, دکتر سحابي, مهندس اکبربديع زادگان و... را طي مي کند و قرار است براي جشنواره سينما حقيقت آماده نمايش و در اين رويداد رونمايي شود.


 يادداشت 

 زايش كتاب

اميرعلي نصيري، منتقد و مدرس دانشگاه

فرايند چاپ کتاب به زايش مي‌ماند؛ شکل‌گيري نطفه همان لحظه طلايي است که جرقه تهيه کتاب در ذهنت مي‌خورد. به فکرت مي‌رسد که فلان کتاب،‌ جزوه، مجموعه مقالات يا ... ارزش طبع و نشر دارد. سپس نوبت فرايند خسته کننده و طولاني بارداري است؛ پيدا کردن ناشر،‌ تصميم‌گيري درباره فرمت کتاب، حروف‌نگاري، صفحه آرايي، ويراستاري،‌ طراحي جلد و بازخواني چندين و چند باره. فارغ شدن اما زمان چاپ نيست؛ وقتي است که فايل پي‌دي‌اف نهايي را مي‌بيني و نتيجه خوشايند زحمات پيش چشمانت مي‌لغزد تا به پايين. چاپ کتاب زماني است که بعد از مدتي (حتي چند سال) فرزندت را مي‌بيني که ديگر بزرگ شده‌است. شايد ديگر يادت نباشد که اين همان نوزاد چند روزه‌ است که بعد از بارداري طولاني به اين شکل درآمده و احتمالا همان چيزي هم نشده که انتظار داشتي؛ به همين خاطر است که کمتر از انتظار لذت مي‌بري. طبعاً جايگاه كتاب (فرزند) اول در ميان ساير كتاب‌ها بر همكان مشخص است.


 ميز خبــــر 

 «ارکستر سمفونيک تهران» براى کودکان مي نوازد

ارکستر سمفونيک تهران با چهار اجراي ويژه‌ براي کودکان و نوجوانان روي صحنه مي‌رود.

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل بنياد رودکي، اولين کنسرت ارکستر سمفونيک تهران پس از اجراهاى موفق مشترک با ارکستر «فستيوال راونا» به کودکان و نوجوانان اختصاص دارد؛ برنامه‌ريزان به دنبال اين هستند که در اين اجراها، گروه سني فوق را با موسيقي کلاسيک، موسيقي فيلم و ارکستر سمفونيک آشنا کنند.

اجراي ارکستر سمفونيک تهران ويژه کودکان و نوجوانان در چهار نوبت، يکشنبه 15 مرداد، از ساعت 21 و 30 دقيقه، پنجشنبه 19 مرداد ساعت 21 و 30 دقيقه، پنج شنبه 26 مرداد ساعت 11 صبح و جمعه 27 مردادماه ساعت 11 صبح است.

اين کنسرت‌‌ها در تالار وحدت و به رهبرى «شهرداد روحانى» با همراهي چهار سوليست نوجوان هارپ، براي اولين بار برگزار مي‌شود.

در کتابخانه رازي؛

پاي نقد کتاب "چراغ قرمز" بنشينيم

کتابخانه رازي در روز 12 مرداد ماه با برگزاري برنامه چهار سوق کتاب با حضور کارشناسان و نويسنده کتاب، ميزبان جلسه نقد و بررسي کتاب "چراغ قرمز" است.

به گزارش روابط عمومي مراکز فرهنگي هنري منطقه 11،اين نشست با حضور مهر انگيز اشراقي نويسنده کتاب و مرتضي صالح آبادي به عنوان منتقد برگزار خواهد شد.لازم بذکر است در پايان اين نشست تعدادي از کتابها که به امضاي نويسنده رسيده به مخاطبين اهدا مي شود .

بر اساس اين گزارش مهر انگيز اشراقي از ساکنين منطقه 11 ،منتقد و کارشناس ادبي ،سرويراستار انتشارات کوله پشتي است که به عنوان نويسنده کتاب چراغ قرمز ومرتضي صالحي کارشناس رسانه و نويسنده و کارگردان فيلم کوتاه و دانش آموخته دوره فيلم سازي انجمن سينماي جوان ،دبير کانون ادبي منطقه 10 به عنوان مجري و کارشناس برنامه حضور دارند.

در قسمتي از کتاب ميخوانيم:صورتم گر گرفته است .گرمي خوني که به گونه هايم هجوم اورده ،به خوبي حس مي کنم ضربان قلبم تند تر شده است...علاقه مندان حوزه کتاب و ادب مي توانند در زمان ياد شده از ساعت 18 به آدرس ميدان قزوين،خيابان قزوين ،خيابان شهيد مرادي بوستان رازي کتابخانه رازي مراجعه نمايند.

برگزاري جشن بزرگ" شمس الشموس" در بوستان نوفل لوشاتو

فرهنگسراي هنگام در ادامه ويژه برنامه هاي جشنواره تابستاني تهران وهمزمان با ولادت با سعادت امام رضا(ع) جشن بزرگ شمس الشموس را در تاريخ 11مرداد ماه در بوستان نوفل لوشاتو برگزار مي کند.

به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي هنگام اين برنامه همزمان با ولادت امام هشتم در بخش هاي متنوعي همچون اجراي موسيقي سنتي، تواشيح، مولودي خواني، سخنراني، اجراي نمايش، مسابقات فرهنگ و...برگزار مي شودعلاقه مندان جهت حضور در اين جشن بزرگ مي توانند در تاريخ اعلام شده از ساعت 18تا 20به بوستان نوفل لوشاتو مراجعه نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانستني ها
پزشكي
استانها
انرژي
اقتصادي
اجتماعي
هنري
ورزشي
آگهي